Zavrieť

Porady

Faktúry na prelome rokov

Je to možno blbá otázka, ale ako budete evidovať fa vystavené v 1/2006 s dátumom dodania (vzniku daňovej povinnosti) 12/2005? Je jasné, že náklad je v 2005. Vlani sme to robili tak, že sme ich evidovali do 2004, aj keď boli vystavené v 2005, pokiaľ z nich bolo jasné, že boli za rok 2004...
Usporiadat
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Čo nám napríklad ovplyvňuje spôsob účtovania na prelome účtovných období?

1) spracovanie evidencie DF a VF v operatívnej evidencii prepojenej s účtovníctvom, kontrola účtovného saldokonta na túto evidenciu a prijatá zásada ÚJ, že na účte 321 a 311 bude účtovať iba záväzky a pohľadávky, ktoré eviduje v predmetnej operatívnej evidencii.

2) možnosť súbežného nahrávania faktúr v číselnej rade roka 2005 a 2006. Niektoré softvéry neumožňujú súbežné číslovanie, ale vyžadujú si uzatvorenie číselného radu, t.j. po prijatí prvej faktúry s číslom roka 2006 už nie je možné vstúpiť do číselnej rady roka 2005 a teda ani nahrávať do evidencie minulého roka. Vzhľadom k prijatej zásade teda nemôže byť na účte 321 a 311 do starého roku ani účtované. Narušilo by to prepojenie operatívnej evidencie a účtovníctva.

3) v niektorých firmách nie je možné čakať s otvorením kníh operatívnej evidencie a je potrebné účtovať a vystavovať faktúry on-line, takže musí byť vo firme stanovená napríklad zásada, dokedy budú operatívne evidencie preuzávierkované a dokedy budeme vstupovať do číselnej rady minulého účtovného obdobia a kedy otvoríme nové číselné rady.

4) v ÚJ môže byť prijatá napr. zásada, že faktúry, ktoré obdrží do 31. 1. 2006 a týkajú sa roka 2005 v plnom rozsahu budú účtované do číselnej rady faktúr 2005 (môže, nemusí). Opäť to závisí od konkrétnych podmienok. V prípade vystavených faktúr je to niekedy ešte zložitejšie, lebo môžu byť súbežne fakturované plnenia za rok 2006, ako aj dobeh plnení za rok 2005. Preto je potrebné situáciu konkretizovať do vlastných interných postupov a zásad.

5) inak môže postupovať ÚJ, ktorá okrem evidencie DF a VF na účtoch 321 a 311 účtuje aj predpisom v internom okruhu, teda mimo operatívnej evidencie faktúr. Aj to je možné. Je možné otvoriť samostatnú AE na sledovanie 321 a 311 pre účely uzatvorenia účtovných kníh. Všetko závisí od podmienok.

Preto nie je možné podľa môjho názoru paušalizovať prístupy účtovných jednotiek k účtovaniu záväzkov a pohľadávok ku koncu účtovného obdobia. Je však potrebné vystihnúť potreby a možnosti firmy a zariadiť sa podľa toho. Zároveň si postupy ošetriť smernicou, ktorá tieto potreby zohľadní. V praxi sa totiž môže vyskytnúť ešte viac prípadov, ktoré môže, a niekedy aj musí účtovná jednotka pri účtovaní zohľadniť.
0 0
mončika mončika

mončika je offline (nepripojený) mončika

A čo hovoríte na fa od T-Mobile za internetové pripojenie, ktorá je vystavená 1.1.06, dátum dodania 1.1.06/opakované zdaniteľné plnenie/, ale zúčtovacie obdobie je 1-31.12.05.
Ja som to naúčtovala s číslovaním faktúr pre rok 2006, DPH uplatňujem v 1/06 a použila som účet 326. Je to OK?
0 0
lsulekova lsulekova

lsulekova je offline (nepripojený) lsulekova

V princípe, keď mám došlú faktúru, ktorú som obdržala v januári 2006 , je vystavená v roku 2006 ale dátum daň.povinnosti je v roku 2005, tak faktúru zaúčtujem v zmysle smernice, ale DPH si odpočítam v roku 2006. Je to správne?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

lsulekova
V princípe, keď mám došlú faktúru, ktorú som obdržala v januári 2006 , je vystavená v roku 2006 ale dátum daň.povinnosti je v roku 2005, tak faktúru zaúčtujem v zmysle smernice, ale DPH si odpočítam v roku 2006. Je to správne?
dátum daňovej povinnosti je v roku 2005, t.j. máte nárok na odpočet DPH v 12/2005 alebo 4. Q. 2005. V prípade, že faktúru obdržíte po dátume podania Vášho DP k DPH za 12, resp. 4 Q.2005 môžete si uplatniť DPH aj v 1/2006 alebo 1.Q.2006
Naposledy upravil evina : 24.01.06 at 16:17
0 0
Daskale Daskale

Daskale je offline (nepripojený) Daskale

lsulekova
V princípe, keď mám došlú faktúru, ktorú som obdržala v januári 2006 , je vystavená v roku 2006 ale dátum daň.povinnosti je v roku 2005, tak faktúru zaúčtujem v zmysle smernice, ale DPH si odpočítam v roku 2006. Je to správne?


Podľa mňa je to správne, §51 ods. 2 som pochopila tak, že sa môžeš rozhodnúť, či to odpočítaš v období kedy nárok vznikol, alebo v období nasledujúcom po období, kedy nárok vznikol, ak do podania priznania DPH máš doklad.
0 0
anina anina

anina je offline (nepripojený) anina

janeco
Na školení Ing.Cenigová jednoznačne tvrdla, že všetky dodávateľské faktúry, ktoré sa týkajú r. 2005 ale prišli nám do uzavretia účtovných kníh zaevidujeme a zaúčtujeme do r. 2005. Vôbec neúčtujeme o prechodných účtoch 326,323.
S tym súhlasim, ale ked pride fa napr.za energiu r.2005 vo februari, a zauctujem ju ako fakturu do r.2005, ako si uplatnim DPH za 02?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

anina
S tym súhlasim, ale ked pride fa napr.za energiu r.2005 vo februari, a zauctujem ju ako fakturu do r.2005, ako si uplatnim DPH za 02?
Ja to robím takto, všetky faktúry,týkajúce sa roku 2005, ktoré mám ku dňu daňového priznania k dph, riadne naúčtujem do roku 2005, aj daň si uplatním,pretože splňam podmienky na jej uplatnenie. Ak viem, že to ešte nie sú všetky faktúry za rok 2005, robím rezervy, alebo účtujem na nevyfakturované dodávky.
0 0
Rehi Rehi

Rehi je offline (nepripojený) Rehi

Tweety ja to robím tak isto. Do 31.1.2006 keď mi prišla faktúra, ktorá sa časovo a vecne týkala roku 2005 tak to dám ešte do r.2005 a do nákladov.
0 0
Dianka Dianka

Dianka je offline (nepripojený) Dianka

Ja účtujem podľa toho, čo nám povedali na školení: Príklad: faktúra s dátumom dodania 30.12.2005 mi prišla 06.02.2006. Náklad aj záväzok zaúčtujem v roku 2005 - pokračujem v číselnom rade došlých faktúr a
DPH zaúčtujem až do januára. Toto mi je jasné. Teda teória.
Vedel by mi ale prosím vás niekto poradiť ako to zaúčtovať v Omege - teda faktúru a v januári ten interný doklad len s DPH?
Interný doklad v januári mi vychádza, že zaúčtujem na 343019MD ale
stranu dal netuším ako? Ďakujem vopred za radu.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Dianka
Ja účtujem podľa toho, čo nám povedali na školení: Príklad: faktúra s dátumom dodania 30.12.2005 mi prišla 06.02.2006. Náklad aj záväzok zaúčtujem v roku 2005 - pokračujem v číselnom rade došlých faktúr a
DPH zaúčtujem až do januára. Toto mi je jasné. Teda teória.
Vedel by mi ale prosím vás niekto poradiť ako to zaúčtovať v Omege - teda faktúru a v januári ten interný doklad len s DPH?
Interný doklad v januári mi vychádza, že zaúčtujem na 343019MD ale
stranu dal netuším ako? Ďakujem vopred za radu.
Ak by si zaúčtovala z DF na MD dph 343-019 a z ID tiež, potom by si to mala 2x. Keďže z DF dph neodrátavaš, ale cez ID, musíš použiť pri DF iný účet ako 343-019 - niektorý pohľadávkový (lebo je to vlastne pohľadávka voči DU), a tento istý účet zapíšeš na ID na DAL. Tým sa ti to vyrovná. Možno by si mohla použiť aj 343-000.
0 0
Monika68 Monika68

Monika68 je offline (nepripojený) Monika68

Suhlasim so vsetkym, co tu popisala Tweety. Presne tak to robim aj ja a presne tak to skolila aj Ing. Cenigova v decembri minuleho roku. Fa dosle do uzavretia uctovnych knih roku 2005 sa zauctuju do nakladov roku 2005 so suvztaznym zapisom na ucte 321 nezaleziac na tom, ci dosli v marci 2006. DPH sa samozrejme posunie do najblizsieho terminu, kedy je to mozne. Na ucet 326 sa davaju iba dodavky, na ktore viem cenu, ale na ktore mi fa do uzavretia uctovnych knih neprisla. Rezervy tvorim vtedy, ak neviem cenu. Mne to teda program umoznuje tak, ze pokracujem v ciselnej rade fa r.2005 a evidujem ich s tym datumom, s ktorym prisli.
0 0
Nataly Nataly

Nataly je offline (nepripojený) Nataly

mladá pani
Prosím o radu. Nemám ročné vyúčtovanie plynu od SPP za rok 2005, ktoré bude až v 9/2006. Po telefonickom dohovore viem stav plynomeru k 31.12.05 a tak viem zhruba presne odhadnúť spotrebu plynu. V jednom prípade mi vyšiel nedoplatok cca 8.000,- a v druhom preplatok 25.000,-.
Ak to mám účtovať budem to účtovať na 323 alebo 326 ? Ale toto vyúčtovanie potrebujem prefakturovať ďaľšej firme, ktorú taktiež účtujem.
Mám túto prefakturáciu časovo rozlišovať? Kedy to bude môj výnos v roku 2005 alebo 2006? Ako to časovo rozlíšim v druhej firme???
0 0
M0NIKA M0NIKA

M0NIKA je offline (nepripojený) M0NIKA

Rada by som sa vrátila k tejto téme:

v roku 2006 som prevzala účto s.r.o. a s ním aj DF týkajúce sa roku 2005, ktoré do nákladov v roku 2005 nevstúpili.
Moja otázka je, či ich mám v r. 2006 zaúčtovať ako daňový alebo nedaňový náklad? Stretla som sa totiž s protichodnými názormi a teraz neviem ako to ukončiť.
Naposledy upravil M0NIKA : 26.03.07 at 06:43
0 0
M0NIKA M0NIKA

M0NIKA je offline (nepripojený) M0NIKA

Prosím.....
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

M0NIKA Pozri príspevok
Rada by som sa vrátila k tejto téme:

v roku 2006 som prevzala účto s.r.o. a s ním aj DF týkajúce sa roku 2005, ktoré do nákladov v roku 2005 nevstúpili.
Moja otázka je, či ich mám v r. 2006 zaúčtovať ako daňový alebo nedaňový náklad? Stretla som sa totiž s protichodnými názormi a teraz neviem ako to ukončiť.
Sú to nedaňové náklady roku 2006.
0 0
Maxinka Maxinka

Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

No ja mám takýto problém:
Fa vystavená v 12/07 a prišla mi v 02/08 čo mám robiť?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Maxinka Pozri príspevok
No ja mám takýto problém:
Fa vystavená v 12/07 a prišla mi v 02/08 čo mám robiť?
Odlož si aj poštovú obálku. Zaeviduj v 02/08, dph uplatníš teraz.
Ale náklady treba zaúčtovať do r. 2007.
0 0
Maxinka Maxinka

Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

liba2 Pozri príspevok
Odlož si aj poštovú obálku. Zaeviduj v 02/08, dph uplatníš teraz.
Ale náklady treba zaúčtovať do r. 2007.
Ďakujem, ako si to mám zaúčtovať:
02/08 - 38_,343/321
12/08 cez ID 518/38_

Nie som si istá????????
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Maxinka Pozri príspevok
Ďakujem, ako si to mám zaúčtovať:
02/08 - 38_,343/321
12/08 cez ID 518/38_

Nie som si istá????????
Keď je to náklad v starom roku, tak v novom roku je to výdavok - lebo vtedy zaplatíš. Poznáš presnú sumu nákladu, preto použiješ 383-výdavky budúcich období.
0 0
Maxinka Maxinka

Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

liba2 Pozri príspevok
Keď je to náklad v starom roku, tak v novom roku je to výdavok - lebo vtedy zaplatíš. Poznáš presnú sumu nákladu, preto použiješ 383-výdavky budúcich období.
Takže ako?takto:
02/08 - 383,343/321
12/08 cez ID 518/383
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať