Zavrieť

Porady

Zaplatená daň z úrokov z BÚ a strata za r. 2007

S.r.o. vykázala za r. 2007 stratu, no v priebehu roka zaplatila daň z úrokov z bež. účtu, ktorá sa účtovala 341/221. Ako zúčtovať túto daň ku koncu roka?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    VieraK. Pozri príspevok
    S.r.o. vykázala za r. 2007 stratu, no v priebehu roka zaplatila daň z úrokov z bež. účtu, ktorá sa účtovala 341/221. Ako zúčtovať túto daň ku koncu roka?
    Podľa toho, čo s ňou plánujete....
    Ak si uplatníte v DP nárok na jej vrátenie, tak 341A/341A
    Ak si nechcete uplatniť nárok, tak 59x/341A (účtovanie v r.2007)
    Ak zúčtujete jej neuplatnenie v r.2008 tak 42x/341A, prip. 595/341A.

    Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

    Žabinka
    Zaplatili sme v r. 2007 daň z úroku na BU 4 Sk: 341/221. Nebudem si tie 4 Sk uplatňovať na vrátenie, nie je mi jasné, či ich zaúčtujem 591/341, alebo 595/221? Výsledok hospodárenia pred zdanením (r.100) bol kladný, daň z príjmu po zarátaní položiek zvyš. a zniž. výsledok hospodárenia je 0, potrebujem len vyčistiť účet 341 -tie 4 Sk.

    martinius je offline (nepripojený) martinius

    martinius
    Zdravím,mám podobný problém, naša spoločnosť vykázala stratu a zároveň evidujem preddavky na daň (zrážk.daň z úrokov) vo výške 42 Sk, teda daň.úrad mi túto daň nevráti, lebo je menšia ako 100 Sk. Preto 42 Sk evidujem na konci roka na analyt.účte (podľa Ing.Cenigovej má zostatok tohto účtu prejsť do nového roka,čo je logické kvôli daň.priznaniu). Ako však v tomto roku vysporiadam zostatok tohto analyt.účtu? Určite nebudem otvárať starý rok, súhlasím s názorom, že konečný zostatok tohto účtu musí sedieť s DP za daný rok. Ale aký účet použiť na MD?Nesúhlasím s účtom 481, pretože 42 Sk si už v žiadnom DP neuplatním.Do úvahy prichádza účet 428, ale zas nejde o významný nárok na vrátenie dane a navyše mi tú daň ani nevrátia. A ani účtovanie 591/341 xxx v starom roku nie je opodstatnené, takto sa účtuje len splatná daň podľa postupov účtovania.
    Účtovanie 591/341 v novom roku zas porušuje zákl.princíp podvoj. účtovníctva, hoci !!!!!!
    podľa §5 PÚ : Opravy nevýznamných nákladov a nevýznamných výnosov minulých účtovných období sa účtujú ako účtovné prípady bežného účtovného obdobia na príslušných účtoch nákladov alebo výnosov z hospodárskej činnosti účtovnej jednotky.
    Takže uvažujem správne, že tento prípad by predsa len mohol spadať pod tento § a mohla by som zaúčtovať : 591/341AÚ v novom roku alebo aký iný nákl.účet by prichádzal v úvahu?
    Naposledy upravil martinius : 09.02.08 at 17:28

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    ak ho chceš siloumocou zaúčtovať tak 595/341, ide o daň minulých období.
    Nie je ale pravda, že ti DU nevráti 42 Sk. Máš nárok na vrátenie a síce formou zápočítania v roku, ked vykážeš daňovú povinnosť.
    To nevrátenie sa týka len fyzického vrátenia na BU alebo poštovou poukážkou.Tiež nie je pravda, že 341 musí sedieť s DPPO bežného obdobia.
    účet 341 musí vyjadrovať výsledný vzťah - teda aj tieto preddavky sú nadalej evidované ako preddavky. DU ich tiež eviduje, odporúčam uviesť vo vyhradenej časti DPPO poznámku, že si takúto malú daň uplatníte v nasledujúcom období.

    martinius je offline (nepripojený) martinius

    martinius
    KEJKA Pozri príspevok
    ak ho chceš siloumocou zaúčtovať tak 595/341, ide o daň minulých období.
    Nie je ale pravda, že ti DU nevráti 42 Sk. Máš nárok na vrátenie a síce formou zápočítania v roku, ked vykážeš daňovú povinnosť.
    To nevrátenie sa týka len fyzického vrátenia na BU alebo poštovou poukážkou.Tiež nie je pravda, že 341 musí sedieť s DPPO bežného obdobia.
    účet 341 musí vyjadrovať výsledný vzťah - teda aj tieto preddavky sú nadalej evidované ako preddavky. DU ich tiež eviduje, odporúčam uviesť vo vyhradenej časti DPPO poznámku, že si takúto malú daň uplatníte v nasledujúcom období.
    Takže radíš to nechať nezúčtované? A čo ak budeme stratoví ďalších pár rokov? To tam budem kumulovať všetky preddavky za stratové roky? Ja by som sa ich najradšej zbavila, nepríde mi správne miešať preddavky za viaceré roky spolu. Ako vidím, je v tom bordel. Ok, dík za nový postreh.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    martinius Pozri príspevok
    Takže radíš to nechať nezúčtované? A čo ak budeme stratoví ďalších pár rokov? To tam budem kumulovať všetky preddavky za stratové roky? Ja by som sa ich najradšej zbavila, nepríde mi správne miešať preddavky za viaceré roky spolu. Ako vidím, je v tom bordel. Ok, dík za nový postreh.
    Môžeš ich analyticky rozlíšiť. Mne zas pripadá nesprávne zbavovať sa niečoho, čo firme patrí...

    martinius je offline (nepripojený) martinius

    martinius
    evina Pozri príspevok
    Môžeš ich analyticky rozlíšiť. Mne zas pripadá nesprávne zbavovať sa niečoho, čo firme patrí...
    Áno, to ma tiež napadlo, oddeliť ich analyticky. Ale otázka znie, vie mi niekto poradiť §, podľa ktorého si tieto uhradené preddavky v minulosti niekedy uplatním, teda ak vykážem zisk. Prípadne, kde v zákone je daná možnosť ich zúčtovať do nákladov? Teraz nechcem názory, ale konkrétny § zákona, lebo len to je smerodajné.
    Jediné, čo by sa dalo použiť je §63 zákona o správe daní a poplatkoch, takže to by som dala za pravdu evine. Ja si teda urobím nový analyt.účet - 341 003 Zrážková daň neodpočítaná v predošl.obd.
    Naposledy upravil martinius : 12.02.08 at 07:56

    jess je offline (nepripojený) jess

    žienka jess
    Ak zaúčtujem zrážkovú daň z úrokov 591/341.001 ,som v strate, nenárokujem si na jej aktuálne fyzické vrátenie.....potom tú daň neuvádzam v DP na r.830 ?

    Alebo ju nechám na tej 341.001 ?....už som totál popletená

    Ešte sa opýtam...mám tam daň 8,85 Sk ...zaokrúhľujem ju nadol ?

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    zaokrúhľovanie preddavkov, základov ap. všetko nadol.
    ak si nenárokuješ vrátenie....hm, nový postreh, neuvedieš v DPPO, takže vlastne nemusíš potom ani nič oznamovať, DU nič nebude evidovať a ty si tú daň zaúčtuješ na 591 ako zaplatenú. Myslím, že tak by to mohlo byť.
    Ale ........ čo je to za podnikanie, ked nepredpokladám tvorbu zisku?
    a tiež nepovažujem za správne zbavovať sa niečoho, čo firme patrí. Ak sa naakumuluje tá daň na vyššiu čiastku, tak si ju vyžiadaš nazad.....
    a prečo?
    trochu pohľadáaj v zákone o DP je to tam uvedené, že pre podnikateľov sa zrážková daň považuje za preddavok.

    jess je offline (nepripojený) jess

    žienka jess
    KEJKA Pozri príspevok
    trochu pohľadáaj v zákone o DP je to tam uvedené, že pre podnikateľov sa zrážková daň považuje za preddavok.
    ďakujem, našla som to

    latka je offline (nepripojený) latka

    latka
    prosím Vás o vysvetlenie, ak tu zaplatenú daň z úrokov nezaúčtujem ku koncu roka a ostane na 341 je to chyba? Ak ju zaúčtujem na 591/341 tak to urobím pred vypracovaním daňového priznania a súvahy?. Môžem to urobiť aj v roku 2008?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.