Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
Usporiadat
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

LSoto Pozri príspevok
Pracovala aj predtym. Do 22.10.2006 /2007???/ pracovala, 23.10.2007 nastupila do ineho, odkial 23.11 odisla a nastupila 5.12.2007 do dalsieho. Od 21.2.2007 /2008???/ ma potom terajsie. Je tam aj nejaky den bez zamestania, ktore si doplatila len v zdravotnej poistovni. Takze zmeny mala, ale dlhsie ako 3 mesiace robila len v tom, ktore ukoncila 23.10.2006.
Prihlasit a zmenit vysku VZ na DNP uz nestihneme, nevadilo by platit DNP hned z rozdielu max.VZ - VZ zo zamestnania? A kedze musime nastup na MD uskutocnit neskor, je to mozne riesit PN-kou? Potom po ubehnuti 26 tyzdnov by ukoncila PN a nastupila na MD. Planovanu MD ma od 26.11.08, ale aby uplynulo 26 tyzdnov by nastupila az 4.12.08.
Dobrý plán.
Predpokladám, že pri tom prvom zamestnaní je preklep, a že to zamestnanie trvalo do 22.10.2007. Potom je to bez problémov, k dňom DNP sa jej ešte pripočítajú dni z ukončených NP v posledných dvoch rokov, čiže z predchádzajúcich zamestnaní, a podmienku 270 dní bude mať splnenú.
Z nového zamestnania má rovnako splnených 270 dní, takže materskú by mala aj z DNP aj zo zamestnania.
S tou PN je to dobrý plán, tú bude poberať zo zamestnania, a rovnako aj z DNP, ale len z minimálneho VZ 8100,- /ale aj to je niečo /.

Po ubehnutí 26 týždňov potom PN ukončí, požiada o materské, ktoré už bude z VZ, z ktorého skutočne DNP platila tých 26 týždňov.
Nech sa teraz prihlási na DNP s VZ maximum-VZ zo zamestnania. Od 1.7.2008 sa maximálny VZ zvyšuje na 30219,-. Netreba sa odhlásiť a nanovo prihlásiť s novým VZ, potom by prerušila tých 26 týždňov. Ale ak podá k 1.7.2008 /musí to urobiť ešte v 06/2008, lebo zmena sa vždy berie od 1. v mesiaci/ zmenu VZ, tak 26 týždňov bude normálne plynúť bez prerušenia od terajšieho prihlásenia. A keďže len jeden mesiac 06/2008 bude platiť zo starého VZ, a od 1.7.2008 už z nového VZ, dosť jej to ovplyvní výšku materskej. Myslím, že o nejakú 1000,- mesačne.

Ak však chcete PN vykryť len to obdobie od 28.11.2008-4.12.2008, tak to ani nie je nutné.
Keď sa prihlási na DNP napr. od zajtra 30.05.2008, tak 26 týždňov ubehne 27.11.2008, no a 28.11.2008 potom môže normálne nastúpiť na MD a požiadať si aj z DNP aj zo zamestnania. Nemusí sa prihlasovať k 1. dňu v mesiaci, môže sa kedykoľvek. No a potom pred 1.7.2008 nech si podá tú zmenu VZ.
Ak by sa napr. nestihla od zajtra prihlásiť, tak nevadí, ona nemusí o materské požiadať hneď od toho dňa, od ktorého ju lekár vypíše na materskú. Potrebuje od lekára 2x žiadosť o materské, jednu pre zamestnávateľa a jednu, ktorú si sama odovzdá na SP ako DNP. Zo zamestnania môže požiadať hneď k 28.11.2008, no a ak jej z DNP ešte neuplynie dovtedy tých 26 týždňov, tak na žiadosť o materské z DNP si napíše dátum až po uplynutí tých 26 týždňov. Tam sa vypisuje dátum, od ktorého žiada o materské. Tak napíše napr. od 30.11.2008.
Naposledy upravil jankasm : 29.05.08 at 10:03
0 0
SasaStrunka SasaStrunka

SasaStrunka je offline (nepripojený) SasaStrunka

Ahojte poraďáci strašne vás prosím o radu. Čítala som to tu a mám z toho chaos. Už neviem čo mám spraviť.

Takže najlepšie je to od začiatku:

Od roku 2005 som bola zamestnaná v jednej firme. Prac. pomer som ukončila 31.1.2008 a 1.2.2008 som nastúpila do nového zamestnania. Teraz v máji som zistila že som tehotná. Už som v 3 mesiaci tehotenstva a predpokladaný termín pôrodu je 11. december. Nástup na MD ak bude všetko v poriadku je asi 29. októbra.

Teraz ak som dobre čítala tak mám splnenú povinnosť 270 dní platenia nemocenského - môžem sa teda prihlásiť ako Dobrovolný platca nemocenského? A akú výšku si môžem určiť ak do materskej mi ostáva menej ako 26 týždňov. Momentálne je moja hrubá mzda 13 000.

Ďakujem za odpoved. viem že nie som prvá kto o tom píše a možno to už unavuje ale bohužial štát sa nestará tak sa musíme samy postarať.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

SasaStrunka Pozri príspevok
Ahojte poraďáci strašne vás prosím o radu. Čítala som to tu a mám z toho chaos. Už neviem čo mám spraviť.

Takže najlepšie je to od začiatku:

Od roku 2005 som bola zamestnaná v jednej firme. Prac. pomer som ukončila 31.1.2008 a 1.2.2008 som nastúpila do nového zamestnania. Teraz v máji som zistila že som tehotná. Už som v 3 mesiaci tehotenstva a predpokladaný termín pôrodu je 11. december. Nástup na MD ak bude všetko v poriadku je asi 29. októbra.

Teraz ak som dobre čítala tak mám splnenú povinnosť 270 dní platenia nemocenského - môžem sa teda prihlásiť ako Dobrovolný platca nemocenského? A akú výšku si môžem určiť ak do materskej mi ostáva menej ako 26 týždňov. Momentálne je moja hrubá mzda 13 000.

Ďakujem za odpoved. viem že nie som prvá kto o tom píše a možno to už unavuje ale bohužial štát sa nestará tak sa musíme samy postarať.
Bohužial, tebe už DNP nepomôže. Ku dnom NP z terajšieho PP sa ti prirátajú dni predchádzajúceho PP. A z DNP už nestihneš splniť podmienku 270dní NP.
A vzhladom na to, že nestíhaš ani 26týždnov do nástupu na MD, tak ""aj keby"" si 270dní mala splnených, výška materskej z DNP by bola rátaná z miminálnej mzdy bez ohladu na to, z akej výšky VZ-u by si si DNP platila.

Ak chceš vyššiu materskú, jedine ukončiť terajší PP a začať nový z vyššieho/maxim. VZ.
0 0
alinka189 alinka189

alinka189 je offline (nepripojený) alinka189

ahojte, chcem sa opýtať ohladom tej zmeny od 1.7., DNP si platím od marca s max.VZ a vy tu spomínate, že treba podať zmenu na zvýšenie. musím tak urobiť aj v prípade, že akurát nám zvyšovali mzdu a približne tak za zvýši aj ten vymeriavací základ? ked som to prepočítala, tak mi vyšlo, že im budem cca 50,- Sk dávať naviac ako teraz. musím aj napriek tomu robiť zmenu alebo platiť tak ako doteraz a na konci roka požiadať preplatok? ak budem mať naň nárok samozrejme.
ešte jedna vec, ovplyvní materskú (TP 30.10) to, že som teraz 4 mes.PN? dnp v minulosti som už platila (z toho teraz čerpám pn) a dalšie dnp platím od marca tohto roku s max.vz. dakujem
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

alinka189 Pozri príspevok
ahojte, chcem sa opýtať ohladom tej zmeny od 1.7., DNP si platím od marca s max.VZ a vy tu spomínate, že treba podať zmenu na zvýšenie. musím tak urobiť aj v prípade, že akurát nám zvyšovali mzdu a približne tak za zvýši aj ten vymeriavací základ? ked som to prepočítala, tak mi vyšlo, že im budem cca 50,- Sk dávať naviac ako teraz. musím aj napriek tomu robiť zmenu alebo platiť tak ako doteraz a na konci roka požiadať preplatok? takto to bude rozumné (a aj keby ti nemenili plat, zmenu dávať nemusíš, iba ak chceš-ak ti ide o maximum) ak budem mať naň nárok samozrejme.
ešte jedna vec, ovplyvní materskú (TP 30.10) to, že som teraz 4 mes.PN? dnp v minulosti som už platila (z toho teraz čerpám pn) a dalšie dnp platím od marca tohto roku s max.vz. dakujem v tvojom prípade neovplyvní, lebo sa ti nebude meniť VZ z DNP.
Ak by ti plat nemenili a nebola si na PN, tak by si si o niečo zvýšila materskú z DNP zvýšením VZ z DNP. No takto počas poberania nemocenského z DNP vlastne vyšší odvod z DNP platiť nemusíš, ešte si vylepšuješ nemocenské, takže podla mna to je pre teba ešte výhodnejšie. Teda záleží na konkrétnej výške HM a VZ z DNP.)
.
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Dobrý deň, som SZCO, od 9/2006 som DNP z minima do 2/2008. Od 3/2008 som DNP z maxima. Od 7/2008 budem aj PNP z minima, čo znamená, že DNP si znížim o max. VZ - min. mzda. (aké bude maximum pre NP?). Otázka znie, ak by som niekedy po 9/2008 (už budem DNP z maxima 26 týždňov) išla na PN a neskôr na materskú, ovplyvní mi PN nejako výšku materskej? Počas PN si musím tiež platiť NP? Ide mi o to že chcem zmeniť zamestnanie /som zamestnaná na živnosť/ a v prípade, že by sa mi to podarilo a náhodou by som ostala tehotná v skúšobnej dobe, v ktorej ma môžu prepustiť, ak by som išla na PN, aby som mala aspon nejaké peniažky, či to zmení výšku materskej. A keďže už v r. 2008 na materskú nestihnem nastúpiť, ako mám pokračovať v platení DNP v r. 2009? Môžem si to znížiť opäť na minimu? A teda budem platiť min. NP zo živnosti aj z DNP?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Tinika Pozri príspevok
Dobrý deň, som SZCO, od 9/2006 som DNP z minima do 2/2008. Od 3/2008 som DNP z maxima. Od 7/2008 budem aj PNP z minima, čo znamená, že DNP si znížim o max. VZ - min. mzda. (aké bude maximum pre NP?).od 1.7.08 je max.VZ 30219,-, takže VZ z DNP zmeniť na 30219-8100,- Otázka znie, ak by som niekedy po 9/2008 (už budem DNP z maxima 26 týždňov) išla na PN a neskôr na materskú, ovplyvní mi PN nejako výšku materskej? PN-ka by výšku materskej neovplyvnila, no z dôvodu zníženia VZ z DNP ju ovplyvní PNP SZčo (ak by si z PNP SZčo nesplnila podmienku 270dní a nemala nárok na materskú z neho) Počas PN si musím tiež platiť NP? počas poberania nemocenského z DNP nemusíš platiť poistné z DNP Ide mi o to že chcem zmeniť zamestnanie /som zamestnaná na živnosť/ Ak by ti vzniklo nové NP (ako zamestnancovi), tak to samotné by ti ovplyvnilo výšku VZ z DNP. Lebo VZ z DNP by bol najviac = maxim.VZ - VZ zo zamestania - VZ z PNP SZčO a tým pádom aj výšku materského z DNP by to ovplyvnilo.a v prípade, že by sa mi to podarilo a náhodou by som ostala tehotná v skúšobnej dobe, v ktorej ma môžu prepustiť, ak by som išla na PN, aby som mala aspon nejaké peniažky, či to zmení výšku materskej. ako som písala, samotná PN nie, ale ostatné NP áno. A keďže už v r. 2008 na materskú nestihnem nastúpiť, ako mám pokračovať v platení DNP v r. 2009? Môžem si to znížiť opäť na minimu? A teda budem platiť min. NP zo živnosti aj z DNP? ak sa v zákone nič nezmení a tvoje VZ z DNP v rozhodujúcom období pre dávky čerpané v roku 2009, tj RO je od 3/08 do 31.12.08, budú dostatočne vysoké, tak áno
Predpokladám, že si čítala možné zmeny od 1.1.09. To by tvoju situáciu dosť zmenilo, no dúfajme, že to neschvália.
0 0
camaon camaon

camaon je offline (nepripojený) camaon

Mam otazočku resp. otázočky poprosim poradte ak mozte !!! Zachvilu tj 14 dni mi konci trojročná MD a chcem poradit co by bolo pre mna najlepsie co si vybavit a kam ist co zahlasit.
Nechcem nastupit do povodneho zamestnania ale ostat doma. Chcela som si vybavit tu dobrovolnu predlzenu matersku do 5 rokov ale som narazila na problem ze nemozem dat dieta do skolky.... takze to je asi pase.
V prvom rade musim asi dat vypoved zamestnavatelovi a potom kam ? co musim vybavit v socialnej poistovni co v zdravotnej ? poradte... aby som nieco neprešvihla a nezameskala.....co budem musiet platit a kam....
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Keď tak čítam tieto príspevky stále sa opakujúce dookola, "skrsla" mi v hlave myšlienka: namiesto písania tých istých odpovedí stále dookola usporiadať malý bezplatný seminár pre info chtivé budúce mamičky.

Ak sa k tomuto príspevku zozbiera dostatok súhlasov, tak o dva týždne tento seminárik môže byť. Miesto konania Bratislava.
0 0
LSoto LSoto

LSoto je offline (nepripojený) LSoto

jankasm Pozri príspevok
Dobrý plán.
Predpokladám, že pri tom prvom zamestnaní je preklep
A to som si nevsimol Praveze v tom prvom je rok dobry. V tych dalsich dvoch sa jedna o rok 2006. V tom terajsom je od 21.22007.

jankasm Pozri príspevok
Ak by sa napr. nestihla od zajtra prihlásiť, tak nevadí, ona nemusí o materské požiadať hneď od toho dňa, od ktorého ju lekár vypíše na materskú. Potrebuje od lekára 2x žiadosť o materské, jednu pre zamestnávateľa a jednu, ktorú si sama odovzdá na SP ako DNP. Zo zamestnania môže požiadať hneď k 28.11.2008, no a ak jej z DNP ešte neuplynie dovtedy tých 26 týždňov, tak na žiadosť o materské z DNP si napíše dátum až po uplynutí tých 26 týždňov. Tam sa vypisuje dátum, od ktorého žiada o materské. Tak napíše napr. od 30.11.2008.
Odkedy sa pocitaju tie 2 roky dozadu? Od jej nastupu na MD? Cize ak ma nastup 26.11.08, rataju sa jej dni NP zo zamestnani od 26.11.06 alebo od prvej zmeny, ktora nastala po 26.11.06 (v tomto pripade 5.12.06)? Ak to funguje takto ako pises, ze si poziada o matersku z DNP "kedy jej pasuje", tak by sa dalo dobehnut aj tych 270 dni, pretoze tam vela dni chybat nebude.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

LSoto Pozri príspevok
A to som si nevsimol Praveze v tom prvom je rok dobry. V tych dalsich dvoch sa jedna o rok 2006. V tom terajsom je od 21.22007.

Odkedy sa pocitaju tie 2 roky dozadu? Od jej nastupu na MD? odo dna skutočného pôrodu. Ak by porodila toho 6.1.09, tak sa sleduje odbodie od 6.1.07 do 5.1.09 Cize ak ma nastup 26.11.08, rataju sa jej dni NP zo zamestnani od 26.11.06 alebo od prvej zmeny, ktora nastala po 26.11.06 (v tomto pripade 5.12.06)? Ak to funguje takto ako pises, ze si poziada o matersku z DNP "kedy jej pasuje", tak by sa dalo dobehnut aj tych 270 dni, pretoze tam vela dni chybat nebude.
Bohužial , manželke už pomocou DNP materskú nezvýšiš, lebo nesplníš podmienku 270dní z DNP. Ukončené nem.poistenia sú už mimo obdobia dvoch rokov. No a ako rátam tvoj plán prihlásiť manželku od 1.7.08, nesplníš ani podmienku 26týždnov. Pri prihlásení na DNP 27.5.08 by uplynulo 26týždnov 24.11.08, takže od 25.11.08 (čo je 6týždnov pred 6.1.09) by sa rátala materská zo skutočného VZ v RO, no samozrejme LEN! za predpokladu splnenia podmienky 270dní NP- čo bohužial nesplna. (DOPLNAM: teraz som pozerala, že aj janka už rátala tých 26týždnov, no už to tu nechám)
Takže k zvýšeniu materskej je jedine možnosť ukončiť terajší PP a uzatvoriť nový s vyšším VZ.

ESTE pre istotu zopakujem ukončené NP, či sa nemýlim (lebo som trochu zneistela, lebo možno ozaj ide o dni!). Ak píšem zlý rok, daj vedieť.
PP č.1: do 22.10.06,
PP č.2: 23.10.06 - 23.11.06,
PP č.3: 5.12.06 - kedy ukončený??? (lebo tento je ten najdôležitejší, ak trval do 20.2.07)
PP č.4: 21.2.07 - trvá doteraz
Naposledy upravil brčko : 29.05.08 at 21:43
0 0
LSoto LSoto

LSoto je offline (nepripojený) LSoto

jankasm Pozri príspevok
Dobrý plán.
Predpokladám, že pri tom prvom zamestnaní je preklep, a že to zamestnanie trvalo do 22.10.2007. Potom je to bez problémov, k dňom DNP sa jej ešte pripočítajú dni z ukončených NP v posledných dvoch rokov, čiže z predchádzajúcich zamestnaní, a podmienku 270 dní bude mať splnenú.
Z nového zamestnania má rovnako splnených 270 dní, takže materskú by mala aj z DNP aj zo zamestnania.
S tou PN je to dobrý plán, tú bude poberať zo zamestnania, a rovnako aj z DNP, ale len z minimálneho VZ 8100,- /ale aj to je niečo /.
Takze ani toto neplati? Nech to citam na strankach Soc. poistovne nemozem to pochopit jednoducho niesom z tejto "brandze".

Musel som si to par krat precitat az som to pochopil. Dakujem Vam vsetkym za Vas cas a rady.
Naposledy upravil LSoto : 29.05.08 at 21:22
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

lsoto, ešte som doplnila predchádzajúci príspevok (som veru zneistela). Skontroluj a dopln trvanie PP č.3, čo začal 5.12.06, ak by trval do 20.2.07, tak ???
0 0
LSoto LSoto

LSoto je offline (nepripojený) LSoto

Ano, ten PP trval od 5.12.2006 do 20.2.2007. Od 21.2.2007 trva jej terajsi PP.
Naposledy upravil LSoto : 29.05.08 at 21:59
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

LSoto Pozri príspevok
Ano, ten PP trval od 5.12.2006 do 20.2.2007. Od 21.2.2007 trva jej terajsi PP.
NO ako počítam, tak počítam, chýbajú mi 3dní!!!
Skús(te) to aj druhí skontrolovať. Ak nastane pôrod 6.1.09, tak sa sleduje obdobie od 6.1.07 do 5.1.09. V tomto období jej ukončený PP trval od 6.1.07 do 20.2.07 = 46kal.dní. Ak sa prihlási na DNP 30.5.08 tak do toho 5.1.09 uplynie 221kal. dní. Spolu je to 267kal.dní Takže chýbajú tie 3dni!

Ak by aj porodila skôr a z ukončeného PP by sa zarátalo viac dní, o tolko menej by jej uplynulo z DNP. Ak dobre rátam a poistila by sa 27.5.08, tak to presne vyjde 270dní, no teraz bohužial
0 0
LSoto LSoto

LSoto je offline (nepripojený) LSoto

LSoto Pozri príspevok
Ak to funguje takto ako pises, ze si poziada o matersku z DNP "kedy jej pasuje", tak by sa dalo dobehnut aj tych 270 dni, pretoze tam vela dni chybat nebude.
A takto by to neslo? Poziada o matersku z DNP po uplynuti tych 270 dni. Tzn. ze by o matersku z DNP poziadala az od 8.1.09 a tym padom bude mat tie 3 dni zaratane. Ak nie, tak je to proste smola
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

LSoto Pozri príspevok
A takto by to neslo? Poziada o matersku z DNP po uplynuti tych 270 dni. Tzn. ze by o matersku z DNP poziadala az od 8.1.09 a tym padom bude mat tie 3 dni zaratane. Ak nie, tak je to proste smola
takto to bohužial nejde, 270dní treba splniť do dna pôrodu, nie do dna nástupu na MD. A tiež, pri DNP je problém s nástupom neskorším ako 6týždnov pred termínom pôrodu (podla príspevkov na porade).
0 0
LSoto LSoto

LSoto je offline (nepripojený) LSoto

brčko Pozri príspevok
Ak by aj porodila skôr a z ukončeného PP by sa zarátalo viac dní, o tolko menej by jej uplynulo z DNP. Ak dobre rátam a poistila by sa 27.5.08, tak to presne vyjde 270dní, no teraz bohužial
Potom by to vyslo, ak by porodila neskor. Lenze radsej nech to je vsetko bez komplikacii. Ak si zacne DNP platit od dnes 30.5.08 a pojde na PN-ku dajme tomu v 6. mesiaci, bude poberat nemocenske aj z NP v zamestnani, aj z DNP, ale len z VZ 8100,- pokial DNP neplati viac ako 26 tyzdnov. Je to tak?

Odpoviem si sam - po opatovnom prestudovani tejto diskusie a stranok Soc. poistovne - Nie je to pravda, lebo aj na vyplacanie PN z DNP vznika narok az po 270 dnoch.

Dakujem Vam opat vsetkym za rady, trpezlivost a ze ste mi pomoli sa v tom trocha zorientovat.
Naposledy upravil LSoto : 29.05.08 at 23:26
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

LSoto Pozri príspevok
Potom by to vyslo, ak by porodila neskor. Lenze radsej nech to je vsetko bez komplikacii.
ani to by nevyšlo, lebo o to menej by sa jej zarátalo z ukončeného PP.
No toto už treba zahodiť za hlavu a treba sa tešiť na potomka .
Nech sú hlavne obaja s maminou zdraví - peniaze nie sú všetko.
0 0
Andrea H. Andrea H.

Andrea H. je offline (nepripojený) Andrea H.

Ahojte,

asi položím v tejto téme dosť otrepanú otázku, ale nie som od "fachu" a mám už z toho dosť mišung. Takže moja situácia: som zamestnaná od 2006 u 1 zamestnávateľa, termín pôrodu mám 22.11.2008. Dá sa ešte pre zvýšenie materskej niečo robiť? Ďakujem za info.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať