Zavrieť

Porady

lizing?

Ahojte poradaci,

dufam ze mi niekto pomoze. Snazim sa preluskat uctovanie lizingu v jednoduchom uctovnictve a natrafila som na jeden problem. Ked som si citala vselijake rady ako uctovat lizing vsade bolo ze na auto je minimalny pocet splatok 36. Pochopila som to ako podmienku. Ja mam vsak splatkovy kalendar kde mam lizing v trvani od 7.2.08 do 7.11.09 a to su splatky len kazdy treti mesiac, tj. 8 splatok a nie 36 ako sa vsade v materialoch uvadza. Mam to brat ze to teda nie je lizing? Co to teda je? Vie mi niekto poradit? Dakujem velmi pekne.
Usporiadat
Alena Šimová Alena Šimová

Alena Šimová je offline (nepripojený) Alena Šimová

problém by asi nemal byť v tom, či je to VOZD iný, alebo nákup majetku. Postupy účtovania hovoria o tom, že výdavky sa delia na VOZD-materiál, tovar, mzdy, réžia a sociálny fond a neovplyvňujúce základ dane. Tieto však v postupoch už nie sú presnejšie definované. Alebo sa mýlim?
0 0
Zuna 3 Zuna 3

Zuna 3 je offline (nepripojený) Zuna 3

Ďakujem za ďalšie rady,

čiže DPH- pri úhradách dávať do réžie ?
0 0
Alena Šimová Alena Šimová

Alena Šimová je offline (nepripojený) Alena Šimová

áno, lebo v tomto prípade nie je nárok na odpočet DPH a pri leasingu osobného auta ide DPH do výdavkov.
0 0
Zuna 3 Zuna 3

Zuna 3 je offline (nepripojený) Zuna 3

Ďakujem za odpovede.

Ale ešte ak môžem :
Mám lízing OA z r.2006, kde v splátkovom kalendári mám len lízingovú
spálku s dátumom úhrady a tu nie je rozpísané základ + DPH.
Takže tú splátku celú ako som písala vyššie, dávam celú do VNZD.
Potom na konci roka dávam odpisy + úrok do réžie.
Prečo aj tu nemám rozpísané základ a DPH ?
/Je to lízing z B.O.F./

Toto ma pomýlilo aj pri tom druhom lízingu OA, tam som písala že
celé splátky dávam do VNZD / teda aj čiastku s DPH/.
Pri tomto novom lízingu tie čiastky DPH teda poopravujem ID do réžie.

Skúste mi na to dať odpoveď.
Ďakujem.
0 0
Alena Šimová Alena Šimová

Alena Šimová je offline (nepripojený) Alena Šimová

podľa mňa nemáte dobrý splátkový kalendár. BOF musí rozpísať sumu na základ dane a DPH, aj keď ide o osobné auto.
0 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
dobry den.
zobrali sme osobny automobil na lízing z VUB lizing. v splátkovom kalendári je rozpisana istina, urok a poistne, ale chýba tam DPH. nakoľko DPH nevstupuje do OC auta, vyžiadala som si nový splátkový kalendár. odpísali mi:"Keď že je predmet lízingu použitý tak sa DPH nevyčísluje."
prosím poradte, čo teraz???
0 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
jacekova Pozri príspevok
dobry den.
zobrali sme osobny automobil na lízing z VUB lizing. v splátkovom kalendári je rozpisana istina, urok a poistne, ale chýba tam DPH. nakoľko DPH nevstupuje do OC auta, vyžiadala som si nový splátkový kalendár. odpísali mi:"Keď že je predmet lízingu použitý tak sa DPH nevyčísluje."
prosím poradte, čo teraz???
pisala som opäť do tej lízingovky, že potrebujem splátk.kalendár aj s DPH a ich odpoved bola: "Predmet lízingu vstupoval do lízingu s nevyčíslenou DPH"

tak ja už fakt neviem.
0 0
Alena Šimová Alena Šimová

Alena Šimová je offline (nepripojený) Alena Šimová

jacekova Pozri príspevok
pisala som opäť do tej lízingovky, že potrebujem splátk.kalendár aj s DPH a ich odpoved bola: "Predmet lízingu vstupoval do lízingu s nevyčíslenou DPH"

tak ja už fakt neviem.
nie je to ojazdený automobil?
0 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
práve som dotelefonovala s lízingovou spoločnosťou. oni kupili automobil od predajcu aut, ktorý mal predmetný automobil zaradený vo svojom obchodnom majetku a predal ho lízingovke bez DPH, čiže aj oni nám dali splátkový kalendár bez vyčíslenia DPH. vraj sa tu postupuje ako pri použitom tovare, takže "moja" obstarávacia cena je aj vstupnou cenou pre odpisy...

dakujem a prajem pekny den
Naposledy upravil jacekova : 26.03.09 at 13:57
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Na DRSR som našla tento Pokyn k obstaraniu majetku na základe nájomnej zmluvy s dojednaným právom kúpy prenajatej veci.
Dátum pokynu je "apríl 2009".
0 0
veronkaj veronkaj

veronkaj je offline (nepripojený) veronkaj

prosím o radu

szčo - platca dph - oprava aut, si dal do majetku v roku 2007 pc za 12.000 Sk, v minulom roku =2008 si kúpil a dal do účtovníctva nový monitor za 3.500 Sk.
lenže tento rok pri výpadkoch elektriky došlo k skratu v PC a vyhorelo mu celé vnútro a tak sa rozhodol a kúpil na splátky notebook. Zaplatil prvú zvýšenú splátku a potom bude ešte 5 mesiacov zvyšok.

prosím ako toto môžem dať do JU a ako to mám dať do DPH za 2Q/09 mám alfu.

ďakujem - prosím keby sa dalo po lopate
0 0
Lazura Lazura

Lazura je offline (nepripojený) Lazura

Mám lízing na auto... Teraz mi prišla pokuta. Ako mám zaúčtovať v JU zmluvnú pokutu?! pomožte prosím
0 0
Alena Šimová Alena Šimová

Alena Šimová je offline (nepripojený) Alena Šimová

veronkaj Pozri príspevok
prosím o radu

szčo - platca dph - oprava aut, si dal do majetku v roku 2007 pc za 12.000 Sk, v minulom roku =2008 si kúpil a dal do účtovníctva nový monitor za 3.500 Sk.
lenže tento rok pri výpadkoch elektriky došlo k skratu v PC a vyhorelo mu celé vnútro a tak sa rozhodol a kúpil na splátky notebook. Zaplatil prvú zvýšenú splátku a potom bude ešte 5 mesiacov zvyšok.

prosím ako toto môžem dať do JU a ako to mám dať do DPH za 2Q/09 mám alfu.

ďakujem - prosím keby sa dalo po lopate
ako do DPH - keď je to na splátky, zaeviduje sa faktúra vtedy, keď prišla a zároveň sa odpočíta DPH. Splátky sa účtujú ako úhrada DPH +nákup hmotného majetku - ak je jeho cena spĺňa podmienky dlhodobého hmotného majetku. Ak je jeho cena nižšia, účtuje sa splátka ako úhrada DPH + prevádzková réžia.
0 0
veronkaj veronkaj

veronkaj je offline (nepripojený) veronkaj

Alenka asi to nechápem

- je to pod hranicou na odpis takže mi to ide celé naraz do nákladov, čiže som zaevidovala faktúru ako VOZD - nákup materiálu v členení drob. hmot. majetok, uplatnila dph a splátky dávam ako postupné úhrady faktúry a tak sa mi to postupne premieta aj do PD.

- ak by to bolo na odpis tak to dám celé do VNOZD a dph uplatním z faktúry pri najbližšom dph. každú splátku dám výdaj z banky za uhradu fa = VNOZD,. a odpisy potom na koncu roku jednou sumou????do výdavok za materiál aby sa mi dostala tá suma do VOZD ???

tak???
0 0
Alena Šimová Alena Šimová

Alena Šimová je offline (nepripojený) Alena Šimová

veronkaj Pozri príspevok
Alenka asi to nechápem

- je to pod hranicou na odpis takže mi to ide celé naraz do nákladov, čiže som zaevidovala faktúru ako VOZD - nákup materiálu v členení drob. hmot. majetok, uplatnila dph a splátky dávam ako postupné úhrady faktúry a tak sa mi to postupne premieta aj do PD.

- ak by to bolo na odpis tak to dám celé do VNOZD a dph uplatním z faktúry pri najbližšom dph. každú splátku dám výdaj z banky za uhradu fa = VNOZD,. a odpisy potom na koncu roku jednou sumou????do výdavok za materiál aby sa mi dostala tá suma do VOZD ???

tak???
drobné upresnenie, ak je to pod hranicou na odpis, naraz to do výdavkov nejde, ide to do výdavkov pri splátkach. Čo sa týka odpisov, tie nie sú výdavok na materiál, ale prevádzkovú réžiu
0 0
veronkaj veronkaj

veronkaj je offline (nepripojený) veronkaj

alenka - áno tak som to myslela, ak by to bolo vyplatené jednou sumou naraz išlo by to naraz ak po splátkach tak každá splátka pri úhrade bude vlastne ten výdavok VOZD.

kam mám dať presne odpisy na konci roka??? ja som si myslela že robím dobre ak pc, dávam ako v členení nákup DHM a nie do pr. réžie ved tam patria iba služby.
takže na konci roka ak mám odpisy za nákup DHM tak to ide do pr. réžie,????
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
veronkaj Pozri príspevok
kam mám dať presne odpisy na konci roka??? ja som si myslela že robím dobre ak pc, dávam ako v členení nákup DHM a nie do pr. réžie ved tam patria iba služby.
takže na konci roka ak mám odpisy za nákup DHM tak to ide do pr. réžie,????
Odpisy dlhodobeho majetku k 31.12. zauctujes internym dokladom - rezia - clenenie odpisy majetku.

Nakup kratkodobeho majetku (drobneho majetku) uctujes podla dokladu v den uhrady ako material - drobny hmotny majetok.
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
veronkaj Pozri príspevok
alenka - áno tak som to myslela, ak by to bolo vyplatené jednou sumou naraz išlo by to naraz ak po splátkach tak každá splátka pri úhrade bude vlastne ten výdavok VOZD.
Ano. Kedze majetok nesplna predpoklady na dlhodoby majetok (cena je nizsia ako 1 700 EUR), bude kratkodobym majetkom - jednotlive vydavky zaductujes ako material - clenenie drobny hmotny majetok.
0 0
veronkaj veronkaj

veronkaj je offline (nepripojený) veronkaj

Ďakujem za vysvetlenie,
0 0
lucika1 lucika1

lucika1 je offline (nepripojený) lucika1

Ahojte. Mam postupeny leasing. Prisla mi fa na administrativny poplatok za zmenu zmluvy (prevod) od leasingovky. Ako zauctujem uhradu? Do prev. rezie?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať