Zavrieť

Porady

Daň z MV - od 2008

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Postrehli ste, že podľa pripravovanej parlamentom schválenej - zatiaľ nezverejnej - novely Zákona o miestnych daniach
sa bude DMV preddavkami a vyrovná sa po uplynutí roka a DMV bude zamestnávateľ platiť aj za zamestnancove auto?

Link na návrh novely som odstránila, Zákon v novelizovanom znení pozrite v # 38
________

Prezident zákon podpísal 19.11.2007__________
Ešte doplním: Novela zákona je uverejnená 27.11.2007 v Zbierke zákonov pod č. 538
Naposledy upravil Rozalka : 01.12.07 at 14:09 Dôvod: odstránený link na "návrh"
Usporiadat
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
§ 99 Správa dane DzMV

(5) Správu dane z motorových vozidiel vykonáva daňový úrad miestne príslušný podľa miesta evidencie vozidla k 31. decembru predchádzajúceho roka, a ak ide o daňovníka podľa § 85 ods. 1 písm. d), podľa trvalého pobytu alebo sídla daňovníka. Ak ide o daňovníka podľa § 85 ods. 2 písm. a), správu dane z motorových vozidiel vykonáva daňový úrad miestne príslušný podľa sídla zamestnávateľa.
0 0
Ester plus Ester plus

Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

Pri aute na leasing sa má v DP zapísať daňovník podľa §85 ods 1. písm c)?
0 0
Kája. Kája.

Kája. je offline (nepripojený) Kája.

Nie má tam byť 85, 1a - je ako držiteľ zapísaná v dokladoch vozidla. Pri leasingu ste zapísaný ako držiteľ ale nie ako vlastník.
0 0
jopo jopo

jopo je offline (nepripojený) jopo

trosku blba otazka, ale mam Peguot partner 5 miestny verzia z mriezkou N1.
Mam platit dan za vozidlo z tabulky ako osobne podla kubatury alebo podla hmotnosti?

Palo
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

jopo Pozri príspevok
trosku blba otazka, ale mam Peguot partner 5 miestny verzia z mriezkou N1.
Mam platit dan za vozidlo z tabulky ako osobne podla kubatury alebo podla hmotnosti?

Palo
Podľa hmotnosti a počtu náprav ako nákladné.
0 0
andrea andrea

andrea je offline (nepripojený) andrea

trapiaci sa zivnostnik-ekonom ...viac
Najprv sa ospravedlnim (možno že som prehľadla), ale chcem sa spýtať : každý podáva daňové priznanie???? Ja som za posledný rok 2007 nepúodávala lebo na DÚ mi povedali, že keď sa mi sadzba nemeni - nemusím podávať. Daň som zaplatila, ale tlačivo daňové priznanie som nemusela dávať. Za rok 2008 sa mi tiež výška dane nemeni....ale asi treba podávať....."DAŇOVNÍK (§ 85) je fyzická" atď........To znamená, že každý???
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Andrejka, zákon o DzMV sa zmenil od 1.1.2008, tak nemožno porovnávať s tým čo bolo....
Teraz každý, komu vznikla daňová povinnosť, podáva DP spätne za uplynulý rok, t.j. prvýkrát za r. 2008.
0 0
andrea andrea

andrea je offline (nepripojený) andrea

trapiaci sa zivnostnik-ekonom ...viac
ďakujem liba2
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Zo stránky drsr.sk
Informácia o účtoch štátnych príjmov vedených daňovými úradmi, na ktoré sú smerované úhrady daní.

PLATNÉ KONŠTANTNÉ SYMBOLY

1144 platba bežná, preddavok na daň
1344 doúčtovanie daní za predchádzajúce zdaňovacie obdobie

1744 vyúčtovanie dane za posledné zdaňovacie obdobie DPFO a DPPO
1944 zúčtovanie rozdielov preddavkov dane z príjmu zo závislej činnosti, dane vyberanej zrážkou a zabezpečení dane
2144 dodatočne vyrubená daň
3344 sankčný úrok, penále
5144 zvýšenie dane
5344 nadmerný odpočet
5944 zvýšenie dane -daňová inšpekcia
6144 dodatočná platba z daňovej inšpekcie
6344 pokuta z kontroly
6544 pokuta zo správy
6744 pokuty vyrubené daňovou inšpekciou
7144 sankčný úrok z daňovej inšpekcie
7344 úrok pri odklade platenia
7544 exekučné náklady

7944 blokové pokuty vyrubené daňovým úradom
8144 platba (účtovaná súčasne s predpisom)
0 0
wictor576 wictor576

wictor576 je offline (nepripojený) wictor576

Ahojte!

Chcem sa spytat: som ako zivnostnik, planujem tento rok nove auto na leasing ako sukromna osoba. Mozem toto auto pouzivat v podnikani a davat pausalnu sadzbu za km do nakladov? Alebo musi byt auto vyslovene v mojom vlastnictve?

Dakujem!
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Otázka je , tak odpoviem veľmi stručne. V zmysle § 19 ods.2 písm.e/ Zákona o dani z príjmov musí ísť o vlastné osobné MV. Takže na MV obstrávané formou finančného prenájmu (leasing) nie je možné uplatňovať základnú náhradu.
0 0
wictor576 wictor576

wictor576 je offline (nepripojený) wictor576

Johanka Pozri príspevok
Otázka je , tak odpoviem veľmi stručne. V zmysle § 19 ods.2 písm.e/ Zákona o dani z príjmov musí ísť o vlastné osobné MV. Takže na MV obstrávané formou finančného prenájmu (leasing) nie je možné uplatňovať základnú náhradu.
Pardon, ked to bolo mimo temy a za odpoved samozrejme velmi pekne dakujem. V tomto pripade asi treba prefinancovat auto formou uveru...
0 0
SAIVI SAIVI

SAIVI je offline (nepripojený) SAIVI

v roku 2008 sme používali 3 vozidla :
2 z nich je vlastníkom CAC leasing a držiteľom naša sro...takže príslušný daňový úrad bude podľa nášho sídla.
3 vozidlo, patrí zamestnancovi, a podľa evidencie v TP patrí pod iné mesto, v ktorom zároveň aj máme prevádzku.
Budem podávať za vozidlo zamestnanca zvlášť priznanie k DMV ...alebo všetky 3 vozidlá uvediem v jednom daňovom priznaní na DU príslušný sídlu spoločnosti?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

SAIVI Pozri príspevok
v roku 2008 sme používali 3 vozidla :
2 z nich je vlastníkom CAC leasing a držiteľom naša sro...takže príslušný daňový úrad bude podľa nášho sídla.
3 vozidlo, patrí zamestnancovi, a podľa evidencie v TP patrí pod iné mesto, v ktorom zároveň aj máme prevádzku.
Budem podávať za vozidlo zamestnanca zvlášť priznanie k DMV ...alebo všetky 3 vozidlá uvediem v jednom daňovom priznaní na DU príslušný sídlu spoločnosti?
Všetky vozidla uvedieš v jednom DP.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

wictor576 Pozri príspevok
Pardon, ked to bolo mimo temy a za odpoved samozrejme velmi pekne dakujem. V tomto pripade asi treba prefinancovat auto formou uveru...
Neviem ako si to myslel, ale nemôžeš mať pôžičku medzi wictor-občan a wictor-živnostník, je to stále ten istý wiktor.
0 0
SAIVI SAIVI

SAIVI je offline (nepripojený) SAIVI

Tweety Pozri príspevok
Všetky vozidla uvedieš v jednom DP.
...dakujem
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

wictor576 Pozri príspevok
Pardon, ked to bolo mimo temy a za odpoved samozrejme velmi pekne dakujem. V tomto pripade asi treba prefinancovat auto formou uveru...
liba2 Pozri príspevok
Neviem ako si to myslel, ale nemôžeš mať pôžičku medzi wictor-občan a wictor-živnostník, je to stále ten istý wiktor.
autoúver.
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

Uvádza sa v priznaní aj prívesný vozík?
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Kategorizáciu vozidiel podliehajúcich dani nájdeš tu http://www.porada.sk/t98307-dan-z-mv...tml#post910007

§ 84 Predmet dane

(1) Predmetom dane z motorových vozidiel je motorové vozidlo a prípojné vozidlo kategórie M, N a O 38) (ďalej len „vozidlo“), ktoré sa používa v Slovenskej republike na podnikanie 12) alebo na činnosti, z ktorých plynúce príjmy sú predmetom dane z príjmov 39) (ďalej len „podnikanie“).


  • Kategória O: prípojné vozidlá
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

marjankaj Pozri príspevok
Johanka to všetko je správne a je to uvedené aj v zákone pod §91 ods.6.
(6) Pri vzniku a zániku daňovej povinnost i v priebehu zdaňovacieho obdobia je daňovník povinný zaplatiť pomernú časť dane v lehote na podanie daňového priznania. Pomerná časť sa vypočíta ako súčin jednej dvanástiny ročnej sadzby dane a počtu kalendárnych mesiacov, v ktorých sa vozidlo používalo na podnikanie.

Problematické by mohlo byť toto:

Podnikateľ začne používať vozidlo na podnikanie 31.10.2008. Daňová povinnosť vznikne 1.11.2008. Ale pomerná časť dane = 3*(ročná sadzba dane/12), teda za 3 mesiace(používal ho aj v októbri).
Aby si nemal pochybnosti, spýtala som sa pri prameni.Odpoveď je tu http://www.porada.sk/910352-post3.html .
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať