Zavrieť

Porady

opakované dodania - vznik daňovej povinnosti od 1.1.2010

Ahojte,
mám takúto otázočku:
podľa pripravovanej novely zákona o dph platnej od 1.1.2010 sa v § 19 ods. 3 píše, že pri opakovanom alebo čiastkovom dodaní sa tovar alebo služba považujú za dodané posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba vzťahuje - vypustilo sa slovko "najneskôr". mám tomu rozumieť tak, že už sa nemôžeme rozhodnúť, že dátum dodania tovaru a teda vznik daňovej povinnosti bude napríklad deň vystavenia faktúry? lebo nie je tam vyslovene napísané, že to musí byť ten posledný deň.
príklad - naša firma fakturuje za opakované dodanie za obdobie 1.1.-31.3.
dátum vystavenia fa - 5.1.
dátum splatnosti - 20.1.
môže byť po novom dátum dodania 5.1. alebo to musí byť 31.3.?
vďaka
Usporiadat
lenkam68 lenkam68

lenkam68 je offline (nepripojený) lenkam68

Janinkaaa Pozri príspevok
Majka ďakujem.
Ale ja nevystavujem faktúry, ale na celý rok vystavím Spátkový kalendár na 01 až 12/2010.
Je to tiež opakované dodanie služby a chcela som vedieť, že či aj mňa sa dotýka novela zákona DPH.
Ale myslím si, že nie, pretože dútumy dodania mám každý mesiac : 10.01.2010, 10.02.2010, .... 10.12.2010.
§ 71
Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku
(3) Za faktúru sa považuje aj

a) dohoda o platbách nájomného, ktorá je súčasťou nájomnej zmluvy, ak obsahuje údaje podľa odseku 2,
b) dohoda o platbách, ktorá je súčasťou zmluvy o dodaní elektriny, plynu, vody, tepla, ak dohoda o platbách pokrýva obdobie najviac 12 kalendárnych mesiacov a ak obsahuje údaje podľa odseku 2.
Sama si napísala, že ide o opakované plnenia, preto by si sa mala riadiť novelou zákona.
0 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

Janinkaaa Pozri príspevok
Majka ďakujem.
Ale ja nevystavujem faktúry, ale na celý rok vystavím Spátkový kalendár na 01 až 12/2010.
Je to tiež opakované dodanie služby a chcela som vedieť, že či aj mňa sa dotýka novela zákona DPH.
Ale myslím si, že nie, pretože dútumy dodania mám každý mesiac : 10.01.2010, 10.02.2010, .... 10.12.2010.
Janinka, podľa môjho názoru, ak si platcom DPH a týka sa to nájmu, tak už splátkové kalendáre v tomto prípade jednoducho nevystavíš, pretože Ti v tom bráni práve táto novela ... ledaže by si zaviazala klienta, a ten by tie úhrady presne k tomuto dátumu aj vykonával, napr. vždy k 30. resp. 31. v mesiaci ( neberúc do úvahy február)... ale to je dosť nereálne.

Ja osobne si však myslím, že DRSR sa bude musieť k tomu nakoniec vyradriť.
0 0
Lotarka Lotarka

Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

c) Ak platiteľ požaduje za každé obdobie opakovane poskytovaného nájmu nehnuteľnosti popri nájomnom
osobitne úhradu za presne dodané množstvo elektriny,
plynu, vody a tepla, považujú sa tieto tovary za
dodané dňom vyhotovenia faktúry, ktorou platiteľ
požaduje platbu za tieto tovary,


Neviem, či sa táto vec tu už spomínala, len si to chcem ujasniť.

Ak fakturujem popri nájme aj energie, čiže mimo sumy nájmu, tak v tomto prípade dátum dodania nie je tak ako pri nájme - posledný deň daného obdobia alebo deň zaplatenia (čo skôr), ale dátum vystavenia faktúry alebo zaplatenia (čo skôr).?
0 0
enter enter

enter je offline (nepripojený) enter

Vedel by mi niekto vysvetliť, z akého dôvodu došlo k zmene "zákona o DPH pri opakovanom poskytovaní slžieb" aby sme si vedeli lepšie vysvetliť- pochopiť zákonné ustanovenia.
Vylučujem tú možnosť, že je to iba buzerácia, ale pripúšťam tú alternatívu, že nevedeli v zákone jednoznačne aj v súvialostiach zadefinovať to čo cheli dosiahnúť .
Naposledy upravil enter : 17.12.09 at 12:13
0 0
Janinkaaa Janinkaaa

Janinkaaa je offline (nepripojený) Janinkaaa

Lotarka Pozri príspevok
Ak platbu za jeden mesiac požadujete do 15.dňa daného mesiaca, tak podľa mňa by mal splátkový kalentár vyzerať tak, že za mesiac január je deň splatnosti 15.1. a dátum dodania 31.1.
Lotarka ja si myslím, že nie je dôležité, že aký dátum dodania uvediem v splátkovom kalnedári v jednotlivých mesiacoch. Môže byť vždy 1., alebo 10. v mesiaci, alebo 31.
Podľa mňa môžem uviesť dátum od 1. do 31.
Dôležité podľa mňa je, aby som odviedla daň za daný mesiac.

Aspoň ja to tak chápem :
§19
(3) Ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane, považuje sa tovar alebo služba za dodanú posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakovane alebo čiastkovo dodaný tovar alebo službu vzťahuje s výnimkou ....
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Dátum , ktorýkoľvek v období sa môže uviesť pri fakturácii v znení zákona do 31.12.2009, lebo tam je ešte v texte slovíčko "najneskôr"....

Datum dodania pri opakovanom dodaní tovaru a služby je jasne stanovený.

Znenie platné od 1.1.2010
§19
(3) Ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane, považuje sa tovar alebo služba za dodanú posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakovane alebo čiastkovo dodaný tovar alebo službu vzťahuje s výnimkou ....

Požadujete platbu za mesiac január 2010......dátum dodania.........31.1.2010 (žiadny iný).

Požadujete platbu za I.Q.2010 ...................dátum dodania .........31.3.2010 (žiadný iný).
0 0
Janinkaaa Janinkaaa

Janinkaaa je offline (nepripojený) Janinkaaa

azla Pozri príspevok
Dátum , ktorýkoľvek v období sa môže uviesť pri fakturácii v znení zákona do 31.12.2009, lebo tam je ešte v texte slovíčko "najneskôr"....
azla Pozri príspevok

Datum dodania pri opakovanom dodaní tovaru a služby je jasne stanovený.

Znenie platné od 1.1.2010
§19
(3) Ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane, považuje sa tovar alebo služba za dodanú posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakovane alebo čiastkovo dodaný tovar alebo službu vzťahuje s výnimkou ....

Požadujete platbu za mesiac január 2010......dátum dodania.........31.1.2010 (žiadny iný).

Požadujete platbu za I.Q.2010 ...................dátum dodania .........31.3.2010 (žiadný iný).



V zmluve máme uvedené, že nám majú platiť do 10. dňa príslušného mesiaca
Čiže do Splátkového kalendára musím uviesť dátum dodania 31.01.2010, 28.02.2010, 31.03.2010, ..... a nie ako doteraz, že dátum dodania bol k 10. dňu v mesiaci.

Ďakujem Azla za usmernenie.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
enter Pozri príspevok
Vedel by mi niekto vysvetliť, z akého dôvodu došlo k zmene "zákona o DPH pri opakovanom poskytovaní slžieb" aby sme si vedeli lepšie vysvetliť- pochopiť zákonné ustanovenia.
Vylučujem tú možnosť, že je to iba buzerácia, ale pripúšťam tú alternatívu, že nevedeli v zákone jednoznačne aj v súvialostiach zadefinovať to čo cheli dosiahnúť .
Dôvod je jednoduchý - prispôsobenie sa predpisom EÚ.
0 0
Janinkaaa Janinkaaa

Janinkaaa je offline (nepripojený) Janinkaaa

Janinkaaa Pozri príspevok


V zmluve máme uvedené, že nám majú platiť do 10. dňa príslušného mesiaca
Čiže do Splátkového kalendára musím uviesť dátum dodania 31.01.2010, 28.02.2010, 31.03.2010, ..... a nie ako doteraz, že dátum dodania bol k 10. dňu v mesiaci.

Ďakujem Azla za usmernenie.

Novela DPH mi nedá spať.

Mám ešte otázku : urobím splátkový kalendár, kde dátumy dodania budú 31.01.2010, 28.02.2010,....
Ale čo potom, keď mi uhradia napr. 15.01.2010 ?
Budem vystavovať faktúru s dátumom dodania 15.01.2010 ?
0 0
lenkam68 lenkam68

lenkam68 je offline (nepripojený) lenkam68

Pokiaľ ti zaplatia 15.1. na základe spl. kalendára s dátumom dodania 31.1.,tak nerobíš nič, DPH odvedieš za január. V prípade, že ti zaplatia faktúru s dátumom dodania 28.2., si povinná vystaviť daň. doklad k platbe, kde bude dátum dodania deň platby a v tom mesiaci aj DPH odviesť.
0 0
Janinkaaa Janinkaaa

Janinkaaa je offline (nepripojený) Janinkaaa

lenkam68 Pozri príspevok
Pokiaľ ti zaplatia 15.1. na základe spl. kalendára s dátumom dodania 31.1.,tak nerobíš nič, DPH odvedieš za január. V prípade, že ti zaplatia faktúru s dátumom dodania 28.2., si povinná vystaviť daň. doklad k platbe, kde bude dátum dodania deň platby a v tom mesiaci aj DPH odviesť.

Ďakujem Lenka. Ukľudnila si ma.
0 0
widow widow

widow je offline (nepripojený) widow

Prečítal som si celých 6 strán príspevkov a totálne som sa zneistil.
Predpokladajme situaciu, ze fakturujem opakovane dodanie (napr. vedenie uctovnictva za I.Q 2010).

Je mi jasne, ze ak by som vystavil zalohovu fakturu a zaplatili by mi ju najskor 15 dni pred koncom stvrtroka (napr.20.03.2010), tak 31.03.2010 vystavujem uz len ostru fakturu (bez dokladu k prijatej zalohe).
Otazka 1: bude datumom dodania ostrej faktury 20.03.2010, resp. 31.03.2010?

Chcem sa ale vyhnut vystavovaniu zalohovych faktur a dokladu k prijatej zalohe.
Otazka 2:
musim postupovat tak, ze ostru fakturu vystavim najskor 31.03.2010?
Ak by som vystavil ostru fakturu 17.03.2010 a platba mi nabehne napr.20.03.2010, tj. datum dodania sa zmenil z 31.03.2010 na 20.03.2010 musim este vystavit dalsiu fakturu k prijatej platbe z ktorej odvediem DPH, resp. moze zostat iba povodna ostra faktura zo 17.03.2010 s datumom dodania 31.03.2010?

Dakujem, Peter.
Naposledy upravil widow : 20.12.09 at 20:42
0 0
lenkam68 lenkam68

lenkam68 je offline (nepripojený) lenkam68

1. otázke - deň dodania bude deň platby

2. otázka - keď nevystavíš zálohovú faktúru, nevystavuješ ani "ostrú", ale daňový doklad. Neviem, ako máš zmluvne dohodnuté fakturačné a platobné podmienky, ale aby si sa vyhol problému s dátumom dodania, vystav faktúru za I. kvartál v marci s dátumom dodania 31.3. a keď ti príde platba, už nič neriešiš, lebo DPH odvedieš tak či tak za marec.
0 0
SAIVI SAIVI

SAIVI je offline (nepripojený) SAIVI

spoločnosť A prenajala na rok do 28.02.2010 priestory na základe nájomnej zmluvy spoločnosti B.
V účtovníctve spoločnosti A sú prepdpísané pohľadávky s dátumom dodania vždy k 15emu, ako mala byť splatná platba.
Spoločnosť A ale postúpila-predala tieto pohladávky aj za mesiace 11,12,2009 a 01,02.2010 spoločnosti C, ktorá si ich vykompenzovala so svojim záväzkom voči spoločnosti B.
Tym pádom sú vsetky pohladávky a záväzky medzi všetkými spoločnosťami vyrovnané.
..ako postupovať v tomto prípade s dph. V den postúpenia treba priznať vsetku zbylú DPH z ostávajúcich splátok? ..alebo môžme postupovať nadalej podla pôvodných predpísaných pohladávok každý mesiac, ktoré sú už spoločnosti A uhradedené nakolko boli postúpené a postupník C ich uhradil v hotovosti za spoločnosť B ktorá má priestory v prenájme.
0 0
Papucz Papucz

Papucz je offline (nepripojený) Papucz

No mne vznikol veľký problém kvôli tejto novele, pretože máme asi 100 faktúr ktoré fakturujeme za obdobie kvartál, polrok, rok, máme s klientami zmluvy kde sa spomína že služby sú uhradené na základe faktúry (keďže neakceptujú zálohové faktúry) v prvom mesiaci daného obdobia. To znamená že máme robiť dodatky k zmluvám pre 100 klientov? veď to je nemysliteľné.. a ešte na platbu za faktúru je viazané poskytovanie nášho softvéru, ak nezaplatia, nemôžu za toto obdobie využívať softvér. to im máme poskytnúť túto službu zadarmo na celý rok a potom dúfať že nám to uhradia? musíme týmto zmeniť celú politiku? nedá sa to nejako obísť, keď nemôžeme vystaviť zálohovú faktúru? a to ešte nespomínam to o koľké peniaze by sme prišli, ktoré využívame celý rok a takto by sme na ne museli čakať
0 0
Lubica H Lubica H

Lubica H je offline (nepripojený) Lubica H

túto zmenu nám bol čert dlžný. môj šéf tiež odo mňa chce, aby nám nájomca za kvartál platil dopredu ako doteraz. nechápe, ako mu môže niekto nariadiť, aký dátum dodania si má dať na faktúru.

napadla ma jedna vec, ktorá by obišla zálohové faktúry - jedna vodárenská spoločnosť kedysi posielala harmonogram požadovaných platieb - nebol to splátkový kalendár, čiže žiadny daňový doklad, ale len prehľad platieb, ktoré od klienta za daný rok očakáva. boli tam aj dátumy, dokedy by mal klient zaplatiť. a keď klient odoslal platbu, tak vodárenská spoločnosť až na základe prijatej platby vystavovala ostrú faktúru, kde dňom dodania bol dátum prijatia platby. nedalo by sa niečo také uplatniť aj pri tých nešťastných nájmoch, ktoré sa faktúrovali popredu na dlhšie obdobie ako jeden mesiac?
0 0
SAIVI SAIVI

SAIVI je offline (nepripojený) SAIVI

SAIVI Pozri príspevok
spoločnosť A prenajala na rok do 28.02.2010 priestory na základe nájomnej zmluvy spoločnosti B.
V účtovníctve spoločnosti A sú prepdpísané pohľadávky s dátumom dodania vždy k 15emu, ako mala byť splatná platba.
Spoločnosť A ale postúpila-predala tieto pohladávky aj za mesiace 11,12,2009 a 01,02.2010 spoločnosti C, ktorá si ich vykompenzovala so svojim záväzkom voči spoločnosti B.
Tym pádom sú vsetky pohladávky a záväzky medzi všetkými spoločnosťami vyrovnané.
..ako postupovať v tomto prípade s dph. V den postúpenia treba priznať vsetku zbylú DPH z ostávajúcich splátok? ..alebo môžme postupovať nadalej podla pôvodných predpísaných pohladávok každý mesiac, ktoré sú už spoločnosti A uhradedené nakolko boli postúpené a postupník C ich uhradil v hotovosti za spoločnosť B ktorá má priestory v prenájme.
..posuvam
0 0
HankaS HankaS

HankaS je offline (nepripojený) HankaS

Ak bol niekto z Vás na školení, ako to prezentovali a doporučovali robiť prednášajúci ?
0 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

lenkam68 Pozri príspevok
1. otázke - deň dodania bude deň platby

2. otázka - keď nevystavíš zálohovú faktúru, nevystavuješ ani "ostrú", ale daňový doklad. Neviem, ako máš zmluvne dohodnuté fakturačné a platobné podmienky, ale aby si sa vyhol problému s dátumom dodania, vystav faktúru za I. kvartál v marci s dátumom dodania 31.3. a keď ti príde platba, už nič neriešiš, lebo DPH odvedieš tak či tak za marec.
Termín daňový doklad posledný zákon o dani z pridanej hodnoty vstupom do EÚ už nepozná ... existuje už iba faktúra. Inak čo sa týka myšlienky, tak s ňou súhlasím.
0 0
Papucz Papucz

Papucz je offline (nepripojený) Papucz

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
V zmysle § 71 ods. 1 zákona o DPH platiteľ môže vyhotoviť faktúru pred dodaním služby, ale musí v nej uviesť skutočný deň dodania služby. Ak pred dodaním služby odberateľ zaplatí, dodávateľovi vzniká daňová povinnosť podľa § 19 ods. 4 zákona o DPH a podľa § 71 ods. 1 zákona o DPH na prijatú platbu musí vyhotoviť faktúru. T.j. ak by takto dodávateľ postupoval, vyhotovil by dve faktúry, na jeden zdaniteľný obchod a podľa § 69 ods. 5 zákona o DPH by musel aj duplicitne odviesť daň z týchto faktúr.
V nadväznosti na zmenu zákona o DPH platnú od 01.01. 2010, je potrebné zmeniť spôsob fakturácie (ktorá vyhovovala zákonu platnému do 31.12. 2010), aby nevznikali vyššie uvedené prípady.

Váš dopyt:

Naša firma poskytuje softvér a s tým spojené služby odberateľom. Poskytujeme systémovú údržbu našim klientom, ktorý majú v zmluve zakotvený spôsob úhrady, napr. za systémovú údržbu bude vystavená faktúra za obdobie rok 2010 na začiatku tohto zdaňovacieho obdobia (to znamená január 2010), po úhrade klientovi poskytneme aplikačný kľúč k softvéru, po jeho registrácii má klient aktualizovaný softvér, s ktorým môže pracovať, ak neuhradí nie je mu kľúč poskytnutý. Po schválení novely zákona k DPH od 1.1.2010, kde sa sa hovorí v § 19 odseku 3

"ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovanie, považuje sa tovar alebo služba za dodanú posledným dňom obdobia"

Pre nás to znamená že môžeme faktúru za poskytovanú systémovú údržbu vystaviť až na konci zdaňovacieho obdobia? Ak by sme ju podľa zmluvy s klientom vystavili v prvom mesiaci napr. januári 2010 a dali dátum dodania 31.12.2010, kedy sa potom má odviesť DPH, ak splatnosť (tiež uvedená v zmluve) je 14 dní, to znamená že by nám úhrada prišla ešte v januári. Zálohovú faktúru klient neakceptuje. Pri postupe podľa tejto novely by sme museli zmeniť celú politiku vystavovania faktúr, koncepciu zmlúv, poskytovanie kľúčov k systému a to pre viac ako 500 klientov.Ako máme teda postupovať? Môžeme vystaviť faktúru na začiatku obdobia s dátumom dodania na konci? Ďakujem za Vašu skorú odpoveď
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať