Zavrieť

Porady

Usporiadat
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Machulka Pozri príspevok
Ahojte, chcem sa utvrdiť. Mám klienta, ktorý je neplatcom DPH a každý mesiac fakturuje Švajčiarskej firme služby spojené s programovaním ich softwaru. Nakoľko Švajčiarsko nie je v EÚ, tak sa ho netýka registrácia v zmysle Zákona o DPH § 7a?
Citujem:
Žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak
- je už registrovaná pre daň podľa § 7 zákona o DPH alebo
- príjme službu oslobodenú od dane v tuzemsku. resp. dodá službu
oslobodenú od dane v členskom štáte príjemcu služby,
- je služba prijatá od poskytovateľa usadeného v treťom štáte alebo je
dodaná príjemcovi usadenému v treťom štáte
- ak dodáva službu nezdaniteľnej osobe z iného členského štátu (napr.
občanovi).

Dobre chápem?? Takže nemusí sa registrovať? Tým pádom nemusí ani podáva súhrnný výkaz?
Chapem, to rovnako ako ty. Svajciarsko nie je krajina EU = nevztahuje sa na neho § 7, ani § 7a, nemusi sa registrovat, nepodava suhrnny vykaz.
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
anka-s Pozri príspevok
Ahojte, chcela by som sa k tejto téme opýtať: vzhľadom na nový zákon je manžel povinný sa registrovať podľa §7a - my by sme však radšej registráciu dobrovoľnú (kvôli odpočtu DPH) ale nezostáva nám na to čas, keďže už 25. januára odchádza do zahraničia. Neviete, ak sa teraz zaregistruje podľa §7a, môže potom vo februári požiadať o dobrovoľnú registráciu? Alebo nám DU umožní dobrovoľnú registráciu aj v kratšom čase napr. od 15. januára?
Zaujimava otazka.
Obavam sa, ze do 25.1. Vas uz nestihnu zaregistrovat ako dobrovolneho platitela DPH (skuste skonzultovat so spravkynou dane, niekedy sa da dohodnut ). Ak Vas do 25.1. nezaregistruju, doporucila by som podat registraciu podla § 7a, aby ste si splnili povinnost.

Podla mojho nazoru by nic nemalo branit tomu, aby ste sa zaregistrovali neskor ako dobrovolny platitel (§ 4). Podla § 7a sa musite registrovat (sluzba do ineho statu EU), ale podla § 4 sa mozete dobrovolne alebo musite, az ked splnite obrat v tuzemsku 49 790 EUR. Nie je to mozne realizovat len opacne - ak ste registrovany podla § 4, nemozete sa registrovat (netyka sa Vas) § 7a.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

DR SR Miesto dodania služby od 1.1.2010:
0 0
saskia26 saskia26

saskia26 je offline (nepripojený) saskia26

Zdravím Vás, pokúšam sa zorientovať v problematike DPH od 1.1.2010, veľmi mi to však nejde, viete mi prosím poradiť a doplniť ma:

Registrácia podľa § 7a
Odberateľská faktúra za služby:

  • do ČŠ, odberateľ má IČ DPH

-faktúra bez DPH
-súhrnný výkaz áno
-odkaz na faktúre:

  • do ČŠ, odberateľ nemá IČ DPH

-faktúra s DPH
-odviezť DPH v SR
-súhrnný výkaz nie

  • do SR, odberateľ má IČ DPH

-faktúra s DPH
-odviezť DPH v SR

  • do SR, odberateľ nemá IČ DPH

-faktúra bez DPH

  • do tretej krajiny

-faktúra s DPH
-odviezť DPH v SR
-súhrnný výkaz nie

Odberateľská faktúra za tovar:

  • do ČŠ, odberateľ má IČ DPH

-faktúra bez DPH
-súhrnný výkaz áno
-odkaz na faktúre: Podľa čl. 136 alebo 138 smernice Rady 2006/112/ES z 28.11.2006 o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty v znení smernice Rady 2006/138/ES z 19.12.2006 je dodanie tovaru oslobodené od dane.

  • do ČŠ, odberateľ nemá IČ DPH

-faktúra s DPH
-odviezť DPH v SR

  • do SR, odberateľ má IČ DPH

-faktúra

  • do SR, odberateľ nemá IČ DPH

-faktúra

  • do tretej krajiny


Dodávateľská faktúra za služby:

  • z ČŠ, odberateľ má IČ DPH
  • z ČŠ, odberateľ nemá IČ DPH
  • zo SR, odberateľ má IČ DPH
  • zo SR, odberateľ nemá IČ DPH
  • z tretej krajiny


Dodávateľská faktúra za tovar:

  • z ČŠ, odberateľ má IČ DPH
  • z ČŠ, odberateľ nemá IČ DPH
  • zo SR, odberateľ má IČ DPH
  • zo SR, odberateľ nemá IČ DPH
  • z tretej krajiny
0 0
silvia silvia

silvia je offline (nepripojený) silvia

Ak príjmame služby z ČR od neplatcu DPH, ktorý nemá IČ DPH (elektroinštalácie na nehnuteľnostiach v SR) - on nám fakturuje bez DPH, my samozdaníme (dodaníme a zároveň uplatníme odpočet, čiže výsledný efekt v DP je nulový? súhrnný výkaz žiadny?) správne??

díky
0 0
kuldo kuldo

kuldo je offline (nepripojený) kuldo

Dobry den,
toto sa mi nezda:

-----------------------------
Registrácia podľa § 7a
...Odberateľská faktúra za služby:
* do SR, odberateľ má IČ DPH
-faktúra s DPH
-odviezť DPH v SR

* do SR, odberateľ nemá IČ DPH
-faktúra bez DPH
-----------------------------

V pokynoch Daňoveho riaditeľstva (na ktoré je v tejto téme odkaz) je podčiarknute: "...Následne bude používať pridelené IČ DPH... pri dodaní služieb do iného členského štátu...

Z toho mi vychádza, že na faktúrach v tuzemsku sa pri registrácii podľa § 7a IČ DPH nepoužíva a DPH neuvádza.

Môže prosím niekto kompetentný upresniť? Vďaka
0 0
tuta tuta

tuta je offline (nepripojený) tuta

Prikladám žiadosť na registráciu je tam už aj registrácia podľa § 7a
0 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

Aljok Pozri príspevok
Súhlasím s Rozalkou.

Ak dodáš len služby = dodáš tovar v hodnote 0 € = splníš podmienku v § 80/2 (dodala si tovar v hodnote nižšej ako 100 000 €), t.j. môžeš podať súhrnný výkaz za kalendárny štvrťrok.

Pozri si tento príklad a dosaď si za hodnoty tovaru nuly:
Príklad č.1/
Platiteľ dane dodal tovar pre podnikateľa identifikovaného pre daň v inom členskom štáte v januári 2010 v hodnote 20 000 €, vo februári v hodnote 15 000 €, v marci 20 000 €, pričom v mesiaci február dodal do iného členského štátu služby v hodnote 150 000 €.
Vzhľadom k tomu, že hodnota dodaných služieb nemá vplyv na zmenu obdobia a platiteľ neprekročil hodnotu dodávky tovaru do iného členského štátu v sume 100 000 €, podáva za I. štvrťrok 2010 súhrnný výkaz v lehote do 20 apríla 2010.
A máme to potvrdené DR SR.

Citát z metodického pokynu :

Podľa § 80 ods. 1 zákona o DPH je platiteľ dane povinný podať súhrnný výkaz za každý kalendárny mesiac, okrem prípadu, ak hodnota tovarov dodaných z tuzemska do iného členského štátu podľa § 43 ods. 1 zákona o DPH, vrátane premiestnenia tovaru podľa § 43 ods. 4 zákona o DPH a tovaru dodaného v rámci trojstranného obchodu druhému odberateľovi nepresiahne v príslušnom kalendárnom štvrťroku a súčasne v žiadnom z predchádzajúcich štyroch kalendárnych štvrťrokov hodnotu 100 000 eur. Ak hodnota uvedených dodávok tovaru nepresiahne v danom období hodnotu 100 000 eur, platiteľ dane môže súhrnný výkaz podať za kalendárny štvrťrok. Hodnota 100 000 eur sa viaže na konkrétny kalendárny štvrťrok, čo znamená, že táto hodnota sa v posudzovanom kalendárnom štvrťroku a v štyroch predchádzajúcich kalendárnych štvrťrokoch nesčítava. Hodnota 100 000 eur sa posudzuje samostatne v každom kalendárnom štvrťroku a začína sa sledovať od nadobudnutia účinnosti novely zákona o DPH, teda od 1.1.2010. Do tejto hodnoty sa nezahŕňa hodnota dodaných služieb. Ak platiteľ dane dodáva len službu s miestom dodania v inom členskom štáte podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH zdaniteľnej osobe alebo právnickej osobe, ktorá nie je zdaniteľnou osobou a je identifikovaná pre daň, a táto osoba je povinná platiť daň, môže podať súhrnný výkaz za kalendárny štvrťrok, pretože hodnota tovarov je v danom prípade nula.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

DR SR:
Ospravedlňujeme sa daňovým subjektom a žiadame o zhovievavosť ohľadom overovania IČ DPH zdaniteľných osôb, ktoré sú registrované podľa § 7a zákona o DPH, nakoľko softwarová aplikácia riešiaca danú problematiku bude vzhľadom na termín prijatia príslušnej legislatívy k dispozícii až v najbližších dňoch. Dovtedy je možné oprávnenosť registrácie takýchto osôb preveriť priamo na príslušnom daňovom úrade. O sprístupnení aplikácie budeme daňové subjekty na internetovom portáli informovať.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Anja111 Pozri príspevok
DR SR:
Ospravedlňujeme sa daňovým subjektom a žiadame o zhovievavosť ohľadom overovania IČ DPH zdaniteľných osôb, ktoré sú registrované podľa § 7a zákona o DPH, nakoľko softwarová aplikácia riešiaca danú problematiku bude vzhľadom na termín prijatia príslušnej legislatívy k dispozícii až v najbližších dňoch. Dovtedy je možné oprávnenosť registrácie takýchto osôb preveriť priamo na príslušnom daňovom úrade. O sprístupnení aplikácie budeme daňové subjekty na internetovom portáli informovať.
Nie je to mi celkom jasné: veď vedeli veľmi dobre, aká zmena sa chystá, prečo sa nepripravili????
Zato daňový subjekt nemá nárok na žiadnu zhovievavosť.
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Rozalka Pozri príspevok
Nie je to mi celkom jasné: veď vedeli veľmi dobre, aká zmena sa chystá, prečo sa nepripravili????
Zato daňový subjekt nemá nárok na žiadnu zhovievavosť.
Klient sa registroval este v decembri podla § 7a, lebo mal povinnost od 1.1.2010. Nakoniec sa so spravkynou dohodli, ze od 7.1.2010 (ze aj tak nebude sluzby vykonavat doslovne od 1.1.2010).
O par dni ho spravkyna zavolala, aby sa zastavil pre IC DPH. Zastavil sa - dostal IC DPH len perom napisane na papieriku s dodatkom, ze prepacte, este sme neboli organizacne pripraveni a pod.
O par dni som sa tam zastavila znova ja. S velkym potesenim mi oznamila, ze uz ma tu karticku IC DPH - aj mi ju ukazala... ale, ze mi ju este nemoze dat, lebo ju nema zalaminovanu .
Uz je 18.1. - neviem, ci tu karticku uz klient ma...
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
A to sme v 21.storočí?
"Laminovač" mám aj ja doma, pre prípad potreby ... nech si tvoj klient prinesie, ja mu to zalaminujem
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Este ma napada... stretla som sa s IC DPH, ktore malo zaujimave cislo SK7000 atd. Neviete, ake subjekty maju taketo cisla? Uz si nepamatam, kde som na firmu s takymto IC DPH natrafila. Bola to nejaka predajna, myslim, ze velka firma.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
To je IČ DPH skupiny, pri skupinovej registrácii (ja som to videla na faktúre od SPP).
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Rozalka Pozri príspevok
To je IČ DPH skupiny, pri skupinovej registrácii (ja som to videla na faktúre od SPP).
Aha, dakujem Rozalka . Zas som o nieco mudrejsia.
0 0
Jana_clenka Jana_clenka

Jana_clenka je offline (nepripojený) Jana_clenka

Poprosím o radu: Slovenská sro - neplatca DPH kúpila drobný majetok od českej sro, ktorá je registrovaná pre DPH na Slovensku. Česká sro faktúrovala spolu s majetkom aj jeho prepravu - oboje s DPH. Prepravu vykonala slovenská prepravná spoločnosť registrovaná pre DPH na slovensku. Je v tomto prípade povinnosť registrácie podľa 7a pre slovenskú sro-príjemcu majetku a služby ? Ďakujem.
0 0
luzbetka luzbetka

luzbetka je offline (nepripojený) luzbetka

Chcela by som sa pridať, lebo som už prečítala všetky príspevky a stále tomu nerozumiem.
SZCO dodáva služby do EU, musí sa registrovať podľa
§7a, na fakture pre EU nevyčísluje DPH. Podáva iba štvrťročný suhrny výkaz elektronickou poštou. A ak bude fakturovať pre SR faktury budú s DPH, a DPH musí odviesť? pochopila som to?,A musí potom dávať štvrťročné priznanie DPH? Ak už nebude pracovať v krajinách Eu ale na slovensku, Môže zrušiť registráciu skôr ako o rok ak je registrovaný podľa §7?

Prosím vyjadrite sa ...aby som bola múdrejšia
0 0
Mária.K. Mária.K.

Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

luzbetka Pozri príspevok
Chcela by som sa pridať, lebo som už prečítala všetky príspevky a stále tomu nerozumiem.
SZCO dodáva služby do EU, musí sa registrovať podľa
§7a, na fakture pre EU nevyčísluje DPH. Podáva iba štvrťročný suhrny výkaz elektronickou poštou. A ak bude fakturovať pre SR faktury budú s DPH, a DPH musí odviesť? pochopila som to?,A musí potom dávať štvrťročné priznanie DPH? Ak už nebude pracovať v krajinách Eu ale na slovensku, Môže zrušiť registráciu skôr ako o rok ak je registrovaný podľa §7?

Prosím vyjadrite sa ...aby som bola múdrejšia
Pre slovenského odberateľa budú faktúry vyhotovené bez DPH, nakoľko osoba registrovaná podľa § 7a zákona o DPH nie je platiteľom DPH. Treba dať na to pozor, lebo ak by pre tuzemského odberateľa vyhotovila takáto osoba faktúru, na ktorej by vyčíslila DPH, musela by ju daňovému úradu odviesť, ale odberateľ (ani platiteľ DPH) by nemal nárok na odpočet DPH.
Pre osobu registrovanú podľa § 7a neplatia pravidlá o zrušení registrácie podľa § 81. § 81 zákona o DPH sa vzťahuje len na platiteľa registrovaného podľa § 4 zákona o DPH. Podľa môjho názoru, ak nebude dodávať služby podľa § 15 ods. 1, môže požiadať daňový úrad o zrušenie registrácie.
0 0
luigi72 luigi72

luigi72 je offline (nepripojený) luigi72

Čize ešte raz:

zaregistrujem sa podľa § 7a - dodávam služby aj do ČŠ aj tu na Slovensku.
Odberateľská faktúra za služby do ČŠ (odberateľ má IČ DPH):
-faktúra bez DPH
-súhrnný výkaz áno
-odkaz na faktúre (toto je čo?)

"Ak sú poskytovateľ a príjemca služby usadení v rozdielnych členských štátoch, prenesie sa daňová povinnosť na príjemcu služby." - Ak som správne pochopil, týmto sa predražia moje služby o ich DPH (príjemca musí odviesť DPH) - je to tak?

Ja dodávam len služby, občas tiež prijímam služby (ale vyslovene len zo SR). Pri dodaní služby na Slovensku sa budem správať ako neplátca DPH aj pri dodaní aj pri prijatí služby? Na SK faktúrach budem musieť uvádzať IČ DPH? Ak áno, nebude to miasť mojich dodávateľov - platcov DPH?

V druhej téme som už toto písal, ale táto je oveľa rozsiahlejšia téma, tak to pricapím aj sem:

Ja dodávam služby pravidelne do MR, ale túto povinnú registráciu som dajako prehliadol. Dňa 07.01.2010 som prijal prvú platbu zo zahraničia za služby dodané ešte v decembri 2009, meškali s platbou, nakoľko úhrada mala byť do 29.12.2009 podotýkam, ešte nemám podanú žiadosť na registráciu plátcu DPH podľa §7a
Bude z toho problém? Ako to mám vyriešiť?
0 0
Mária.K. Mária.K.

Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

luigi72 Pozri príspevok
Čize ešte raz:

zaregistrujem sa podľa § 7a - dodávam služby aj do ČŠ aj tu na Slovensku.
Odberateľská faktúra za služby do ČŠ (odberateľ má IČ DPH):
-faktúra bez DPH
-súhrnný výkaz áno
-odkaz na faktúre (toto je čo?) -pozri § 73 ods. 2. Na faktúre je potrebné uviesť, že osobou platiť daň je osoba, ktorej je služba dodaná.

"Ak sú poskytovateľ a príjemca služby usadení v rozdielnych členských štátoch, prenesie sa daňová povinnosť na príjemcu služby." - Ak som správne pochopil, týmto sa predražia moje služby o ich DPH (príjemca musí odviesť DPH) - je to tak? - áno

Ja dodávam len služby, občas tiež prijímam služby (ale vyslovene len zo SR). Pri dodaní služby na Slovensku sa budem správať ako neplátca DPH aj pri dodaní aj pri prijatí služby? - áno. Na SK faktúrach budem musieť uvádzať IČ DPH? Ak áno, nebude to miasť mojich dodávateľov - platcov DPH?

Ja si myslím, že pre tuzemského odberateľa je potrebné vyhotovovať faktúry bez IČ DPH aj bez DPH.

V druhej téme som už toto písal, ale táto je oveľa rozsiahlejšia téma, tak to pricapím aj sem:

Ja dodávam služby pravidelne do MR, ale túto povinnú registráciu som dajako prehliadol. Dňa 07.01.2010 som prijal prvú platbu zo zahraničia za služby dodané ešte v decembri 2009, meškali s platbou, nakoľko úhrada mala byť do 29.12.2009 podotýkam, ešte nemám podanú žiadosť na registráciu plátcu DPH podľa §7a
Bude z toho problém? Ako to mám vyriešiť?
Predpokladám, že v tomto prípade vznikla daňová povinnosť podľa zákona platného do 31.12.2009, takže táto služba sa ešte v súhrnnom výkaze neuvádza.
Pripájam link:
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov..._par7_0110.pdf
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov...mp_sv_0110.pdf
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať