Zavrieť

Porady

Daň z predaja pozemku

Predal som pozemok, ktorý som vlastnil 2 roky, čiže ako som sa dočítal musím zaplatiť daň z príjmu, keďže som ho nevlastnil min.5 rokov. Preto vás chcem poprosiť či nie je nejaká výnimka alebo niečo podobné aby som neplatil tú vysokú daň. Lebo na LV je to ako orná pôda. A ešte by som sa chcel opýtať či je potrebné zaplatiť tú daň teraz alebo v marci po podaní daňového priznania. Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    A ako si pozemok nadobudol? Kúpou, dedením?
    Ak kúpou, príjem z predaja nemáš oslobodený od dane. V daň. priznaní si však odpočítaš nadobúdaciu(kúpnu) cenu a daň vypočítaš a zaplatíš z rozdielu príjmov a výdavkov.
    Ak dedením, príjem z predaja je oslobodený od dane, ak doba vlastníctva(teba a tvojho právneho predchodcu) je v súčte viac ako 5 rokov.
    Naposledy upravil Marína : 27.10.08 at 16:35

    mirecoslav je offline (nepripojený) mirecoslav

    mirecoslav
    K spomínanému pozemku som si musel vybudovať mosť ponad potok a tak by som sa chcel ešte opýtať či je možné si uplatniť zníženie dane o náklady s výstavbou mostu. Ďakujem...

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    mirecoslav Pozri príspevok
    K spomínanému pozemku som si musel vybudovať mosť ponad potok a tak by som sa chcel ešte opýtať či je možné si uplatniť zníženie dane o náklady s výstavbou mostu. Ďakujem...
    (5) Pri príjmoch podľa odseku 1 písm. b) až e) je výdavkom

    a) kúpna cena preukázateľne zaplatená za vec, cenný papier alebo opciu,
    b) cena veci, cenného papiera alebo opcie zistená v čase nadobudnutia, ak nejde o výdavok podľa písmena a), pričom pri nehnuteľnostiach získaných dedením alebo darovaním sa vychádza z ceny podľa § 25,
    c) zostatková cena podľa § 25 ods. 3, ak ide o majetok, ktorý bol zahrnutý v obchodnom majetku,
    d) finančné prostriedky preukázateľne vynaložené na technické zhodnotenie, opravu a údržbu veci vrátane ďalších výdavkov súvisiacich s predajom veci okrem výdavkov na osobné účely,
    e) výdavky súvisiace s nadobudnutím a predajom cenných papierov a opcií; pri predaji zamestnaneckých akcií aj suma nepeňažného príjmu uvedeného v § 5 ods. 3 písm. b) zdanená podľa § 35,
    f) výdavky preukázateľne vynaložené na obstaranie majetku alebo jeho výrobu vo vlastnej réžii.

    (6) Výdavkom podľa odseku 5 nie je hodnota vlastnej práce na veci, ktorú si daňovník sám vyrobil alebo ju vlastnou prácou zhodnotil.

    jana32 je offline (nepripojený) jana32

    jana32
    Prosím pod aký paragraf spadá predaj pozemku, ide o fyzickú osobu, ktorá pozemok nemala viac ako 5 rokov, získala ju darovaním a keďže ju predala musí zaplatiť daň z príjmu. Je to predaj hnuteľnosti?

    jana32 je offline (nepripojený) jana32

    jana32
    Prosím ak som získala pozemok darovaním, pričom v tom období bol vypracovaný znalecký posudok na hodnotu pozemku, môžem si pre účely daňového priznania uplatniť vo výdavkoch sumu, ktorá je uvedená v znaleckom posudku? Pozemok sme totiž predali a to do 5 rokov od nadobudnutia. Ďakujem

    jana32 je offline (nepripojený) jana32

    jana32
    prepáčte teraz som našla odpoveď len ak môžete odobrite mi ešte jednu vec, v ktorej nemám jasno. Ak moji rodičia vlastnili ten pozemok 6 rokov a ja som ho mala iba dva roky, znamená to že podľa zákona som splnila podmienku 5 rokov, lebo do doby sa započítava aj tá doba, ktorú pozemok vlastnili rodičia?

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    Oslobodeným príjmom by bol v tom prípade, ak by si ho získala dedením.
    §9/1/c
    c) z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov okrem nehnuteľnosti, na ktorú sa vzťahuje oslobodenie od dane podľa písmena a), ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov) alebo vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.