Zavrieť

Porady

Oprava alebo technické zhodnotenie

Dobrý deň poraďáci!
V majetku máme budovu.Teraz na nej vymieňame okná,maľujeme všetky kancelárie a dávame novú drevenú podlahu.Pôvodne tam bolo lino.Mám hodnotu podlahy dať ako technické zhodnotenie? Okná a maľovku ako opravy,kedže okná nemenia svoj pôvodný tvar?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Marka 2 Pozri príspevok
    Dobrý deň poraďáci!
    V majetku máme budovu.Teraz na nej vymieňame okná,maľujeme všetky kancelárie a dávame novú drevenú podlahu.Pôvodne tam bolo lino.Mám hodnotu podlahy dať ako technické zhodnotenie? Okná a maľovku ako opravy,kedže okná nemenia svoj pôvodný tvar?
    Súhlasím s príspevkami.

    Kedy by išlo o TZ? (potrebovali by sme v prvom rade stavebné povolenie a na tieto veci ho nepotrebujeme).

    Uvažujete nad podlahou ako TZ. Kedy by išlo o TZ?
    Ak by sa jednalo o prístavbu, nadstavbu, stavebnú úpravu. Prístavba a nadstavba to nie je. Uvažujeme nad stavenou úpravou.

    O stavebnú úpravu by išlo ak sa nemení vzhľad stavby: prestavba, vstavba-priečky, ...

    Rozmýšľame nad rekonštrukciou, pri nej dochádza k zmene účelu použitia, alebo kvalitatívnej zmene jeho výkonnosti, resp. technických parametrov.
    - k zmene účelu nedochádza (budem používať nehnuteľnosť na účely aké mám v stavebnom povolení napr. kancelárie. Ak by som zmenila účel napr. na výrobu, potom by sme rozmýšľali o vykonaní TZ - zmenou podlahy. Tu je potrebná i zmena kolaud. rozhodnutia), takže nie je TZ
    - k zmene technických parametrov nedochádza, výmena bola potrebná z titulu údržby nehnuteľnosti ako takej.

    Modernizácia- dochádza k rozšíreniu vybavenosti alebo použiteľnosti majetku.
    - rozšírenie vybaviteľnosti: nedochádza (nejde o prídavné zariadenie k majetku. Nenamontujem tu nejakú samoumývačku podlahy.)
    -rozšírenie použiteľnosti: nedochádza:
    Čo robím po podlahe? Chodím. aký má účel? Na premiestňovanie sa, t.j. plní konkrétny účel. Ak by bola podlaha viacúčelová (nenapadá ma momentálne žiadna blbosť )

    OPRAVA

    Hlasovalo 2 pouzivatelov

    Užitočné (8)
    Šadar, Milan Benka, ondrejvla, Rozalka, JankaO, Julia9, garter, UBIKA25
    2

    Olice je offline (nepripojený) Olice

    Olice
    Marka 2 Pozri príspevok
    Dobrý deň poraďáci!
    V majetku máme budovu.Teraz na nej vymieňame okná,maľujeme všetky kancelárie a dávame novú drevenú podlahu.Pôvodne tam bolo lino.Mám hodnotu podlahy dať ako technické zhodnotenie? Okná a maľovku ako opravy,kedže okná nemenia svoj pôvodný tvar?
    Ja so toho názoru, že oprava, ale počkaj aj na vyjadrenie iných.

    veruska je offline (nepripojený) veruska

    veruska
    Oprava - môj názor.
    Oprava je.....odstránenie čiastočného fyzického opotrebenia alebo poškodenia majetku za účelom jeho uvedenia do predchádzajúceho alebo prevádzkyschopného stavu s použitím aj iných než pôvodných materiálov, náhradných dielcov....ak nedôjde k zmene technických parametrov alebo k zvýšeniu výkonnosti majetku a ani k zmene účelu použitia.
    Čiže maliarske natieračské práce, výmena podlahy - oprava, výmena okien (ak nie sú väčšie) tiež oprava. (možno pomôže aj stavebný zákon, § 139b odst.15

    JankaO je offline (nepripojený) JankaO

    JankaO
    Marka 2 Pozri príspevok
    Dobrý deň poraďáci!
    V majetku máme budovu.Teraz na nej vymieňame okná,maľujeme všetky kancelárie a dávame novú drevenú podlahu.Pôvodne tam bolo lino.Mám hodnotu podlahy dať ako technické zhodnotenie? NIE - OPRAVA. Okná a maľovku ako opravy,kedže okná nemenia svoj pôvodný tvar? ÁNO - OPRAVA
    odpoveď modrým

    Oprava alebo technické zhodnotenie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.