Zavrieť

Porady

Účtovanie tržby na základe ERP

Chcem sa poradiť, ako spravne a prakticky účtovať tržbu na základe dennej uzávierky ERP. Čistý obrat je tržba, ktorá je hradená rôznymi spôsobmi - v hotovosti, kartou, stravnými lístkami. Firma uvažuje o účtovaní mesačných uzávierok, v tomto prípade treba ešte nejako rozlíšiť časový posun medzi odvodom tržby (denne 5 prevádzok) a mesačnou uzávierkou.
Súrne!!
Dakujem za odpovede.
Usporiadat
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

ondrejvla
Ja mám na 378/A pohľadávky voči Gastro spoločnosti.
No veď tam mam naznačenú analytiku 378x pohľadávka voči Gastrospol. a 378 xx voči potenciálnym odberateľom platiacimi kartami. Môže to byť teoreticky aj 315
0 0
Zuzka Zuzka

Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

ondrejvla
Ale nepovedz! A čo je potom, keď máš úhradu platobnou kartou do ERP, platba ti príde na bežný účet! To nie sú peniaze na ceste??????!!!!!!!!

Ak máš poruke Účtovné súvzťažnosti, pozri si ich, čo všetko môžeš cez tento účet robiť! Nielen, že mi to odobrila kontrola, ale sa to náramne páčilo i auditorovi! I keď o auditoroch vieme svoje!
Vlasti prepáč, ale povedala som iba svoj názor, toto je diskusné fórum. Úhrada zákazníka jeho platobnou kartou nie je moja platobná karta. Podľa mňa je to pohľadávka.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Zuzka
Vlasti prepáč, ale povedala som iba svoj názor, toto je diskusné fórum. Úhrada zákazníka jeho platobnou kartou nie je moja platobná karta. Podľa mňa je to pohľadávka.
Ale veď ja sa nehnevám, len som bola prekvapená, že práve ty s tvojimi správnymi postrehmi sa búri proti môjmu, no, nie búri, ale sa jej nepáčia. Ja myslím, že je to správne. No, nikomu samozrejme neberiem jeho názor. A už just nedám výkričník.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

[
Andrej budem o tom uvažovať, písala som v mojom prvom príspevku, že nejak sa s tým neviem sama vysporiadať. Mne ináč osobne v tom viac prekáža to účtovanie 261/604 /tu mi ten účet 261 prekáža viac/ , najmä keď pozriem do postupov:
60 - Tržby za vlastné výkony a tovar-v prospech účtov tejto účtovej skupiny sa účtujú tržby z predaja tovaru, zásob vlastnej výroby a služieb typických pre hospodársku činnosť účtovnej jednotky so súvzťažným zápisom na ťarchu účtov účtovej skupiny 31 - Pohľadávky alebo účtu 211 - Pokladnica.
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

evina
[
Andrej budem o tom uvažovať, písala som v mojom prvom príspevku, že nejak sa s tým neviem sama vysporiadať. Mne ináč osobne v tom viac prekáža to účtovanie 261/604 /tu mi ten účet 261 prekáža viac/ , najmä keď pozriem do postupov:
60 - Tržby za vlastné výkony a tovar-v prospech účtov tejto účtovej skupiny sa účtujú tržby z predaja tovaru, zásob vlastnej výroby a služieb typických pre hospodársku činnosť účtovnej jednotky so súvzťažným zápisom na ťarchu účtov účtovej skupiny 31 - Pohľadávky alebo účtu 211 - Pokladnica.
Hej, aj ja som sa nad tou 604-kou zháčil, keď som sa nad tým zamyslel. Ale na druhej strane náklady platené kartou (PHM, nákupy v Metre...) som účtoval aj doteraz cez 261A. Pozrel som si viacero príkladov na účtovanie od rôznych autorov - všetci uvádzali pre karty v PÚ 261 a v JÚ priebežné položky. Určite by prispelo, keby to v Postupoch bolo jednoznačne výslovne definované, ale taký stav nebude asi nikdy... A mne sa zdá byť menej v rozpore dať to na 261, ako to účtovať do pohľadávok, pretože toto podľa mňa pohľadávka nie je, je to len časový nesúlad medzi prijatím platby a jej zaúčtovaním, bez nejakej možnosti aby bola táto platba nezaplatená, postúpená, dobropisovaná -> proste podľa mňa nemá atribúty pohľadávky. Ale nakoniec, v konečnom dôsledku je to aj tak "búrka v nočníku", na daň to vplyv nemá a pri rôznych možnostiach výkladu to ani daňováci určite nebudú brať nejak prísne (myslím ako nedodržanie zákona o účtovníctve).
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

andrej_rv
Hej, aj ja som sa nad tou 604-kou zháčil, keď som sa nad tým zamyslel. Ale na druhej strane náklady platené kartou (PHM, nákupy v Metre...) som účtoval aj doteraz cez 261A. Pozrel som si viacero príkladov na účtovanie od rôznych autorov - všetci uvádzali pre karty v PÚ 261 a v JÚ priebežné položky. Určite by prispelo, keby to v Postupoch bolo jednoznačne výslovne definované, ale taký stav nebude asi nikdy... A mne sa zdá byť menej v rozpore dať to na 261, ako to účtovať do pohľadávok, pretože toto podľa mňa pohľadávka nie je, je to len časový nesúlad medzi prijatím platby a jej zaúčtovaním, bez nejakej možnosti aby bola táto platba nezaplatená, postúpená, dobropisovaná -> proste podľa mňa nemá atribúty pohľadávky. Ale nakoniec, v konečnom dôsledku je to aj tak "búrka v nočníku", na daň to vplyv nemá a pri rôznych možnostiach výkladu to ani daňováci určite nebudú brať nejak prísne (myslím ako nedodržanie zákona o účtovníctve).
Listujem tu teraz kopec múdrych časopisov, ak niečo nájdem napíšem.S tou platbou kartou možno nebudú, ale tá tržba má tam hodne znervózňuje
0 0
Zuzka Zuzka

Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

andrej_rv
Hej, aj ja som sa nad tou 604-kou zháčil, keď som sa nad tým zamyslel. Ale na druhej strane náklady platené kartou (PHM, nákupy v Metre...) som účtoval aj doteraz cez 261A. Pozrel som si viacero príkladov na účtovanie od rôznych autorov - všetci uvádzali pre karty v PÚ 261 a v JÚ priebežné položky. Určite by prispelo, keby to v Postupoch bolo jednoznačne výslovne definované, ale taký stav nebude asi nikdy... A mne sa zdá byť menej v rozpore dať to na 261, ako to účtovať do pohľadávok, pretože toto podľa mňa pohľadávka nie je, je to len časový nesúlad medzi prijatím platby a jej zaúčtovaním, bez nejakej možnosti aby bola táto platba nezaplatená, postúpená, dobropisovaná -> proste podľa mňa nemá atribúty pohľadávky. Ale nakoniec, v konečnom dôsledku je to aj tak "búrka v nočníku", na daň to vplyv nemá a pri rôznych možnostiach výkladu to ani daňováci určite nebudú brať nejak prísne (myslím ako nedodržanie zákona o účtovníctve).
Andrej, píšeš nákup v Metre, ja to chápem, že si Ty nakupoval svojou firemnou kartou, ale tržbu mi zaplatil klient - oberateľ, tak podľa mňa to je pohľadávka. On predsa platil svojou kartou, nepoužil moju firemnú.
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

evina
Listujem tu teraz kopec múdrych časopisov, ak niečo nájdem napíšem.S tou platbou kartou možno nebudú, ale tá tržba má tam hodne znervózňuje
Evina, ja som u Cenigovej súvzťažnosť 261/604 pre platbu kartou našiel (aj keď to samozrejme nie je nejaký oficiálne uznateľný dôvod správnosti takéhoto účtovania). Aj ja skúsim ešte inde popozerať. Takže príjemné hľadanie .
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

andrej_rv
Evina, ja som u Cenigovej súvzťažnosť 261/604 pre platbu kartou našiel (aj keď to samozrejme nie je nejaký oficiálne uznateľný dôvod správnosti takéhoto účtovania). Aj ja skúsim ešte inde popozerať. Takže príjemné hľadanie .
Ja viem, že Cenigová to tak má, ale napr. našla som u nej už aj nepatrné rozdiely pri leassingu. Takže hľadám
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Vážení poraďáci, ako to už býva, keď človek potrebuje nenašla son nič konkrétne, ale prezretím ďalších predpisov som prišla podľa mojej mienky k nasledovnému kompromisu:

1. problém platobnej karty:

-Zákon o obchodných reťazcoch č. 358/2003 zo 4.7.2003 vysvetľujeu v § 2 písmeno b úhradu v hotovosti:
úhradou v hotovosti zaplatenie peniazmi v hotovosti, ako i zaplatenie platobným prostriedkom nahrádzajúcim peniaze v hotovosti, najmä platobnou kartou alebo poukážkou oprávňujúcou na odber tovaru,

- Zákon o platobnom styku a o zmene niektorých zákonov
č. 510/2002 z 19.8.2002 o.i. v § 21 odst. 6 hovorí:

Elektronické peniaze predstavujú peňažnú hodnotu v
elektronickej forme, ktorá predstavuje peňažný záväzok
vydavateľa / myslí sa tým banka/ (tu môže byť tá diskusia aj o pohľadávke) a ktorá je uchovávaná
na platobnom prostriedku elektronických peňazí.
Z § 24 tohto zákona vyplýva , že zúčtovanie pri použití
elektronického platobného prostriedku vykoná
vydavateľ /čiže banka/, ktorý zodpovedá za správnosť a
včasnosť zúčtovania a s ním sa riešia aj prípadneé opravy
a nezrovnalosti..
Samozrejme držiťel platobnej karty zodpovedá za jej
krytie.
Čiže, keď som si to preložila do ľudského jazyka môžeme
povedať, že platobá karta=elektronické peniaze, ktoré sú
takými istými peniazmi ako napr. tisíckorunáčka len majú
iný tvar, farbu a formu. To znamená, že platbu platobnou
kartou by som mohla , resp. mala podľa týchto tvrdení
brať za úhradu "v hotovosti", t.j. získavam peniaze, ktoré
sú už moje /za ich zúčtovanie zodpovedá banka/ a len
čakám na ich pripísanie na účet. Záver: tu je môj
kompromis, že platba platobnou kartou by sa mala
zúčtovávať cez účet 261-sú to už moje zinkasované
peniaze, len nepripísané bankou. Ako správne hovorí
Andrej v príspevku 24, nemôže sa stať, že by mi tieto
neboli bankou pripísané, lebo všetci vieme, že ak nie je na
účte dosť peňazí, platba platobnou kartou
neprebehne /nehovorím o debetných kartách a pod./ a
všetky nezrovnalosti rieši banka.

2. účtovanie tržieb
Tu sa nemôžem stotožniť a ani sa asi nestotožním z
účtovaním 261/604, 602. Prečo? Preto, lebo tržba, t.j.
zdaniteľný príjem v PÚ mi vzniká v okamihu
predaja/výdaja dokladu z ERP /bez ohľadu na úhradu/ -
proces pripísania peňazí je len finančný tok -, a taktiež
s prihliadnutím na postupy účtovania:
2. skupina 60 - Tržby za vlastné výkony a tovar-v prospech účtov tejto účtovej skupiny sa účtujú tržby z predaja tovaru, zásob vlastnej výroby a služieb typických pre hospodársku činnosť účtovnej jednotky so súvzťažným zápisom na ťarchu účtov účtovej skupiny 31 - Pohľadávky alebo účtu 211 - Pokladnica.
Napadá ma tu jedna veta, aj keď určite budete hľadať
dvojzmyselnosť, ale nemôžem si pomôcť, proste mám
pocit, že peniaze na ceste nemôžu dať tržbám

Rozpísala som sa, ale žiadalo sa mi a teda môj záver
je :

celkové tržby ERP 211/604, 602
DPH 211/343
platba kartou 261/211 s analytikou plat. karta, lebo podľa vyššie uvedeného je to prevod mojich peňazí z pokladne na účet
pripísanie peňazí 221/261

Dúfam, že som bola zrozumiteľná a bola by som rada,
keby sa vyjadrili min. Tí, ktorí sme boli zainteresovaní na
tejto téme.
Naposledy upravil evina : 10.06.05 at 15:43
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
2. účtovanie tržieb
Tu sa nemôžem stotožniť a ani sa asi nestotožním z
účtovaním 261/604, 602. Prečo? Preto, lebo tržba, t.j.
zdaniteľný príjem v PÚ mi vzniká v okamihu
predaja/výdaja dokladu z ERP /bez ohľadu na úhradu/ -
proces pripísania peňazí je len finančný tok -, a taktiež
s prihliadnutím na postupy účtovania:
2. skupina 60 - Tržby za vlastné výkony a tovar-v prospech účtov tejto účtovej skupiny sa účtujú tržby z predaja tovaru, zásob vlastnej výroby a služieb typických pre hospodársku činnosť účtovnej jednotky so súvzťažným zápisom na ťarchu účtov účtovej skupiny 31 - Pohľadávky alebo účtu 211 - Pokladnica.
Napadá ma tu jedna veta, aj keď určite budete hľadať
dvojzmyselnosť, ale nemôžem si pomôcť, proste mám
pocit, že peniaze na ceste nemôžu dať tržbám

Andrej k tomu len toľko, že ten spomínaný nákup PHM a
nákup v Metre je nákup Tvojou kartou, ako pripomína
Zuzka, takže je to asi trocha iný prípad/.

Rozpísala som sa, ale žiadalo sa mi a teda môj záver
je :

celkové tržby ERP 211/604, 602
DPH 211/343
platba kartou 261/211 s analytikou plat. karta, lebo podľa vyššie uvedeného je to prevod mojich peňazí z pokladne na účet
pripísanie peňazí 221/261

Dúfam, že som bola zrozumiteľná a bola by som rada,
keby sa vyjadrili min. Tí, ktorí sme boli zainteresovaní na
tejto téme. [/QUOTE]__________________________________________________ ____________
Áno Evina, dá sa aj tak! Ja osobne som bola zainteresovaná na tejto téme, nakoľko ja som tvrdila, že to tak môže byť! A teraz mi povedz, čo som porušila, keď som to dala tak, ako som vyššie napísala? Zaúčtovala som len podľa skutočnosti, nakoľko fyzické peniaze neprešli pokladnicou, ale na účet cez 261! Vieš, nie každému vyhovuje systém toho druhého, ale ja si hovorím, že keď som vychovala viac generácii účtovníkov, a podotýkam, že niektorí sú skutočne dobrí, že sa nemusím báť obzrieť dozadu a ani sa pozrieť do zrkadla!
A potom, kontrola bola na výsosť spokojná, auditor tiež a pre mňa bolo dôležité, že mi súhlasila inventúra všetkých účtov, ktorú som mimochodom robila a aj robím každý mesiac.
Takže potiaľ moja zainteresovanosť!
Naposledy upravil ondrejvla : 10.06.05 at 14:52
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Vlasti ja nehovorím o tom, že niekto robil niečo zle alebo dobre a ani, že to nemôžeš účtovať ako účtuješ.. Vyjadrujem tu svoj myšlienkový pochod k tomu, že jedno je finančný tok
peňazí a jedno tržba a jednoducho mne nesedí účtovanie 261/604,602 a snažím sa to zdôvodniť, že prečo.
Naposledy upravil evina : 10.06.05 at 15:47
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

Zuzka
Andrej, píšeš nákup v Metre, ja to chápem, že si Ty nakupoval svojou firemnou kartou, ale tržbu mi zaplatil klient - oberateľ, tak podľa mňa to je pohľadávka. On predsa platil svojou kartou, nepoužil moju firemnú.
Zuzka, asi sme sa nepochopili. Samozrejme, že jedno je tržba a druhé výdavok - ja som ten príklad použil len ako analógiu - ak sa na jednej strane výdavky platené kartou účtujú 5xx/261 a nie 5xx/211 alebo 5xx/379 (aspoň ja som to doteraz tak robil), tak som predpokladal, že rovnakým spôsobom zaúčtujem aj tržby. No ale to len na okraj..
V prvom rade by som sa chcel poďakovať Evine, že strávila toľko času hľadaním odpovede. Ak som dobre pochopil, keďže v podstate karta sú elektronické peniaze, mala by sa účtovať ako samostatná pokladnica (nie v rámci analytiky príslušnej ERP) ? Proste podobne, keď je tržba okrem Sk platená ešte napr. EUR, CZK atď, tak ďalšia "cudzia mena" je karta ? A hneď súčasne s tržbou preúčtovať na 261, keďže sa tie peniaze fyzicky neobdržali ?
Pre toho, komu je proti srsti priame účtovanie 261/604, je to zrejme najpriechodnejšie riešenie. Ja našťastie takého tržby nemám, takže si spôsob účtovania nemusím vyberať. (A kým nebudú za to vyslovene postihy, asi z vrodenej lenivosti budem účtovať priamo a 261/604 a zápisy 211/604 a 261/211 ušetrím). Ale z hľadiska dodržania znenia náplne účtov máš Evina zrejme pravdu. (Názor audítora by som bral do úvahy, ale len vtedy, ak ho zdôvodní nejakým predpisom, usmernením a pod. Ináč je to tiež len jeden z názorov ). Takže Evina ešte raz vďaka za výklad k problematike.
Naposledy upravil andrej_rv : 10.06.05 at 16:20
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Ak som dobre pochopil, keďže v podstate karta sú elektronické peniaze, mala by sa účtovať ako samostatná pokladnica (nie v rámci analytiky
príslušnej ERP) ? Proste podobne, keď je tržba okrem Sk platená ešte napr. EUR, CZK atď, tak ďalšia "cudzia mena" je karta ? A hneď súčasne s tržbou preúčtovať na 261, keďže sa tie peniaze fyzicky neobdržali ?

Andrej, pokiaľ ide o SK nemyslím si, že by to musela /mohla ?/ byť analytika. Skôr som chcela odobriť to, že účtovanie platobnou kartou môže ísť cez účet 261. § zákona o obchodných reťazcoch podľa mňa odobruje, že ide o tú istú platbu ako platbu v hotovosti, len dochádza k tomu časovému posunu medzi pripísaním na účet.Peniaze strhnuté boli /teda v ERP zaplatené bolo/ len budú pripísané na účet neskôr, ale sú už moje, takže ich teda nebudem účtovať cez pohľadávku ako som uvádzala pôvodne. Vlastne som sa stotožnila s tým čo si písal o skupine 26. vo svojom príspevku. Zápis 211/604 zahŕňa i tržby hradené kartou a zápis 261 A karta/211 a 221/261 zohľadňuje tento nesúlad. /pôvodne som mala 378/

Niektoré veci by mi bolo lešie vyjadriť slovne, lebo kladením myšlienok na papier sa človek niekedy zamotá.
Naposledy upravil evina : 10.06.05 at 17:23
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Ja už sa k tomu nevyjadrím. Alebo predsa, ale len ako torzo spomienky na moju nebohú mamu. Hovorievala:
...nepľuj proti vetru, lebo budeš mať uslintanú tvár!...
Vieš, radšej sa budem držať toho. Je v tom kus obyčajnej ľudskej múdrosti. A ja si to vážim nadovšetko, viac ako hádky a nezhody.
Pekný večer želám.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

ondrejvla
Ja už sa k tomu nevyjadrím. Alebo predsa, ale len ako torzo spomienky na moju nebohú mamu. Hovorievala:
...nepľuj proti vetru, lebo budeš mať uslintanú tvár!...
Vieš, radšej sa budem držať toho. Je v tom kus obyčajnej ľudskej múdrosti. A ja si to vážim nadovšetko, viac ako hádky a nezhody.
Pekný večer želám.
Vlasti prepáč, nepochopila som Tvoj príspevok ani trochu. Ty máš pocit, že sa tu niekto háda a vyvoláva nezhody? Ak áno to je mi úprimne ľúto. Ja si myslím, že tu ide o diskusiu ľudí rovnakej profesie, ktorí sa snažia si svojími názormi uľahčiť prácu a je na každom ako si urobí záver z problematiky.
0 0
Zuzka Zuzka

Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

Andrej, ospravedlňujem sa za nedorozumenie a moju unáhlenú reakciu. To čo píšeš v svojom príspevku, že karta sú v podstate elektronické peniaze a mala by sa viesť samostatná pokladnica, sa mi páči a má to svoju logiku.
Evi, pred Tebou dávam klobúk dolu, že si si dala toľkú námahu, že si to nevzdala a hľadala si riešenie. Uznávam, že to nie je pohľadávka, keďže platba kartou sú "peniaze". Obom vám ďakujem.
A zopakujem, to čo tu odznelo už niekoľkokrát. Vďaka za túto stránku, pretože tá je hlavne o diskusii a "načúvaní" názoru aj toho druhého. Tak ako píšeš Evi, uľahčiť si prácu navzájom.
Naposledy upravil Zuzka : 10.06.05 at 17:26
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Vidím, že v účtovníctve je veľa horúcich tém. Ja sa niekedy ani nezamýšľam nad tým, či je to nejako nalinkované alebo nie a snažím sa riešiť problém logicky. Tiež som riešila podobný problém a to takto:

Zložený účtovný zápis všetkých položiek, ku ktorým mám údaje a podklady:
211 MD hotovosť prijatá
261 MD platba platobnou kartou (považujem to za svoje inkaso peňazí, ktoré som si dala poslať na účet namiesto úhrady v hotovosti. Bez ohľadu, čo je pri účte 6xx, lebo následne 261 toto účtovanie podporuje. Postupy sú iba "rámcové", takže to nepovažujem za príkry rozpor s účtovnými zásadami.)
213 MD platba poukážkami (tak toto riešenie som nevidela v predchádzajúcich príspevkoch, preto som sa pripojila. Tiež nie je v postupoch, ale postupy vlastne boli tvorené v dobe, keď v obchodoch nebolo až také bežné použitie poukážok a zároveň tak ako som uviedla postupy sú iba "rámcové" a dávajú účtovnej jednotke aj veľa voľnosti.)
604 D podľa uzávierky ERP
343 D podľa uzávierky ERP
Účet 213 preto, lebo ho riadne inventarizujem spolu s hotovosťou a pri odvode tržby musí predavačka odviesť celú tržbu, kde započítam aj spomínané "ceniny". Z vecného hľadiska je to pre mňa prijaté platidlo. Pohľadávkou sa mi stáva v momente odovzdania tohto platidla k preplateniu napr. Vašej stravovacej a vtedy účtujem: 378/213 (ID dokladované predložením na preplatenie - "mincovka" a potvrdenie prevzatia poukážok) 518/321 (fakturácia provízie), 321/378 (zápočet ihneď, lebo sa robí jednostranný, alebo sa pri odovzdaní lístkov podpíše oboma stranami).
221/378 - úhrada ostávajúcej časti k úhrade za poukážky.
Všetky operácie viem zdokladovať, viem určiť dátum vzniku účtovného prípadu, takže ja takto.
A ešte to zaklincujem. Účtujem mesačne, lebo všetky prevádzky si vedú pokladničné knihy podľa všetkých pohybov, t.j. viem aktuálne zostatky pokladne priebežne a zároveň si vedú podrobné výkazy o pohybe pokladničnej hotovosti a tržbe, ktoré musia sedieť na mesačné pohyby: hotovosť, platby kartou, poukážky podľa druhu (máme ich aj 5 druhov), vydané zálohy na nákupy a pod.. Výkazy pokladne (tržby) považujem v zmysle smernice za operatívnu evidenciu k zbernému pokladničnému dokladu. Zároveň dodržím povinné "mesačné účtovanie", ako aj rozpis pohybov za jednotlivé dni. Nič nemôže uniknúť, lebo to súhlasí aj na uzávierku ERP.
Berte tento príspevok ako doplnenie predchádzajúcich a možno aj ďalšiu možnosť.
Naposledy upravil Jana Acsová : 11.06.05 at 10:23
1 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

AVO priznám sa, že pri riešení tohto problému som sa nad účtom 213 v prípade strav. lístkov zamýšľala /ja som to zatiať nepotrebovala účtovať-nemám prípady strav.lístkov v kase/, ale tento spôsob účtovania by som podporila. Čo sa týka účtovania tržieb mesačne pre mňa si to nezaklincovala-robímto tiež tak.
Aj tak si myslím, že sa nám podarilo prísť k slušnému záveru- už sme sa všetci zhodli na úhradu platobnou kartou cez účet 261 /zhodli sme sa, že je to inkaso našich peňazí/, účtovanie tržieb je na každého rozhodnutí /konečný výsledok zdniteľného príjmu bude totožný/ a Tvoje oživenie 213 som zobrala a pozdáva sa mi. Pekný deň
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Aj mne sa 213 pozdáva , asi si to preúčtujem
0 0
Načítať ďalšie