Zavrieť

Porady

dobrovolné nemocenské poistenie

Dobrý den.
Chcela by som Vás veľmi pekne poprosiť o radu respektívne vysvetlenie čo sa týka dobrovoľného nemocenského poistenia.
Ide o to ze som si chcela zvýšiť VZ na max. ako pre nemocenské dávky tak i materské(este nie som tehotná).
Bola som zamestnankyňou firmy A od 17.09.2003 - 31.01.2008 a ešte som si od októbra 2007 začala platiť do max. VZ - v mojom prípade to bolo z VZ 10000,- . Od 01.02.2008 som zamestnaná v inom zamestnani firma B a ide o nasledujúci problem:
v januári 2008 (14.1. - 27.1.08)som bola na PN a chcem vedieť či mám nárok aj z dobrovoľného nemocenského poistenia. Na SP mi tvrdia že nie ,že by som mala nárok len v prípade, že by som pred odchodom na PN zrušila PP.(Ale ak som ja dobre pochopila Nárok na nemocenské z DNP by som mala mať však, ak za posledné 2 roky mám odpracovaných hocijako 270 dni, ALE nakoľko si neplatím este DNP 26 týždnov tak by môj VZ pre výpočet DNP malo byť teraz z 8100 t.j 55% z 270/den). Tak ako to teda je?? Mám pravdu ja (správne som to pochopila) alebo SP. Ak mam ja čo mam robiť aby mi to uznali.

Ďakujem za prípadne odpovede a rady.
Usporiadat
nunik nunik

nunik je offline (nepripojený) nunik

Vdaka pekne poradak ajobs. Prajem pekny den.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Monika V. Pozri príspevok
Môj manžel je SZČO a platí si už niekoľko rokov minimálne nemocenské poistenie. Od 10/2008 som ho prihlásila ešte aj na dobrovoľné nemocenské poistenie, pretože mu vychádzala minimálna PN. Viem, že nárok na OČR má aj z tohto dobrovoľného poistenia. Chcem sa ale spýtať, či je nárok aj na PN z dobrovoľného poistenia, keď už dlho platí povinné, alebo až po tých 270 dňoch?!ďakujem
Do obdobia 270 dní z sa započítava všetko nemocenské poistenie, teda dobrovoľné, povinné ako SZČO alebo zamestnanca. Obdobie, ktoré sa prekrýva, sa nesmie sčítať. Napr. ak sa prekrýva obdobie 12/08, do 270 dní sa započíta 31 dní poistenia.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Monika V. Pozri príspevok
Môj manžel je SZČO a platí si už niekoľko rokov minimálne nemocenské poistenie. Od 10/2008 som ho prihlásila ešte aj na dobrovoľné nemocenské poistenie, pretože mu vychádzala minimálna PN. Viem, že nárok na OČR má aj z tohto dobrovoľného poistenia. Chcem sa ale spýtať, či je nárok aj na PN z dobrovoľného poistenia, keď už dlho platí povinné, alebo až po tých 270 dňoch?!ďakujem
podla výkladu soc.poistovne sa ku dnom trvajúceho nem.poistenia (v tvojom prípade DNP) môžu prirátať aj dni "ukončeného" nem.poistenia ak samozrejme spadajú do obdobia posledných dvoch rokov pred vznikom PN. Vzhladom na to, že dni povinného NP szčo mu trvajú (predpokladám neboli ukončené), tak sa mu dni z povinného NP szčo k DNP neprirátajú. Iba ak by mal ešte iné nem.poistenie v obd.2rokov spät (samozrejme nesmie sa prekrývať dátumovo s dnami DNP, ako píse Marína). Inak má nárok na nemocenské aj z DNP až po dosiahnutí tých 270dní z DNP samotného.
0 0
M77 M77

M77 je offline (nepripojený) M77

Dobrý. Mama pracuje od 09/2008. Predtým (do 31.08.2008) tiež mala pracovný pomer ale v inej firme (viac rokov). Od 15.01.2009 sa prihlásila na dobrovoľné nemocenské poistenie. Od 02.02.2009 je na PN. Má nárok na nemocenské z DNP v tomto prípade? Rozmýšľam: podľa výkladu soc.poisť. by mala platiť DNP aspoň 270dní, keďže je súčasne aj zamestnancom - vtedy by mala mať nárok na nemocenské aj z DNP. Tu do tých 270 dní sa započíta aj predchádzajúce zamestnanie? Keď áno, tak má nárok na nemocenské aj z DNP.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
M77 Pozri príspevok
Dobrý. Mama pracuje od 09/2008. Predtým (do 31.08.2008) tiež mala pracovný pomer ale v inej firme (viac rokov). Od 15.01.2009 sa prihlásila na dobrovoľné nemocenské poistenie. Od 02.02.2009 je na PN. Má nárok na nemocenské z DNP v tomto prípade? Rozmýšľam: podľa výkladu soc.poisť. by mala platiť DNP aspoň 270dní, keďže je súčasne aj zamestnancom - vtedy by mala mať nárok na nemocenské aj z DNP. Tu do tých 270 dní sa započíta aj predchádzajúce zamestnanie? Keď áno, tak má nárok na nemocenské aj z DNP.
Áno, má nárok na nemocenské z oboch nemocenských poistení, ale z DNP to bude nemocenské iba z pravdepodobného VZ, ktorý je 295,50 € mesačne.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

ajobs Pozri príspevok
Áno, má nárok na nemocenské z oboch nemocenských poistení, ale z DNP to bude nemocenské iba z pravdepodobného VZ, ktorý je 295,50 € mesačne.
... dúfam, že tlačivo DPN si vypýtala od lekára 2x ! Pre zamestnávateľa aj pre SP zvlášť.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Dá sa v SP vyžiadať potvrdenie o výške zaplateného poistného (za rok 2008)?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Katy a R Pozri príspevok
Dá sa v SP vyžiadať potvrdenie o výške zaplateného poistného (za rok 2008)?
katy dá.
Len neviem, či by to nemalo byť potvrdenie o zaplatenom poistnom v roku 2008 (a nie za rok 2008).

Myslím že sa dá telefonicky a zašlú ti na adresu. Alebo po dohode s pracovníčkou osobne, to ale musíš vypísať žiadosť a podpísať osobné prevzatie potvrdenia. Tak to bolo aspon u mna v predchádzajúcom roku. Hned som si aj odsúhlasila, či nemám nedoplatok.

No a mne vydali potvrdenie o poistnom zaplatenom za rok 2008. No až neskôr som si uvedomila, že asi správne som mala dať do ročného zúčtovania/príp. dan.priznania len poistné "zaplatené V roku 2008".
Snád niekto odsúhlasí.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

brčko Pozri príspevok
katy dá.
...
Myslím že sa dá telefonicky a zašlú ti na adresu. Alebo po dohode s pracovníčkou osobne, to ale musíš vypísať žiadosť a podpísať osobné prevzatie potvrdenia. Tak to bolo aspon u mna v predchádzajúcom roku. Hned som si aj odsúhlasila, či nemám nedoplatok.
Tak sa nepodarilo získať potvrdenie na našej pobočke Vraj také nedávajú. Dcéra to chcela priložiť k žiadosti o RZD ... dali jej iba potvrdenie o dobe poistenia
Normálne si len napísala, že žiadaš o potvrdenie o sume, ktorú si zaplatila ako poistné?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Katy a R Pozri príspevok
Tak sa nepodarilo získať potvrdenie na našej pobočke Vraj také nedávajú. Dcéra to chcela priložiť k žiadosti o RZD ... dali jej iba potvrdenie o dobe poistenia
Normálne si len napísala, že žiadaš o potvrdenie o sume, ktorú si zaplatila ako poistné?
Katy určite sa dá - len dcéra bola možno u nesprávnej referentky. U nás ho vydávajú na registri SZČO, ktorý spravuje aj DPO. Ak by som si ho pýtala na nemocenskom - kde sa nosia PN-ky, dostala by som iba výpis priebehu poistenia. Ale nie je to nejaké klasické potvrdenie o výške zaplatených príspevkov za dané obdobie, je to len výpis platieb - predpis SP + úhrada.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

veronikasad Pozri príspevok
Katy určite sa dá - len dcéra bola možno u nesprávnej referentky. U nás ho vydávajú na registri SZČO, ktorý spravuje aj DPO. Ak by som si ho pýtala na nemocenskom - kde sa nosia PN-ky, dostala by som iba výpis priebehu poistenia. Ale nie je to nejaké klasické potvrdenie o výške zaplatených príspevkov za dané obdobie, je to len výpis platieb - predpis SP + úhrada.
... bola riadne na registri ...
Čiže ten zoznam predpísaného poistného a kedy bola platba spárovaná, to je ono .. Má nejaký zoznam (od roku 2004 do vlaňajška). Je to síce dosť veľa strán, ale ak sú tam všetky platby roku 2008 .. tak to bude stačiť k RZD ?
Naposledy upravil Katy a R : 10.02.09 at 19:28
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Katy a R Pozri príspevok
... bola riadne na registri ...
Čiže ten zoznam predpísaného poistného a kedy bola platba spárovaná, to je ono .. Má nejaký zoznam (od roku 2004 do vlaňajška). Je to síce dosť veľa strán, ale ak sú tam všetky platby roku 2008 .. tak to bude stačiť k RZD ?
Okrem neho máš ešte vlastné doklady o úhrade - výpis z BU alebo poštové poukážky ...
Ak nechceš výpis odovzdávať v učtárni, urob si DP sama. Na DU ho odovzdávať nemusíš.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Vrátim sa ešte k tejto problematike ...ak má niekto podobný problém, možno pomôže.
Dala som dotaz na SP.. tak na základe písomnej žiadosti (na pobočku SP) je možné dostať takéto potvrdenie.. v lehote do 30 dní. Takže ak by niekto potreboval, ešte stíha.

Ešte by som k tomu dodala... že keby sme mali klasický výpis z účtu (teraz použ. len IB), ani by mi na um nezišlo žiadať potvrdenie od SP ..
A u nás si daňováci vždy vyžiadali aj doklady o zaplatení (aj sme vyhoveli), len tento rok ich nemá v klasickej (papierovej) forme.
0 0
iriska iriska

iriska je offline (nepripojený) iriska

Veď keď mám IB aj tak mi chodia mesačné/štvrťročné/... výpisy. Alebo jeden ročný...
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

iriska Pozri príspevok
Veď keď mám IB aj tak mi chodia mesačné/štvrťročné/... výpisy. Alebo jeden ročný...
... nie každý to musí mať, ako ty.. Samozrejme, že aj výpis z banky sa dá vyžiadať...
0 0
Denny30 Denny30

Denny30 je offline (nepripojený) Denny30

Dobry den, chcela by som Vás poprosit o radu.
od 10.10.2007 si platim DNP raz z maxim a raz z minima. Momentalne platim aspon si myslim, že z maxima.Z maximalneho zakladu som si odpocitala svoj hruby plat a z rozdielu ktorý mi vznikol platim 4,4% to je okolo 23EU.Planovali sme babetko, no teraz sa to zmenilo a chceli by sme ho az v roku 2010, ale neviem ci si mam aj nadalej platit DNP, aby som dostala najvysiu matersku.Platim si to uz dost dlho. čo by som mala urobit, aby to bolo spravne a neprisla o to.
Je mozne to prerusit? Bude mi to potom platit? Ak by som to teraz prerusila dostala by som napr. marodku alebo ocr za dieta?
Dakujem velmi pekne za odpoved s pozdravom DEnny
0 0
Denny30 Denny30

Denny30 je offline (nepripojený) Denny30

Dobry den, chcela by som Vás poprosit o radu.
od 10.10.2007 si platim DNP. Do augusta som bola na materskej dovolenke a platila som si z maxima. Od septembra pracujem a momentalne platim aspon si myslim, že z maxima.Z maximalneho zakladu som si odpocitala svoj hruby plat a z rozdielu ktorý mi vznikol platim 4,4% to je okolo 23EU.Planovali sme babetko, no teraz sa to zmenilo a chceli by sme ho az v roku 2010, ale neviem ci si mam aj nadalej platit DNP, aby som dostala najvysiu matersku.Podmienku 270dni som uz davno splnila.čo by som mala urobit, aby to bolo spravne a neprisla o najvyšiu matersku a neplatila tolko.
Je mozne to prerusit alebo sa odhlasit? Bude mi to potom platit? Ak by som to teraz prerusila dostala by som aj nadalej napr. marodku alebo ocr za dieta?
Ak napr.by som chcela dietatko v roku 2010 nestaci sa v decembri tohto roku prihlasit z maxima ked sa zapocitava predchadzajuci rok pre narodenim dietata?
Dakujem velmi pekne za odpoved s pozdravom DEnny
0 0
veternikova veternikova

veternikova je offline (nepripojený) veternikova

Ahojte prosím Vás veľmi pekne o radu, môže byť osoba s trvalým pobytom na Slovensku,momentálne pracujúca v zahraničí na pracovnú zmluvu /tzn. platí si odvody/ súčasne poistená ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba u nás na Slovenku.
Ďakujem za odpoveď
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
veternikova Pozri príspevok
Ahojte prosím Vás veľmi pekne o radu, môže byť osoba s trvalým pobytom na Slovensku,momentálne pracujúca v zahraničí na pracovnú zmluvu /tzn. platí si odvody/ súčasne poistená ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba u nás na Slovenku.
Ďakujem za odpoveď
....samozrejme, že áno.
0 0
edu21 edu21

edu21 je offline (nepripojený) edu21

Dobrý deň.
Viete mi poradit, či je možnost si uzatvorit DNP od 1.5.2009 ak som od 1.4.2009 PN? SOm zamestnaná VZ mám 500 euro a chcela by som si este platit do max VZ, teda cca 500 euro, nakolko na budůci rok sa chystám na matersku a mám predpoklad riz.gravidity. Ďakujem za odpoved
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať