bobiku
24.01.09,20:09
chceme dcére 12 ročnej kúpiť psa, bývame v paneláku a bola by som som rada keby mi niekto poradil nejaké vhodné plemeno psa, ktoré moc nebreše je kludnej povahy a hlavne je vhodné pre chovatelov začiatočníkov. ked poradíte nejaké vhodné plemeno budem veľmi vdačná pokiaľ to bude možné poradiť aj kde sa dá kúpiť.
hanelie
24.01.09,19:57
keďže mám osobné skúsenosti so psíkmi v útulkoch - môžem vám odporučiť práve túto alternatívu - dcérke odporúčam psíka skôr už dospelého cca rok a viac/ šteniatko vyžaduje pozornosť - ak ju nemá, vynahradzuje si to rôznym, skôr nevhodným spôsobom - najmä ak ide o byt v paneláku
keďže pracovníci v útulkoch venujú celodennú starostlivosť umiestneným psíkom, vedia dobre odhadnúť povahu psíka resp. súčky / odporúčam práve sučku - sú kľudnejšie a prítulnejšie / - pre vašu požiadavku
AHA
24.01.09,20:25
Ja by som odporučila ak môžem plemeno schi cu nakoľko keď sme
zvažovala akého psíka kúpiť synovi tak som zistila a teraz to môžem aj potvrdiť, že toto plemeno skoro nestráca srť je kľudné a nebreše čo v paneláku oceníte.
marina8
24.01.09,20:33
my mame fenku bieleho nemeckeho spica maleho vzrastu a nasla som ju cez internet, je z vistuku za 500 SKK:)
tak uzasneho psa som davno nevidela:) je velmi ucenliva, hra s iba so svojimi hrackami - plysovy slonik, gumena sliepka a tak, velmi rychlo sa naucila chodit von, aj sa "pyta" ked jej treba, nebrese, a to ma iba 1/2 roka
niekedy cakam , ze sa zacne so mnou rozpravat :))
a zboznuje sa " bobovat" s dcerou, takze uplne dokonala psia slecna:)))
arizona
24.01.09,21:20
Tiež odporúčam navštíviť útulok niekde nablízku,alebo na nete.
Pracovníci vedia poradiť a takí psíci z útulku vedia lásku mnohonásobne vrátiť.
Určite si s nejakým havinkom padnete do oka:)
Držím palce a daj nám vedieť,alebo prilož foto
Dav
24.01.09,21:28
Moja fenka je z útulku, mám ju sedem rokov. Do rodiny prišla približne 8 mesačná, hygienické návyky už mala. Je kríženec, ale s verným psím srdiečkom. Tak aj moja rada je - pozri útulky. A moja skúsenosť - nebudeš svoje rozhodnutie ľutovať.
pasuliatko
25.01.09,16:23
určite by som nedoporučovala cez školský rok kupovať šteniatko, my sme ho kúpili cez letné prázdniny a mala som na neho dosť času lebo sa muselo s ním chodiť stále von aby si navykol. určite niečo malého vzdastu si vyberte a ten útulok už spomínaný je velmi dobré riešenie, my sme psíka nebrali z útulku. ale najprv si to rozmyslite či sa budete vedieť o neho starať lebo psík nie je hračka. a to si mnohí ludia neuvedomujú ked kupujú deťom psíka, thak na to pozor :)
jaros5
27.01.09,10:18
chceme dcére 12 ročnej kúpiť psa, bývame v paneláku a bola by som som rada keby mi niekto poradil nejaké vhodné plemeno psa, ktoré moc nebreše je kludnej povahy a hlavne je vhodné pre chovatelov začiatočníkov. ked poradíte nejaké vhodné plemeno budem veľmi vdačná pokiaľ to bude možné poradiť aj kde sa dá kúpiť.
Doporučujem dobre zvážiť kúpu psa pre dcérku; Tu viac ako kdekoľvek inde platí, dvakrát meraj a potom strihaj;);
Treba si uvedomiť:
1. Psík sa dožije 10 - 13 rokov .... (pri dobrej starostlivosti aj viac)
2. Dcérka o 3 roky pôjde na strednú ...
3. Pes potrebuje každodennú starostlivosť ...
4. Zvýšené výdavky z rodinného rozpočtu ...
5. Pes znamená isté obmedzenia v živote ... atď. atď.

V žiadnom prípade nedoporučujem kupovať psa ako hračku deťom. (Útulky sú plné takýchto psíkov);
duchajka
27.01.09,13:53
Ahoj

máme doma pekineza. malicke, mile, skoro vobec nebrese, kludna povaha, atd by som mohol pokracovat. Neviem ci to je ale vhodne pre 12 rocneho nakolko si vyzaduje strasne vela pozornosti. Tiez odporucam psika kupovat cez leto.
Keby som vedel ako by som Vam poslal aj obrazok :(.
jaros5
27.01.09,14:26
Čo sa týka výberu vhodného plemena, musíš sa sama rozhodnúť a uvedomiť si, čo od psíka očakávaš a či chceš "papierového", alebo bez. Môžeš urobiť dobrý skutok a zobrať si psíka z útulku.
Pri výbere plemena ti pomôže táto web stránka. http://www.celysvet.cz/psi-plemena.php (nájdeš tam odpovede na svoje otázky:))
alaya1
27.01.09,14:49
chceme dcére 12 ročnej kúpiť psa, bývame v paneláku a bola by som som rada keby mi niekto poradil nejaké vhodné plemeno psa, ktoré moc nebreše je kludnej povahy a hlavne je vhodné pre chovatelov začiatočníkov. ked poradíte nejaké vhodné plemeno budem veľmi vdačná pokiaľ to bude možné poradiť aj kde sa dá kúpiť.
Rada sa s tebou podelim o svoju skusenost. Moja dcerka ma 12 rokov, a uz skoro
3 roky nam nedala pokoja, ze chce psika, nakolko deti v triede mali uz skoro vsetky.
Ja som povolila, no manzel odolaval. Az ho cez letne prazdniny zlomila a kupili sme jej psika- bisonika. Je to maly psik, neplzne, je vhodny aj k alergikom, to je overene, len o srst sa treba starat.
Raz denne, poriadne vycesat.V utulku nemali vtedy vhodne plemeno, len velke, co do bytu nie je vhodne.
Ja po mojej skusenosti mozem odporucit kupit psika dcerke, my sme kupili 3 mesacne steniatko.
Moja dcera sa naucila zodpovednosti, stara sa o neho, ma ho velmi rada, my vsetci si uz nevieme predstavit zivot bez neho.Viem, ze ked pridem domov, aspon niekto sa ide zblaznit od radosti, ze ma vidi.
Obmedzenia samozrejme su, vieme, ze dovolenky budu prisposobene jemu, vzdy s nim niekto je doma, nenechavame ho sameho, co ale ini nechavaju, berieme ho vsade so sebou. Ma iba 8 mesiacov.
Kupa psa bola jedna z najlepsich veci v mojom zivote, co som urobila. Tolko lasky a pozitivnej energie co vie psik dat je uzasna vec.Kym som ho nemala netusila som , ze je to tak.
Odporucim ti jedno forum- www.dogforum.sk tak sa dozvies vsetko, co ta len o psikoch napadne.Ja som ho precitala az neskor, nevedela som, ze existuje, bola by som sa vyhla urcitym chybam, ktore som urobila.
zelam uspesnu volbu a vela krasnych dni s rodinnym milacikom.:)
jaros5
27.01.09,14:52
Aj keď si sa tu od zadania témy ani raz "neukázala" - prajem ti, aby si sa rozhodla čo najlepšie, v prospech dcérky, teba i celej tvojej rodiny a hlavne psíka ktorého si vyberieš;)
jaros5
27.01.09,15:02
Chcel by som požiadať administrátora (aj vzhľadom k tomu, že zadávateľ sa ani raz od zadania témy nezaujímal o odpovede na svoju otázku) o presunutie príspevkov do témy, kde podľa mňa aj patrí = Starostlivosť o psa
alaya1
27.01.09,15:09
Chcel by som požiadať administrátora (aj vzhľadom k tomu, že zadávateľ sa ani raz od zadania témy nezaujímal o odpovede na svoju otázku) o presunutie príspevkov do témy, kde podľa mňa aj patrí = Starostlivosť o psa
Jaros, ved od zadania temy preslo len par dni, mozno zadavatelka nema doma net a chodi do cafe a pod. A myslim si, ze jej tu radime o vhodnosti psa, nie o starostlivosti . No aspon ja si myslim.-))
dana9
27.01.09,15:19
ja odporucam pudlika, z utulku samozrejme, je to psik ktory neplzne, sama takeho mam a je neskutocne inteligentny a cistotny.
Dav
27.01.09,15:21
Jaros, ved od zadania temy preslo len par dni, mozno zadavatelka nema doma net a chodi do cafe a pod. A myslim si, ze jej tu radime o vhodnosti psa, nie o starostlivosti . No aspon ja si myslim.-))
Možno si zadávateľka pozerá odpovede, ale neodpovedá nám.
Moja skúsenosť so psíkmi - u nás v rodine vďaka psom mala aj puberta znesiteľnejší priebeh. A ešte jeden postreh - deti ofrflali oblečenie, bez "správneho" odevu, aktuálnej farby tieňa, šnúrok tej správnej značky nešli ani smeti vyniesť , za všeličo sa hanbili. Ale bez problémov sa hrdo prechádzali mestom so psom evidentne rasy "pouličná zmes".
alaya1
27.01.09,15:28
Možno si zadávateľka pozerá odpovede, ale neodpovedá nám.
Moja skúsenosť so psíkmi - u nás v rodine vďaka psom mala aj puberta znesiteľnejší priebeh. A ešte jeden postreh - deti ofrflali oblečenie, bez "správneho" odevu, aktuálnej farby tieňa, šnúrok tej správnej značky nešli ani smeti vyniesť , za všeličo sa hanbili. Ale bez problémov sa hrdo prechádzali mestom so psom evidentne rasy "pouličná zmes".
Velmi lutujem, ze sme si psika nekupili skor, vlastne, ze som ho nemala ja, ako dieta.
No moji rodicia nemali vztah k zvieratam. Moja dcerka ho ma, dakujem za to manzelovi ze ju naucil nebat sa ako dieta psov,mat ich rada, ja som sa bala este aj nasho-)), asi tyzden.:---
Nakolko v utulku nebol pre nas vhodny pes, chodime tam pravidelne raz mesacne so zasobou granul a pod.
Nikto to o nas v bydlisku nevie, tu to pisem, ze je to anonymne. je to nasa volba.
Ja kazdemu odporucam psika,takemu 12 rocnemu asi mensieho,ci papieroveho, ci bez- kazde z nich ma obrovsku dusu.
bobiku
27.01.09,16:17
Aj keď si sa tu od zadania témy ani raz "neukázala" - prajem ti, aby si sa rozhodla čo najlepšie, v prospech dcérky, teba i celej tvojej rodiny a hlavne psíka ktorého si vyberieš;)
milý poradca, ja som veľmi povdačná za každú odpoved ktorú dostanem, a prečítala som si všetky odpovede. presne ako tu niekto povedal odpovede sme si aj s dcerkou zatiaľ len pozerali a analyzovali,,,, a práve ked som teraz chcela všetkým spoločne podakovať natrafila som na tvoj príspevok, ktorí ma teda nepotešil a bol zbytočne útočný. ja tu mám viacej dotazov a tiež sa snažim ľudom radiť a nečakám že sa mi hnedc ozvú a budú mi dakovať takže nabudúce treba voliť vhodnejší spôsob konfrontácie a nie hned človeka odsúdiť. Všetkým ostatným teda dakujem za doterajšie rady a upresňujem, že ja som doma na invalidnom dôchodku takže u nás nie je problém, že bude psík sám doma a kupujeme ho vlastne s dcerkou spoločne po vyše ročnej a premyslenej úvahe.
alaya1
27.01.09,16:26
milý poradca, ja som veľmi povdačná za každú odpoved ktorú dostanem, a prečítala som si všetky odpovede. presne ako tu niekto povedal odpovede sme si aj s dcerkou zatiaľ len pozerali a analyzovali,,,, a práve ked som teraz chcela všetkým spoločne podakovať natrafila som na tvoj príspevok, ktorí ma teda nepotešil a bol zbytočne útočný. ja tu mám viacej dotazov a tiež sa snažim ľudom radiť a nečakám že sa mi hnedc ozvú a budú mi dakovať takže nabudúce treba voliť vhodnejší spôsob konfrontácie a nie hned človeka odsúdiť. Všetkým ostatným teda dakujem za doterajšie rady a upresňujem, že ja som doma na invalidnom dôchodku takže u nás nie je problém, že bude psík sám doma a kupujeme ho vlastne s dcerkou spoločne po vyše ročnej a premyslenej úvahe.
A Som velmi rada, ze psik nebude sam doma, aj u nas to bol predpoklad toho, ze sme si ho kupili, aby nebol sam, ak si vyberies, daj nam vediet, akeho mas, a ta stranka, co som ti napisala, je naozaj vyborna, precitaj si, vela sa dozvies.Urcite prispevky ignoruj, to je najlepsie, my ti radi poradime, ked vieme, ja som tiez len par mesiacov majitelkou psika.
arizona
27.01.09,16:34
Skús pozrieť túto stránku,je tam veľa o všetkých plemenách,povahách psíkov,fotky a pod. Možno pomôže pri výbere :
http://www.hafici.cz/encyklopedie-psu/
bobiku
27.01.09,17:29
A Som velmi rada, ze psik nebude sam doma, aj u nas to bol predpoklad toho, ze sme si ho kupili, aby nebol sam, ak si vyberies, daj nam vediet, akeho mas, a ta stranka, co som ti napisala, je naozaj vyborna, precitaj si, vela sa dozvies.Urcite prispevky ignoruj, to je najlepsie, my ti radi poradime, ked vieme, ja som tiez len par mesiacov majitelkou psika.
dakujem stranky si rada pozriem spolu s dcérou, lebo pre nás je to veľká udalosť a o to väčšia, že manžel so psíkom najprv nesúhlasil,ale toľko sme argumentovali až sme ho presvedčili a myslím si že teraz je aj on zvedavý čo mu domov donesieme. teraz idem na liečenie a 22.2. sa vrátim a to už chceme isť dcerou po nejakého vybraného psíka a potom dám určite vedieť akého sme si kúpili
jaros5
27.01.09,18:11
milý poradca, ja som veľmi povdačná za každú odpoved ktorú dostanem, a prečítala som si všetky odpovede. presne ako tu niekto povedal odpovede sme si aj s dcerkou zatiaľ len pozerali a analyzovali,,,, a práve ked som teraz chcela všetkým spoločne podakovať natrafila som na tvoj príspevok, ktorí ma teda nepotešil a bol zbytočne útočný. ja tu mám viacej dotazov a tiež sa snažim ľudom radiť a nečakám že sa mi hnedc ozvú a budú mi dakovať takže nabudúce treba voliť vhodnejší spôsob konfrontácie a nie hned človeka odsúdiť. Všetkým ostatným teda dakujem za doterajšie rady a upresňujem, že ja som doma na invalidnom dôchodku takže u nás nie je problém, že bude psík sám doma a kupujeme ho vlastne s dcerkou spoločne po vyše ročnej a premyslenej úvahe.

.... po prečítaní som fakt zosmutnel .... a to sa nestáva často, ......... ale čo už, aj o tom je ľudská stránka porady ...

toto by mal byť ten nevhodný, konfrontačný, útočný príspevok :

Dnes 03:52 PM jaros5 Re: vhodný pes
Aj keď si sa tu od zadania témy ani raz "neukázala" - prajem ti, aby si sa rozhodla čo najlepšie, v prospech dcérky, teba i celej tvojej rodiny a hlavne psíka ktorého si vyberieš;)
bobiku
27.01.09,20:25
.... po prečítaní som fakt zosmutnel .... a to sa nestáva často, ......... ale čo už, aj o tom je ľudská stránka porady ...

toto by mal byť ten nevhodný, konfrontačný, útočný príspevok :

Dnes 03:52 PM jaros5 Re: vhodný pes
Aj keď si sa tu od zadania témy ani raz "neukázala" - prajem ti, aby si sa rozhodla čo najlepšie, v prospech dcérky, teba i celej tvojej rodiny a hlavne psíka ktorého si vyberieš;)
"Chcel by som požiadať administrátora (aj vzhľadom k tomu, že zadávateľ sa ani raz od zadania témy nezaujímal o odpovede na svoju otázku) o presunutie príspevkov do témy, kde podľa mňa aj patrí = Starostlivosť o psa"

Toto hore uvedené je váš další príspevok, ktorý hned nasledoval po tom vami citovanom , ktorým ste úplne zbytočne zabrdali a zavádzali, lebo ja sa o odpovede zaujímam, takže ked poviete A povedzte aj B. Nemienim sa k vám už vyjadrovať a myslím že úlohou tejto porady nie je sa hádať ale navzájom si pomáhať a ja s vami len strácam čas. takže prosím nezapájajte sa do tejto mojej otázky a prosby o radu, nemám záujem o vaše príspevky amyslím že toto naše dohadovanie ani iným nič neprinesie. nebudem už na vás reagovať.
jaros5
27.01.09,21:43
"Chcel by som požiadať administrátora (aj vzhľadom k tomu, že zadávateľ sa ani raz od zadania témy nezaujímal o odpovede na svoju otázku) o presunutie príspevkov do témy, kde podľa mňa aj patrí = Starostlivosť o psa"

Toto hore uvedené je váš další príspevok, ktorý hned nasledoval po tom vami citovanom , ktorým ste úplne zbytočne zabrdali a zavádzali, lebo ja sa o odpovede zaujímam, takže ked poviete A povedzte aj B. Nemienim sa k vám už vyjadrovať a myslím že úlohou tejto porady nie je sa hádať ale navzájom si pomáhať a ja s vami len strácam čas. takže prosím nezapájajte sa do tejto mojej otázky a prosby o radu, nemám záujem o vaše príspevky amyslím že toto naše dohadovanie ani iným nič neprinesie. nebudem už na vás reagovať.

mimotemyMilá bobika, zatiať sa hádate len vy. Súhlasím s vami, že úlohou porady je navzájom si nezištne pomáhať. Ak sa vám moje príspevky nepáčia a myslíte si, že sú zavádzajúce, urážlivé, konfrontačné, ... a ešte neviem aké nevhodné, tak na ne upozornite administrátora. Ak nepochodíte, máte ďalšiu možnosť - vypnúť ich, nereagovať na ne. Hovorím vám to preto, lebo vami zadaná téma je vskutku zaujímavá a pre každého kto sa rozhodne zaobstarať si psíka po prvýkrát, aj veľmi poučná.
Každý, kto vám v tejto téme radí, neradí len vám, ale všetkým potencionálnym uchádzčom o radu týkajúcu sa výberu psa.
alaya1
27.01.09,21:52
dakujem stranky si rada pozriem spolu s dcérou, lebo pre nás je to veľká udalosť a o to väčšia, že manžel so psíkom najprv nesúhlasil,ale toľko sme argumentovali až sme ho presvedčili a myslím si že teraz je aj on zvedavý čo mu domov donesieme. teraz idem na liečenie a 22.2. sa vrátim a to už chceme isť dcerou po nejakého vybraného psíka a potom dám určite vedieť akého sme si kúpili
Zelam vela uspechov vo vyberani, aby ste vybrali spravne.:):)
sarasara
28.01.09,20:16
My máme yorkshir teriér - dve fenky. Sú malé,veľkosti mačky. Nemajú srsť,ale vlásky,ktoré sa musia strihať. pre mňa je to ten najúžasnejší typ psíkov na svete. Ale to tvrdí každý o tom svojom. Rozhodne psie srdiečko je to najvernejšie srdiečko pod slnkom. Prajem ti s tým tvojím mnoho lásky a radosti.
bobiku
29.01.09,11:40
My máme yorkshir teriér - dve fenky. Sú malé,veľkosti mačky. Nemajú srsť,ale vlásky,ktoré sa musia strihať. pre mňa je to ten najúžasnejší typ psíkov na svete. Ale to tvrdí každý o tom svojom. Rozhodne psie srdiečko je to najvernejšie srdiečko pod slnkom. Prajem ti s tým tvojím mnoho lásky a radosti.
dakujem
pasuliatko
29.01.09,14:18
My máme yorkshir teriér - dve fenky. Sú malé,veľkosti mačky. Nemajú srsť,ale vlásky,ktoré sa musia strihať. pre mňa je to ten najúžasnejší typ psíkov na svete. Ale to tvrdí každý o tom svojom. Rozhodne psie srdiečko je to najvernejšie srdiečko pod slnkom. Prajem ti s tým tvojím mnoho lásky a radosti.

nie len vaších treba strihať ;)
bv_alexandra
29.01.09,15:20
Ja by som odporučila, tak ako je vyššie spomínané psíka z útulku, alebo psíka jednoznačne s papiermi.
Z vlastnej skúsenosti by som si už psíka bez papierov nezaobstarala, nie preto že by boli menejcenný, ale pri papierových je aspoň ako taký predpoklad, že sa psíky nekrížia krížom- krážom.
Aby som ozrejmila : Máme psíka 1,5fenku, ktorá je bez papierov, je milá, krásna, neskutočnú lásku nám dáva ale....
Každý mesiac musím s ňou chodiť na odber krvi, pretože má genetickú vadu - nemá vôbec vyvinutú jednu obličku, ani jeden vaječník. Od zistenia nás to už stálo nespočetne veľa financií, ale tie ma vôbec netrápia, pretože túto moju psiu dušu strašne milujem. Ale strašne sa trápim, keď vidím ako sa ona trápi, aký strach / v poslednej dobe už agresiu/ má z veteriny, a akú bolesť už musela podstúpiť /10dní bola v kritickom stave v nemocnici/. Je na prísnej diéte, a keď vidím ako kňučí pri miske a ja jej už nemôžem dať tak je to strašne. Nikto mi dodnes nevie dať odpoveď ako dlho môže vôbec existovať s tou jednou a to už chorou obličkou. Ona je zatiaľ živá a veselá, takže ak ste si dali otázku prečo ju nedám utratiť, tak to v žiadnom prípade, zatiaľ ju tá choroba fyzicky neničí, a ja sa budem snažiť jej pomáhať pokiaľ sa bude dať.
Preto by som už psíka bez papierov nikdy nekúpila. :)
arizona
29.01.09,15:36
Ja by som odporučila, tak ako je vyššie spomínané psíka z útulku, alebo psíka jednoznačne s papiermi.
Z vlastnej skúsenosti by som si už psíka bez papierov nezaobstarala, nie preto že by boli menejcenný, ale pri papierových je aspoň ako taký predpoklad, že sa psíky nekrížia krížom- krážom.
Aby som ozrejmila : Máme psíka 1,5fenku, ktorá je bez papierov, je milá, krásna, neskutočnú lásku nám dáva ale....
Každý mesiac musím s ňou chodiť na odber krvi, pretože má genetickú vadu - nemá vôbec vyvinutú jednu obličku, ani jeden vaječník. Od zistenia nás to už stálo nespočetne veľa financií, ale tie ma vôbec netrápia, pretože túto moju psiu dušu strašne milujem. Ale strašne sa trápim, keď vidím ako sa ona trápi, aký strach / v poslednej dobe už agresiu/ má z veteriny, a akú bolesť už musela podstúpiť /10dní bola v kritickom stave v nemocnici/. Je na prísnej diéte, a keď vidím ako kňučí pri miske a ja jej už nemôžem dať tak je to strašne. Nikto mi dodnes nevie dať odpoveď ako dlho môže vôbec existovať s tou jednou a to už chorou obličkou. Ona je zatiaľ živá a veselá, takže ak ste si dali otázku prečo ju nedám utratiť, tak to v žiadnom prípade, zatiaľ ju tá choroba fyzicky neničí, a ja sa budem snažiť jej pomáhať pokiaľ sa bude dať.
Preto by som už psíka bez papierov nikdy nekúpila. :)

Dovolím si nesúhlasiť !
Kto Ti zaručí, že "papierový psík" nebude mať žiadnu chorobu? Ja som neraz čítala a počula, že bezpapieroví psíci sú zdravší a odolnejší,ako nejaký papierovo prešľachtení.
Skús pozrieť na internete,koľkí ľudia majú psíkov s papierami a aké majú rôzne zdrav. problémy...

Ale je to vec názoru. Mňa to neraz pobúrilo, ked som počula názor, že keď psa, tak iba s papierami.:rolleyes: Veď ani mi ľudia,nie sme všetci z rodu kráľovského...
bv_alexandra
29.01.09,15:47
Dovolím si nesúhlasiť !
Kto Ti zaručí, že "papierový psík" nebude mať žiadnu chorobu?To mi nezaručí, ale je tam väščia pravdepodopnosť že nebude mať genetickú vadu. Ja som neraz čítala a počula, že bezpapieroví psíci sú zdravší a odolnejší,ako nejaký papierovo prešľachtení.
Skús pozrieť na internete,koľkí ľudia majú psíkov s papierami a aké majú rôzne zdrav. problémy...

Ale je to vec názoru. Mňa to neraz pobúrilo, ked som počula názor, že keď psa, tak iba s papierami.:rolleyes: Veď ani mi ľudia,nie sme všetci z rodu kráľovského...
Ja som to myslela v tom zmysle že je tam aká taká istota že sa psíky nekrížia krížom krážom, pri papierovom je predsa kontrola vrhu, a proste je to pod väčšou kontrolou.
Neodsudzujem psíkov bez papierov, každá psia duša si zaslúži lásku a opateru. Ale napr. keď už sme mali našu Ňufu, bola som so známym pozrieť šteniatka u jednej pani, a to čo som tam videla tak som nechápala. Na jednej kope jorkšíri, maltezáci, a kopa iných rás ktoré teraz práve letia, a vtedy som si uvedomila že je to strašné / a to som vtedy ešte ani nevedela že môj psík je chorý/
Nemyslela som to v zlom. Fakt nie. Ja len si myslím že je to také istejšie. :)
bobiku
29.01.09,16:17
mne bolo poradené okrem iného, že si mám aj vopred overiť chovateľskú stanicu odkiaľ psíka kúpim, lebo nie každá je seriozna, takže si myslím, že je dôležité aj ok koho človek kúpi psíka a nie len to či má alebo nwemá papiere. útulok sme zvažovali, ale ja neviem, kamoška si kúpila psa z útulku, tvrdili jej tam, že je psík milý k deťom a tak, ked si ho doniesli domov tak po nejakom čase začal na nich utočiť, veterinár ho musel usmrtiť, bolo to bolestné pre všetkých a ešte im veterinár povedal, že so psom sa predtým asi zle zaobchádzalo a zanechalo to na ňom stopy, ale na to ich nikto v útulku neupozornil. takže ten útulok neviem, neviem
Dav
29.01.09,16:46
mne bolo poradené okrem iného, že si mám aj vopred overiť chovateľskú stanicu odkiaľ psíka kúpim, lebo nie každá je seriozna, takže si myslím, že je dôležité aj ok koho človek kúpi psíka a nie len to či má alebo nwemá papiere. útulok sme zvažovali, ale ja neviem, kamoška si kúpila psa z útulku, tvrdili jej tam, že je psík milý k deťom a tak, ked si ho doniesli domov tak po nejakom čase začal na nich utočiť, veterinár ho musel usmrtiť, bolo to bolestné pre všetkých a ešte im veterinár povedal, že so psom sa predtým asi zle zaobchádzalo a zanechalo to na ňom stopy, ale na to ich nikto v útulku neupozornil. takže ten útulok neviem, neviem
Neviem, či máš možnosť ísť psa do útulku pozrieť, venčiť ho, alebo ho navštevovať v útulku a spoznať ho tam. O následkoch týrania psíka na jeho povahu nepochybujem, a práve preto táto moja rada.
Ďalej sa v útulku vyskytujú aj psy zunované, v podstate mali pre svojho predošlého majiteľa len tú chybu, že sa potrebovali venčiť viackrát za deň. Poväčšinou majú útulky prehľad o psoch a ich povahách,aj osudoch, a tak by sa nemalo stať, že dajú týraného psa, nedôverčivého samotára, neskúseným ľuďom. Chovatelia psov, ktorí majú fenky ako továreň na šteňatá, môžu mať zase vrhy so zdravotnými problémami. Popozeraj si aj vlastnosti psích rás, lebo taká od pohľadu zlatučká plyšová hračka môže byť horšia na výcvik, ako niečo menej atraktívne.
bobiku
29.01.09,16:55
Neviem, či máš možnosť ísť psa do útulku pozrieť, venčiť ho, alebo ho navštevovať v útulku a spoznať ho tam. O následkoch týrania psíka na jeho povahu nepochybujem, a práve preto táto moja rada.
Ďalej sa v útulku vyskytujú aj psy zunované, v podstate mali pre svojho predošlého majiteľa len tú chybu, že sa potrebovali venčiť viackrát za deň. Poväčšinou majú útulky prehľad o psoch a ich povahách,aj osudoch, a tak by sa nemalo stať, že dajú týraného psa, nedôverčivého samotára, neskúseným ľuďom. Chovatelia psov, ktorí majú fenky ako továreň na šteňatá, môžu mať zase vrhy so zdravotnými problémami. Popozeraj si aj vlastnosti psích rás, lebo taká od pohľadu zlatučká plyšová hračka môže byť horšia na výcvik, ako niečo menej atraktívne.
dakujem. kamarátka sa zo mňa smeje že vymýšlam a neskutočne zbytočne robím "cirkus" okolo výberu psa, ale ja si myslím že pes je dlhoročný spoločník a je dôležité si vybrať správne. takže dakujem všetkým za vaše rady.
alaya1
29.01.09,18:01
Ja som si tiez kupila psika bez papierov, poviem pravdu, ani som nehladala, aby mal PP, ci nemal PP, pozerala som jednu stranku na nete s inzeratmi, ked som to steniatko uvidela, vedela som, ze ho chcem. Uz vtedy som ho lubila.
Ma tiez geneticku vadu, ta pani mi neskor povedala, ze o tom nevedela, ze nakryvala novym psom.Vela sme sa pre to trapili, lietali po veterinaroch.
Tak ho dam operovat, ved clovek ani pri detoch nevie, ci budu zdrave a nebudu mat gen.poruchu, ved ta sa prenasa na 7 pokoleni a to urcite ziaden pes nema tak daleko zmapovane podrobne.
Ja ho lubim, ci ma PP, ci nie.A ked si idem kupit psika a vidim, ako zije -na kope s inymi, v spine a pod. Tak si ho tam urcite nekupim a kde potom tie psiky skoncia? Myslim, ze v utulku a tam si ho niekto vezme, Podla mna je to kolotoc.
Na zaver- dnes som citala na jednej stranke oznam, kde pani hladala niekoho, kto si v urcitej CHS civaviek kupil stena, ktore potom vratil, pre chorobu, ci vadu a ta chovatelka ho potom predala zase, tej pani.
Takze myslim si, ze je to o ludoch, ich charaktera, vztahu k zvieratam, zistnosti a pod.
sarasara
29.01.09,19:23
nie len vaších treba strihať ;)

Viem to, ale ja neviem, ktorých treba. Keby som si napríklad ja chcela psíka kúpiť, tak viem, že viaceré druhy sa strihajú, len neviem ktoré. Preto som to napísala. A potom, bobika možno ani nechce takého, čo treba strihať. Preto jej snáď niekto napíše aj o tom, ktorého psíka má doma a pozná ho.
arizona
29.01.09,20:09
Ja som to myslela v tom zmysle že je tam aká taká istota že sa psíky nekrížia krížom krážom, pri papierovom je predsa kontrola vrhu, a proste je to pod väčšou kontrolou.
Neodsudzujem psíkov bez papierov, každá psia duša si zaslúži lásku a opateru. Ale napr. keď už sme mali našu Ňufu, bola som so známym pozrieť šteniatka u jednej pani, a to čo som tam videla tak som nechápala. Na jednej kope jorkšíri, maltezáci, a kopa iných rás ktoré teraz práve letia, a vtedy som si uvedomila že je to strašné / a to som vtedy ešte ani nevedela že môj psík je chorý/
Nemyslela som to v zlom. Fakt nie. Ja len si myslím že je to také istejšie. :)

Alexandra,presne to som mala na mysli,aj keď som to nechcela bližšie opisovať. Takých chovateľov, ktorí chovajú a pária psíkov zo záľuby a kvôli čistote rasy je žalostne málo.
Dnes si väčšina "chovateľov" zakúpi ,rozmnožuje a predáva psíkov kvoli biznisu.Chovajú ich v nevhodných podmienkach, fenky doslova"vyžmýkajú" častím rodením a potom odhodia.To s láskou k zvieratám nemá nič spoločné,ale je to bezcitný biznis,ktorý bude trvať dovtedy, pokým ľudia budú kupovať "papierových" psov,alebo takých ,ktorí sú momentálne v móde...:mee:
bobiku
29.01.09,20:15
práve dnes som našla na nete inzerat jednej pani, že daruje šteniatko kríženska labradora a jack russela teriera, lebo fenku našli na ulici a nevedeli, že bude mať šteniatka, tak teraz majú šteniatka a ponúkajú ich. veľmi sa nám pačia, tak dúfam, že sa s pani dohodnem. a tiež sa pridávam k názoru, že pre mnohých ľudí je to biznis a je vidieť na nete, že prevláda ponuka tzv. modnych plemien psov.
alaya1
29.01.09,21:02
práve dnes som našla na nete inzerat jednej pani, že daruje šteniatko kríženska labradora a jack russela teriera, lebo fenku našli na ulici a nevedeli, že bude mať šteniatka, tak teraz majú šteniatka a ponúkajú ich. veľmi sa nám pačia, tak dúfam, že sa s pani dohodnem. a tiež sa pridávam k názoru, že pre mnohých ľudí je to biznis a je vidieť na nete, že prevláda ponuka tzv. modnych plemien psov.
Mna len prekvapilo, ze ta pani tak prsne vedela o akych krizencov ide, ked fenku nasla na ulici.
No, ale ja nemam bohate skusenosti, mozno je to bezne, mna to len prekvapilo.
bobiku
29.01.09,21:37
Mna len prekvapilo, ze ta pani tak prsne vedela o akych krizencov ide, ked fenku nasla na ulici.
No, ale ja nemam bohate skusenosti, mozno je to bezne, mna to len prekvapilo.
opravujem sa, tá pani nevedela presne, ale domnieva sa na základe výzoru tých šteniatok, je to len jej odhad.
alaya1
29.01.09,21:40
opravujem sa, tá pani nevedela presne, ale domnieva sa na základe výzoru tých šteniatok, je to len jej odhad.
stastnu ruku pri vybere.
bonita
29.01.09,21:44
mne bolo poradené okrem iného, že si mám aj vopred overiť chovateľskú stanicu odkiaľ psíka kúpim, lebo nie každá je seriozna, takže si myslím, že je dôležité aj ok koho človek kúpi psíka a nie len to či má alebo nwemá papiere. útulok sme zvažovali, ale ja neviem, kamoška si kúpila psa z útulku, tvrdili jej tam, že je psík milý k deťom a tak, ked si ho doniesli domov tak po nejakom čase začal na nich utočiť, veterinár ho musel usmrtiť, bolo to bolestné pre všetkých a ešte im veterinár povedal, že so psom sa predtým asi zle zaobchádzalo a zanechalo to na ňom stopy, ale na to ich nikto v útulku neupozornil. takže ten útulok neviem, neviem


Informovala ta vasa kamaratka dany utulok? volala tam, ze im musi psa vratit, lebo je agresivny na deti? Mala ho viac ako rok? Ak nie,nemala pravo ho dat utratit. Ak ano, mala kontaktovat utulok a vzali by ho spat , takze ani tak velmi neverim jej zialu, lebo to by milovnik psov neurobil. Ten psik mohol byt nasledne umiestneny k dospelemu , kde by mohol stastne zit.

A nehnevajte sa na mna, kto moc vybera, preberie. Mate predsa predstavu ci ma byt pes maly, velky, chlpaty, kratkosrsty, atd. Ja by som tiez odporucala - zacat chodit do utulku, iba vencit nejakych psov a mozno skor pridete na to akeho psa si predstavujete. Su tam krizence roznych ras a mozno aj zistite ci mate ku psom naozaj tenvztah aky treba mat, ked si chcete zadovazit psa. Je to nielen zabava, ale aj zodpovednost na 15 rokov, pocas dovoleniek, prace, choroby.
Dav
29.01.09,22:01
opravujem sa, tá pani nevedela presne, ale domnieva sa na základe výzoru tých šteniatok, je to len jej odhad.
mimotemyOno dakedy je pes krížený aj s oslom (tvrdohlavosť) mačkou (chytanie myší a mačacie maznanie), sliepkou ( záľuba v jedení zrna), zajacom (skákanie , zľaknutie sa, stravovanie), klokanom ( skákanie), kravou ( pasenie sa) . A videla som krížencov, ktorých by som dala kynológom ako poznávací test plemien, lebo mali temer všetky plemená v jednom jedinom exemplári.

A k téme - myslím, že si sa rozhodla dobre. :)
bobiku
29.01.09,23:38
mimotemyOno dakedy je pes krížený aj s oslom (tvrdohlavosť) mačkou (chytanie myší a mačacie maznanie), sliepkou ( záľuba v jedení zrna), zajacom (skákanie , zľaknutie sa, stravovanie), klokanom ( skákanie), kravou ( pasenie sa) . A videla som krížencov, ktorých by som dala kynológom ako poznávací test plemien, lebo mali temer všetky plemená v jednom jedinom exemplári.

A k téme - myslím, že si sa rozhodla dobre. :)
dakujem
alaya1
30.01.09,08:51
Informovala ta vasa kamaratka dany utulok? volala tam, ze im musi psa vratit, lebo je agresivny na deti? Mala ho viac ako rok? Ak nie,nemala pravo ho dat utratit. Ak ano, mala kontaktovat utulok a vzali by ho spat , takze ani tak velmi neverim jej zialu, lebo to by milovnik psov neurobil. Ten psik mohol byt nasledne umiestneny k dospelemu , kde by mohol stastne zit.

A nehnevajte sa na mna, kto moc vybera, preberie. Mate predsa predstavu ci ma byt pes maly, velky, chlpaty, kratkosrsty, atd. Ja by som tiez odporucala - zacat chodit do utulku, iba vencit nejakych psov a mozno skor pridete na to akeho psa si predstavujete. Su tam krizence roznych ras a mozno aj zistite ci mate ku psom naozaj tenvztah aky treba mat, ked si chcete zadovazit psa. Je to nielen zabava, ale aj zodpovednost na 15 rokov, pocas dovoleniek, prace, choroby.
Ja s tym o prebrati nemozem suhlasit.
Prave preto, ze si clovek toho psika berie nie na den, tyzden, ale na vela rokov. Ja som si tiez pozerala inzeraty, obrazky plemien, nakolko som sa psom doposial nevenovala, nemala som ani predstavu o plemenach. Preto si myslim, ze tato tema je velmi dobra a mozno pomoze viacerym, ktori si chcu psika kupit, ked tu majitelia napisu o svojom psikovi, jeho vlastnostiach a pod.
Myslim, ze sa tym da spravne nasmerovat. Co sa tyka utulkov, my sme sa tiez boli pozerat, no tam su psikovia skoro vzdy, u nas pravidlom, len velkych plemien, ktori sa hodia tak na strazenie domu a na dom s velkou zahradou. Ja nie som tryznitel zvierat, preto nezavriem takeho psika do bytu na sidlisku. Staci mi, ked vidim ako vencia okolo nas zlatych retriv., madarske vizly a pod. Chudatka, idu sa z voditka odtrhnut.Izbovych psikov je v utulku naozaj malo a to pozeram stranky aj inych miest,
arizona
30.01.09,09:31
...
len velkych plemien, ktori sa hodia tak na strazenie domu a na dom s velkou zahradou. Ja nie som tryznitel zvierat, preto nezavriem takeho psika do bytu na sidlisku. Staci mi, ked vidim ako vencia okolo nas zlatych retriv., madarske vizly a pod. Chudatka, idu sa z voditka odtrhnut.Izbovych psikov je v utulku naozaj malo a to pozeram stranky aj inych miest,
alaya, prečo si myslíš,že väčší pes, ktorý býva na činžiaku je tým trýznený?
Ja si to nemyslím. V prípade, že by žil roky na dvore a potom by ho zobrali do bytu asi by si ťažko zvykal. Ale ak tam žije od malička,je zvyknutý a prispôsobí sa. Raz som dokonca počula jednu debatu chovateľov,kde sa zhodli v tom, že pes ten byt berie ako svoju "veľkú búdu" a nič mu nechýba...
Myslím si, že takým činžiakovým je veľakrát omnoho lepšie,ako tým na dvore, ktorí celý život neopustia svoj dvor,voliéru,alebo reťaz:mee:

Opíšem Ti to napr. z pohľadu nášho psa(pitbulka).
Má 8 rokov,polovicu svojho života prežila v byte, druhú polovicu žije v dome s dvorom. Čo myslíš, kedy zažila viacej behania, prechádzok a cestovania?
Určite keď žila v činžiaku! Vždy, pravidelne ju niekto brával na dlhé prechádzky,dokonca ja som ju často chodila prebehnúť neskoro v noci,keď som prišla z práce. Nebolo to tým že by ona "potrebovala",ale tým, že sme si tak zvykli a tie prechádzky možno viac chýbali nám,ako jej.

Po presťahovaní do domu sme akosi spohodlneli, spoliehame sa na to, že "veď je vonku".Pri odchode z domu ju už málokedy brávame,lebo "musí" strážiť...
Buď leží v búde,alebo niekde na tráve,občas sa prejde, alebo zašteká na poštárku...
O čo je jej život teraz pestrejší? Za celý týždeň nemá dokopy toľko prechádzok, ako mala na činžiaku za deň.
Aj to sme dosť veľkou "raritou", keď chodíme so psom do parku,alebo za dedinu si pobehať,veľa ľuďom je to divné,vraj načo, veď pes si pobehá po dvore...:confused:
Preto si myslím, že nezáleží,kde psíkovi vytvoríte domov či v byte,alebo na dvore, ale záleží na tom,ako a koľko sa mu venujete:)
pegasa
30.01.09,09:51
Mám psov rád a preto neodporúčam kupovať psa do bytu. Pes patrí na dvor! A aj takzvané "bytové" typy v bytoch trpia.
hanelie
30.01.09,11:22
A aj takzvané "bytové" typy v bytoch trpia.
aký máš potom názor na to, keď sú psy uviazaní na reťazi, alebo zatvorení v kotercoch, alebo majú vyhradený kúsok dvora, takmer bez kontaktu s človekom?
calawen
30.01.09,11:34
My máme jazvečíka dlhosrstého, ten náš je akurát veľmi mierumilovnej povahy, čo sa týka správania k domácim a k ľuďom (aj k väčšine psov), ale má jednu nevýhodu... Má svoj vlastný mozog a keď niečo chce urobiť, nijako mu v tom nezabránime :( Jednoducho, urobí si po svojom... ale inak výhrady k tomuto plemenu nemám :)
calawen
30.01.09,11:38
Čo sa týka toho, či pes trpí viem z vlastnej skúsenosti povedať, že pes keď je sám v byte (bez pána), tento čas prespí. Keď prídeme hneď s ním ideme na prechádzku. Za týždeň chodí tak 3-4 krát - ráno, po príchode z práce (medzi 17 - 17:30), večer (okolo siedmej) a pred spaním.
Naproti tomu, psy, ktoré bývajú v rodinnom dome alebo nebodaj na dedine, tiež nebehajú po dvore celí šťastní, tiež väčšinu dňa prespia vo svojej búde, alebo v koterci alebo na reťazi...
alaya1
30.01.09,11:48
alaya, prečo si myslíš,že väčší pes, ktorý býva na činžiaku je tým trýznený?
Ja si to nemyslím. V prípade, že by žil roky na dvore a potom by ho zobrali do bytu asi by si ťažko zvykal. Ale ak tam žije od malička,je zvyknutý a prispôsobí sa. Raz som dokonca počula jednu debatu chovateľov,kde sa zhodli v tom, že pes ten byt berie ako svoju "veľkú búdu" a nič mu nechýba...
Myslím si, že takým činžiakovým je veľakrát omnoho lepšie,ako tým na dvore, ktorí celý život neopustia svoj dvor,voliéru,alebo reťaz:mee:

Opíšem Ti to napr. z pohľadu nášho psa(pitbulka).
Má 8 rokov,polovicu svojho života prežila v byte, druhú polovicu žije v dome s dvorom. Čo myslíš, kedy zažila viacej behania, prechádzok a cestovania?
Určite keď žila v činžiaku! Vždy, pravidelne ju niekto brával na dlhé prechádzky,dokonca ja som ju často chodila prebehnúť neskoro v noci,keď som prišla z práce. Nebolo to tým že by ona "potrebovala",ale tým, že sme si tak zvykli a tie prechádzky možno viac chýbali nám,ako jej.

Po presťahovaní do domu sme akosi spohodlneli, spoliehame sa na to, že "veď je vonku".Pri odchode z domu ju už málokedy brávame,lebo "musí" strážiť...
Buď leží v búde,alebo niekde na tráve,občas sa prejde, alebo zašteká na poštárku...
O čo je jej život teraz pestrejší? Za celý týždeň nemá dokopy toľko prechádzok, ako mala na činžiaku za deň.
Aj to sme dosť veľkou "raritou", keď chodíme so psom do parku,alebo za dedinu si pobehať,veľa ľuďom je to divné,vraj načo, veď pes si pobehá po dvore...:confused:
Preto si myslím, že nezáleží,kde psíkovi vytvoríte domov či v byte,alebo na dvore, ale záleží na tom,ako a koľko sa mu venujete:)

Vytrhla si toho tryznitela z kontextu,kopirovala si len cast mojho prispevku, asi tu, cast, co vyhovovala odpovedi, mala si to nechat cele. Pisala som o psikoch velkych plemien z utulku, nie o velkych psoch, ktore vyrastaju v bytoch od mala, no a ja si stojim sice aj za tym, ze ani s tym nesuhlasim, ale konkretne som mala na mysli utulacke psy.- Vidim kazdy den, ako tie velke zlate retr., vizly sa idu otrnut z voditka, nakolko nie su vybehani, ako by boli, kedy na to maly cely den zahradu, dvor.
Tiez si neviem predstavit, ze by napr. moj bisonik bol cely cas na dvore, nie v byte.Myslim si, ze su plemena psov bytove a nebytove.
Je to moj nazor, nikomu ho nevnucujem, len som ho vyjadrila.
arizona
30.01.09,12:25
Vytrhla si toho tryznitela z kontextu,kopirovala si len cast mojho prispevku, asi tu, cast, co vyhovovala odpovedi, mala si to nechat cele. Pisala som o psikoch velkych plemien z utulku, nie o velkych psoch, ktore vyrastaju v bytoch od mala, no a ja si stojim sice aj za tym, ze ani s tym nesuhlasim, ale konkretne som mala na mysli utulacke psy.- Vidim kazdy den, ako tie velke zlate retr., vizly sa idu otrnut z voditka, nakolko nie su vybehani, ako by boli, kedy na to maly cely den zahradu, dvor.
Tiez si neviem predstavit, ze by napr. moj bisonik bol cely cas na dvore, nie v byte.Myslim si, ze su plemena psov bytove a nebytove.
Je to moj nazor, nikomu ho nevnucujem, len som ho vyjadrila.

Tým, že som skrátila príspevok som nemyslela nič zlé,iba som ho skrátila a nechala iba časť na ktorú som reagovala.
Reagovala som hlavne na Tvoju vetu : "ja nie som trýzniteľ,preto nezavriem takého psa do bytu na sídlisku":rolleyes:

Neberiem Ti tvoj názor, iba som napísala aj ja svoj , nakoľko sa nepovažujem za trýzniteľa,lebo som mala zopár rokov "takého" psa v byte...
Pekný deň:);)
Petra Nová
30.01.09,12:32
Pri všetkých sympatiách, ktoré ku psíkom mám, prekážalo by mi, ak by mi pes zabral polovicu kuchyne, tretinu chodby, štvrtinu pracovne a pätinu obývačky. A ak by sa mi do kúpelne nezmestil vôbec. A to aj napriek tomu, že som zástancom porekadla, o "dobrých ľuďoch, ktorých sa všade veľa zmestí". Ono sa zmestiť zmestí, ale aký by to bol život?
pegasa
30.01.09,12:41
Rovnaký - trýznenie zvierat.
meggan
30.01.09,12:46
Nie je rozdiel ,či žije pes na dvore, alebo v byte. Je len rozdiel v ľuďoch. Keď žije psík v byte je spokojný,že žije so svojou svorkou a nie odstrčený sám na dvore. Samozrejme ak človek svojho psa miluje a dopraje mu kopec pohybu bez vodítka. Bývam na dedine a tam je riadná kopa psích chudákov. Mám fenku RR a býva s nami v dome. Každý večer ideme von min. hodinu na lúky a polia, aby sa vybehala. Dvor jej nestačí, tam všetko pozná. Šťastný pes je ten ktorému sa venujeme, je jedno či v dome či v byte. A to si treba uvážiť pred tým než ho donesieme domou.
tinkat
30.01.09,12:55
ja si tiez myslim,ze nie je rozdiel ci je pes v byte alebo v dome,samozrejme obidvoje maju svoje vyhody aj nevyhody,ako napr.v dome ma vybeh,ale nedostatok pozornosti,tym ze je na dvore,a v byte je s nim clovek casto,ale zase nema dostatok pohybu,ale ak sa s nim chodi casto von,tak ma aj dostatok pohybu.
ale otazka bola aky psik by bol vhodny?asi by som skor volila mensieho hafana,nie moc ziveho,ktory potrebuje vela pohybu,skor mozno kokrspaniela,ty vela nestekaju a maju radi deti,alebo potom nejakeho miesanca.ak by som mohla doporucit,v bratislavskom utulku po vianociach pribudlo vela peknych a milych hafanov,aj citokrvnych,tak ci by ste nechceli pouvazovat aj o adopcii,taky hafan vam bude vdacny cely zivot.hovorim z vlastnej skusenosti.
alaya1
30.01.09,13:24
Tým, že som skrátila príspevok som nemyslela nič zlé,iba som ho skrátila a nechala iba časť na ktorú som reagovala.
Reagovala som hlavne na Tvoju vetu : "ja nie som trýzniteľ,preto nezavriem takého psa do bytu na sídlisku":rolleyes:

Neberiem Ti tvoj názor, iba som napísala aj ja svoj , nakoľko sa nepovažujem za trýzniteľa,lebo som mala zopár rokov "takého" psa v byte...
Pekný deň:);)
Ja naozaj pisem, len o tom, ako vidim tych velkych hafanov, napr. vedla v bloku maju aj chrta, vlkodava, vlciaka,ako ich dvakrat denne, na voditku vyvencia, ak ich pustia navolno, nakolko na sidlisku nemame vyhradene prestranstvo na vencenie, behaju, ako zmyslov zbaveni, no a my, co mame izbovych psov od 1.2kg do 5kg, nemame kde s nimi chodit.
Obdivujem ta, ze chovas pitbula, nakolko ja by som sa neopovazila ho chovat ani v dome,s dvorom a zahradou, nie to v byte. Naozaj potrebuje poriadny a pravidelny vyzvik, videla som, ako nam na ziaka, mentalne retard. zautocil, prave na prechadzke v okoli skoly.Bol pusteny, bez voditka.

Takze ja, k 12.rocnemu dievcatku do bytu v panelaku velkeho psika, hoci aj z utulku, neodporucam.
Dav
30.01.09,13:39
Psa chovám v činžiaku piaty rok. Nemám dojem, že by jej vadilo, že sa môže pohodlne rozvaľovať na gauči. Kríženec z útulku, dalmatín s vipetom - vipet rýchle, dalmatín vytrvalé plemeno. Výška 53 v kohútiku, váha 12 kg, hladkosrsté, bez podsady.
Takže - nikdy som nepatrila k zástancom chovu psa v činžiaku. Až kým sa nevyskytla otázka pri nutnosti sťahovania, psa do bytu, alebo deviaty krát do útulku. Tak je pes so svojou svorkou, šťastný a spokojný ako jeho blchy.
Mimochodom, poznám v susedstve pitbulku, ktorá je miernejšia, poslušnejšia a spoločenskejšia ako kokršpanieli.
bobiku
30.01.09,15:21
Ja si tiež myslím, že jedno či pes v byte alebo dome a myslím si, že je hlavné ako sa mu členovia rodiny venujú. Môže mať obrovskú záhradu ale ked je priviazaný a sám celý deň alebo má aj výbeh ale nik sa mu nevenuje, tak ten pes musí trpieť, nakoľko pes je tvor spoločenský. A ked je zatvorený celý deň v byte sam, tak to má to isté ako byt celý deň sám na záhrade, takže mne z toho celého vyplýva že je jedno či je pes veľký a či malý, či v byte alebo na dome, podstatné je to čo ja ako majiteľ psa očakávam, aké mám predpoklady na výchovu psa a nakoniec ktoré plemeno mi je sympatické. Ja ako začiatočník si s dcérou určite nekúpim žiadne bojové plemeno, ale určite radšej niečo menej náročné. ale myslím , že každý majiteľ psa je hrdý na toho svojho a ten jeho psík je ten naj na svete.
bonita
30.01.09,18:59
Ja len dodam, ze stastnejsi je hoci aj vlciak v byte ako vlciak na dvore, ktory nema pristup do domu, aj ked bude mat 20 arovu zahradu.

Pes v byte preziva den co den so svojou rodinou, pes vonku je z tej rodiny vycleneny a citi to.

A pridam sa - v byte moji psi mali na vychadzkach rozne vzruchy, vylety na devin . Tu v dome s velkym pozemkom, aj ked ziju s nami, nudia sa na dvore / aj ked sa spolu hraju/. No je ich privela, takze vychadzky / ani nie je kam/ prichadzaju do uvahy len zriedkavo.

A ked mam dat niekomu psa / mam tu mini utulok/ tak vzdy radsej do bytu, nez do domu. Lebo ti z domu vecne operuju tym, ze aj budu mu zateplia. Ale ja davam psa iba ako priatela, ktory moze aj postrazit, nikdy nie ako strazneho psa, ktory u mna zije s nami v dome a potom uz bude iba na dvore.
alaya1
30.01.09,20:23
.
alaya1
30.01.09,20:29
:(No, myslim si, ze tato tema sa ubera tam, kde by asi nemala.
Aspon uz viem, kto ma velkeho psika z nas, :):)

A pocut, ako vyplakava a skuvina taky vlciak, chrt, vlkodav za zavretymi dverami v cinziaku, nie je nic prijemne, ani pre neho, ani susedom.
Pri dome, aspon vidi ludi a ma cerstvy vzduch.

Nemyslela som, ze to jedno moje slovnme spojenie vyvola az takuto reakciu, nakolko ako ja viem, zo svojho okolia, mnohi nesuhlasia s velkymi psami v byte.

A pisala som o utulackoch, ktori su zavreti v kotercoch a odrazu ich zavru v malom byte.
marce.skrabak
31.01.09,10:08
Máme v byte, King Charles Spaniel Cavalier, je to velmi pekný, milý, nie velký(okolo 5 kg), inteligentný psík, odporúčam sučku.
bonita
31.01.09,12:23
:(No, myslim si, ze tato tema sa ubera tam, kde by asi nemala.
Aspon uz viem, kto ma velkeho psika z nas, :):)

A pocut, ako vyplakava a skuvina taky vlciak, chrt, vlkodav za zavretymi dverami v cinziaku, nie je nic prijemne, ani pre neho, ani susedom.
Pri dome, aspon vidi ludi a ma cerstvy vzduch.

Nemyslela som, ze to jedno moje slovnme spojenie vyvola az takuto reakciu, nakolko ako ja viem, zo svojho okolia, mnohi nesuhlasia s velkymi psami v byte.

A pisala som o utulackoch, ktori su zavreti v kotercoch a odrazu ich zavru v malom byte.


Urcite je psovi lepsie, ked byva v dome so zahradou a pocas prace ludi je na dvore / ak nemrzne/. Ale ak volit byt alebo iba dvor, jednoznacne vyhrava to prve.

To ze pes nepatri do bytu - je zastarale. Lepsie znie - pes patri k ludom.

Alaya uz si niekedy videla koterec? O co je vacsi nez napriklad garsonka?

Kazdy ma jednoducho iny nazor na drzanie psa v byte, ci uz velkeho alebo maleho.
Dav
31.01.09,19:31
Urcite je psovi lepsie, ked byva v dome so zahradou a pocas prace ludi je na dvore / ak nemrzne/. Ale ak volit byt alebo iba dvor, jednoznacne vyhrava to prve.

To ze pes nepatri do bytu - je zastarale. Lepsie znie - pes patri k ludom.

Alaya uz si niekedy videla koterec? O co je vacsi nez napriklad garsonka?

Kazdy ma jednoducho iny nazor na drzanie psa v byte, ci uz velkeho alebo maleho.
mimotemy, ale zaujímavé
http://www.havino.net/index.php?option=com_content&task=view&id=2662

a na odľahčenie http://www.porada.sk/719228-post17.html
Petra Nová
31.01.09,19:52
Škoda, že sa v téme nemôžu vyjadriť aj smotní psíci. Možno by sme sa dozvedeli veci, o ktorých ani netušíme;)
arizona
31.01.09,21:02
Do pozornosti dávam aj túto stránku: http://www.hafici.cz/profily-mazlicku/?plemeno=americky-pitbulterier&s=OK&cokoliv=

Tiež som prekvapená,koľko "veľkých" hafíkov žije v bytoch. Podľa denníčkov a fotografií sa dá usúdiť, že psíkovia nijak netrpia a sú spokojní.:)
http://www.ekevu.com/kevin/img_ed/jen_tak/2006/06_07_Dite_a_pes_10.jpg
ktorý je šťastnejší? ten z bytu, alebo ten s veľkou voliérou?
http://www.sisinisi.estranky.cz/archiv/iobrazek/101 http://img2.atlas.sk/images/gallery/200/67607.jpg
alaya1
01.02.09,08:11
Prvy obrazok je uplne mimo mojho gusta a je jedno ci je to fotene v byte, ci dome.
Dav
01.02.09,08:18
Prvy obrazok je uplne mimo mojho gusta a je jedno ci je to fotene v byte, ci dome.
Vedci zistili, že kontakt dieťaťa so zvieraťom pomáha aktivizovať imunitný systém dieťaťa a dieťa, ktoré vyrastá so zvieraťom, má vyššiu imunitu, ako dieťa bez zvieraťa, aj lepšie predpoklady zvládať záťažové situácie psychické. Samozrejme, zviera má byť riadne ošetrované, veterinárne sledované. Platí však pravidlo po hraní so zvieraťom si umyť ruky.
Petra Nová
01.02.09,16:24
Aspon uz viem, kto ma velkeho psika z nas, :):)

A pocut, ako vyplakava a skuvina taky vlciak, chrt, vlkodav za zavretymi dverami v cinziaku, nie je nic prijemne, ani pre neho, ani susedom.
Pri dome, aspon vidi ludi a ma cerstvy vzduch.

Nemyslela som, ze to jedno moje slovne spojenie vyvola az takuto reakciu, nakolko ako ja viem, zo svojho okolia, mnohi nesuhlasia s velkymi psami v byte.

A pisala som o utulackoch, ktori su zavreti v kotercoch a odrazu ich zavru v malom byte.
Alaya, psíkov trpasličích plemien obrpsíčkari nepovažujú hádam ani za psíkov. Veď kto by už len takú malú čivavku považoval za psíka. Je to proste hračka, ktorej sa môže pritrafiť to, čo tomu psíkovi z úvodného obrázku v téme „Strandičky“:). A tie naše bišoniky nie sú na tom lepšie. No, proste, sú plyšová hračka, síce živá, ale hračka! Tak, akú asi môžu mať hodnotu naše názory na psíkov. Sme proste v menšine.:mee:

Ale faktom je, že napriek publikovaným názorom, si neviem predstaviť vlčiaka v byte (ak ten byt nemá aspoň štyri izby, ktoré obývajú dve osoby a pes), a bišonika s jeho krásnou, jemnou, bielou srsťou na dvore v drevenej búde. To porovnanie mi pripomína tie dva obrázky, ktoré si komentovala.

Ale v rámci demokracie som zato, nech sa každý zariadi ako vie, len nech jeho miláčik nežerie nervy susedom v bytovke. Zámerne zdôrazňujem v bytovke, pretože chovať psíka v dome, je o niečom inom.
alaya1
01.02.09,17:15
Alaya, psíkov trpasličích plemien obrpsíčkari nepovažujú hádam ani za psíkov. Veď kto by už len takú malú čivavku považoval za psíka. Je to proste hračka, ktorej sa môže pritrafiť to, čo tomu psíkovi z úvodného obrázku v téme „Strandičky“:). A tie naše bišoniky nie sú na tom lepšie. No, proste, sú plyšová hračka, síce živá, ale hračka! Tak, akú asi môžu mať hodnotu naše názory na psíkov. Sme proste v menšine.:mee:

Ale faktom je, že napriek publikovaným názorom, si neviem predstaviť vlčiaka v byte (ak ten byt nemá aspoň štyri izby, ktoré obývajú dve osoby a pes), a bišonika s jeho krásnou, jemnou, bielou srsťou na dvore v drevenej búde. To porovnanie mi pripomína tie dva obrázky, ktoré si komentovala.

Ale v rámci demokracie som zato, nech sa každý zariadi ako vie, len nech jeho miláčik nežerie nervy susedom v bytovke. Zámerne zdôrazňujem v bytovke, pretože chovať psíka v dome, je o niečom inom.
Mas pravdu, ja som si to ani neuvedomila, len na prekvapilo to navažanie a kazddoprispevkove negovanie toho, co som vyslovila. Takze mi je to teraz jasnejsie. Ja kazdemu doprajem, nech si ma psa hoci aj 4 obrov v byte,je to o svedomi kazdeho z nas, no pocuvat ich cely den, ako knucia v zavretom byte, je strasne. Majitelia to nepocuju, nakolko nie su doma. Bytovy psik je na pobyt v byte prisposobeny, aj ked netvrdim, ze aj jemu je super byt cely den sam zavrety.
Ja by som si psika nebola kupila, keby som bola vedela, ze bude cely den sam.
U nas chovaju aj vlkodava, chrta a musim este podotknut, ze ti susedia pod tym chrtom, co je zavrety cely den v byte, si museli dat malovat byt, nakolko sustavne im premakalo, nakoniec zistili, ze pes moci do rohov v byte. Toto je pre mna tryznitelstvo velkeho psa. Nemoze sa vybehat, moj si aj v byte pobeha, kolko chce, nikoho tym nerusi.
No po tvojom vysvetleni, mi je vsetko jasne.
Petra Nová
01.02.09,17:41
Chápem Tvoje rozhorčenie, ale ten svoj príspevok som myslela skôr ako odľahčenie témy, aj keď tak možno nevyznel.:)
bonita
01.02.09,23:10
Stekanie v byte, ked majitel nie je doma, je vec povahy psa a vec naucenia na samotu.

osobne mam taku skusenost, z hlasenych pripadov, ze vystekavaju hlavne ti tzv. bytovi psici, teda velkostou riadne pod kolena.

A poznam ludi, co maju v byte velkeho psa a po praci , aj pred pracou s nim spravia dlhe prechadzky.

jedine co mi na mestach vadi, ze mnohi ti psi nemaju moznost sa riadne vybehat, bez voditka. Preto je treba mysliet aj na tuto moznost a dopriat im volnost pohybu v miestach, kde to nie je pre inych / psov a ludi nebezpecne/.
alaya1
24.02.09,08:14
Zaujimalo by ma, ci je psik uz doma a aka rasa. ved nam to bolo prislubene.
Mebahelko
25.02.09,17:45
Odporucam Vam pudlika . Je velmi to velmi pritulny , inteligentny a cistotny psik . Treba ho vsak pravidelne strihat . Inac je velmi nenarocny na chov .
Kazu
25.02.09,19:45
Ja mám veľmi rada zvieratá a u nás na dvore je ich požehnane. Kŕmim bez rozdielu naše, susedovie a pravdepodobne aj túlavé. Ale bez urážky, do paneláka je najvhodnejší pes ktorý ma na bruchu zips. Aspoň neserie deťom do pieskoviska.