zuzkahris
23.01.09,17:39
Ahojte, neviete mi prosím niekto poradiť recept na sádelníky?
Ževraj je dosť pracný, ale sádelníky sú výborné, nemôžem ho nikde zohnať.
Ďakujem pekne
Maruška54
23.01.09,16:45
Teraz ešte odchádzam k jednému zákazníkovi, potom pohľadám a ešte večer alebo cez víkend pricapím.
nela88
23.01.09,19:10
500g sadla, 100g hl. múky.šťava z 1 citróna, troška soli.- Vypracovať cesto a 30min nechať odpočívať.750g hl.múky,1 celé vajce,50 g masla- s vodou zarobiť. Rozváľať, na to dať prvé cesto, tiež rozváľať, preložiť, akoby si chcela zabaliť balíček. toto urobiť 3x, vždy tým istým smerom. Nakoniec narezať štvorce, plniť lekvárom, urobiť šatôčky a piecť. Hotové posypať práškovým cukrom.
Marína
23.01.09,20:21
Práve zisťujem, že sadelník = lístkové cesto.;)
Maruška54
23.01.09,20:21
Môj recept je takýto:

700 g hladkej múky špeciál, 500 g bočného sadla, 3 žltka,soľ, lyžičku octu, voda podľa potreby.

2/3 múky spracujeme so žltkami, soľou, octom a studenou vodou. Moja starenka to robila tak že cesto pri spracovávaní sa muselo odlepovať od dosky a ona s ním vždy o tú dosku buchla až bolo cesto pekné lesklé a hladké. Potom ho zakryla a nechala odpočívať asi 30 minút. 1/3 múky spracujem so sadlom ktoré sme
pomleli na mäsovom mlynčeku dvakrát. Rozvaľkáme prvé žltkové cesto a do stredu položíme masné cesto,zložíme na kocku, takto to zopakujeme asi trikrát, ale vždy na druhý deň. Cesto dáme zatiaľ do chladničky zabalené do sáčku.
viktorviktor
31.01.09,22:51
U nás sa sádelníky volajú KRAFLE, matka používala 0,5 kg múky a 0,3 kg bočného sadla (loja) z prasaťa, niekde ho dostať u mäsiara, jeden žĺtok, ďalej ako u Maruška54,
Potom keď bolo cesto rozvaľkané a nakosoštvorcované, tak sa do stredu dal slivkový lekvár (alebo celé orechy samo, že jadrá) a dva protiľahlé rohy sa spojili stlačením. Piekli sa tak do 20 minút.

dodatok
Pridám ešte doloženie pomenovania z "mesačíka mesta Pod Bradlom" zo 4.12.2006, kde sa tiež piekli krafle
.......Krafle a koribane sa piekli z lístkového sadlového cesta. Krafle boli kosoštvorce navrchu s kôpkou lekváru, koribane oblúčiky posypané sekaným cukrom a orechami, upečené vo forme v tvare korýtka.
....
jjakr
15.05.11,09:58
.....ale ktorý z týchto receptov je najlepší?????
Maruška54
15.05.11,10:13
.....ale ktorý z týchto receptov je najlepší?????
môj lebo iný som neskúšala
jjakr
19.05.11,20:31
:D
môj lebo iný som neskúšala
...máš pravdu, my sme ich nejedli , ale doslova žrali....:---:---
adi11
19.05.11,21:28
ved aj my..hlavne orechove..mnam..u nas sa hovorilo sallove cukrove..
ludmilla
09.07.11,15:26
Zaraďujem sa skôr k rýchlogazdinkám a "sádelníky" robievam pomerne často kvôli manželovi a je to bleskovka. kupujem hotové lístkové cesto, ktoré je už aj rozvaľkané (kupujem ho v Bille, Kauflande alebo Tescu) medzi chladenými potravinami.
Potrebujem dosku, pravítko :D:D - cesto má rozmer 24 x 40 cm - robím obdĺžníky 6x5cm, čiže z jedného cesta mám 32 ks sádelníkov, naplním - u nás lekvárom, dám na plech, potriem žĺtkom a o chvíľu je dobrota na stole, stačí len posypať cukrom - veľmi rýchle a hlavne chuťovo vynikajúce.