dusanpetras
18.05.04,11:55
Akú mate skúsenosť ? Myslím v spolupráci s NÚP, rýchlosťou vybavenia potrebných formulárov s vyplácaním príspevku pre zamestávateľa a absolventa, s ochotou zo strany potencionálnych študentov, ich prístupom k práci. Je Absolventská prax skutočne výhodná ?
jarina
20.05.04,12:49
no podla mojho nazoru je pre zamestnavatela takato absolventska prax vyhodna, poznala som jednu pani - majitelku uctovnej kancelarie a mala tam jednu babu, ktora skoncila vysoku skolu , vyplatu jej platil urad prace, ale nemam s tym skusenosti ako sa to vybavuje, ako dlho to trva a ci je o to zaujem, ak by si nieco zistil, daj prosim vediet aj mne, tiez uvazujem o tom, ze si casom niekoho takto zoberiem ... lebo s tou pani ekonomkou uz nie som v kontakte
Dada
30.07.04,04:44
Stretla som sa aj ja s Absolventskou praxou. Známa má v pláne zamestnať takto jednu nezamestnanú, že mzdu jej bude platiť NÚP a ona ako zamestnávateľ bude za to niečo dostávať. Neviete o tom náhodou niečo bližšie, ako to funguje? Vďaka za každú dobrú radu.
Mickya
30.07.04,06:46
Viem, že pred rokom to bolo tak, že zamestnávateľ dostával 1000 Sk na mes. a evidovaný nezamestnaný (ten, čo skončil strednú školu - neviem ako je to pri VŠ) 500 Sk na mes. Zmluva sa uzatvára na 8 mes. a "zamestnanec" musí byť k dispozícii zamestnávateľovi 4 hod. denne.
Za absolventa sa považuje osoba, kt. ukončila štúdium pred dvomi rokmi. S vyplácaním nerobili žiadne problémy. 1000 Sk vyplácali približne na 16-17 deň po skončení mesiaca, ale zdá sa mi, že zo zákona by mali prašky vyplácať do 10 dní.
Dada
30.07.04,07:11
Áno, aj ja mám informáciu, že zamestnávateľ bude dostávať z úradu práce 1000,- Sk, ešte sa chcem opýtať, zahŕňa sa tých 1000,- Sk do celkového príjmu zamestnávateľa, ktorý je SZČO? Alebo je to nedaňový príjem?
Aňa
30.07.04,09:52
No môžem Vám k tomu povedať len toľko, že poznám holku, ktorá teraz skončila medicínu (Karlovu univerzitu) a úrad práce jej ponúkol absolventské miesto za 1.500,- Sk!!!
vladan
30.07.04,10:05
Aňa, aj môj spolužiak vykonával v 05-2004 absolvetskú prax na obecnom úrade a tých 1500,- Sk mu pripočítali k jeho podpore.
Dada
30.07.04,10:30
Áno, ponúkajú 1.500,- Sk k podpore, ale čo s tým príjmom, čo dostane z úradu práce zamestnávateľ, za to, že zamestnáva absolventa. Daňový alebo nedaňový príjem?
Aňa
30.07.04,11:26
Ja by som to dala do daňového príjmu, pretože tých 1.500,- keď absolventovi zamestnávateľ vyplatí, tak určite to dáva do daňového výdaju. Tým pádom on nemá žiadne náklady na mzdu a tak sa mu to vynuluje. Pretože ÚP mu dáva tých 1.500,- Sk.
Dada
30.07.04,11:29
Zamestnávateľ dostáne 1.000,- a zamestnancovi priamo úrad práce vypláca 1.500,-, zamestnávateľ zamestnancovi nevypláca nič.
dusanpetras
30.07.04,12:39
Je to trojstranný vzťah. Zamestnavatěľ, zamestnanec a NUP. Zamestnavatel dostava 1000Sk od NUP a zamestnanec dostava 1500 Od NUP. A musi sa hlasit kazde 2 tyzdne na NUP. Kazdy mesiac zamestnavatel pise popis praxe, ktoru za ten cas zamestnanec vykonal !!! Uvadzaju, ze maximalna doba je 8 mesiacov, pricom denne max 4 hodiny.

A moja otazka - je teda prispevok zamastnavatela od NUP 1000Sk danovy prijem ? Co poradite ?
Danka Kosibová
30.07.04,12:49
pre dusanpetras:aj mam skusenosti s vybavenim absolvenstkej praxi,muselo sa mi to podarit v priebehu 1 dna,nakolko sme sa neskoro spamatali a museli sme podat ziadost kvoli zasadaniu výboru pre schvalenie ziadosti este v tem den.Potrebovali sme vypisat ziadost, dolozit vysvedcenia absolventa, museli sme mu uzavriet urazove poistenie (resp.on si ho uzatvaral) na 1 rok a zmluvu dolozit na UP,rozhodnutie o evidencii na UP a nepriznani podpory v nezam.to je zatial vsetko,na co si ohladom toho pamatam.
dusanpetras
10.08.04,05:32
Je niekde v zákone stanovené, koľko absolventov môže živnostník viesť na abs. praxi ? Záleží to povedzme od obratu, od jeho sídla, od počtu jeho zamestnancov, od jeho náplne práce ... ???
elenka
10.08.04,10:00
Ja mám tiež skúsenosti s vybavením absolventskej praxe - začala som podaním žiadosti na UPSVaR, žiadosť je tlačivo úradu PSVR, okrem iného v ňom uvediete o akých absolventov máte záujem - škola, odbor, a úrad práce mi začal posielať záujemcov na výber. S vybraným uchádzačom spísal úrad práce dohodu ako i s nami. Súčasťou dohody je popis pracovných činností, ktoré bude absolvent vykonávať. Absolventská prax je šesť mesiacov,absolvent pracuje 20 hodín týždenne a má nárok na 10 pracovných dní voľno. Zamestnávateľ je povinný do 10 dňa nasledujúceho kalendárneho mesiaca predkladať evidenciu dochádzky absolventa. Úrad PSVR poskytuje zamestnávateľovi paušálny poplatok 1000,- Sk mesačne na úhradu jeho nevyhnutných výdavkov súvisiacich s vykonávaním absolvenskej praxe.
Z toho vyplýva, že tento poplatok je zdaniteľným príjmom, nakoľko si uplatňuješ odpočítateľné výdavky so zamestnávaním absolventa. (JU)
Myslím si že nezáleží na počte absolventov, ak majú záujem absolventi (dostávajú 1500,--Sk mes.) dá sa vybaviť i troch.
Pekný deň !
Maja2
10.08.04,10:13
Elenka môžem potvrdiť, zo včerajšieho dňa - bola som na UPSVaR mám presne tie isté informácie ako Ty.
Fidlo
10.08.04,10:24
Aj podľa mňa je príspevok zamestnávateľovi od úradu práce príjmom zahrňovaným do základu dane, v JU - ostatné príjmy, logicky keďže výdavky na absolventa si určite tiež účtujete do "nákladov" a tento príspevok od úradu práce je práve na pokrytie týchto nákladov.
vladan
10.08.04,10:28
aké sú to výdavky na absolventa?
MIma
10.08.04,10:30
Ja by som ešte odporučila pri nástupe absolventov vypracovať interný pokyn pre vykonávanie ab.praxe, kde bude uvedená náplň práce a zabezpečenie podmienok pre ich prácu a poučenie o bezpečnosti práce. Mali by to podpísať. Máme na praxi troch absolventov a mali sme už aj kontrolu z Úradu práce, a kontrolovali aj tieto veci.
dusanpetras
23.08.04,09:37
Ja by som ešte odporučila pri nástupe absolventov vypracovať interný pokyn pre vykonávanie ab.praxe, kde bude uvedená náplň práce a zabezpečenie podmienok pre ich prácu a poučenie o bezpečnosti práce. Mali by to podpísať. Máme na praxi troch absolventov a mali sme už aj kontrolu z Úradu práce, a kontrolovali aj tieto veci.
Ahoj Mima. Zaujímalo by ma, ako má vyzerať taký Interný pokyn pre vykonávanie absolvenstkej praxe. je najeká možnosť, ako by som sa mohol o tom niečo dozvedieť ? nejaká šablóna, vzor, príklad, apod ?
mv66
23.03.05,12:08
Aj mna to zaujima, musi najprv firma najst absolventa alebo len sa obrati na UP?
fasia
23.03.05,13:40
Urcite sa chodte poinformovat na urad prace. Neviem ako kde ale u nas je pani co to ma na starosti velmi ustretova. Ja mam priebezne 3-4 absolventov. A sme s nimi maximálne spokojní. Oni sa tiez nestazuju, nakolko sa vieme vzdy dohodnut. Podienkou na ziskanie absolventa su: zamestnavatel musi mat minimalne jedneho normalneho zamestnanca,a absolventovi musi vytvorit podmienky na vykon praxe. Za kazdeho dostane 1000,- sk a absolvent 1500,- Ale to uz sa tu popisalo.
Prijem normalne zaradujem do prijmov na zdanenie. U absloventov sa tento prijem nepovazuje za prijem na zdanenie.
Absolventov az na jednu vynimku sme si nasli vsetkych sami. Su ludia, ktori su radi ze mozu na prax a tu prax u nas aj realne ziskavaju. Zapajame ich do vsetkych cinnosti ktore robime a ked chcu, ukazujeme im veci ktore ich zaujimaju alebo sa chcu naucit. Ked vam dohodia niekoho z uradu prace, nemusia chciet vzdy spolupracovat a robia problemy potom. Tak to je asi vsetko. Ja tento institut vyuzivam od oktobra minuleho roku. Je to super...
mv66
23.03.05,13:43
Na aky ucet v PU sa uctuje firmou prijatych 1000,-?
Miro77
29.03.05,07:17
aké sú to výdavky na absolventa?
Tiež sa chystám zobrať absolventa z ÚP.
Tá tisícka má byť na zaplatenie:
1. školenia BOZP
2. nákup montérok, rukavíc, okuliarov a pod...
3. toaletné potreby, mydlo, uterák a pod...
Atď, atď... podľa toho čo a kde bude ten absolvent robiť.
Ešte by ma zaujímalo to naozaj bude potrebné podávať hlásenie na ÚP že čo absolvent počas mesiaca robil??? Toto mi nespomínali.:eek:
adam
29.03.05,07:48
Musím vieť dochádzkový list, ktorý mi dali na ÚP, absolvent sa musí každý deň podpísať a okrem toho každý mesiac do 4.dňa posielať "Žiadosť o úhradu platby", tam píšeš každý mesiac to isté, proste birokracia......Pracovnú dobu si rozmysli (od-do), lebo sa musí dodržiavať ako je v zmluve dohodnuté:)
mv66
08.04.05,18:41
Tych 1000 musim vydokladovat? Ja som ich chcela na pomocne administrativne prace, bez monterok, rukavic ...
andrej_rv
08.04.05,18:56
Na aky ucet v PU sa uctuje firmou prijatych 1000,-?
Tych 1000 musim vydokladovat? Ja som ich chcela na pomocne administrativne prace, bez monterok, rukavic ...Podľa mňa by to malo ísť na 648, sú to dotácie na úhradu nákladov. Tých 1000,- Sk netreba vydokladovať, poznám exekútorku i účtovníčky, ktoré zamestnávajú v rámci absolventskej praxe na rôzne administratívne práce - príprava dokladov, vypisovanie VPD, nahadzovanie predkontovaných dokladov do PC.. Mne sa zdá, že je to forma výhodná pre obe strany. Absolventi sa aspoň otestujú a ak sú dobrí, možno ich prijať aj natrvalo.
mv66
14.04.05,12:18
andrej_rv, dakujem za odpoved, bola super.
Neviete mi este poradit, ci musia byt z nasho obvodu, minule sme chceli nezamestnanu absolventku z BA V, a kedze patrime BA IV, vraj to neslo. Neviete, ci to len nejaka pani na UP iniciativne kladie prekazky, alebo je tam skutocne toto obmedzenie?
andrej_rv
15.04.05,16:51
Neviete mi este poradit, ci musia byt z nasho obvodu, minule sme chceli nezamestnanu absolventku z BA V, a kedze patrime BA IV, vraj to neslo. Neviete, ci to len nejaka pani na UP iniciativne kladie prekazky, alebo je tam skutocne toto obmedzenie? Ja som sa dnes na to opýtal známej, čo má na starosti dotácie na úrade práce. Jediné obmedzenie pre absolvenstskú prax je, že musí byť najmenej 15 dní v evidencii, ináč nič. Podmienka rovnakého obvodu je teda haluz. (Ale vraj to môže mať vplyv na čísla zamestnanosti v obvode, čo je zasa jeden z hlavných prémiových ukazovateľov pre obvod :) )
evuša
15.04.05,17:43
Osobne zamestnávam pracovníčku na absolventskú prax. Tých 1000,- Sk je určených výlučne pre podnikateľa na úhradu nákladov s absolventskou praxou. Nie je potrebné ich vyúčtovať. Na absolventskú prax si môžete vybrať konkrétneho nezamestnaného. Stačí vypísať potrebné tlačivá, doložiť zo sociálnej poisťovne potvrdenie, že máte zamestnanca. Nezamestnaný si musí sám zaplatiť zákonné poistenie v niektorej komerčnej poisťovni, ale to mu úrad práce preplatí. Odporúčam každému, aby využil, čo mu zákon núka. Veď tých 6.000,- Sk tiež na ceste nenájdete a náklady máte nulové. Máte z toho len plusy. Netreba oficiálne platiť, neplatíte odvody, dane a ešte platia vám. Tak prečo nevyužiť?
adam
27.05.05,12:35
Dnes som mala kontrolu z úradu práce zameranú na dodržiavanie zmluvy o absolventskej praxi. Požadovali dochádzkový list, či čerpala nejaké voľno,
či je miesto výkonu označené samolepkou s logom ESF. Ešte chceli vidieť záznam o poučení ako dodržiavať bezpečnostné predpisy ( presne popísať, čo a ako, napr. pri práci s počítačom pozor na el. prúd, pošmyknutie na mokrej podlahe...)s podpisom absolventa.To som nemala, mám dopracovať....Dámy boli príjemné, žiadne zbytočné pripomienky.....
Pekný víkend.........:)
Ivan2
27.05.05,21:52
Dobry den, mate niekto skusenosti s dotaciou z UP na vytvorenie pracoveho miesta v s.r.o. pre dlhodobo nezamestnaneho v BA, co vsetko treba splnit, ako radi tieto dotacie poskytuju a ako dlho trva jej vybavenie.
porfin
05.06.05,13:13
Po prečítaní príspevkov sa chcem uistiť, či som to správne pochopila.
Ak chceme zobrať zamestnanca na absolventskú prax, tak:
1/ Zájdem na úrad práce a požiadam o absolventa, spíšem s ÚP dohodu a oni mi niekoho ponúknu. (musím ísť na ÚP v mieste podnikania, alebo bydliska???)
2/Ak sa mi uchádzač zapáči a dohodnem sa s ním, spíšem pracovnú zmluvu - dohodu o absolventskej praxi...(nemáte niekto taký vzor? na akú dobu ho mám či musím zamestnant?)
3/ Absolventa poučím o bezpečnosti práce, dám si to od neho podpísať.
4/ Napíšem náplň jeho práce
5/ Evidujem jeho dochádzku /max. 20 hod v týždni/
6/ dostanem 1000sk od ÚP na absolventa ktoré v JÚ evidujem ako príjem ovpl. ZD a z neho platím výdavky na absolventa- ochraný odev...
7/ Absolvent má nárok na 10 dní dovolenky......(za rok?)
8/ Ak absolvent pracuje 3x v týždni po 6 hod. má nárok na stravné?
alebo 4x5hod.. Ako je to s jeho stravovaním?
9/ absolvent dostane 1500sk z ÚP
...... no a tu mám znovu nejasnosť....
Tých 1500sk dostane absolvent rovno na jeho účet?
a ešte čosi.... mzdu za absolventskú prax ....tú mu vypočítam ja napr. 4000,- a vyplatím mu ju ako normálnemu zamestnancovi a odvediem za neho všetky odvody???
Alebo absolvent bude počas tejto absolventskej praxe dostávať podporu v nezamestannosti navýšenú z úradu práceo o tých 1500sk ??? A ÚP zaplatí odvody???
10/ Po ukončení absol.praxe vydám absolventovi "potvrdenie" o vykonaní abs. praxe.
11/ ak nebudem s absolventom spokojná, môžem okamžite s ním rozviazať pracový pomer?
12/ naopak môže absolvent rozviazať so mnou ako zamestnávateľom prac. pomer okamžite alebo ako???
Ja viem asi som s toho MAGOR :o, ale chcem tomu rozumieť a preto Vás pekne prosím o odpoveď..
adam
05.06.05,14:16
Pre Porfin:
1/ Zájdeš na príslušný ÚP, kde chceš absolventovi ponúknuť miesto.
2/ Ty nespisuješ žiadnu pracovnú zmluvu. Absolvent je u Teba na praxi, ktorá trvá 6 mesiacov. Ak budeš s ním spokojná, môžeš ho zamestnať na trvalý PP, čo však nie je podmienkou.
3/ ako píšeš
4/ ako píšeš
5/ eviduješ dochádzku, robí 4 hodiny denne, nie 3xpo6 ani 4x5 hod.
9/ 1500 dostane poštou, alebo na účet a Ty tiež. Mzdu za absolvenskú prax nedávaš, len ak sa s ním pomimo dohodneš, že bude robiť napr. 8 hodín, 4 má prax a 4 mu zaplatíš Ty. Ale nie na doklad. ÚP platí odvody. Možno na DOVP, ale to neviem určite, či sa môže!
Teba nezaujíma, aké peniaze berie z ÚP! U Teba je na praxi.
11,12/ v zmluve s ÚP máš vymedzené podnienky odstúpenia od zmluvy.
Napísala som všetko?
Pekný deň.........:)
garter
05.06.05,14:33
Adam pekne si to napísal. Len ešte doplním, teraz budú študenti končiť školy.
Je to na ich výbere, či sa zaregistrujú na Úrade práce, soc. vecí a rodiny (ďalej úrad) hneď po maturite alebo až od 1. septembra. Po tú dobu kým nebudú prihlásení na úrade ich rodičia majú nárok na prídavky a daňový bonus (500+400). Oni si aj sami môžu nájsť zamestnávateľa a potom to na úrade dať len do súladu ( zamestnávateľ si podá žiadosť a zaregistrovaný UoZ - absolvent si podá prihlášku na výkon absolventskej praxe). Je dobré keby sa zaregistrovali hneď po maturite, lebo tam musí byť splnená podmienka byť v evidencii úradu mininálme 15 dní. Nemusia mať odpracovaný celý mesiac, stačí aj 1 deň a on má nárok na 1500,-- - je to paušálny príspevok a tak isto zamestnávateľ má nárok na 1000,--.
porfin
05.06.05,16:06
Ďakujem Ti veľmi pekne Adam:). Už to chápem.
adam
05.06.05,19:22
Ďakujem Ti veľmi pekne Adam:). Už to chápem.
Rada som pomohla.........:)
ing.erika
25.08.05,14:27
Stretla som sa aj ja s Absolventskou praxou. Známa má v pláne zamestnať takto jednu nezamestnanú, že mzdu jej bude platiť NÚP a ona ako zamestnávateľ bude za to niečo dostávať. Neviete o tom náhodou niečo bližšie, ako to funguje? Vďaka za každú dobrú radu.
ahoj Dada, ja som o tom našla na stránke ministerstva práce toľko:
http://www.employment.gov.sk/DIS/prispevky_zakon_o_sluzbach_zamestnanosti/Prispevok_na_vykonavanie_absolventskej_praxe/absolventska_prax.htm
dadida
29.08.05,21:05
Žiadosť si musíš podať do 10-eho v mesiaci, aby si mohol mať absolventa od 1-ého nasle. mesiaca. K žiadosti musíš doložiť výpis z registra(živnostenského, alebo obchodného) a pýtajú aj nájomnú zmluvu, alebo vlastnícky list od miesta, kde podnikáš. Zamstnávateľ dostáva 1000,-Sk absolvent 1500,-Sk. Pracovať môže iba 4 hodiny denne. A ešte: Za absolventa je považovaný každý mladý človek do 25 rokov. tak mi bolo povedané na ÚP.
garter
30.08.05,06:15
Pripájam info o absolventskej praxi
Evelinkaa
30.08.05,07:36
Pre Porfin:
9/ 1500 dostane poštou, alebo na účet a Ty tiež. Mzdu za absolvenskú prax nedávaš, len ak sa s ním pomimo dohodneš, že bude robiť napr. 8 hodín, 4 má prax a 4 mu zaplatíš Ty. Ale nie na doklad. ÚP platí odvody. Možno na DOVP, ale to neviem určite, či sa môže!
Teba nezaujíma, aké peniaze berie z ÚP! U Teba je na praxi.

Môže na doklad, ale maximálne 800,- Sk / týždeň.
kalka
13.10.05,17:08
Ja by som ešte odporučila pri nástupe absolventov vypracovať interný pokyn pre vykonávanie ab.praxe, kde bude uvedená náplň práce a zabezpečenie podmienok pre ich prácu a poučenie o bezpečnosti práce. Mali by to podpísať. Máme na praxi troch absolventov a mali sme už aj kontrolu z Úradu práce, a kontrolovali aj tieto veci.
Mima - ja som si už vypracovala takýto pokyn, ale chýba mi tam upresnenie ohľadom zabezpečenia podmienok pre prácu. Uveď prosím aspoň v skratke čo tam uvádzaš v tom zabezpečení. Vďaka
garter
13.10.05,17:32
Môže na doklad, ale maximálne 800,- Sk / týždeň.
Opravím a doplním najviac 64 hodín mesačne a maximálne 3200,-- Sk mesačne.
jay
13.10.05,20:29
Nam ked prisla kontrola na absolventa, chceli vidiet dochadzku.Jedine co im vadilo bolo to,ze v niektore dni mal odpracovane 8hod a to vtedy ked si chcel nadrobit na nejake ine dni a nechcel cerpat volno.Vsetko zalezi od uzavretej dohody medzi upsvar a z-telom, myslim terminy odovzdania dochadzky a podania ziadosti. A este k tej kontrole: povedali ze ked robi 8h treba vzdy pisat 4h podla dohody,zevraj oni vedia ze bezne sa to robi tak ze 1 tyzden robi po 8h a dalsi tyzden ma volno. No a u nas to bolo tak ze volno mohol cerpat az po 2 mes abs.praxe.
Co sa tyka naplne prace, vacsinou sa nezamestnani beru na administrativne prace, ale môže sa "využiť aj na niečo ine" zaleži od hlavnej činnosti z-teľa
evae
21.10.05,08:51
chcela som upozornit, ze v okrese Prievidza (kto spada pod UPSVAR PD) prebiehaju masivne kontroly, maju ich spravit do konca roka 200, akurat sa od nas vratili, chystaju sa na Novaky.

Treba dochadzku, na co vyuzivate 1000,- Sk, ak ma vyfasovane OPP tak podpisane, ze ich vyfasoval, papier, ze bol vyskoleni v BOZP a PO, papier, ze si uvedomuje, ze moze cerpat volno,ak cerpal tak dochadzku, ak nechce cerpat, tak pisomne od neho, ze nechce, dochadzku k aktualnemu dnu, vyveseny papier plagat absolventskej praxe na stene, a ak uz mate nejakych ukoncenych, tak kopiu hodnotenia, ktore ste mu vystavili.
veronika1
26.10.05,07:19
Po ukončení absol.praxe je zamestnávateľ povinný vystaviť potvrdenie. Môžte pomôcť s nejakým vzorom? A ešte sa chcem opýtať " evae " o aké hodnotenie išlo kontrole? Nemala si na mysli potvrdenie o ktoré Vás žiadam ako vzor?
linda19
20.01.06,13:00
Som absolventkou na UP a chcela by som sa spytat ze ak sa zamestnam na dohodu ci mozem odist z UP:Prosim poradte DIK
garter
26.04.06,19:42
Som absolventkou na UP a chcela by som sa spytat ze ak sa zamestnam na dohodu ci mozem odist z UP:Prosim poradte DIK

Neviem či odpoveď ešte aktuálna, ale možno niekomu pomôže.
Byť evidovaná áko uchádzač o zamestnanie je na báze dobrovoľnosti. Je to na tvojom rozhodnutí. Ak máš dohodu o vykonaní práce, male by si ju mať do 64 hodín, čo by si mala stíhať vykonávať aj absol. prax a popritom si privyrábať na dohodu o vykonaní práce.
Alebo sa môžeš rozhodnúť, že sa dáš z úradu vyradiť na vlastnú žiadosť, opätovne môžeš byť zaradená až po troch mesiacoch. Počas doby ako nebudeš vedená na úrade práce ako uchádzač o zamestnanie a nebudeš mať pracovnú zmluvu, budeš považovaná za dobrovoľne nezamestnanú osobu a máš povinnosť si platiť zdravotné odvody.
randy
27.04.06,16:16
zdravím...
koncom mesiaca sa mi skončí absolventská prax... aké skúsenosti?? je to v pohode... vybavovanie na úradoch je ok.. možno trošku zbytočných papierovačiek, ale inak fajn.. prístup pracovníčok na UPSVaR? ako všade... záleží na tom, na koho narazíte...
zamestnávateľ dostáva 1 000,-- - nezdaňuje sa..
absolvent dostáva 1 500,-- a pracuje 4 hodiny denne... po 4 mesiacoch má nárok na 10 dňovú dovolenku... sila :p
mýslím, že je to výhodne.... pre obe strany....
samozrejme, dohody okolo ohodnotenia zo strany zamestnávateľa a ochoty pracovať zo strany absolventa sú vždy možné....
tak asi tak...
majte sa krásne...:)
Lienočka
27.04.06,18:10
Viete mi poradit ako je to s praxou ak študenti počas študia na strednej škole musia absolvovať dvojtýždňovú prax v nejakej firme. Vyplývajú z toho nejaké povinnosti pre zamestnávateľa? Ja mam pocit, že nie, len musí po ukončení potvrdiť, že študent u neho praxoval.
Možno nejaká dochádzka a popis prác, ktoré vykonával.
Čo vy nato?
garter
30.04.06,13:04
zdravím...
koncom mesiaca sa mi skončí absolventská prax... aké skúsenosti?? je to v pohode... vybavovanie na úradoch je ok.. možno trošku zbytočných papierovačiek, ale inak fajn.. prístup pracovníčok na UPSVaR? ako všade... záleží na tom, na koho narazíte...
zamestnávateľ dostáva 1 000,-- - nezdaňuje sa..
absolvent dostáva 1 500,-- a pracuje 4 hodiny denne... po 4 mesiacoch má nárok na 10 dňovú dovolenku... sila :p
mýslím, že je to výhodne.... pre obe strany....
samozrejme, dohody okolo ohodnotenia zo strany zamestnávateľa a ochoty pracovať zo strany absolventa sú vždy možné....
tak asi tak...
majte sa krásne...:)
Neviem prečo toľko pesimizmu. Nie je to vysoká suma, ale podľa mňa veľmi dobrý nástroj aktívnej politiky na získanie praxe. Nakoniec, keď Ti končí prax, skús sa poinformovať u svojho zamestnávateľa či by Ťa neprijal do pracovného pomeru. Možno o tom nevie, že má možnosť dostať na takto vytvorené miesto pre absolventa dotáciu. Pomôž mu s tým, poinformuj sa na ÚPSVAR a možno bude spokojnosť naďalej na oboch stranách.
BTW - zamestnávateľ už 1000,-- Sk nedostáva (boli zdaňované), absolvent 1700,-- (zmena od 1.1.2006)
garter
30.04.06,13:09
Viete mi poradit ako je to s praxou ak študenti počas študia na strednej škole musia absolvovať dvojtýždňovú prax v nejakej firme. Vyplývajú z toho nejaké povinnosti pre zamestnávateľa? Ja mam pocit, že nie, len musí po ukončení potvrdiť, že študent u neho praxoval.
Možno nejaká dochádzka a popis prác, ktoré vykonával.
Čo vy nato?
Dochádzka nie je na škodu: 1. niekedy chodia zo škôl na kontrolu
2. život je nevyspytateľný, počas výkonu praxe preberá organizácia za študenta zodpovednosť... tak je dobré mať poznamená od kedy do kedy na praxi bol
Lienočka
01.05.06,15:54
Ďakujem. Aj mne to tak vychádzalo.:)
Soňurka
19.05.06,18:14
Prajem pekný večer :) všetkým
Rozumiem tomu dobre, že keď SZČO podniká samostatne - nemá zamestnanca,
tak nemôže vziať nikoho na absolventskú prax??:confused:
Soňurka
22.05.06,17:37
Takže odpovedám sama sebe :p aj ostatným, ktorých tento problém tiež zaujíma. Po konzultácii na ÚP oznamujem všetkým, že aj SZČO, ktorá podniká samostatne už v tomto roku môže prijať pracovníka na absolventskú prax.
V min. roku to tak nebolo.:D
Topas
02.08.06,13:03
Prajem pekný deň,

vie mi niekto poradiť, aké má povinnosti zamestnávateľ, ak má evidovaného uchádzača na absolventskej praxi.
Zoltán Kovács
02.08.06,13:11
Prajem pekný deň,

vie mi niekto poradiť, aké má povinnosti zamestnávateľ, ak má evidovaného uchádzača na absolventskej praxi.

Treba viesť dennú dochádzku, ktorá sa odovzdáva na ÚP po ukončení mesiaca. Absolvent má nárok na 10 dní dovolenky počas trvania abs.praxe.
evae
02.08.06,13:22
my sme mali aj kontrolu, vyzadovali oznacenie pracoviska nalepkou, dochadzku (robenu priebezne), dokaz o skoleni BOZP a plus sa pytali na co vyuzivame prispevok z uradu prace (to sme dali, ze osatenie pracovnika a pitny rezim). plus, ked sa skonci prax treba napisat posudok a zalozit si do zlozky.
Topas
02.08.06,13:42
A úrazové poistenie sa za absolventa neplatí?
evae
02.08.06,13:48
nie, v podstate podnikatel neplati nic, iba dostava peniaze. (teda pokial nema nejaku kolektivnu zmluvu, kde ma nieco urcene nad ramec)
Zoltán Kovács
02.08.06,13:49
A úrazové poistenie sa za absolventa neplatí?

Poistenie platí ÚP. Veď výplatu nedávaš tak nemáš ani z čoho rátať úrazové poistenie.
Zoltán Kovács
02.08.06,13:50
nie, v podstate podnikatel neplati nic, iba dostava peniaze. (teda pokial nema nejaku kolektivnu zmluvu, kde ma nieco urcene nad ramec)

Teraz už za absolventskú prax ÚP nerefunduje nič. Minulý rok ešte poukazovali 1000,- Sk ako refundáciu vzniknutých nákladov na vytvorenie miesta pre absolventa.
Topas
03.08.06,04:11
Ďakujem za Vaše odpovede. Veľmi ste mi pomohli.
STRELEC
03.08.06,04:31
[quote=randy]zdravím...
koncom mesiaca sa mi skončí absolventská prax...
zamestnávateľ dostáva 1 000,-- - nezdaňuje sa..je to príjem zdaňovaný.
absolvent dostáva 1 500,-- a pracuje 4 hodiny denne... po 4 mesiacoch má nárok na 10 dňovú dovolenku... sila :p
mýslím, že je to výhodne.... pre obe strany....
samozrejme, dohody okolo ohodnotenia zo strany zamestnávateľa a ochoty pracovať zo strany absolventa sú vždy možné....
tak asi tak...
majte sa krásne...:)
Ivča
08.11.06,11:04
Poradí mi niekto so žiadosťou o absolventskú prax? Vypisuje sa tam žiadateľ, štatutárni zástupcovia a zodpovedný pracovník. Sme ZŠ s MŠ. Žiadateľ bude ZŠ s MŠ, štatutárny zástupca - riaditeľ školy a zodpovedný pracovník .... ? Neviem kto by to mal byť.
Ďakujem.
evae
08.11.06,15:59
zodpovedny pracovnik je ten co prideluje pracu absolventovi a kontroluje jeho dochadzku a taktiez posiela jednotlive vykazy. aspon u nas to tak bolo a bola som to ja...
dragonfly
10.08.11,18:05
dobrý večer, chcela by som sa informovať o absolventskej praxi ako szčo, ako je to teraz. Som iba sama ako živnostník, nezamestnávam nikoho. Brata tento rok nezobrali na nádväzné magisterské štúdium a ak by sa dalo, radi by sme to urobili tak, že by som ho vzala zatiaľ na absolventskú prax. Jednou z podnikateľských činností je internetový predaj a potrebujem vytvoriť nový eshop všetky veci okolo toho, správu, postupne vybavovanie objednávok. Pomahal by mi aj tak, ale s tou praxou by to bolo výhodnejšie, hlavne finančne, keďže som szčo dosť krátko a stále sa rozbieham.
1.Môžem zobrať absolventa aj keď som iba sama a nikoho nezamestnávam?
2.Treba požiadať na úrade práce o pridelenie absolventa - môžem si sama vybrať?Teda aby som vzala brata?
3.Úrad práce platí iba výplatu absolventa alebo aj niečo na náklady zamestnávateľa ako to bolo kedysi?
Ak viete ešte niečo, čo by mohlo byť pre mňa dôležité, budem vďačná za všetko.
Určite sa budeme informovať na ÚP, ale radšej by som mala už nejaké info vopred.
ďakujem
Xanti
10.08.11,18:25
dobrý večer, chcela by som sa informovať o absolventskej praxi ako szčo, ako je to teraz. Som iba sama ako živnostník, nezamestnávam nikoho. Brata tento rok nezobrali na nádväzné magisterské štúdium a ak by sa dalo, radi by sme to urobili tak, že by som ho vzala zatiaľ na absolventskú prax. Jednou z podnikateľských činností je internetový predaj a potrebujem vytvoriť nový eshop všetky veci okolo toho, správu, postupne vybavovanie objednávok. Pomahal by mi aj tak, ale s tou praxou by to bolo výhodnejšie, hlavne finančne, keďže som szčo dosť krátko a stále sa rozbieham.
1.Môžem zobrať absolventa aj keď som iba sama a nikoho nezamestnávam?
2.Treba požiadať na úrade práce o pridelenie absolventa - môžem si sama vybrať?Teda aby som vzala brata?
3.Úrad práce platí iba výplatu absolventa alebo aj niečo na náklady zamestnávateľa ako to bolo kedysi?
Ak viete ešte niečo, čo by mohlo byť pre mňa dôležité, budem vďačná za všetko.
Určite sa budeme informovať na ÚP, ale radšej by som mala už nejaké info vopred.
ďakujem
Na UP musí byť v evidencii min. 3 mesiace,
v podstate viac sa dočítaš tu http://www.upsvar.sk/sluzby-zamestnanosti/nastroje-aktivnych-opatreni-trhu-prace/absolventska-prax/51-prispevok-na-vykonavanie-absolventskej-praxe.html?page_id=12940 a na ľavo máš aj tlačivá čo treba vypísať.

ad.2 ) do žiadosti napíšeš konkretne meno absolventa, UP s tým nerobí problém
ad.3) nie len absolvent dostane príspevok vo výške životného minima tj. cez 185 eur
dragonfly
10.08.11,18:32
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď
vilob
16.01.12,14:20
Prosím vás, poberáme príspevok podľa §50a (úrad práce nám prepláca odvody za zamestnanca). Máme možnosť ešte žiadať o absolventa? Ďakujem.
Xanti
16.01.12,16:30
Vilob,
podľa mňa Ti v tom nič nebráni, aj ked je pravda že schváliť absolventa nemusia. No ak neskúsiš nezistíš.
Sú to dve rôzne príspevky a myslím, že by sa nemali vylučovať. Držím palec.