Zavrieť

Porady

Vplyv zrušenia a znovuzaloženia živnosti na výšku odvodov SP a ZP

práve som sa dozvedel, že známy, ktorí mal platiť vysoké odvody do ZP a SP, si jednoducho zrušil živnosť a o 2 dni si ju znovuzaložil. A tým pádom sa nahlásil do SP a ZP znova auž nemusí platiť nič.. len dobrovoľne.
Ja som si myslel, že tam evidujú SZČO na základe rod. čísla a nie IČO-a!!
Je to korektné?
Nezdá sa Vám to choré?
Ved toto môže robiť každý rok a nebude platiť žiadne odvody!
Usporiadat
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

[quote=rastom]práve som sa dozvedel, že známy, ktorí mal platiť vysoké odvody do ZP a SP, si jednoducho zrušil živnosť a o 2 dni si ju znovuzaložil. A tým pádom sa nahlásil do SP a ZP znova auž nemusí platiť nič.. len dobrovoľne. To len dovtedy, dokiaľ nezistia, že za predchádzajúci rok má vymeriavací základ pre určenie výšky fondov.
Ja som si myslel, že tam evidujú SZČO na základe rod. čísla a nie IČO-a!!
Je to korektné?
Nezdá sa Vám to choré?
Ved toto môže robiť každý rok a nebude platiť žiadne odvody! Vymeriavacieho základu sa týmto krokom nezbavil. Takýto "múdry ťah" by mohlo urobiť veľa živnostníkov.
0 0
rastom rastom

rastom je offline (nepripojený) rastom

Fascinuje ma to, že na to preboha tá ženská v SP neprišla !!!!
Lebo, keď si tam nahodí rodné číslo, tak to predsa musí vedieť.
Darmo zrušil živnosť!
ZP sa to až tak netýka, veď na to bolo tohto roka ročné zúčtovanie.
0 0
rastom rastom

rastom je offline (nepripojený) rastom

Tak som volal na SP a tam mi povedali, že ak má podnikateľ ŠZČO nové ICO, tak platiť nemusí...
Tak teraz neviem
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
[quote=STRELEC]
rastom
práve som sa dozvedel, že známy, ktorí mal platiť vysoké odvody do ZP a SP, si jednoducho zrušil živnosť a o 2 dni si ju znovuzaložil. A tým pádom sa nahlásil do SP a ZP znova auž nemusí platiť nič.. len dobrovoľne. To len dovtedy, dokiaľ nezistia, že za predchádzajúci rok má vymeriavací základ pre určenie výšky fondov.
Ja som si myslel, že tam evidujú SZČO na základe rod. čísla a nie IČO-a!!
Je to korektné?
Nezdá sa Vám to choré?
Ved toto môže robiť každý rok a nebude platiť žiadne odvody! Vymeriavacieho základu sa týmto krokom nezbavil. Takýto "múdry ťah" by mohlo urobiť veľa živnostníkov.
No Peter, ani mne sa to celé nezdá! Ak si pamätáš môj prísevok pred rokom. ja som musela aj napriek ťažkému ochoreniu a PN platiť späť 10 rokov, to som ešte nebola živnostník!
Myslím, že na túto otázku by nám vedel fundovane odpovedať pán Mihál, alebo Janka Motyčková. Som veľmi zvedavá, ako by sa riešila situácia, keď to je z "úmyslu" a z "vyššej vôle"?!

http://www.porada.sk/t10846-bol-si-chory-tvoj-problem.html?highlight

Neviem, či som správne pridala link na spomínanú tému?
Naposledy upravil ondrejvla : 01.08.06 at 12:40
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Myslím si, že zrušenie živnosti nie je dôvodom na neoodovzdanie výpisu z daňového priznania za rok 2005. Daňové priznanie sa podáva na rodné číslo (resp. osobu - aby som sa lepšie vyjadrila) nie na IČO. Takže skôr či neskôr bude musieť predložiť výpis z DP a určite doplatiť odvody. Je len otázka času, kedy daňový úrad rozošle informácie o DP do SP. Keďže táto výmena informácií nefunguje veľmi rýchlo, tak nejaký čas sa môže zdať podnikateľovi - prerušovateľovi živnosti, že sa nič nedeje. Ale príde na psa mráz... jedného dňa.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
ermon
Myslím si, že zrušenie živnosti nie je dôvodom na neoodovzdanie výpisu z daňového priznania za rok 2005. Daňové priznanie sa podáva na rodné číslo (resp. osobu - aby som sa lepšie vyjadrila) nie na IČO. Takže skôr či neskôr bude musieť predložiť výpis z DP a určite doplatiť odvody. Je len otázka času, kedy daňový úrad rozošle informácie o DP do SP. Keďže táto výmena informácií nefunguje veľmi rýchlo, tak nejaký čas sa môže zdať podnikateľovi - prerušovateľovi živnosti, že sa nič nedeje. Ale príde na psa mráz... jedného dňa.
No to teda dúfam...
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
zopár postrehov:
1., odvody do SP sa platia pod vs prideleným SP - pod tým vs je vedená aj FO /okrem toho je SP známe aj RČ/ = keď sa FO odhlási a prihlási , asi dostane nový vs - nové číslo a odovzdáva aj nový živnostenský list.
2., daňové priznanie sa odovzdáva pod DIC a nie pod RČ, aj tu sa odlási, prihlási a dostane nové DIC.
Z toho celého vyplýva poriadny guláš. Rieši túto situáciu konkrétny zákon, vyhláška, usmernienie??? Čo nie je zakázané,je dovolené............
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

rastom
práve som sa dozvedel, že známy, ktorí mal platiť vysoké odvody do ZP a SP, si jednoducho zrušil živnosť a o 2 dni si ju znovuzaložil. A tým pádom sa nahlásil do SP a ZP znova auž nemusí platiť nič.. len dobrovoľne.
Ja som si myslel, že tam evidujú SZČO na základe rod. čísla a nie IČO-a!!
Je to korektné?
Nezdá sa Vám to choré?
Ved toto môže robiť každý rok a nebude platiť žiadne odvody!
Toto sme tu riešili a názory boli rôzne.
Vyjadrím sa k SP:
Ťahy so zrušením a znovuzaložením živnosti sú "efektívne" len v tom prípade, že živnosť nie je "živá" k 1.7. V tom prípade SZČO skutočne nemusí platiť odvody. Napr. zruším 25.6. - novú otvorím 2.7. - nie je povinnosť platiť odvody ako PPO. Ale zruším 25.6. a novú otvorím 30.6. - povinnosť platiť odvody ako PPO je, pretože živnosť bola k 1.7. "živá".
Môže si otvoriť 150 ŽL - SP vždy pridelí TO ISTÉ IČ, pod ktorým je dotyčná osoba vedená v SP či už ako PPO /jedno číslo/ alebo ako DPO /druhé číslo/ - ale stále to isté.
A ak neodovzdá výpis z DP - nič "nezachráni" - SP dostane od DU komplet zoznam.
V krátkej dobe /záleží na "pružnosti" SP/ očakávam na týchto stránkach "kopec" problémov - "neplatil som ale mal som".
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

ekopo
zopár postrehov:
1., odvody do SP sa platia pod vs prideleným SP - pod tým vs je vedená aj FO /okrem toho je SP známe aj RČ/ = keď sa FO odhlási a prihlási , asi dostane nový vs - nové číslo a odovzdáva aj nový živnostenský list.
2., daňové priznanie sa odovzdáva pod DIC a nie pod RČ, aj tu sa odlási, prihlási a dostane nové DIC.
Z toho celého vyplýva poriadny guláš. Rieši túto situáciu konkrétny zákon, vyhláška, usmernienie??? Čo nie je zakázané,je dovolené............
1. VS prideľuje SP na základe RL FO - podľa rodného čísla SZČO.
2. Daňové priznanie áno, ale výpis z daňového priznania na SP obsahuje r.č. nie DIČ.

Nie je v tom guláš. SP príde aj na to, že máš 5 ŽL - časom.
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

ekopo
zopár postrehov:
1., odvody do SP sa platia pod vs prideleným SP - pod tým vs je vedená aj FO /okrem toho je SP známe aj RČ/ = keď sa FO odhlási a prihlási , asi dostane nový vs - nové číslo - nedostane a odovzdáva aj nový živnostenský list.
2., daňové priznanie sa odovzdáva pod DIC a nie pod RČ, aj tu sa odlási, prihlási a dostane nové DIC - k rodnému číslu sa automaticky "pridelí" DIČ / Kto čo i len raz podal DP - má DIČ a ani o tom nevie./
Z toho celého vyplýva poriadny guláš. Rieši túto situáciu konkrétny zákon, vyhláška, usmernienie??? Čo nie je zakázané,je dovolené............
DU posiela SP zoznamy s rodným číslom aj výškou príjmu.
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Teší ma, že som svojimi "postrehmi" vykoledoval jasné odpovede na danú tému.
0 0
ivancikova ivancikova

ivancikova je offline (nepripojený) ivancikova

Aj ja som čítala jeden článok v Pravde, ktorý bol robený s nejakou vedúcou zo SP a tá otvorene povedala že keď sa živnosť zruší do 30.6 zaniká povinnosť platiť odvody. Vraj je to "legálny"spôsob ako sa vyhnúť plateniu odvodov
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

ivancikova
Aj ja som čítala jeden článok v Pravde, ktorý bol robený s nejakou vedúcou zo SP a tá otvorene povedala že keď sa živnosť zruší do 30.6 zaniká povinnosť platiť odvody. Vraj je to "legálny"spôsob ako sa vyhnúť plateniu odvodov
Áno - ale ak zruším živnosť 2.7. , 30.9....... tiež mi zanikne povinnosť platiť odvody.
"Problém" však bol v zrušení a "znovuotvorení" živnosti.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
rastom
práve som sa dozvedel, že známy, ktorí mal platiť vysoké odvody do ZP a SP, si jednoducho zrušil živnosť a o 2 dni si ju znovuzaložil. A tým pádom sa nahlásil do SP a ZP znova auž nemusí platiť nič.. len dobrovoľne.
Ja som si myslel, že tam evidujú SZČO na základe rod. čísla a nie IČO-a!!
Je to korektné?
Nezdá sa Vám to choré?
Ved toto môže robiť každý rok a nebude platiť žiadne odvody!
Pre ZP to neplatí,tam sa plateniu nevyhneš.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Melnick
Pre ZP to neplatí,tam sa plateniu nevyhneš.
Maja,
ale Rastom vo svojej prvej otázke napísal aj :

A tým pádom sa nahlásil do SP a ZP znova a už nemusí platiť nič.. len dobrovoľne.

Som veľmi zvedavá na názor iných, je to zaujímavá téma.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

No tak zdravotné poistenie je snáď každému jasné. SZČO nový či starý platiť jednoznačne musí pokiaľ nie je súčasne zamestnancom. Tu to bolo viac krát rozoberané. A určite nejakou špekuláciou s prihlasovaním a odhlasovaním v SP nič nijaký podnikateľ nevyrieši. Povinnosť registrácie vyplýva na základe príjmu za predchádzajúci rok. Takže ak sa odhlási k 30.6.2006 a potom kedykoľvek prihlási do 30.6.2007 má povinnosť predložiť výpis z daňového priznania za rok 2005. No a to je stará pesnička, že hrubý príjem nesmie prekročiť ..... sumu... atď.
Ale to sa už opakujem.

Pozri príspevky 6,9,10,11
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Celá otázka rastom je založená na ja som počul...
Takže aj ja som toto už viackrát počula a je to jednoducho blbosť.
Špekulácie, špekulácie, ale niekedy si to skrátka nedáme vysvetliť a dumáme a dumáme.

A čítali sme toho viacerí a veľakrát a aj pozerali v Televíznych novinách a tiež sme na to prišli, že je to vytrhnuté z kontextu... napr. odpočítate si 12000 z daní.... atď....
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
ondrejvla
Maja,
ale Rastom vo svojej prvej otázke napísal aj :

A tým pádom sa nahlásil do SP a ZP znova a už nemusí platiť nič.. len dobrovoľne.

Som veľmi zvedavá na názor iných, je to zaujímavá téma.
Práve preto som dala celú citáciu od Rastom, Je pravdou,že v SP sa môže vyhnúť vysokým odvodom odhlásením a znovuprihlásením ako nový živnostník,ktorý bude mať povinnosť platiť až po daňovom priznaní,ale stále trvám na mojej predchádzajúcej odpovedi,že ZP takto neobíde ako SP.
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Preberalo sa to aj tu a podotýkam, že to musel doplatiť.
http://www.porada.sk/t25584-odvody-d...tml#post235613
0 0
rastom rastom

rastom je offline (nepripojený) rastom

ivancikova
Aj ja som čítala jeden článok v Pravde, ktorý bol robený s nejakou vedúcou zo SP a tá otvorene povedala že keď sa živnosť zruší do 30.6 zaniká povinnosť platiť odvody. Vraj je to "legálny"spôsob ako sa vyhnúť plateniu odvodov
----------------------------------------------
To je všetko vporiadku!
My sa ela bavím eo tom, že ked ju znova založíš!

Inak chcem veľmi pekne poďakovať všetkým za rozprúdenie debaty.
))
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať