Zavrieť

Porady

Cukety.

ldi ldi

ldi je offline (nepripojený) ldi

Ahojte ,
dostávam pravidelne cukety a vysmážaných som už prejedený.
Poraďte mojej manželke nejakú zmenu.
Ďakujem.[IMG]images/icons/icon8.gif[/IMG]
Usporiadat
Silvernola Silvernola

Silvernola je offline (nepripojený) Silvernola

pre inšpiráciu: http://hospodyne.mojerecepty.sk/tag/cuketa/
1 0
EMILY04 EMILY04

EMILY04 je offline (nepripojený) EMILY04

Moja mamka má niekoľko výborných receptov z cukin. Ja z nich robím aspoň tie čo chutia aj deťom.
Príloha k jedlu:
šalát- 4kg cukin
1/2 kg cibule
1/2 kg mrkvy
1/2 kg paprík
Všetko postrúhať, osoliť podľa chuti (ja dávam malú hrsť soli), zamiešať. Varechou alebo rukou vyžmýkať do šťavy a dať do fliaš. Do fliaš vkladať aj s tou šťavou a sterilizovať asi 15 minút. Lepšie povedané ak sú horúce viečka.
A načo sa používa tento šalát? Hocikedy v priebehu roka, ak máte chuť alebo nečakanú návštevu ho otvoríte, môžete ale nemusíte narezať doň šunku, či mäkkú salámu a pridáte tatarskú omáčku. Je to ozaj veľmi dobré a hlavne rýchle.
Dobrú chuť.
EMILY04
2 0
Beella Beella

Beella je offline (nepripojený) Beella

Práve som sa nabaštila cestovín s cukinou.
Chcela som zdravú večeru, ale pri tom množstve čo som práve zjedla... neviem... neviem...

- cibuľu očistíme a osmažíme na oleji
- pridáme dve očistené a na drobno pokrájané papriky
- o chvíľu pridáme cukinu pokrájanú na drobné kocky, posolíme, jemne okoreníme a všetko spolu udusíme.

Celé sa to "rozprple", pridáme polovicu bambina, celý drvený tuniak a na drobno posekanú petržlenovú vňať a hneď odstavíme z ohňa.

Zmiešame s akýmikoľvek uvarenými cestovinami.
1 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

EMILY04 Pozri príspevok
Jeden výborný recept na cuketový šalát som pridala aj v téme:
receptíky-cukiny

Verím,že vám bude chutnať.
EMILY04
http://www.porada.sk/1123719-post6.html
0 0
kendy kendy

kendy je offline (nepripojený) kendy

Janiča Pozri príspevok
Ja pravidelne robím tento jednoduchý niekoľkominútový recept. Cuketu nakrájam na centimetrové kolieska, narýchlo opečiem na malom množstve olivového oleja na teflónovej panvici (max. 1 min.) a zalejem dresingom, ktorý pozostáva z olivového oleja, pretlačeného cesnaku a sušenej petržlenovej vňaťe. Vyskúšajte, je to výborné.
Chcela by som vedieť, s čím podávaš takto upravenú cuketu.. my máme strašne radi cesnak a tatino nemusí cuketu, ale na túto kombináciu by sme ho mohli nalákať...
0 0
tina1 tina1

tina1 je offline (nepripojený) tina1

EMILY04 Pozri príspevok
Moja mamka má niekoľko výborných receptov z cukin. Ja z nich robím aspoň tie čo chutia aj deťom.
Príloha k jedlu:
šalát- 4kg cukin
1/2 kg cibule
1/2 kg mrkvy
1/2 kg paprík
Všetko postrúhať, osoliť podľa chuti (ja dávam malú hrsť soli), zamiešať. Varechou alebo rukou vyžmýkať do šťavy a dať do fliaš. Do fliaš vkladať aj s tou šťavou a sterilizovať asi 15 minút. Lepšie povedané ak sú horúce viečka.
A načo sa používa tento šalát? Hocikedy v priebehu roka, ak máte chuť alebo nečakanú návštevu ho otvoríte, môžete ale nemusíte narezať doň šunku, či mäkkú salámu a pridáte tatarskú omáčku. Je to ozaj veľmi dobré a hlavne rýchle.
Dobrú chuť.
EMILY04
Vyzera to dobre, len chcem sa spytat, co s tou stavou, ktoru vyzmykame. Dat ju do flias na tu vyzmykanu zmes?
0 0
Sharon Sharon

Sharon je offline (nepripojený) Sharon

Celkom obyčajná baba s hlavou v oblakoch, ale s nohami na zemi... ...viac
Ja som prvýkrát robila z cukety toto “Čatní (chutney)” a bolo výborné, vyskúšajte.
1 kg očistenej cukety a 2 červené papriky nastrúhať nahrubo, 250g cibule nakrájanej nadrobno, 3 strúčiky cesnaku - prelisovaného, 1 lyžička čerstvo nastrúhaného zázvoru, 80g hrozienok, 500 ml vínneho octu, 100g cukru, 1 lyžička soli, po štvrť lyžičke kajenského korenia, mletého nového korenia a koriandru.
Všetko dať do hrnca, premiešať a pomaly variť za občasného premiešania asi 40-50 minút. Horúce čatní naložiť do pohárov, uzavrieť, otočiť hore dnom a nechať vychladnúť.
Čatní sa používa ako príloha k mäsám, všade tam, kde by sme použili napr. horčicu.
5 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

tak dnes som robila zemiakove placky v kombinacii s patizonom.robievam vsak i cukinove:

cukiny alebo patizony osupeme,zbavime jadier,podrhneme na hrubsie ako zemiaky,posolime,nechame odstat.
medzitym si osupeme zemiaky.stavu ,kt.pustili cukety,zlejeme cez sito.potom k cuketam postruhame na jemnejsie zemiaky a nechame tiez postat,aj pol hodinu,kym nevyjde stava i z nich.
vsetko precedime cez sito a nechame dobre odkvapkat.potom uz postupujeme ako pri klasickych zemiakovych plackach./vajce,cesnak,majoran,muka,prip.zosmazena cibulka a petrzlenova vnat/.

smazime placky ale ja to robim aj na pekaci/normalne pekac vymastit,na to rozotriet zmes na hrubku cca 1,5cm a upiect v rure,tak na 200 stupnov,nechat dobre pripiect nech je chrumkava/ a potom krajam na kocky.
1 0
Zdenka 0705 Zdenka 0705

Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

Je sezóna cukiet, dnes som robila tzv. uncle ben´s. Je to vynikajúce na cestoviny aj mäso. Mäso podusím vo vlastnej šťave a ku koncu pridám uncle ben´s, stačí len zovrieť, aby sa šťavy spojili.
Tu je rozpis:
2 veľké cukíny nakrájané na kocky 1 kg červenej papriky nakrájať na rezance, 1 kg paradajky /ošúpať a nakrájať/, mala som málo, tak som pridala krájané v konzerve, 6 veľkých cibúľ pokrájať na pásiky, 1 veľkú hlavičku cesnaku pretlačiť, 6 veľkých mrkiev postrúhať nahrubo, 2 ks póriku pokrájať na koliečka, 1 malý kečup /pikantný/, 0,2 dcl olej, 1,5 kl soľ, 1 sójová omáčka, 1 paradajkový pretlak. Kto rád, aj niečo štipľavé, papričky, kukuricu, šampiňony,.. miešate a podľa chuti ešte vylepšujete
Varíme 15 minút, krásne to vonia a pustí veľa šťavy. Potom dáme do pohárov a ešte sterilizujeme 10-15 minút.
Mne vyšlo 22 3 dcl pohárikov, ale množstvo som dávala od oka, viac cukiny a mrkvy, ako je v recepte.
zaváranie 001.jpg  
zaváranie 002.jpg  
zaváranie 004.jpg  
zaváranie 006.jpg  
zaváranie 008.jpg  

1/1
9 0
81janka 81janka

81janka je offline (nepripojený) 81janka

večný študent
Ja som práve v utorok plnila cuketku - svokra ju priniesla zo záhrady, tak som ju hneď spracovala s tým, "čo špajza dala". Na panvicu som dala slaninku, na to opražiť pokrájanú cibuľku a pretlačený cesnak, nadrobno nakrájanú baraninu z nedeľnej polievky, trocha čerstvej bazalky a rozmarínu, soľ a korenie, malý paradajkový pretlak a nasekanú vydlabanú dužinu z cukety. Vydlabané cukety som posolila, naplnila mäsovou zmesou (hodili by sa mi do nej aj šampiňóny, ale tie som práve nemala po ruke) a dala do rúry zapeiecť. Pred dopečením som posypala nastrúhaným syrom. K tomu uvarené zemiaky.

A zvyknem ešte robievať rýchly cuketový "gulášik". Na masť nakrájanú cibuľu, potom nadrobno nakrájanú točenú klobásu, pridám na kocky nakrájanú cuketu a dusím cca 20 min. Potom pridám korenie, soľ, popučený cesnak, nakrájané papriky, paradajky a "podlejem" kečupom. Jedávame s chlebom alebo ako rýchlu omáčku na cestoviny...
0 0
blogs blogs

blogs je offline (nepripojený) blogs

CUKETOVÁ NÁTIERKA S TOASTAMI.


  1. Polovica bežnej cukety
  2. 8 cherry paradajok alebo dve bežné paradajky
  3. Polovica údeného tofu
  4. 1 stredne veľká cibuľa
  5. 1 malý paradajkový pretlak (70 g)
  6. Čierne mleté korenie
  7. Soľ
  8. Sladká prášková paprika
  9. Majorán
  10. Worchestrová omáčka
  11. Sójová omáčka
  12. Vegeta
  13. 3 plátky masla
  14. Zostatok z knedlíka zo včera alebo chlieb


  • ČAS PRÍPRAVY : 15 MIN


Polovicu bežnej cukety nahrubo nastrúhame. 8 cherry-paradajok pokrájame na štvrtiny alebo dve bežné paradajky pokrájame na menšie kúsky. Polovicu údeného tofu pokrájame na menšie kocky. Stredne veľkú cibuľu pokrájame na kocky. Všetko premiešame s paradajkovým pretlakom z malej konzervy. Pokoreníme, posolíme, pridáme sladkú práškovú papriku, majorán, worchestrovú omáčku, vegetu a trošku sójovej omáčky. Túto zmes podusíme krátko na rozpálenom masle.
Podávame na knedlíku, čo nám zostal zo včera, ktorý môžme krátko opiecť v toastovači. Takto potom jeme príborom - nôž a vidlička. Ak nemáme knedľu, opečieme v toastovači pár chlebíkov a jeme bez príboru rukami ako toasty.

DOBRÚ CHUŤ!

0 0
ivetaŽ ivetaŽ

ivetaŽ je offline (nepripojený) ivetaŽ

Pridám dva veľmi jednoduché recepty, bez ktorých si "cuketovú sezónu" ani neviem predstaviť.
1. Cuketu nakrájam na tenké kolieska (bez jadier), dám na trochu oleja a po chvíli posolím. Cuketa pustí vodu, treba ju miešať a opekať kým sa voda nevyparí a cuketka bude opečená a mäkká . Pridám podľa chuti pretlačený cesnak a trochu nahrubo postrúhaných vlašských orechov. Ešte chvíľu poopekať. Už na tanieri je chutné pridať malú lyžičku kyslej smotany.

2. Uvarím cestoviny. Cuketu nakrájam na malé kocky, ktoré až do sklovita opekám na oleji. Pred koncom pridám korenie gyros (nie veľa), trochu soli, ešte poopekám a zmiešam s cestovinami.
dobrú chuť
1 0
adi11 adi11

adi11 je offline (nepripojený) adi11

..dakujem za recept..vyskusam
0 0
Zdenka 0705 Zdenka 0705

Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

Zdenka 0705 Pozri príspevok
Je sezóna cukiet, dnes som robila tzv. uncle ben´s. Je to vynikajúce na cestoviny aj mäso. Mäso podusím vo vlastnej šťave a ku koncu pridám uncle ben´s, stačí len zovrieť, aby sa šťavy spojili.
Tu je rozpis:
2 veľké cukíny nakrájané na kocky 1 kg červenej papriky nakrájať na rezance, 1 kg paradajky /ošúpať a nakrájať/, mala som málo, tak som pridala krájané v konzerve, 6 veľkých cibúľ pokrájať na pásiky, 1 veľkú hlavičku cesnaku pretlačiť, 6 veľkých mrkiev postrúhať nahrubo, 2 ks póriku pokrájať na koliečka, 1 malý kečup /pikantný/, 0,2 dcl olej, 1,5 kl soľ, 1 sójová omáčka, 1 paradajkový pretlak. Kto rád, aj niečo štipľavé, papričky, kukuricu, šampiňony,.. miešate a podľa chuti ešte vylepšujete
Varíme 15 minút, krásne to vonia a pustí veľa šťavy. Potom dáme do pohárov a ešte sterilizujeme 10-15 minút.
Mne vyšlo 22 3 dcl pohárikov, ale množstvo som dávala od oka, viac cukiny a mrkvy, ako je v recepte.
Prosím opravte si množstvo oleja, malo by byť 1,5 až 2 dcl.
4 0
ludmilla ludmilla

ludmilla je offline (nepripojený) ludmilla

Pridám moju cuketu na špagety.

4 PL olivového oleja
50 g masla
100 ml kyslej smotany
2 strúčiky cesnaku (jemne nakrájané)
2 - 3 cukety (nakrájané na jemné kolieska)
25 g parmezánu
jemne nakrájaná petržlenová vňať s pažítkou
soľ a korenie na dochutenie

Na panvivi rozohrejeme olej, maslo a zľahka osmažíme plátky cesnaku a cukety - asi 15 - 20 mimút, osolíme, okoreníme, pridáme smotanu, parmezán a necháme ľahko zvariť.

Pripravíme špagety podľa návodu, pridáme cuketu, zmiešame posypeme zmesou vňatky a pažítky a parmezánom.

P.S.
U nás robíme špagety na rôzne variácie. Špagety sú zvlášť vo veľkej mise a okolo je niekoľko menších misiek :
- miska s vajíčkami uvarenými na tvrdo a jemne nakrájanými,
- miska s parmezánom, alebo syrom strúhaným alebo jemne nasekaným
- miska s rajčinovým základom, cesnakom a rôznou dostupnou zeleninou
- miska s rajčinovým základom, cesnakom, cibuľkou a mletým mäsom
- miska s cesnakovým základom
- miska s cuketovým základom
- miska s nasekanou petržlenovou vňaťou a pažítkou
- miska so šunkovo- vajíčkovým a smotanovým základom a pod.
- miska s jemne nasekanou šunkou zmiešanou s pažítkou
atď.
Vždy podľa sezóny a každý si potom sám pripraví svoje špagety priamo pri stole sám, podľa vlastných chuťových pohárikov, osvedčilo sa to hlavne keď príde návšteva.
7 0
ludmilla ludmilla

ludmilla je offline (nepripojený) ludmilla

A ešte z mojich diétnych receptov:

Losos zapečený s cuketou a rajčinami a zeleninový šalát

2ks filiet z lososa
1 cuketa
3 rajčiny
olivový olej
korenie čerstvo pomleté
morská soľ
jarná cibuľka na ozdobenie

Lososa potrieme olejom, mierne osolíme, okoreníme, uložíme do zapekacej misky, prekryjeme zeleninou nakrájanou na kocky, dáme piecť do rúry - 200 stupňov asi 20 minút (v polovici pečenia dáme zeleninu pod lososa), hotové na tanieri ozdobíme jarnou cibuľkou.
Šalát je listový, natrhaný na malé kúsky, rajčina, uhorka tiež nakrájaná, všetko pokvapkané olivovým olejom a dochutené morskou soľou


Rolky z kuracích stehienok plnené cuketou a jarnou cibuľkou.

9 ks vykostených kuracích stehienok bez kože
1 stredne veľká cuketa nakrájaná škrabkou na zeleninu
jarná cibuľka
mleté čili papričky sušené
morská soľ
olivový olej

Mäso jemne naklepeme tupou stranou nožíka, potrieme olivovým olejom, okoreníme čili papričkou (papričky s mlynčekom), dochutíme morskou soľou (morská soľ s mlynčekom). Na jednotlivé plátky dáme cuketu a jarnú cibuľku, zavinieme do rolky, zabalíme do alobalu. Rolky poukladáme do pekáčika a pečieme 200 stupňov približne 35 minút.


Karfiolovo - cuketove pyre.

karfiol
cukata
sol
mlieko
Karfiol a cuketu uvarime do mäkka v kocke bujónu, roztlacime, dochutime solou a mliekom.
Losos zapečený cuketou a rajčinami.jpg  
Rolky z kuracích stehienok plnených cuketou a jarnou cibuľkou_1.jpg  
Rolky_2.jpg  
Rolky z kuracích stehienok plnené cuketou a jarnou cibuľkou_3.jpg  
Príloha _ karfilovo_cuketové pyré.jpg  

Losos so stredomorskou zeleninou.jpg  
Losos na ihle.jpg  
1/1
5 0
ludmilla ludmilla

ludmilla je offline (nepripojený) ludmilla

Cuketový koláč

3 vajcia
300 g cukru
1 vanilkový cukor
citrónová aróma
1 PL mletej škorice
400 g múky hladkej alebo polohrubej
1 prášok do pečiva
250 ml oleja
100 g pomletých orechov
400 g nastrúhanej cukety

Všetko spolu zmiešame, dáme do bábovkovej formy, pečieme pri 180°C asi 60 minút, kto má rád môže ho poliať čokoládou.
0 0
anilah anilah

anilah je offline (nepripojený) anilah

Pridam nekoľko svoich overených receptov z cukety
1.Pokrájame mladu cuketu na krúžky, osolíme a nechame aby pustila šťavu. Šťavu zcedíme a krúžky narýchlo opražíme na oleji z obidvoch stran. V tatáskej omáčke zmiešame niekoľko roztlačených zúbkov cesnaku a tím prekladame teple vypražené cuketové krúžky. Necháme niekoľko hodín v chladničke. Podávame k zemiakom. Chutia ako hriby.
2.Privarok.Pokrajane na kocky zemiaky osolíme a uvaríme na 80 percent v malom množstve vody. Potom do toho dáme jednu pokrajanú na kocky cuketu, 2-3 bobkové listy. Ked sa to uvarí rozmiešame jednu kyslú smotanu a 4 lyžice pretlaku a vlejeme do hrnca, necháme zovrieť a pridáme 3 roztlačené zubky cesnaku. Dobrú chuť
1 0
hubatá hubatá

hubatá je offline (nepripojený) hubatá

Efektné sú aj mladé patizóny (cukiny, tekvičky) zavárané na kyslo ako uhorky. Väčšie sa môžu aj pokrájať napr. na štvrťky, dlhé "rusle", kombinovať s inou zeleninou (polodozreté rajčiny, cibuľa, paprika, kapusta, karfiol, brokolica, kolieska mrkvy, tvrdšie hríby alebo lusky. Nálev podľa chuti (sladkokyslý, kyslý) nájdete na osvedčených kuchárskych stránkach napr. www.varecha.sk. V zime si každý z pohára môže vybrať čo má rád.

Ak sa urodilo tohto roku niekomu aj viac paradajok a tiež neviete čo s nimi, môžte do šťavy zavariť napr. papriku a v zime nájdete hotový polotovar (plnená paprika) alebo kapustu (polotovar na paradajkovú kapustu). Kto má rád paradajkovú šťavu ju vypije aj ako džúš ochutený soľou, č. korením, bylinkami a troškou cukru.

Dá sa urobiť aj klasický uhorkový šalát - ale z cukiny. Osoliť, nechať vypotiť a ďalej postupovať tak ako ste zvyknutí: skombinovaťť s cesnakom, s cibuľou, s paprikou, atď.....
1 0
trisestri trisestri

trisestri je offline (nepripojený) trisestri

Cukety pred 30 rokmi boli menej známe,sme ich mali spústa a robili sme iba placky a prívarok,je dobré že pribudli recepty i popularita tejto zdravej zelenine.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať