tiger111
12.03.10,16:47
no neviem...
Miloš Mičega - CIMOM TN
12.03.10,17:27
no neviem...

Na to, že to je 1000-ci príspevok v tejto téme som očakával viac, lebo ani neviem čo to má byť.


CIMOM
Gard
13.03.10,15:30
Zdravim CIMOM,
minuly rok som kupil pozemok. Na vedlajsom pozemku ma sused dom, ale len nejakch 20 cm od hranice pozemku - meral to geodet.
Nezda sa mi to, je to nova stavba, tak nejake 3-4 roky stoji.
Teraz sused hovori, ze sa blizsie ako na meter k nemu nedostanem. Je to tak ? Neviem co tym mohol mysliet. Mohol by som stavat uz 0,5 m od hranice ?
Da sa niekde zistit, ze ake stavebne povolenie mal sused a ci dom nepostavil blizsie k hranici ako mal povolene ? Viem, na stavebnom urade. Ale daju mi takuto informaciu ? Alebo len ked pani na urade bude mat dobru volu ? Mam na to nejaky narok ?
Miloš Mičega - CIMOM TN
15.03.10,07:06
Zdravim CIMOM,
minuly rok som kupil pozemok. Na vedlajsom pozemku ma sused dom, ale len nejakch 20 cm od hranice pozemku - meral to geodet.
Nezda sa mi to, je to nova stavba, tak nejake 3-4 roky stoji.
Teraz sused hovori, ze sa blizsie ako na meter k nemu nedostanem. Je to tak ? Neviem co tym mohol mysliet. Mohol by som stavat uz 0,5 m od hranice ?
Da sa niekde zistit, ze ake stavebne povolenie mal sused a ci dom nepostavil blizsie k hranici ako mal povolene ? Viem, na stavebnom urade. Ale daju mi takuto informaciu ? Alebo len ked pani na urade bude mat dobru volu ? Mam na to nejaky narok ?

Požaiadať na stavebnom úrade.
Ak by nechceli poskytnúť SP, tak požiadať v zmysle zákona č. 211/2000 Z.z. o slobodnom prístupe k informáciám.

Požiadať o xerokópiu SP v písomnej forme.


CIMOM
Gard
15.03.10,18:22
Dik za odpoved,

este by som sa chcel spytat ako je to s tym jednym metrom vzdialenosti domov, resp. ked ma sused dom 20 cm od hranice pozemku, prakticky tym znehodnotil moj pozemok. Jedine ako ho zhodnotit, je postavit tiez na hranici. Chcem nechat ale z mojej strany 60 cm aby som mohol stenu zateplit a omietnut. Spolu by to bolo 80cm medzi domami. Neodporuje to nejakej norme (poziarnej alebo inej) ?
Miloš Mičega - CIMOM TN
16.03.10,05:26
Dik za odpoved,

este by som sa chcel spytat ako je to s tym jednym metrom vzdialenosti domov, resp. ked ma sused dom 20 cm od hranice pozemku, prakticky tym znehodnotil moj pozemok. Jedine ako ho zhodnotit, je postavit tiez na hranici. Chcem nechat ale z mojej strany 60 cm aby som mohol stenu zateplit a omietnut. Spolu by to bolo 80cm medzi domami. Neodporuje to nejakej norme (poziarnej alebo inej) ?

treba pozrieť § 6 vyhl. č. 532/2002 Z.z.


CIMOM
Gard
16.03.10,09:00
poznam ten §6, tam som vsak odpoved nenasiel. Podla toho co tam citam, tak neviem ako sused mohol postavit dom tak ako postavil, t.j. 20 cm od hranice. Alebo to vtedy nikto nepovazoval za znehodnotenie susedneho pozemku ? Potreboval by som konkretnu odpoved na moj pripad.
Je mozne ze sused uz postavil ako postavil a na mna zrazu vytiahnu vyhlasku o odstupoch od susednej stavby ? Viem si to zivo predstavit, ze ano a este sa budu cudovat, ze preco sa mi to nepaci.
Miloš Mičega - CIMOM TN
16.03.10,14:40
poznam ten §6, tam som vsak odpoved nenasiel. Podla toho co tam citam, tak neviem ako sused mohol postavit dom tak ako postavil, t.j. 20 cm od hranice. Alebo to vtedy nikto nepovazoval za znehodnotenie susedneho pozemku ? Potreboval by som konkretnu odpoved na moj pripad.
Je mozne ze sused uz postavil ako postavil a na mna zrazu vytiahnu vyhlasku o odstupoch od susednej stavby ? Viem si to zivo predstavit, ze ano a este sa budu cudovat, ze preco sa mi to nepaci.

Nie je možné takto povedať, či stavbu možno dať bližšie. Myslím, že áno.
Samozrejme došlo k znehodnoteniu pozemku (ak UPD neruieši tieto pozemky na úrovni územného plánu zóny).


CIMOM
komofei
16.03.10,22:29
Pozdravujem Vas.

Chcel by som Vas poprosit o radu ohladom vybavovania stavebneho povolenia v mojom pripade, ktory je nasledovny:
Vlastnim pozemok v intravilane obce, na ktorom mam vynatu cast pre stavebne ucely, kde chcem stavat RD. Je to 4. pozemok, co je cca 65m od parcely po ktoru je pristupova cesta a po ktorej ide NN (elektrina). Momentalne mam kladne vyjadrenia pre stavbne povolenie co sa tyka pristupovej cesty, avsak velky problem vidim s elektrinou. 8. oktobra 2009 som prostrednictvom obce podal ziadost o pripojenie na odber el. energie na VS distribucnu a 6. novembra mi prislo suhlasne stanovisko, avsak s napojenim na novu (este neexistujucu) trafostanicu. V odpovedi pisu, ze to nieje pouzitelny doklad k stavebnemu konaniu. Pytal som sa na aktualny stav starostu obce a ten mi popisal postup, ze momentalne caka na odpoved z elektrarni (uz od oktobra 2009), pokial snim uzavru zmluvu a prevedu nanho pravomoci/zodpovednosti, aby vybavil projekt a povolenie vystavby elektrickej siete v oblasti, kde mam pozemok. Navyse mi oznamil, ze po vybaveni vsetko to musi dat naspat elektrarnam, ktore maju 550 dni na realizaciu sieti podla projektu. Takze to vyzera tak, ze je mozne, ze ak by aj starosta vybavil projekt (uz sa vraj kresli) a povolenie za povedzme 3 mesiace, tak ajtak to mozu elektarrne postavit az na zaciatku roka 2012. Ake mam vlastne moznosti? Mozem ziskat stavebne povolenie aj bez elektrickej pripojky pocas vystavby? Nas rodicovsky dom je na tej istej ulici vo vzdialenosti cca 200m od mojho pozemku - mohol by som sa pocas vystavby pripojit na elektrinu doma?
Miloš Mičega - CIMOM TN
17.03.10,07:37
Pozdravujem Vas.

Chcel by som Vas poprosit o radu ohladom vybavovania stavebneho povolenia v mojom pripade, ktory je nasledovny:
Vlastnim pozemok v intravilane obce, na ktorom mam vynatu cast pre ...........................na tej istej ulici vo vzdialenosti cca 200m od mojho pozemku - mohol by som sa pocas vystavby pripojit na elektrinu doma?

Nedá sa to riešiť prípojkou od rodičou, pred ich meraním ?

CIMOM
komofei
17.03.10,08:22
Nedá sa to riešiť prípojkou od rodičou, pred ich meraním ?

CIMOM

Pre zjednodusenie som pridal k prispevku nakres situacie (mini-situacia.png) - pozor, nemal som ziadny poriadny program na kreslenie, takze len takto paintbrushom :( .
Rodicovsky dom (oznaceny modrou) je na ulici 5. od konca. Moj dom bude na pozemku (oznaceny zelenou), kde je este len planovana cesta, ziadna elektrina tam nejde. Najblizsie je NN elektrina (cervenou ciarkovane) cca 65m od mojho pozemku na konci existujucej ulice. Objekt T je uz existujuca trafostanica pre domy na existujucej ulici, podla vyjadrenia elektrarni, ja mam byt pripojeny na novu (este neexistujucu) trafostanicu. Cez znameho v elektrarnach som sa snazil dopatrat, ci by ma pocas stavby nemohli pripojit na NN na konci ulice, co je bod najblizsie ku mne, no zistoval a pravdepodobne to nepojde, lebo este dalej nez ja, su dalsie pozemky, kde chcu stavat a im by nevedeli zabezpecit kvalitu El. napajania (straty na napati a podobne). Skusit to nejako oficialnou cestou - ziadnych znamych ale rovno ziadostou na elektrarne? Alebo by sa dalo do stavebneho povolenia uviest, ze by som sa pocas stavby pripajal na elektrinu u rodicov dlhym predlzovakom? Slo by to vobec, ak by to muselo ist cez niekolko cuzdich obyvanycvh pozemkov alebo popri ceste? (Obavam sa bezpecnosti). A ak by aj ano, co s kolaudaciou - ako zarucim, ze o 2-3 roky kedy by som chcel kolaudovat, ze bude uz elektricka pripojka NN hotova :( ?
Vlastne su to otazky, ktore nedavam len vam, ale aj sebe a neviem ako dalej...
Tinush
18.03.10,17:54
dobry den, prosim, viete mi povedat, ake ziadost na ake urady potrebujem k stavebnemu povoleniu?... je potrebne dolozit ziadost aj na elektrarne alebo len na stavebny urad?... dakujem
Miloš Mičega - CIMOM TN
19.03.10,05:59
dobry den, prosim, viete mi povedat, ake ziadost na ake urady potrebujem k stavebnemu povoleniu?... je potrebne dolozit ziadost aj na elektrarne alebo len na stavebny urad?... dakujem

Treba pozrieť príspevok č. 3 v tejto téme.


CIMOM
stavebnik
21.03.10,12:29
Dobry den,
vlastnime pozemok na ktorom je podla uzemneho planu mozna vystavba a je tam naplanovana cesta. Studia je spracovana tak, aby sa vystavba dala realizovat po etapach. S vystavbou komunikacie sa uz zacalo no nie sme v tej etapa. V zaveznom stanovisku mesta je uvedene, ze komunikacia, ktora je vo vystavbe, by mala byt po kolaudacii odovzdana mestu a bola verejna. Tak isto aj kanalizacia a verejne osvetlenie, aby nebolo znemoznena vystavba na dalsich pozemkoch. S mestom podpisali Zmluvu o buducej darovacej zmluve.Plyn a elektrina by mali byt prevedene na organizacie ZSE a SPP, len problem je s vodou. Problem je ze sa nevieme financne dohodnut s tymi co realizuju vystavbu danej pristupovej komunikacii. Voda je riesena tak ze pod komunikaciou, ktora bude patrit mestu je sachta s jednym vodomerom a odtial sa budu napajat a kazdy bude mat podruzny vodomer. Vodovodna pripojka je vsak vlastnikov, ktori zacali cestu stavat. Postupovalo mesto spravne?? Nemala to byt inak riesene?? Nemala byt tato pripojka tiez verejna?? Bude predsa pod komunikaciou mesta. Viem ze vystavba vsetkych sieti a cesty nieco stalo, ale ked sa nevieme dohodnut, lebo pozaduju neakceptovatelnu sumu tak sa k vode nedostaneme. Mesto nam odkazalo, ze sa mame dohodnut, ale ak sa nevieme dohodnut co mozme urobit? Dakujem
Miloš Mičega - CIMOM TN
22.03.10,07:00
Dobry den,
vlastnime pozemok na ktorom je podla uzemneho planu mozna vystavba a je .......................k vode nedostaneme. Mesto nam odkazalo, ze sa mame dohodnut, ale ak sa nevieme dohodnut co mozme urobit? Dakujem

Neviem v čom je problém, ale vec vodovodných prípojok a pod. rieši zákona č. 442/2002 Z.z. o verejných vodovodoch a verejných kanalizáciách a o zmene a doplnení zákona č. 276/2001 Z.z. o regulácii v sieťových odvetviach.

Tu treba začať.

Zatiaľ tolko



CIMOM
Gard
22.03.10,11:43
Ake informacie je mozne ziskat na stavebnom urade o inych stavbach, ktore su uz hotove, resp. vo vystavbe ? Je mozne poziadat iba o xeroxkopiu stavebneho povolenia, alebo je mozne ziskat aj kopiu projektu domu ?
Vsetko co nie je tajne je verejne a teda skopirovatelne ? Ako je to podla toho zakona o pristupe k informaciam, co vsetko sa da ziskat na stavebnych uradoch ?
Miloš Mičega - CIMOM TN
22.03.10,12:51
Ake informacie je mozne ziskat na stavebnom urade o inych stavbach, ktore su uz hotove, resp. vo vystavbe ? Je mozne poziadat iba o xeroxkopiu stavebneho povolenia, alebo je mozne ziskat aj kopiu projektu domu ?
Vsetko co nie je tajne je verejne a teda skopirovatelne ? Ako je to podla toho zakona o pristupe k informaciam, co vsetko sa da ziskat na stavebnych uradoch ?


Xerokópiu rozhodnutia akéhokoľvek možno požadovať.
Xerokópiu z projektu nie. PD je chránená autorským zákonom.




Zákon 372/90 o priestupkoch - výňatok


§ 32
Priestupky na úseku kultúry

(1) Priestupku sa dopustí ten, kto
a) nedodrží podmienky určené pre usporiadanie divadelného, filmového predstavenia, hudobnej alebo inej verejnej produkcie, výstavy, prednášky alebo podniku ľudovej zábavy,
b) neoprávnene použije dielo podľa autorského práva alebo umelecký výkon,
c) poruší všeobecne záväzný právny predpis o ochrane predmetov alebo súborov predmetov múzejnej, kultovej alebo galerijnej hodnoty,
d) poruší všeobecne záväzný právny predpis vo veciach cirkví a náboženských spoločností.
(2) Za priestupok podľa odseku 1 písm. a) až d) možno uložiť pokutu do 3 000 Sk.



Trestný zákon - 140/1961 - výňatok


§ 152

Porušovanie autorského práva
(1) Kto s dielom, ktoré je predmetom ochrany podľa autorského práva, alebo s výkonom výkonného umelca, so zvukovým či s obrazovým záznamom alebo rozhlasovým či televíznym programom, ktoré sú predmetom práva príbuzného autorskému právu, neoprávnene nakladá spôsobom, ktorý patrí autorovi, výkonnému umelcovi, výrobcovi zvukového či obrazového záznamu, rozhlasovej či televíznej organizácii alebo inému nositeľovi týchto práv, alebo kto inak tieto práva porušuje, potresce sa odňatím slobody až na dva roky alebo peňažným trestom, alebo prepadnutím veci.
(2) Odňatím slobody na šesť mesiacov až päť rokov alebo peňažným trestom, alebo prepadnutím veci sa páchateľ potresce,
a) ak získa činom uvedeným v odseku 1 značný prospech alebo
b) ak sa dopustí takého činu v značnom rozsahu.




ZÁKON č. 618/2003 Z.z. o autorskom práve a právach súvisiacich s autorským právom (autorský zákon) - výňatok

napr.
§ 28
Použitie diela na vyučovacie účely


(1) Súhlas autora sa nevyžaduje na vyhotovenie rozmnoženiny krátkej časti zverejneného diela, na jej verejné rozširovanie inou formou prevodu vlastníckeho práva ako predajom, alebo na verejný prenos krátkej časti zverejneného diela, ak takéto použitie nepresahuje rámec odôvodnený vyučovacími účelmi v škole a neuskutočňuje sa na získanie priameho alebo nepriameho majetkového prospechu.

(2) Súhlas autora sa nevyžaduje na vyhotovenie rozmnoženiny krátkej časti zverejneného diela, zverejneného krátkeho diela alebo zverejneného diela výtvarného umenia jeho prenesením na papier alebo na podobný podklad prostredníctvom reprografického zariadenia, na jej verejné rozširovanie inou formou prevodu vlastníckeho práva ako predajom, ak takéto použitie nepresahuje rámec odôvodnený vyučovacími účelmi v škole a neuskutočňuje sa na získanie priameho alebo nepriameho majetkového prospechu.

(3) Na použitie podľa odsekov 1 a 2 sa primerane vzťahuje ustanovenie § 25 tretia veta.

(4) Za použitie podľa odsekov 1 a 2 nevzniká povinnosť uhradiť autorovi odmenu.






CIMOM
Gard
22.03.10,21:20
Na tu projektovu dokumentaciu sa pytam, nakolko by som rad ziskal susedov projekt domu z dovodu vyhotovenia svetlotechnickej studie. Riesitelovi studie by zrejme pomohlo vediet ake velke a kde su obytne miestnosti, z hladiska posudzovania pri vyhotovani posudku. Neviem ci sa da svetlotechnicke studia vyhotovit aj len tak na "slepo", len podla okien zvonku a planovanej buducej stavby.
jaja154
23.03.10,07:06
Dobry den,potrebujem poradit.Staviame garaz a chceli by sme v nej neskor urobit predajnu.Bude potrebne urobit zmenu v uzivani?Ak ano dalo by sa to urobit uz pri kolaudacii?Dakujem
Miloš Mičega - CIMOM TN
23.03.10,08:16
Dobry den,potrebujem poradit.Staviame garaz a chceli by sme v nej neskor urobit predajnu.Bude potrebne urobit zmenu v uzivani?Ak ano dalo by sa to urobit uz pri kolaudacii?Dakujem

Vyžaduje to zmenu v účele užívania stavby.

Stavebný zákon umožňuje spájať konania.

Treba podať návrh na kolaudáciu spolu so žiadosťou o zmenu v užívaní stavby (§68 SZ).

Bude k tomu treba záväzné stanovisko RUVZ.

CIMOM
ciners
24.03.10,09:37
Zdravim,
stala sa mi celkom taka zaujimava vec, tak by som sa rad spytal, ako to vlastne ma byt. Momentalne byvam v panelaku a asi 2 poschodia nad nami chcu vyrezat dverny otvor do nosnej steny. Majitelia bytu dali urobit staticky posudok, oznamili stavebnemu uradu, co chcu prerabat, vsetko im prebehlo v poriadku. Teraz nastala taka zaujimava situacia. Prisla nam kazdemu do schranky vyzva hlasovat, ci sme za alebo proti vyrezaniu tohoto otvoru. Potom nejaka iniciativna osoba zase dala do schranok letaky, ze bytovka nam padne na hlavu a ludia maju hlasovat proti.
Kto ma tu pozna, vie ze robim statiku, robil som dost takych to posudkov, ale nikdy som sa nezaujimal, co s tym dalej. Mam na mysli to, ze by este ludia dalej hlasovali, ci vyrezat alebo nie. To mi vyjadrenie statika a uradov pripada zbytocne. Preto sa chcem spytat: je taketo konanie spravcu bytovky, ktory toto hlasovanie organizuje v sulade s platnymi zakonmi? Mozu takto susedia rozhodovat o vyrezani alebo nevyrezani otvoru, ak stanovisko statika a stav. uradu je kladne? Dakujem za odpovede
pistin
24.03.10,10:01
Ahoj, síce nie som stavebník ale s úradmi som si užil svoje. Všeobecne platí že konanie o vydaní stavebného povolenia je správne konanie a účastníkom takého konania sú zo zákona všetky dotknuté osoby (teda aj susedia). Stavebný úrad by ich mal podľa zákona aj napriek posudku vyzvať k vyjadreniu a to ešte pre vydaním povolenia. Ak to neurobil, môže ísť o porušenie zákona (stavebný zákon a zákon o správnom konaní) a teda môže byť povolenie napadnuté (a to aj susedmi). Býva totiž dobrým zvykom že dotyčný stavebník susedov požiada vopred o súhlas. Ak to neurobil, tak sa oprávnene cítia dotknutí, poškodení a to čo robia si myslím robia správne. Ale to je len môj názor a neber ho ako nejakú dogmu. Keď vybavuješ stavebné povolenie tiež potrebuješ súhlas susedov s tým že tam bude stáť dom a že budeš mať okno do ich dvora otočené a pod. Bez toho Ti povolenie nevydajú. A toto je obdobné. K povoleniu treba súhlas susedov ako účastníkov správneho konania.
ciners
24.03.10,10:11
U RD mi je to s tymi susedmi jasne, len u bytoviek nie. 4 vchody sa maju vyjadrovat k jednemu otvoru, to mi pride divne. A u RD, ak je vsetko zakonne splnene su susdia len bábky, nic nemozu, nehlasuju, ci postavit alebo nie. Tuna susedia boli oboznameni,vsetko bolo v poriadku, potom prisl, ze bude hlasovanie-to uz nechapem, ak su splnene zakonne zalezitosti, tak by mal st.urad rozhodnut a nie dochodcovia zo styroch vchodov :D
V podstate by ma to vobec nezaujalo, keby nezacal kolovat list, ze nam bytovka padne na hlavu. Predtym som to bral tak, ze ked je technicky a legislativne vsetko ok, tak co by som ja isiel niekomu robit napriek. Ako vidim, niekto taky sa nasiel :)
Miloš Mičega - CIMOM TN
24.03.10,11:28
Zdravim,
stala sa mi celkom taka zaujimava vec, tak by som sa rad spytal, ako to vlastne ma byt. Momentalne byvam v panelaku a asi ....................ulade s platnymi zakonmi? Mozu takto susedia rozhodovat o vyrezani alebo nevyrezani otvoru, ak stanovisko statika a stav. uradu je kladne? Dakujem za odpovede

Nosné murivo je spoločná časť bytového domu. O spoločných častiach a spoločných zariadeniach rozhodujú spoluvlastníci spoločne, miín. väčšinou hlasovaním.
Stavebný úrad nemal vydať povolenie bez preukázania iného práva podľa § 139 ods. 1 SZ.
Vec sa nedá povoliť ani formou ohlásenia, lebo sa zasahuje do nosných častí stavby.

CIMOM
Miloš Mičega - CIMOM TN
24.03.10,11:30
Ahoj, síce nie som stavebník ale s úradmi som si užil svoje. Všeobecne platí že ................................ Ak to neurobil, tak sa oprávnene cítia dotknutí, poškodení a to čo robia si myslím robia správne. Ale to je len môj názor a neber ho ako nejakú dogmu. Keď vybavuješ stavebné povolenie tiež potrebuješ súhlas susedov s tým že tam bude stáť dom a že budeš mať okno do ich dvora otočené a pod. Bez toho Ti povolenie nevydajú. A toto je obdobné. K povoleniu treba súhlas susedov ako účastníkov správneho konania.


Tú časť čo som ponechal nie je pravda. Predtým je to OK.

Treba pozrieť : http://www.porada.sk/t106294-odmena-pre-stavebny-urad-a-pre.html


CIMOM
ciners
24.03.10,16:59
Dakujem za odpovede. Sam som zvedavy ako to dopadne :)
ivanusko
24.03.10,20:58
Dobry den,

mam otazku, je mozne aby stavebny urad zacala stavebne konanie tak ze oznami verejnou vyhlaskou zacatie konania, aj ked su vsetci ucastnici znami? Vyda rozhodnutie kde mi ako susedia v tom rozhodnuti ani nie sme uvedeni a zasle ho tak tiez verejnou vyhlaskou. To ako by chcel aby sme o tom ani nevedeli. Co mame v takom pripade robit? Stavba je uz zacata ale este nie je skolaudovana. Vopred dakujem za odpoved
Miloš Mičega - CIMOM TN
25.03.10,07:33
Dobry den,

mam otazku, je mozne aby stavebny urad zacala stavebne konanie tak ze oznami verejnou vyhlaskou zacatie konania, aj ked su vsetci ucastnici znami? Vyda rozhodnutie kde mi ako susedia v tom rozhodnuti ani nie sme uvedeni a zasle ho tak tiez verejnou vyhlaskou. To ako by chcel aby sme o tom ani nevedeli. Co mame v takom pripade robit? Stavba je uz zacata ale este nie je skolaudovana. Vopred dakujem za odpoved

Podajte podnet na prokuratúru. To bude asi najrýchlejšie.
Stačí iba uviesť číslo rozhodnutia, alebo zakonkretizovať stavbu a uviesť, v čom si myslíte, že došlo k porušeniu zákona.

CIMOM
stavebnik
25.03.10,23:45
Ahoj viem ze podobne tu uz bolo riesene, ale co je podla zakona obytna miestnost? Moze to byt aj kuchyna s jedalnou ak maju 20m2?? Ak na susednom pozemku nie je este stavba, musi sa ist na 3,5m vzdialenost od susedneho pozemku, ak stavba ma okna na obytnych miestnostiach do strany k susedovi? nikde v zakone sa nehovori o velkosti okien pri obytnych miestnostiach, je to jedno ako je velke?? Dakujem
stavebnik
25.03.10,23:55
Ako formou je mozne napadnut stavebne povolenie, ak bolo vydane v rozpore s Rozhodnutim o umiestneni stavby alebo aj uzemnym planom mesta. Dakujem
Miloš Mičega - CIMOM TN
26.03.10,07:45
1. Ahoj viem ze podobne tu uz bolo riesene, ale co je podla zakona obytna miestnost?
2. Moze to byt aj kuchyna s jedalnou ak maju 20m2??
3. Ak na susednom pozemku nie je este stavba, musi sa ist na 3,5m vzdialenost od susedneho pozemku, ak stavba ma okna na obytnych miestnostiach do strany k susedovi?
4. nikde v zakone sa nehovori o velkosti okien pri obytnych miestnostiach, je to jedno ako je velke?? Dakujem

K bodom :

1. § 43
Bytové budovy vyhl. 532/2002
4) Obytná miestnosť musí spĺňať požiadavky podľa slovenskej technickej normy.42)

(5) Svetlá výška obytnej miestnosti je daná slovenskou technickou normou. Svetlú výšku obytnej miestnosti možno znížiť na najmenej 2 400 mm a miestností v podkroví na 2 300 mm za podmienky, že ostatné významné stavebno-technické parametre na mikroklímu bytovej budovy sa v každom konkrétnom prípade ustanovia tak, aby sa dodržali základné požiadavky na tvorbu zdravého obytného prostredia.


Pojednáva o tom STN 73 4301.

2. Áno.

B]3.[/B] Ak má byť dodržaná rovnosť práv vlastníkov pozemkov, tak áno. Sused môže stavať tiež iba 3,5 m, lebo už sú okná na susednej stavbe. On nebude môcť už ísť len na 2,0 m.


4. § 31
Výplne otvorov vyhl. 532/2002
(1) Konštrukcie výplní otvorov vrátane ich osadenia musia mať požadovanú tuhosť, aby pri bežnej prevádzke nenastalo zrútenie, zvesenie alebo iná deformácia.

(2) Okenný parapet v obytnej a pobytovej miestnosti, pod ktorým je voľný vonkajší priestor hlbší ako 0, 5 m, musí byť vysoký najmenej 850 mm alebo musí byť vybavený zábradlím najmenej do tejto výšky.

(3) Dvere na únikovej ceste musia umožňovať bezpečný a rýchly priechod pri evakuácii osôb a nesmú brániť zásahu jednotky požiarnej bezpečnosti.

(4) Dvere, cez ktoré prechádza osoba s obmedzenou schopnosťou pohybu, môžu byť posuvné za predpokladu, že majú zabezpečenú schopnosť otvárania pri požiari alebo inej mimoriadnej udalosti nielen na princípe fotobunky alebo elektrického pohonu, ale aj na mechanickom princípe.



CIMOM
Miloš Mičega - CIMOM TN
26.03.10,07:46
Ako formou je mozne napadnut stavebne povolenie, ak bolo vydane v rozpore s Rozhodnutim o umiestneni stavby alebo aj uzemnym planom mesta. Dakujem


Riadnym odvolaním - § 53 správneho poriadku.

Ak je právoplatné tak mimoriadnym opravným prostriedkom - § 62, alebo § 65 správneho poriadku.

Existuje aj možnosť podania na prokuratúru.


CIMOM
stavebnik
29.03.10,22:47
Dobry den, mozeme napadnut stavebne povolenie na liniovu stavbu (cesta) podla §62 odst. 1c zakona c. 71/1967 na obnovu konania ak sme ako susedia neboli prizvani na konanie a nemohli sme sa ani odvolat, lebo aj zaciatok konania aj dorucenie vsetkych listin bolo verejnou vyhlaskou avsak priamo v stavebnom rozhodnuti nie sme uvedeni na konci rozhodnutia ako ti, ktorym sa stavebne povolenie dorucuje, i ked sa dorucuje verejnou vyhlaskou. Da sa to chapat v zmysle §62 odst. 1c. ze nam odnali moznost zucastnit sa konania?? Je podla nejakeho zakona usmernenie, ake ma mat nalezitosti dokument "Stavebne povolenie" a co ak nema tieto nalezitosti. Stale mame pocit, ze nas chceli vynechat z konania. Dakujem
Miloš Mičega - CIMOM TN
31.03.10,09:06
Dobry den, mozeme napadnut stavebne povolenie na liniovu stavbu (cesta) podla §62 odst. 1c zakona c. 71/1967 na obnovu konania ak sme ako susedia neboli prizvani na konanie a nemohli sme sa ani odvolat, lebo aj zaciatok konania aj dorucenie vsetkych listin bolo verejnou vyhlaskou avsak priamo v stavebnom rozhodnuti nie sme uvedeni na konci rozhodnutia ako ti, ktorym sa stavebne povolenie dorucuje, i ked sa dorucuje verejnou vyhlaskou. Da sa to chapat v zmysle §62 odst. 1c. ze nam odnali moznost zucastnit sa konania?? Je podla nejakeho zakona usmernenie, ake ma mat nalezitosti dokument "Stavebne povolenie" a co ak nema tieto nalezitosti. Stale mame pocit, ze nas chceli vynechat z konania. Dakujem



V § 62 ods. 1 písm. c) správneho poriasdku je uvedené :

c) nesprávnym postupom správneho orgánu sa účastníkovi konania odňala možnosť zúčastniť sa na konaní, ak to mohlo mať podstatný vplyv na rozhodnutie a ak sa náprava nemohla urobiť v odvolacom konaní;

Ja to neviem takto posúdiť.
__________________________________________________


Výňatok z vyhl. č. 532/2000 Z.z.



§ 10
Obsah stavebného povolenia
(k § 66 zákona)

(1) Stavebné povolenie obsahuje okrem všeobecných náležitostí /10/
a) meno, priezvisko (názov) a adresu (sídlo) stavebníka a ostatných účastníkov konania,
b) druh a účel povoľovanej stavby alebo jej zmeny,
c) parcelné čísla stavebných pozemkov podľa katastra nehnuteľností, na ktorých sa stavba povoľuje,
d) podmienky na uskutočnenie stavby alebo aj na užívanie stavby,
e) ďalšie podmienky, ktorými sa zabezpečí ochrana verejných záujmov a právom chránené záujmy účastníkov konania,
f) umiestnenie stavby na pozemku, ak bolo územné konanie spojené so stavebným konaním alebo sa územné rozhodnutie nevyžaduje,
g) ak ide o stavbu uskutočňovanú zhotoviteľom, meno, priezvisko (názov) a adresu (sídlo) zhotoviteľa stavby alebo oznámenie, že bude určený vo výberovom konaní; ak ide o stavbu uskutočňovanú svojpomocou, meno a adresu stavebného dozoru alebo kvalifikovanej osoby, ktorá bude zabezpečovať odborné vedenie uskutočňovania stavby,
h) určenie lehoty na dokončenie stavby,
i) rozhodnutie o námietkach účastníkov konania,
j) upozornenie stavebníka na povinnosť oznámiť stavebnému úradu začatie stavby.

(2) K stavebnému povoleniu pripojí stavebný úrad overenú projektovú dokumentáciu stavby alebo jej zmeny.


CIMOM
Snoophy
31.03.10,11:16
Behom pár dní by som mal (snaď) dostať list vlastníctva na pozemok a starý domček s vodovodnou prípojkou a elektrikou. Plyn tam nieje - je cez cestu cca 5m od hranice pozemku.
Tento rok by som chcel začať stavať .
Ak by všetko išlo tak ako má tak za koľko by som mohol mať stavebné povolenie a môžem začať robiť aspoň základy bez staveb. povolenia???

Budem mať LV
Mám Projekt. Dokumentáciu
vyhlásenie o dozore na stavbe (od architekta všetko čo treba na stav. povolenie).

Keďže tam mám elektriku a vodu tak by nemal byť problém s ich vyjadrením však??
U plynárov neviem....keďže tam nemám plyn.

Chcel by som začať v Júli stihnem???
Miloš Mičega - CIMOM TN
31.03.10,12:06
Behom pár dní by som mal (snaď) dostať list vlastníctva na pozemok a starý domček s vodovodnou prípojkou a elektrikou. Plyn tam nieje - je cez cestu cca 5m od hranice pozemku.
Tento rok by som chcel začať stavať .
Ak by všetko išlo tak ako má tak za koľko by som mohol mať stavebné povolenie a môžem začať robiť aspoň základy bez staveb. povolenia???

Budem mať LV
Mám Projekt. Dokumentáciu
vyhlásenie o dozore na stavbe (od architekta všetko čo treba na stav. povolenie).

Keďže tam mám elektriku a vodu tak by nemal byť problém s ich vyjadrením však??
U plynárov neviem....keďže tam nemám plyn.

Chcel by som začať v Júli stihnem???


Za normálnych okolností je to termín OK.

Treba vybaviť veci - viď príspevok č. 3 v tejto téme.


CIMOM
peter_vallo
01.04.10,00:39
DOBRY DEN
Pan CIMON. Boli by ste tak laskavy a poradili mi.
Mam starsi rodinni dom a chcem zboku k nemu postavit pristavbu pre zata s manzelkou. Aby som dodrzal literu zakona,, mur bude dva metre od hranice susedovho pozemku. Sused mi vsak chce robit naprieky, a vravi ze mi nepodpise papiere, lebo musim byt od hranice 3,5 metre ak tam chcem mat velke okno. Ze aj on tam bude chciet niekedy stavat a musi byt medzi nami 7 metrov rozdelenych napolku. Podotykam, ze na susedovom pozemku je len zahrada a stavat tam len planuje, ale nic este nerobi. Pocul som, ze vraj ma platit zasada kto prv pride prv melie
Dakujem velmi pekne. PETER
Miloš Mičega - CIMOM TN
01.04.10,05:36
DOBRY DEN
Pan CIMON. Boli by ste tak laskavy a poradili mi.
Mam starsi rodinni dom a chcem zboku k nemu postavit pristavbu pre zata s manzelkou. Aby som dodrzal literu zakona,, mur bude dva metre od hranice susedovho pozemku. Sused mi vsak chce robit naprieky, a vravi ze mi nepodpise papiere, lebo musim byt od hranice 3,5 metre ak tam chcem mat velke okno. Ze aj on tam bude chciet niekedy stavat a musi byt medzi nami 7 metrov rozdelenych napolku. Podotykam, ze na susedovom pozemku je len zahrada a stavat tam len planuje, ale nic este nerobi. Pocul som, ze vraj ma platit zasada kto prv pride prv melie
Dakujem velmi pekne. PETER

Tá zásada môže platiť niekte inde, ale nie pri stavbách.

Ak má voľný pozemok, tak svojím spôsobom má pravdu. Viem si predstaviť Vašu prístavbu na 2,0 m od hranice pozemku, ale bez okna z obytnej miestnosti. Ak budete mať okno, tak 3,5 m od hranice.
O vzdialenosdtiach pojednáva § 6 vyhl. č. 532/2002 Z.z.

Mimochodom súhlas suseda nepotrebujete. Pozrite si moju tému :

http://www.porada.sk/t106294-odmena-pre-stavebny-urad-a-pre.html


CIMOM
Miloš Mičega - CIMOM TN
05.04.10,08:30
.








Príemné veľkonočné sviatky prajem všetkým Poraďákom.






CIMOM
Brčo
05.04.10,18:10
Nemozem dat bod,tak aspon suhlas;).
Zabralo to "niekolko hodin"(skoro tyzden) preluskat sa na koniec,ale CIMON-si zlaty clovek...
Chcem kupit les,luka,TTP v Trnavskom kraji,dotiahnut tam mobilny dom a skusit si zivot off grid-ziadne napojenie na siete(elektrina,voda,plyn).
Otazka 1:mozem si na takom pozemku vykopat studnu??? alebo riesit pozemok s vydatnym pramenom...
Po nejakom case,ak mne a hlavne manzelke bude takyto zivot vyhovovat(off grid) chcem postavit slameno-hlineno-dreveny dom-bez zakladov,ukotvenia,iba postaveny na zemi bez napojenia na siete-vid foto.
Otazka 2:Co na to stavebny zakon/urad?Lesny urad?
Snoophy
07.04.10,06:00
V jednoduchosti otázka:
Môžem si vybaviť vyjadrenie od T-Comu k stavebnému a buraciemu povoleniu ked pozemok nieje ešte môj (je na prepise na katastri).
Teda vyjadrenie bude pýtať predajca ale stavebné budem vybavovať už ja.

Alebo mám počkať na LV? Na katastri povedali že je to už v pojednávaní ale ako dlho im to ešte potrvá... o pár dní to budú 2 mesiace.
Miloš Mičega - CIMOM TN
07.04.10,10:01
V jednoduchosti otázka:
Môžem si vybaviť vyjadrenie od T-Comu k stavebnému a buraciemu povoleniu ked pozemok nieje ešte môj (je na prepise na katastri).
Teda vyjadrenie bude pýtať predajca ale stavebné budem vybavovať už ja.

Alebo mám počkať na LV? Na katastri povedali že je to už v pojednávaní ale ako dlho im to ešte potrvá... o pár dní to budú 2 mesiace.

Vybavovať na seba. Veď keď je už podpísaná zmluva, tak prepis na katastri je len proces.
Právo máte na základe zmluvy + máte ďalší doklad o potvrdení návrhu na vklad.


CIMOM
tomas424
09.04.10,19:39
Zdravim,

zaujimala by ma jedna vec. Je mozne postavenie billboardu na ornej pode? parcela, na ktorej chcem billboard postavit ma cez 4.000 m2, takze by asi nebolo vhodne ju celu skusat preklasifikovat na stavebny pozemok ak by to bolo nutne. Resp. da sa preklasifikovat len cast parcely? Velmi pekne dakujem.
tomas424
09.04.10,19:47
Dobry den,

poprosil by som o jednu radu. Chcel by som postavit billboard na ornej pode. Je to mozne alebo ju je treba najskor preklasifikovat na stavebny pozemok. parcela ma rozlohu cez 4.000 m2, ak by to bolo teda nutne, je mozno vynat len urcitu cast a tu preklasifikovat?
Dakujem za odpoved.
dankylka
09.04.10,20:57
Dobrý deň, spolu so stavbou RD by sme chceli stavať aj kôlňu a prístrešok pre auto.
Jedna strana RD bude vzdialená od susedného pozemku 3,5m a práve do tohoto priestoru by sme chceli postaviť prístrešok (8x3m) a kôlňu (7x3m), takže by boli vzdialené od susedného pozemku 0,5m. Zastrešenie prístrešku aj kôlne bude riešené predĺžením strechy RD, kôlňa bude jednou stenou pristavená k RD, ale bude mať samostatný vchod zo záhrady, nebude prevádzkovo spojená s RD.
Pôvodne som uvažovala, že kôlňa aj prístrešok sa budú považovať za drobné stavby a môžu byť umiestnené 0,5m od hranice pozemku. Na SÚ mi povedali, že musím dodržať vzdialenosť 2m od susedného pozemku, pretože prístrešok aj kôlňa sa v tomto prípade považujú za súčasť RD. Úradníčka argumentovala tým, že budú mať spoločnú strechu s RD, ale keď nad tým tak rozmýšľam, tak tu možno ide aj o to, že na pozemku ešte nič nie je postavené a teda ten náš prístrešok a kôlnička nesplnia podmienku, že musia mať doplnkovú funkciu pre hlavnú stavbu (tá vlastne ešte nie je postavená)? Moja otázka znie, či je to tak, jako tvrdí SÚ? Ak áno, budeme musieť so stavbou prístrešku aj kôlne počkať až po kolaudácii RD a potom to budeme riešiť ohlásením drobnej stavby. Nebolo by možné ohlásiť drobnú stavbu, ak je napríklad postavená ešte len hrubá stavba RD?
wagner
10.04.10,16:08
Dobry den,

poprosil by som o jednu radu. Chcel by som postavit billboard na ornej pode. Je to mozne alebo ju je treba najskor preklasifikovat na stavebny pozemok. parcela ma rozlohu cez 4.000 m2, ak by to bolo teda nutne, je mozno vynat len urcitu cast a tu preklasifikovat?
Dakujem za odpoved.

Dá sa preklasifikovať tá časť parcely, na ktorú si dáš spraviť GP a táto časť bude zapísaná do KN ako stavebný pozemok.
wagner
10.04.10,16:11
Dobrý deň, spolu so stavbou RD by sme chceli stavať aj kôlňu a prístrešok pre auto.
Jedna strana RD bude vzdialená od susedného pozemku 3,5m a práve do tohoto priestoru by sme chceli postaviť prístrešok (8x3m) a kôlňu (7x3m), takže by boli vzdialené od susedného pozemku 0,5m. Zastrešenie prístrešku aj kôlne bude riešené predĺžením strechy RD, kôlňa bude jednou stenou pristavená k RD, ale bude mať samostatný vchod zo záhrady, nebude prevádzkovo spojená s RD.
Pôvodne som uvažovala, že kôlňa aj prístrešok sa budú považovať za drobné stavby a môžu byť umiestnené 0,5m od hranice pozemku. Na SÚ mi povedali, že musím dodržať vzdialenosť 2m od susedného pozemku, pretože prístrešok aj kôlňa sa v tomto prípade považujú za súčasť RD. Úradníčka argumentovala tým, že budú mať spoločnú strechu s RD, ale keď nad tým tak rozmýšľam, tak tu možno ide aj o to, že na pozemku ešte nič nie je postavené a teda ten náš prístrešok a kôlnička nesplnia podmienku, že musia mať doplnkovú funkciu pre hlavnú stavbu (tá vlastne ešte nie je postavená)? Moja otázka znie, či je to tak, jako tvrdí SÚ? Ak áno, budeme musieť so stavbou prístrešku aj kôlne počkať až po kolaudácii RD a potom to budeme riešiť ohlásením drobnej stavby. Nebolo by možné ohlásiť drobnú stavbu, ak je napríklad postavená ešte len hrubá stavba RD?

Na stavebnom úrade majú pravdu, pokiaľ strecha RD bude prekrývať kôlňu, tak musíš dodržať vzdialenosť 2m. Drobná stavba nesmie byť spojená s hlavnou stavbou, vtedy to bude vždy prístavba na ktorú treba SP a dodržať odstup od suseda 2m
dankylka
12.04.10,04:31
Na stavebnom úrade majú pravdu, pokiaľ strecha RD bude prekrývať kôlňu, tak musíš dodržať vzdialenosť 2m. Drobná stavba nesmie byť spojená s hlavnou stavbou, vtedy to bude vždy prístavba na ktorú treba SP a dodržať odstup od suseda 2m


Vychádzam z § 139b SZ:
(5) Zmeny dokončených stavieb sú

a) nadstavby, ktorými sa stavby zvyšujú,
b) prístavby, ktorými sa stavby pôdorysne rozširujú a ktoré sú navzájom prevádzkovo spojené s doterajšou stavbou,
c) stavebné úpravy, pri ktorých sa zachováva vonkajšie pôdorysné aj výškové ohraničenie stavby.

Kôlňa nebude prevádzkovo spojená s RD, nemožno ju teda považovať za prístavbu, hoci stavbu pôdorysne rozširuje. V prípade prístrešku neviem určiť, kam ho zaradiť.
janaGT
12.04.10,11:07
chcem sa spýtať, môže sused bez môjho vedomia vkročiť na môj pozemok aj keď nie je z jeho strany ohradený ( povinnosť ohradenia má on z tej strany), a presne cez miesto, kde máme vedené siete ( hlavný prívod el.energie, plyn, kanalizácia ), vodovodná šachta, kanal. šachta - môže tade behať s fúrikom plným betónu, prenášať ťažké betónové stĺpy na plot, ktorý momentálne robí? Ešte poznamenám, že on si najskôr urobil chodníky s dlažbou a teraz má zo svojej strany minimálny prístup.
A bez nášho súhlasu chodia cez náš pozemok všetci jeho brigádnici, stúpajú po šachtách, prípojkách ...., zostáva po nich more cigaretových ohorkov, udupaná tráva ...
wagner
12.04.10,11:48
chcem sa spýtať, môže sused bez môjho vedomia vkročiť na môj pozemok aj keď nie je z jeho strany ohradený ( povinnosť ohradenia má on z tej strany), a presne cez miesto, kde máme vedené siete ( hlavný prívod el.energie, plyn, kanalizácia ), vodovodná šachta, kanal. šachta - môže tade behať s fúrikom plným betónu, prenášať ťažké betónové stĺpy na plot, ktorý momentálne robí? Ešte poznamenám, že on si najskôr urobil chodníky s dlažbou a teraz má zo svojej strany minimálny prístup.
A bez nášho súhlasu chodia cez náš pozemok všetci jeho brigádnici, stúpajú po šachtách, prípojkách ...., zostáva po nich more cigaretových ohorkov, udupaná tráva ...

Vstúpiť na Tvoj pozemok môže iba s Tvojim súhlasom. Jednoducho ich nepusti - natiahni tam pichľavý drôt. Neviem ale ktorý zákon hovorí, že si to oplotenie musí postaviť on. Ja mám oplotenie zo štyroch strán, tiež som chcela mať pokoj a nikto sa oplocovať jednoducho nechystal. Čo neurobíš pre pokoj v duši.Inak vyhláška k stavebnému zákonu upravuje oplotenie nasledovne:

§ 12
Oplotenie pozemku

(1) Pozemok zastavaný stavbou musí byť oplotený, ak

a) stavba môže pôsobiť nepriaznivo na životné prostredie,
b) treba zamedziť voľný pohyb osôb alebo zvierat,
c) stavbu treba chrániť pred okolitými vplyvmi,
d) stavbu treba chrániť pred vstupom neoprávnenej osoby.

(2) Oplotenie nesmie

a) svojím rozsahom, tvarom a použitým materiálom narušiť charakter stavby na oplocovanom pozemku a v jeho okolí,
b) zasahovať do rozhľadového poľa pripojenia stavby na pozemnú komunikáciu,
c) ohrozovať bezpečnosť účastníkov cestnej premávky a iných osôb.

(3) Stavebný pozemok pozdĺž verejnej cesty, ulice alebo námestia, športoviska a ihriska, kempingu a rekreačného priestoru, skladiska a odstavnej plochy, násypu a výkopu musí byť oplotený, ak to vyžaduje bezpečnosť osôb a poriadok.
janaGT
12.04.10,11:51
Vstúpiť na Tvoj pozemok môže iba s Tvojim súhlasom. Jednoducho ich nepusti - natiahni tam pichľavý drôt. Neviem ale ktorý zákon hovorí, že si to oplotenie musí postaviť on. Ja mám oplotenie zo štyroch strán, tiež som chcela mať pokoj a nikto sa oplocovať jednoducho nechystal. Čo neurobíš pre pokoj v duši.Inak vyhláška k stavebnému zákonu upravuje oplotenie nasledovne:

§ 12
Oplotenie pozemku

(1) Pozemok zastavaný stavbou musí byť oplotený, ak

a) stavba môže pôsobiť nepriaznivo na životné prostredie,
b) treba zamedziť voľný pohyb osôb alebo zvierat,
c) stavbu treba chrániť pred okolitými vplyvmi,
d) stavbu treba chrániť pred vstupom neoprávnenej osoby.

(2) Oplotenie nesmie

a) svojím rozsahom, tvarom a použitým materiálom narušiť charakter stavby na oplocovanom pozemku a v jeho okolí,
b) zasahovať do rozhľadového poľa pripojenia stavby na pozemnú komunikáciu,
c) ohrozovať bezpečnosť účastníkov cestnej premávky a iných osôb.

(3) Stavebný pozemok pozdĺž verejnej cesty, ulice alebo námestia, športoviska a ihriska, kempingu a rekreačného priestoru, skladiska a odstavnej plochy, násypu a výkopu musí byť oplotený, ak to vyžaduje bezpečnosť osôb a poriadok.

mne ide teraz hlavne o to, aby mi náhodou nepoškodil prípojky a šachty, ako sa mám a môžem brániť?
wagner
12.04.10,11:56
mne ide teraz hlavne o to, aby mi náhodou nepoškodil prípojky a šachty, ako sa mám a môžem brániť?

Na hranici pozemku si natiahni pichľavý drôt, čím si vymedzíš svoju nehnuteľnosť. Natiahni to aspoň v troch radoch a tým im zabrániš vstup na Tvoj pozemok. Nemáš momentálne iné riešenie, iba zabrániť vstupu na svoj pozemok. Ak ho prestrihnú, zavolaj policajtov že Ti poškodili oplotenie. Na to nepotrebuješ povolenie od úradu - pichneš koly a natiahneš drôt. To nie je stavba pevne spojená so zemou.
Miloš Mičega - CIMOM TN
12.04.10,13:41
Zdravim,

1: Je mozne postavenie billboardu na ornej pode?
2. da sa preklasifikovat len cast parcely? Velmi pekne dakujem.

1. Áno
2. Uvedené je možné na základe územného plánu (ak to umožňuje).

CIMOM
Miloš Mičega - CIMOM TN
12.04.10,13:49
Dobrý deň, spolu so stavbou RD by sme chceli stavať aj kôlňu a prístrešok pre auto.
Jedna strana RD bude vzdialená od susedného pozemku 3,5m a práve do tohoto priestoru by sme chceli postaviť prístrešok (8x3m) a kôlňu (7x3m), takže by boli vzdialené od susedného pozemku 0,5m. Zastrešenie prístrešku aj kôlne bude riešené predĺžením strechy RD, kôlňa bude jednou stenou pristavená k RD, ale bude mať samostatný vchod zo záhrady, nebude prevádzkovo spojená s RD.
Pôvodne som uvažovala, že kôlňa aj prístrešok sa budú považovať za drobné stavby a môžu byť umiestnené 0,5m od hranice pozemku. Na SÚ mi povedali, že musím dodržať vzdialenosť 2m od susedného pozemku, pretože prístrešok aj kôlňa sa v tomto prípade považujú za súčasť RD. Úradníčka argumentovala tým, že budú mať spoločnú strechu s RD, ale keď nad tým tak rozmýšľam, tak tu možno ide aj o to, že na pozemku ešte nič nie je postavené a teda ten náš prístrešok a kôlnička nesplnia podmienku, že musia mať doplnkovú funkciu pre hlavnú stavbu (tá vlastne ešte nie je postavená)? Moja otázka znie, či je to tak, jako tvrdí SÚ? Ak áno, budeme musieť so stavbou prístrešku aj kôlne počkať až po kolaudácii RD a potom to budeme riešiť ohlásením drobnej stavby. Nebolo by možné ohlásiť drobnú stavbu, ak je napríklad postavená ešte len hrubá stavba RD?

Moja otázka znie, či je to tak, jako tvrdí SÚ?

Výňatok zo stavebného zákona

§ 139b

5. Zmeny dokončených stavieb sú

b) prístavby, ktorými sa stavby pôdorysne rozširujú a ktoré sú navzájom prevádzkovo spojené s doterajšou stavbou,


Takže, ak stavby nie sú prevádzkovo spojené, nejedná sa o prístavbu. Taxatívne je uvedené, že musia byť splnené obe podmienky.

___________________________
Nebolo by možné ohlásiť drobnú stavbu, ak je napríklad postavená ešte len hrubá stavba RD?

S týmto som sa ešte nestretol, ele podľa mňa to neodporuje zákonu. V zákone je uvedené, že drobná stavby mimo iného tvorí doplnkovú funkciu k hlavnej stavbe (§ 139b ods. 6 SZ). Hlavná stavba je daná. Pozemok je určený na zástavbu RD, teda nevidím v tom problém, aby sa nemohla povoliť drobná stavba. Zákon taxatívne neuvádza, že hlavná stavba musí byť už skolaudovaná.


CIMOM
Miloš Mičega - CIMOM TN
12.04.10,13:54
chcem sa spýtať, môže sused bez môjho vedomia vkročiť na môj pozemok aj keď nie je z jeho strany ohradený ( povinnosť ohradenia má on z tej strany), a presne cez miesto, kde máme vedené siete ( hlavný prívod el.energie, plyn, kanalizácia ), vodovodná šachta, kanal. šachta - môže tade behať s fúrikom plným betónu, prenášať ťažké betónové stĺpy na plot, ktorý momentálne robí? Ešte poznamenám, že on si najskôr urobil chodníky s dlažbou a teraz má zo svojej strany minimálny prístup.
A bez nášho súhlasu chodia cez náš pozemok všetci jeho brigádnici, stúpajú po šachtách, prípojkách ...., zostáva po nich more cigaretových ohorkov, udupaná tráva ...

To je čisto občiansko právna vec.
Samozrejme, že by nemal, ale .........

Mimochodom povinnosť robiť plot nie je nikde zakotvená, myslím tým to, že z ktorej strany. Každý si môže dokonca spraviť aj svoj.

CIMOM
janaGT
13.04.10,05:43
To je čisto občiansko právna vec.
Samozrejme, že by nemal, ale .........

Mimochodom povinnosť robiť plot nie je nikde zakotvená, myslím tým to, že z ktorej strany. Každý si môže dokonca spraviť aj svoj.

CIMOM

sme ulica so 16 rodinnými domami, z toho 15 robili plot z pravej strany, len on jediný - náš sused plot neurobil.
Takže ak som správne pochopila, keď mu poviem, že si neželám, aby z našej strany a po mojom pozemku vozil betón a jeho brigádnici sa tam zdržiavali a robili bordel, musí to akceptovať?
Miloš Mičega - CIMOM TN
13.04.10,06:34
sme ulica so 16 rodinnými domami, z toho 15 robili plot z pravej strany, len on jediný - náš sused plot neurobil.
Takže ak som správne pochopila, keď mu poviem, že si neželám, aby z našej strany a po mojom pozemku vozil betón a jeho brigádnici sa tam zdržiavali a robili bordel, musí to akceptovať?

Samozrejme.
Ak vniká na Váš pozemok, tak min. je to nejaký priestupok, napr. občianske spolunažívanie a pod.

CIMOM
janaGT
13.04.10,06:38
Samozrejme.
Ak vniká na Váš pozemok, tak min. je to nejaký priestupok, napr. občianske spolunažívanie a pod.

CIMOM

a na aký zákon a paragraf sa môžem odvolať?
Miloš Mičega - CIMOM TN
13.04.10,08:38
a na aký zákon a paragraf sa môžem odvolať?

Podnet na políciu. Občan nemusí vedieť konkrétne porušenie zákona.

CIMOM
gabullka
14.04.10,13:19
Dobrý deň.

Prosím súrne o radu.
Rada by som vedela, ako sa postupuje v situácii, že sused na vedľajšom pozemku chcel stavať, vzniesla som námietku počas stavebného konania a teraz sme sa dohodli, že s daným projektom súhlasím. Mala by som sa asi vyjadriť Stavebnému úradu a to písomne? Je nutné, aby to bolo potvrdené notárom? Alebo mám ísť osobne na Stavebný úrad?
Miloš Mičega - CIMOM TN
14.04.10,13:52
Dobrý deň.

Prosím súrne o radu.
Rada by som vedela, ako sa postupuje v situácii, že sused na vedľajšom pozemku chcel stavať, vzniesla som námietku počas stavebného konania a teraz sme sa dohodli, že s daným projektom súhlasím. Mala by som sa asi vyjadriť Stavebnému úradu a to písomne? Je nutné, aby to bolo potvrdené notárom? Alebo mám ísť osobne na Stavebný úrad?

Nič sa nedeje.
Stavebný úrad aj tak musí rozhodnúť podľa právnych predpisov, takže Váš súhlas je irelevantný.
Ak chcete napraviť určité "susedské vzťahy" chodte na stavebný úrad a "ztiahnite" svoje námietky, resp. predložte písomné stanovisko, že na uplatnených námietkach netrváte a žiadate stavebný úrad aby o nich podľa § 66 ods. 1 stavebného zákona nerozhodoval. Nemusí to byť overené.

Mimochodom ak aj stiahnete námietky, ale umniestnenie stavby je v rozpore s práv. predpismy, stavebný úrad nemôže povoliť stavbu, bez ohľadu na uplatnené námietky, alebo neuplatnené alebo ztiahnuté.

CIMOM
Snoophy
14.04.10,14:36
otázočka,
Ako dlho trvá vybaviť buracie povolenie, a čo k tomu treba???
Ďakujem
Miloš Mičega - CIMOM TN
14.04.10,18:06
otázočka,
Ako dlho trvá vybaviť buracie povolenie, a čo k tomu treba???
Ďakujem



Výňatok z vyhl. č. 453/2000 Z.z., ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia stavebného zákona



§ 24
Žiadosť o povolenie na odstránenie stavby
(k § 88 zákona)

(1) Žiadosť o povolenie na odstránenie stavby obsahuje
a) meno, priezvisko (názov) a adresu (sídlo) vlastníka stavby,
b) druh, účel, miesto a označenie stavby podľa katastra nehnuteľností, /1/
c) dôvody odstránenia stavby a predpokladaný termín začatia a skončenia prác,
d) názov a sídlo odborne vybavenej právnickej osoby, ktorá odstránenie stavby vykoná; ak vlastník bude odstraňovať stavbu svojpomocou, uvedie meno a adresu oprávnenej osoby, ktorá bude vykonávať odborné vedenie prác spojených s odstraňovaním stavby,
e) údaj, či sa stavba odstráni použitím trhavín,
f) údaje o tom, ako sa naloží s vybúraným materiálom a kam sa prebytočný materiál uloží,
g) zoznam účastníkov konania, ktorí sú žiadateľovi známi,
h) informácia o tom, ako sú zabezpečené doterajším nájomcom bytov a nebytových priestorov náhradné byty, ubytovanie alebo priestory,
i) ako bude využitý uvoľnený pozemok,
j) návrh na opatrenia na susednom pozemku alebo na stavbe, ak sa majú z týchto nehnuteľností vykonávať búracie práce alebo ak sa majú tieto nehnuteľnosti inak použiť.

(2) K žiadosti o povolenie na odstránenie stavby sa pripojí
a) doklad, ktorým sa preukazuje vlastnícke alebo iné právo k stavbe alebo k pozemkom,
b) technologický opis prác alebo aj nevyhnutné výkresy úprav pozemku,
c) v prípade radovej zástavby statické posúdenie, ktorým sa preukazuje zabezpečenie mechanickej odolnosti a stability nosných konštrukcií susedných stavieb a ich bezpečného užívania,
d) doklady o rokovaniach s dotknutými orgánmi štátnej správy, správcami sietí technického vybavenia a s účastníkmi konania, ak sa o odstránení stavby viedli vopred,
e) pri stavbách, ktorých odstránenie nebude vykonávať odborne vybavená právnická osoba, vyhlásenie oprávnenej osoby, ktorá sa zaviazala vykonávať odborné vedenie prác spojených s odstránením stavby,
f) rozhodnutia, stanoviská, vyjadrenia, súhlasy, posúdenia alebo iné opatrenia dotknutých orgánov štátnej správy,
g) pri stavbe, v ktorej bolo zabudované jadrové zariadenie, povolenie úradu jadrového dozoru udelené na základe posúdenia dokumentácie o jadrovej bezpečnosti pri vyraďovaní podľa osobitného predpisu. /16/

(3) Ak ide o odstránenie nehnuteľnej kultúrnej pamiatky, žiadosť obsahuje aj fotodokumentáciu, dokumentačné výkresy alebo inú dokumentáciu (napríklad meračskú alebo modelovú).
------------------------------------------------------------------------
/1/ § 18 a 69 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 162/1995 Z. z. o katastri nehnuteľností a o zápise vlastníckych a iných práv k nehnuteľnostiam (katastrálny zákon) v znení neskorších predpisov.
/16/ § 19 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 130/1998 Z. z.

______________________________

koľko to bude trvať - je to klasický postup ako pri stavebnom konaní, trvanie je individuálne podľa stavby a stavebného úradu


CIMOM
wegamizi
19.04.10,10:44
Dobry den,
s objektivnych dovodov chcem napadnut pravoplatne uzemne rozhodnutie. Je neprizvanie ucastnika uzemneho rozhodnutia dovod na zrusenie pravoplatnosti UR?
Miloš Mičega - CIMOM TN
19.04.10,11:27
Dobry den,
s objektivnych dovodov chcem napadnut pravoplatne uzemne rozhodnutie. Je neprizvanie ucastnika uzemneho rozhodnutia dovod na zrusenie pravoplatnosti UR?



Výňatok zo zákona č. 71/1967 Zb. o správnom konaní ... (správny poriadok)



§ 51
Oznámenie rozhodnutia

(1) Rozhodnutie sa účastníkovi konania oznamuje doručením písomného vyhotovenia tohto rozhodnutia, ak zákon neustanovuje inak. Deň doručenia rozhodnutia je dňom jeho oznámenia.


52
Právoplatnosť a vykonateľnosť rozhodnutia

(1) Rozhodnutie, proti ktorému sa nemožno odvolať (podať rozklad), je právoplatné.


Oddiel 2
Obnova konania



§ 62


(1) Konanie pred správnym orgánom ukončené rozhodnutím, ktoré je právoplatné, sa na návrh účastníka konania obnoví, ak

a) vyšli najavo nové skutočnosti alebo dôkazy, ktoré mohli mať podstatný vplyv na rozhodnutie a nemohli sa v konaní uplatniť bez zavinenia účastníka konania;
b) rozhodnutie záviselo od posúdenia predbežnej otázky, o ktorej príslušný orgán rozhodol inak;
c) nesprávnym postupom správneho orgánu sa účastníkovi konania odňala možnosť zúčastniť sa na konaní, ak to mohlo mať podstatný vplyv na rozhodnutie a ak sa náprava nemohla urobiť v odvolacom konaní;
d) rozhodnutie vydal vylúčený orgán (§ 9 a 13), ak to mohlo mať podstatný vplyv na rozhodnutie a ak sa náprava nemohla urobiť v odvolacom konaní;
e) rozhodnutie sa opiera o dôkazy, ktoré sa ukázali ako nepravdivé, alebo rozhodnutie sa dosiahlo trestným činom.

(2) Správny orgán nariadi obnovu konania z dôvodov uvedených v odseku 1, ak je na preskúmaní rozhodnutia všeobecný záujem.
_____________________________________________



Neviem, kedy je vyznačená právoplatnosť, resp. žiadne dátumy.
Musím však dodať, že treba podať okamžite odvolanie. Aj oneskorené odvolanie sa musí preskúmať - § 60 správneho poriadku.

Vychádzajúc z § 51 je podľa mňa územné rozhodnutie neprávoplatné, lebo základným predpokladom pre nadobudnutie právoplatnosti je jeho doručenie účastníkovi konania. Takže nakoniec sa nemusí ísť postupom podľa § 60, ale možno postupom podľa § 53 a násl. správneho poriadku - riadne odvolanie.


CIMOM
wegamizi
19.04.10,13:28
Dakujem srdecne, to som potrebovala.
gerty
20.04.10,09:10
Ahojte,
kúpila som pozemok v záhradkárskej oblasti a chcem si tam postaviť chatku na pätkách. Ak som dobre pozerala stavebný zákon budem potrebovať SP.Nemýlim sa?
Miloš Mičega - CIMOM TN
20.04.10,10:04
Ahojte,
kúpila som pozemok v záhradkárskej oblasti a chcem si tam postaviť chatku na pätkách. Ak som dobre pozerala stavebný zákon budem potrebovať SP.Nemýlim sa?

Ak pre dané územie nie je vydané územné rozhodnutie, v ktorom by bolo od vydania SP upustené, tak áno, treba SP.


CIMOM
christie01
21.04.10,13:30
Dobrý deň,

prosím o radu ako doplniť stavebníka do stavebného povolenia?
Kamarátka spolu s priateľom stavia dom, ona je majiteľkou pozemku, ona je na stavebnom povolení. Jej priateľ chce čerpať úver z PSS, ale prišlo k problému, že v zmluve má ako účel stavbu RD please wait 2 seconds for an uncompressed image. Takže k bločkom potrebuje aj stavebné povolenie. Bez jeho mena v stavebnom povolení nemá nárok na čerpanie úveru.
Ako ďalej?
V stavebnom úrade jej povedali aby spravili darovaciu zmluvu. Lenže ako darovať niečo, čo je ešte v štádiu výstavby? V neskorších príspevkoch som čítala, že zmena stavebníka je občiansko-právny akt, ale ako to spraviť?
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

P.S. Táto rubrika mi veľmi pomohla pri rekonštrukcii nášho RD. Klobúk dolu please wait 2 seconds for an uncompressed image
Miloš Mičega - CIMOM TN
21.04.10,13:37
Dobrý deň,

prosím o radu ako doplniť stavebníka do stavebného povolenia?
Kamarátka spolu s priateľom stavia dom, ona je majiteľkou pozemku, ona je na stavebnom povolení. Jej priateľ chce čerpať úver z PSS, ale prišlo k problému, že v zmluve má ako účel stavbu RD please wait 2 seconds for an uncompressed image. Takže k bločkom potrebuje aj stavebné povolenie. Bez jeho mena v stavebnom povolení nemá nárok na čerpanie úveru.
Ako ďalej?
V stavebnom úrade jej povedali aby spravili darovaciu zmluvu. Lenže ako darovať niečo, čo je ešte v štádiu výstavby? V neskorších príspevkoch som čítala, že zmena stavebníka je občiansko-právny akt, ale ako to spraviť?
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

P.S. Táto rubrika mi veľmi pomohla pri rekonštrukcii nášho RD. Klobúk dolu please wait 2 seconds for an uncompressed image



Je to občiansko právny akt, o ktorom stavebný úrad nerozhoduje.

Doporučujem jednu fintu :

1. Spraviť vzájomnú zmluvu o postúpení polovičných práv stavebníka (§ 70 SZ), čím prejdú práva a povinnosti na oboch.

2. Následne podať na stavebnom úrade žiadosť o zmenu stavby ešte pred jej dokončením (§ 68 SZ). Zmenu si aj vymyslieť , napr. zmena v termíne dokončenia stavby a pod.

3. O zmene stavby ešte pred jej dokončením musí stavebný úrad rozhodnúť.

4. V rozhodnutí o zmene uvedie už oboch stavebníkov.

5. V odôvodnení rozhodnutia mimo iného uvedie, na základe čoho došlo k rozšíreniu okruhu účastníkov konania.


CIMOM
cijasik
21.04.10,21:16
Dnes som dostal stavebne povolenie! To som raád!!!Sme radi!!!
dobrava
22.04.10,10:57
Prosím, neviem, či som zadal správne, ale nikde som nenašiel niečo podobné.
Mám klienta, ktorý má uzatvorenú nájomnú zmluvu na záhradku. Táto nájomná zmluva bola uzatvorená medzi poľnhospod. družstvom a zväzom záhradkárov na základe súhlasu majiteľa uvedeného pozemku. Zväz záhradkárov však zanikol a teda asi zákonite zanikla aj uvedená nájomná zmluva. Tento majiteľ sa však teraz ozval, že neoprávnene užíva uvedený pozemok - záhradku, aj keď vlastne na uvedenej záhradke už nerobí nič, sú tam len ovocné stromy. Tento majiteľ chce, aby môj klient uzatvoril s ním novú nájomnú zmluvu a pýta za to nájomné, alebo musí odstrániť všetky ovocné stromy, ktoré sa na uvedenom pozemku nachádzajú. Môj klient však nemá záujem už uvedenú záhradku využívať. Niekde som však počul, že je možné vymáhať ušlú škodu za tieto ovocné stromy, ktoré musí z uvedeného pozemku odstrániť. Existuje také niečo? Tých stromov je škoda, je z nich veľa kvalitného ovocia.
Miloš Mičega - CIMOM TN
23.04.10,05:36
Prosím, neviem, či som zadal správne, ale nikde som nenašiel niečo podobné.
...................stromy, ktoré musí z uvedeného pozemku odstrániť. Existuje také niečo? Tých stromov je škoda, je z nich veľa kvalitného ovocia.


Toto nie je moja parketa. Myslím však, že je dôležité, čo bolo na nájomnej zmluve, teda aké sú tam povinnosti po ukončení nájmu.


CIMOM
lienocka001
24.04.10,10:13
Prosim vas je v poriadku ak stavebny urad odo mna pozaduje suhlas suseda formou cestneho prehlasenia.. ak ideme stavat a su tu stiesnene pomery.. /podla zakona/ a potrebujeme ist od hranice pozemku nie na dva metre ale na 1.5 metra. pani na stavebnom mi povedala ze pokial ten suhlas mat nebudem nezacne vobec konanie...


na strane kde chceme ist na 1.5 metra tak nie je okno... a susedny dom je od hranice pozemku vzdialeny 17 metrov

ja som pani na stavebnom oponovala ze nakolko su tam stiesnene podmienky.. /co potvrdila/ aj tak musime ist na 2 metre od hranice.. len so suhlasom /overenym u notara / od suseda... by sme mohli ist blizsie

ako sa mam branit... /suseda ten suhlas neda lebo .... /
Miloš Mičega - CIMOM TN
25.04.10,06:46
Prosim vas je v poriadku ak stavebny urad odo mna pozaduje suhlas suseda formou cestneho prehlasenia.. ak ideme stavat a su tu stiesnene pomery.. /podla zakona/ a potrebujeme ist od hranice pozemku nie na dva metre ale na 1.5 metra. pani na stavebnom mi povedala ze pokial ten suhlas mat nebudem nezacne vobec konanie...


na strane kde chceme ist na 1.5 metra tak nie je okno... a susedny dom je od hranice pozemku vzdialeny 17 metrov

ja som pani na stavebnom oponovala ze nakolko su tam stiesnene podmienky.. /co potvrdila/ aj tak musime ist na 2 metre od hranice.. len so suhlasom /overenym u notara / od suseda... by sme mohli ist blizsie

ako sa mam branit... /suseda ten suhlas neda lebo .... /


Tu je odpoveď :

http://www.porada.sk/t106294-odmena-pre-stavebny-urad-a-pre.html


CIMOM
lienocka001
25.04.10,07:48
CIMOM

dakujem.. presne to som pani zo stavebneho uradu hovorila... odvolavajuc sa na odsek 3 a 4 prisl. vyhlasky...

napriek tomu mi ona tvrdila ze stavebny urad si moze vyziadat aj ine doklady a oni pozaduju overeny suhlas suseda inak nezacnu stavebne konanie...

mozem sa obratit na krajsky stavebny urad aby oni vydali k tomu stanovisko?
Miloš Mičega - CIMOM TN
25.04.10,11:46
CIMOM

dakujem.. presne to som pani zo stavebneho uradu hovorila... odvolavajuc sa na odsek 3 a 4 prisl. vyhlasky...

napriek tomu mi ona tvrdila ze stavebny urad si moze vyziadat aj ine doklady a oni pozaduju overeny suhlas suseda inak nezacnu stavebne konanie...

mozem sa obratit na krajsky stavebny urad aby oni vydali k tomu stanovisko?


Neobracajte sa zatiaľ na KSÚ.

Odkážte ho na túto stránku, resap. link a má odmenu, ak mi ukáže na právny predpis, podľa ktorého treba súhlas suseda.


CIMOM
magnezko
30.04.10,21:32
Dobry den,
prosim o radu ako dalej postupovat. Chcem stavat, ale pri stavebnom konani sused vyrukoval s tym, ze je nejasna hranica pozemku, bol aj zavolany geodet 2x a sused to vymeranie spochybnil, ze geodet nema pravdu a dal to na sud, ktory sa uz taha niekolko rokov. Na pojednavani sme spisali mimosudnu dohodu, ktoru ale on nedodrzal a dalej sa ideme sudit. Mozem poziadat sud, aby vydal rozhodnutie o tom, ze aj napriek spornej hranici pozemkov mozem zacat vystavbu rodinneho domu, ak dodrzim vsetky zakonom stanovene odstupy?
Dakujem za kazdu radu. :)
Miloš Mičega - CIMOM TN
02.05.10,18:57
Dobry den,
prosim o radu ako dalej postupovat. Chcem stavat, ale pri stavebnom konani sused vyrukoval s tym, ze je nejasna hranica pozemku, bol aj zavolany geodet 2x a sused to vymeranie spochybnil, ze geodet nema pravdu a dal to na sud, ktory sa uz taha niekolko rokov. Na pojednavani sme spisali mimosudnu dohodu, ktoru ale on nedodrzal a dalej sa ideme sudit. Mozem poziadat sud, aby vydal rozhodnutie o tom, ze aj napriek spornej hranici pozemkov mozem zacat vystavbu rodinneho domu, ak dodrzim vsetky zakonom stanovene odstupy?
Dakujem za kazdu radu. :)

Tu je ťažko odpovedať. Všetko záleží od formulácie námietky v stravebnom konaní a žalobného návrhu.
Stavebný úrad musí postupovať podľa § 137 SZ.
Ešte je dôležité aj to, či spochybnenie hranice pozemkov má podstatný vplyv na umiestnenie stavby. Poviem to takto : ak budem stavať RD na pozemku napr. 100x100 m v strede, tak námietka spochybnenia hranice napr. o 5 m nie je na postup podľa § 137 SZ. Ak budem stavať na pozemku 10x10 m, tak námietka spochybnenia pozemku aj 0,5 m môže byť na postup podľa § 137 SZ.




CIMOM
alltracboy
03.05.10,06:44
Chcel by som sa opytat na jednu vec. Mam stavebne povolene na dom v zahrade, okolo niesu zatial ziadne domy. Dodrzal som rozostupy (odstup od pozemku okna z obytnej casti 3,5m atd.) Pokial by suses isiel stavat dom na stranu kde mam okno z obyvacky, ako daleko pojde od hranice ak tam nebude mat dajme tomu okno. Otazka dva, aky vysoky plot moze spravit? Otazka tri, ked spravy vysoky nepriehladny plot, je to argument na to aby mohol postavit dom blizsie k mojemu oknu z obytnej casti(dajme tomu ze mi plotom uplne zakrije vyhlad)?
andiablo
03.05.10,09:45
no ja na tvojom mieste by som mu pohrozil žalobou za psychickú ujmu.Súdy už konečne začali odškodňovať. A pohrozil by som mu že budem po ňom vymáhať rozdiel ceny, o ktorú sa mi prevyšia náklady tým že naťahuje konanie. Samozrejme toto vtedy ak budeš dobre vedeiť že si ďaleko od hraníc
Peter82
03.05.10,10:00
SOm vlastník pozemok ktorý je vedený na katastri ako záhrada.Je mimo zastavaného územia obce a v územnom pláne je zakreslený ako výhľadová výstavba rodinných domov./koľko rokov nevedno/.
Bol som aj za starostom,že tam chcem začať stavať.Ale zavrhol mi to.Vyhováral sa na financie a problémy ohladom smetí,osvetlenia,údržby cesty a podobne.Ja si inžinierske siete zabezpečím sám,bez účasti obce.No aj napriek tomu povedal nie.
Ide tu len o to,že na vedlajšej parcele dovolil postaviť dom a mne dovoliť nechce. a este keď sused staval dom nebol predchádzajúci vlastník dnes už môjho pozemku vôbec oslovený alebo oboznámený o výstavbe rodinného domu.Nechcem robiť nikomu nejaké problémy,chcem ísť na to riadne legálne ale strácam pomaly trpezlivosť....
Ďakujem za všetky rady.
Poradte ako mám postupovať.
Miloš Mičega - CIMOM TN
03.05.10,11:29
1. Pokial by suses isiel stavat dom na stranu kde mam okno z obyvacky, ako daleko pojde od hranice ak tam nebude mat dajme tomu okno.
2. Otazka dva, aky vysoky plot moze spravit?
3. Otazka tri, ked spravy vysoky nepriehladny plot, je to argument na to aby mohol postavit dom blizsie k mojemu oknu z obytnej casti(dajme tomu ze mi plotom uplne zakrije vyhlad)?


K otázkam :
1. 7 m od stavby s oknom z obytnej miestnosti.

2. Obmedzenie nemá, ale nesmie ním tieniť obytnú miestnosť susednej stavby a ani svojej.

3. To nie je argument, vyhl. (§ 6 vyhl. č. 532/2002) rieši vzdialenosť RD navzájom, teda nerieši či je medzi nimi plot alebo nieje.


CIMOM
Miloš Mičega - CIMOM TN
03.05.10,11:32
SOm vlastník pozemok ktorý je vedený na katastri ako záhrada.Je mimo zastavaného územia obce a v územnom pláne je zakreslený ako výhľadová výstavba rodinných domov./koľko rokov nevedno/.
Bol som aj za starostom,že tam chcem začať stavať.Ale zavrhol mi to.Vyhováral sa na financie a problémy ohladom smetí,osvetlenia,údržby cesty a podobne.Ja si inžinierske siete zabezpečím sám,bez účasti obce.No aj napriek tomu povedal nie.
Ide tu len o to,že na vedlajšej parcele dovolil postaviť dom a mne dovoliť nechce. a este keď sused staval dom nebol predchádzajúci vlastník dnes už môjho pozemku vôbec oslovený alebo oboznámený o výstavbe rodinného domu.Nechcem robiť nikomu nejaké problémy,chcem ísť na to riadne legálne ale strácam pomaly trpezlivosť....
Ďakujem za všetky rady.
Poradte ako mám postupovať.


Neviem či je už nejaká predstava o stavbe, najlepšie ak by bola už PD.
V takom prípade by som natvrdo podal žiadosť o stavebné povolenie, resp. návrh na umiestnenie stavby. Podanie je začatie konania a stavebný úrad musí konať.
Ak aj nebude výsledok kladný, musí byť vydané rozhodnutie. To je možno napadnúť odvolaním a vtedy sa preskúma nadriadeným orgánom a uukáže sa opodstatnenosť zamiestnutia alebo neopodstatnenosť.


CIMOM
magnezko
03.05.10,11:41
Praveze moj pozemok je dost uzky a nepravidelny, ta najuzsia cast ma 11,6 m, ale priamo so mnou nesusedia obytne plochy. Susedia z obydvoch stran maju RD v predsie a sirka mojho RD ma byt 7m. No a ta sporna hranica je vlastne 0,6 m v jeho prospech a na druhej strane 0,4 v moj prospech. Na stavebnom postupovali podla § 137 SZ. Na sude sme sa dohodli, ze to tak dame zapisat aj do GP, ale nakoniec on dohodu nedodrzal a nebol ochotny geodetovy podpisat papiere do katastra. Uz neviem co s tym dalej, uvidim co bude na dalsom pojednavani a snad sa RD niekedy dozijem. ;o)
Peter82
04.05.10,08:25
Neviem či je už nejaká predstava o stavbe, najlepšie ak by bola už PD.
V takom prípade by som natvrdo podal žiadosť o stavebné povolenie, resp. návrh na umiestnenie stavby. Podanie je začatie konania a stavebný úrad musí konať.
Ak aj nebude výsledok kladný, musí byť vydané rozhodnutie. To je možno napadnúť odvolaním a vtedy sa preskúma nadriadeným orgánom a uukáže sa opodstatnenosť zamiestnutia alebo neopodstatnenosť.


CIMOM
No takže mám hotové územné študia,aj s umiestnením domu.Projekt vybraný.Boli to pozriet plynári, elektrikári a už sa pracuje na cenových ponukách.Ide ale o to ,že aj na prípojku treba ohlásenie ako drobnú stavbu na obecný úrad.A čo keď mi nevydajú ani toto.....?
dobrava
04.05.10,11:25
Prajem pekný deň, pomôže niekto s takýmto problémom?
Sú traja súrodenci, dvaja majú vlastné bývanie, tretí si začal dorábať vlastné bývanie /ešte ako slobodný/ na rodičovskom dome - teda ako nadstavba rodinného domu, so samostatným vchodom, samostatnými inž.sieťami - teda samostatná bytová jednotka. Rodičia dvom synom vyplatili hotovosť a tretiemu synovi dali vtedy rozostavanú stavbu v takej hodnote, v akej ostatným dvom synom dali hotovosť. Doteraz však uvedenú nadstavbu "neprepísali" na syna, medzitým sa aj oženil. Tento tretí syn medzitým ukončil uvedenú samostatnú bytovú jednotku na bývanie, urobil novú strechu na svoje náklady. Táto strecha je vlastne spoločná pre celý dom, aj keď vlastne pokrýva iba tú časť, kde býva tretí syn. Teraz chcú rodičia dať všetko do poriadku a "prepísať" to na tretieho syna.
Čoho sa má vyvarovať, alebo čo má v darovacej zmluve požadovať, aby bolo uvedené, aby v budúcnosti, keď príde k dedeniu majetku, teda spodnej časti rodinného domu, ktorý obývajú rodičia, aby ostatní dvaja synovia nepožadovali aj jeho časť rodinného domu, ktorý si sám vybudoval na vlastné náklady a podľa čoho sa bude posudzovať, na čo má nárok? Pretože teraz to vlastne vyznie tak, že rodičia darovali aj tú časť, ktorú si vlastne vybudovali s manželkou na vlastné náklady, nie?
Nedala by sa darovacia zmluva vyhotoviť tak, že rodičia darujú len tú časť, kedy ju "odovzdali" synovi na užívanie, teda do obdobia, keď stavbu začal dorábať už na svoje náklady. Viem, asi je to zložito napísané, ale prosím niekoho o odpoveď, ďakujem.
Miloš Mičega - CIMOM TN
04.05.10,12:40
Prajem pekný deň, pomôže niekto s takýmto problémom?
Sú traja súrodenci, dvaja majú vlastné bývanie, tretí si začal dorábať vlastné bývanie /ešte ako ......................... Viem, asi je to zložito napísané, ale prosím niekoho o odpoveď, ďakujem.

Bez akéjkoľvek debaty treba vec riešiť kúpnopredajnou zmluvou.
Je to najjednoduchšie, najrýchlejšie a najčistejšie. Dať aj ťarchu práva doživotného bezplatného užívania.



CIMOM
rodrigo
05.05.10,08:12
Zdravim vsetkych, chcel by som sa poradit s mojim problem ohladne stavebneho povolenia na nadstavbu RD. V roku 2008 som podial ziadost o stavebne povolenie na moj 30-rocny dvojpodlazny RD, ktory som chcel nadstavit na 3podlazny. Dna 17.8.2008 prislo rozhodnutie o zacati stavebneho konania o 20 dni neskor som zacal s nadstavbou. Po mesiaci prislo rozhodnutie o zastaveni stavby, v ktorej som aj nadalej pokracoval, aby som predisiel skodam. Zrusenie bolo na zaklade odvolania suseda. Dna 15.1.09 prisla pokuta za pokracovanie prac na stavbe. Tuto som uhradil. Dna 13.3.09 som obdrzal stavebne povolenie. Sused sa znova odvolal na krajsky stavebny urad. Ten nasiel 2 nedostatky a vratil vec na doriesenie okresnemu SU. Dna 16.9.09 som obdrzal list na doplnenie dokumentacie do 60 dni. Vsetko som dolozil dna 4.11.09, novu projektovu dokumentaciu a este protipoziarne rozhodnutie. Do dnesneho dna nemam ziadne vyjadrenie. Vsetky podmienky stavebneho zakona som dodrzal a ak by to bolo potrebne k rieseniu tohto problemu. Vzdialenost medzi RD je 7 metrov. Po telefonate na stavebny urad. Som zistil ze sused na presetrenie tejto veci na prokuraturu. Otazka znie: Je mozne aby stavebny urad vobec nekonal v mojej veci pocas 6 mesiacov, ked je to na prokurature a v podstate sa nic este nepreukazalo? Srdecne dakujem za kazdu zmysluplnu radu ako dalej postupovat.
Miloš Mičega - CIMOM TN
05.05.10,09:15
jediné mascenovať písomnosti


CIMOM
rodrigo
05.05.10,09:16
vdaka, nascenovat a poslat kam?
madwin
06.05.10,09:33
Ahoj vsetci, pomerne rozsiahla diskusia, vela zaujimavych a cennych rad akurat dufam, ze stale funguje. Stalo sa, ze ako ste uz na nejakej 60 strane rozoberali projektova dokumentacia nesedi s realizaciou aj ked je skolaudovana!(cierna stavba) no pripojku sme susedovi bagrom sekli a on ma snahu o vymahanie skody my sme vsak pri obnazeni kabla za nim sli a aj napriek dohode(na ktoru zrejme zabudol) z jesene ostatneho roka na co mame aj neutralneho svedka dnes poprel ze ide o jeho kabel a aj napriek vyzve aby si ho umiestnil teda nizssie - co opat ignoroval doslo aj napriek opatrnosti k jeho rozseknutiu. Ide po parcele cez ktoru mame pristup na pozemok (povolenie majitela je suhlasne) a vsetko realizujeme podla SP. Moze sa vobec domahat nejakej kompenzacie a ak ano akej? ako sa mozme branit my? bol na policii ale to nieje ich kompetencia takze sa stretneme pravdepodobne na mestskom urade...vieme ze SZ to ma za ciernu stavbu, ale ako dalej?
Miloš Mičega - CIMOM TN
07.05.10,07:45
Ahoj vsetci, pomerne rozsiahla diskusia, vela zaujimavych a cennych rad akurat dufam, ze stale funguje. Stalo sa, ze ako .............., ale ako dalej?

K tomu iba tri veci :
1. Škody sa môže domáhať iba súdnou cestou.
2. Stavebnému úradu treba dať podnet na nepovolenú stavbu (ak je).
3. Stavebný úrad by mal začať konanie podľa § 88a s jednoznačným výsledkom. Predpokladám, že prípojka sa dobrovoľne nepreloží, tak stavebný úrad bude musieť postupom podľa § 88a ods. 3 odkázať vlastníka pozemku na súd a konanie o povolení prerušiť. Takže opäť to bude na súde.


CIMOM
dobrava
07.05.10,10:53
Bez akéjkoľvek debaty treba vec riešiť kúpnopredajnou zmluvou.
Je to najjednoduchšie, najrýchlejšie a najčistejšie. Dať aj ťarchu práva doživotného bezplatného užívania.



CIMOM
Môžete mi vysvetliť, prečo jednoznačne kúpno-predajnou zmluvou? Podľa mňa darovacia zmluva je lepšia. Aká suma sa má v prípade kúpno-predajnej zmluvy stanoviť medzi rodičmi a synom? Skutočná hodnota stavby je pomerne vysoká, dá sa aj symbolicky za 1 Euro? Prečo neodporúčate darovacou zmluvou? Ide vlastne len o to, že tretí syn chce, aby vlastníkom nadstavby RD, ktorú si dobudoval za svoje financie, mal vo výlučnom vlastníctve on a aby v prípade dedičského konania nebola predmetom dedenia, teda aby vlastne "zo svojho" nemusel vyplácať ešte dvoch súrodencov. Prosím o bližšie vysvetlenie, prečo kúpno-predajnou zmluvou.
Ďakujem.
alltracboy
08.05.10,16:20
K otázkam :
1. 7 m od stavby s oknom z obytnej miestnosti.

2. Obmedzenie nemá, ale nesmie ním tieniť obytnú miestnosť susednej stavby a ani svojej.

3. To nie je argument, vyhl. (§ 6 vyhl. č. 532/2002) rieši vzdialenosť RD navzájom, teda nerieši či je medzi nimi plot alebo nieje.


CIMOM

cize aj ked on na tej svojej strane nebude mat okno a bude medzi nami 2m plot (co by som bol nerad, lebo by mi tienil izbu) tak ak by sa tam nahoidou staval dom tak musi byt 7m od mojeho? Este jedna otazka. Ked sa ide stavat plot a je tam ohlasovacia povinnost, budem o tom informovany uradom? Naozaj by som bol nerad ak by mi sused spravil vysoky plot, lebo uz by som mal celu jeho stranu (60m) v podstate minimalne 2m barieru. 25m domy co mu dovolili pristavat na hranici, potom nejake budy a este plot.
matteo
08.05.10,20:42
Zdravim. Prosim Vas, je nutne, aby bol projekt, ktory potrebujem k stav.povoleniu od projektanta (autorizovaneho)? Alebo si ho mozem naprojektovat aj sam? Skusenosti aj moznosti mam. Jedna sa jednoduchu pristavbu (izba) k rodinnemu domu. Je vobec nutne stavebne povolenie k takejto pristavbe? Dakujem
Miloš Mičega - CIMOM TN
10.05.10,09:39
Môžete mi vysvetliť, prečo jednoznačne kúpno-predajnou zmluvou? Podľa mňa darovacia zmluva je lepšia. Aká suma sa má v prípade kúpno-predajnej zmluvy stanoviť medzi rodičmi a synom? Skutočná hodnota stavby je pomerne vysoká, dá sa aj symbolicky za 1 Euro? Prečo neodporúčate darovacou zmluvou? Ide vlastne len o to, že tretí syn chce, aby vlastníkom nadstavby RD, ktorú si dobudoval za svoje financie, mal vo výlučnom vlastníctve on a aby v prípade dedičského konania nebola predmetom dedenia, teda aby vlastne "zo svojho" nemusel vyplácať ešte dvoch súrodencov. Prosím o bližšie vysvetlenie, prečo kúpno-predajnou zmluvou.
Ďakujem.

Pri kúpnopredajnez zmluve sa vec kúpi, resp. predá a zrušiť to možno iba na základe zákonom stanovených podmienok súdnou cestou.
Pri darovacej sa daruje, zrušiť ju možno za jednoznačne jednoduchších podmienok.


Výňatok z Občianskeho zákonníka (40/1964 Zb.)


Tretia hlava
DAROVACIA ZMLUVA


§ 628
(1) Darovacou zmluvou darca niečo bezplatne prenecháva alebo sľubuje obdarovanému a ten dar alebo sľub prijíma.

(2) Darovacia zmluva musí byť písomná, ak je predmetom daru nehnuteľnosť, a pri hnuteľnej veci, ak nedôjde k odovzdaniu a prevzatiu veci pri darovaní.

(3) Neplatná je darovacia zmluva, podľa ktorej sa má plniť až po darcovej smrti.


§ 629

Darca je povinný pri ponuke daru upozorniť na vady, o ktorých vie. Ak má vec vady, na ktoré darca neupozornil, je obdarovaný oprávnený vec vrátiť.


§ 630

Darca sa môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy.


Mimochodom darovaním nadobúda nehnuteľnosť len ten, komu je darovaná, aj keď je v manželskom zväzku.

______________________________

Mimochodom pri prípadnom dedičskom konaní sa môže na obdarovaného hľadieť ako na vysporiadaného. Vo Vašom prípúade budete mať darom darované to, čo ste za vlastné spravili.


CIMOM
Miloš Mičega - CIMOM TN
10.05.10,09:40
cize aj ked on na tej svojej strane nebude mat okno a bude medzi nami 2m plot (co by som bol nerad, lebo by mi tienil izbu) tak ak by sa tam nahoidou staval dom tak musi byt 7m od mojeho? Este jedna otazka. Ked sa ide stavat plot a je tam ohlasovacia povinnost, budem o tom informovany uradom? Naozaj by som bol nerad ak by mi sused spravil vysoky plot, lebo uz by som mal celu jeho stranu (60m) v podstate minimalne 2m barieru. 25m domy co mu dovolili pristavat na hranici, potom nejake budy a este plot.

Informovať suseda nie je povinnosť, ak sa nerobí plot aj z jeho pozemku.


CIMOM
Miloš Mičega - CIMOM TN
10.05.10,09:42
Zdravim. Prosim Vas, je nutne, aby bol projekt, ktory potrebujem k stav.povoleniu od projektanta (autorizovaneho)? Alebo si ho mozem naprojektovat aj sam? Skusenosti aj moznosti mam. Jedna sa jednoduchu pristavbu (izba) k rodinnemu domu. Je vobec nutne stavebne povolenie k takejto pristavbe? Dakujem


Výňato zo stavebného zákona



§ 45

6) Za vybrané činnosti sa nepovažuje

a) vypracovanie dokumentácie a projektu jednoduchých stavieb, drobných stavieb a zmien týchto stavieb, ktoré môže vypracovať osoba s príslušným odborným vzdelaním,
b) vedenie uskutočňovania jednoduchých stavieb uvedených v § 139b ods. 1 písm. b) a c) , drobných stavieb a zmien týchto stavieb.


Stavebné povolenie na prístavbu treba.


CIMOM
alltracboy
10.05.10,10:17
Informovať suseda nie je povinnosť, ak sa nerobí plot aj z jeho pozemku.


CIMOM
tak to potom nechapem na co sa to nahlasuje na urad. To tam mam ist preventivne otravovat aby mu nepovolili nieco co by sa mi nepacilo? Lebo pochybujem ze nieto na urade bude hladat ci tam je nejake okno alebo nie, hlavne ked ten dom este ani nestoji.
stavebnik
11.05.10,18:01
Dobry den, je podla zakona c.50/1976 Zb. §139 ods.3 a 4 liniovou stavbou ucelova komunikacia? V ods. 3 je slovicko najma a v ods.4 je ze o tom rozhoduje prislusny organ, ktory vydava povolenie. Moze ist konanie na ucelovu komunikaciu verejnou vyhlaskou? Dakujem
Miloš Mičega - CIMOM TN
12.05.10,07:52
Dobry den, je podla zakona c.50/1976 Zb. §139 ods.3 a 4 liniovou stavbou ucelova komunikacia? V ods. 3 je slovicko najma a v ods.4 je ze o tom rozhoduje prislusny organ, ktory vydava povolenie. Moze ist konanie na ucelovu komunikaciu verejnou vyhlaskou? Dakujem


Líniovou stavbou je aj miestna komunikácia, pričom súčasťou miestnej komunikácie sú aj účelové komunikácie. V danom prípade si myslým, že účelová komunikácia podľa uvedeného výňatku zo zákona č. 135/1961 Zb. o pozemných komunikáciách by nemala byť líniová. Určite nemá x kilometrov.


Verejnou vyhláškou ? Ak je veľký počet účastníkov konania, alebo sú neznámi, alebo ich pobyt je neznámi, tak treba doručovať verejnou vyhláškou. Doplním, že veľký počet nie je nikde špecifikovaný.



Výňatok zo zákona č. 135/1961 Zb.



§ 22
Účelové komunikácie


(1) Účelové komunikácie slúžia spojeniu jednotlivých výrobných závodov alebo jednotlivých objektov a nehnuteľnosti s ostatnými pozemnými komunikáciami alebo komunikačným účelom v uzavretých priestoroch alebo objektoch.

(2) Pre povolenie stavby účelovej komunikácie platí ustanovenie § 16.

(3) Účelové komunikácie sa členia na verejné a neverejné. Účelové komunikácie v uzavretých priestoroch alebo objektoch sú neverejné. Verejnú účelovú komunikáciu môže príslušná obec vyhlásiť za neverejnú len so súhlasom jej vlastníka.


CIMOM
hribopierre
12.05.10,08:58
CINOM klobuk dolu pred tym co si tu dokazal. Mas moje uznanie. Tiez ta poprosim o radu.

Kupil som pozemok, širka 25 m a dlzka 23 m. Vstup na pozemok je zo
severu s miernou odchylkouna vychod.

Obec vydala nariadenie ze sa bude stavat 3 m od ulicnej ciary, s cim som sa stotoznil, a druhe nariadenie je ze sa ma stavat v rozmedzi 2 - 4 m od hranice pozemku po pravej strane ked sa pozeram na pozemok.
Moj zamer bol vsak stavat 2 m od suseda po lavej strane (nemam na tej stene domu ziadne okna, cize viem ze zakon povoluje ist na 2 m).

Da sa s tym nieco robit?
Volal som so starostom, tvrdi ze to odporucili projektanti, vraj aby sme sa neuvarili v tych izbach co su orientovane na zapad.
Mne vsak vadi ze budem mat dvor v tieni od vlastneho domu, resp chcem mat kuchynu a obyvacku na zapad a kupelnu a spalnu na vychod.

Pytal som sa ho ci mozem dostat vynimku a netvaril sa nejako nadsene.
Vedel by som to nariadenie obist tak ze do projektu zakreslim pristavanu garaz k domu ale nakoniec ju nezrealizujem. Skolauduju mi dom ked bude chybat garaz ktora bude v projekte sucast domu?

vopred dakujem za radu
Miloš Mičega - CIMOM TN
12.05.10,09:12
.......
Obec vydala nariadenie ze ...........sucast domu?

vopred dakujem za radu

Aké je to nariadenie.

Čoto je ? Územné rozhodnutie, územný plán, VZN, alebo .... ?


CIMOM
dobrava
12.05.10,11:18
Pri kúpnopredajnez zmluve sa vec kúpi, resp. predá a zrušiť to možno iba na základe zákonom stanovených podmienok súdnou cestou.
Pri darovacej sa daruje, zrušiť ju možno za jednoznačne jednoduchších podmienok.


Výňatok z Občianskeho zákonníka (40/1964 Zb.)



Tretia hlava
DAROVACIA ZMLUVA


§ 628

(1) Darovacou zmluvou darca niečo bezplatne prenecháva alebo sľubuje obdarovanému a ten dar alebo sľub prijíma.

(2) Darovacia zmluva musí byť písomná, ak je predmetom daru nehnuteľnosť, a pri hnuteľnej veci, ak nedôjde k odovzdaniu a prevzatiu veci pri darovaní.

(3) Neplatná je darovacia zmluva, podľa ktorej sa má plniť až po darcovej smrti.


§ 629

Darca je povinný pri ponuke daru upozorniť na vady, o ktorých vie. Ak má vec vady, na ktoré darca neupozornil, je obdarovaný oprávnený vec vrátiť.


§ 630

Darca sa môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy.


Mimochodom darovaním nadobúda nehnuteľnosť len ten, komu je darovaná, aj keď je v manželskom zväzku.

______________________________

Mimochodom pri prípadnom dedičskom konaní sa môže na obdarovaného hľadieť ako na vysporiadaného. Vo Vašom prípúade budete mať darom darované to, čo ste za vlastné spravili.


CIMOM
Ďakujem za odpoveď. To, že darovanie nespadá do BSM, to mi je jasné - teda darovanie patrí výlučne obdarovanému, ako je to, keď sa prípadne rozvedú, alebo nedajbože pri smrti obdarovaného? Pri rozvode asi nepatrí manželke nič, aj keď to vlastne stavali počas spoločného života, však, a pri prípadnej smrti dedí polovicu manželka?
Na druhú odpoveď:
Bude sa v prípade dedičstva hľadieť naňho ako už "vysporiadaného", aj keď v darovacej zmluve bude mať uvedené, že ostatní dvaja synovia dostali hotovosť v takej výške, aká bola hodnota vtedy rozostavanej stavby, ktorú dostal tretí syn? Treba tam asi aj uviesť, že tento úkon, tzn. darovacia zmluva od rodičov nespadá do prípadného dedičského konania, teda že ďalší synovia nebudú požadovať o to väčšie dedičstvo, o čo viacej dostal tretí syn /aj keď to vlastne nie je pravda/.
Rodičia sú jednoznačne presvedčení, že to treba urobiť darovacou zmluvou a nie kúpno-predajnou zmluvou, takže neviem ...
rodrigo
12.05.10,16:22
Zdravim, chcem sa spytat, ci okresny stavebny urad moze pozastavit stavebne konanie, ak si stavebnu dokumentaciu vyziada prokuratura? Plati v takomto pripade lehota rozhodnutia SU 30 resp. 60 dni? Ako ma stavebny urad pri takomto pripade postupovat?
Dakujem
wagner
12.05.10,16:57
Zdravim, chcem sa spytat, ci okresny stavebny urad moze pozastavit stavebne konanie, ak si stavebnu dokumentaciu vyziada prokuratura? Plati v takomto pripade lehota rozhodnutia SU 30 resp. 60 dni? Ako ma stavebny urad pri takomto pripade postupovat?
Dakujem

Tak po prvé - okresný stavebný úrad už pekných pár rokov neexistuje. Stavebné konanie môže zastaviť len príslušný stavebný úrad. Stavebný zákon o zastavení stavebného konania hovorí toto:


Stavebné konanie

§ 60


(1) Ak predložená žiadosť o stavebné povolenie, najmä dokumentácia neposkytuje dostatočný podklad pre posúdenie navrhovanej stavby alebo udržiavacích prác na nej alebo ak sa v dokumentácii nedodržia podmienky územného rozhodnutia, vyzve stavebný úrad stavebníka, aby žiadosť v primeranej lehote doplnil, prípadne aby ju uviedol do súladu s podmienkami územného rozhodnutia, a upozorní ho, že inak stavebné konanie zastaví.

(2) Stavebný úrad zastaví stavebné konanie, ak stavebník

a) nepredložil dokumentáciu vypracovanú oprávnenou osobou,
b) nepreukázal požadované náležitosti žiadosti o stavebné povolenie podľa § 58 ods. 2 až 4,
c) nedoplnil žiadosť v určenej lehote podľa odseku 1,
d) neuviedol v určenej lehote predloženú dokumentáciu do súladu s podmienkami územného rozhodnutia,
e) vzal žiadosť o stavebné povolenie späť.
f) začal uskutočňovať stavbu predtým, ako stavebné povolenie nadobudlo právoplatnosť.
rodrigo
12.05.10,17:36
Dakujem za potvrdenie aj mojho nazoru. Z toho vyplyva, ze je dost podozrive, ze sa nam obecny stavebny urad neozyva uz vyse 180 dni aj ked ma vsetky potrebne podklady a komplet stavebnu dokumentaciu. A teraz na nasu urgenciu, napise po 6 mesiacoch, ze nemoze konat. To bude asi protizakonne alebo?
Dakujem
hribopierre
13.05.10,11:20
Aké je to nariadenie.

Čoto je ? Územné rozhodnutie, územný plán, VZN, alebo .... ?


CIMOM


CINOM,
vraj ide o urcenie pravidiel zo strany obce. Nedavali to do VZN.
zajtra by som tie pravidla mal mat vruke, tak ti to mozem poslat. Ak by si mal dovtedy nejaku radu tak sem s nou.
dik
wagner
13.05.10,12:10
Dakujem za potvrdenie aj mojho nazoru. Z toho vyplyva, ze je dost podozrive, ze sa nam obecny stavebny urad neozyva uz vyse 180 dni aj ked ma vsetky potrebne podklady a komplet stavebnu dokumentaciu. A teraz na nasu urgenciu, napise po 6 mesiacoch, ze nemoze konat. To bude asi protizakonne alebo?
Dakujem

Stavebný úrad je povinný konať hneď, najneskôr do 30 dní. Neviem prečo ste čakali takú dlhú dobu. Bol porušený zákon zo strany stavebného úradu.
rodrigo
13.05.10,13:04
Dakujem za informacie, ihned zacinam v tejto veci konat:)
P.S. islo o stavebne povolenie
Miloš Mičega - CIMOM TN
14.05.10,11:25
Zdravim, chcem sa spytat, ci okresny stavebny urad moze pozastavit stavebne konanie, ak si stavebnu dokumentaciu vyziada prokuratura? Plati v takomto pripade lehota rozhodnutia SU 30 resp. 60 dni? Ako ma stavebny urad pri takomto pripade postupovat?
Dakujem

V takom prípade sa postupuje podľa § 29 správneho poriadku v spojení s § 40 správneho poriadku. Jedná sa tzv. predbežnú otázku - konanie sa preruší.


CIMOM
dobrava
17.05.10,11:18
Ďakujem za odpoveď. To, že darovanie nespadá do BSM, to mi je jasné - teda darovanie patrí výlučne obdarovanému, ako je to, keď sa prípadne rozvedú, alebo nedajbože pri smrti obdarovaného? Pri rozvode asi nepatrí manželke nič, aj keď to vlastne stavali počas spoločného života, však, a pri prípadnej smrti dedí polovicu manželka?
Na druhú odpoveď:
Bude sa v prípade dedičstva hľadieť naňho ako už "vysporiadaného", aj keď v darovacej zmluve bude mať uvedené, že ostatní dvaja synovia dostali hotovosť v takej výške, aká bola hodnota vtedy rozostavanej stavby, ktorú dostal tretí syn? Treba tam asi aj uviesť, že tento úkon, tzn. darovacia zmluva od rodičov nespadá do prípadného dedičského konania, teda že ďalší synovia nebudú požadovať o to väčšie dedičstvo, o čo viacej dostal tretí syn /aj keď to vlastne nie je pravda/.
Rodičia sú jednoznačne presvedčení, že to treba urobiť darovacou zmluvou a nie kúpno-predajnou zmluvou, takže neviem ...
Prosím, uvažujeme správne?
Miloš Mičega - CIMOM TN
17.05.10,12:22
Prosím, uvažujeme správne?

1. Pri rozvode asi nepatrí manželke nič, aj keď to vlastne stavali počas spoločného života, však, a pri prípadnej smrti dedí polovicu manželka?

Odpoveď : Ak nehnuteľnosť zveladili, tak všetky náklady sú investované spoločne. Ak obdarovaný má vlastnícke právo, tak môže ho previesť aj na inú osobu. Obdarovaný môžu byť aj manželia spoločne.


2. Bude sa v prípade dedičstva hľadieť naňho ako už "vysporiadaného", aj keď v darovacej zmluve bude mať uvedené, že ostatní dvaja synovia dostali hotovosť v takej výške, aká bola hodnota vtedy rozostavanej stavby, ktorú dostal tretí syn?


Odpoveď : Riešenie je možné tak, že jeden bude mať darovanú nehnuteľnosť a dvaja fin. prostriedky. V tom prípade by asi mal byť aj znalecký posudok na nehnuteľnosť.

Nie som právnik , je to môj názor.



CIMOM
Snoophy
19.05.10,07:39
Buracie povolenie:
Ahojte... hned k veci:
1, na źivotné prostredie mám dať s LV aj 2x fotku domčeka čo sa bude búrať- načo to potrebujú? Chodia kontrolovať či nieje na tej fotke niečo zmenené?
2, vyjadrenie od sieti že je dom odpojený od IS a môže sa zbúrať stačí moje čestné prehlásenie alebo treba pýtať od vodarov plynarov a ZSE vyjadrenie že je odpojený?

Ďakujem
Miloš Mičega - CIMOM TN
19.05.10,07:55
Buracie povolenie:
Ahojte... hned k veci:
1, na źivotné prostredie mám dať s LV aj 2x fotku domčeka čo sa bude búrať- načo to potrebujú? Chodia kontrolovať či nieje na tej fotke niečo zmenené?
2, vyjadrenie od sieti že je dom odpojený od IS a môže sa zbúrať stačí moje čestné prehlásenie alebo treba pýtať od vodarov plynarov a ZSE vyjadrenie že je odpojený?

Ďakujem

K bodom :
1. LV im dajte kópiu, alebo z www.katasterportal.sk + čestné prehlásenie, že ste vlastníkom. Fotky im dajte keď ich chcú, i keď sa majú vyjadrovať k PD. Nemá to byť Vaša povinnosť, ale ...

2. Ak ste už odpojený, tak máte určite nejaký protokol o odpojení, napr. o demontáži elektromera a pod. Pridajte k tomu aj čestné prehlásenie.


CIMOM
gabika.mato
27.05.10,09:14
ahoj.potrebujem radu.ideme rekonštruovať dom ak požiadam o stavebné povolenie potrebujem k nemu priložiť aj projekt od architekta a posudok statika? lebo projekt nemamá a ani neuvažujem dať ho urobiť a posudok tiež nemám. a koľko stoji približne stavebné povolenie.a ešte by som chcela vedieť či do tej žiadosti stači napísať, že žiadam aj o zmenu účelu stavby alebo sa to robi ináč? za rady veľi pekne ďakujem
bjuty smis
27.05.10,21:03
Ahoj, poprosím o radu.
Staviam RD - bungalov, ale rozhodol som sa spraviť aj obytné podkrovie a navýšil som o 3 rady tehál, pridal po 2 okná na štíte strechy z každej strany. Musím to niekde nahlásiť - stavebný úrad, obec ?
Miloš Mičega - CIMOM TN
28.05.10,10:41
Ahoj, poprosím o radu.
Staviam RD - bungalov, ale rozhodol som sa spraviť aj obytné podkrovie a navýšil som o 3 rady tehál, pridal po 2 okná na štíte strechy z každej strany. Musím to niekde nahlásiť - stavebný úrad, obec ?

Vyžaduje to zmenu stavby ešte pred jej dokončením podľa § 68 stavebného zákona.


CIMOM
Miloš Mičega - CIMOM TN
28.05.10,10:42
ahoj.potrebujem radu.ideme rekonštruovať dom ak požiadam o stavebné povolenie potrebujem k nemu priložiť aj projekt od architekta a posudok statika? lebo projekt nemamá a ani neuvažujem dať ho urobiť a posudok tiež nemám. a koľko stoji približne stavebné povolenie.a ešte by som chcela vedieť či do tej žiadosti stači napísať, že žiadam aj o zmenu účelu stavby alebo sa to robi ináč? za rady veľi pekne ďakujem

Treba si pozrieť príspevok č. 3 v tejto téme a aplikovať ho primerane.


CIMOM
VieraPopluharova
28.05.10,13:05
Vie mi niekto, prosim odporucit dobreho projektanta, za primeranu cenu? Potrebujem prerobit z volne stojacej garaze,spojenou s letnou kuchynou a hospodarskou budovou na prizemny maly domcek pre 2 osoby.
Miloš Mičega - CIMOM TN
28.05.10,14:50
Vie mi niekto, prosim odporucit dobreho projektanta, za primeranu cenu? Potrebujem prerobit z volne stojacej garaze,spojenou s letnou kuchynou a hospodarskou budovou na prizemny maly domcek pre 2 osoby.

K tomu treba pridať aj lokalitu.


CIMOM
VieraPopluharova
28.05.10,19:01
Ide o Pezinok, moze byt i okolie, alebo Bratislava.
robertkozich
29.05.10,07:03
Dobry den,kupujem pozemok 9,5m x 28m.je to v zastavbe mädzi uz stojacimi domami.kazdy dom je na hranici pozemku suseda.Moze sa stav ze sused mi nepovoli takto stavat?akosa to da riesit,mam ist najprv za nim a spytat sa alebo existuje nejaka vynimka nakolko je to uzky pozemok,pred tym tam stal stary dom ktory bol na hranici pozemku suseda.dakujem za odpoved.
Miloš Mičega - CIMOM TN
30.05.10,05:54
Dobry den,kupujem pozemok 9,5m x 28m.je to v zastavbe mädzi uz stojacimi domami.kazdy dom je na hranici pozemku suseda.Moze sa stav ze sused mi nepovoli takto stavat?akosa to da riesit,mam ist najprv za nim a spytat sa alebo existuje nejaka vynimka nakolko je to uzky pozemok,pred tym tam stal stary dom ktory bol na hranici pozemku suseda.dakujem za odpoved.

Všetko záleží od umiestnenia okien na susedných stavbách.

O vzdialenostiach medzi RD a aj o výnimke pri umiestnení stavby pojednáva § 6 vyhl. 532/2002 Z.z.

Od suseda podľa zákona netreba súhlas. Informovať ho niečo iné. K tomu dodám link : http://www.porada.sk/t106294-odmena-pre-stavebny-urad-a-pre.html


CIMOM
moky03
31.05.10,20:23
[QUOTE=CIMOM;1012947]KOLAUDÁCIA STAVBY :

Návrh sa podáva podľa 79 ods. 2 stavebného zákona (50/1976 Zb.)
V § 17 a 18 vyhl. č. 453/2000 Z.z. je uvedené, čo sa má obsahovať návrh a čo sa má pripraviť ku konaniu

Doklady ku kolaudácii RD (požije sa primerane podľa jednotlivej stavby) :

1. Doklady uvedené v stavebnom povolení
2. Doklad o likvidácii stavebného odpadu
3. Revízne správy elektro, plyn,
4. Revízna správa elektro, plyn - prípojky
5. Doklady o tlakových skúškach vnútorných rozvodov vody, kúrenia
6. Doklad o vodo nepriepustnosti žumpy (certifikát žumpy)
7. Geometrický plán zamerania stavby
8. Doklady o vlastnostiach použitých materiálov (certifikáty a pod.)
9. Na ústne konanie sa pripraví PD overená v stavebnom konaní
10. V PD sa vyznačia podstatné zmeny oproti PD overenej v stavebnom konaní

Poznámka :
a) Ak sa stavba realizuje dodávateľsky, tak všetky doklady o predpísaných skúškach a vlastnostiach stavebných materiálov požadovať od zhotoviteľa.
b) Ak sa stavba realizuje svojpomocne, tak niektoré doklady (2, 5, 6) možno nahradiť prehlásením, resp. doklady 5 a 6 jednoduchým zápisom (protokolom)

_______________________
uvedené som umiestnil na túto tému aby som to v budúcnosti ľahšie našiel na základe otázky k inej téme.





Chcel by som sa spytat,cez leto chcem kolaudovat rekonstrukciu RD a strechu sme neumyselne potiahli o 80 cm vyssie ako je v projekte a miesto vstupneho schodiska vznikla terasa 4x3 metre ako mam postupovat aby bolo vsetko v poriadku?A bleskozvod musi byt?Dakujem
moky03
31.05.10,20:23
Chcel by som sa spytat,cez leto chcem kolaudovat rekonstrukciu RD a strechu sme neumyselne potiahli o 80 cm vyssie ako je v projekte a miesto vstupneho schodiska vznikla terasa 4x3 metre ako mam postupovat aby bolo vsetko v poriadku?A bleskozvod musi byt?Dakujem
Miloš Mičega - CIMOM TN
02.06.10,05:05
1. Chcel by som sa spytat,cez leto chcem kolaudovat rekonstrukciu RD a strechu sme neumyselne potiahli o 80 cm vyssie ako je v projekte
2. a miesto vstupneho schodiska vznikla terasa 4x3 metre ako mam postupovat aby bolo vsetko v poriadku?
3. A bleskozvod musi byt?
Dakujem

1. Neviem čo je to potiahli, ale mám za to, že voľným pohľadom sa to nezistí, nepokladal by som to za dôležité, ak nedošlo k prípadnému zatieneniu susedných domov. Ak nie sú žiadne, tak by som uviedol skutočnú výšku.

2. Uviesť to v návrhu na kolaudáciu, kolaudačné konanie sa môže spojiť aj so zmenou stavby(§82 ods. 2 SZ).

3. To je vec projektanta, ale myslím že zemnenie je dobré najmä z hľadiska bezpečnosti el. zariadení (môže sa nahradiť - doplniť prúdovým chráničom).


CIMOM
Danka27
03.06.10,19:11
Mozem aj ja jednu otazocku?
Mame problem so stavebnym povolenim. Kupovali sme schvalne stavebny pozemok, na ktorom sa moze ihned stavat. Pozemok je riadne schvaleny v uzem.plane. Predlozili sme vsetky pozadovane doklady na staveb.urad, ale konanie nam prerusili a vyzvali nas na doplnenie o "doklady, ktorymi stavebnici preukazu zabezpecenie pristupu po parcele, ktoru vlastnia 2 mne cudzie osoby k nasmu pozemku". Ta parcela je pristupova cesta vlastne k nasmu pozemku a pozemku suseda a davam do pozornosti, ze za nasim pozemkom sa nachadza uz asi 15 rokov skolaudovany dom, ktory ma pristup tou istou cestou a potom este cez nas pozemok /vec.bremeno/. Nechapem, co po nas na staveb.urade chcu. Na otazku, ze preco dom za nami staveb.povolenie dostal sme dostali odpoved: lebo prechadza cez vas pozemok :D
Tato pristupova cesta je jedina mozna, ktorou sa mozme dostat k nasmu pozemku, inej cesty niet.
V uzem.plane je nas domcek pekne nakresleny, schvaleny... tak ja neviem preco nam robia problemy. Poradite mi ako postupovat?
Dakujem, D.
robertkozich
03.06.10,21:12
Tak dnes som sa rozpraval so susedou jednou aj druhou.jedna robi problemi ze musim 2 metre od hranice tak mi to teraz vychadza ze sa mi tam zmesti projekt 5.75x??,ta druha suseda je OK tak od nej budem 1.75metra.ma niekto podobny projekt poschodoveho domu? ako este moze zasahovat do toho ta neprijemna suseda dufam ze uz nijak.ako ju viem obist?
borbi
10.06.10,20:31
zdravim.chcel by som poziadat o stavebne povolenie hned po kupe pozemku este predtym nez prebehnu na katastri tie veci spojene s kupou nehnutelnosti.neviem ako sa to presne vola "zavkladovanie"?je to vobec mozne.dik.
jezo421
11.06.10,08:13
zdravim.chcel by som poziadat o stavebne povolenie hned po kupe pozemku ...

To tazko, uz pri ziskavani vyjadreni roznych institucii (elektrarne apd), musis prikladat k ziadosti list vlastnictva.
richard33
12.06.10,12:31
Dobry den, prosim poradte ako postupovat, ked planovana ulicna ciara nerespektuje objekt holodom novostavby rod. domu, ktory mal vydane riadne stavebne povolenie, jeho orientaciu a krajnica novej ulice by mala prebiehat 1,5 m od priecelia domu. Je mozne nejakym sposobom tento stav pozitivne ovplyvnit? Dakujem za vase odpovede.
Miloš Mičega - CIMOM TN
15.06.10,06:51
Tak dnes som sa rozpraval so susedou jednou aj druhou.jedna robi problemi ze musim 2 metre od hranice tak mi to teraz vychadza ze sa mi tam zmesti projekt 5.75x??,ta druha suseda je OK tak od nej budem 1.75metra.ma niekto podobny projekt poschodoveho domu? ako este moze zasahovat do toho ta neprijemna suseda dufam ze uz nijak.ako ju viem obist?

Ak sa jedná o malý pozemok so stiesnenými pomermi, tak § 6 vyhl. 532/2002 Z.z. umožňuje aj iné vzdialenosti RD ako 2 m od hranice.


CIMOM
Miloš Mičega - CIMOM TN
15.06.10,06:52
zdravim.chcel by som poziadat o stavebne povolenie hned po kupe pozemku este predtym nez prebehnu na katastri tie veci spojene s kupou nehnutelnosti.neviem ako sa to presne vola "zavkladovanie"?je to vobec mozne.dik.

Samozrejme, že sa to dá.
Najlepšie je, ak je takáto klauzula už priamo v zmluve, teda, že aj pred povolením vkladu môžete uskutočniť úkony spojené s budúcou výstavbou.


CIMOM
Miloš Mičega - CIMOM TN
15.06.10,06:54
Dobry den, prosim poradte ako postupovat, ked planovana ulicna ciara nerespektuje objekt holodom novostavby rod. domu, ktory mal vydane riadne stavebne povolenie, jeho orientaciu a krajnica novej ulice by mala prebiehat 1,5 m od priecelia domu. Je mozne nejakym sposobom tento stav pozitivne ovplyvnit? Dakujem za vase odpovede.

Ak sa jedná o novú stavbu cesty, tak jej musí predbiehať územné konanie. V tomto konaní sa musia uplatniť všetky námietky k umiestneniu. Je možnosť podať aj odvolanie, vtedy vec preskúma nadriadený orgán.


CIMOM
lenka.bambulka
15.06.10,13:53
ahoj prosim potrebovala by som poradit.Vedlajsi budovu rekonstruuju vo vysokej miere.Hlavna podstata veci je ze tato stavba(strecha) ma byt o 8 metrov vyssia ako povodne.A to je ten problem,ktory nastal.Ak to pojde do takej vysky tak cely nas dom bude odrezany od slnka,pretoze je to aj jedina strana z ktorej nam dopada slnko na dom.stavebnik dal sice vypracovat posudenie na preslnenie,ktore vsak je sice podla normy ale je to len minimum a to 90 minut denne(spodna hranica normy STN73 43 01)mam nejaku sancu domoct sa toho aby nam nezatienili dom???povodne ako bola strecha na susednej stavbe nie je problem az toto.Diky moc...
Miloš Mičega - CIMOM TN
16.06.10,06:29
ahoj prosim potrebovala by som poradit.Vedlajsi budovu rekonstruuju vo vysokej miere.Hlavna podstata veci je ze tato stavba(strecha) ma byt o 8 metrov vyssia ako povodne.A to je ten problem,ktory nastal.Ak to pojde do takej vysky tak cely nas dom bude odrezany od slnka,pretoze je to aj jedina strana z ktorej nam dopada slnko na dom.stavebnik dal sice vypracovat posudenie na preslnenie,ktore vsak je sice podla normy ale je to len minimum a to 90 minut denne(spodna hranica normy STN73 43 01)mam nejaku sancu domoct sa toho aby nam nezatienili dom???povodne ako bola strecha na susednej stavbe nie je problem az toto.Diky moc...

Veď predsa muselo byť územné konanie, resp. stavebné konanie, takže bola možnosť podať odvolanie.

CIMOM
lenka.bambulka
16.06.10,15:38
Veď predsa muselo byť územné konanie, resp. stavebné konanie, takže bola možnosť podať odvolanie.

CIMOM
:-) no ved aj bolo stavebne konanie a namietka bola ze nesuhlasim s navysenim stavby...tak vypracoval stavebnik posudenie o preslneni stavby :-) co teda nebolo v moj prospech ani v najmensom...tak mi poslali rozhodnutie o stavebnom povoleni a mozem sa odvolat...len neviem na com mam zacat stavat v odvolani??ci to ma vlastne ma vyznam?
Memento1980
16.06.10,18:17
Dobry den,

dnes sme dostali stavebne povolenie. Musime ale cakat, kedy nadobudne pravoplatnost (moznost pre ucastnikov odvolat sa do 15 dni od dorucenia). Da sa tento proces nejako urychlit? Ked si obehame ucastnikov a dame im podpisat nejake prehlasenie, ze sa zriekaju moznosti odvolania? Ak ano, ake nalezitosti by mal splnat tento dokument (prehlasenie), aby sme si zbytocne nevybijal baterky (resp. da sa niekde stiahnut vzor)?

Dalsia otazka. Je mozne legalne zacat pripravne prace (stiahnutie ornice, vytycenie stavby, vykop zakladov) bez pravoplatneho stavebneho povolenia? Ak hrozia za to nejake postihy, dokazete mi povedat hornu hranicu?

Ospravedlnujem sa za mnozstvo otazok a vopred dakujem za radu :)
radEg
17.06.10,05:54
Tlačivo "prehlasenie o zrieknuti sa odvolania" ti daju na SU.
Miloš Mičega - CIMOM TN
17.06.10,09:03
:-) no ved aj bolo stavebne konanie a namietka bola ze nesuhlasim s navysenim stavby...tak vypracoval stavebnik posudenie o preslneni stavby :-) co teda nebolo v moj prospech ani v najmensom...tak mi poslali rozhodnutie o stavebnom povoleni a mozem sa odvolat...len neviem na com mam zacat stavat v odvolani??ci to ma vlastne ma vyznam?

Odvolanie nemusí mať uvedené dôvody.
V tomto prípade je dôvod aj preslnenie Vášho domu.
Doporučujem dať si vypracovať kontra štúdiu, alebo lacnejšie osloviť projektanta, ktorý sa tým zaoberá a vo Vašom mene (plná moc) nahliadnuť do vypracovanej štúdie.


CIMOM
Miloš Mičega - CIMOM TN
17.06.10,09:07
Dobry den,

dnes sme dostali stavebne povolenie. Musime ale cakat, kedy nadobudne pravoplatnost (moznost pre ucastnikov odvolat sa do 15 dni od dorucenia). Da sa tento proces nejako urychlit? Ked si obehame ucastnikov a dame im podpisat nejake prehlasenie, ze sa zriekaju moznosti odvolania? Ak ano, ake nalezitosti by mal splnat tento dokument (prehlasenie), aby sme si zbytocne nevybijal baterky (resp. da sa niekde stiahnut vzor)?

Dalsia otazka. Je mozne legalne zacat pripravne prace (stiahnutie ornice, vytycenie stavby, vykop zakladov) bez pravoplatneho stavebneho povolenia? Ak hrozia za to nejake postihy, dokazete mi povedat hornu hranicu?

Ospravedlnujem sa za mnozstvo otazok a vopred dakujem za radu :)



PREHLÁSENIE


My dole podpísaný týmto prehlasujeme, že nám bolo doručené rozhodnutie - stavebné povolenie vydané Mestom (obcou) ....... dňa ................ pod č.s., ktorým bola povolená stavba .....(názov) pre stavebníka ............(meno).
Týmto sa zároveň vzdávame odvolania voči tomuto rozhodnutiu v zmysle ustanovení správneho nporiadku.






MENO . . DÁTUM . . PODPIS
.................... . . . ....................... .......................


Poznámka (meno dátum a podpis dať vedľa seba a pod to tie čiarky - nedá sa mi to spraviť)


CIMOM
stx
17.06.10,13:42
Zdravim
Poprosim o radu ako postupovat pri takomto probleme. Kupili sme pozemok siroky 18,5 m. Vybrali sme si projekt RD, ktoreho sirka je 12,5m. Problem je v tom, ze ak dodrzim vzdialenost od jedneho suseda 2m, tak od druheho suseda by vychadzala vzdialenost medzi RD len 6m a nie 7m. (4m nas pozemok + 2m susedny). Rad by som sa teda opytal ci je vobec mozne umiestnit na takyto pozemok RD siroky 12,5m a ak ano ako postupovat aby bolo vydane stavebne povolenie (aby som projekt nekupoval zbytocne). Vopred vdaka za odpoved.
kamka2002
17.06.10,14:36
chcem sa spýtať, je to jednoduchá stavba? mám projekt rd so zastavanou plochou 150m2, je podpivničený, má 2nadzemné podlažia, to druhé je normálne poschodie a kedže máme valbovú strechu, steny nie sú zošikmené. dá sa to chápať ako podkrovie? v TS je uvedené: podlažia 3. chcem to vedieť kvôli tomu, že stavebný úrad si vyžiadal okrúhlu pečiatku, projektant ju nemá, nepatrí do SKSI. dal mi kópiu svojho živnostenského listu s tým, že nejde o vybrané činnosti, ale o §45 ods.6 písm.a. Mám šancu zajtra uspieť s týmto na stavebnom úrade, alebo mám "hľadať" a tlačiť na projektanta zohnať pečiatku?
ďakujem.
Miloš Mičega - CIMOM TN
18.06.10,05:51
Zdravim
Poprosim o radu ako postupovat pri takomto probleme. Kupili sme pozemok siroky 18,5 m. Vybrali sme si projekt RD, ktoreho sirka je 12,5m. Problem je v tom, ze ak dodrzim vzdialenost od jedneho suseda 2m, tak od druheho suseda by vychadzala vzdialenost medzi RD len 6m a nie 7m. (4m nas pozemok + 2m susedny). Rad by som sa teda opytal ci je vobec mozne umiestnit na takyto pozemok RD siroky 12,5m a ak ano ako postupovat aby bolo vydane stavebne povolenie (aby som projekt nekupoval zbytocne). Vopred vdaka za odpoved.

Pri tej 7 m vzdialenosti je ešte dôležité, či sú okná z obytnej miestnosti v protiľahlej stene.

CIMOM
Miloš Mičega - CIMOM TN
18.06.10,05:54
chcem sa spýtať, je to jednoduchá stavba? mám projekt rd so zastavanou plochou 150m2, je podpivničený, má 2nadzemné podlažia, to druhé je normálne poschodie a kedže máme valbovú strechu, steny nie sú zošikmené. dá sa to chápať ako podkrovie? v TS je uvedené: podlažia 3. chcem to vedieť kvôli tomu, že stavebný úrad si vyžiadal okrúhlu pečiatku, projektant ju nemá, nepatrí do SKSI. dal mi kópiu svojho živnostenského listu s tým, že nejde o vybrané činnosti, ale o §45 ods.6 písm.a. Mám šancu zajtra uspieť s týmto na stavebnom úrade, alebo mám "hľadať" a tlačiť na projektanta zohnať pečiatku?
ďakujem.

Mám za to, že je to jednoduchá stavba.
To 2. n.p. je vlastne v podkroví , aj keď je to manzadrdka.

Riešenie :
1. zmeniť PD
2. Keď to projektant tak nazval, nech si zoženie projektanta s pečiatkou.

CIMOM
stx
18.06.10,06:16
Na tej strane (vpravo), kde by nam vychadzala vzdialenost 6m medzi RD, tak my mame okna resp. dvere obytnych miestnosti vid.
prodom.sk/?p=projekty&project=102 (cuber 2).
Ako je to u susedov neviem. Ak by nemali okna obytnych miestnosti na tu stranu oproti nam tak by to bolo ok?
richard33
18.06.10,09:14
Ak sa jedná o novú stavbu cesty, tak jej musí predbiehať územné konanie. V tomto konaní sa musia uplatniť všetky námietky k umiestneniu. Je možnosť podať aj odvolanie, vtedy vec preskúma nadriadený orgán.


CIMOM
K uzemnemu konaniu sme neboli prizvany a v case ked sa cesta robila sme boli mimo SR a tak sme uz prisli k hotovemu dielu. Momentalne je ukoncenie cesty, ktora ma prebiehat cez nas pozenok a rozdelit ho na dve casti vzdialene od bocnej hranice nasho pozemku cca 30m. Akym sposobom by bolo mozne dosiahnut odklon trasy cesty od nasej stavby, pripadne ci existuje v tomto pripade aj nejake usmernenie v zmysle stavebneho zakona?
day
19.06.10,09:25
ahoj cimon,

podla urbanistickej studie mam z pozemku uvolnit z dvoch stran cca 1m (60m2) kvoli ceste a chodniku. mesto samozrejme chce ziskat uvedenu cast zadarmo, pripadne za smiesnu sumu. co ked neposunem plot, ake to moze mat nasledky? moze byt problem pri naslednom schvalovani, stavbne atd.?

dakujem
VieraPopluharova
19.06.10,20:01
ahoj cimon,

podla urbanistickej studie mam z pozemku uvolnit z dvoch stran cca 1m (60m2) kvoli ceste a chodniku. mesto samozrejme chce ziskat uvedenu cast zadarmo, pripadne za smiesnu sumu. co ked neposunem plot, ake to moze mat nasledky? moze byt problem pri naslednom schvalovani, stavbne atd.?

dakujem

Ahojky,

tak toto by konkretne zaujimalo i mna.
Miloš Mičega - CIMOM TN
20.06.10,18:50
K uzemnemu konaniu sme neboli prizvany a v case ked sa cesta robila sme boli mimo SR a tak sme uz prisli k hotovemu dielu. Momentalne je ukoncenie cesty, ktora ma prebiehat cez nas pozenok a rozdelit ho na dve casti vzdialene od bocnej hranice nasho pozemku cca 30m. Akym sposobom by bolo mozne dosiahnut odklon trasy cesty od nasej stavby, pripadne ci existuje v tomto pripade aj nejake usmernenie v zmysle stavebneho zakona?

Toto nie je možné.
Ak sa realizovala cesta cez súkromný pozemok, tak muselo byť vyvlasťňovacie konanie.

POZN. : Treba dať podnet na prokuratúru.
do dvoch mesiacov možno podať žalobný návrh na súd- (ak bolo podanmé odvolanie)

CIMOM
Miloš Mičega - CIMOM TN
20.06.10,18:53
Ahojky,

tak toto by konkretne zaujimalo i mna.

Vyvlastniť možno len vtedy, ak je pozemok určený na zástavbu verejnoprospešnej stavby a ktorá je v záväznej časti územného plánu, teda vo VZN.


CIMOM
richard33
21.06.10,22:54
Toto nie je možné.
Ak sa realizovala cesta cez súkromný pozemok, tak muselo byť vyvlasťňovacie konanie.

POZN. : Treba dať podnet na prokuratúru.
do dvoch mesiacov možno podať žalobný návrh na súd- (ak bolo podanmé odvolanie)

CIMOM
Doposial je cesta realizovana len na pozemku ineho vlastnika a to s jeho suhlasom - a docasne ukoncenie cesty je od nas vzdialene cca 30m.:cool:
jpo76
22.06.10,07:53
Dobrý deň. Prosím Vás o radu.
Ideme zbúrať starý dom, je prilepený na dom na susednom pozemku. Po zbúraní chceme stavať nový dom. Môžeme ho postaviť 3m od hranice pozemku ( teda od susedného domu)? Môže byť na tej strane okno z kuchyne a na poschodí okná z izieb? Alebo musí byť odstup väčší? Susedný dom ( teda je to len taký prístavok k domu) nemá na strane k nám žiadne okná, len časť steny ( susedný dom je o 1,5m nižšie položený) a priečelie strechy.
Ďakujem
wagner
22.06.10,08:20
Dobrý deň. Prosím Vás o radu.
Ideme zbúrať starý dom, je prilepený na dom na susednom pozemku. Po zbúraní chceme stavať nový dom. Môžeme ho postaviť 3m od hranice pozemku ( teda od susedného domu)? Môže byť na tej strane okno z kuchyne a na poschodí okná z izieb? Alebo musí byť odstup väčší? Susedný dom ( teda je to len taký prístavok k domu) nemá na strane k nám žiadne okná, len časť steny ( susedný dom je o 1,5m nižšie položený) a priečelie strechy.
Ďakujem

Vyhláška k stavebnému zákonu hovorí toto, musíš stavať podľa nej:

§ 6
Odstupy stavieb
(1) Vzájomné odstupy stavieb musia spĺňať požiadavky urbanistické, architektonické, životného prostredia, hygienické, veterinárne, ochrany povrchových a podzemných vôd, ochrany pamiatok, požiarnej bezpečnosti, civilnej ochrany, požiadavky na denné osvetlenie a preslnenie a na zachovanie pohody bývania. Odstupy musia umožňovať údržbu stavieb a užívanie priestorov medzi stavbami na technické alebo iné vybavenie územia a činnosti, ktoré súvisia s funkčným využívaním územia.

(2) Stavbu možno umiestniť na hranici pozemku, len ak jej umiestnením nebude trvalo obmedzené užívanie susedného pozemku na určený účel.

(3) Ak rodinné domy vytvárajú medzi sebou voľný priestor, vzdialenosť medzi nimi nesmie byť menšia ako 7 m. Vzdialenosť rodinných domov od spoločných hraníc pozemkov nesmie byť menšia ako 2 m.

(4) V stiesnených územných podmienkach možno vzdialenosť medzi rodinnými domami znížiť až na 4 m, ak v žiadnej z protiľahlých častí stien nie sú okná obytných miestností; v týchto prípadoch sa nevyžaduje dodržanie vzdialeností od spoločných hraníc pozemkov podľa odseku 3.

(5) Iné riešenia vzdialeností rodinných domov, ako sú ustanovené v odsekoch 3 a 4, možno určiť iba na podklade výpočtov a meraní preukazujúcich splnenie požiadaviek na vzájomné vzdialenosti podľa odseku 1 alebo podľa územného plánu zóny.

(6) Vzdialenosť priečelí budov, v ktorých sú okná obytných miestností, musí byť najmenej 3 m od okraja pozemnej komunikácie; táto požiadavka neplatí pre budovy umiestňované v stavebných medzerách radovej zástavby.

(7) Vzájomné odstupy a vzdialenosti treba merať na najkratších spojniciach medzi vonkajšími povrchmi obvodových stien, ďalej od hraníc pozemkov a okrajov pozemnej komunikácie. Vystupujúca časť stavby sa zohľadňuje, ak vystupuje viac ako 1, 50 m od steny.
Miloš Mičega - CIMOM TN
22.06.10,09:28
Dobrý deň. Prosím Vás o radu.
Ideme zbúrať starý dom, je prilepený na dom na susednom pozemku. Po zbúraní chceme stavať nový dom. Môžeme ho postaviť 3m od hranice pozemku ( teda od susedného domu)? Môže byť na tej strane okno z kuchyne a na poschodí okná z izieb? Alebo musí byť odstup väčší? Susedný dom ( teda je to len taký prístavok k domu) nemá na strane k nám žiadne okná, len časť steny ( susedný dom je o 1,5m nižšie položený) a priečelie strechy.
Ďakujem


Viem si predstaviť, že v stiesnených pomeroch môže byť vzdialenosť aj 3 m.
Vtedy by som doporučil aj vyjadrenie požiarnikov.
Ak budú situované okná z obytných miestností smerom k ďalšej stavbe RD, tak sa musí preukázať, že bude dostatočné ich preslnenie - svetelnotechnickou štúdiou.


CIMOM
jpo76
22.06.10,10:01
Dobrý deň. Chcem Vás poprosiť o radu.
Ideme búrať starý dom, je prilepený na susedný dom, ktorý je úrovňovo o 1,5m nižšie ako náš, sused tam má len nejaký prístavok, bez okien na našu stranu a malé priečelie strechy nad prístavkom.
Po zbúraní domu chceme stavať nový dom. V akej vzdialenosti od ich domu ( vlastne od hranice pozemku) môžeme stavať? Chceli by sme 3m, na tú stranu bude okno z kúpeľne, komory a kuchyne a na poschodí 2 okná z izieb- tie už vlastne nad úrovňou vrcholu ich strechy.
Ďakujem za odpoveď.
gabina85
22.06.10,11:36
Dobry den, velmi pekne by som Vas chcela poprosit o radu.
Situacia je takato:
Kupujeme starsi dom, s tym, ze nie vsetky drobne stavby a upravy na dome boli zlegalizovane. Po dohode s majitelom, ktory uz bohuzial nema zdravotny stav na to aby to vsetko vybavoval, vybavujeme my, ako novy majitelia.
Problem je v tom, ze z banky nam neschvalili uver, lebo nesedi skutkovy stav s pravnym.
Povodny majitelia si pristavili k domu kotolnu a malu predsien. A nedali to zapisat do LV ani do katastr.mapy, podorys domu sa zmenil, ale nemaju k tomu ziadne papiere.
Prosim Vas ako postupovat? aby sme tieto pristavby mohli zapisat do LV a do mapy?bez toho aby sme museli vybavovat dodatocne stavebne povolenie, projekt, kolaudaciu, atd.

VOpred velmi pekne dakujem
pivko
23.06.10,10:22
Ako ďaleko si možem od susedovho plota postaviť drevený altánok 3,5x3,5 m resp.budu na náradie 4x3 ?
Miloš Mičega - CIMOM TN
23.06.10,11:02
Dobrý deň. Chcem Vás poprosiť o radu.
Ideme búrať starý dom, je prilepený na susedný dom, ktorý je úrovňovo o 1,5m nižšie ako náš, sused tam má len nejaký prístavok, bez okien na našu stranu a malé priečelie strechy nad prístavkom.
Po zbúraní domu chceme stavať nový dom. V akej vzdialenosti od ich domu ( vlastne od hranice pozemku) môžeme stavať? Chceli by sme 3m, na tú stranu bude okno z kúpeľne, komory a kuchyne a na poschodí 2 okná z izieb- tie už vlastne nad úrovňou vrcholu ich strechy.
Ďakujem za odpoveď.


Nedá sa to takto len z popisu určiť. Treba vychádzať z toho, že obytné miestnosti musia spĺňať STN o presvetlení obytných miestností.


CIMOM
Miloš Mičega - CIMOM TN
23.06.10,11:06
Dobry den, velmi pekne by som Vas chcela poprosit o radu.
Situacia je takato:
Kupujeme starsi dom, s tym, ze nie vsetky drobne stavby a upravy na dome boli zlegalizovane. Po dohode s majitelom, ktory uz bohuzial nema zdravotny stav na to aby to vsetko vybavoval, vybavujeme my, ako novy majitelia.
Problem je v tom, ze z banky nam neschvalili uver, lebo nesedi skutkovy stav s pravnym.
Povodny majitelia si pristavili k domu kotolnu a malu predsien. A nedali to zapisat do LV ani do katastr.mapy, podorys domu sa zmenil, ale nemaju k tomu ziadne papiere.
Prosim Vas ako postupovat? aby sme tieto pristavby mohli zapisat do LV a do mapy?bez toho aby sme museli vybavovat dodatocne stavebne povolenie, projekt, kolaudaciu, atd.

VOpred velmi pekne dakujem

Ak je to zmenené po roku 1976, tak jediná možnosť je formou dodatočného povolenia stavby (§ 88a SZ).
Podľa § 88a ods. 9 sa konanie o dodatočnom povolení spojí s kolaudačným, ak je už stavba dokončená.
K tomuto konaniu musíte mať geometrický plán, a to je spolu s rozhodnutím základným predpokladom aby sa skutkový stav dal do súladu s právnym.
Je to jediná forma.


CIMOM
Miloš Mičega - CIMOM TN
23.06.10,11:09
Ako ďaleko si možem od susedovho plota postaviť drevený altánok 3,5x3,5 m resp.budu na náradie 4x3 ?

1. Tak, aby stavba prípadne netienila obytné miestnosti stavby na susednom pozemku.
2. Tak, aby sa dala udržiavať z vlastného pozemku.

To sú dva základné predpoklady.
POZNÁMKA : Ak je to záhrada podľa LV, treba na to súhlas obvodného pozemkového úradu.


CIMOM
pivko
23.06.10,11:35
1. Tak, aby stavba prípadne netienila obytné miestnosti stavby na susednom pozemku.
2. Tak, aby sa dala udržiavať z vlastného pozemku.

To sú dva základné predpoklady.
POZNÁMKA : Ak je to záhrada podľa LV, treba na to súhlas obvodného pozemkového úradu.


CIMOM
Obidve podmienky spĺňam a potrebujem to ohlásiť ako drobnú stavbu? Je to ako som písal drevený altánok 8 uholník 3,5 x 3,5 m a drevený domček 4x3m. Obe na konci pozemku pri rodinnom dome a sused nemá za plotom žiadnu stavbu tak že mu tienim iba tak na burinu.
Miloš Mičega - CIMOM TN
23.06.10,13:09
Obidve podmienky spĺňam a potrebujem to ohlásiť ako drobnú stavbu? Je to ako som písal drevený altánok 8 uholník 3,5 x 3,5 m a drevený domček 4x3m. Obe na konci pozemku pri rodinnom dome a sused nemá za plotom žiadnu stavbu tak že mu tienim iba tak na burinu.

Jedná sa o drobné stavby , nakoľko sú doplnkové funkciou k hlavnej stavbe RD a spĺňajú plochu do 25 m2.


CIMOM
pivko
23.06.10,16:37
Jedná sa o drobné stavby , nakoľko sú doplnkové funkciou k hlavnej stavbe RD a spĺňajú plochu do 25 m2.


CIMOM
Drobná stavba je doplnkovou funkciou RD len že ja ešte dom len staviam-zatiaľ hrubá stavba a altánok s domčekom už stojí;)
wegamizi
23.06.10,18:06
Pekny den,
prosim poradit.
V novembri 2008 nadobudlo pravoplatnost moje UR. V auguste 2009 som poziadala o stavebne povolenie. Teraz sa zistilo, ze k UR sa vyjadroval dotknuty organ, ktory tam nemal byt a teraz mi vznikla nova skutocnost, ze dotknuty organ aktualny nebol prizvany. Moze byt take UR neplatne bez vyjadrenia aktualneho dotknuteho organu?
Miloš Mičega - CIMOM TN
24.06.10,04:59
Pekny den,
prosim poradit.
V novembri 2008 nadobudlo pravoplatnost moje UR. V auguste 2009 som poziadala o stavebne povolenie. Teraz sa zistilo, ze k UR sa vyjadroval dotknuty organ, ktory tam nemal byt a teraz mi vznikla nova skutocnost, ze dotknuty organ aktualny nebol prizvany. Moze byt take UR neplatne bez vyjadrenia aktualneho dotknuteho organu?

To sa nedá takto povedať.
Všetko záleží od toho, kto bol opomenutý a aký to môže mať za následok.
Ak tento opomenutý dotknutý orgán nemá zásadné pripomienky, alebo dokonca zamietavé stanovisko, tak v tom problém nevidím. Najlepšie je, ak by sa jeho pripomienky dali uplatniť ešte v stavebnom konaní, teda na umiestnenie stavby to nemá vplyv.
Treba prihliadať na práva nadobuidnuté dobromyselne.


CIMOM
gabina85
24.06.10,07:07
Ak je to zmenené po roku 1976, tak jediná možnosť je formou dodatočného povolenia stavby (§ 88a SZ).
Podľa § 88a ods. 9 sa konanie o dodatočnom povolení spojí s kolaudačným, ak je už stavba dokončená.
K tomuto konaniu musíte mať geometrický plán, a to je spolu s rozhodnutím základným predpokladom aby sa skutkový stav dal do súladu s právnym.
Je to jediná forma.


CIMOM

Dobry den , dakujem velmi pekne za informaciu.
Takze staci ak mi obecny urad da cestne prehlasenie , ze pristavba bola ukoncena do roku 1976 + si dam vypracovat novy geometricky plan so zakreslenymi pristavbami a odnesiem to na kataster?
Tie pristavby musia mat aj vlastne supisne cislo? ide o kotolnu a predsien ako som spominala, ani jedna pristavba nema viac ako 25m stvorcovych.

Dakujem velmi pekne
Dnes 05:59 AM
jpo76
24.06.10,07:16
Nedá sa to takto len z popisu určiť. Treba vychádzať z toho, že obytné miestnosti musia spĺňať STN o presvetlení obytných miestností.


CIMOM


Mne ide skôr o tú vzdialenosť, kuchyňa vzhľadom na plochu nebude obytná miestnosť a izby na poschodí budú dostatočne presvetlené, lebo susedný dom je o 1.5m nižšie.
Ďakujem
Miloš Mičega - CIMOM TN
24.06.10,11:08
Dobry den , dakujem velmi pekne za informaciu.
Takze staci ak mi obecny urad da cestne prehlasenie , ze pristavba bola ukoncena do roku 1976 + si dam vypracovat novy geometricky plan so zakreslenymi pristavbami a odnesiem to na kataster?
Tie pristavby musia mat aj vlastne supisne cislo? ide o kotolnu a predsien ako som spominala, ani jedna pristavba nema viac ako 25m stvorcovych.

Dakujem velmi pekne
Dnes 05:59 AM

Vlastné súpisné číslo nie.


CIMOM
Miloš Mičega - CIMOM TN
24.06.10,11:09
Mne ide skôr o tú vzdialenosť, kuchyňa vzhľadom na plochu nebude obytná miestnosť a izby na poschodí budú dostatočne presvetlené, lebo susedný dom je o 1.5m nižšie.
Ďakujem

Treba posudzovať aj susedný dom, ak má okná z obyt. miestností.


CIMOM
gabina85
24.06.10,12:31
Vlastné súpisné číslo nie.


CIMOM

Dakujem velmi pekne za dobre spravy :)
Memento1980
24.06.10,13:12
Zdravim,

Mam stavebne povolenie a podpisy od vsetkych ucastnikov konania, ze prebrali stavebne povolenie a zriekaju sa odvolania. Pani na stavebnom urade si stale potrebuje nieco dokazovat. Este nam nedala peciatku o pravoplatnosti, pretoze sa jej vraj nevratila jedna dorucenka.

Mozem zacat stahovat ornicu a kopat zaklady? Hrozi za to pokuta?
Miloš Mičega - CIMOM TN
25.06.10,04:59
Zdravim,

Mam stavebne povolenie a podpisy od vsetkych ucastnikov konania, ze prebrali stavebne povolenie a zriekaju sa odvolania. Pani na stavebnom urade si stale potrebuje nieco dokazovat. Este nam nedala peciatku o pravoplatnosti, pretoze sa jej vraj nevratila jedna dorucenka.

Mozem zacat stahovat ornicu a kopat zaklady? Hrozi za to pokuta?

Ak sú podpisy od všetkých účastníkov konania, tak nemá na čo čakať.
Ak jej chýba návratka od nejakého dotknutého orgánu, tak to nemá vplyv na právoplatnosť, lebo nie je účastníkom konania.
Začať ? ! - Je to risk pre pár dní.

Pokuta ? Áno, podľa § 105 SZ.


CIMOM
jpo76
25.06.10,14:13
Treba posudzovať aj susedný dom, ak má okná z obyt. miestností.


CIMOM

Susedný dom nemá k nám žiadne okná.
Memento1980
28.06.10,07:14
Ak sú podpisy od všetkých účastníkov konania, tak nemá na čo čakať.
Ak jej chýba návratka od nejakého dotknutého orgánu, tak to nemá vplyv na právoplatnosť, lebo nie je účastníkom konania.
Začať ? ! - Je to risk pre pár dní.

Pokuta ? Áno, podľa § 105 SZ.


CIMOM

kto udeluje pokuty? Obec alebo stavebny urad (ten je spolocny pre viacero obci)? respektive dava sa pokuta len na podnet obce? pani zo stavebneho si zobrala 3 tyzdne dovolenky... Starosta dal ustny suhlas na zacatie stavby bez pokuty, dokazem ho dotlacit aj k pisomnemu. Je mi to na nieco platne?
ErinErin
28.06.10,07:25
kto udeluje pokuty? Obec alebo stavebny urad (ten je spolocny pre viacero obci)? respektive dava sa pokuta len na podnet obce? pani zo stavebneho si zobrala 3 tyzdne dovolenky... Starosta dal ustny suhlas na zacatie stavby bez pokuty, dokazem ho dotlacit aj k pisomnemu. Je mi to na nieco platne?

Poznám prípad - viaceré pracovníčky na stavebnom úrade povedali, nech kľudne stavajú, že povolenie príde, že je to už len formalita. Ale neprišlo a bolo zamietnuté - aj keď to bola chyba zo strany úradu.
Memento1980
28.06.10,08:10
Poznám prípad - viaceré pracovníčky na stavebnom úrade povedali, nech kľudne stavajú, že povolenie príde, že je to už len formalita. Ale neprišlo a bolo zamietnuté - aj keď to bola chyba zo strany úradu.

lenze my uz stavebne povolenie mame vydane, vsetci ucastnici stavebneho konania sa nam podpisali, ze prebrali stavebne povolenie a ze sa zriekaju odvolania voci tomuto povoleniu. na zaklade tohoto, sme tyzden cakali, ze nam stavebny urad potvrdi pravoplatnost stavebneho povolenia. nestalo sa tak a navyse si pracovnicka spolocneho stavebneho uradu zobrala od dnes do 17 jula dovolenku.... zastupitelnost uplne nula bodov...
Miloš Mičega - CIMOM TN
28.06.10,11:57
kto udeluje pokuty? Obec alebo stavebny urad (ten je spolocny pre viacero obci)? respektive dava sa pokuta len na podnet obce? pani zo stavebneho si zobrala 3 tyzdne dovolenky... Starosta dal ustny suhlas na zacatie stavby bez pokuty, dokazem ho dotlacit aj k pisomnemu. Je mi to na nieco platne?

Pokuta udeľuje obec, ako stavebný úrad.
Žiadny písomný súhlas nenahradí stavebné povolenie. Taký súhlas by bol v rozpore so zákonom.


CIMOM
Miloš Mičega - CIMOM TN
28.06.10,11:58
lenze my uz stavebne povolenie mame vydane, vsetci ucastnici stavebneho konania sa nam podpisali, ze prebrali stavebne povolenie a ze sa zriekaju odvolania voci tomuto povoleniu. na zaklade tohoto, sme tyzden cakali, ze nam stavebny urad potvrdi pravoplatnost stavebneho povolenia. nestalo sa tak a navyse si pracovnicka spolocneho stavebneho uradu zobrala od dnes do 17 jula dovolenku.... zastupitelnost uplne nula bodov...

Ak sa všetci účastníci konania vzdali odvolania, tak je to OK.
Vyznačenie právoplatnosti je len formalita. V pohode sa môže začať a na nič nečakať.

CIMOM
mirpo
29.06.10,22:03
Všetky podklady k stavebnému konaniu sme doručili ešte v máji.
Dňom 31.5.2010 prevzali všetci účastníci oznámenie o začatí staveb. konania spojeného s územným konaním o umiestnení stavby.
Pani na stavebnom povedala (v piatok), že v stredu (23.6.) si môžem prísť pre stavebné povolenie.
Keď som v stredu volala, povedala, že je problém s umiestnením stavby... a že povolenie ešte nevydá.
Lehota na odvolanie dotknutých účastníkov z oznámenia o zač. stav. konania už uplynula a nikto sa neodvolal. Od susedov máme súhlas s umiestnením stavby 0,5 m od krajnice pozemku.
V oznámení je uvedené:
"...pretože sú stav. úradu dobre známe pomery staveniska a žiadosť poskytuje dostatočný podklad pre posúdenie stavby, upúšťa v zmysle § 36 ods. 2 a § 61 ods. 2 stav. zákona od miestneho šetrenia a ústneho konania."

Moja otázka: Postupuje úradníčka správne? Lebo ak už je vydané oznámenie... t.j. mali by sme mať všetky podklady v poriadku a nikto sa neodvolal, mali by nám konečne vydať stavebné povolenie? :mee::confused:
Doplnenie: Žiadne ďalšie doklady od nás nežiadali.

PS: Ospravedlňujem sa, ak som to napísala nezrozumiteľne, ale už som vážne zúfalá:mee:
Snoophy
30.06.10,11:03
Mám v ruke búracie povolenie a LV.
Aby som mohol podať o stavebné povolenie musím ist na kataster s buracim povolenim a oni vymažú stary dom a ja až potom môťem žiadať o stavebné povolenie. Je to naozaj tak?
Myslel som že to pôjde naraz.

Ešte jedna vec ako má vyzerať návrh na vklad pri odstránení rod domu?

Ďakujem
Miloš Mičega - CIMOM TN
30.06.10,12:56
Všetky podklady k stavebnému konaniu sme doručili ešte v máji.
Dňom 31.5.2010 prevzali všetci účastníci oznámenie o začatí staveb. konania spojeného s územným konaním o umiestnení stavby.
Pani na stavebnom povedala (v piatok), že v stredu (23.6.) si môžem prísť pre stavebné povolenie.
Keď som v stredu volala, povedala, že je problém s umiestnením stavby... a že povolenie ešte nevydá.
............
PS: Ospravedlňujem sa, ak som to napísala nezrozumiteľne, ale už som vážne zúfalá:mee:


Táto info mení , resp. dopĺňa tu predchádzajúcu.
V takomto prípade sa nedá nič robiť, len čakať na stavebné povolenie.


CIMOM
Miloš Mičega - CIMOM TN
30.06.10,13:47
Mám v ruke búracie povolenie a LV.
Aby som mohol podať o stavebné povolenie musím ist na kataster s buracim povolenim a oni vymažú stary dom a ja až potom môťem žiadať o stavebné povolenie. Je to naozaj tak?
Myslel som že to pôjde naraz.

Ešte jedna vec ako má vyzerať návrh na vklad pri odstránení rod domu?

Ďakujem

Na kataster treba dať podanie - žiadosť na zápis skutočností - jednoduchý list čo sa požaduje.
Prikladá sa rozhodnutie o zrušení súpisného čísla - vydáva obec.


CIMOM
Snoophy
01.07.10,07:09
To rozhodnutie o zrušení súp. čísla treba??? Pretože ja budem na tom mieste stavať nový dom a súp. č. chcem aby ostalo.
Miloš Mičega - CIMOM TN
01.07.10,10:03
To rozhodnutie o zrušení súp. čísla treba??? Pretože ja budem na tom mieste stavať nový dom a súp. č. chcem aby ostalo.

Tak to riešte nie ako zbúranie stavby a postavenie novej, ale ako zmenu dokončenej stavby spočívajúcej v prístavbe, resp. možno aj v nadstevbe.
Po kolaudácii sa stavba zamerá, pôvodné hranice stavby sa zrušia, zakreslia sa nové a súp. číslo zostáva.


CIMOM
filiatko
05.07.10,17:09
Ahojte, chcem Vas poprosit o radu. Mame pozemok, ktory sme nedavno kupovali. V GP v dosledky kupy a vymeny je pozemok rozcleneny na 5 casti. Otazka znie ci mozem poziadat o uzemne rozhodnutie aj stavebne povolenie na tento rozcleneny pozemok?Aby som bola konkretnejsia, je to orna poda a po schvalenom uzemnom rozhodnuti potrebujem urobit vynatie pody z PPF. K tomu potrebujem urobit novy GP, aby bolo jasne co chceme vynat, teda hlavne miesto pod domom a garazou.Novym GP sa mi pozemok sceli a vytvoria sa nove p.c. pre dom, garaz a pozemok. A teraz neviem ze ked sa mi zmenia parcelne cisla a budem mat schvalene UR na povodne p.c. ci v tom nebude problem pre vynatie a hlavne pre stavebne povolenie. Ci mi potom staci prilozit ten novy GP, v ktorom su zachovane stare parcelne cisla. Jedna z moznosti nad ktorou som uvazovala je, ze pockam na novy GP a potom vybeham ostatok. Ale problem je v tom, ze tu V ZA trva schvalenie UR aj 4 mesiace a zavkladovanie noveho GP to si netrufam ani povedat a nechcem cakat tak dlho. Chcela by sm to spojit, ze kym mi pride schvalene UR budem mat zakresleny aj novy GP na katastralnej mape."en neviem ci to teda mozem tak urobit. Dakujem Vam za radu
Miloš Mičega - CIMOM TN
06.07.10,06:34
Všetky podklady k stavebnému konaniu sme doručili ešte v máji.
Dňom 31.5.2010 prevzali všetci účastníci oznámenie o začatí staveb. konania spojeného s územným konaním o umiestnení stavby.
Pani na stavebnom povedala (v piatok), že v stredu (23.6.) si môžem prísť pre stavebné povolenie.
Keď som v stredu volala, povedala, že je problém s umiestnením stavby... a že povolenie ešte nevydá.
Lehota na odvolanie dotknutých účastníkov z oznámenia o zač. stav. konania už uplynula a nikto sa neodvolal. Od susedov máme súhlas s umiestnením stavby 0,5 m od krajnice pozemku.
V oznámení je uvedené:
"...pretože sú stav. úradu dobre známe pomery staveniska a žiadosť poskytuje dostatočný podklad pre posúdenie stavby, upúšťa v zmysle § 36 ods. 2 a § 61 ods. 2 stav. zákona od miestneho šetrenia a ústneho konania."

Moja otázka: Postupuje úradníčka správne? Lebo ak už je vydané oznámenie... t.j. mali by sme mať všetky podklady v poriadku a nikto sa neodvolal, mali by nám konečne vydať stavebné povolenie? :mee::confused:
Doplnenie: Žiadne ďalšie doklady od nás nežiadali.

PS: Ospravedlňujem sa, ak som to napísala nezrozumiteľne, ale už som vážne zúfalá:mee:


Podľa môjho názoru máte navrhnutú stavbu v rozpore s ust. § 6 vyhl. 532/2002 Z.z.
Túto vec mala zistiť už keď oznamovala začatie stav. konania. Teraz by mala podľa mňa konať, resp. Vy by ste mali doplniť do projektu vyhodnotenie splnenia podmienok v ods. 1 v § 6 uvedenej vyhlášky. Je to stanovisko od projektanta.

V inom problém nevidím, resp. neviem posúdiť osadenie.
CIMOM
Miloš Mičega - CIMOM TN
06.07.10,06:35
Mám v ruke búracie povolenie a LV.
Aby som mohol podať o stavebné povolenie musím ist na kataster s buracim povolenim a oni vymažú stary dom a ja až potom môťem žiadať o stavebné povolenie. Je to naozaj tak?
Myslel som že to pôjde naraz.

Ešte jedna vec ako má vyzerať návrh na vklad pri odstránení rod domu?

Ďakujem

Nedáva sa návrh. Dáva sa len žiadosť o zápis skutočností. Je to obyčajná jednoduchá žiadosť a prikladá sa k nej rozhodnutie o zrušení súpisného čísla.


CIMOM
mirpo
06.07.10,14:09
Podľa môjho názoru máte navrhnutú stavbu v rozpore s ust. § 6 vyhl. 532/2002 Z.z.
Túto vec mala zistiť už keď oznamovala začatie stav. konania. Teraz by mala podľa mňa konať, resp. Vy by ste mali doplniť do projektu vyhodnotenie splnenia podmienok v ods. 1 v § 6 uvedenej vyhlášky. Je to stanovisko od projektanta.

V inom problém nevidím, resp. neviem posúdiť osadenie.
CIMOM
Zistila som, že problém je vraj kvôli požiarnej bezpečnosti.:mee: Dnes som bola za projektantom stavby a volala som proj. požiarnej bezpečnosti, kvôli tomu stanovisku. Takže počkám, ako dopadneme.
Čakala som, že zo stavebného pošlú aspoň výzvu na doplnenie dokladov, ale nič...

PS: Ďakujem za pomoc :)
ividia
06.07.10,17:12
Nedáva sa návrh. Dáva sa len žiadosť o zápis skutočností. Je to obyčajná jednoduchá žiadosť a prikladá sa k nej rozhodnutie o zrušení súpisného čísla.


CIMOM


Ja som dnes podala žiadosť o buracie povolenie a chcem následne podať žiadosť o stavebné povolenie. Je to pravda že musím z katastra nehnuteľností
vymazať tú starú stavbu aj zrušiť súp.č. a až ppotom môžem dať žiadosť o stavebné povolenie???
Prečo naraz by to nešlo keď už bude stáť nová stavba. Jedna sa odstráni
a druhá zapíše.
Keď máme buracie povolenie to ešte neznamená, že je aj fyzický odstránená.
Miloš Mičega - CIMOM TN
06.07.10,17:21
Zistila som, že problém je vraj kvôli požiarnej bezpečnosti.:mee: Dnes som bola za projektantom stavby a volala som proj. požiarnej bezpečnosti, kvôli tomu stanovisku. Takže počkám, ako dopadneme.
Čakala som, že zo stavebného pošlú aspoň výzvu na doplnenie dokladov, ale nič...

PS: Ďakujem za pomoc :)

Ak sa jedná o jednoduchú stavbu, tak sa požiarnici nevyjadrujú.
Zajtra uvediem presné znenie zákona a paragrafove znenie.


CIMOM
mirpo
06.07.10,18:25
Ak sa jedná o jednoduchú stavbu, tak sa požiarnici nevyjadrujú.
Zajtra uvediem presné znenie zákona a paragrafove znenie.


CIMOM
Zastavaná plocha má byť 94 m2; bude prízemie a obytné podkrovie
Miloš Mičega - CIMOM TN
07.07.10,05:55
Zastavaná plocha má byť 94 m2; bude prízemie a obytné podkrovie




Výňatok zo zákona č. 314/2001 Z.z. o ochrane pred požiarmi



§ 25
Vykonávanie štátneho požiarneho dozoru

(1) Štátny požiarny dozor sa vykonáva

a) protipožiarnou kontrolou dodržiavania povinností právnickej osoby a fyzickej osoby-podnikateľa, ktorá vlastní alebo spravuje objekty s miestami so zvýšeným nebezpečenstvom vzniku požiaru, alebo vykonáva činnosti so zvýšeným nebezpečenstvom vzniku požiaru, prevádzkuje objekty s osobitným spoločenským alebo hospodárskym významom alebo objekty občianskej výstavby, v ktorých sa sústreďuje väčší počet osôb, ako aj protipožiarnou kontrolou stavieb určených na bývanie, ktoré majú viac ako 8 podlaží alebo viac ako 64 bytových jednotiek,
b) posudzovaním projektovej dokumentácie stavieb v rámci územného a stavebného konania z hľadiska ich protipožiarnej bezpečnosti a posudzovaním stavieb v kolaudačnom konaní z hľadiska splnenia požiadaviek protipožiarnej bezpečnosti podľa schválenej projektovej dokumentácie
(4) Štátny požiarny dozor podľa odseku 1 písm. b) sa nevykonáva na jednoduchých a drobných stavbách.4)






Výňatok zo stavebného zákona



§ 139b
Pojmy stavebného poriadku

(1) Jednoduché stavby sú

a) bytové budovy, ktorých zastavaná plocha nepresahuje 300 m2, majú jedno nadzemné podlažie, môžu mať aj jedno podzemné podlažie a podkrovie,
b) stavby na individuálnu rekreáciu,
c) prízemné stavby a stavby zariadenia staveniska, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 300 m2 a výšku 15 m,
d) oporné múry,
e) podzemné stavby, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 300 m2 a hĺbka 6 m.

(2) Stavby uvedené v odseku 1 písm. c) a e) sa považujú za jednoduché stavby iba vtedy, ak z hľadiska požiarnej bezpečnosti je pre ich užívanie počet osôb určený podľa technickej normy, najviac však 30 osôb.


(6) Drobné stavby sú stavby, ktoré majú doplnkovú funkciu pre hlavnú stavbu (napr. pre stavbu na bývanie, pre stavbu občianskeho vybavenia, pre stavbu na výrobu a skladovanie, pre stavbu na individuálnu rekreáciu) a ktoré nemôžu podstatne ovplyvniť životné prostredie, a to

a) prízemné stavby, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 25 m2 a výška 5 m, napríklad kôlne, práčovne, letné kuchyne, prístrešky, zariadenia na nádoby na odpadky, stavby na chov drobného zvieratstva, sauny, úschovne bicyklov a detských kočíkov, čakárne a stavby športových zariadení,
b) podzemné stavby, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 25 m2 a hĺbka 3 m, napríklad pivnice, žumpy.

(7) Za drobné stavby sa považujú aj

a) stavby organizácií na lesnej pôde slúžiace na zabezpečovanie lesnej výroby a poľovníctva, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 30 m2 a výška 5 m, napríklad sklady krmiva, náradia alebo hnojiva,
b) oplotenie,
c) prípojky stavieb a pozemkov na verejné rozvodné siete a kanalizáciu všetkých stavieb a pozemkov a pripojenie drobných stavieb a pozemkov na rozvodné siete a kanalizáciu hlavnej stavby,
d) nástupné ostrovčeky hromadnej verejnej dopravy, priechody cez chodníky a na susedné pozemky, priepusty a pod.


CIMOM
ividia
07.07.10,06:50
Mám v ruke búracie povolenie a LV.
Aby som mohol podať o stavebné povolenie musím ist na kataster s buracim povolenim a oni vymažú stary dom a ja až potom môťem žiadať o stavebné povolenie. Je to naozaj tak?
Myslel som že to pôjde naraz.

Ešte jedna vec ako má vyzerať návrh na vklad pri odstránení rod domu?

Ďakujem


Tiež by ma zaujímalo či je to tak. Aj mi ideme búrať starý dom a chceme
stavať nový. Teraz som podala žiadosť o búranie. Budem musieť vymazať
starý dom z katastra až potom môžem podať žiadosť o stavebné povolenie??
lienocka001
07.07.10,07:05
Zistila som, že problém je vraj kvôli požiarnej bezpečnosti.:mee: Dnes som bola za projektantom stavby a volala som proj. požiarnej bezpečnosti, kvôli tomu stanovisku. Takže počkám, ako dopadneme.
Čakala som, že zo stavebného pošlú aspoň výzvu na doplnenie dokladov, ale nič...

PS: Ďakujem za pomoc :)

nebude problem v tomto

§ 6
Odstupy stavieb


(1) Vzájomné odstupy stavieb musia spĺňať požiadavky urbanistické, architektonické, životného prostredia, hygienické, veterinárne, ochrany povrchových a podzemných vôd, ochrany pamiatok, požiarnej bezpečnosti, civilnej ochrany, požiadavky na denné osvetlenie a preslnenie a na zachovanie pohody bývania. Odstupy musia umožňovať údržbu stavieb a užívanie priestorov medzi stavbami na technické alebo iné vybavenie územia a činnosti, ktoré súvisia s funkčným využívaním územia.

.

(5) Iné riešenia vzdialeností rodinných domov, ako sú ustanovené v odsekoch 3 a 4, možno určiť iba na podklade výpočtov a meraní preukazujúcich splnenie požiadaviek na vzájomné vzdialenosti podľa odseku 1 alebo podľa územného plánu zóny.


Kolko ste vzdialeni od susedneho domu je to menej ako 4 metre?
andreaS
07.07.10,07:10
chystame sa v najblizsej dobe urobit mur medzi nami a susedom nad nami, kt. by mal mat z 1/3 funkciu aj oporneho muru.... nad nami je totiz humno, kt. nema odkvap a vsetka voda z neho steka pod humno a hlina sa zacala zosuvat ku nam...

a dalej ma sused dom, resp. nas dom zacina na jednej strane a jemu zacina od nasho konca a stretavame sa terasami z boku... tak zaroven by sa urobil uz aj mur medzi nami na oddelenie... sused chce mur 1,8 m :( ... ako chapem, ze nas treba oddelit aby sme sa nerusili pri posedeniach na terase... ale zase netuzim mat take betonove monstrum po celej hornej hranici pozemku :(

otazka je, ci nam k tomu treba stavebne povolenie, resp. nejaky suhlas obce/starostu... (inak spadame pod spolocny stavebny urad mesta, obec nema vlastny stavebny urad) a zaroven ci nemate nejaky vzor k suhlasu s postavenim celeho toho muru... ide mi o to, ze napr. niekde sa ukratime my, niekde susedia o par cm, tak aby do buducna nikto nic nenamietal ani pripadne dalsi vlastnici, tak aby sme to dostali na papier, ze vsetky dotknute strany suhlasia s vytycenym murom a jeho stavbou... snad je to jasne napisane o co mi ide ;)

diky za akukolvek odpoved...
Miloš Mičega - CIMOM TN
07.07.10,14:06
chystame sa v najblizsej dobe urobit mur medzi nami a susedom nad nami, kt. by mal mat z 1/3 funkciu aj oporneho muru.... nad nami je totiz humno, kt. nema odkvap a vsetka voda z neho steka pod humno a hlina sa zacala zosuvat ku nam...

a dalej ma sused dom, resp. nas dom zacina na jednej strane a jemu zacina od nasho konca a stretavame sa terasami z boku... tak zaroven by sa urobil uz aj mur medzi nami na oddelenie... sused chce mur 1,8 m :( ... ako chapem, ze nas treba oddelit aby sme sa nerusili pri posedeniach na terase... ale zase netuzim mat take betonove monstrum po celej hornej hranici pozemku :(

otazka je, ci nam k tomu treba stavebne povolenie, resp. nejaky suhlas obce/starostu... (inak spadame pod spolocny stavebny urad mesta, obec nema vlastny stavebny urad) a zaroven ci nemate nejaky vzor k suhlasu s postavenim celeho toho muru... ide mi o to, ze napr. niekde sa ukratime my, niekde susedia o par cm, tak aby do buducna nikto nic nenamietal ani pripadne dalsi vlastnici, tak aby sme to dostali na papier, ze vsetky dotknute strany suhlasia s vytycenym murom a jeho stavbou... snad je to jasne napisane o co mi ide ;)

diky za akukolvek odpoved...

Nevolajte to oporný múr, ale oplotenie.
Chodte cestou ohlásenia stavebnému úradu, teda na obec.
K ohláseniu nemusí byť projekt, stačí jednoduchý popis.
Je dobré, ak spíšete ako susedia nejakú dohodu, resp. zmluvu.


CIMOM
robertkozich
09.07.10,07:36
Dobrý den- chcem sa spytat,mam pozemok na ktorom idem stavat dom.na susediacom pozemku na hranici je stary dom ktory sa rozpadava,pada krytina,komin....na moj pozemok. existuje zakon podla ktoreho je nutne tento stary dom odstranit,kde sa docitam o tomto zakone...dakujem
Miloš Mičega - CIMOM TN
09.07.10,11:41
Dobrý den- chcem sa spytat,mam pozemok na ktorom idem stavat dom.na susediacom pozemku na hranici je stary dom ktory sa rozpadava,pada krytina,komin....na moj pozemok. existuje zakon podla ktoreho je nutne tento stary dom odstranit,kde sa docitam o tomto zakone...dakujem



Výňatok zo stavebného zákona



ODDIEL 8
ÚDRŽBA STAVIEB A ICH ODSTRAŇOVANIE


§ 86
Údržba stavby

(1) Vlastník stavby je v súlade s dokumentáciou overenou stavebným úradom a s rozhodnutím stavebného úradu (stavebné povolenie, kolaudačné rozhodnutie) povinný udržiavať stavbu v dobrom stave tak, aby nevznikalo nebezpečenstvo požiarnych a hygienických závad, aby nedochádzalo k jej znehodnoteniu alebo ohrozeniu jej vzhľadu a aby sa čo najviac predĺžila jej užívateľnosť.

(2) Ak vlastník stavbu riadne neudržiava, môže mu stavebný úrad vo verejnom záujme nariadiť, aby sa v určenej lehote a za určených podmienok postaral o nápravu. Užívatelia bytov a nebytových priestorov sú povinní umožniť vykonanie nariadenej údržby stavby.

(3) Ustanovenia odseku 1 a 2 platia primerane aj pre terénne úpravy, práce a zariadenia podľa tohto zákona.


§ 87
Nevyhnutné úpravy

(1) Ak stavba nezodpovedá základným požiadavkám na stavby (§ 43d), a tým ohrozuje alebo obťažuje užívateľov alebo okolie stavby, stavebný úrad vo verejnom záujme nariadi vlastníkovi stavby uskutočniť nevyhnutné úpravy na stavbe alebo na stavebnom pozemku. Nariadené úpravy je vlastník povinný vykonať na vlastné náklady.

(2) Ak sa na uskutočnenie nevyhnutnej úpravy vyžaduje dokumentácia alebo iné podklady, stavebný úrad uloží vlastníkovi stavby alebo stavebného pozemku ich predloženie v určenom rozsahu a lehote. V prípade nesplnenia uloženej povinnosti môže stavebný úrad obstarať potrebnú dokumentáciu alebo podklady na náklady povinného. Po ich zabezpečení stavebný úrad nariadi vykonanie úpravy a určí podmienky a lehotu jej uskutočnenia.

(3) Ak nevyhnutná úprava, ktorá sa má nariadiť, nevyžaduje dokumentáciu alebo iné podklady, uloží stavebný úrad vlastníkovi stavby alebo stavebného pozemku vykonanie úpravy a určí rozsah, spôsob, podmienky a lehotu jej uskutočnenia.

(4) Stavbu alebo jej časť, na ktorej boli nariadené nevyhnutné stavebné úpravy, možno užívať len na základe kolaudačného rozhodnutia, ak stavebný úrad od ich kolaudácie neupustil.


Odstraňovanie stavieb

§ 88


(1) Stavebný úrad nariadi vlastníkovi stavby odstránenie

a) závadnej stavby ohrozujúcej život alebo zdravie osôb, pokiaľ ju nemožno hospodárne opraviť,
b) stavby postavenej bez stavebného povolenia alebo v rozpore s ním alebo bez písomného oznámenia stavebného úradu podľa § 57 ods. 2 pri stavbách, ktoré treba ohlásiť; odstránenie stavby sa nenariadi iba v prípadoch, keď dodatočné povolenie stavby nie je v rozpore s verejným záujmom,
c) stavby, na ktorú bolo zrušené stavebné povolenie (§ 102 ods. 3),
d) dočasnej stavby, pri ktorej uplynul určený čas jej trvania alebo pominul účel, na ktorý bola zriadená.

(2) Odstránenie stavby podľa odseku 1 písm. b) nariadi stavebný úrad vlastníkovi stavby, ktorý je stavebníkom, alebo nájomcovi stavby, ak je stavebníkom podľa § 58 ods. 3.

(3) Na odstránenie stavby, pokiaľ nebolo nariadené, je potrebné povolenie stavebného úradu. O povolenie môže žiadať vlastník stavby. V žiadosti o povolenie vlastník stavby uvedie druh, účel, miesto a označenie stavby, dôvody odstránenia stavby a dátum predpokladaného začatia a skončenia prác, či stavbu odstráni svojpomocne alebo prostredníctvom zhotoviteľa, ako sa naloží s odpadom a s uvoľneným pozemkom a aké opatrenia sú potrebné na zabezpečenie susedných pozemkov a stavieb.

(4) Povolenie stavebného úradu sa nevyžaduje na odstránenie zariadenia staveniska, ktorého dočasnosť bola obmedzená v stavebnom povolení na čas trvania stavby, a na odstránenie stavieb a zariadení, ktoré nepodliehajú stavebnému povoleniu. Pri drobných stavbách [§ 55 ods. 2 písm. b)], informačných, reklamných a propagačných zariadeniach postačí ohlásenie lehoty, do ktorej budú odstránené.

(5) Vlastník zariadenia staveniska vopred prerokuje so stavebným úradom možnosť ďalšieho využitia zariadenia staveniska, ak ho možno po dokončení výstavby využiť na iné účely. Podľa výsledku prerokovania buď predloží stavebnému úradu návrh na zmenu účelu užívania, prípadne na stavebné úpravy, alebo zariadenie staveniska po dokončení výstavby odstráni.




CIMOM
robertkozich
09.07.10,13:32
dakujem velmi pekne :)
martinesopo
11.07.10,18:53
zdravim, prečital som si vaše odpovede po stranu96,
mam aj ja problem pri vybavovani SP poprosim vas ak sa da tak mi poradte
mam pozemok širokz 10,81, dom ma pôdoris 7,05 x 16 m
od suseda xy mam odstup od hranice poyemku 1 m, s jeho pisomnym suhlasom, okna tram su iba strešne, od 2 susednej parcely mam odstup 2,76m, a okno tam je len z kuchyne a wc a strešne.vlastnici 2 parcely su 4 majitelia a za jedneho z nich spravuje slov.pozemkovy fond
uzemne kon. bolo2.11.2009,stavebne konanie 22.02.2010 a stav. povolenie zo dna23.03.2010 .po tomto termine som si dal pozemok zamerat a vyšlo tak že 2 suseda ktora ma podiel 1/6 je v mojom 88 cm.nato začali vytrhavat zamerane koliky/3 x som daval zamerat,3 x vytrhali/nasledne12.04.2010bola podana zo strany 2 susedy (1/6podiel/žiadosť o obnovu konania a preskumanie rozhodnutia.potom bolo 6.5.2010 po preloženi terminu od 2 susedyzvolane jednanie kde mi povedala , že mi nebrani stavat ale nech stavam na svojom, tak sme sa dohodli za prit. stav. uradu a starostu že to dame premerat.potom 1tyžden bol jej geodet na dovolenke, 2 tyžden na pohrebe , 3 tyžden mal vela roboty, nakoniec sa stretli aj s mojim geodetom a zistili že ona to ma zamerane zle a jej geodet iba kývol plecami potom som ju kontaktoval 6 SMS,a 25 telefonatmy na ktore nereagovala len mi odkazala že telef. na stav. urad a že stiahla podnet spät.chcel som to od nej pisomne ale nedostal som,vraj ja jej nebudem hovorit čo ma pisat a čo nienasledne jej bolo 10.6.2010 zo stav. uradu zaslane SP. dna 15.6.2010 podala stažnost na krajsky stav. urad na preskumanie postupupri riešeni jej stažnosti
neviem ako dalej robi len asi prietahy.dakujem za odpoved ako to riešit
Miloš Mičega - CIMOM TN
11.07.10,19:31
zdravim, prečital som si vaše odpovede po stranu96,
mam aj ja problem pri vybavovani SP poprosim vas ak sa da tak mi poradte
...................stav. urad na preskumanie postupupri riešeni jej stažnosti
neviem ako dalej robi len asi prietahy.dakujem za odpoved ako to riešit

&&&nateraz len toto, čo sa týky vzdialeností a súhlasov :
http://www.porada.sk/t106294-odmena-pre-stavebny-urad-a-pre.html

Odporučujem si to pozrieť.

CIMOM
andreaS
11.07.10,19:45
Nevolajte to oporný múr, ale oplotenie.
Chodte cestou ohlásenia stavebnému úradu, teda na obec.
K ohláseniu nemusí byť projekt, stačí jednoduchý popis.
Je dobré, ak spíšete ako susedia nejakú dohodu, resp. zmluvu.


CIMOM

dakujem... v piatok bol na pozemku geodet, kt. som sice na internete nasla ja, ale druha strana ho pozna, tak mu volali oni... vymeral nanovo zopar bodov a este donesie papier, ze obe strany s tymto vykolikovanim suhlasime...

a na urad sme este minuly rok dali oznamenie na stavbu plotu, ale specifikacia boli plotove dielce (take ako na velkych stavbach alebo roznych podujatiach, nie su plne)... tak pre istotu dat oznamenie nanovo s novou specifikaciou?
mendo933
12.07.10,13:18
Ako postupovad, ked stavebny urad ma vsetky podklady k SP a do 30dni sa nevyjadril? Tato doba uz presla aspon 3x
Miloš Mičega - CIMOM TN
12.07.10,13:51
Ako postupovad, ked stavebny urad ma vsetky podklady k SP a do 30dni sa nevyjadril? Tato doba uz presla aspon 3x

Treba sa sťažovať.
Ústne u vedúceho (primátora, starostu, ...) alebo aj písomne.
Ak to nepomôže tak na Krajskom stavebnom úrade.


CIMOM
Miloš Mičega - CIMOM TN
12.07.10,13:54
dakujem... v piatok bol na pozemku geodet, kt. som sice na internete nasla ja, ale druha strana ho pozna, tak mu volali oni... vymeral nanovo zopar bodov a este donesie papier, ze obe strany s tymto vykolikovanim suhlasime...

a na urad sme este minuly rok dali oznamenie na stavbu plotu, ale specifikacia boli plotove dielce (take ako na velkych stavbach alebo roznych podujatiach, nie su plne)... tak pre istotu dat oznamenie nanovo s novou specifikaciou?

Ak nemeníte trasu tak by som to nedával.


Výňatok zo stavebného zákona



§ 139b

15) Udržiavacími prácami, pri ktorých nie je potrebné ani ohlásenie (bežné udržiavacie práce), sú najmä

a) opravy fasády, opravy a výmena strešnej krytiny alebo povrchu plochých striech, výmena odkvapových žľabov a odtokových zvodov, opravy oplotenia a výmena jeho častí, ak sa tým nemení jeho trasa,

____________________

Takže, ako keby bolo už hotové (to nik nedokáže) a teraz len meníte jeho časti.


CIMOM
malicky
13.07.10,13:17
Treba sa sťažovať.
Ústne u vedúceho (primátora, starostu, ...) alebo aj písomne.
Ak to nepomôže tak na Krajskom stavebnom úrade.


CIMOM

Ustne nepomoze odskusane - tiez som mal taky problem. pisomne a lady sa pohnu mozno este predbehnes ostatnych
renataj
20.07.10,06:15
Dobrý deň.
Mám informáciu,že sa nedávno menil stavebný zákon,kde by sa údajne mala meniť podmienka:stavebné povolenie treba len od určitého množstva m2.Vie mi niekto poradiť,ako to vlastne je? Chceme dostavať k existujúcemu domu cca 40m2.Ďakujem
Majpal1
20.07.10,07:02
Prosím o radu

Má právo stavebný úrad podmieňovať vydanie stavebného povolenia na dom vydaním územného rozhodnutia na cestu alebo elektriku?
Miloš Mičega - CIMOM TN
20.07.10,13:23
Prosím o radu

Má právo stavebný úrad podmieňovať vydanie stavebného povolenia na dom vydaním územného rozhodnutia na cestu alebo elektriku?


Zo stavebného zákona :



§ 62


(1) V stavebnom konaní stavebný úrad preskúma najmä,

a) či dokumentácia spĺňa zastavovacie podmienky určené územným plánom zóny alebo podmienky územného rozhodnutia,
b) či dokumentácia spĺňa požiadavky týkajúce sa verejných záujmov, predovšetkým ochrany životného prostredia, ochrany zdravia a života ľudí, a či zodpovedá všeobecným technickým požiadavkám na výstavbu ustanoveným týmto zákonom a osobitnými predpismi, 4a)
c) či je zabezpečená komplexnosť a plynulosť výstavby, či je zabezpečené včasné vybudovanie technického, občianskeho alebo iného vybavenia potrebného na riadne užívanie,



§ 81b

Kolaudačné rozhodnutie sa nevydá, ak nie je zaistená bezpečnosť a ochrana zdravia ľudí a životného prostredia, ako aj riadne užívanie stavby na určený účel, najmä ak

a) nie je podľa dokumentácie overenej stavebným úradom v stavebnom konaní zabezpečené vykurovanie stavby a pripojenie na rozvod vody, elektriny a na kanalizačnú sieť, b) nie je zaistená bezpečná a plynulá prevádzka výťahov podľa overenej dokumentácie,
c) nie je zaistený bezpečný prístup a príchod k stavbám, d) nie sú splnené podmienky stavebného povolenia na nevyhnutnú komplexnosť výstavby a na vylúčenie negatívnych účinkov stavby na okolité životné prostredie, prípadne ich obmedzenie na prípustnú mieru,


Mám za to, že stavebné povolenie sa môže vydať.
V stavebnom povolení poukážem na to, že pri kolaudácii musí byť zabezpečené napojenie stavby.
Stavebný úrad musí mať už v stavebnom konaní z vlastného zisťovania a skúsenosti, či je možné napojiť stavbu, napr. všetky stanoviská sú kladné, napojenie pôjde po vysporiadanom (alebo stavebníkovom) pozemku a pod.


CIMOM
Miloš Mičega - CIMOM TN
20.07.10,13:24
Dobrý deň.
Mám informáciu,že sa nedávno menil stavebný zákon,kde by sa údajne mala meniť podmienka:stavebné povolenie treba len od určitého množstva m2.Vie mi niekto poradiť,ako to vlastne je? Chceme dostavať k existujúcemu domu cca 40m2.Ďakujem

Nič sa nemenilo.
Vaša prístavba musí ísť klasickým stavebným povolením.


CIMOM
robertkozich
20.07.10,13:42
dobry den-chcem sa spytat ze ci podla zakona pre velmi uzke pozemky existuje nejaka vynimka ktoru moze vyuzit stavebny urad, pre odstupy od susednych pozemkov...potrebujem sa dostat od hranice jedneho suseda 1.5metra,v Ivanke pri Dunaji mi to povolili ale na urade v Dunajskej Luznej nechcu..ze podla zakona minimalne 2metre. za odpoved dakujem
robertkozich
20.07.10,13:43
pozemok ma sirku 9 metrov
andiablo
20.07.10,16:45
dobry den-chcem sa spytat ze ci podla zakona pre velmi uzke pozemky existuje nejaka vynimka ktoru moze vyuzit stavebny urad, pre odstupy od susednych pozemkov...potrebujem sa dostat od hranice jedneho suseda 1.5metra,v Ivanke pri Dunaji mi to povolili ale na urade v Dunajskej Luznej nechcu..ze podla zakona minimalne 2metre. za odpoved dakujem
jednalo by sa o stiesnené podmienky a dalo by sa to ak by si s tej strany nemal žiadne obývacie miestnosti ale je to na vôli úradníkov a suseda
Majpal1
20.07.10,20:31
Takže chcel by som tú moju otázku z dnes rána trochu rozšíriť. Kúpil som pozemok (ostatná plocha) a na nej chcem stavať dom. V územnom pláne mesta je ten pozemok určený na výstavbu rodinného domu ( takže potiaľ OK). Prístup k danému pozemku vedie po inej parcele, ktorú som tiež kúpil a tá je ako príjazdová cesta. Upresním to, že stavebný úrad chcel aby som vypracoval zastavovaciu štúdiu čo som aj urobil čiže tá parcela ako prístupová cesta sa do tej štúdie tiež dala a to ako účelová komunikácia. Podotýkam že tú štúdiu už zastupiteľstvo schválilo. Následne som si pripravil všetky vyjadrenia od iných inštitúcií potrebných k vydaniu stavebného povolenia na dom a samozrejme aj projekt. K pozemku som si už pripojil vodovodnú prípojku čiže vodu mám a mám aj elektriku a to ako stavebnú prípojku. No na stavebnom úrade mi nechceli vydať stavebné povolenie vraj preto že musí prebehnúť územné konanie na cestu a na elektriku. Keďže som vlastníkom cesty ja tak som musel dať vypracovať projekt a následne prebehlo územné konanie na cestu. Ale háčik je v elektrike. Existujúca sieť je v tom území vraj už preťažená tak sa musí budovať trafostanica. Šťastím je, že nad mojim pozemkom vedie vysoké napätie tak som bol jednať s elektrárňami a keďže to je aj v ich záujme rozhodli sa vybudovať trafostanicu z ktorej budú dopĺňať už preťaženú sieť. Takže elektrárne vypracovali projekt na elektriku a ten projekt je už na stavebnom úrade. A žiadateľom o územné konanie musí byť niekto z elektrární a nie ja. Elektrárne súhlasili že to postavia na vlastné náklady no žiadať o to budú až keď to budú mať v svojom pláne.( takže možno koncom roka a možno na budúci rok) Ja budem stavať aj tak 3 - 4 roky takže mi to stačí ale stavebný úrad mi aj napriek tomu odmieta vydať stavebné povolenie. Čo mám robiť, na koho sa mám obrátiť.
stavebnik
22.07.10,10:44
DObry den,

viete mi povedat co vsetko spada do indexu zastavanosti (dom, terasa, chodnik, parkovisko pre auto) a ci je na to nejaka norma, alebo zakon kde sa o tom hovori.

dakujem
stavebnik
22.07.10,13:01
Co ak si sused neprevezme SP, povazuje sa to za dorucene? Do akej doby sa to povazuje za dorucene? Dokedy musim cakat na spravoplatnenie stavebneho povolenia.
Miloš Mičega - CIMOM TN
23.07.10,08:11
Co ak si sused neprevezme SP, povazuje sa to za dorucene? Do akej doby sa to povazuje za dorucene? Dokedy musim cakat na spravoplatnenie stavebneho povolenia.



Výňatok zo zákona č. 71/1967 Zb. o správnom konaní



Doručenie do vlastných rúk
§ 24


(1) Dôležité písomnosti, najmä rozhodnutia, sa doručujú do vlastných rúk adresátovi alebo osobe, ktorá sa preukáže jeho splnomocnením na preberanie zásielok.

(2) Ak nebol adresát písomnosti, ktorá sa má doručiť do vlastných rúk, zastihnutý, hoci sa v mieste doručenia zdržiava, doručovateľ ho vhodným spôsobom upovedomí, že písomnosť príde znovu doručiť v určený deň a hodinu. Ak nový pokus o doručenie zostane bezvýsledný, doručovateľ uloží písomnosť na pošte a adresáta o tom vhodným spôsobom upovedomí. Ak si adresát nevyzdvihne písomnosť do troch dní od uloženia, posledný deň tejto lehoty sa považuje za deň doručenia, aj keď sa adresát o uložení nedozvedel.
(3) Ak adresát bezdôvodne odoprel písomnosť prijať, je doručená dňom, keď sa jej prijatie odoprelo; na to musí doručovateľ adresáta upozorniť.

(4) Ak má účastník konania, ktorý sa zdržiava v cudzine alebo tam má sídlo, opatrovníka alebo zástupcu v tuzemsku, doručí sa písomnosť tomuto opatrovníkovi alebo zástupcovi.


To znamená, že stavebný úrad musí poslať rozhodnutie s obálkou s opakovaným doručením.

Poznámka : sú 3 druhy obálok
1. doporučene (môže prevziať aj sused)
2. doporučene do vlastných rúk (musí prevziať adresát, ale ak neprebere nemá sa za to, že mu bola listina doručená)
3. doporučene do vlastných rúk s opakovaným doručením ( tretí deň uloženia na pošte sa má za doručené, teda aj keby list prevzal 15-ty deň od uloženia na pošte, tak 12 dní na odvolanie mu už vypršalo)


CIMOM
Majpal1
23.07.10,15:15
Prosím CIMOM odpíš mi na príspevok zo dňa - 20-07-10, 09:31 PM-

S pozdravom Majpal
Miloš Mičega - CIMOM TN
26.07.10,06:23
Takže chcel by som tú moju otázku z dnes rána trochu rozšíriť. Kúpil som pozemok (ostatná plocha) a na nej chcem stavať dom. V územnom pláne mesta je ten pozemok určený na výstavbu rodinného domu ( takže potiaľ OK). Prístup k danému pozemku vedie po inej parcele, ktorú som tiež kúpil a tá je ako príjazdová cesta. Upresním to, že stavebný úrad chcel aby som vypracoval zastavovaciu štúdiu čo som aj urobil čiže tá parcela ako prístupová cesta sa do tej štúdie tiež dala a to ako účelová komunikácia. Podotýkam že tú štúdiu už zastupiteľstvo schválilo. Následne som si pripravil všetky vyjadrenia od iných inštitúcií potrebných k vydaniu stavebného povolenia na dom a samozrejme aj projekt. K pozemku som si už pripojil vodovodnú prípojku čiže vodu mám a mám aj elektriku a to ako stavebnú prípojku. No na stavebnom úrade mi nechceli vydať stavebné povolenie vraj preto že musí prebehnúť územné konanie na cestu a na elektriku. Keďže som vlastníkom cesty ja tak som musel dať vypracovať projekt a následne prebehlo územné konanie na cestu. Ale háčik je v elektrike. Existujúca sieť je v tom území vraj už preťažená tak sa musí budovať trafostanica. Šťastím je, že nad mojim pozemkom vedie vysoké napätie tak som bol jednať s elektrárňami a keďže to je aj v ich záujme rozhodli sa vybudovať trafostanicu z ktorej budú dopĺňať už preťaženú sieť. Takže elektrárne vypracovali projekt na elektriku a ten projekt je už na stavebnom úrade. A žiadateľom o územné konanie musí byť niekto z elektrární a nie ja. Elektrárne súhlasili že to postavia na vlastné náklady no žiadať o to budú až keď to budú mať v svojom pláne.( takže možno koncom roka a možno na budúci rok) Ja budem stavať aj tak 3 - 4 roky takže mi to stačí ale stavebný úrad mi aj napriek tomu odmieta vydať stavebné povolenie. Čo mám robiť, na koho sa mám obrátiť.

Neviem či je už podaná žiuadosť o stavebné povolenie.
Treba podať žiadosť o stavebné povolenie so všetkými dostupnými prílohami.
Ak nie je podaná žiadosť, vec sa nedá riešiť.
Ja nevidím žiadny problém v tom, aby bolo vydané stavebné povolenie.
§ 62 SZ je splnení a stavebný úrad má poistku v § 81b SZ.



Výňatok zo stavebného zákona


§ 62

(1) V stavebnom konaní stavebný úrad preskúma najmä,

a) či dokumentácia spĺňa zastavovacie podmienky určené územným plánom zóny alebo podmienky územného rozhodnutia,
b) či dokumentácia spĺňa požiadavky týkajúce sa verejných záujmov, predovšetkým ochrany životného prostredia, ochrany zdravia a života ľudí, a či zodpovedá všeobecným technickým požiadavkám na výstavbu ustanoveným týmto zákonom a osobitnými predpismi, 4a)
c) či je zabezpečená komplexnosť a plynulosť výstavby, či je zabezpečené včasné vybudovanie technického, občianskeho alebo iného vybavenia potrebného na riadne užívanie,
d) či bude stavbu uskutočňovať osoba oprávnená na uskutočňovanie stavieb, alebo ak stavbu bude uskutočňovať stavebník svojpomocou, či je zabezpečené vedenie uskutočňovania stavby stavebným dozorom alebo kvalifikovanou osobou; ak zhotoviteľ stavby bude určený vo výberovom konaní, stavebník oznámi zhotoviteľa stavby stavebnému úradu do pätnástich dní po skončení výberového konania.





§ 81b

Kolaudačné rozhodnutie sa nevydá, ak nie je zaistená bezpečnosť a ochrana zdravia ľudí a životného prostredia, ako aj riadne užívanie stavby na určený účel, najmä ak

a) nie je podľa dokumentácie overenej stavebným úradom v stavebnom konaní zabezpečené vykurovanie stavby a pripojenie na rozvod vody, elektriny a na kanalizačnú sieť,
b) nie je zaistená bezpečná a plynulá prevádzka výťahov podľa overenej dokumentácie,
c) nie je zaistený bezpečný prístup a príchod k stavbám,
d) nie sú splnené podmienky stavebného povolenia na nevyhnutnú komplexnosť výstavby a na vylúčenie negatívnych účinkov stavby na okolité životné prostredie, prípadne ich obmedzenie na prípustnú mieru,
e) nie sú predložené doklady o vyhovujúcich výsledkoch predpísaných skúšok a vyhlásenia výrobcu o zhode stavebných výrobkov (§ 43f).


POZNÁMKA :

Ak stavebný úrad nechce konať, resp. starosta/primátor niečo podpísať tak ....


Ak nebude stavebný úrad konať na základe Vašej žiadosti, máte možnosť podať sťažnosť na KSÚ, resp. podnet na prokuratúru.


CIMOM
jmss
26.07.10,09:35
Dobrý deň,
pri žiadosti o stavebné povolenie sme neuviedli všetkých spoluvlastníkov susedného pozemku. Všetci spoluvlastníci tvrdili, že svoje podiely previedli na jednú osobu.Tak sme tú osobu uviedli do žiadosti. Problém je, že v liste vlastníctva stále figurujú viacerí a stavebné povolenie je vydané. Stráca takéto povolenie platnosť kvôli tomu, že sa stavebného konania nezúčastnili všetci, ktorí sú na LV? Ďakujem.
Miloš Mičega - CIMOM TN
27.07.10,06:35
Dobrý deň,
pri žiadosti o stavebné povolenie sme neuviedli všetkých spoluvlastníkov susedného pozemku. Všetci spoluvlastníci tvrdili, že svoje podiely previedli na jednú osobu.Tak sme tú osobu uviedli do žiadosti. Problém je, že v liste vlastníctva stále figurujú viacerí a stavebné povolenie je vydané. Stráca takéto povolenie platnosť kvôli tomu, že sa stavebného konania nezúčastnili všetci, ktorí sú na LV? Ďakujem.

Pre čisté svedomie je dobré, doručiť im to. Najlepšie osobne a nech sa hneď aj vzdajú odvolania.

Mimochodom takéto rozhodnutie, aj keď má vyznačenú právoplatnosť, nie je právoplatné, teda je kedykoľvek napadnuteľné. (§ 52 správneho poriadku - 71/1964 Zb.).


CIMOM
aviril
27.07.10,13:31
Dobrý deň,
pekne prosím o radu:
Kupujeme starší RD na úver a banka požaduje od nás zakresliť do KM prístavbu RD /hosp.budova - nie je spojená s RD prechodom/. Geodet nám to bol zamerať - nezapísaná hosp.budova má 24m2.
Čo budem potrebovať k zápisu do kat.mapy okrem geom.plánu v prípade:
1. ak budova bola postavená pred r.1976
2. Ak bola postavená po r.1976
Majiteľ si nevie presne spomenúť na rok dokončenia

A ešte taká "maličkosť". Ak by mala budova viac ako 25m2, tiež by som chcela vedieť, čo je potrebné k zápisu do kat.mapy:
1. ak bola post.pred r.1976
2. ak bola post.po r.1976

Lebo v našom znal.posudku to znalec zameral ako stavbu s 26m2, ale geodet tvrdí, že tá stavba má menej ako 25m2, aj to ešte pre istotu znovu odmeral a zas to vyšlo tak, že je to menej ako znalec napísal...
Tak mám v tom teraz chaos, aké podklady vlastne potrebujem...

Veľmi pekne ďakujem za rady.
Danka27
27.07.10,17:24
Dobry den, chcela by som sa opytat na takuto vec:
Po dlhych a tazkych peripetiach sme dostali stavebne povolenie aj napriek namietkam jedneho cloveka, ktory vlastni kusok pristupovej cesty veducej k nasmu pozemku (stav.povolenie pristup.cestu neriesi, az kolaudacia) ale panko si neda povedat a teraz sa aj odvolal. Na SU sme sa dnes dozvedeli, ze vraj toto odvolanie idu posielat vsetkym ucastnikom konania a ti maju lehotu 5 dni sa k nemu vyjadrit... som rozcarovana, to je podla ktoreho § postup? A naco je to dobre?
Najskor sme cakali na lehoty pri oznameni o zacati SP, potom po vydani SP na odvolanie a teraz toto... to nema konca kraja uz...
Danka27
27.07.10,17:34
Este doplnim:
mali sme spojene uzemne a stavebne konanie, takze asi preto ten postup. A ten kusok cesty je v UP schvaleny ako cesta a "raz" ju ma mesto od dotycneho panka odkupit. Len dovtedy bude robit taketo coro-moro :/
Miloš Mičega - CIMOM TN
28.07.10,09:05
Dobrý deň,
pekne prosím o radu:
Kupujeme starší RD na úver a banka požaduje od nás zakresliť do KM prístavbu RD /hosp.budova - nie je spojená s RD prechodom/. Geodet nám to bol zamerať - nezapísaná hosp.budova má 24m2.
Čo budem potrebovať k zápisu do kat.mapy okrem geom.plánu v prípade:
1. ak budova bola postavená pred r.1976
2. Ak bola postavená po r.1976
Majiteľ si nevie presne spomenúť na rok dokončenia

A ešte taká "maličkosť". Ak by mala budova viac ako 25m2, tiež by som chcela vedieť, čo je potrebné k zápisu do kat.mapy:
1. ak bola post.pred r.1976
2. ak bola post.po r.1976

Lebo v našom znal.posudku to znalec zameral ako stavbu s 26m2, ale geodet tvrdí, že tá stavba má menej ako 25m2, aj to ešte pre istotu znovu odmeral a zas to vyšlo tak, že je to menej ako znalec napísal...
Tak mám v tom teraz chaos, aké podklady vlastne potrebujem...

Veľmi pekne ďakujem za rady.




Dobrý Čo budem potrebovať k zápisu do kat.mapy okrem geom.plánu v prípade:
1. ak budova bola postavená pred r.1976
2. Ak bola postavená po r.1976

________________________
A ešte taká "maličkosť". Ak by mala budova viac ako 25m2, tiež by som chcela vedieť, čo je potrebné k zápisu do kat.mapy:
1. ak bola post.pred r.1976
2. ak bola post.po r.1976



.

1. Potvrdenie obce, že stavba bola postavená pred 1.10. 1976 a rozhodnutie o určení súpisného čísla.

2. Kolaudačné rozhodnutie, alebo rozhodnutie o dodatočnom povolení stavby + určenie súp. č.


K tým ďalším dvom bodom je to to isté.


CIMOM
Miloš Mičega - CIMOM TN
28.07.10,09:09
Dobry den, chcela by som sa opytat na takuto vec:
Po dlhych a tazkych peripetiach sme dostali stavebne povolenie aj napriek namietkam jedneho cloveka, ktory vlastni kusok pristupovej cesty veducej k nasmu pozemku (stav.povolenie pristup.cestu neriesi, az kolaudacia) ale panko si neda povedat a teraz sa aj odvolal. Na SU sme sa dnes dozvedeli, ze vraj toto odvolanie idu posielat vsetkym ucastnikom konania a ti maju lehotu 5 dni sa k nemu vyjadrit... som rozcarovana, to je podla ktoreho § postup? A naco je to dobre?
Najskor sme cakali na lehoty pri oznameni o zacati SP, potom po vydani SP na odvolanie a teraz toto... to nema konca kraja uz...


Je to povinnosť podľa § 56 zákona 71/1967 Zb. o správnom konaní.

Potom nasleduje postup podľa § 57 tohoto zákona ato buď ods. 1 (autoremedúra) alebo ods. 2 (postúpenie na KSÚ).


CIMOM
Danka27
28.07.10,10:11
dakujem velmi pekne ;)
Majpal1
28.07.10,19:03
Aj ja veľmi pekne ďakujem CIMOM a ku môjmu problému len toľko, že žiadosť na územné konanie na dom spoločne so stavebným na dom som podal ešte koncom mája ale do dnešného dňa mi neprišlo žiadne rozhodnutie stavebného úradu. A čo viem malo mi to do 30 dní prísť.
aviril
28.07.10,19:59
ďakujem CIMON za radu.
Len mi ešte nesedí jedna vec:
- načo rozhodnutie o určení súpis.čísla, keď sa jedná o drobnú stavbu (do 25m2/? ak to bolo post.pred r.1976, nestačí len to vyhlásenie obce bez súpis.č.?
-a keby po r.1976, tak len ohlásenie drob.stavby?
Miloš Mičega - CIMOM TN
29.07.10,05:49
ďakujem CIMON za radu.
Len mi ešte nesedí jedna vec:
- načo rozhodnutie o určení súpis.čísla, keď sa jedná o drobnú stavbu (do 25m2/? ak to bolo post.pred r.1976, nestačí len to vyhlásenie obce bez súpis.č.?
-a keby po r.1976, tak len ohlásenie drob.stavby?


Ak chcete drobnú stavbu vniesť do katastra, tak vyjadrenie obce, že súp. č. sa neurčuje.

Ak je stavba už postavená, tak formou ohlásenia sa oficiálne nedá povoliť, ale len dodatočným povolením stavby. Dodatočné ohlásenie neexistuje.


CIMOM
fetya
29.07.10,21:43
Stojim pred podanim ziadosti o stavebne povolenie, ale:
1. projektant naprojektoval dom, a vchod do garaze je vyznacene z hranice pozemku, odkial by som chcel spravit pristupovu cestu. Pristupova cesta by viedla cez mestsky pozemok, dlzka 20 m. Na liste vlastnictva mam vyznacene prechodne pravo cez 5 pozemkov z druhej strany mojho pozemku, avsak je to 150 m(pozemok vlastnictve pribuznych, pestuju zeleninu, a tazko by som vedel tade s autom dostat na moj pozemok). Mam moznost ziskat stavebne povolenie v tom pripade, ak pristup bude projektovany z mestskeho (blizsieho) pozemku? Ako postupovat, ak chcem odtial spravit pristupovu cestu?
2. v tlacive na ziadost o stavbne povolenie ziadaju oznacenie susednych parciel s vlastnikmi. Odkial mozem vediet, ze kto je vlastnikom?
Miloš Mičega - CIMOM TN
30.07.10,05:32
Stojim pred podanim ziadosti o stavebne povolenie, ale:
1. projektant naprojektoval dom, a vchod do garaze je vyznacene z hranice pozemku, odkial by som chcel spravit pristupovu cestu. Pristupova cesta by viedla cez mestsky pozemok, dlzka 20 m. Na liste vlastnictva mam vyznacene prechodne pravo cez 5 pozemkov z druhej strany mojho pozemku, avsak je to 150 m(pozemok vlastnictve pribuznych, pestuju zeleninu, a tazko by som vedel tade s autom dostat na moj pozemok). Mam moznost ziskat stavebne povolenie v tom pripade, ak pristup bude projektovany z mestskeho (blizsieho) pozemku? Ako postupovat, ak chcem odtial spravit pristupovu cestu?
2. v tlacive na ziadost o stavbne povolenie ziadaju oznacenie susednych parciel s vlastnikmi. Odkial mozem vediet, ze kto je vlastnikom?


1. V tomto prípade sa treba dohodnúť s vlastníkom pozemku - obcou.

2. www.katasterportal.sk

CIMOM
fetya
30.07.10,07:03
dakujem
petooooo
02.08.10,07:21
ahoj,prosim o radu
v uzemnom plane su hranice pozemkou 2m a 5m od susedou a tie dodrzim
mozem v buducnosti postavit este drobnu stavbu v tej 5m medzere od suseda s tym ze 2m od hranice pozemku necham volne ani ziadne okno mu nezatienim jednoducho mu nijak neublizim,budem potrebovat jeho suhlas?alebo mozem tam vobec stavat este?
Miloš Mičega - CIMOM TN
03.08.10,04:44
ahoj,prosim o radu
v uzemnom plane su hranice pozemkou 2m a 5m od susedou a tie dodrzim

1. mozem v buducnosti postavit este drobnu stavbu v tej 5m medzere od suseda s tym ze 2m od hranice pozemku necham volne ani ziadne okno mu nezatienim jednoducho mu nijak neublizim,

2. budem potrebovat jeho suhlas?alebo mozem tam vobec stavat este?

1. Ak to nezakazuje územný plán, tak sa môže stavať.

2. Súhlas suseda netreba. Treba pozrieť http://www.porada.sk/t106294-odmena-pre-stavebny-urad-a-pre.html.


CIMOM
petooooo
03.08.10,21:40
1. Ak to nezakazuje územný plán, tak sa môže stavať.

2. Súhlas suseda netreba.


CIMOM
tak som si popozeral to s tymi susedmi a celkom to je komedia co sa tu deje vkuse pocuvam sused sem sused tam...fakt je to nelogicke aby do toho vrtal sused ved su zakony nato....pred nedavnom mi volal moj buduci sused ze ci mu dovolim posunut jeho planovanu stavbu domu blizsie ku mne ze na urade mu povedali ked dam suhlas tak moze.

Takze este taka podotazocka k tvojej odpovedi:to ze su v uzemnom plane stanovene vzdialenosti od buducich hranic nehnutelnosti k hranici pozemku konkretne cisla teda 5m zapadna strana stavby a 2m vychodna strana stavby,znamena to iste akoze uzemny plan zakazuje v tychto miestach stavat?
Znamena to to iste ze mojmu susedovi povedali hlupost ze moze tuto stanovenu hranicu prekrocit?
skratka musi tam ostat medzera medzi stavbami 7m.?!v kazdom pripade?

velmi pekne dakujem za odpoved neviem co by som si pocal bez teba
Miloš Mičega - CIMOM TN
04.08.10,04:26
tak som ............

1. Takze este taka podotazocka k tvojej odpovedi:to ze su v uzemnom plane stanovene vzdialenosti od buducich hranic nehnutelnosti k hranici pozemku konkretne cisla teda 5m zapadna strana stavby a 2m vychodna strana stavby,znamena to iste akoze uzemny plan zakazuje v tychto miestach stavat?
2. Znamena to to iste ze mojmu susedovi povedali hlupost ze moze tuto stanovenu hranicu prekrocit?
3. skratka musi tam ostat medzera medzi stavbami 7m.?!v kazdom pripade?

velmi pekne dakujem za odpoved neviem co by som si pocal bez teba

1. muselo by to byť uvedené, teda nap. v prelukách medzi RD je zákaz výstavby doplnkových stavieb. Ak výslovný zákaz nie je, tak doplnkové (drobné) stavby sa môžu stavať.

2. Ak ÚPD výslovne v záväznej časti stanovuje vzdialenosti, tak mu povedali hlúposť. Hlúposť je už to, že má požiadať suseda o súhlas.

3. dtto ako k bodu 2.



CIMOM
1lucinda1
05.08.10,19:33
zdravím vidím ,že tu odpovedáte,radíte na otázky o stav.zákone a aj ja by som potrebovala poradit v takejto veci:prerabame si starší rodinný dom,ktorý je postavený na hranici pozemku a my by sme chceli dat okná od susedov oni by s tým aj súhlasili no ale nevieme či sa to vôbec smie my by sme im videli do dvora aj okien ,oni nam tiež do okien,preto by sme si dali nepriehladne sklá kvôli svetlu je taketo niečo možné ak ano je tam určeny nejaky rozmer okna podla zakona alebo ako to je treba aj staveb.povolenie prosim poradte ak niekto vie dakujem
Miloš Mičega - CIMOM TN
06.08.10,05:08
zdravím vidím ,že tu odpovedáte,radíte na otázky o stav.zákone a aj ja by som potrebovala poradit v takejto veci:prerabame si starší rodinný dom,ktorý je postavený na hranici pozemku a my by sme chceli dat okná od susedov oni by s tým aj súhlasili no ale nevieme či sa to vôbec smie my by sme im videli do dvora aj okien ,oni nam tiež do okien,preto by sme si dali nepriehladne sklá kvôli svetlu je taketo niečo možné ak ano je tam určeny nejaky rozmer okna podla zakona alebo ako to je treba aj staveb.povolenie prosim poradte ak niekto vie dakujem

Je treba uviesť z akých miestností majú byť tie okná.
Treba si zároveň pozrieť, resp. okná musia byť v súlade s ust. § 6 vyhl. vyhl. 532/2002 Z.z.


CIMOM
MRoso
06.08.10,07:04
Dobrí deň
Potreboval by som radu ohľadne SP na rekonštrukciu.Chcel by som rekonštruovať strechu a neviem či alebo kedy treba SP.
1lucinda1
06.08.10,11:11
Treba si zároveň pozrieť, resp. okná musia byť v súlade s ust. § 6 vyhl. vyhl. 532/2002 Z.z.


viete mi to povedat bližšie alebo kde tu vyhlášku hladat?

tie okna by boli jedno zo spalne,druhe akoby z detskej a tretie malé do kúpelne ďakujem
Miloš Mičega - CIMOM TN
06.08.10,12:46
Treba si zároveň pozrieť, resp. okná musia byť v súlade s ust. § 6 vyhl. vyhl. 532/2002 Z.z.


viete mi to povedat bližšie alebo kde tu vyhlášku hladat?

tie okna by boli jedno zo spalne,druhe akoby z detskej a tretie malé do kúpelne ďakujem

http://www.porada.sk/t87954-vyhlaska-k-umiestnovaniu-stavieb-a-inym-technickym-poziadavkam-stavebny-zakon.html


CIMOM
Miloš Mičega - CIMOM TN
06.08.10,12:49
Dobrí deň
Potreboval by som radu ohľadne SP na rekonštrukciu.Chcel by som rekonštruovať strechu a neviem či alebo kedy treba SP.

Rekonštrukcia strechy - neviem presný rozsah.

Treba pozrieť § 139b ods. 15 - tam je uvedené, kedy netreba nič od stavebného úradu.

Ak sa zasahuje do nosných konštrukcií (napr. aj krov) , tak treba stavebné povolenie.

Ak sa má začať a podľa stavebného zákona treba stavebné povolenie, alebo ohlásenie stavebnému úradu, treba to pred začatím.

CIMOM
MRoso
07.08.10,10:29
Čiže aby som tomu rozumel, pola § 139b ods. 15 nie je treba ani len ohlásenie na OU?
Miloš Mičega - CIMOM TN
08.08.10,07:22
Čiže aby som tomu rozumel, pola § 139b ods. 15 nie je treba ani len ohlásenie na OU?

Na tie práce, ktoré sú tam uvedené.


CIMOM
durian
08.08.10,08:39
Ahojte,
chcela by som na pozemok postaviť "mobilný dom" 8x3m, prip.8x4 m na bývanie pre 1 osobu - celoročné. Na pozemku ešte nie je nič, budem zavádzat aj siete (el., voda) a potrebujem vyriešiť aj odpad - žumpu alebo ČOV (v obci nie je kanalizácia zatiaľ). Dodávateľ píše: "Mobilný dom nevyžaduje klasickú betónovú základovú dosku, stačia betónové pätky. Ďalšou dôležitou výhodou je rýchlosť dodania, ktorá nepresiahne 3 mesiace od objednávky. Po tejto dobe dostanete hotovú, úplne vybavenú obytnú jednotku, ktorú v priebehu niekoľkých hodín pripojíte pohyblivými alebo pevnými prívodmi na vopred pripravené inžinierske siete a môžete okamžite plnohodnotne bývať. V prípade potreby je možné presťahovanie celého domu. Pokiaľ na mobilnom dome zostanú namontované nápravy a dom je pomocou nich premiestniteľný, stavebný úrad nemá dôvod žiadať stavebné povolenie." Otázky:
1. Ako je to s tým stavebným povolením? Bude to hlavná stavba...
2. V tej stavbe by som chcela aj trvalý pobyt pre tú uživajúcu osobu - čo v takomto prípade? (súpisné číslo,zápis do katastra, LV atď...?)
3. Čo je jednoduchšie (lacnejšie) - žumpa, alebo ČOV? Ak za cca 3 roky zavedú v obci kanalizáciu, môžu dať povinnosť pripojiť sa?
Cimom, prosim ta, vies mi nieco poradit? Dakujem, potrebujem to pre brata a hlavne kriterium su peniaze
1lucinda1
08.08.10,12:19
Ďakujem pekne za radu a ešte dodam že je až neuveritelne ako tu pomahate a radite klobuk dole majte sa