Zavrieť

Porady

Kedy do dôchodku?

Pekný deň,

iba zo zaujímavosti sa chcem opýtať, kedy moja kolegyňa pôjde do dôchodku, keď ma 50 rokov, 3 deti, 6 rokov bola na materskej dovolenke a momentálne je zamestnaná. Ďakujem za odpoveď.

Usporiadat
pochemi pochemi

pochemi je offline (nepripojený) pochemi

mám rada bezkonfliktných ľudí ...viac
Zdravím všetkých,
potrebovala by som poradiť priateľke.Má 51 rokov ,35 odpracovaných rokov z toho 10 rokov príjem nad 1 a inak školstvo čo je bieda. Zostane bez zamestnania a jej otázka je, či je lepšie už nebyť dôch.poistená ,alebo ako SZČO prvý rok neplatiť a potom z vym.základu /predpoklad min.mzda/
Nepokazí si tie dobré roky?Ďakujem
0 0
atramka atramka

atramka je offline (nepripojený) atramka

Mám takýto prípad:
Moja kamoška je narodená v januári 1953, vychovala jedno dieťa, chce ísť na predčasný dôchodok, nakoľko má prac. zmluvu iba do 31.12.2008.
Podľa môjho názoru, to je však takto:
Na starobný dôchodok by mala nárok podľa platných predpisov, keďže vychovala 1 dieťa pri dovŕšení 56 roku veku, t.j. v januári 2009 +odpracovanie 54 mesiacov,takže by to bolo až v júli 2013.
Ak bude platiť terajší zákon, tak by mohla ísť do predčasného dôchodku v júli 2011. Mám pravdu????
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

Máš pravdu.
0 0
atramka atramka

atramka je offline (nepripojený) atramka

ďakujem za reakciu a želám peknú nedeľu...
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

pochemi, pozri si platný zákon. Zárobky sa počítajú od roku 1984. Samozrejme že čím vyšší základ, tým vyšší dôchodkový priemer. Ale v tomto so mnou určite nebudú ekonómovia súhlasiť. Tí povedia, že načo platiť veľké odvody, dôchodok dostaneš aj tak a je jedno či o sto Sk viac alebo menej. - Podotýkam, nie je to môj názor.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

pochemi Pozri príspevok
Zdravím všetkých,
potrebovala by som poradiť priateľke.Má 51 rokov ,35 odpracovaných rokov z toho 10 rokov príjem nad 1 a inak školstvo čo je bieda. Zostane bez zamestnania a jej otázka je, či je lepšie už nebyť dôch.poistená ,alebo ako SZČO prvý rok neplatiť a potom z vym.základu /predpoklad min.mzda/
Nepokazí si tie dobré roky?Ďakujem
Pre rozhodnutie ilustračný príklad. Dôchodok sa počíta podľa vzorca :
dôchodok = POMB x roky DP x ADH
POMB je priemerný osobmný mzdový bod od r 1984, závisí odvýšky VZ
roky DP = roky dôchodkového poistenia
ADH = suma daná zákonom, mení sa o infláciu a nárast platov, momentálen cca 250

Takže príklad
35 rokov odrobených, od r.1984 24 rokov
POMB doteraz za r. 1984-2007 : 24 rokov 1
a) platenie DP 9 rokov z minimálnej mzdy
OMB z minimálnej mzdy cca 0,35 9 rokov
POMB = (24x1+9x0,35) / 33 = 0,8228
Dôchodok : = 0,8228 x 44 x 250 = 9050 Sk

b) neplatenie DP zvyšných 9 rokov, t.j. rokov dôchodkového poistenia bude 35
POMB : ostane 1
Dôchodok : 1 x 35 x 250 = 8750 Sk
<o:p></o:p>
Naposledy upravil Jana Motyčková : 05.10.08 at 11:05
0 0
tetrisss tetrisss

tetrisss je offline (nepripojený) tetrisss

No, niekedy ani ja neviem... ...viac
To co su za zakony?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

No naše, nie?
Ale tuším som tam urobila chybu, tak chvíľu počkajte,opravím, ten rozdiel je privysoký.
Opravené - v princípe ak sa zhorší OMB tak väčší počet rokov poistenia to len málo kompenzuje. V niektorých prípadoch môže dôjsť aj k níženiu dôchoodku - pri vyššom "doterajšom" OMB.
Naposledy upravil Jana Motyčková : 05.10.08 at 11:09
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Doplním k vyššiemu Jankinmu príspevku - platenie dôchodkového poistenia 9 rokov z minimálneho základu znamená pri súčasných pomeroch sumu:

8100 x 28,75% = 2330 Sk mesačne
... x 12 mesiacov x 9 rokov = 251640 Sk

A to by bolo v uvedenom príklade za cenu zvýšenia dôchodku o 300 Sk mesačne. Investovaných 251640 Sk by sa teda vrátilo v podobe vyššieho dôchodku za 70 rokov poberania dôchodku.

Ak tá pani hojne konzumuje žeň-šeň, nepije, nefajčí a vedie striedmy sexuálny život (), možno platenie poistného len a len odporúčať.
0 0
pochemi pochemi

pochemi je offline (nepripojený) pochemi

mám rada bezkonfliktných ľudí ...viac
Práve naopak , je to úplne normálna ženská.Ďakujem za Váš čas a trpezlivosť a prajem ešte peknú nedeľu
0 0
Riaditeľka Riaditeľka

Riaditeľka je offline (nepripojený) Riaditeľka

Dobrý deň! Má už niekto stupnicu platových taríf pedagogických zamestnancov, účinnú od 01.01.2009 ?
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Si síce , ale tu ju máš


http://www.ozpsav.sk/src_05.php
0 0
katkas katkas

katkas je offline (nepripojený) katkas

Viete mi poradit, zena nar. august 1954, 2 deti, kedy pojde do normalneho a kedy do predcasneho dochodku? Ako sa zmeni vyska predcasneho dochodku? Vie si nejak zvysit dochodok, napr. dobrovolnym nemoc. poistenim? Ma nizky prijem.
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

Do dôchodku pôjde podľa tabuľky na Sociálnej poisťovni vo februári 2014, a čo sa týka predčasného dôchodku, myslím že sa strháva 0,5% za každých začatých 30 dní skoršieho odchodu
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

katkas Pozri príspevok
Viete mi poradit, zena nar. august 1954, 2 deti, kedy pojde do normalneho a kedy do predcasneho dochodku? Ako sa zmeni vyska predcasneho dochodku? Vie si nejak zvysit dochodok, napr. dobrovolnym nemoc. poistenim? Ma nizky prijem.
Nakoľko v tomto roku dosiahnete 55 rokov veku života, tak od augusta 2009 si pripočítajte 54 mesiacov, t.j. 4 roky a 6 mesiacov a to je dátum, kedy dosiahnete dôchodkový vek.

Do predčasného dôchodku môžete ísť najskôr 2 roky pred dosiahnutím dôchodkového veku.

Aká bude výška dôchodku, to vám môžno povedia na soc. poisťovni.

Ak si chcete sama dobrovoľne platiť na starobné dôchodkové poistenie, môžete.


(6) Žene, ktorá vychovala dve deti a v období od 1. januára 2004 do 31. decembra 2012 dovŕšila vek 55 rokov, sa dôchodkový vek určí tak, že k veku 55 rokov sa pripočíta

a) v roku 2004 deväť kalendárnych mesiacov,
b) v roku 2005 osemnásť kalendárnych mesiacov,
c) v roku 2006 dvadsaťsedem kalendárnych mesiacov,
d) v roku 2007 tridsaťšesť kalendárnych mesiacov,
e) v roku 2008 štyridsaťpäť kalendárnych mesiacov,
f) v roku 2009 päťdesiatštyri kalendárnych mesiacov,
g) v roku 2010 šesťdesiattri kalendárnych mesiacov,
h) v roku 2011 sedemdesiatdva kalendárnych mesiacov,
i) v roku 2012 osemdesiatjeden kalendárnych mesiacov.
0 0
MartaP MartaP

MartaP je offline (nepripojený) MartaP

Chcela by som sa spýtať, ak žena porodila 3 deti, z ktorých 2 jej zomreli vo veku 4 roky a 2 roky, koľko detí sa jej počíta pri odchode do dôchodku? Ďakujem.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
MartaP Pozri príspevok
Chcela by som sa spýtať, ak žena porodila 3 deti, z ktorých 2 jej zomreli vo veku 4 roky a 2 roky, koľko detí sa jej počíta pri odchode do dôchodku? Ďakujem.

....počítajú sa 3 deti.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
katkas Pozri príspevok
Viete mi poradit, zena nar. august 1954, 2 deti, kedy pojde do normalneho a kedy do predcasneho dochodku? Ako sa zmeni vyska predcasneho dochodku? Vie si nejak zvysit dochodok, napr. dobrovolnym nemoc. poistenim? Ma nizky prijem.

Ak mala nízky príjem, pravdepodobne jej nevyjde predčasný dôchodok, takže bude môcť ísť až do riadneho starobného dôchodku vo februári 2014. A platiť dobrovoľné dôchodkové (nie nemocenské) poistenie sa iste neoplatí. Veď posúďte, ak by si chcela platiť z reálne započítateľného maxima pre účely dôchodku (3-násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve-60438 SK=2006,18 €), musela by mesačne platiť do SP 17376 Sk=577 €.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať