Zavrieť

Porady

dobrovolné nemocenské poistenie

Dobrý den.
Chcela by som Vás veľmi pekne poprosiť o radu respektívne vysvetlenie čo sa týka dobrovoľného nemocenského poistenia.
Ide o to ze som si chcela zvýšiť VZ na max. ako pre nemocenské dávky tak i materské(este nie som tehotná).
Bola som zamestnankyňou firmy A od 17.09.2003 - 31.01.2008 a ešte som si od októbra 2007 začala platiť do max. VZ - v mojom prípade to bolo z VZ 10000,- . Od 01.02.2008 som zamestnaná v inom zamestnani firma B a ide o nasledujúci problem:
v januári 2008 (14.1. - 27.1.08)som bola na PN a chcem vedieť či mám nárok aj z dobrovoľného nemocenského poistenia. Na SP mi tvrdia že nie ,že by som mala nárok len v prípade, že by som pred odchodom na PN zrušila PP.(Ale ak som ja dobre pochopila Nárok na nemocenské z DNP by som mala mať však, ak za posledné 2 roky mám odpracovaných hocijako 270 dni, ALE nakoľko si neplatím este DNP 26 týždnov tak by môj VZ pre výpočet DNP malo byť teraz z 8100 t.j 55% z 270/den). Tak ako to teda je?? Mám pravdu ja (správne som to pochopila) alebo SP. Ak mam ja čo mam robiť aby mi to uznali.

Ďakujem za prípadne odpovede a rady.
Usporiadat
palec.b palec.b

palec.b je offline (nepripojený) palec.b

Skusenost zo SP.
pocas MD sme na zaklade informacií a rád z Porady založili DNP od 18.10.2007. 11.2007 som daval otazku
"Ak nema narok na davku z DNP a je prihlásená z max VZ nemusí si platiť DNP ?"
bolo mi odpovedané:
Práveže musí. DNP by nemusela platiť jedine v tom prípade, keby z neho mala vyplácanú nejakú dávku. Čo bohužiaľ nemá a počas MD ani mať nebude.
Takže ak nechce zbytočne veľa platiť, odporúčam platiť z maxima do 31.12.2007, a v decembri dať na SP zmenu VZ na minimum od 1.1.2008. Potom celý rok 2008 môže poberať OČR alebo PN počas RD z maxima /pretože rozhodujúcim obdobím pre výpočet DVZ bude rok 2007, čiže maximálny VZ/.

tak sme postupovali podla toho, platili DNP z max VZ a od 1.1. z min VZ a teraz, ked skoncila materska a preslo aj 26t. od vzniku DNP sme si chceli uplatnit osetrovne. Predpokladal som, ze RO bude rok 2007 a teda max.VZ, ale SP ma iny nazor. Pocas poberania materskej, aj ked z NP zo zamestnania, nema, resp. nemala platit poistne ani z DNP a teda nema skutocny VZ ale pravdepodobny . Kde v zakone najdem oporu k tvrdeniu " DNP by nemusela platiť jedine v tom prípade, keby z neho mala vyplácanú nejakú dávku." ?
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

palec.b Pozri príspevok
Skusenost zo SP.
pocas MD sme na zaklade informacií a rád z Porady založili DNP od 18.10.2007. 11.2007 som daval otazku
"Ak nema narok na davku z DNP a je prihlásená z max VZ nemusí si platiť DNP ?"
bolo mi odpovedané:
Práveže musí. DNP by nemusela platiť jedine v tom prípade, keby z neho mala vyplácanú nejakú dávku. Čo bohužiaľ nemá a počas MD ani mať nebude.
Takže ak nechce zbytočne veľa platiť, odporúčam platiť z maxima do 31.12.2007, a v decembri dať na SP zmenu VZ na minimum od 1.1.2008. Potom celý rok 2008 môže poberať OČR alebo PN počas RD z maxima /pretože rozhodujúcim obdobím pre výpočet DVZ bude rok 2007, čiže maximálny VZ/.

tak sme postupovali podla toho, platili DNP z max VZ a od 1.1. z min VZ a teraz, ked skoncila materska a preslo aj 26t. od vzniku DNP sme si chceli uplatnit osetrovne. Predpokladal som, ze RO bude rok 2007 a teda max.VZ, ale SP ma iny nazor. Pocas poberania materskej, aj ked z NP zo zamestnania, nema, resp. nemala platit poistne ani z DNP a teda nema skutocny VZ ale pravdepodobny . Kde v zakone najdem oporu k tvrdeniu " DNP by nemusela platiť jedine v tom prípade, keby z neho mala vyplácanú nejakú dávku." ?
Tak toto je už na mňa moc. Tá SP si naozaj robí čo chce a ako jej to vyhovuje.

Ja som požiadal o materskú zo zamestnania aj z DNP. Zo zamestnania mi priznaná bola ale z DNP nie. Takže mi povedali, že pekne krásne musím to DNP z maxima doplatiť, pretože mi z neho materskú nepriznali. Potom, keď mi ju spätne priznali, na základe odvolania, tak mi to zaplatené poistné vrátili. Ale platiť som musela.

A tu je ten háčik, v zákone to práveže nikde tak jasne napísané nie je. Je tam len, že sa neplatí poistné, pokiaľ osoba poberá nemocenskú dávku. Nie je tam písané nič, že z ktorého druhu poistenia.

§ 140
Vylúčenie povinnosti platiť poistné poistencom

a zamestnávateľom
(1) Zamestnanec, povinne nemocensky poistená a povinne dôchodkovo poistená samostatne zárobkovo činná osoba, dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba a dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti nie sú povinní platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti

a) v období, počas ktorého sa im poskytuje materské,
b) od prvého dňa potreby ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b) najdlhšie do desiateho dňa, ak potreba ošetrovania alebo starostlivosti trvá v tomto období

Takže jedna SP si to vysvetlí tak a druhá tak. Sila.
0 0
palec.b palec.b

palec.b je offline (nepripojený) palec.b

Práve som dotelefonoval s velmi milou pani zo SP. Z ustredia že dostali metodicky pokyn k plateniu nem.poistneho, ak je vyplacana davka z nejakeho druhu poistenia tak sa nema platit poistne ani z ostatnych druhov poistenia (DNP, SZČO) . Presne znenie nevedela, ale vyhlada ten metodicky pokyn a zajtra ma bude informovat. Este tajne dufam, ze to znenie bude platne az od 1.1.2008 a za rok 2007 este uznaju platby za DNP a teda aj max VZ.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

palec.b Pozri príspevok
Práve som dotelefonoval s velmi milou pani zo SP. Z ustredia že dostali metodicky pokyn k plateniu nem.poistneho, ak je vyplacana davka z nejakeho druhu poistenia tak sa nema platit poistne ani z ostatnych druhov poistenia (DNP, SZČO) . Presne znenie nevedela, ale vyhlada ten metodicky pokyn a zajtra ma bude informovat. Este tajne dufam, ze to znenie bude platne az od 1.1.2008 a za rok 2007 este uznaju platby za DNP a teda aj max VZ.
Na toto som aj ja zvedavá, ja som išla na MD ešte v 2007, takže naozaj je možné, že to platí teraz, po novom, ale ešte som sa s tým naozaj nestretla.

Daj nám prosím potom vedieť čo zistíš. Držím palce.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

palec.b Pozri príspevok
Práve som dotelefonoval s velmi milou pani zo SP. Z ustredia že dostali metodicky pokyn k plateniu nem.poistneho, ak je vyplacana davka z nejakeho druhu poistenia tak sa nema platit poistne ani z ostatnych druhov poistenia (DNP, SZČO) . Presne znenie nevedela, ale vyhlada ten metodicky pokyn a zajtra ma bude informovat. Este tajne dufam, ze to znenie bude platne az od 1.1.2008 a za rok 2007 este uznaju platby za DNP a teda aj max VZ.
Tiež sa pripájam k Jankesm, by ma to dosť zaujímalo= by som ocenila tvoju info. Lebo som to ako ty plánovala urobiť koncom roka 2008, teda dať si DNP počas poberania materskej.
Tiež v súčasnosti riešim nejaké nezrovnalosti so SP, si ešte asi užijem .
0 0
palec.b palec.b

palec.b je offline (nepripojený) palec.b

Takže, žiaľ , je to tak. Počas poberania materskej z nejakého druhu poistenia sa nemá platiť poistné ani z ostatných druhov poistenia (DNP, SZČO)
Toto metodicke usmernenie z ústredia SP je platné už od r.2004 a odvolávajú sa na § 140.
Jediné , čo môžem spraviť je, dať si žiadosť o vrátenie preplatku. A definitívne som prišiel o RO s max VZ z roku 2007.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

palec.b Pozri príspevok
Takže, žiaľ , je to tak. Počas poberania materskej z nejakého druhu poistenia sa nemá platiť poistné ani z ostatných druhov poistenia (DNP, SZČO)
Toto metodicke usmernenie z ústredia SP je platné už od r.2004 a odvolávajú sa na § 140.
Jediné , čo môžem spraviť je, dať si žiadosť o vrátenie preplatku. A definitívne som prišiel o RO s max VZ z roku 2007.
Toto je odpoveď od ajobs, príspevok č. 10 v tejto téme:

Treba sa v každom prípade odvolať - to, čo predvádza SP svojimi výkladmi je mierne povedané nechutné.

Úplne s ním súhlasím, takže preplatok by som si určite ešte nežiadala vrátiť. Treba vyskúšať požiadať o OČR, a uvidíš aké bude rozhodnutie.
Naša pobočka mi prikázala platiť DNP naďalej, nakoľko mi z neho nebola priznaná materská.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

palec.b - znovu súhlasím s Jankou.
Dnes som vybavovala telefonicky tiež zo SP, lebo zle vyrátali nem.dávky. Po štvrťhodinovom hovore sme sa dohodli, že to preráta a ja zavolám "pre svoju istotu" ešte raz. Oznámila mi ich výpočet, ktorý sa mi znovu nezdal a po dalšom štvrťhodinovom hovore som sa rozhodla to riešiť písomne.

Nevzdávaj to, lebo ozaj tu bolo popísaných viacero prípadov, kedy si DNP mali platiť aj počas MD. Za odvolanie vlastne nič neplatíš, takže stratiť nič nemôžeš, a v prípade neúspechu máš stále nárok na vrátenie poistného.
0 0
palec.b palec.b

palec.b je offline (nepripojený) palec.b

To odvolanie by som aj skusil poslat, ale vobec netusim ako ho formulovat. V Odôvodnení k rozhodnutiu k OČR uvádzajú $ 57 ods. 1 výška nemozenskej dávky sa určuje z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu, ak poistenec nemal v rozhodujúcom období uvedenom v $54 ods.1 vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie ... mate niekto nejaký vzor ?
0 0
macula macula

macula je offline (nepripojený) macula

Ahojte, zaujala ma táto téma, lebo moja známa bola dobrovolne nemocensky a dôchodkovo poistená od 1.1.2005 /dobrovolne nezamestnaná/a 1.10.2006 išla na materskú dovolenku a prestala platiť dobrovolné poistenie. V januári 2008 ju vyzvala SP na platenie si dobrovolného poistenia.Tak ona sa v januári odhlásila a musela doplatiť poistné za obdobie materskej.Postupovala SP správne?
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

macula Pozri príspevok
Ahojte, zaujala ma táto téma, lebo moja známa bola dobrovolne nemocensky a dôchodkovo poistená od 1.1.2005 /dobrovolne nezamestnaná/a 1.10.2006 išla na materskú dovolenku a prestala platiť dobrovolné poistenie. V januári 2008 ju vyzvala SP na platenie si dobrovolného poistenia.Tak ona sa v januári odhlásila a musela doplatiť poistné za obdobie materskej.Postupovala SP správne?
Ak dobre počítam, tak na MD nastúpila 1.10.2006, čiže tá jej trvala pol roka, asi tak do 03-04/2007. Ak poberala materskú dávku z DNP, tak počas materskej, čiže do toho 03-04/2007 DNP platiť nemala. Avšak po skončení MD jej začala RD, ktorú jej už vyplácal OÚPSVaR a počas tohto obdobia bola už povinná DNP platiť pokiaľ sa nedohlásila. Takže bohužiaľ, SP postupovala správne, musí si doplatiť DNP za obdobie RD.
0 0
palec.b palec.b

palec.b je offline (nepripojený) palec.b

jankasm Pozri príspevok
Toto je odpoveď od ajobs, príspevok č. 10 v tejto téme:

Treba sa v každom prípade odvolať - to, čo predvádza SP svojimi výkladmi je mierne povedané nechutné.

Úplne s ním súhlasím, takže preplatok by som si určite ešte nežiadala vrátiť. Treba vyskúšať požiadať o OČR, a uvidíš aké bude rozhodnutie.
Naša pobočka mi prikázala platiť DNP naďalej, nakoľko mi z neho nebola priznaná materská.
Uz mam aj napisany nejaky navrh odvolania, ale mam obavu, ze v tomto bude problem,

§ 140
Vylúčenie povinnosti platiť poistné poistencom

a zamestnávateľom
(1) Zamestnanec, povinne nemocensky poistená a povinne dôchodkovo poistená samostatne zárobkovo činná osoba, dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba a dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti nie sú povinní platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti

a) v období, počas ktorého sa im poskytuje materské,

§ 54
Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu
(6) Z rozhodujúceho obdobia na zistenie denného vymeriavacieho základu sa vylučujú obdobia, za ktoré poistenec nie je povinný platiť poistné na nemocenské poistenie a obdobia prerušenia povinného nemocenského poistenia.
0 0
paťa26 paťa26

paťa26 je offline (nepripojený) paťa26

Prosím o radu.
O pár dní končím RD, pracovný pomer u zamestnávateľa ukončujem a budem dobrovoľne nezamestnaná osoba. V septembri plánujeme "pracovať" na ďalšom bábätku a "verím" že sa nám to skoro podarí ako pri prvom. Chcem sa opýtať, v akej výške si mám platiť dobrovoľné nemocenské poistenie, aby som mala nárok na najvyššiu materskú (predpoklad nástupu na MD - jún - august 2009, ak všetko pôjde ako má ). Nerada by som platila niečo navyše a zbytočne.
S prvým dieťatkom som poberala v roku 2005 najvyššiu materskú. Ako to je s rodičovskou dovolenkou, ktorú som doteraz čerpala, teda ešte do júna čerpám?
V prípade, že by som sa napr. v septembri zamestnala, a budem napr. mať príjem cca 20.000,-- v hrubom, mám právo si potom znížiť DNP?
Prosím o radu.
0 0
milosa milosa

milosa je offline (nepripojený) milosa

Prosím o radu:
moja kamarátka pred nástupom na MD mala pracovný pomer u zamestnávateľa, ktorý aj trvá a jeden mesiac (vo februári) pred nástupom na MD sa registrovala na DNP a zaplatila z minima. Teraz jej vypočítali MD ale len zo zamestnania a z DNP nie. Povedali jej, že z DNP by mala nárok až za 9 mesiacov. Myslíte, že nemá nárok aj z DNP?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

milosa Pozri príspevok
Prosím o radu:
moja kamarátka pred nástupom na MD mala pracovný pomer u zamestnávateľa, ktorý aj trvá a jeden mesiac (vo februári) pred nástupom na MD sa registrovala na DNP a zaplatila z minima. Teraz jej vypočítali MD ale len zo zamestnania a z DNP nie. Povedali jej, že z DNP by mala nárok až za 9 mesiacov. Myslíte, že nemá nárok aj z DNP?
ak nemá ukončené nem.poistenie v posled.dvoch rokoch pred pôrodom, ktoré by sa jej pripočítali ku dnom DNP, tak nesplna podmienku 270dní z DNP. V tom prípade podla "výkladu soc.poistovne" ozaj nemá nárok na materské z DNP.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

palec.b,
v tých citovaných paragrafoch máš pravdu. Tam však ide stále o to, ako sa má vysvetlovať § 140. Kedy? poistenec nie je povinný platiť DNP. Či je to ozaj pri poberaní materského z hociktorého nem.poistenia. Lebo aspon ja čítam od teba ako prvého, že vám povedali, že počas poberania materského zo zamestnania sa nemusí platiť DNP, aj ked z neho na materské nemá nárok. O výklade-usmernení SP z r.2004 sa tu ešte myslím nikto nezmienoval.
Aj teraz je jeden nový príspevok v téme materská 2008 o tom, že počas poberania materského zo zamestnania neplatila DNP, tak nemá nárok na ošetrovné (aj ked je to predsalen niečo iné. V prípade ak by platila, vtedy by sa dalo porovnávať a bolo by zaujímavé, či by jej ho priznali)
0 0
Monika V. Monika V.

Monika V. je offline (nepripojený) Monika V.

Aj ja som si prečítala niekoľko príspevkov ohľadne DNP a ošetrovného príp. PN. Ja som sa prihlásila počas poberania rodičovského príspevku 15.11.2007 ako DNP a platila som z max. VZ. Od roku 2008 som, ale zmenila na min. pretože mi to finančne nevychádzalo, takže teraz stále platím min. 357,-Sk a už som len ako SZČO. Ak som dobre pochopila, tak po 26. týždňoch od začiatku DNP by som mala nárok na ošetrovné z max. VZ a po 270 dňoch na PN z max. Moja otázka je čo by ste mi poradili, či si mám začať platiť max., aby som na budúci rok nedostala zase len minimum, neviem aký VZ sa bude brať v roku 2009?
0 0
tajnostkárka tajnostkárka

tajnostkárka je offline (nepripojený) tajnostkárka

Podobná otázka by zaujímala aj mňa,som dobrovoľne poistená osoba od r.2005,platím z minima,som evidovaná na úpsvar,teraz sa má meniť suma odvodov??koľko to je??Vraj štát bude platiť už aj nemocenské poistenie -je táto informácia pravdivá??V prípade,že by som išla teraz na materskú dovolenku,alebo pn,naďalej platím dobrovoľné poistenie???ďakujem
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

tajnostkárka Pozri príspevok
Podobná otázka by zaujímala aj mňa,som dobrovoľne poistená osoba od r.2005,platím z minima,som evidovaná na úpsvar,teraz sa má meniť suma odvodov?? koľko to je??mení sa maximálny mesačný vymeriavací základ, z ktorého je možné aby bol jeden človek v úhrne poistený. Do 31.6.08 je po starom maximálny vymeriavací základ pre nemocenské poistenie 28142,- a od 1.7.08 je maximálny VZ pre nemocenské poistenie 30219,- Vraj štát bude platiť už aj nemocenské poistenie -je táto informácia pravdivá?? nič som o tom nepočula. Štát neplatí za nikoho nemocen. poistenie (ani za mamičky na rodič.dovolenke) a nepredpokladám, že by za niekoho začal platiť V prípade,že by som išla teraz na materskú dovolenku,alebo pn,naďalej platím dobrovoľné poistenie??? počas poberania materského alebo nemocenského z DNP platiť dobrovolné poistné nemusíš. ďakujem
.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Monika V. Pozri príspevok
Aj ja som si prečítala niekoľko príspevkov ohľadne DNP a ošetrovného príp. PN. Ja som sa prihlásila počas poberania rodičovského príspevku 15.11.2007 ako DNP a platila som z max. VZ. Od roku 2008 som, ale zmenila na min. pretože mi to finančne nevychádzalo, takže teraz stále platím min. 357,-Sk a "už som len ako SZČO"-tomuto nerozumiem, doteraz si bola zamestnaná a teraz si szčo? vznikli ti ako SZčo povinné odvody?. Ak som dobre pochopila, tak po 26. týždňoch od začiatku DNP by som mala nárok na ošetrovné z max. VZ a po 270 dňoch na PN z max. áno, + na ošetrovné do 26 týždna máš nárok z minima Moja otázka je čo by ste mi poradili, či si mám začať platiť max., aby som na budúci rok nedostala zase len minimum, neviem aký VZ sa bude brať v roku 2009?
ak si "len DNP", tak ak budeš nepretržite platiť z minima, samozrejme v r.2009 sa bude brať minimálny VZ. Sama si musíš rozmyslieť, podla toho kedy bývaš chorá ty, či tvoje deti a či ti bude vychádzať platiť vyšší odvod:
- či sa odhlásiš teraz, znovu prihlásiš z maxima, aby si po 26týždnoch a v r.2009 mohla čerpať max.dávky. No ak by si čerpala dávku ešte v r.2008 po novom prihlásení, bola by rátaná z minima.
- alebo sa odhlásiš a znovu prihlásiš až na konci roka. Potom by si zaplatila menej, no nárok na max.dávku by bol až po 26týždnoch.
- ešte máš možnosť iba zmeniť vymer.základ na vyšší-maximum (ak nemáš iné NP), takže by si mala v r.2009 nárok na dávku medzi minimom a maximom (podla presných počtov dní a VZ-ov), no a ak by ti vznikol nárok na dávku v r.2008, tak by bola rátaná z maxima.
Naposledy upravil brčko : 11.06.08 at 12:02
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať