Zavrieť

Porady

porušenie liečebného režimu

Prosím, prosím, nemáte niekto skúsenosť?

Zamestnanec je na PN (prvých 10 dní). Zamestnávateľ bol na kontrole doma a zistil že menovaný nie je doma.

Môže byť toto dôvod na okamžité skončenie pracovného pomeru?

Ak áno, kde to vyhľadám?
Usporiadat
dalilada dalilada

dalilada je offline (nepripojený) dalilada

dalilada Pozri príspevok
Prečítala som si všetky príspevky, príslušné zákony, ale predsa by som poprosila o opoveď na nasledovné. Máme zamestnankyňu, ktorá je už vyše roka na marodke, resp. OČR, marodka, nová marodka od iného lekára, čerpanie dovolenky, OČR, marodka...možno som niečo vynechala, ale podstatné je, že neodpracovala ani jeden deň. Počas toho obdobia si stihla urobiť autoškolu, vodí každý deň dieťa z a do školy 10 km od miesta bydliska, kolegovia ju stretávajú v meste a pod... Už máme toho plné zuby. Keďže momentálne už čerpá nemocenské, bolo by potrebné požiadať SP o kontrolu, príde mi to však neefektívne, pretože zákon schválnosti funguje a ona práve vtedy bude doma. Dnes ju zamestnávateľ z auta zdiaľky videl pred svojím pracoviskom a zistil, že tam vysedávala 4 hodiny - na čo sú svedkovia. Nechce však riešiť zápismi a podpismi svedkov - stále sa tak zbytočne vyrába dusná atmosféra. Je možné jej poslať oznámenie o porušení prac. disciplíny i keď nie je možné posudzovať dodržiavanie liečebného režimu zamestnávateľom ( i keď posúdiť, že vysedávanie na pracovisku od 14,00 do 18,00, nie je dodržiavaním liečebného režimu asi nie je problém)? Tie predpisy ohľadom PN a kontroly sú veľmi divne postavené.
Skúsi niekto opovedať, čo s tým?
0 0
dalilada dalilada

dalilada je offline (nepripojený) dalilada

???
0 0
Infarkt Infarkt

Infarkt je offline (nepripojený) Infarkt

Muž...zatiaľ :-)
dalilada Pozri príspevok
Skúsi niekto opovedať, čo s tým?
Na začiatok trochu To nie je jediná vec, čo je DIVNÉ na Slovensku

A teraz k veci :
Zamestnávateľ fakt neposudzuje dodržiavanie liečebného režimu, a nie je to porušenie pracovnej disciplíny v zmysle ZP...stále to je porušenie liečebného režimu.

Obráť sa emailom na Sociálnu poisťovňu a uvidíš ich reakciu...
0 0
dalilada dalilada

dalilada je offline (nepripojený) dalilada

Pripínam svoju otázku a odpoveď zo Sociálnej poisťovne.

Dobrý deň,
posielame Vám odpoveď na Vašu otázku:
Prečítala som si príslušné zákony, ale predsa by som poprosila o opoveď na nasledovné. Máme zamestnankyňu, ktorá je už vyše roka na marodke, resp. OČR, marodka, nová marodka od iného lekára, čerpanie dovolenky, OČR, marodka...možno som niečo vynechala, ale podstatné je, že neodpracovala ani jeden deň. Počas toho obdobia si stihla urobiť autoškolu, vodí každý deň dieťa z a do školy 10 km od miesta bydliska, kolegovia ju stretávajú v meste a pod... Ak by sme požiadali SP o vykonanie kontroly, nie je zaručené, že práve v tom čase sa nebude zdržiavť doma. A na druhej strane aj keby bola, stále nie je problém si zariadiť potvrdenie od lekára na ten čas. Dnes ju zamestnávateľ z auta zdiaľky videl pred svojím pracoviskom a zistil, že tam vysedávala 4 hodiny - na čo sú svedkovia. Vieme, že nie je možné posudzovať dodržiavanie liečebného režimu zamestnávateľom ( i keď posúdiť, že vysedávanie na pracovisku od 14,00 do 18,00, nie je dodržiavaním liečebného režimu asi nie je problém). Zamestnankyňa je aj dobrovoľne nemocensky poistená. Aké zákonné možnosti má zamestnávateľ, resp. ako sa taká situácia rieši z pohľadu sociálnej poisťovne?
Ďakujem za odpoveď.
s pozdravom


Odpoveď:
Dobrý deň,


zamestnanec, ktorý poberá nemocenskú dávku, je povinný počas trvania dočasnej pracovnej neschopnosti dodržiavať liečebný režim určený ošetrujúcim lekárom. Pri podozrení, že zamestnanec nedodržiava liečebný režim, môže zamestnávateľ pobočke Sociálnej poisťovni dať podnet na vykonanie kontroly. Dodržiavanie liečebného režimu dočasne práceneschopného poistenca, ktorý určil ošetrujúci lekár, organizuje posudkový lekár a kontroluje určený zamestnanec Sociálnej poisťovne. Posudkový lekár príslušnej pobočky organizuje a určený zamestnanec Sociálnej poisťovne vykonáva kontrolu dodržiavania liečebného režimu dočasne práceneschopného poistenca od prvého dňa dočasnej pracovnej neschopnosti. Kontrola posudzovania spôsobilosti na prácu sa vykonáva v lehotách určených posudkovým lekárom, ak ide o dočasnú pracovnú neschopnosť posudzovanej fyzickej osoby, vykonáva sa najmenej raz za štyri týždne trvania dočasnej pracovnej neschopnosti.

Kontrola dodržiavania liečebného režimu dočasne práceneschopného poistenca sa môže vykonať na podnet: posudkového lekára, ošetrujúceho lekára, zamestnávateľa, inej fyzickej osoby alebo právnickej osoby. Akým spôsobom požiadate o vykonanie kontroly liečebného režimu príslušnú pobočku Sociálnej poisťovne záleží len na Vás (napr. písomne, telefonicky a aj anonymne.)

Kontrola dodržiavania liečebného režimu dočasne práceneschopného poistenca sa vykonáva v byte dočasne práceneschopného poistenca s jeho súhlasom alebo na mieste, kde je predpoklad, že sa dočasne práceneschopný poistenec zdržuje.

Pri preukázanom porušení liečebného režimu dočasne práceneschopným poistencom, poistenec nemá nárok na výplatu nemocenského odo dňa porušenia liečebného režimu určeného lekárom do skončenia pracovnej neschopnosti, najviac v rozsahu 30 dní odo dňa porušenia liečebného režimu.

S pozdravom


Vaša Sociálna poisťovňa

Takže nič nové som sa nedozvedela. Ale musím uznať, že odpoveď som tak skoro nečakala.
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

No neviem čo si vlastne od soc.poisťovne čakala. Odpovedali Ti v súlade so zákonom. Neviem či vôbec poberá nejaké nemocenské dávky, ale aj tak, prečo si ju už dávno nenahlásila na soc.poisťovňu, že porušuje liečebný režim? Tak sa tu nesťažuj a nahlás ju. Môžeš to poslať aj emailom, ak sa nemýlim. Napíš menovaná sa vtedy zdržovala tam od toľkej do toľkej a máme za to, že porušuje liečebný režim. A kontrola jej príde. Či ju nachytajú alebo nie, to záleží od jej šťastia. Ak nič nepoberá, tak má všetkých vieš kde. Nemajú jej čo zobrať a akurát ju upozornia. A tým sa to skončí. Alebo sa mýlim?
0 0
dada 1 dada 1

dada 1 je offline (nepripojený) dada 1

My sme dali podnet na SP na dodržiavanie liečebného režimu do 10 dní, kontrola zistila, že zamestnanec nebol doma bol predvolaný na SP tam povedal, že nepočul zvonec dostal pokutu ktorú zaplatil SP a nám doručili záver: neporušil liečebný režim

Ďalšiemu sme boli na kontrole o 15.40 samozrejme nebol doma, o dva dni doniesol papier že bol u lekára, ktorý robí do 14.00
Po konzultácii s lekárkou sme zistili že tam bol o 10.00, môžeme mu zastaviť vyplácanie dávok.
0 0
bv_alexandra bv_alexandra

bv_alexandra je offline (nepripojený) bv_alexandra

Prosím Vás ZC, je PN od 08.6. aj napriek tomu že ešte 08.06. bol u nás na fi v podnapitom stave. Dnes doniesol PN/osobne/. RIaditeľ mi nariadil vykonať kontrolu u neho.
Mám otázku:
Jeho trvalý pobyt je Trnava, kedže mi len teraz osobne doniesol PN je jasné že ja tam bude skôr ako on. Bude to porušenie liečebného režimu?
Viem že na adrese tvalého pobytu sa nezdržiava, ale viem aj adresu na ktorej sa zdržiava, ale v PN ju uvedenú nemá.
Tak teraz neviem na ktorú adresu môžem vykonať kontrolu.
Môže lekár vystaviť PN zo spätným dátumom, nedá sa to nejakým spôsobom napadnúť?
V pondelok ten zamestnanec bol ráno od 08:00 do 09:00 v robote a potom odišiel a poslal po inom ZC výpoveď, ktorá je však neplatná. Náš riaditeľ mu volal nech sa vráti späť na fi že jeho výpoved je neplatná, a že chce s ním osobne doriešit veci.
On prišiel o druhej, a bolo na nom jasne vidieť že je opitý. Svedkovia na to že tu bol su len Ja Riaditeľ, a 1pracovníčka, ktorá je žiaľ jeho partnerka.
Poraďte mi čo stým. PLS
0 0
bv_alexandra bv_alexandra

bv_alexandra je offline (nepripojený) bv_alexandra

Keďže som tu na porade nenašla tlačivo na vyslanie zamestnanca na výkon kontorly, vytvorila som vlastné a prikladám aj pre ostatných. Dúfam, že pomôže.
0 0
bv_alexandra bv_alexandra

bv_alexandra je offline (nepripojený) bv_alexandra

bv_alexandra Pozri príspevok
Prosím Vás ZC, je PN od 08.6. aj napriek tomu že ešte 08.06. bol u nás na fi v podnapitom stave. Dnes doniesol PN/osobne/. RIaditeľ mi nariadil vykonať kontrolu u neho.
Mám otázku:
Jeho trvalý pobyt je Trnava, kedže mi len teraz osobne doniesol PN je jasné že ja tam bude skôr ako on. Bude to porušenie liečebného režimu?
Viem že na adrese tvalého pobytu sa nezdržiava, ale viem aj adresu na ktorej sa zdržiava, ale v PN ju uvedenú nemá.
Tak teraz neviem na ktorú adresu môžem vykonať kontrolu.
Môže lekár vystaviť PN zo spätným dátumom, nedá sa to nejakým spôsobom napadnúť?
V pondelok ten zamestnanec bol ráno od 08:00 do 09:00 v robote a potom odišiel a poslal po inom ZC výpoveď, ktorá je však neplatná. Náš riaditeľ mu volal nech sa vráti späť na fi že jeho výpoved je neplatná, a že chce s ním osobne doriešit veci.
On prišiel o druhej, a bolo na nom jasne vidieť že je opitý. Svedkovia na to že tu bol su len Ja Riaditeľ, a 1pracovníčka, ktorá je žiaľ jeho partnerka.
Poraďte mi čo stým. PLS
Posúvam
0 0
bv_alexandra bv_alexandra

bv_alexandra je offline (nepripojený) bv_alexandra

posúvam....
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

bv_alexandra Pozri príspevok
Prosím Vás ZC, je PN od 08.6. aj napriek tomu že ešte 08.06. bol u nás na fi v podnapitom stave. Dnes doniesol PN/osobne/. RIaditeľ mi nariadil vykonať kontrolu u neho.
Mám otázku:
Jeho trvalý pobyt je Trnava, kedže mi len teraz osobne doniesol PN je jasné že ja tam bude skôr ako on. Bude to porušenie liečebného režimu?
Viem že na adrese tvalého pobytu sa nezdržiava, ale viem aj adresu na ktorej sa zdržiava, ale v PN ju uvedenú nemá.
Tak teraz neviem na ktorú adresu môžem vykonať kontrolu.
Môže lekár vystaviť PN zo spätným dátumom, nedá sa to nejakým spôsobom napadnúť?
V pondelok ten zamestnanec bol ráno od 08:00 do 09:00 v robote a potom odišiel a poslal po inom ZC výpoveď, ktorá je však neplatná. Náš riaditeľ mu volal nech sa vráti späť na fi že jeho výpoved je neplatná, a že chce s ním osobne doriešit veci.
On prišiel o druhej, a bolo na nom jasne vidieť že je opitý. Svedkovia na to že tu bol su len Ja Riaditeľ, a 1pracovníčka, ktorá je žiaľ jeho partnerka.
Poraďte mi čo stým. PLS
Kontrolu dodržiavania liečebného režimu aj počas prvých 10 dní PN-ky robí sociálna poisťovňa - tam treba nahlásiť podozrenie na porušenie liečebného režimu, určite ho skontroluju aj viackrát /môžeš uviesť, že na adrese uvedenej v PN-ke sa nezdržiava/.
Zamestnávatel nemôže spochybniť výpoveď zamestnanca, nemusí uvádzať dôvod. Výpovedná doba je dvojmesačná a začína plynúť prvým dňom nasl. mesiaca. Ale váš zamestnanec chcel zrejme skončiť pracovný pomer dohodou, s čím zamestnávatel nemusí súhlasiť.
0 0
bv_alexandra bv_alexandra

bv_alexandra je offline (nepripojený) bv_alexandra

veronikasad Pozri príspevok
Kontrolu dodržiavania liečebného režimu aj počas prvých 10 dní PN-ky robí sociálna poisťovňa - tam treba nahlásiť podozrenie na porušenie liečebného režimu, určite ho skontroluju aj viackrát /môžeš uviesť, že na adrese uvedenej v PN-ke sa nezdržiava/.
Zamestnávatel nemôže spochybniť výpoveď zamestnanca, nemusí uvádzať dôvod. Výpovedná doba je dvojmesačná a začína plynúť prvým dňom nasl. mesiaca. Ale váš zamestnanec chcel zrejme skončiť pracovný pomer dohodou, s čím zamestnávatel nemusí súhlasiť.

K tej kontrole, tu na porade som čítala že kontrolu môže vykonať aj ZĽ v prvých 10 dňoch PN - je to mylná informácia?
K tmavo vyfarebenému:
ZC dal výpoved, ktorá za prvé nie je kompletná a nie je presne vymedzený dôvod výpovede. Je uvedený len par 69, a nie je presne vymedzené písmeno, teda táto výpoveď podľa ZP je neplatná
§ 61
Výpoveď

Na začiatok

(1) Výpoveďou môže skončiť pracovný pomer zamestnávateľ aj zamestnanec. Výpoveď musí byť písomná a doručená, inak je neplatná.

(2) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov ustanovených v tomto zákone. Dôvod výpovede sa musí vo výpovedi skutkovo vymedziť tak, aby ho nebolo možné zameniť s iným dôvodom, inak je výpoveď neplatná. Dôvod výpovede nemožno dodatočne meniť.
a za druhé ak aj zamestnanec dal výpoveď za nevyplatenie mzdy, tiež táto výpoveď nie je platná, pretože ešte neprešla 15dnová lehota od výplatného termínu
Takže čo sa týka tej výpovede je určite neplatná, a jeho PP nadalej trvá.
Prosím Vás čo s tou kontrolou ZC počas Pn? Môže ZL vykonať túto kontrolu alebo nie. Normálne som zaskočená.
Ďakujem za postrehy a rady
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Zamestnávateľ má právo na kontrolu zamestnanca po dobu prvých 10 dní DPN v zmysle Zákona o náhrade príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca a o zmene a doplnení niektorých zákonov č.462/2003 § 9 odst. 4.

Spoločné ustanovenia
§ 9

(1) Nárok na náhradu príjmu sa uplatňuje u zamestnávateľa predložením potvrdenia o dočasnej pracovnej neschopnosti vystaveného podľa osobitného predpisu.3)

(2) Zamestnanec je povinný preukázať zamestnávateľovi skutočnosti rozhodujúce na vznik, trvanie, výšku a zánik nároku na náhradu príjmu.

(3) Zamestnanec je povinný v období, v ktorom má nárok na náhradu príjmu, dodržiavať liečebný režim určený lekárom.10)

(4) Zamestnávateľ má právo vykonať kontrolu, či sa dočasne práceneschopný zamestnanec zdržiava na mieste určenom počas dočasnej pracovnej neschopnosti. Zamestnávateľ má právo vykonať kontrolu podľa prvej vety v obydlí zamestnanca s jeho súhlasom alebo na mieste, kde je predpoklad, že sa dočasne zdržiava.
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Nika, čo sa týka výpovede, ktorú podal zamestnanec, si neuviedla v zmysle ktorého § ZP bola výpoveď podaná.
Prosím, doplň informáciu.
0 0
bv_alexandra bv_alexandra

bv_alexandra je offline (nepripojený) bv_alexandra

mzdarka renca Pozri príspevok
Nika, čo sa týka výpovede, ktorú podal zamestnanec, si neuviedla v zmysle ktorého § ZP bola výpoveď podaná.
Prosím, doplň informáciu.
Uviedol iba par. 69.
0 0
bv_alexandra bv_alexandra

bv_alexandra je offline (nepripojený) bv_alexandra

mzdarka renca Pozri príspevok
Zamestnávateľ má právo na kontrolu zamestnanca po dobu prvých 10 dní DPN v zmysle Zákona o náhrade príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca a o zmene a doplnení niektorých zákonov č.462/2003 § 9 odst. 4.

Spoločné ustanovenia
§ 9

(1) Nárok na náhradu príjmu sa uplatňuje u zamestnávateľa predložením potvrdenia o dočasnej pracovnej neschopnosti vystaveného podľa osobitného predpisu.3)

(2) Zamestnanec je povinný preukázať zamestnávateľovi skutočnosti rozhodujúce na vznik, trvanie, výšku a zánik nároku na náhradu príjmu.

(3) Zamestnanec je povinný v období, v ktorom má nárok na náhradu príjmu, dodržiavať liečebný režim určený lekárom.10)

(4) Zamestnávateľ má právo vykonať kontrolu, či sa dočasne práceneschopný zamestnanec zdržiava na mieste určenom počas dočasnej pracovnej neschopnosti. Zamestnávateľ má právo vykonať kontrolu podľa prvej vety v obydlí zamestnanca s jeho súhlasom alebo na mieste, kde je predpoklad, že sa dočasne zdržiava.
NO takže ak môžem vykonať túto kontrolu mám ešte otázku.
Ak dotyčný nebude doma:
1.Pozastavím mu dnešným dňom vyplatenie DPN?
2.Musím mu poslať poštou papier aby sa vyjadril k tomu?
3. Oznamujem to aj SP?
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

bv_alexandra Pozri príspevok
NO takže ak môžem vykonať túto kontrolu mám ešte otázku.
Ak dotyčný nebude doma:
1.Pozastavím mu dnešným dňom vyplatenie DPN? áno, od tohoto dňa mu nebudeš vypácať náhradu príjmu pri DPN
2.Musím mu poslať poštou papier aby sa vyjadril k tomu? nie, pošleš mu len oznámenie o výsledku kontroly
3. Oznamujem to aj SP? samozrejme, to by som urobila ako prvé. zavolaj si na SP, ako postupovať, nakoľko praktickú skúsenosť s takýmto prípadom nemám
Ešte by som to oznámila aj lekárovi.
0 0
bv_alexandra bv_alexandra

bv_alexandra je offline (nepripojený) bv_alexandra

mzdarka renca Pozri príspevok
Ešte by som to oznámila aj lekárovi.
Renč a vdaka,
Snažím sa dovolať do SP, ale kedže dnes nie je deň pre klientov, tak akosi ani telefóny nefungujú
0 0
bv_alexandra bv_alexandra

bv_alexandra je offline (nepripojený) bv_alexandra

mzdarka renca Pozri príspevok
Ešte by som to oznámila aj lekárovi.
Čo oznámiť lekárovi a akým spôsobom?
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

bv_alexandra Pozri príspevok
Renč a vdaka,
Snažím sa dovolať do SP, ale kedže dnes nie je deň pre klientov, tak akosi ani telefóny nefungujú
Volaj na ústredňu, oni ťa už niekam prepnú. A lekárovi by som zaslala len kópiu.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať