Zavrieť

Porady

Dôležité osobné prekážky v práci

Dobrý deň,
mám otázku ohľadom dôležitých osobných prekážok. Podľa ZP má zamestnanec nárok na vlastné ošetrenie a vyšetrenie 7 dní vkalendárnom roku (tak isto i na rod.príslušníka). Môže zamestnávateľ žiadať od zamestnanca ktorý k nemu nastúpil v priebehu roka, aby čerpal iba alikvotnu časť nároku na ošetrenie (napr. nástup júl - čerpanie 3,5 dňa). Viem, že je ťažko dokázať, koľko dní už vyčerpal u predchádzajúceho zamestnávateľa. (hádam na zápočete ??)
Ďakujem za odpoveď
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

dagmar semanova Pozri príspevok
Dobrý deň,
mám otázku ohľadom dôležitých osobných prekážok. Podľa ZP má zamestnanec nárok na vlastné ošetrenie a vyšetrenie 7 dní vkalendárnom roku (tak isto i na rod.príslušníka). Môže zamestnávateľ žiadať od zamestnanca ktorý k nemu nastúpil v priebehu roka, aby čerpal iba alikvotnu časť nároku na ošetrenie (napr. nástup júl - čerpanie 3,5 dňa). Viem, že je ťažko dokázať, koľko dní už vyčerpal u predchádzajúceho zamestnávateľa. (hádam na zápočete ??)
Ďakujem za odpoveď
Zamestnanec má nárok na 7 dní u každého zamestnávateľa.

--------
Veronika
0 0
vodnár vodnár

vodnár je offline (nepripojený) vodnár

ahojte poraďáci ! Potrebovala by som poradiť ohľadom zákonného volna v práci. Viem, že mám nárok na 7 dní na lek. oše. na seba a 7 dní na člena rodiny, alebo osoby žijúcej v spoločnej domácnosti (napr. druh, družka) Lenže ja som v septembri zmenila zamestnávateľa a neviem, či tie vyčerpané u predošlého zamestnávateľa sa mi budú pripočítavať, alebo v novom zamestnaní začínam so zák. volnom znova od nuly.Skôr si myslím že pokračujem do vyčerpania tých 14 dní max. Vie mi poradiť niekto erudovaný? Ďakujem
0 0
vodnár vodnár

vodnár je offline (nepripojený) vodnár

píše sa o tom v nejakom zákone, že má nárok na 7 dní u každeho zamestnávateľa?
0 0
vodnár vodnár

vodnár je offline (nepripojený) vodnár

Milý Andrejko! Diky za predložené témy , ale stále som na pochybách so svojou odpovedou. V jednom príspevku som sa dočítala , že mám nárok na7+7dní u každeho zamestnávateľa a v inom článku bolo zdôraznené, že mám nárok na 7+7 dní v roku.
0 0
vodnár vodnár

vodnár je offline (nepripojený) vodnár

Ďakujem Andrej, toto vysvetlenie je pre mna pochopiteľnejšie ako to v téme zák. volno. Nie som zbehlá v zákonoch a všelijakých právnych kľučkách, a tak som vdačná za toto vysvetlenie " po lopate " Dík.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

vodnár Pozri príspevok
Ďakujem Andrej, toto vysvetlenie je pre mna pochopiteľnejšie ako to v téme zák. volno. Nie som zbehlá v zákonoch a všelijakých právnych kľučkách, a tak som vdačná za toto vysvetlenie " po lopate " Dík.
Ja len doplním to, čo napísal endrju.

Toto voľno vlastne poskytuje zamestnávateľ, lebo neprítomnosť ti platí. Ak si u jedného celý rok, tak je to jasné - on si to eviduje a vie, koľko voľna ti poskytol.

Pokiaľ meníš zamestnanie, tak toto voľno sa pri skončení PP nevykazuje novému zamestnávateľovi, preto on nevie, koľko si si vyčerpal. Preto je zo zákona povinný poskytnúť 7 dní (+ 7 dní - budem uvádzať len tú jednu sedmičku). Preto sa teoreticky môže stať, že dostaneš to voľno od oboch zamestnávateľov v plnom rozsahu.

Na druhej strane zákon hovorí, že toto voľno je za kalendárny rok, takže by mohol niekto namietať, že ak neodpracuje celý rok, tak má nárok len na pomernú časť (ako v prípade dovolenky). Lenže tu treba povedať, že ZP neupravuje krátenie tohto nároku a ani to neumožňuje, preto zamestnávateľ (napr. nový, kde zamestnanec pracuje napr. od septembra) nemôže krátiť jeho nárok na pomernú časť 4/12. Musí mu poskytnúť jeho ročný nárok, ale keďže nevie, koľko si zamestnanec vyčerpal, musí mu dať 7 dní.

Toto je diera v zákone, ktorá je v prospech zamestnancov. Možno v niektorej ďalšej novele ZP bude aj to krátenie upravené podľa skutočne odpracovaných mesiacov (ako pri dovolenke) a budeme mať po fúzoch .


Nakoľko vodnár rozbehla diskusiu v dvoch témach paralelne, dovolil som si ich zlúčiť. Preto sa môže niekomu zdať, že príspevky neidú po sebe súvisle.
Naposledy upravil Chobot : 07.12.07 at 09:17
0 0
fipina fipina

fipina je offline (nepripojený) fipina

Ja by som si chcela ujasniť, čo znamená výraz : zákonne voľno.
Je to len návšteva lekára, alebo sa do tých 7 + 7 dní počíta aj pohreb, narodenie dieťaťa a ostatné voľná?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

fipina Pozri príspevok
Ja by som si chcela ujasniť, čo znamená výraz : zákonne voľno.
Je to len návšteva lekára, alebo sa do tých 7 + 7 dní počíta aj pohreb, narodenie dieťaťa a ostatné voľná?
Výraz "zákonné voľno" oficiálne neexistuje. Pokiaľ sa hovorí o zákonnom voľne, väčšinou sa tým myslí uvoľnenie zamestnanca z práce z dôvodov, ktoré sú uvedené v Zákonníku práce. A to môže byť čokoľvek, čo je tam uvedené - návšteva lekára, sprevádzanie rod. príslušníka, darovanie krvi, pohreb, vlastná svadba,...
0 0
fipina fipina

fipina je offline (nepripojený) fipina

Rozumiem, ale nie je mi jasné hlavne to, či sa do tých 7 dní počítajú aj pohreby, svadby, narodenia a podobné udalosti v rodine alebo je to len pre návštevu u lekára?
0 0
Infarkt Infarkt

Infarkt je offline (nepripojený) Infarkt

Muž...zatiaľ :-)
fipina Pozri príspevok
Rozumiem, ale nie je mi jasné hlavne to, či sa do tých 7 dní počítajú aj pohreby, svadby, narodenia a podobné udalosti v rodine alebo je to len pre návštevu u lekára?

V tom §141 ZP máš konkrétne určené počet dní a na aké prekážky v práci...

...7 dní má na ošetrenie, vyšetrenie...

...2 dni pri úmrtí manžela, dieťaťa plus jeden deň v prípade účasti...

...atď...
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

fipina Pozri príspevok
Rozumiem, ale nie je mi jasné hlavne to, či sa do tých 7 dní počítajú aj pohreby, svadby, narodenia a podobné udalosti v rodine alebo je to len pre návštevu u lekára?
Keby si si pozorne prečítala ZP § 141, tak by si zistila, že zo zákona je voľno na:
a) PN, MD, RD, OČR (ods. 1)
b) vyšetrenie alebo ošetrenie 7 dní, tehotné aj viac (ods. 2 písm. a)
c) prevoz manželky na pôrod (ods. 2 psím. b)
d) sprevádzanie rod. príslušníka 7 dní, postihnuté dieťa 10 dní (ods. 2 písm. c)
e) voľno na pohreb (ods. 2 písm. d)
f) vlastná svadba (ods. 2 písm. e)

atď.

Takže každé voľno je osobitné a pre inú príležitosť, tých 7 dní je len pre návštevu lekára.

Užé vsjo jásno?
0 0
waitinka7 waitinka7

waitinka7 je offline (nepripojený) waitinka7

Takže dobre som to pochopila. Ak som u jedného zamestnanca vyčerpala len časť p-čiek, napr. 4 dni, potom začnem pracovať u nového zamestnávateľa v roku, tak mám nárok na ďalších 7 dní?
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

waitinka7 Pozri príspevok
Takže dobre som to pochopila. Ak som u jedného zamestnanca vyčerpala len časť p-čiek, napr. 4 dni, potom začnem pracovať u nového zamestnávateľa v roku, tak mám nárok na ďalších 7 dní?
Presne tak.
0 0
1gabika1 1gabika1

1gabika1 je offline (nepripojený) 1gabika1

dobrý deň
chcela by som sa opytať aj ja ohladom plateného voľna na svadbu. Je možné si čerpať voľno na vybavovanie svadby? Pretože ja ten paragraf chápem tak, že je možné čerpať voľno iba na účasť na vlastnej svadbe čiže ak by sa svadba konala napr.cez týždeň a ten zamestnanec by mal pracovať. Prosím Vás chápem to dobre???
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

1gabika1 Pozri príspevok
dobrý deň
chcela by som sa opytať aj ja ohladom plateného voľna na svadbu. Je možné si čerpať voľno na vybavovanie svadby? Pretože ja ten paragraf chápem tak, že je možné čerpať voľno iba na účasť na vlastnej svadbe čiže ak by sa svadba konala napr.cez týždeň a ten zamestnanec by mal pracovať. Prosím Vás chápem to dobre???
Áno, chápeš to dobre.
0 0
1gabika1 1gabika1

1gabika1 je offline (nepripojený) 1gabika1

Ďakujem, pretože zamestnankyňa, ktorá sa ide vydávať ma stále presviedča, že má nárok na voľno aj keď si vybavuje veci okolo svadby. Mohla by som jej dať voľno, ale neplatené?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

1gabika1 Pozri príspevok
Ďakujem, pretože zamestnankyňa, ktorá sa ide vydávať ma stále presviedča, že má nárok na voľno aj keď si vybavuje veci okolo svadby. Mohla by som jej dať voľno, ale neplatené?
Áno, zamestnávateľ môže dať neplatené voľno na dôležité osobné prekážky.
0 0
Zuzankab Zuzankab

Zuzankab je offline (nepripojený) Zuzankab

otázka: Vedel by mi ešte niekto poradiť, či môžem zarátať dni, ktoré má zamestnanec na ošetrenie u lekára- 7 dní so 7 dňami, ktoré má na sprevádzanie člena rodiny na vyšetrenie?
napr. zamestnanec už vyčerpal 7 dní pracovné voľno na sprevádzanie člena rodiny v zdrav.zariadení, ale teraz mi priniesol priepustku zase, mohla by som túto priepustku priradiť k jeho nároku na jeho ošetrenie u lekára?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Zuzankab Pozri príspevok
otázka: Vedel by mi ešte niekto poradiť, či môžem zarátať dni, ktoré má zamestnanec na ošetrenie u lekára- 7 dní so 7 dňami, ktoré má na sprevádzanie člena rodiny na vyšetrenie?
napr. zamestnanec už vyčerpal 7 dní pracovné voľno na sprevádzanie člena rodiny v zdrav.zariadení, ale teraz mi priniesol priepustku zase, mohla by som túto priepustku priradiť k jeho nároku na jeho ošetrenie u lekára?
Nie. Na potvrdení od lekára musí byť uvedené jednoznačne, či ide o doprovod, alebo sám navštívil lekára. Ak 7 dni na doprovod už vyčerpal, tak zamestnávateľ môže dať ospravedlnené voľno, ale bez nároku na mzdu - náhradu.
0 0
ivetkavrb ivetkavrb

ivetkavrb je offline (nepripojený) ivetkavrb

Može si zamestnanec zobrať pracovné voľno s náhradou mzdy ak sprevádza svoje dieťa na vyšetrenie a ide s ním aj matka dieťaťa, kedže toto dieťa má len 1 týždeň a potrebujú ísť autom?
0 0
Načítať ďalšie