Zavrieť

Porady

Faktúry na prelome rokov

Je to možno blbá otázka, ale ako budete evidovať fa vystavené v 1/2006 s dátumom dodania (vzniku daňovej povinnosti) 12/2005? Je jasné, že náklad je v 2005. Vlani sme to robili tak, že sme ich evidovali do 2004, aj keď boli vystavené v 2005, pokiaľ z nich bolo jasné, že boli za rok 2004...
Usporiadat
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

[quote=Tweety]
evina
TOmu nerozumiem, prosím môžeš uviesť príklad.
Keď to účtuješ cez trojkový účet, tak to potom nemáš v nákladoch.
Tweety musím teraz odísť, píšem len narýchlo, ale neviem ako si na to prišla, že to nemám v nákladoch. Celý čas hovorím , že to dám do nákladov r. 2005 len faktúru ako takú evidujem v 1/2006.
0 0
elPi elPi

elPi je offline (nepripojený) elPi

evina
Ja predsa tie náklady a výnosy zaúčtujem do obdobia s ktorým vecne a časovo súvisia, t.j. r. 2005 cez príslušný 3-jkový účet podľa náplne faktúry... Jedna vec je evidencia a jedna zaúčtovanie faktúry...Mne nedovolí ani soft zaradiť do evidencie dodávateľských faktúr v decembri faktúru, ktorú som prijala v januári.
Doplňujúca otázka:
Odkiaľ vie Tvoj soft, že faktúra Ti došla v januári?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

AVO
No nový Zákon o účtovníctve a postupy sú účinné iba od 1.1.2003 .-)
A dosť podstatné zmeny týkajúce sa tzv. závierkových účtovných prípadov a upravujúcich závierkových účtovných prípadov, § 48 ods. 3 a § 50 ods. 6 a ostatných súvisiacich ustanovení sú v účinnosti iba od 1. 1. 2005 .-)
To je pravda, všetko účtujem v súlade so zákonom o účtovníctve, mala som v príspevku na mysli praobyčajné faktúry.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Tweety
To je pravda, všetko účtujem v súlade so zákonom o účtovníctve, mala som v príspevku na mysli praobyčajné faktúry.
Aj ja .-)
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

elPi
Doplňujúca otázka:
Odkiaľ vie Tvoj soft, že faktúra Ti došla v januári?
No na faktúre je napr. dátum vystavenia 3.1.2006, takže nemôžem zaretušovať, že prišla 31.12.2005, tam musím do dátumu prijatia faktúry napísať 3.1.2006 , a to mi už v roku 2005 soft nedovolí zaevidovať...
0 0
Aknazuz Aknazuz

Aknazuz je offline (nepripojený) Aknazuz

certifikovaná účtovníčka
evina
No na faktúre je napr. dátum vystavenia 3.1.2006, takže nemôžem zaretušovať, že prišla 31.12.2005, tam musím do dátumu prijatia faktúry napísať 3.1.2006 , a to mi už v roku 2005 soft nedovolí zaevidovať...
Evina, mam podobny problem. V internej smernici som si zadefinovala, ze vsetky faktury evidujem podla datumu vystavenia: datum prijatia=datum vystavenia a nasledne cez interne doklady a 323,326,381 a pod. uctujem naklady do tych mesiacov/roka/, kde skutocne patria.
0 0
kalkulka kalkulka

kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac
Ešte by ma zaujímalo, ak zaeviduješ fa prakticky do nového roku, to znamená, že aj DPH si odrátaš v novom roku. Myslím, že z určitého pohľadu je to nedostatok softwéru, ktorý ti možno neošetrili, keď ešte platilo staršie znenie DPH. Veď v tomto prípade by si mala fa do podania daňového priznania a mohla by si si odpočítať DPH už za zdaňovacie obdobie december, alebo si to riešiš ináč?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

kalkulka
Ešte by ma zaujímalo, ak zaeviduješ fa prakticky do nového roku, to znamená, že aj DPH si odrátaš v novom roku. Myslím, že z určitého pohľadu je to nedostatok softwéru, ktorý ti možno neošetrili, keď ešte platilo staršie znenie DPH. Veď v tomto prípade by si mala fa do podania daňového priznania a mohla by si si odpočítať DPH už za zdaňovacie obdobie december, alebo si to riešiš ináč?
Čo sa mňa týka DPH v tomto prípade ak mám do podania DP faktúru môžem uviesť dátum uplatnenia DPH podľa daňovej povinnosti, t.j. pôjde do decembra v zmysle zákona...
0 0
monici monici

monici je offline (nepripojený) monici

Ja uctujem externe pre rozne firmy a mame smernicu, ze doklady sa mi odovzdavaju napr. 5.den prislusneho mesiaca - dph uplatnujem vzdy do toho mesiaca, kedy firma oznaci, ze ju prijala (teda aj ked pride do 25., ku mne sa to nedostane - vacsinou ide o mesacnych platcov). Mala som xkrat kontrolu a vzdy to bez vyhrad uznali. Takze prelom rokov riesim rovnako ako Evina... ani s tymto som pri kontrolach nemala problem. Dufam, ze ani nebude :-)
0 0
elPi elPi

elPi je offline (nepripojený) elPi

evina
No na faktúre je napr. dátum vystavenia 3.1.2006, takže nemôžem zaretušovať, že prišla 31.12.2005, tam musím do dátumu prijatia faktúry napísať 3.1.2006 , a to mi už v roku 2005 soft nedovolí zaevidovať...
Tu predsa nej de o retušovanie a dodržanie účtovných zásad a princípov verného zobrazenia. Uzávierkové práce sú špeciálna situácia kedy sa končí účtovné, daňové a hospodárske obdobie - a tomu sa treba prispôsobiť.
Ako som už vyššie písal, záväzok vzniká z právneho hľadiska dňom prevzatia predmetu a nie až dňom vystavenia faktúry o tom (z pohľadu zákona o DPH si deň dodania upravuje pre svoje účely - to nemusí korešpondovať s ekonomicko-právnou skutočnosťou).
Ja všetky faktúry došlé v januári, februári či v marci, týkajúce sa jednoznačne predchádzajúceho účtovného roku účtujem dňom 31.12. a DPH uplatňujem v príslušnom mesiaci nasl. roka. So softom nemám problém
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

elPi
Tu predsa nej de o retušovanie a dodržanie účtovných zásad a princípov verného zobrazenia. Uzávierkové práce sú špeciálna situácia kedy sa končí účtovné, daňové a hospodárske obdobie - a tomu sa treba prispôsobiť.
Ako som už vyššie písal, záväzok vzniká z právneho hľadiska dňom prevzatia predmetu a nie až dňom vystavenia faktúry o tom (z pohľadu zákona o DPH si deň dodania upravuje pre svoje účely - to nemusí korešpondovať s ekonomicko-právnou skutočnosťou).
Ja všetky faktúry došlé v januári, februári či v marci, týkajúce sa jednoznačne predchádzajúceho účtovného roku účtujem dňom 31.12. a DPH uplatňujem v príslušnom mesiaci nasl. roka. So softom nemám problém
Už len poslednýkrát k tomuto napíšem to čo píšem stále, neviem, či sa nevyjadrujem presne, ale ....

Všetky faktúry týkajúce sa predchádzajúceho obdobia účtutujem do tohto obdobia, to znamená aj faktúry ktoré mi prídu v januári-marci ako ty píšeš. zaúčtujem k 31.12. Faktúry však evidujem v januári-marci, t.j. kedy mi skutočne prídu. To píšem od začiatku, t.j. robím to tak ako Ty píšeš len nepoužívam v decembri účtovanie cez účet 321. To je všetko a ja osobne nepovažujem viac rozoberanie tejto témy za prínosné, v predchádzajúcich príspevkoch je už všetko napísané
1 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

monici
Ja uctujem externe pre rozne firmy a mame smernicu, ze doklady sa mi odovzdavaju napr. 5.den prislusneho mesiaca - dph uplatnujem vzdy do toho mesiaca, kedy firma oznaci, ze ju prijala (teda aj ked pride do 25., ku mne sa to nedostane - vacsinou ide o mesacnych platcov). Mala som xkrat kontrolu a vzdy to bez vyhrad uznali. Takze prelom rokov riesim rovnako ako Evina... ani s tymto som pri kontrolach nemala problem. Dufam, ze ani nebude :-)
Nemá byť prečo
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

evina
zaúčtujem k 31.12. Faktúry však evidujem v januári-marci, t.j. kedy mi skutočne prídu.
Takže dookola sme si písali podľa mňa stále o tom istom všetci rovnako, išlo len o tú evidenciu. :p
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Tweety
Takže dookola sme si písali podľa mňa stále o tom istom všetci rovnako, išlo len o tú evidenciu. :p
Twety preto som nechápala dokola to vysvetľovanie ja som si myslela, že z môjho príspevku 4, 6 a dalej je to jasné a aj som zdôrazňovala účtovanie 2005 a evidencia 2006...
1 0
janeco janeco

janeco je offline (nepripojený) janeco

Na školení Ing.Cenigová jednoznačne tvrdla, že všetky dodávateľské faktúry, ktoré sa týkajú r. 2005 ale prišli nám do uzavretia účtovných kníh zaevidujeme a zaúčtujeme do r. 2005. Vôbec neúčtujeme o prechodných účtoch 326,323.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

janeco
Na školení Ing.Cenigová jednoznačne tvrdla, že všetky dodávateľské faktúry, ktoré sa týkajú r. 2005 ale prišli nám do uzavretia účtovných kníh zaevidujeme a zaúčtujeme do r. 2005. Vôbec neúčtujeme o prechodných účtoch 326,323.
O.k.,ale nič sa nestane ak sa to tak zaúčtuje, nakoľko knihu faktúr mne soft uzavrie k 31.12.2005
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
janeco
Na školení Ing.Cenigová jednoznačne tvrdla, že všetky dodávateľské faktúry, ktoré sa týkajú r. 2005 ale prišli nám do uzavretia účtovných kníh zaevidujeme a zaúčtujeme do r. 2005. Vôbec neúčtujeme o prechodných účtoch 326,323.
Jednoznačných trvrdení je veľa a veľa jednoznačnosti je aj v interných postupoch účtovnej jednotky vychádzajúcich z konkrétnych podmienok a aplikácie súvisiacich ustanovení Zákona o účtovníctve a zákon vykonávajúcich predpisov.
0 0
JanaF JanaF

JanaF je offline (nepripojený) JanaF

Zajtra bude lepsie...:)
to evina: ja to robim tak ako ty a vobec mi ten postup nepripada nespravny, vsetko je tam kde ma byt v sulade so zakonom a pripajam sa aj k vyroku AVO - jednoznacnych tvrdeni je vela....
0 0
rosemary rosemary

rosemary je offline (nepripojený) rosemary

Nedá mi, aby som nereagovala.
Ak tomu rozumiem, v knihe došlých faktúr na rok 2006, budú zaradené faktúry, ktoré prišli od 2.januára s dátumom dodania do 31.12. No a čo potom v knihe odoslaných faktúr? Nieje to nejaký guláš?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
V tejto téme doporučujem orientovať sa hlavne na tieto príspevky:
elPi
Zachvíľu (ako každý rok doteraz) sa začnú objavovať aj v tlači pokyny odborníkov na postup prác pri ročných závierkach účtovníctiev.
Tu sa dočítate aj trošku teórie - zoznam prývnych predpisov upravujúcich a ovplyvňujúcich oblasť účtovníctva - aj zopakovanie výňatkov a citácií zo zákonov a postupov účtovania a pod. a zopakovanie základných zásad účtovníctva (ktoré sa stále nachádzajú v našom základnom zákone - zákone o účtovníctve), medzi ktoré patrí aj zásada, že výnosy aj náklady sa účtujú do obdobia, ks ktorým vecne a časovo súvisia. Myslím, že o tom niet čo diskutovať.
Technicky sa to rieši tak, že všetky došlé faktúry bez ohľadu na dátum vystavenia, ktoré obdržím do dňa uzavretia účtovních kníh, zaúčtujem dňom 31.12.2005. Aj z obchodnoprávneho hľadiska záväzok vzniká dňom prevzatia tovaru, materiálu či služby a to bez ohľadu na to, kedy si dodávateľ splní administratívnu povinnosť - vystaví faktúru.
Ak viem o záväzku ktorý mi vznikol a nemám faktúru - tak tvorím v zmysle uvedenej zásady rezervy.
Okrem toho treba rozlišovať medzi povinnosťou vystaviť "faktúru" z pohľadu a na účely zákona o DPH (15 dní), a z obchodnoprávneho hľadiska, kde žiadna povinnosť zo zákona nevyplýva a takýto záväzok je možné zlikvidovať - uhradiť len na základe zmluvy. (Ešte si pamätám na akúsi vyhlášku o fakturácii, ktorá platila v 80-tych rokoch). Dnes keď si veriteľ neuplatní svoj nárok faktúrou, nikto ho nemôže prinútiť, ak "nechce svoje peniaze".
AVO
V zásade súhlasím s predchádzajúcim príspevkom ale dovolím si drobnú opravu, nakoľko nie je bližšie špecifikovaný postup citovaného prípadu. Rezerva je odhad a tvoríme ju v prípade, že nie je známa presná výška záväzku. Vtedy sa rezerva ocení odhadom v sume dostatočnej na splnenie existujúcej povinnosti ku dňu, ku ktorému sa zostavuje ÚZ pri zohľadnení rizík a neistôt.

Záväzok s určitým časovým vymedzením a určitou výškou sa neúčtuje na účte rezerv, ale na príslušnom účte záväzku, čo je aj prípad zadávateľa otázky. Mám teda za to, že v prípade známej výšky fakturácie nepripadá do úvahy tvorba rezervy.

Zároveň v prípade, že do dňa zostavenia ÚZ mám nevyfakturovanú dodávku, ktorá nebola účtovaná ako obvyklý záväzok a poznáme jeho výšku sa účtuje na účet 326.

Celkom k zhrnutiu problematiky - účtovanie faktúr na prelome účtovných období je jedna zo zásadných oblastí, ktoré by si mala účtovná jednotka riešiť internou smernicou.
Je potrebné dodržiavať základné zásady vychádzajúce zo správnej aplikácie dotknutých právnych predpisov a z interných potrieb účtovnej jednotky. V príspevkoch boli riešené špecifické prípady vzťahujúce sa na ten, ktorý softvér a zároveň podmienky, ktoré nemusia byť totožné u každej účtovnej jednotky.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať