Zavrieť

Porady

Náležitosti faktúry

Dobrý deň. Mohol by mi prosim niekto poradiť či existuje nejaký zákon, ktorý by hovoril ktoré náležitosti má obsahovať faktúra. A ešte jedna otázka, môžu byť faktúry vystavené aj v cudzom jazyku, alebo len v slovenčine? Ďakujem
Usporiadat
nYcol nYcol

nYcol je offline (nepripojený) nYcol

Prosim moze sa niekto vyjadrit? velmi mi to suri
0 0
137Cs 137Cs

137Cs je offline (nepripojený) 137Cs

Saturejka Pozri príspevok
Je to myslené tak, že faktúry sa môžu posielať nepodpísané a potom pri zaúčtovaní vyšlých aj došlých faktúr tam majú byť dva podpisy - osoby zodpovednej za účtovný prípad a osoby zodpovednej za zaúčtovanie?
Áno. Zákon o účtovníctve pojem "faktúra" nepozná, len pojem účtovný doklad, zákon o DPH medzi povinné náležitosti faktúry (§ 71/2) pečiatku ani podpis neuvádza.
Ak si pozriete klasickú poštou zasielanú faktúru napr. od SLOVAK TELECOM, podpis ani pečiatku tam tiež nenájdete....
0 0
nYcol nYcol

nYcol je offline (nepripojený) nYcol

137Cs Pozri príspevok
Áno. Zákon o účtovníctve pojem "faktúra" nepozná, len pojem účtovný doklad, zákon o DPH medzi povinné náležitosti faktúry (§ 71/2) pečiatku ani podpis neuvádza.
Ak si pozriete klasickú poštou zasielanú faktúru napr. od SLOVAK TELECOM, podpis ani pečiatku tam tiež nenájdete....
dakujem velmi pekne za utvrdenie
0 0
misolga misolga

misolga je offline (nepripojený) misolga

Szčo má v živn.registri zapísané obchodné meno ako meno a priezvisko. Na faktúrach aj dodávateľských je však uvedené ako názov firmy jej meno priezvisko aj predmet podnikania ( napr:Anna Krátka - kaderníčka ).Je v poriadku keď je na faktúrach uvedené okrem obchodného mena je aj predmet činnosti? Nakoľko je to už niekoľko rokov čo sú takéto údaje v daňových dokladoch a tých faktúr je obrovské množstvo, dá sa riešiť tento problém zápisom v živnostenskom registri zmenou obchodného mena? Vopred ďakujem za odpoveď..
0 0
domenico.office domenico.office

domenico.office je offline (nepripojený) domenico.office

Konateľ spoločnosti
nYcol Pozri príspevok
zdravim, viem, ze to tu uz bolo spominane... pripajam hore uvedeny prispevok, ale chcem si to potvrdit pretoze mam podobny problem a moja uctvnicka mi tvrdi ze podpis alebo peciatka tam MUSIA byt... ide o dodavatela z nemecka a ten mi FA nepodpisuje a ani nebude,,, aspon tak sa vyjadril,,, ide o "gro" mojich prijatzch FA vlastne 90 %, tak neviem ci to obhajim pred DU, som platcom DPH.
Prosim o pomoc, pretoze termin podania prizn. k DPH sa blizi

dakujem

Vyberám časť odpovede na jednu z mnohých otázok položených daňovému riaditeľstvu:

....Podľa zákona č. 431/2002 Z.z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov je účtovná jednotka povinná doložiť účtovné prípady účtovnými dokladmi, ktoré spĺňajú náležitosti § 10 zákona o účtovníctve. Účtovný doklad je podľa § 10 preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať náležitosti uvedené v § 10 ods.1 písmeno a) až g) zákona o účtovníctve...

§ 10 ods.1 : Účtovný doklad je preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať:
.....a v bode f § 10 je jednoznačne napísané: podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie.
Zámerne som nechal i ten paragraf v zátvorke, ktorý dopĺňa tento bod: Podpisovým záznamom sa rozumie účtovný záznam, ktorého obsahom je vlastnoručný podpis, alebo obdobný preukázateľný účtovný záznam nahrádzajúci vlastnoručný podpis v technickej forme. Na obidve formy podpisového záznamu sa pritom prihliada rovnako a obidve sa môžu použiť na mieste, kde sa vyžaduje vlastnoručný podpis.

Môj jednoznačný (len neviem, prečo veľké firmy, Orange, T-com a spol., si dovoľujú niečo iné) záver: Faktúry i dodacie listy je potrebné podľa vyššie uvedeného, podpisovať!
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

domenico.office Pozri príspevok
Môj jednoznačný (len neviem, prečo veľké firmy, Orange, T-com a spol., si dovoľujú niečo iné) záver: Faktúry i dodacie listy je potrebné podľa vyššie uvedeného, podpisovať!
No dobre, ale v tomto sme asi svetovy unikat. Ja nemam poroblem s fa, ktore my vystavujeme, mozem ich podpisat aj 5 x . Nikde na svete to ale nepoznaju a veselo posielaju faktury nepodpisane alebo dokonca iba v PDF.
0 0
domenico.office domenico.office

domenico.office je offline (nepripojený) domenico.office

Konateľ spoločnosti
Áno, to mi je úplne jasné a poznám ako je to vo svete, len som si dôkladne prešiel zákon a z neho mi vyplýva táto skutočnosť. Ani ja nemám problém svojim vlastnoručným podpisom podpísať faktúru, či dodací list. Možno objasním viacej, ak napíšem, že otázka na DR SR bola v tom zmysle, ako je to s vystavovaním a uchovávaním dokumentov vystavených len v elektronickej podobe opatrených elektronickým podpisom. Výťah z odpovede, ktorý je v úvode môjho príspevku ma naviedol na to, čo vlastne hovorí zákon, pretože poznám rôzne výklady, či je nutné, alebo nie je nutné podpisovať.... a samozrejme prihliadnuc k skutočnosti, že niektoré firmy (už spomenuté) to takto realizujú.
0 0
misolga misolga

misolga je offline (nepripojený) misolga

misolga Pozri príspevok
Szčo má v živn.registri zapísané obchodné meno ako meno a priezvisko. Na faktúrach aj dodávateľských je však uvedené ako názov firmy jej meno priezvisko aj predmet podnikania ( napr:Anna Krátka - kaderníčka ).Je v poriadku keď je na faktúrach uvedené okrem obchodného mena je aj predmet činnosti? Nakoľko je to už niekoľko rokov čo sú takéto údaje v daňových dokladoch a tých faktúr je obrovské množstvo, dá sa riešiť tento problém zápisom v živnostenskom registri zmenou obchodného mena? Vopred ďakujem za odpoveď..
-posúvam..
0 0
domenico.office domenico.office

domenico.office je offline (nepripojený) domenico.office

Konateľ spoločnosti
misolga Pozri príspevok
Szčo má v živn.registri zapísané obchodné meno ako meno a priezvisko. Na faktúrach aj dodávateľských je však uvedené ako názov firmy jej meno priezvisko aj predmet podnikania ( napr:Anna Krátka - kaderníčka ).Je v poriadku keď je na faktúrach uvedené okrem obchodného mena je aj predmet činnosti? Nakoľko je to už niekoľko rokov čo sú takéto údaje v daňových dokladoch a tých faktúr je obrovské množstvo, dá sa riešiť tento problém zápisom v živnostenskom registri zmenou obchodného mena? Vopred ďakujem za odpoveď..
Nechápem, v čom je problém, na prvom mieste v účtovných dokladoch je predsa obchodné meno a že je tam dovetok vo forme predmetu podnikania, nevidel by som v tom problém pre žiadny úrad.
0 0
misolga misolga

misolga je offline (nepripojený) misolga

domenico.office Pozri príspevok
Nechápem, v čom je problém, na prvom mieste v účtovných dokladoch je predsa obchodné meno a že je tam dovetok vo forme predmetu podnikania, nevidel by som v tom problém pre žiadny úrad.
-tiež si myslím.Na dokladoch Obchodné meno uvádza tak ako je na ŽL-nemení ho.Len l szčo sa dopočula že v Ba regióne dávajú pokuty za nesprávne uvedené obchodné meno, tak si to chcem len overiť..Vďaka za odpoveď a prajem pekný deň..
Naposledy upravil misolga : 22.10.09 at 06:44 Dôvod: preklep :-(
0 0
domenico.office domenico.office

domenico.office je offline (nepripojený) domenico.office

Konateľ spoločnosti
misolga Pozri príspevok
-tiež si myslím.Na dokladoch Obchodné meno uvádza tak ako je na ŽL-nemení ho.Len l szčo sa dopočula že v Ba regióne dávajú pokuty za nesprávne uvedené obchodné meno, tak si to chcem len overiť..Vďaka za odpoveď a prajem pekný deň..
Nesprávne uvedené obchodné meno by som považoval Kaderníčka - Anna Krátka. Ale ak je na prvom mieste Anna Krátka myslím, že je to v poriadku. K tomu dovetku mohlo napríklad dôjsť pri rozlišovaní viacerých Aničiek Krátkych u dodávateľa.....
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

Poprosila by som o radu,
SZČO platca DPH dostal fa, na ktorej nie je uvedené jeho IČ DPH a DIČ, mohol by nastať problém pri uplatnení DPH?
IČ DPH dodávateľa tam je.
Už som ich na to upozornila,ale sú fa, kde to už prerobiť nemôžu, mohla by som to tam dopísať rukou?

Ďakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

L-M Pozri príspevok
Poprosila by som o radu,
SZČO platca DPH dostal fa, na ktorej nie je uvedené jeho IČ DPH a DIČ, mohol by nastať problém pri uplatnení DPH? Áno
IČ DPH dodávateľa tam je.
Už som ich na to upozornila,ale sú fa, kde to už prerobiť nemôžu, mohla by som to tam dopísať rukou? Teoreticky v tomto jedinom prípade áno.

Ďakujem
Odpovede v texte.
0 0
jajko50 jajko50

jajko50 je offline (nepripojený) jajko50

L-M Pozri príspevok
Poprosila by som o radu,
SZČO platca DPH dostal fa, na ktorej nie je uvedené jeho IČ DPH a DIČ, mohol by nastať problém pri uplatnení DPH?
IČ DPH dodávateľa tam je.
Už som ich na to upozornila,ale sú fa, kde to už prerobiť nemôžu, mohla by som to tam dopísať rukou?

Ďakujem
Či tam doplníš perom IČDPH sama, tak poctivý kontrolor daňový Ti to vyhodí aj tak - nemáš čo meniť doklad od dodávateľa. No ak k tej oprave napr. prilepíš jeho súhlas s doplnením - písomný či mailovaný, tak ho hádam obmääkčí a bude v pohode.
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

jajko50 Pozri príspevok
Či tam doplníš perom IČDPH sama, tak poctivý kontrolor daňový Ti to vyhodí aj tak - nemáš čo meniť doklad od dodávateľa. No ak k tej oprave napr. prilepíš jeho súhlas s doplnením - písomný či mailovaný, tak ho hádam obmääkčí a bude v pohode.
Ďakujem
Vypýtam si veru ten súhlas. Radšej , aby to bolo O.K.
0 0
ajka16 ajka16

ajka16 je offline (nepripojený) ajka16

Existuje len IČO, DIČ a IČ DPH.
Skratku IC by som radsej nespominala.
IČO obdržíš na živnostenskom a je povinné,
DIČ obdržíš pri registrácii na Daňovom úrade pre väčšinu daní,
IČ DPH obdržíš, až keď sa staneš platcom DPH a je povinné.
0 0
jirib jirib

jirib je offline (nepripojený) jirib

Milí Poraďáci mám na Vás jednu otázku - môj dodávateľ je SZČO, ktorá má DIČ, ale nie je platiteľom DPH. Ak mne faktúruje a ja som platcom DPH musí alebo nemusí na faktúre uvádzať moje IČ DPH (SK.....)?
Čiže musí alebo nemusí neplatiteľ DPH ak faktúruje platiteľovi DPH uvádzať na faktúre IČO, IČ DPH a DIČ platiteľa DPH? V zákone o účtovníctve nálžitosti fa nie sú a dopad Zákona o DPH v tomto smere na neplatiteľov som nikde nenašiel.
Vďaka za rady z Porady.
0 0
danco111 danco111

danco111 je offline (nepripojený) danco111

Zdravím poradu a pridávam jednu otázku : Mám konečne živnosť a zaujíma ma nasledovné : vo formulári pre fyzickú osobu som klasicky vypísal časť A1 ( meno , priezvisko.... ) a dodatok obchodného mena. Na živnostenskom liste mám teraz napr. :
a ,)
Jožko Mrkvička ENVIRO .
moja otázka : musí to byť presne takto uvádzané aj na faktúrach , alebo to môžem zmeniť na
b,)
ENVIRO
Jožko Mrkvička
Na pečiatke by to mohlo byť aj ako je uvedené v bode b,) ?
Nie je to protiprávne konanie, alebo pozmeňovanie úradného dokumentu ...? Ďakujem za odpoveď.
0 0
domenico.office domenico.office

domenico.office je offline (nepripojený) domenico.office

Konateľ spoločnosti
Neviem, čo ťa k tomu vedie si to prehodiť, ale radšej si uvádzaj tak, ako to máš na ŽL a máš pokoj od každého rýpača. Ak si chcel mať prvý názov, mohol si uvažovať na s.r.o. Na pečiatke si to uveď, ako chceš, nemyslím, že by to bolo pozmeňovanie úradného dokumentu (to je niečo iné).
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
danco111 Pozri príspevok
Zdravím poradu a pridávam jednu otázku : Mám konečne živnosť a zaujíma ma nasledovné : vo formulári pre fyzickú osobu som klasicky vypísal časť A1 ( meno , priezvisko.... ) a dodatok obchodného mena. Na živnostenskom liste mám teraz napr. :
a ,)
Jožko Mrkvička ENVIRO .
moja otázka : musí to byť presne takto uvádzané aj na faktúrach , alebo to môžem zmeniť na
b,)
ENVIRO
Jožko Mrkvička
Na pečiatke by to mohlo byť aj ako je uvedené v bode b,) ?
Nie je to protiprávne konanie, alebo pozmeňovanie úradného dokumentu ...? Ďakujem za odpoveď.
Aj v praxi som sa stretla, že živnostníci požadujú mať FA urobené v súlade so živn. oprávnením. Je dôležité hlavne meno, a až potom obchodné meno.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať