Zavrieť

Porady

faktury a DPH

ahojte, potrebovala by som sa co najrychlejsie poradit ohladne faktur a DPH. Ak si chce niekto uplatinit DPH a ma vystavenu iba predfakturu a PPD na ciastocnu sumu. Ako mam postupovat dalej, alebo aky doklad sa ma vystavit danej osobe ked Faktura ako danovy doklad sa moze vystavit iba vtedy, ked je tovar, ktory sa dovaza zo zahranicia uz na sklade a je zaplatene clo. Ako to mam potom uctovat do uctovnictva. Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    lenka262 Pozri príspevok
    ahojte, potrebovala by som sa co najrychlejsie poradit ohladne faktur a DPH. Ak si chce niekto uplatinit DPH a ma vystavenu iba predfakturu a PPD na ciastocnu sumu. Ako mam postupovat dalej, alebo aky doklad sa ma vystavit danej osobe ked Faktura ako danovy doklad sa moze vystavit iba vtedy, ked je tovar, ktory sa dovaza zo zahranicia uz na sklade a je zaplatene clo. Ako to mam potom uctovat do uctovnictva. Dakujem
    § 71
    Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku
    (1) Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru a predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 od vzniku daňovej povinnosti. Ak v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daňová povinnosť prijatím jednej alebo viacerých platieb a zároveň aj dodaním tovaru alebo dodaním služby, na ktoré prijal jednu alebo viac platieb, môže platiteľ vyhotoviť jednu faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti vzťahujúcej sa na toto dodanie tovaru alebo dodanie služby v tomto kalendárnom mesiaci. Platiteľ nie je povinný na účely dane vyhotoviť faktúru, ak ide o tovar alebo službu, ktorá je dodaná s oslobodením od dane podľa § 28 až 42.

    Platiteľ, ktorý prijal preddavok, vyhotoví zálohovú fa daňovú k prijatému preddavku (napr prijatý preddvok by bol 11 900) zalohova fa daňova bude základ dane 10000+1900 dph. Dph z tejto vystavenej zalohovej daňovej faktúry odvediete. Následne ostrú faktúru ponížite o zdanenú zálohu. Pri ostrej už dodanite iba rozdiel.
    Robí sa to vtedy, ak prijatá záloha je v inom mesiaci ako ostrá faktúra.

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    lenka262 Pozri príspevok
    A akym spobosom to budem uctovat do uctovnictva ako 2 faktury alebo ako? dakujem
    A.
    Vystavíš zalohovú fa daňovú k prijatej platbe
    1. prijatá záloha napr. 119.000,-
    211/324 xx,
    2. vystavená zalohova fa daňova odberateľovi k prijatej platbe na čiastku
    100.000,- + 19.000,- učtujeme iba vo výške Dph 19.000,-
    324yy/343 20 účet 324 yy= prijatá záloha ku vyúčtovanej dph /ktorú ste povinní odviesť /

    v dalšom mesiaci
    B.
    3. vystavená ostrá fa napr. 200.000,- + 38.000,-
    311/604 xx 200.000
    311/343 20 38.000
    4. vyučtovanie zálohy
    a/ 324xx/ 311 119.000,- (odpočet zaplatenej sumy)
    b/ 324yy/ 343 20 mínus 19.000,- (storno zápisu z prípadu 2 .)

    5. na odvod Vám ostane neodvedená Dph zostatok /druhá polovica
    napr. 19.000,-/

    delina15 je offline (nepripojený) delina15

    delina15
    zdravím, ked som týmto sposobom učtovala zálohy tak mi teraz zostala zaplatená záloha, na učte 324.1 a potom mi zostalo podla bodu dva na učte 324.2/343.2 suma, nevadí zostatok na týchto učtoch???

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.