Zavrieť

Porady

Prenájom pracovnej sily inému zamestnávateľovi

prosím o radu :
Mám v stave v našej firme študenta na brigádu a mám možnosť ho dať pracovať do inej firmy, kde by sa naučil aj to čo budem potrebovať aj u nás a dobre ho zaplatia.
Druhá firma chce aby sme jej fakturovali personálny lízing, neviem však či takéto niečo môžem spraviť, nakoľko naša firma sa touto činnosťou nezaoberá, máme v ŽL: agentúrna činnosť, sprostredkovateľská činnosť v rozsahu voľnej živnosti.

No a niekde som len okrajovo začula, že ak chcem prenajať pracovnú silu musím ju mať v HPP na 2 roky.

Veľmi poprosím o radu ako môžem celú záležitosť vyriešiť, aby som sa nedostala do konfliktu so zákonom.
Prípadne poprosím o odvolávky kde nájsť podrobnosti.
ďakujem moc.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    Sway, môžeš to urobiť na základe zmluvy o dočasnom pridelení zamestnanca. Pozri §58 zákonníka práce. DR SR vydalo aj metodický pokyn ohľadom dočasného pridelenia. Skúsim Ti ho pohľadať.

    Aljok je offline (nepripojený) Aljok

    Aljok
    sway, hľadáš toto? Je to metodický pokyn DRSR z júna 2006 k uplatňovaniu DPH pri dočasnom pridelení zamestnancov.
    Naposledy upravil Aljok : 13.09.07 at 16:06

    sway je offline (nepripojený) sway

    som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac sway
    posúvam, či sa niekto náhodou nenájde.... ďakujéém

    sway je offline (nepripojený) sway

    som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac sway
    dík,
    no pozrela som to a vidím že asi to nebude také jednoduché lebo:
    (1) Zamestnávateľ alebo agentúra dočasného zamestnávania sa môžu s užívateľským zamestnávateľom dohodnúť o dočasnom pridelení zamestnanca na výkon práce. Zamestnávateľ môže s užívateľským zamestnávateľom dohodnúť dočasné pridelenie zamestnanca iba v prípade, ak sú u zamestnávateľa objektívne prevádzkové dôvody. toto ma trápi aké su to dôvody?? hm???
    Naposledy upravil sway : 13.09.07 at 08:56

    janatonkova je offline (nepripojený) janatonkova

    janatonkova
    áno, ja som tiež materiál z daňového riaditeľstva, tiež čítala , ale tam je to riešené skôr z pohľadu DPH.
    Ja by som potrebovala tiež vedieť, ako je to s oprávnením fakturovať takúto činnosť?
    musím mať na to oprávnenie, na tieto otázky mi stanovisko z daňového riaditeľstva nepomôže.

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    Viď tento príspevok: (http://www.porada.sk/t60693-docasne-...stnancov.html). Pripla som tam link týkajúci sa agentúry dočasného zamestnávania.

    M3G je offline (nepripojený) M3G

    M3G
    http://www.porada.sk/t10436-agentura...stnavania.html

    Pokiaľ by sa dalo, nefaktúroval by som prenájom zamestnanca, ale vykonanie nejakej práce, ktorú mám v živnosti. Kvôli tomu vybavovať povolenie ...

    Inak čo sa týka agentúry dočasného zamestnávania, v Ústredí práce, sociálnych vecí a rodiny vyzerajú ako praví byrokrati. Potreboval som nedávno niečo zistiť, (konkrétne to bolo to, že či môžem prenajať do Talianska šoféra), samozrejme mi neporadili, odporúčali ma niekde inde a keď som volal znova, zamestnankyňa, ktorá to mala na starosti, sa stratila. Mňa to už po 7 telefonátoch a 3 dňoch prestalo baviť. Chcel som tým povedať, pokiaľ chcete niečo vedieť, tam sa nepýtajte....

    sway je offline (nepripojený) sway

    som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac sway
    janatonkova Pozri príspevok
    áno, ja som tiež materiál z daňového riaditeľstva, tiež čítala , ale tam je to riešené skôr z pohľadu DPH.
    Ja by som potrebovala tiež vedieť, ako je to s oprávnením fakturovať takúto činnosť?
    musím mať na to oprávnenie, na tieto otázky mi stanovisko z daňového riaditeľstva nepomôže.
    Môžem poprosiť o ten materiál, skúšala som hľadať v pokynoch na www.drsr, ale nenašla som... ďakujém.

    No stále neviem či musím podať žiadosť ako ADZ, lebo zákon hovorí:

    § 58a

    (1) Zamestnávateľ alebo agentúra dočasného zamestnávania sa môžu s užívateľským zamestnávateľom dohodnúť o dočasnom pridelení zamestnanca na výkon práce. Zamestnávateľ môže s užívateľským zamestnávateľom dohodnúť dočasné pridelenie zamestnanca iba v prípade, ak sú u zamestnávateľa objektívne prevádzkové dôvody......

    a ja som zamestnávateľ.... takže si mylsím že nemusím byť ADZ ak som zamestnávateľ...



    A vďaka všetkým za pomoc ,
    Naposledy upravil sway : 13.09.07 at 14:12

    sway je offline (nepripojený) sway

    som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac sway
    Aljok Pozri príspevok
    sway, hľadáš toto? Je to metodický pokyn DRSR z júna 2006 k uplatňovaniu DPH pri dočasnom pridelení zamestnancov.

    ano moc dík

    morgov je offline (nepripojený) morgov

    morgov
    Na personálny leasing pracovnej sily, alebo inak povedané dočasné pridelenie zamestnanca inému zamestnávateľovi je potrebné povolenie z Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny v Bratislave. Toto povolenie nie je jednoduché získať.
    Po získaní takéhoto povolenia, je možné zamestnať zamestnanca a vyslať ho na práce k inému zamestnávateľovi, s následnou fakturáciou.
    ADZ - agentúra dočasného zamestnávania
    Naposledy upravil morgov : 17.11.07 at 20:16

    lju je offline (nepripojený) lju

    lju
    Chcela by som sa poradit, mame zamestnanca, ktory pracuje u ineho zamestnavatela(ma ho v "prenajme").Teraz mi vznikol taky problem, nie som si ista ako vypocitat odvody za to obdobie co u neho pracoval(70 h). Musim tej firme vyfakturovat odvody. prosim o radu. Viem ze spolu je to 48,6%(zamestnavatel+zamestnanec).
    Ď

    jales je offline (nepripojený) jales

    jales
    Ja som sa raz tiež pokúšala hľadať info ohľadom prenájmu, teiž mi nebolo jasné, či to môže robiť ktorýkoľvek zamestnávateľ v zmysle § 58 alebo len ten, čo má vybavenú ADZ. Nakoniec som vyšla z toho po týždňovom telefonovaní kade-tade, že v živnostenskom liste to zapísané mať nemusíš, ale je potrebné to povolenie z Ústredia práce a soc. vecí. Je to tam dosť popísané, musíš urobiť podnikateľský plán a potom sú tam uvedené aj aké ročné výkazy musíš dávať na ústredie úradu práce (všetky podklady sú na ich stránke - je toho dosť).

    essay je offline (nepripojený) essay

    essay
    chcem sa teda opýtať, neviem či som to všetko správne pochopila...ja mam takýto prípad : slovenská sro má 5 zamestnancov, chcú chodit do rakuska a tam stavať, čiže nejaká stavebná činnosť..tým pádom by sme sa ako SR spoločnosť museli zaregistrovať v rakúsku kvoli DPH..ale ak sa takejto situácii chceme vyhnúť máme prenajať pracovnú silu do rakúska za nejakú hodnotu (teda za hodnotu tej stavebnej cinnosti) aby sme sa vyhli tej registrácii?? prípadne materiál ktorý tu nakúpime, môžeme fakturovať rekusku miesto tej stavebnej služby a plus aj tých zamestnancov? id emi vyslovene o to aby osm sa nemusela registrovať v rakusku.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.