rakyta
26.10.11,18:35
Túto otázku som presunul z inej témy podľa rady skúseneho debatéra - učím sazlezaradil
V podstate by som rád vedel, či môžem umiestniť včelín v extraviláne na svojom pozemku. Ak by bol včelín osadený na betonových kockách bez pevného spojenia so zemou, tak sa nepovažuje za stavbu v zmysle stavebného zákona? Problém však je aj zrovnanie terenu a osadenie betonových kociek, čo stavebný úrad považuje za úpravu podkladu a potom klasifikuje včelín ako stavbau podľa §43. Kedy sa nejedná o úpravu podkladu v zmysle §43 SZ ? Ak je výklad taký nejasný, alebo termín nie je špecifikovaný nejakou vyhláškou, tak je stavbou aj psia búda, alebo parenisko:D
Lampasik56
26.10.11,16:41
Ahoj, na jednom stavebnom úrade tvrdili, že stavebný dozor na stavbu rodinného domu svojpomocne nemôže byt stavebník, že je to stret záujmov. Je to proti mojej logike, lebo keď si robím sám, za svoje peniaze, oprávnenie na stavebný dozor mám, tak tú stavbu urobím tak ako sa má, podľa výkresov, podla noriem, atd. Píše sa o tom niekde v zákone? iný stavebný úrad s tým nemá žiadny problém. potrebovala by som to podložiť, platiť za niečo, na čo mám sama oprávnenie sa mi nepáči.
robo113
27.10.11,16:14
Dobry den. Mám dom "okál".Steny sa skladá z drevotriesky, sklenej vaty, a drevotriesky a obložené azbestovými platnami. Strecha je eternit. Chcel by som vymeniť steny za :osb, mineralna vlna, osb ,sadrokartón a obložené polystyrenom a omietnuté. Strechu chcem vymeniť za ranilan plech s tým, že vymením aj krov. Treba na toto stavebné povolenie alebo si to možem urobiť? Poloha stien sa nezmení ani medzisteny.
Jozef 222
31.10.11,18:29
Dobrý den
Sused si na hranici pozemku postavil betonový plot vysoký asi 180 cm. A dnes si k tomu pristavil sedenie a na to dal sedlovú strechu, ktorá má presah na moj pozemok. Dohoda s ním není možná. Potrebuje na to st. povolenie a čo mám pre to urobit aby to odstránil. Jeho brat robí na miestnom na st. úrade.
Dakujem
arizona
31.10.11,18:56
Dobrý den
Sused si na hranici pozemku postavil betonový plot vysoký asi 180 cm. A dnes si k tomu pristavil sedenie a na to dal sedlovú strechu, ktorá má presah na moj pozemok. Dohoda s ním není možná. Potrebuje na to st. povolenie a čo mám pre to urobit aby to odstránil. Jeho brat robí na miestnom na st. úrade.
Dakujem
Bez tvojho suhlasu nemoze jeho strecha presaovat na tvoj pozemok.
Napis staznost na stav. urad a ziadaj,aby stavbu upravil,alebo odstranil.

Ak nepochodis,napis staznost na nadriadeny organ a ziadaj presetrenie postupu miestneho uradu.
http://www.stavebnik.sk/institucie/krajske-a-okresne-stavebne-urady.html

Komunikuj pisomne, ziadaj aj pisomne odpovede.
taiko
02.11.11,13:33
Zdravim vas priatelia,

Otvoril som si sice separatny thread, ale odkazali ma tu, takze....
Chcel by som sa opytat nasledovnu vec. Chcel by som zakupit nejake luky a pasienky a postavit tam kemping. Niekolko stanov, ktore by stali na akychsi pevnych podiach, aby boli stany oddelene od zeme. K stanom by bola privedena elektrika a voda. No a vyvstavaju tu dve otazky.
1.Mozem take nieco postavit na pozemkoch, ktore su klasifikovane ako luky a pasienky (popripade les)?
2.Je potrebne na taketo "stavby" stavebne povolenie, ci to staci len ohlasit?
Miloš Mičega - CIMOM TN
09.11.11,20:23
Túto otázku som presunul z inej témy podľa rady skúseneho debatéra - učím sazlezaradil
V podstate by som rád vedel, či môžem umiestniť včelín v extraviláne na svojom pozemku. Ak by bol včelín osadený na betonových kockách bez pevného spojenia so zemou, tak sa nepovažuje za stavbu v zmysle stavebného zákona? Problém však je aj zrovnanie terenu a osadenie betonových kociek, čo stavebný úrad považuje za úpravu podkladu a potom klasifikuje včelín ako stavbau podľa §43. Kedy sa nejedná o úpravu podkladu v zmysle §43 SZ ? Ak je výklad taký nejasný, alebo termín nie je špecifikovaný nejakou vyhláškou, tak je stavbou aj psia búda, alebo parenisko:D

Dôležité je, z čoho je včelín.

CIMOM
Miloš Mičega - CIMOM TN
09.11.11,20:26
Ahoj, na jednom stavebnom úrade tvrdili, že stavebný dozor na stavbu rodinného domu svojpomocne nemôže byt stavebník, že je to stret záujmov. Je to proti mojej logike, lebo keď si robím sám, za svoje peniaze, oprávnenie na stavebný dozor mám, tak tú stavbu urobím tak ako sa má, podľa výkresov, podla noriem, atd. Píše sa o tom niekde v zákone? iný stavebný úrad s tým nemá žiadny problém. potrebovala by som to podložiť, platiť za niečo, na čo mám sama oprávnenie sa mi nepáči.



Samozrejme, že si môže stavebník robiť sám sebe stavebný dozor. Môže si spraviť aj PD a ak má stavebnú firmu aj stavať si môže keď by stavba nebola jednoduchou stavbou.

Netreba nič hľadať, skôr naopak nech stavebný úrad nájde dôkaz o svojom absurdnom tvrdení. Nieje.


CIMOM
Miloš Mičega - CIMOM TN
09.11.11,20:27
Dobry den. Mám dom "okál".Steny sa skladá z drevotriesky, sklenej vaty, a drevotriesky a obložené azbestovými platnami. Strecha je eternit. Chcel by som vymeniť steny za :osb, mineralna vlna, osb ,sadrokartón a obložené polystyrenom a omietnuté. Strechu chcem vymeniť za ranilan plech s tým, že vymením aj krov. Treba na toto stavebné povolenie alebo si to možem urobiť? Poloha stien sa nezmení ani medzisteny.


Stavebné povolenie, je tam zásah do nosnej konštrukcie stavby - min. do krovu.


CIMOM
Miloš Mičega - CIMOM TN
09.11.11,20:30
Dobrý den
Sused si na hranici pozemku postavil betonový plot vysoký asi 180 cm. A dnes si k tomu pristavil sedenie a na to dal sedlovú strechu, ktorá má presah na moj pozemok. Dohoda s ním není možná. Potrebuje na to st. povolenie a čo mám pre to urobit aby to odstránil. Jeho brat robí na miestnom na st. úrade.
Dakujem

V prvom rade potrebuje na to min. ohlásenie.
Dnes už, ak nemal ohlásenie môže ísť len cestou dodatočného povolenia stavby podľa § 88a SZ, lebo dodatočné ohlásenie neexistuje.

Ak stavbou presahuje na cudzí pozemok a stavbu má bez povolenia, stavebný úrad postupom podľa § 88a ods. 4 SZ odkáže vlastníka pozemku na súd (ak nedôjde k dohode/.


CIMOM
Miloš Mičega - CIMOM TN
09.11.11,20:39
Zdravim vas priatelia,

Otvoril som si sice separatny thread, ale odkazali ma tu, takze....
Chcel by som sa opytat nasledovnu vec. Chcel by som zakupit nejake luky a pasienky a postavit tam kemping. Niekolko stanov, ktore by stali na akychsi pevnych podiach, aby boli stany oddelene od zeme. K stanom by bola privedena elektrika a voda. No a vyvstavaju tu dve otazky.
1.Mozem take nieco postavit na pozemkoch, ktore su klasifikovane ako luky a pasienky (popripade les)?
2.Je potrebne na taketo "stavby" stavebne povolenie, ci to staci len ohlasit?




Také niečo musí byť v súlade s územným plánom.

Určite tu bude treba územné rozhodnutie. Buď o umiestnení stavby, alebo o využití územia. V tomto konaní sa vyjasní, čo všetko bude treba ďalej.


CIMOM
EvaB.
10.11.11,04:05
Obecný úrad pred cca 4 rokmi zmenil územný plán a povolil stavbu rodinného domu, ktorý má napojenie na cestu vysypanú len štrkom a makadamom. Cesta je podľa katastra majetkom obce a je vedená ako zastavaná plocha - pozemok na ktorom je postavená inžinierska stavba - cestná, miestna a účelová komunikácia, lesná cesta, poľná cesta, chodník, .... V tom čase, pri zmene územného plánu, naplánoval tadiaľ cestu - miestnu komunikáciu. Problém je, že podľa katastra (aj podľa geodeta) je pozemok cesty široký max. 4,5 metra, pri postavenom rodinnom dome len cca 2,4 m. V skutočnosti je ale cesta široká min. cca 4 - 4,5 m a je sčasti a v jednom úseku celkom na našom pozemku. Všetko je to extravilán obce, náš pozemok je orná pôda s plánovanou výsadbou vinohradu. Ďalší iniciatívny sused dal kedysi dávno cestu vysypať spomínaným makadamom a majiteľ už postaveného domu si urobil betónové oplotenie tak šikovne, že nie je schopný vyjsť s autom z brány a tak znova rozšíril cestu nasypaním štrku na náš pozemok. Už pri stavbe domu robil napojenie na inžinierske siete (len elektrika) tak, že bagrovať začal na našom pozemku (štýlom - cesta je príliš tvrdá). Našťastie sme si to včas všimli a zakázali. Tiež máme problém s neustálym neoprávneným vstupom na náš pozemok, voľným pobehovaním cudzích psov a vyhadzovaním smetí.
Preto sa pýtam: Ako mohol stavebný úrad povoliť stavbu rodinného domu, keď podľa vyhlášky č. 532/2002 Z.z. nie je splnená podmienka § 7 o pripojení stavby na pozemné komunikácie? Budúci rok sa bude meniť územný plán - môžem požiadať o zmenu, aby bola z ÚP "vymazaná" plánovaná cesta? A ďalej, ako môžem zamedziť neustálemu rozširovaniu cesty (má skon na náš pozemok a neustále sa zosýpa)? Môžem zamedziť prístup cez náš pozemok? Ak by som chcela oplotiť svoj pozemok zo strany cesty, aké môžu nastať problémy? Hranicu nám vytýčil geodet, len v našej prítomnosti - musí byť pritom aj vlastník susedného pozemku (obec), ak áno, prečo?

Ďakujem.
rakyta
10.11.11,07:05
Včelín by bol drevený, na dvoch drevených, alebo kovových nosníkoch. Pre zachovanie biodiverzity je to prospešná stavba, ale nerád by som ho odstraňoval na podnet iniciatívneho úradníka.
Ďakujem za odpoveď
Daniela172
10.11.11,09:21
Dobry den, potrebovala by som dost surne poradit ohladom stavby, stavebneho povolenia.S manzelom sme zacali stavat zac.juna 2011 bez stavebneho povolenia a postupne sme si zacali sp vybavovat.Sused nas vsak hned udal na OÚ, Stavebnom Úrade, na prokuratúre.Stavba od suseda, ktory nas udal je od jeho pozemku 4,5m od druheho 75cm po dohode s druhym susedom.Staviame v zadu za rodicovskym domom,kde su vlastne len zahrady,nic sa tam nenachadzaStavba bola pozastavena hned ako nas sused udal.Sused mal samozrejme cely cas namietky na nasu stavbu,neustale si vymyslal,ze sa v stavbe pokracuje,ked bola pozastavena....co vsak nebola pravda.SÚ si nasu stavbu pofotil,takze kedykolvek to mohli prekontrolovat.Nedokazalo sa,zeby sme pokracovali a nieco porusili.Stavebne povolenie sme konecne obdrzali 24.10.2011 a vsak nas sused zas vyuzil moznost odvolat sa a tak aj urobil.Len aby natahoval cas a nemohli sme zacat stavat.V odovalni sa postazoval na pracu starostu, prokuratury a vraj stareho geometrickeho planu,vstko je to vsak len vymsel jeho zeny a jeho.Potrebujem poradit ako mozeme postupovat,dalej,nakolko nam stoji material,nici sa vplyvmi pocasia.Cakame druhe babo a zijeme momentalne s rodicmi,celou rodinou .Dufali sme,ze kym sa babatko narodi stihneme domcek postavit nakolko nas momentalne v jdenom dome zije osem ludi,dalsi cloviecik na ceste.Zneprijemnuje nam neustale zivot ako to natahuje.Ani na uradoch tohto sudeda nemaju radi.poznaju ho velmi dobre,nuestale sa na nieco aj s manzelkou stazuje.Uz by sme konecne cheli pokracovat,dat domcek aspon pod strechu kym nezacne snezit a material sa nam uplne neznivoci.Uz naozaj nevieme ako dalej,ale male sa za dva mesiace narodi a my sa budeme tlacit 4 v jednej izbicke.Kedy nam teda povolenie nadobudlo pravoplatnost a co by sa dialo kebyze staviame dalej? Ved dodatocne povolenie mame v rukach, bol by nejaky problem,hrozi nam nieco,ked vsetci vedia,ze sused si len vymysla a len to natahuje z nudy,alebo ja uz neviem preco stale ludom zneprijemnuje zivot.Co moze stary clovek zavidiet mladej rodine? 3 roky sa talcime vsetci,kto nam zaplati poskodeny material? mame potom pravo ziadat nahradu skody? Cakat,alebo pokracovat stavat,ked nam neprislo nic o pozastaveni???? Dakujem za rychlu odpoved.:confused:
andiablo
10.11.11,11:20
no materliál vám nikto nepreplatí. Začali ste stavať bez stavebného povolenie. Tam je hlavný problém. No takýto notorický sťažovateľ už mnohým spôsobil veľé problémy. Teoreticky sa môže sťažovať do nekonečna pokiaľ mú dôjdu argumenty. A o každej sťažnosti musí rozhodnúť stavebný úrad. Budete musiať žiaľ čakať do ukončenie jeho odvolania. Ak je všetko OK tak to zamietnu ako nedôvodné a budete mať pokoj už s ním.
Daniela172
10.11.11,11:44
Dakujem za rychlu odpoved.Aj tak nechapem,ked nam v rozhodnuti napisali,ze nevyhovuju jeho namietkam, preco to stale robi,ze si neda pokoj.:mee:
Miloš Mičega - CIMOM TN
10.11.11,11:55
Obecný úrad pred cca 4 rokmi zmenil územný plán a povolil stavbu rodinného domu, ktorý má napojenie na cestu vysypanú len štrkom a makadamom. Cesta je podľa katastra majetkom obce a je vedená ako zastavaná plocha - pozemok na ktorom je postavená inži.................emok a neustále sa zosýpa)? Môžem zamedziť prístup cez náš pozemok? Ak by som chcela oplotiť svoj pozemok zo strany cesty, aké môžu nastať problémy? Hranicu nám vytýčil geodet, len v našej prítomnosti - musí byť pritom aj vlastník susedného pozemku (obec), ak áno, prečo?

Ďakujem.

Neviem všetky podrobnosti, ale :

1. Mohla byť povolená stavba RD ak je cesta len "vyštrkovaná".
2. Určite nemôže byť cesta na Vašom pozemku bez Vášho súhlasu - min. zásah do vlastníckych práv.

3. Obec nech pri aktualizácii územného plánu vec rieši, napr. iným prístupom a pod.
4. Vec sa dá podľa mňa riešiť aj s dohodou s Vami, len musí byť na to Váš súhlas a snaha druhej strany.


CIMOM
ivka22
10.11.11,12:13
chcela by som sa opytat ci na stavebne povolenie kedze bude na manzela a mna musime mat obaja rovnaky pobyt na adrese kde budeme vykonavat pristavovanie dakujem
EvaB.
11.11.11,07:57
Neviem všetky podrobnosti, ale :

1. Mohla byť povolená stavba RD ak je cesta len "vyštrkovaná".
2. Určite nemôže byť cesta na Vašom pozemku bez Vášho súhlasu - min. zásah do vlastníckych práv.

3. Obec nech pri aktualizácii územného plánu vec rieši, napr. iným prístupom a pod.
4. Vec sa dá podľa mňa riešiť aj s dohodou s Vami, len musí byť na to Váš súhlas a snaha druhej strany.


CIMOM

ad. 1. Ak odhliadnem od povrchu cesty, nevadí, že má šírku len 2,4 m? Veď vo vyhláške 532/2002 Z.z. sa píše:
§ 7
Pripojenie stavby na pozemné komunikácie (1) Stavba podľa druhu a účelu musí mať kapacitne vyhovujúce pripojenie na pozemné komunikácie, prípadne na účelové komunikácie.

(2) Pripojenie stavby na pozemné komunikácie musí svojimi rozmermi, vyhotovením a spôsobom pripojenia vyhovovať požiadavkám bezpečného užívania stavby a bezpečného a plynulého prevádzkovania na priľahlých pozemných komunikáciách. Podľa druhu a účelu stavby musí pripojenie spĺňať aj požiadavky na dopravnú obsluhu, parkovanie a prístup a použitie požiarnej techniky.

ad 3: Je tu ešte prístup po inej obecnej ceste. Všetko sa však bavíme o dávnych cestách, v súčastnosti obcou neudržiavaných. Pokiaľ si svoj pozemok neohradíme a neumožníme prístup susedom, obec nič riešiť ani nebude. A územný plán je stále iba plán. Uvediem len, že budúci rok to bude presne 100 rokov, čo sa moja rodina do tejto usadlosti nasťahovala. Okrem elektriky tu nie je nič.

ad 2 a 4: Do budúcnosti určite nechceme aby tam bola cesta, pretože svoj pozemok mienime využívať inak. Ale ja si dohodu nepredstavujem tak, či sa cesta bude neustále rozširovať ďalej na náš pozemok a dokedy tadiaľ dovolíme chodiť cudzím autám. Susedia, ktorí túto cestu používajú neumožnili ani jedným m2 užívanie svojho pozemku, dokonca jeden z nich si do svojho pričlenil aj časť pozemku obce (vedený ako spomínaná cesta) a obaja vysádzajú z vonkajšej strany plota kríky, ktoré treba obchádzať smerom do nášho pozemku. Preto ma zaujíma, akým spôsobom sa brániť a vychádza mi jediné - oplotiť. Mám už tlačivo na ohlásenie drobnej stavby. Chceli by sme oplotiť, ale je to len orná pôda, žiadna hlavná stavba tam nie je. Dom máme o niekoľko desiatok metrov ďalej na inom pozemku. Jedná sa aj tak o drobnú stavbu?

Ďakujem za odpoveď.
zelenydom
21.11.11,12:20
Ak mi stavebne povolenie vyprsi napr. 31.03.2012, kedy je dobre zaziadat o predlzenie, alebo treba ziadat znovu o nove?
robertkozich
22.11.11,18:57
Cau CIMOM. chcem sa spytat na jeden pozemok resp. na jeho list vlastnictva.je tam stary dom ( iba to co ostalo po nom) a v sposobe vyuzitia pozemku je c.:16(nebytova budova so supisnym cislom) a v druhu chranenej nehnutelnosti je c.:501 Chranena vodohospodarska oblast. co to presne znamena? pozemok je v zastavanom uzemi medzi novsimi aj starsimi domami...
Miloš Mičega - CIMOM TN
23.11.11,07:10
chcela by som sa opytat ci na stavebne povolenie kedze bude na manzela a mna musime mat obaja rovnaky pobyt na adrese kde budeme vykonavat pristavovanie dakujem

Adresa nie je podstatná, jeden ju môže mať napr. aj v USA



CIMOM
Miloš Mičega - CIMOM TN
23.11.11,07:13
ad. 1. Ak odhliadnem od povrchu cesty, nevadí, že má šírku len 2,4 m? Veď vo vyhláške 532/2002 Z.z. sa píše:
§ 7
Pripojenie stavby na pozemné komunikácie (1) Stavba podľa druhu a účelu musí mať kapacitne vyhovujúce pripojenie na pozemné komunikácie, prípadne na účelové komunikácie.

......................stavby. Chceli by sme oplotiť, ale je to len orná pôda, žiadna hlavná stavba tam nie je. Dom máme o niekoľko desiatok metrov ďalej na inom pozemku. Jedná sa aj tak o drobnú stavbu?

Ďakujem za odpoveď.


Tak to riešte cez územné rozhodnutie. Tam sa dorieši aj šírka cesty a pod.
Všetko závisí od okolností pozemkov. Napr. cesta iba pre Vás, jednosmerka, obojsmerná, pre dva RD, bude aj pre komunálny odpade, alebo ten bude niekke na začiatku cesty a pod. (bude treba otoč pre smetiarske auto ?).


CIMOM
Miloš Mičega - CIMOM TN
23.11.11,07:15
Ak mi stavebne povolenie vyprsi napr. 31.03.2012, kedy je dobre zaziadat o predlzenie, alebo treba ziadat znovu o nove?


Ak viete, že stavbu nedokončíte v termíne a ani v nejakom prijateľnom a potrebujete pre nejaké dôležité účely predĺženie platnosti tak treba požiadať pred uvedeným termínom.



CIMOM
Miloš Mičega - CIMOM TN
23.11.11,07:17
Cau CIMOM. chcem sa spytat na jeden pozemok resp. na jeho list vlastnictva.je tam stary dom ( iba to co ostalo po nom) a v sposobe vyuzitia pozemku je c.:16(nebytova budova so supisnym cislom) a v druhu chranenej nehnutelnosti je c.:501 Chranena vodohospodarska oblast. co to presne znamena? pozemok je v zastavanom uzemi medzi novsimi aj starsimi domami...

To prvé je podľa mňa len definovanie stavby.
Tá oblasť je teda nejaké ochranné pásmo ochrany vôd (napr. vodný zdroj a pod.).

CIMOM
tictac7
23.11.11,21:31
to CIMOM: Ja mám otázku troška z iného súdka, teda lepšie povedané z tej "druhej" strany. Bytovku oproti začali nadstavovať 29.8.2011. Mimochodom - o tej nadstavbe som sa dozvedela čírou náhodou, keď mi v júli 2010 z nej spadlo na auto kus eternitu a pri vybavovaní likvidácie škody som sa opýtala správcu, kedy ráčia niečo s tým obkladom robiť, lebo ho už bolo po zemi viac ako na dome. Odpoveďou bolo, že to sa už nebude riešiť, lebo len čakajú na SP a začnú nadstavovať. Tak som si zašla na SÚ a zistila som, že chýba 6 dní do správoplatnenia SP a podľa ich papierov bolo všetko O.K. - od územného konania až po SP sme boli informovaní Verejnou vyhláškou v našom dome (bola tam pečiatka od správcu, ale absolútne nikto tie vyhlášky nikto nevidel - ani v okolitých domoch). Tak som spísala odvolanie, "vycapila" na bránu, že kto chce, môže prísť, vtedy a vtedy podpísať. Čuduj sa svete, tých podpisov sa nazbieralo 41 (hoci u nás je len 28 vlastníkov), teda aj ľudia z iných vchodov prišli a to mali na to len pol hodiny. Samozrejme, že ma hneď na druhý deň kontaktoval správca a potom investor a kaleráby do hlavy, nech to nedávam. Zorganizovala som stretnutie s investorom a nami - boli 2, ale sme sa nedohodli, nasľuboval hory-doly, ale keď to mal dať na papier - bola tam akási omáčka, ale tak všeobecná, že nič nezaručovala. Aj na SÚ mi povedali, nech to nechám tak, že nič nedocielim, len stavba sa odloží. A tak sa aj stalo. KSÚ, nám podpísaným, pekne všetkým odpísal, že všetky námietky, ktoré uvádzame, sme mali riešiť v územnom konaní a...SP bolo právoplatné.
No a začali stavať. Podľa SP, aj podľa vizualizácií na stránkach realitky, cez ktorú byty predávajú sa jedná o 2 podlažia a jedno ústupové (mezonety s terasami). To, že nedodržujú SP v tom, že robia vrátane víkendov a sviatkov a aj do 21,00, že keď príde betón-pumpa, tak žeriavom všetok materiál z časti, kde majú vyhradené stavenisko, poprekladajú na vedľajší trávnik, že stavba nie je označená (teda je, ale pred tabuľu postavili unimobunku pre robotníkov a teda z nej nič neprečítate - dopriestoru medzi bunku a lešenie, nakoľko je za ohradou, sa dostať nedá), to tu neriešim a ani nechcem riešiť, ale oni ťahujú už 3. poschodie a zo všetkých strán je normálne na okraji domu. Dnes som bola na SÚ, tete som povedala o čo sa jedná a opýtala sa, či majú nejakú zmenu v projekte. Aj som jej vysvetlila, že som tiež len človek a preto neriešim tie víkendy a sviatky, ale čo je veľa, to je moc (myslím to 3. poschodie a pevne verím, že nebudú aj ďalšie - celé sídlisko má 7 a toto neviem kam chcú vyštverať). Povedala mi, že keď to napadnem, stavbu pozastavia, dodatočne si všetko vybavia a budú pokračovať a ja len uškodím tým ľuďom čo tam bývajú, že im bude zatekať a plesnivieť. A len tak mimochodom mi pripomenula, že aj my tam máme žiadosť na SP. My totižto zatepľujeme, teda už len zábradlia sa osadia a budúci týždeň ide lešenie dole - to robíme na ohlášku, ale potrebujeme na jar ešte poriešiť schodiskové okná a na to už potrebujeme SP.
A teraz čo? Ako sa zachovať? Počkať, kým budeme mať my právoplatné SP a riešiť to potom, alebo sa do toho obuť teraz, nedajú nám SP (nejaký dôvod sa nájde vždy, keď sa chce) a nás schodisko nebude stáť 40.000 ale 120.000 - načo samozrejme bude treba ďalšia schôdza vlastníkov, navýšenie úveru, navýšenie tvorby fondu opráv.....a susedia ma asi zabijú...
jsroslav
24.11.11,08:41
Dobrý deň. Na základe ohlásenia drobnej stavby stavebnému úradu obci mi stavebný úrad listom oznámil, že voči uskutočneniu drobnej stavby má výhrady. To znamená, že drobnú stavbu na základe ohlásenia nemôžem uskutočniť, pretože drobná stavba zasahuje neprimerane do vlastníckych práv vlastníkov susedných nehnuteľností. Postupoval stavebný úrad správne, keď nevydal rozhodnutie vo veci, voči ktorému by som sa mohol odvolať? Ale len nejaké oznámenie, v ktorom nie je žiadna možnosť opravného prostriedku. Čo môžem robiť? Ďakujem.
ibo81
29.11.11,16:51
dobry den, chcem sa opytat ci existuje podla zakona (stavebneho) nejaka premlcacia lehota, kedy je uz staznost proti neopravnenej stavbe v susedstve zbytocna. som presvedceny, ze ista stavba v mojom bezprostrednom susedstve bola pred cca 2,5 rokmi postavena bez prislusnych nalezitosti v stavebnom povoleni (vratane mojich pripomienok ako majitela susediaceho pozemku). mozem byt pri iniciovani presetrenia stavbebneho povolenia po takejto dobe este uspesny a domoct sa prava? dakujem
Mefisto
06.12.11,09:26
Dobrý deň,
chcel by som sa opýtať jednu vec, idem rekonštruovať byt, kde budem vykonávať aj posun jednej nenosnej priečky (stačí ohláška na stav. úrade), ďalej zrušenie jednej nenosnej priečky (tiež stačí len ohláška) ale budem aj v nosnej stene kde sú dvere asi 15 cm od seba ich dávať preč a tým pádom mi vznikne stĺp a ten chcem dať preč. Na to už je potrebné stavebné povolenie a k tomu aj podpis viac ako 50% vlastníkov bytov. Otázka je, že kebyže to neohlásim ake problémy z toho môžu vzniknúť?
Ďakujem
koob
06.12.11,21:26
Ako na stavebnom úrade ? a pod.
Skúsim, ale len do časovej a vedomostnej možnosti.

CIMOM

PS : ak bude otázka, tak prosím formulovať čo najpresnejšie.


Ahoj Cimom,

chcem sa poradit, mam velky pozemok, ktory by som velmi rad zalozil v banke a dostal nejake peniaze. Od banky som dostal vyjadrenie, ze je mozne ho zalozit(aj ked nie je na LV vedeny ako stavebny), ale potrebujem vyjadrenie od mestskeho uradu, ze je mozne na nom v prípade ze by bol zaujem stavat(napr. rodinny dom, aj rekreacnu chatu) Avsak problem je v tom, ze na zaklade vyjadrenia pracovnicky mestskeho uradu taketo podvrdenie resp. suhlasne stanovisko na uvedeny pozemok nemoze dat, kedze mesto nema uzemny plan :)

Zaroven je tu ale ta moznost, ze by som urobil projekt na stavbu napr. RD - v tom pripade mesto vyda rozhodnutie na zaklade konkretnej projektovej dokumentacie a stavbu povoli. (okolo daneho pozemku sa takto stavia uz 3. stavba)

Moja otazka ale znie takto: ako to urobit tak aby som nemusel "vyrabat" PD na 10 domov (kedze je to velky pozemok), a zaroven dostal potvrdenie ze v pripade ak by bol zaujem stavat na danom pozemku a za podmienky splnenia potrebných zakonov, (polopate- tie ktore vseobecne musi dodrzat kazdy kto sa rozhodne stavat), je mozne na tomto pozemku stavat.

Je vobec mozne dostat nejake suhlasne stanovisko od mesta bez UP resp. PD??..totiz ten pozemok je v takej oblasti ze ziadne problemy postavit tam niekolko domov nebudu a nie su ..no len kvoli tomu ze nie je zahrnuty v U.plane robit PD je kravina :(

Dakujem velmi pekne za odpoved :)

Koob
Horčica
10.12.11,12:31
Ako na stavebnom úrade ? a pod.
Skúsim, ale len do časovej a vedomostnej možnosti.

CIMOM

PS : ak bude otázka, tak prosím formulovať čo najpresnejšie.

Ahoj CIMOM,

Chcem ta poprosit o radu v trošku komplikovanejšej veci.
Mam vydane stavebne povolenie na novostavbu RD v stiesnenych podmienkach, ktore nestihlo nadobudnut pravoplatnost z dovodu pripomiekovania susedy. Kedže medzi mojou novostavbou aj neskolaudovanym domom je medzera 4,5 metra, žiadala nepriahladne skla na oknach smerujucich do jej dvora, čo su nebytove priestory(na jej susednej stene su tiež nebytove priestory). Na stretnuti na Stavebnom urade so jej pripomienku akceptoval spisali sme zapisnicu a vložili do spisu.O tyžden neskor, v zakonom stanovenej lehote na odvolanie, svoje suhlasne stanovisko stiahla a vyjadrila nesuhlas s novostavbou. Som presvedčeny o tom, že suseda natahuje čas a zbytočne rieši hluposti.

Touto cestou Ta chcem poprosit o radu ako tuto nekonečnu zalezitost nejak sikovne vyriesit. Len ma neposielaj na stavebny urad pre radu, už mi pomahali dva krat a ich riesania stali len peniaze bez akehokolvek učinku.

Vopred dakujem za odpoved
kerberos1
14.12.11,13:55
Dobrý deň, potreboval by som poradiť s jedným problémom. Kupili sme starší dom, ktorý bol v dosť zlom stave a tak sme sa dali do rekonštrukcie (vačšinou svojpomocne). Na obecnom úrade sme sa boli spýtať či na ten rozsah rekonštruckie ktoru budeme robiť treba aj stavebné povolenie alebo stačí len ohlasovacia povinnosť. Povedali nám že úplne stačí pri takejto rekonštruckii aby sme to ohlásili (vybrali sme vačšinu nenosných vnutorných priečok,vymenili všetky okná, komplet sa menila strecha a okolo domu sa spravila terasa o šírke 2,5 ktorá je tiež pod strechou a má aj základ lebo je celá 50cm nad úrovnou terénu ako aj dom). Teraz ako prechádzam Poradou tak som v podstate došiel k záveru že pravdepodobne budeme musieť spraviť dodatočne projekt a stavebné povolenie aby sme mohli celu stavbu zlegalizovať. Dokonca sme zistili že na katastrálnej mape je zakreslený len pôvodný "štvorec" domu pričom ho predchádzajuci majitelia zväčšili o prístavbu velku 7,5mx5m. ? Takže otázka znie budem musieť spraviť komplet stavebný projekt už k existujucej stavbe na to aby som predišiel pokute za čiernu stavbu ? Ďakujem za odpoved.
akrylatik
20.12.11,22:23
Mam pozemok vedla rodinneho domu v intravilane obce vedeny ako zahradu. Chcem si tam postavit zrub. Podla grafickej casti UPN pozemok nie je urceny na vystavbu rodinnych domov ( videl som graficku cast UPN a je to pravda, aj ked kazdy na okolo stavia na takych pozemkoch) A obec mi napisala, ze neuvazuje v zastavanom uzemi s vystavbou rekreacnych chat.V textovej casti UPN nie je nikde napisane, ze sa v zastavanom uzemi sa neuvazuje vystavba rekreacnych chat.
Otazka:
1:)Kam mozem poslat namietku k odpovedi z obecneho uradu.
2:) Mozem poslat ziadost na uzemne konanie a stavebne povolenie do okresneho mesta, aby som to nemusel riesit v obci, kde kazda povolenie trva rok.
3:)bolo mi poradene, aby som nazval stavbu hostovsky dom, alebo pristavba k rodinnemu domu. Je mozny takyto nazov stavby? Alebo sa da aj iny.
Dakujem za odpoved
dinko1
25.12.11,11:34
Dobrý deň. Chcem sa spýtať, či je potrebné mať aj vyjarenie z vodárni, ak nebudem mať vodovod, ale studňu?
martinalul
28.01.12,20:03
Najmudrejsie asi bude ked si zozeniete Stavebný zákon a budete sa drzat toho. Vyvarujete sa tak zbytocnych dohadov a nekvalifikovanych odpovedi. .
woo
30.01.12,10:01
dobry den, mam pozemok klasifikovany a ko zahrada v zastavanom uzemi obce a chel by som na nho umiestnit zahradny domcek alebo unimobunku.
nechcem to kotvit do zeme, koli tomu, ze tam planujem o par rokov stavat dom - je to take prechodne riesenie na uskladnenie naradia a ciastocne aj rekreaciu bez inzinierskych sieti. Budem potrebovat ohlasenie drobnej stavby, alebo nemusim nikomu nic hlasit?
budovač
08.02.12,16:08
Prosim poraďte.
Na miestnom stavebnom úrade nám vydali stavebné povolenie na prestavbu a rekonštrukciu staršieho domu, sused sa odvolal, teraz je to na kraji.
Medzitým však na dome zhorela strecha .
Hned na druhý den sme oznámili miestnej casti, že musime zahajit stavebne cinnosti ktoré zabránia dalsim skodam, ak maju námietky k nášmu postupu nech sa vyjadria, zo stavebneho úradu aj po mesiaci ziadna odpoved, tak sme prarcovali a vybudovali nový strop, aby sme spevnili nosné múry a a zabránili prieniku vody do stavby. Otázka je čo ďalej pretože do stavby zateká a chcelo by to aj strechu , no kedže je to rekonštrukcia tak by sme mali íst podľa nového projektu, ktorý je vypracovaný a schválený .
Medzitým som zavolal na kraj, tí sa k tomu dostanú tak za mesiac a odporučili ma na miestny stav. úrad. Tu mi poradili len zakryť plachtami a čakať na vyjadrenie z kraja. Lenže stavba zateká a aj mesiac može uškodiť. Pripomienky suseda sú z hľadiska noriem stavebného zákona irelevantné.
Poradí mi niekto optimálny postup? Aké sankcie ma môžu stihnút ak svojpomocne budem pokračovať v stavbe aby som zabránil škodám?
ďakujem za odpoveď
Rennee
09.02.12,22:30
Ahoj CIMOM.
Oceňujem tvoju ochotu pomáhať ľudom. Chcem sa spýtať, či potrebujem ku kolaudácii rodinného domu energetický certifikát? Na dome sme robili stavebné úpravy a menili sme strechu. Ďakujem za odpoveď.
jan45
14.02.12,08:10
áno, nie je to o odbere vody, ale trasovaní verejného vodovodu. Môžete zistiť, že po Vašom pozemku prechádza SV (skupinový vodovod}, Vy viete, že nie, ale úradník potrebuje doklad že nie.
jan45
14.02.12,08:14
teoreticky je to drobná stavba podliehajúca ohláseniu, ale ak je kompaktná a dá sa odstrániť žeriavom, pokladal by som to za skládku materiálu, resp. zariadenie staveniska.
jan45
14.02.12,08:18
znamená to, že pri nesúhlase ŠVP nedostanete stavebné povolenie, v lepšom prípade sú obmedzenia, ktoré budete musieť rešpektovať.
Ricky
15.02.12,09:15
Chcel by som na pozemku ktory je vedeny ako chatova oblast postavit dom. Viem ze na stavbu chaty su urcite obmedzeniea, maximalana zastavana plocha a pod. Je mozne na takomto pozemku postavit stavbu na podpornych stlpoch s rozlohu dajme tomu 150 s tym ze zastavana plocha by nepresiahla povolenu hranicu kedze dom by stal len na tychto stlpoch. Pripadne je mozne postavit inym sposobom vacsiu stavbu na takomto pozemku nez je povolene zakonom?
Arava
16.02.12,11:10
Nie som si istá, či moja otázka bude patriť do tejto témy, ale možno mi niekto poradí ako mám postupovať v takomto prípade:
Keď sú tuhé zimy (ako tohto roku) tak mi permanentne zamŕza voda. Popod cestu ide hlavný rozvod vody, a ku každému rodinnému domu ide domová odbočka a vodovodná prípojka k vodomernej šachte, prípojka pod cestou nie je v dostatočnej hĺbke a preto voda v prípojke zamŕza, problém nie je na mojom podzemku ale pod cestou, pretože chybu urobili vodárne, kedže oni nedodržali dostatočnú hĺbku domovej prípojky. Preto potrebujem poradiť, komu mám napísať žiadosť o rozkopanie cesty a dať preložiť prípojku do dostatočnej hĺbky popprípade ak to nebude možné tak zaizolovať vodovodnú prípojku aby v zime nezmŕzala??? Sú povinný to opraviť vodárne??? ale mesto, ktorému patrí cesta???
jolokolo
16.02.12,16:22
Zdravím, chcel by som Vás požiadať o radu, potrebujem zrekonštruovať byt a neviem či mi treba na to stavebné povolenie. Rozsah prác: vymeniť umakartové jadro za murované z ytongu, zmena polohy záchodu a sprchy - nové rozvody vody, a nové elektrické rozvody v celom byte, po iných trasách, treba mi na to stavebné povolenie? Ďakujem
avv
17.02.12,07:17
Aká je pokuta za nedodržanie rozmeru stavby? Mám v projekte garáž+dielňu 6x6metrov, ale chcem ju zväčšiť o pol metra smerom do dvora. Nebude tu žiaden problém so susedom (je dostatočne ďaleko od hranice), len jednoducho nedodržím rozmer.

Potrebujem sa len rozhodnúť, či bude výhodnejšie dávať upravovať projekt₊zmena stavby pred dokončením, alebo zaplatiť túto pokutu.
osk
21.02.12,14:46
Dobry den, chcela by som sa spytat na jednu vec ohladom pozemku.
Zistili sme az pri vybavovani SP, ze v dosledku ROEP nam na nasom pozemku vznikol cip cca 21m stvorcovych z pozemku oproti cesty. Jeho umiestnenie je nestastne, je krizom cez sirku pozemku. Su tam traja vlastnici, a s jednym z tych vlastnikov su "rodinne problemy". V dosledku toho je "nemozne" sa s nim dohodnut na nejakom rieseni.
Chcem sa spytat, ci je niekde v zakone moznost, ze nam "musi" dovolit pristup na nas pozemok, kedze na tom kusku pozemku ma vlastnictvo len do 7m stvorcovych. Chceli by sme tam postavit dom.
Je to bez dohody neriesitelna situacia? Co by ste poradili?
avv
21.02.12,18:11
Keďže ste spoluvlastníci, máte všetci nárok užívať cíp rovnakou mierou (a aj povinnosť starať sa oň). Ak sa neviete dohodnúť, môžete požiadať o rozhodnutie súd. Ale toto nie je problém SP, ale majetkových vzťahov. Odpoveď na moju otázku neviete? :)
nero276
26.02.12,09:03
Dobrý deň, chcem sa spýtať ako je to s pokynmi v stavebnom povolení. Ide o to, že pri novostavbe máme v stav. povolení uvedené kde má byť vybudované žumpa (pred vjazdom do garáže). Lenže rozhodli sme sa, že by sme si dali radšej domovú čističku... je potrebné o tom informovať stavebný úrad? Viem, že na ČOV treba osobitné stavebné povolenie, no neviem či už nie je neskoro, keď máme stavebné povolenie na RD so žumpou...
Vďaka za odpoveď.
dom11
28.02.12,12:16
Konečne po siedmich mesiacoch máme právoplatné stavebné povolenie . Bol to boj !!!:)
bystrá
01.03.12,11:47
Je možná zmena stavby pred jej dokončením, nemal by to byť problém.
radEg
06.03.12,13:12
Dobrý deň.
Už v minulosti ste mi pomohli pri riešení problémov pred začatím územného a stavebného povolenia a dnes keď už stavba stojí Vám chcem poďakovať ale zároveň poprosiť aj o ďalšiu radu.


RD som postavil na parcele ktorá susedí s poľnou cestou (v k.u. evidovaná ako zastavané plochy). Pre účely SP ale táto cesta nebola braná do úvahy nakoľko ju mesto neeviduje ako cestu a tak som musel dokladovať iný prístup k pozemku. To sa podarilo. V skutočnosti ale všetci a hlavne ja používam poľnú cestu ktorá tam je už 100 rokov.

Poľná cesta je v územnom pláne mesta zakreslená a je plánovane tam vybudovať komunikáciu aj s IS. Je to však v nedohľadne. Parcely ktoré tvoria cestu sú v správe SPF. Cesta sa napája na miestnu cestu. V súčasnosti chcem túto poľnú cestu spevniť nejakou betónovú drťou.

Obrátil som sa telefonicky na SPF kde mi povedali že v tom nevidia problém a dajú mi súhlas stačí poslať žiadosť.

Neviem však ako ďalej. Viete mi prosím dať nejaké typy akým spôsobom to elegantne riešiť ? Jedná sa o dočasné riešenie. Bude to stavba alebo len teréne úpravy ? Je potrebné územné aj stavebné konanie ? Kto všetko sa k tomu bude vyjadrovať ? Ako to bude s napojením na miestnu cestu ?

Prosím o nasmerovanie správnym smerom kde pátrať.
Ďakujem.
lucialuci
09.03.12,14:50
Dobrý deň. Bola by som veľmi vďačná, keby ste mi poradili. Chceme k rodinnému domu pristaviť dve detské izby a malú kotolňu. Aké stavebné povolenie a čo všetko k nemu budeme potrebovať? Zatiaľ máme len plány od architekta. Rodinné domy na nasej ulici sú v radovej zástavbe a sú to dvoj domy, takže máme spoločnú stenu so susedmi. Tieto izby by sme chceli postaviť na hranici nášho pozemku. Predĺžila by sa spoločná stena. Okná nebudú smerovať k susedovi. Bude tam len stena. Je to možné? Alebo musíme dodržať nejaký odstup? Je potrebné povolenie od suseda? Čo ak nebude súhlasiť, čo môžeme robiť potom? Ďakujem za odpoveď.
ewelyn3331
16.03.12,14:30
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať ohľadom čiernej stavby, resp. nenahlásenej stavby.
Sused si pred pár rokmi postavil na dvore garáž a hospodársku budovu. Minulý rok k tomu pridal zastrešenú betónovú plochu s údiarňou. Keď som sa teraz ozvala, že hospodárske budovy treba občas vyčistiť, aby nešiel odtiaľ zápach, tak mi povedal, že mu mám dať pokoj, lebo má nárok ešte na 50 cm z môjho pozemku. Dala som si vyhotoviť katastrálnu mapu, kde som zistila, že má pravdu, ale zároveň má zapísané iba 9 m2 zastavanej plochy a nádvoria. Jeho dom má väčšiu rozlohu nieto ešte všetky prístavby. Cez známych som zistila, že aj daň z nehnuteľností platí iba za 9m2 a zbytok má iba ako záhrady. Keďže nám dosť znepríjemňuje život, chcela by som nahlásiť na mestský úrad túto skutočnosť. Chcela by som to však urobiť anonymne, lebo predsa len chcem v našom dome ešte nejaký čas bývať aj s danými susedmi. Poraďte mi prosím, či je to možné a čo k tomu potrebujem.
Neviem, či je to čierna stavba, lebo ani pri výstavbe garáže neprebehlo žiadne stavebné konanie. Teraz je len oznamovacia povinnosť, ale je potrebné o tom upovedomiť susedov.
Nezdá sa mi správne, že sused "okráda" mesto o nemalé peniaze na daniach a ostatným sa vyhráža jeho postavením bezpečnostného technika a keď sme teraz mali stavebné konanie ohľadom prístavby k nášmu domu, tak mu 3m vysoká stena bude zacláňať na jeho terasu. Teda sme povolenie nedostali.
Ďakujem za pomoc.
AnyGol
19.03.12,16:35
Na Obecnom úrade ak je to v intraviláne obce , inak obvodný úrad ŽP.
agatulka
20.03.12,23:05
zdravim, potrebujem sa poradit ohladom ziskania SP. V nasej obci je problem s elektrinou, maju sa stavat nove trafostanice, ziadosti uz boli zaslane, no elektrarne to nemusia spravit zajtra, resp. (ako som sa niekde docitala) maju na to cca 550 dni(zavisi to od ich investicneho planu). problem je v tom, ze k SP potrebujem dolozit stanovisko elekrarni. to mi vsak nedaju. dnes som bola dany problem konzultovat na stavebnom urade a tam mi "ochotny" pracovnik povedal, ze jeden stavitel z nasej obce, ktory ziada o SP mu doniesol stanovisko z elektrarni, ze sa moze napojit na este neeistujucu trafostanicu. "AVSAK ON TO NEBUDE AKCEPTOVAT" preluskala som zopar stran na porade a cimon v tom nevidi problem. ma s tym niekto prakticke skusenosti? vydali niekomu SP s tym, ze sa pripoji neskor? (za ten cas mozme stavat) popravde nemam chut sa odvolavat na KSU, vedel by mi niekto poskytnut oficialne stanovisko na zaklade ktoreho by ho ten pracovnik na urade musel akceptovat? kto mi ho vie vydat? ci len jedina moznost je stazovat sa, az ked mi SP zamietnu?
dakujem za ochotu a pomoc
bystrá
21.03.12,07:00
Je to tu CIMOMova tema, ale neda mi sa ta opytat, co urobis ak postavis dom a trafo bude v nedohladne? Osobne by som neriskovala tak velku investiciu bez na 100 perc. mozneho napojenia na elektrinu. Poznam pripady, ze stavby cakali niekolko rokov na slubovane trafo.
Silencer78
21.03.12,07:10
Moja osobná skúsenosť je taká, že pokiaľ elektrárne plánujú trafostanicu, tak vám vydajú súhlasné stanovisko. V ňom sa zaviažu pripojiť do 24 mesiacov od zaplatenia pripojovacieho poplatku, dokonca mi v ňom rovno povolili elektrické kúrenie. Stavebný úrad s tým nemal žiadny problém (ani nemôže). Postavil som hrubú stavbu iba s pripájaním sa predlžovačkou cca 50 m od môjho pozemku a nebol s tým žiadny problém. Teraz elektrárne naháňam, aby to urobili skôr ako za tých 24 mesiacov. Ale na stavebné povolenie to nemá vplyv, kedy pripoja - je to len a len tvoje riziko a stavebný úrad do toho nič. Pri stavebnom povolení sa nezaväzuješ začať stavať hneď po právoplatnosti, môžeš začať aj za rok a do toho už nikoho nič. Akurát si daj pozor na jednu vec, ktorú som ja prerábal. Nekresli si do projektu do situačky, kade budú elektrárne ťahať kábel - žiadali by od teba súhlasy, kade pôjde kábel. Nakresli si iba od plota k domu - aj keď to pripojenie teraz neexistuje, ale podľa vyjadrenia elektrárni tam bude. Trasu kábla nechaj na elektrárne, oni aj tak budú žiadať súhlasy a budú musieť hľadať schodnú trasu. Toľko moje skúsenosti.
PROJEKTIK
24.03.12,11:03
Mam problemik
Na pozemku, ktory je vedeny ako zahrada chcem postavit dom velky 40 m2. Podla UP mesta v tejto lokalite nie je dovolone stavat rodinne domy. Bolo my poradene, aby som stavbu nazval, hostovsky dom, atelier, alebo stodola. Existuje nejaky nazov, ktory mozem pouzit aby som nemal problem s uzemnym planom, pokial ho mesto nezmeni? V okoli uz stoja rodinne domy, ktorych majitelia cakaju na zmenu UPN mesta.
Dakujem za odpoved.
Blacknigga
27.03.12,16:21
Dobry den potrebujem pomoct s vybavenim navrhu na vydanie uzemneho rozhodnutia na stavbu, panicka na stavebnom urade mi dala papier co vsetko mam vybavit a uz par dni stojim na bode 4 a 5 tj. :situačný výkres súčasného stavu územia na podklade katastralnej mapy so zakreslením predmetu územného rozhodnutia a jeho polohy s vyznačením väzieb na okolie a dokumentacia pre uzemne rozhodnutie - oba body sa prikladaju vo dvoch vyhotoveniach, takze otazka znie kde tieto dva body mam vybavovat, co vsetko treba obehat resp. koho oslovit , prip. co vsetko k tomu potrebujem ? mapu z katastra uz mam . Za odpovede vopred dakujem
bystrá
27.03.12,17:17
tieto veci ti musi vyhotovit projektant.
Blacknigga
29.03.12,15:55
zdravicko, takze dnes sa mi podarilo aspon zlucit uzemne rozhodnutie so stavebnym :-) viete mi poradit s tymto ? Koordinačná situácia osadenia stavby, uličné pohľady, pohľad na dom a susedné stavby, potrebujete k nej vedieť, kde máte na pozemku inžinierske siete. tak otazka znie ako zistim kde mam IS ? viem, ze su pred pozemkom cca do 5m tahane voda,plyn aj elektrika, potrebujem to pre projektanta. za odpoved dakujem
bystrá
30.03.12,13:54
Siete vytycuju jednotlivi spravcovia sieti. Musis sa obratit na nich.
J-a-n-k-a
09.04.12,16:48
Ahojte,
mame moznost kupit pozemok na stavbu rodinneho domu, vedie vsak pod nim skupinovy vodovod (Konkretne Pohronsky skupinovy vodovod - zasobuje celu oblast BB-ZH). Predavajuci tvrdi, ze nebude problem, ak zachovame ochranne pasmo (cca 4 metre od potrubia nemozeme umiestnit dom), radi by sme si vsak overili, ci nam vobec vydaju stavebne povolenie za podmienky ze je na pozemku ten vodovod a tiez, kde by sme mohli zistit blizsie informacie o tom, ako je tento vodovod zakresleny, nakolko na kataster portali to nezobrazuje. Dakujem velmi pekne za rady.
Anna Svrbická
23.04.12,11:14
Ahoj, nie som žiadna odborníčka, len tiež sme práve v stavebnom konaní, tak moja rada len toľko ... najlepšie je si to zistiť priamo u vodární, pretože k vydaniu stavebného povolenia budete tak či tak potrebovať ich vyjadrenie a súhlas jednak so stavbou a jednak s umiestnením sietí ... my sme riešili podobný problém, pred pozemkom nám vedie telekomunikačný kábel, tak sme si ho museli dať presne vytýčiť, zakresliť a telekomunikácie museli s celým naším projektom súhlasiť ... myslím, že absolvujete ten istý postup, keďže Vám ide cez pozemok ... všetko zistíte priamo u Vašich oblastných vodární, ktorým sa tak či tak nevyhnete pri vybavovaní povolenia, keďže vodovodná prípojka je tiež súčasťou projektovej dokumentácie stavby ... vodárne si inak takéto prípojky a projekty na ne vypracovávajú aj samé, takže oni Vám to istotne aj vytýčia, aj zakreslia, ak ich o to požiadate ... platí sa za to, ako za všetko a moja rada ešte ... pre istotu na to upozornite, lebo sa môže stať, že by si niekto ten vodovod tam nemusel ani všimnúť a zakresliť to bez neho :) ... a ešte jedna skúsenosť, známi kúpili pozemok so stĺpom vysokého el. napätia a stavbu im v pohode povolili, len tiež museli dodržať ochranné pásmo 10m ...
Anna Svrbická
23.04.12,11:20
... no ale iné som chcela ... vie mi niekto poradiť, či je možné vydať stavebné povolenie s udelením podmienky ? ... či je vôbec takéto niečo možné podľa stavebného zákona ? ... súrne, pls ...
bystrá
23.04.12,12:21
Zvláštna otázka, všetky SP obsahujú podmienky.
mweisová
23.04.12,12:32
Dobrý deň, kúpili sme budovu s pozemkom, ale v kúpnej zmluve sme sa nedohodli na určitých veciach. A teraz nám nastali problémy.
Náš pozemok je v strede druhého pozemku ako ostrov, vlastník okolitého pozemku nám predal stavbu aj s pozemkom na ktorom je aj kanalizácia a voda, ale ich vlastníkom je ten pán. A Teraz sa s nami naťahuje, toto by nebolo také zlé, ale väčší problém je s elektrikou tú sme mali na podružné meranie ale toto nám nevyhovuje lebo je problém sa s ním dohodnúť. Chceli sme sa pripojiť z druhej strany na riadne meranie,ale on nám len oznámil že nič nedovolí budovať a ani nám nedovolí natiahnuť prívod elektriky vzduchom ponad jeho pozemok. Tak či je nejaký spôsob ako by sa to dalo urobiť alebo či je len súdna cesta, ktorú pravdepodobne prehráme keďže sme sa na tom nedohodli v kúpnej zmluve? Pri kúpe nám povedal že všetko sa dá a nič nieje problém a keď sme videli že voda tam je a je tam aj kanalizácia tak nás nenapadlo to dať do kúpnej zmluvy. Naša chyba už sa to nedá vrátiť ale keby ste nám mohli aspoň ujasniť čo môžme urobiť v tejto situácii.
Vopred ďakujem
Anna Svrbická
23.04.12,13:54
to je úplne jasné, že v SP sú definované všetky potrebné a nutné podmienky k realizácii stavby, ktoré musí staviteľ dodržať ... moja otázka bola o podmienke samotného vydania SP, nie o jeho obsahu ... mne išlo o podmienečne vydané stavebné povolenie, t.j. ... že stavebné povolenie sa síce vydá, ale s určitou podmienkou, ktorá sa bude musieť do nejakého definovaného termínu splniť, či už do kolaudácie alebo aj skôr ... len chcem vedieť, či takýto štatút vôbec existuje, pretože nám by to momentálne vyriešilo súčasný problém, na ktorý sme si my sami prišli až v priebehu samotného stavebného konania ... ide o nevysporiadané hranice pozemkov obce voči viacerým vlastníkom, teda aj nám ... teda v skratke, isto by nám prišlo vhod, ak by nám vydali stavebné povolenie s podmienkou dodatočného vysporiadania hraníc pozemkov a na základe reálneho umiestnenia stavby k susedným nehnuteľnostiam, ako by nám mali zastaviť stavebné konanie na čas potrebný, kým si obec vyrieši svoj problém ... pozn. o umiestnenie stavby tu neide, je celá na čisto našom pozemku s dodržaním všetkých podmienok, ktoré stanovuje vyhláška a stavebný zákon. Vopred ďakujem za vecné odpovede ... ;)
bystrá
23.04.12,16:43
Podmienecne vydanie SP neexistuje, bud sa moze vydat - podmienky, ktore su potrebne pre realizaciu stavby, ale aj ine, napr. podmienky ucastnikov konania, roznych organizacii, obce sa uvedu v SP, alebo ak nie su splnene podmienky v zmysle stavevneho zakona, tak sa nevyda. Z informacii co si uviedla sa neda povedat, ci nejasny priebeh hranic ma vplyv na vydanie SP. Ak uz ti prebieha stavebno konanie a stavebny urad na problem neprisiel, zbytocne na to neupozornuj.
EvaB.
24.04.12,04:28
Dobrý deň.
Dali sme návrh, aby časť nášho pozemku pri súčasnom procese schvaľovania zmien v územnom pláne zahrnuli do intravilánu obce. Druhú časť pozemku tam zahrnuli už v minulosti bez toho, aby sme o tom vedeli. Vtedy naplánovali práve kvôli tomu, že náš a susedné pozemky "iniciatívne" zahrnuli do intravilánu ako plochu určenú na IBV aj vzdušné vedenie elektriky cez náš pozemok, aj cez tú časť pozemku a susedné pozemky, ktoré zahrnuli do intravilánu (pritom vedľa je nespevnená cesta vo vlastníctve obce). Viem, že vzdušné vedenie elektriky nie je možné v intraviláne obce. Na zvyšnej časti pozemku nechceme stavať, chcem len túto časť pozemku ochrániť pred vzdušným vedením, aj keď si neviem predstaviť, že by po časti trasy išlo vedenie vzdušné a potom pod zemou. Prosím vás, môžete mi bližšie vysvetliť pojem zastavané územie obce (intravilán)? Ide mi o to, čo všetko môže byť definované ako zastavané územie obce (rodinný dom, ihrisko, amfiteáter, budova služieb.....)? V našom návrhu sme totiž nedefinovali, čo chceme na navrhovanom území stavať. Môže byť intravilán definovaný ako rodinná poľnohospodárska farma?
Anna Svrbická
24.04.12,10:44
ďakujem veľmi pekne ... nejasné hranice majú na vydanie SP vplyv do takej miery, že je problém určiť presnú polohu domu, t.j. zamerať ho vzhľadom na hranice pozemkov ... túto Vašu odpoveď som potrebovala tak pred týždňom, kedy sme sami na tie nezrovnalosti upozornili ... ach jaj ... pretože sme nevedeli pochopiť, kde tie údaje nabrali a namerali ... proste iná je realita a iné je na papieri, fyzická kontrola na mieste sa nekonala ... medzičasom sa nám ale podarilo dohodnúť sa so stavebným úradom a stavba sa zameria vzhľadom na susedné nehnuteľnosti, ktorých poloha je tak či tak už nemenná ... takže nabudúce idem po prvú radu sem :) ďakujem ešte raz, nabudúce budeme už múdrejší, ale počkalo by nás to tak či tak pri kolaudácii ...
golman69
27.04.12,19:59
ahoj! stretol sa niekto s takou otázkou? rodinný dom bol postavený v r. 1971 na pozemku s viacerými vlastníkmi na LV-čku, pozemok ale podľa ustnej dohody bol vo vlastníctve jednej-jeden problem, druhý ktorý ma zaujíma viac je ten, že vraj stavba postavená do roku 1974 môže dostať LV, na základe že stavba resp. dom má popisné číslo, ktoré potvrdí obecný úrad, existuje takýto zákon, alebo nejaký paragraf ?
Ďakujem za odpoveď
dasoft
29.04.12,18:31
Ahojte, Aj ja mam jednu otazku k SP - staviame dom podla SP ale za domom je breh, ktory sa zosuva a teda ho musime spevnit opornym murom (vyska OM by bola cca 2,1m). Musim mat stavebne povolenie aj na tento oporny mur (vsetko samozrejme na mojom pozemku, na casti urcenej ako stavebny pozemok)? A ak by sme chceli do toho brehu za domom spravit mensiu podzemnu pivnicku (cca 2x3m) do ktorej by sa vchadzalo cez ten oporny mur, na uvedene je treba vybavit zvlast stavebne povolenie?
bystrá
30.04.12,07:34
Oporný múr je jednoduchá stavba, podlieha stavebnému povoleniu. Pivnica v udávanom rozmere je drobná stavba, t.j. podlieha ohláseniu. Myslím, že by si mal požiadať o SP - dva v jednom - oporný múr s pivnicou ako jedna stavba.
dasoft
30.04.12,20:24
Oporný múr je jednoduchá stavba, podlieha stavebnému povoleniu. Pivnica v udávanom rozmere je drobná stavba, t.j. podlieha ohláseniu. Myslím, že by si mal požiadať o SP - dva v jednom - oporný múr s pivnicou ako jedna stavba.
Kedze by to malo ist cez SP, predpokladam, ze by k tomu mal byt aj zvlast projekt? Jednalo by sa o murik za domom v dlzke cca 12m, vyska cca 2m, z DT 30 zalievane betonom... Uff tak to by som mal mat asi SP aj na oplotenie (murik) pred domom (vyska cca 1,5m, dlzka cca 5m (zvysok su branky) z DT 20 zalievane betonom)?
bystrá
01.05.12,07:26
Je potrebny jednoduchy projekt. Oplotenie - nezalezi z coho, je drobna stavba - treba ohlasit.
MIKE-GI
02.05.12,19:46
Dobry den chcem sa vas opytat ako to je s povolenim na stavbu autodielni na svojom pozemku ktory je v obci treba mi nato suhlas susedov? dakujem.
kylie
02.05.12,21:12
Dobrý večer prajem. Na základe listu vlastníctva vlastním pozemok v rekreačnej oblasti. Kedysi sme plánovali na tomto pozemku postaviť chatu, ale okolnosti sa zmenili a stavebné povolenie nám vypršalo. Nedávno som zistila, že na susednom pozemku si sused postavil chatu tak, že už len z vizuálneho hľadiska, postaviť chatu na mojom pozemku je vďaka jeho chate nemožné. Mala som byť sa ako vlastník susedného pozemku oboznámená o jeho zámere stavať? Kde a ako mám možnosť zistiť, či neporušil prípustné vzdialenosti vzhľadom k mojmu pozemku? A keď porušil, čo s tým? Prakticky mi pozemok znehodnotil.
bystrá
03.05.12,05:54
mike-g- stavba musi byt v sulade s uzemnym planom, je na nu potrebne stavebne povolenie, susedia sa vyjadria v stavebnom konani. Ak nesuhlasia, namietky - ich opravnenost, posudi stavebny urad.
bystrá
03.05.12,06:00
kylie - podla toho co pises si mala byt ucastnickou konania a o stavbe si mala vediet. V konani si mala pravo vzniest namietky.
Pre stavbu rekreacnej chaty nie su stanovene konkretne odstupove vzdialenosti, ale mal stavat tak, aby neobmedzil uzivanie susedneho pozemku. Odporucam informovat sa o stavbe na prislusnom stavebnom urade, mozno je to cierna stavba.
jolana11
03.05.12,17:14
Dobrý večer,chcem sa spýtať ako je to s povolením od susedov na stavbu garáže s rozlohou cca 8x7m...Vedľa základov je nabitá studňa cca 2 m od susedovho domu..Dotyčný sused sa vyhráža nepodpísaním povolenia,ak tu studňu nepremiestnime,pretože mu vraj bude podmývať základy..
Suzanne.shop
04.05.12,14:15
Chcela by som sa poradit ako to je a co vsetko potrebujem. Mam v prenajme od fiz.osoby budovu, v ktorej podnikam. nachadza sa v nej aj garaz, ktora sa sklada z dvoch miestnosti. do tej druhej miestnosti by som chcela urobit osobytnu garazovu branu, ake povolenia potrebujem? staci mi mat povolenie len od majitela budovy,alebo aj mesta? Dakujem. S pozdravom Zuzana
bystrá
05.05.12,09:09
V prvom rade musi so zasahom do budovy suhlasit majitel, teda treba pisomny suhlas, ak to nie je osetrene v najomnej zmluve. V pripad, ze stena, do ktorej chces urobit nove dvere je nosna, je potrebne stavebno povolenie, ak nie je nosna, mozno by to slo aj ohlasenim stavebnych uprav.
Suzanne.shop
08.05.12,19:48
V prvom rade musi so zasahom do budovy suhlasit majitel, teda treba pisomny suhlas, ak to nie je osetrene v najomnej zmluve. V pripad, ze stena, do ktorej chces urobit nove dvere je nosna, je potrebne stavebno povolenie, ak nie je nosna, mozno by to slo aj ohlasenim stavebnych uprav.
Ďakujem velmi pekne za radu. Nie, ta stena nie je nosna. Skusim si niekde najst ohlasenie stavebnych uprav, nech mi to majitel budovy potvrdi, dakujem.
robertkozich
09.05.12,15:41
http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=114591&d=1336578145Zdravim . mam jednu otazku,prikladam aj obrazok. Tyka sa to osadenia domu vo vzdialenosti od susedovho..chcem ho dat na 7m od jeho domu nech nemusim robit svetlotechnicky posudok. ako sa rata vzdialenost od domu..podla toho ako to mam ja tak je to od neho na 7m ale predna cast domu je o meter posunuta ale uz nieje v priamke susedovho domu.....moze to tak byt alebo??
bystrá
09.05.12,19:06
Taketo umiestnenie, aj vzhladom na svetove strany by malo byt OK..... ak len nie je v uzemnom plane nieco ine.
robertkozich
10.05.12,05:59
Taketo umiestnenie, aj vzhladom na svetove strany by malo byt OK..... ak len nie je v uzemnom plane nieco ine.
podla uzemneho planu je vsetko ok, ale jedna sa o to ze dom od susedovho by mal byt na 7m... co aj mam no v tom vycnelku na zapadnej strane uz je o 1m sirsi ale ono sa to priamo netyka tej osi toho susedovho.... ze ci je tych 7m dodrzanych podla legislativy
bystrá
10.05.12,06:32
Podla mna je to OK. Zakon to az tak presne neupravuje, vyhlaska spomina len vyklenky, ktore priamo susedia so stavbou:


(7) Vzájomné odstupy a vzdialenosti treba merať na najkratších spojniciach medzi vonkajšími povrchmi obvodových stien, ďalej od hraníc pozemkov a okrajov pozemnej komunikácie. Vystupujúca časť stavby sa zohľadňuje, ak vystupuje viac ako 1, 50 m od steny.
1tanicka1
10.05.12,06:51
Dobry den,
chcela by som Vas poprosit o radu, kupila som 2garz. s 2 loggiami, zistila som od statika, ze celu tu jednu stenu, kt.predeluje obyvacku a loggiu zburat nemozeme, lebo statika...teraz som sa dozvedela, ze kedze si chceme dat na loggiu plastove okna, potrebujem k tomu povolenie zo stavebneho uradu a samozrejme schvalenie nadpolovicnej vacsiny susedov.

Chcela by som sa spytat, ci mi neviete poradit, kolko asi cely tento proces schvalovania trva. Na tu loggiu by sme si chceli preniest kuchynu...neviem vobec, ci to bude kvoli nejakym hmotnostnym obmedzeniam mozne ???? Je mozne, ze mi to neschvalia???

vopred velmi pekne dakujem
tana
dobrocani
15.05.12,12:10
Potreboval by som radu.
Rekonštruujem starší rodinný dom, ktorý je postavený na hranici pozemku a jeho strecha presahuje nad susedný pozemok cca 40cm. Keďže je strecha v dezolátnom stave musím ju celú vymeniť. Presah strechy chcem zväčšiť(ochrana nosného múra) a mám na to aj predbežný súhlas suseda. Moja otázka znie, aký môže byť maximálny presah strechy nad susedov pozemok, aby postačoval súhlas suseda a od akého presahu musí byť vložené bremeno z presahu na list vlastníctva susedovho pozemku(tomu sa chcem vyhnúť). stavebný úrad mi totiž bez vecného bremena nechce vydať stavebné povolenie, aj keď tak v posledných rokoch urobil vo viacerých iných prípadoch.
Za rady vopred dakujem
220870
16.05.12,07:27
Chrániť presahom strechy múr je nezmysel.Presah môže byť taký ,aký vám dovolí na akom sa dohodnete zo susedom.(legislatívu v tomto prípade neviem )
ivikiwi
16.05.12,08:48
Ahojte.
Poprosila by som o radu.

Vlastním 1/2 pozemku (druh pozemku: záhrada). Druhý polovičný vlastník sa na prednej polovici pozemku (ktorú si sám určil, že je jeho) rozhodol postaviť menší rodinný dom (začal výkopové práce), ale nemá žiaden môj súhlas a ani stavebné povolenie. Aký postup zvoliť proti tejto "čiernej stavbe"?
ďakujem za odpoveď
dobrocani
17.05.12,12:36
nosnu, stenu(mur) chranis presahom pred posobenim dazdovej vody
dzanka32
17.05.12,14:10
Ideme stavat montovany RD a momentalne som zacala vybavovat stavebne povolenie. Pani, ktora ma na starosti nasu obec je velmi neochotna a absolutne nechce podat zrozumitelne info, ako postupovat pri vybavovani stav. povolenia.
mame pozemok v extravilane obce, 912m2, ktory je uzemnym planom schvaleny ako vyhlad-vystavba RD. mame pisomne potvrdenie od starostu, ze pozemok je urceny na RD v sulade s uzemnym planom.
pani na staveb. urade, ked som bola za nou na osob.konzultaciach ma poslala na pozemkovy fond - tam sa mi ustne vyjadrili ze to 1000m2 oni nemaju problem. potom mi povedala, ze to musi konzultovat s krajskym staveb. uradom a ze sa mi ozve,ale presli 2 tyzdne a neozvala sa mi.tak som jej napisala cez elektronicku podatelnu, ci moze byt na nasom pozemku zahajene zlucene UR alebo UR. odpovedala mi nasledovne:
"vzhladom k tomu ze sa jedna o specificky pripad, pracovnik stavebneho uradu na zaklade uplatneneneho navrhu na umiestnenie stavby vykona na tvare miesta miestne setrenie a upresni prilohy ktore budu tvorit prilohu navrhu na vydanie UR. na zaklade vyjadreni a stanovisk dotknutych organov, stavebny urad o predmetnom navrhu rozhodne."
co to pre mna znamena? ako mam postupovat?

1. mam podat navrh na umiestnenie stavby, aj ked mi chybaju niektore doklady (napr. cakam na schvalenie elektroinstalacie od SEE a schvalenie studne od zivotneho prostredia)?
2. aku ma zakonnu lehotu na specifikovanie chybajucich priloh?
3. mozem zacat vybavovat rovno zlucene UR alebo musim ist cez UR? rozhodnutie je na nej alebo na niekom inom?
4. ked podam "navrh na umiestnenie stavby", co potom, ake dalsie kroky?
Este uvediem, ze nas pozemok ma cestu priamo k pozemku, elektriku aj plyn na pozemku, ale pozemok je vedeny ako trvale travne porasty.
5. ako urobit vynatie z podneho fondu, na celych 912m2 alebo urobit novy GP a vynat len pozemok pod domom? Musim potom robit dalsi GP pre kolaudaciu alebo mozem pouzit ten so zakreslenym domom?

diky moc za info
ibo81
18.05.12,09:40
Dobry den,
potreboval by som vediet, ako v principe prebieha dodatocna legalizacia stavieb. Konkretne mi ide o to, ci pri dodatocnej legalizacii stavby je stavebnik povinny mat suhlasne vyjadrenie resp. pripomienkovanie od dotknutych subjektov, presnejsie vlastnikov susediacich nehnutelnosti. Neviem sa tejto informacie nikde dopatrat
Vdaka
havik
21.05.12,19:25
pre DZANKA.

s tymto mam velmi bohate skusenosti a bohuzial vacsinou negativne. zaklad je sa nenechat odbyt
na urade. bohuzial na slovensku ta beru tak ze si ich prisiel obtazovat alebo maju uz instruckie uz zhora co mozu a nemozu robit. vela uradov ma instrukcie zhora, pretoze primatory alebo starotovia si to zariadina tka ze vsetk oide cez nich. aj ked rodinne domy niesu az tak zaujimave pre velkych primatorov, ti radsej beru uplatocky od podnikatelov.
trochu spat k neochotnej uradnicke. pred nedavnom som hovoril z rodinou z kanady, ked tam vybavujes akekolvek povolenie, uradnik ide s tebou od dveri k dveram a doslova ti pomaha urychlit
tento proces. celkovo je kanada na jednom z navyssich miest (myslim top 3) kde to takto funguje a kde ti doslova pomahaju. na sk...rvenom slovensku ti budu len a len hadzat polena pod nohy.
aby som sa velmi nerozpisoval. ak to chces skratit. zacni stavat ako chces a kedy chces. vlastne tak by to malo aj byt, pretoze ked mas raz svoj pozemok nevidim dovod preco by malo nejake uradnicke geňo zasahovat do toho ako si postavis dom.
dostanes papier od genov ze si zacala ciernu stavbu, ty ich poziadaj o dodatocne povolenie. pokutu dostanes tak ci tak, schvaluje to komisia kt. vlastne dokopy nic neznamena, su to len dalsie geňá kt.podliehaju primatorovi a spolu snim rozhodnu aku velku pokutu ti daju. zatial viac ako 330 eur nemozu pre fyzicku osobu a to stoji zato,orpti vsetkym tym nervom a stresom s tymi chujmi. tak to vyuzi cim skor lebo sa zacina suskat ze Pociatek chce sprisnit pokuty. co samozrejme nic neporiesi a doplatia na to len ludia ako ty a ja kt. by aj cheli slusne stavat ale skorumpovany uradnici a vedenia miest im v tom brania. ti extremne bohati budu stavat ceselo na cierno dalej, lebo sa vykupia a cigani z osad budu stavat veselo dalej lebo ich mesta a obce nemaju kde dat. ak bude velmi zle, nevahaj a ber pravnika, potom si mesta dovolia ovela menej ako ked pojdes na vlastnu past.
zuzinka003
22.05.12,14:17
Dobrý deň, viete miniekto poradit? Chjceme kupit jeden pozemok -zahradu, ktory mozme ziskat za velmi dobru cenu, len problem je v tom, ze k pozemku je zatial nevysporiadana pristupova cesta, za pozemkom je iba orna poda. Vcera sme boli za starostom a ten sa vyjadril ze poslal na pozemkovy urad ziadost, stym ze by nemala byt zamietnuta . Pozemok sa nachadza v intravilane obce kde je v uzemnom plane a ma sa tam zacat vystavba RD, sice neviem kedy.:-) Mna by len zaujimalo, ak bude vsetko pred pozemkom vysporiadane, cize obecne, ma obec povinnost tam zriadit cestu alebo nie? a dostanem stavebne povolenie ak tam necha iba polnu cestu? Dakujem velmi pekne
annna
28.05.12,09:33
Prosím o radu. Mám v prenájme na 99 rokov záhradku v záhradkárskej oblasti. Začala som na nej realizovať stavbu bez základov. Neohlásila som to stavebnému úradu. Chatka má rozmery 6x5 m. Môj manžel ,,nie ja" dostal ako stavebník pokutu.Poradte prosím, ako mám postupovať. Na odvolanie mám ešte 10 dní. Ďakujem.
ibo81
28.05.12,13:08
dostal iba pokutu? nariadenie na odstranenie nie?
annna
28.05.12,13:52
Nie. V tej záhradkárskej oblasti stojí x chatiek a nikto nemá stavebné povolenie nakoľko sú to nevysporiadané pozemky.
hajnesz
28.05.12,19:59
Ahoj CIMOM a vsetci. Mám taky problem, co by som musela riesit, ale neviem ako na to. Takze, kupila som prenosny predajny stanok, co je umiestnene na pozemku mesta. Prenajomnu zmluvu mam uzavretu s mestom, dohodli aj na tom ze mozem tam prevadzkovat. Ale, chcem vymenit elektriku z 1fazovej na 3 fazovu a tam treba fotokopia stavebneho povolenia, prípadne ohlasenie o drobnej stavbe. Neviem kde by som sa nasla stavebne povolenie (nemam ani sajnu kto bol 1. majitel stanku), ci treba na to stavebne povolenie alebo nieco ze je tam umiestneny stanok. Je tam uz zavedena elektrika, voda, kanalizacia, takze vsetko nemohlo byt zavedene cierno (dufam), a aj pred tym bol stanok v prevadzke so suhlasom mesta. Dakujem za rady. Pekny vecer! Hajnesz
Daniela172
30.05.12,15:15
Dobry den, potrebovala by som poradit ohladom stavebneho povolenia.Uz som tu raz pisala,len teraz sa to tyka lehoty.Na stavebnom urade sme si poziadali o dodatocne povolenie,bolo nam vydane,no nasledne na odvolanie suseda a pochybenie SÚ zrusene zilinskou prokuraturou.Poziadali sme si teda o nove,kde uz bolo vsetko v poriadku.Ked sme volali do ziliny,tak nam potvrdili 03.05.2012, ze do 30 dni nam pride povolenie.Plati stale 30 dnova lehota na vyjadrenie,alebo sa to nejak menilo? Nakolko sme tam dnes volali a dotycna pani nam povedala,ze este dnes 30.05.2012 sa na to nepozrela,ale,ze sa menila lehota,ze ma cas.Zaujima ma,ci sa naozaj menila lehota,alebo ide len o zbytocne natahovanie,nakolko sa nam to uz riesi rok,sused sa stale odovlava a vyhraza sa nam,ze nikdy ho nedostaneme.Poporosim o radu ak to nepride do buduceho tyzdna na koho by som sa mohla obratit?:confused: Som uz zufala,ked si predstavim,ze sme uz s detickami mohli byvat a niekto nam to nedopraje.Velmi pekne dakujem za rady.Ak som nieco zabudla,pytajte sa. Tazko sa mi pise a rozmysla s malym babom na rukach.:)Dakujem za rychlu odpoved.
Miloš Mičega - CIMOM TN
30.05.12,19:26
Lehoty sú v § 49 správneho poriadku - 30, resp. 60 dní


CIMOM
Miloš Mičega - CIMOM TN
30.05.12,19:30
Ahoj CIMOM a vsetci. Mám taky problem, co by som musela riesit, ale neviem ako na to. Takze, kupila som prenosny predajny stanok, co je umiestnene na pozemku mesta. Prenajomnu zmluvu mam uzavretu s mestom, dohodli aj na tom ze mozem tam prevadzkovat. Ale, chcem vymenit elektriku z 1fazovej na 3 fazovu a tam treba fotokopia stavebneho povolenia, prípadne ohlasenie o drobnej stavbe. Neviem kde by som sa nasla stavebne povolenie (nemam ani sajnu kto bol 1. majitel stanku), ci treba na to stavebne povolenie alebo nieco ze je tam umiestneny stanok. Je tam uz zavedena elektrika, voda, kanalizacia, takze vsetko nemohlo byt zavedene cierno (dufam), a aj pred tym bol stanok v prevadzke so suhlasom mesta. Dakujem za rady. Pekny vecer! Hajnesz



Najjednoduchšie bude ohlásiť drobnú stavbu - prípojku. Treba k tomu len jednoduchú PD.

Neplatí sa správny poplatok, nie je to povoľované konaním, teda môže to byť do 1 dňa.

Stavebné povolenie a ani nič iné by som nehľadal.


CIMOM
Miloš Mičega - CIMOM TN
30.05.12,19:35
Prosím o radu. Mám v prenájme na 99 rokov záhradku v záhradkárskej oblasti. Začala som na nej realizovať stavbu bez základov. Neohlásila som to stavebnému úradu. Chatka má rozmery 6x5 m. Môj manžel ,,nie ja" dostal ako stavebník pokutu.Poradte prosím, ako mám postupovať. Na odvolanie mám ešte 10 dní. Ďakujem.


Je to správne konanie, takže treba podať odvolanie v lehote 15 dní od doručenia.

Pozor, rozhodnutie mohlo byť už uložené na pošte (fiktívne doručenie), takže podajte ho hneď, aby ste nezmeškali lehotu na odvolanie.

V odvolaní netreba uviesť dôvod.

Stačí uviesť, napr. Odvolávam sa voči rozhodnutiu vydanému dňa xxx pod č.s. xxxx, ktorým mi bola uložená pokuta.


CIMOM
Miloš Mičega - CIMOM TN
30.05.12,19:38
Dobry den,
potreboval by som vediet, ako v principe prebieha dodatocna legalizacia stavieb. Konkretne mi ide o to, ci pri dodatocnej legalizacii stavby je stavebnik povinny mat suhlasne vyjadrenie resp. pripomienkovanie od dotknutych subjektov, presnejsie vlastnikov susediacich nehnutelnosti. Neviem sa tejto informacie nikde dopatrat
Vdaka



Doloženie vyjadrení od správnych orgánov je povinnosť stavebníka.

Vyjadrenia suseda netreba, ak stavba nie je na jeho pozemku. V takom prípade musí byť jeho súhlas formou uvedenou v § 139 ods. 1 SZ - nájomná zmluva, zmluva o budúcej zmluve, ...

Treba pozrieť § 88a SZ.


CIMOM
Miloš Mičega - CIMOM TN
30.05.12,19:44
Ideme stavat montovany RD a momentalne som zacala vybavovat stavebne povolenie. Pani, ktora ma na starosti nasu obec je velmi neochotna a ,,,,,,,,,,,,,,,pozemkovy fond - tam sa mi ustne vyjadrili ze to 1000m2 oni nemaju problem. potom mi povedala, ze to musi konzultovat s ,,,,,,,,,,,,,,,,,ktore budu tvorit prilohu navrhu na vydanie UR. na zaklade vyjadreni a stanovisk dotknutych organov, stavebny urad o predmetnom navrhu rozhodne."
co to pre mna znamena? ako mam postupovat?

1. mam podat navrh na umiestnenie stavby, aj ked mi chybaju niektore doklady (napr. cakam na schvalenie elektroinstalacie od SEE a schvalenie studne od zivotneho prostredia)?
2. aku ma zakonnu lehotu na specifikovanie chybajucich priloh?
3. mozem zacat vybavovat rovno zlucene UR alebo musim ist cez UR? rozhodnutie je na nej alebo na niekom inom?
4. ked podam "navrh na umiestnenie stavby", co potom, ake dalsie kroky?
Este uvediem, ze nas pozemok ma cestu priamo k pozemku, elektriku aj plyn na pozemku, ale pozemok je vedeny ako trvale travne porasty.
5. ako urobit vynatie z podneho fondu, na celych 912m2 alebo urobit novy GP a vynat len pozemok pod domom? Musim potom robit dalsi GP pre kolaudaciu alebo mozem pouzit ten so zakreslenym domom?

diky moc za info

1. mam podat navrh na umiestnenie stavby, aj ked mi chybaju niektore doklady (napr. cakam na schvalenie elektroinstalacie od SEE a schvalenie studne od zivotneho prostredia)? NIE
2. aku ma zakonnu lehotu na specifikovanie chybajucich priloh? tak, aby stíhala lehoty v § 49 správneho poriadku
3. mozem zacat vybavovat rovno zlucene UR alebo musim ist cez UR? rozhodnutie je na nej alebo na niekom inom? ÁNO
4. ked podam "navrh na umiestnenie stavby", co potom, ake dalsie kroky? Treba podať rovno žiadosť o SP, max. to preruší
Este uvediem, ze nas pozemok ma cestu priamo k pozemku, elektriku aj plyn na pozemku, ale pozemok je vedeny ako trvale travne porasty.
5. ako urobit vynatie z podneho fondu, na celych 912m2 alebo urobit novy GP a vynat len pozemok pod domom? Musim potom robit dalsi GP pre kolaudaciu alebo mozem pouzit ten so zakreslenym domom?

Treba robiť GP len pre vyňatie, najmä ak je to extravilán. Vyňať treba len pod stavbu a abudúcu uvažovanú výstavbu (garáž, cesta, altánok, jednoducho všetko čo sa uvažuje do budúcna, aby sa to nerobilo na viackrát) - max 500 m2.


CIMOM
Daniela172
31.05.12,04:53
CIMON, dakujem za odpoved,takze zase len cakat.
annna
31.05.12,06:19
CIMOM ďakujem za odpoveď. Spolieham na teba aj ďalej.
annna
31.05.12,06:38
CIMOM nemohla by som sa brániť tým, že nájomcom som ja a nie manžel a terén bol upravený predchádzajúcim nájomcom,nakoľko tú záhradku som "odkúpila".
skyle
05.06.12,11:40
Mam stavebne povolenie zo dna 16.5.2012. Stavat este nemozem, nakolko si este jeden sused neprevzal obalku, ale ratam, ze najneskor 15.6 by som mohla mat uz opeciatkovane papiere a teda stavat. Narazila som na mensi problem. Moj dom ma zastavanu plochu 87,9m2, uzitkovu 154,7m2, obytnu 93,6m2. Predmetny dom je dvojpodlazny bez podpivnicenia, prestreseny sedlovou strechou. Na stavebnom urade tvrdia, ze ide o zlozitu stavbu, nakolko nemam izby podkrovne ale s normalnou svetlou vyskou. Mam stavebny dozor s certifikatom na vykonavanie tejto cinnosti, avsak na stavebnom urade odo mna ziadaju firmu, ktora mi to bude stavat. Tvrdia, ze to nemozem stavat svojpomocne. Mne sa to nezda. Mam dohodu so zivnostnikmi, ktory mi budu stavbu realizovat, ale ani zivnostnici to nemozu byt. Musi to byt firma a musim priniest kopiu z obchodneho registra.
Moja otazka:,,Maju pravdu? Ak nie, budem rada, ak napises kde najdem zakon, ktorym im mozem dokazat, ze nemaju pravdu."

Vopred velmi pekne dakujem.
Lucia991
05.06.12,21:17
Dobrý deň, poprosila by som Vás o radu. Rozhodli sme sa začať s úpravou záhrady po dostavbe RD. Na opačnom konci pozemku ako sú RD plánujeme na celej šírke nasledovné: od okraja kolňu na náradie (3,5 x 3,5m), hneď vedľa prístrešok na auto (3,5 x 5,4m) - plne otvorený bez murov len so zámkovou dlažbou a hneď vedľa neho garáž (5,4 x 3m) - privezenú hotovú len postavenú na pozemok bez pevného základu. Tieto tri stavby zaberú celú šírku nášho pozemku a budú mať jednu spoločnú strechu. Otázka č. 1: budú tieto tri stavby brané ako drobné (na základe rozmerov alebo z nich jedna strecha urobí stavbu na ktorú je potrebne stavebne povolenie? Otázka č. 2: čo sa týka odstupu od hranice susedného pozemku, vzťahuje sa odstup 2m aj na ine stavby alebo len RD. Prípadne je možné postaviť kolňu aj na hranicu pozemku ak tým neobmedzím užívanie pozemku susedného ? Ďakujem za odpoveď!
MattSVK
11.06.12,08:37
Dobry den,
chcel by som sa opytat ci platna regulativa (odstup min. 2m od hranice pozemku) sa vztahuje len na novostavby, alebo aj na pristavby?
Zahradny domcek stoji 1.5m od hranice pozemku. Budem nuteny robit pristavbu s odskokom 0.5m, alebo mozem ist v sucastnej linii steny? (1.5m od hranice pozemku)

Vopred dakujem za odpoved.
Miloš Mičega - CIMOM TN
11.06.12,21:49
Dobry den,
chcel by som sa opytat ci platna regulativa (odstup min. 2m od hranice pozemku) sa vztahuje len na novostavby, alebo aj na pristavby?
Zahradny domcek stoji 1.5m od hranice pozemku. Budem nuteny robit pristavbu s odskokom 0.5m, alebo mozem ist v sucastnej linii steny? (1.5m od hranice pozemku)

Vopred dakujem za odpoved.


Vzdialenosti platia aj pre prístavby.

Treba však posúdiť vec individuálne.

V § 6 vyhl. č. 532/2002 Z.z. je mimo iného určená vzdialenosť 2,0 m od spoločnej hranice pozemkov, ale pri dodržaní podmienok v ods. 1 môže byť aj menšia.

Takže treba si pozrieť tie podmienky, projektant ich musí vyhodnotiť a stavebný úrad by nemal mať problém.


CIMOM
Miloš Mičega - CIMOM TN
11.06.12,21:52
Dobrý deň, poprosila by som Vás o radu. Rozhodli sme sa začať s úpravou záhrady po dostavbe RD. Na opačnom konci pozemku ako sú RD plánujeme na celej šírke nasledovné: od okraja kolňu na náradie (3,5 x 3,5m), hneď vedľa prístrešok na auto (3,5 x 5,4m) - plne otvorený bez murov len so zámkovou dlažbou a hneď vedľa neho garáž (5,4 x 3m) - privezenú hotovú len postavenú na pozemok bez pevného základu. Tieto tri stavby zaberú celú šírku nášho pozemku a budú mať jednu spoločnú strechu. Otázka č. 1: budú tieto tri stavby brané ako drobné (na základe rozmerov alebo z nich jedna strecha urobí stavbu na ktorú je potrebne stavebne povolenie? Otázka č. 2: čo sa týka odstupu od hranice susedného pozemku, vzťahuje sa odstup 2m aj na ine stavby alebo len RD. Prípadne je možné postaviť kolňu aj na hranicu pozemku ak tým neobmedzím užívanie pozemku susedného ? Ďakujem za odpoveď!

1. Stavby by sa mali posúdiť ako jedna stavba.

2. Vzdialenosti môžu byť aj menšie ako 2,0 m - viď príspevok vyššie. Iné umiestnenie musí umožniť mimo iného údžbu stavby z vlastného pozemku.


CIMOM
Miloš Mičega - CIMOM TN
11.06.12,21:54
Mam stavebne povolenie zo dna 16.5.2012. Stavat este nemozem, nakolko si este jeden sused neprevzal obalku, ale ratam, ze najneskor 15.6 by som mohla mat uz opeciatkovane papiere a teda stavat. Narazila som na mensi problem. Moj dom ma zastavanu plochu 87,9m2, uzitkovu 154,7m2, obytnu 93,6m2. Predmetny dom je dvojpodlazny bez podpivnicenia, prestreseny sedlovou strechou. Na stavebnom urade tvrdia, ze ide o zlozitu stavbu, nakolko nemam izby podkrovne ale s normalnou svetlou vyskou. Mam stavebny dozor s certifikatom na vykonavanie tejto cinnosti, avsak na stavebnom urade odo mna ziadaju firmu, ktora mi to bude stavat. Tvrdia, ze to nemozem stavat svojpomocne. Mne sa to nezda. Mam dohodu so zivnostnikmi, ktory mi budu stavbu realizovat, ale ani zivnostnici to nemozu byt. Musi to byt firma a musim priniest kopiu z obchodneho registra.
Moja otazka:,,Maju pravdu? Ak nie, budem rada, ak napises kde najdem zakon, ktorym im mozem dokazat, ze nemaju pravdu."

Vopred velmi pekne dakujem.

Priznám sa, že tomu nerozumiem. Veď ak sa už čaká iba na právoplatnosť stavebného povolenia, tak stavebný úrad musel už uskutočňovanie stavby riešiť.

Ak sa má robiť dodávateľsky, musí byť zabezpečené odborné vedenie stavby stavbyvedúcim.


CIMOM
hotentot
13.06.12,04:37
Dobrý deň,
uvažujem kúpiť pozemok so záhradnou chatkou v záhradkárskej oblasti, v ktorej bývajú viacerí ľudia už natrvalo. Na stavebnom úrade mi povedali, že tam možno stavať, ale len stavbu s určitým rozmerom pôdorysu (tuším 5x6m ???)
V tomto článku http://drotovan.blog.sme.sk/c/273308/Rodinny-dom-lacno-a-rychlo.html
sa zas píše, že také obmedzenie už nejestvuje. Tak ako je to vlastne?
Vďaka za odpoveď.
Zamilion
14.06.12,13:13
STAROSTKA obce odmieta podpísať kolaudačné rozhodnutie.
Dobrý deň,
starostka istej obce nám odmietla podpísať kolaudačné rozhodnutie z dôvodu, že vie o našom osobnom prepojení na prednostu istého mestského úradu, ktorý jej obci v rámci spoločnej obecnej úradovne niečo prisľúbil a teraz to odmieta splniť a starostka po nás chce, aby sme jej to u toho prednostu vybavili, že potom nám kolaudačné podpíše.
Pracovník stavebného úradu nám nachystal kolaudačné rozhodnutie na našu stavbu už v marci tohto roku.
Ako máme postupovať voči starostke, aby sme ju prinútili podpísať kolaudačné rozhodnutie? Už sme jej zaslali písomnú výzvu s uvedením, že z jej strany sa jedná okrem iného aj o zneužitie právomoci verejného činiteľa. A máme nachystanú sťažnosť na Krajský stavebný úrad. Existuje ešte nejaký právny krok, ktorý by sme mohli urobiť? Ide nám o to, aby kolaudačné rozhodnutie bolo podpísané čo najskôr a nechceme sa roky ťahať po súdoch a iných inštitúciách.
ďakujem.
andiablo
14.06.12,15:32
úplne jednoducho si ona pýta úplatok. Zájdem na políciu poviem čo je vo veci, že úplatok aký a teta starostka bude mať potom starosti
Silencer78
15.06.12,08:55
My riešime iný problém so starostkou, ale tiež sme podali podnet na prokuratúru na nečinnosť, čo je aj váš prípad. Prokurátor rozhodol a podal upozornenie prokurátora a stanovil lehotu 30 dní na rozhodnutie pre starostku. Pokiaľ nerozhodne, koná ďalej prokurátor. Zároveň v tejto veci podajte podnet aj na krajský stavebný úrad. Ten v našom prípade zase rieši našu sťažnosť na postup stavebného úradu. Rovnako ten vydá rozhodnutie s lehotou na splnenie - tu už však ak starostka nesplní lehotu, môže ísť trestné oznámenie na starostku na zneužitie právomoci verejného činiteľa.
Miloš Mičega - CIMOM TN
17.06.12,18:43
Dobrý deň,
uvažujem kúpiť pozemok so záhradnou chatkou v záhradkárskej oblasti, v ktorej bývajú viacerí ľudia už natrvalo. Na stavebnom úrade mi povedali, že tam možno stavať, ale len stavbu s určitým rozmerom pôdorysu (tuším 5x6m ???)
V tomto článku http://drotovan.blog.sme.sk/c/273308/Rodinny-dom-lacno-a-rychlo.html
sa zas píše, že také obmedzenie už nejestvuje. Tak ako je to vlastne?
Vďaka za odpoveď.


Stavebný úrad môže mať pravdu.
Aj v článku majúpravdu.
__________________

U oboch treba ešte veci - info doplniť o ďalšie a potom sa dá povedať, či sa to aplikovať na konkrétnu situáciu .

Napr. Stavebný úrad má pravdu, ak je pre dané územie vydané územné rozhodnutie, ktoré reguluje výstavbu v celej chatovej osade. Tu môžu byť obmedzenia, ktoré stavebný úrad uvádza (veľkosť stavby). Inak nie je možné, aby stavebný úrad (ak nie sú iné regulatívy - územný plán zóny a pod.) reguloval veľkosť stavby.

Obmedzujúca je aj veľkosť pozemku.


K tomu článku :
Definícia chatky, chaty a pod. síce v právnych predpisoch absentuje, ale obec má aj iné možnosti regulovania výstavby. Bola tam spomenutá možnosť cez územný plán.

Ja som uviedol tú, že pre dané územie môže byť vydané územné rozhodnutie - teda aj reguly.

Poznámka : Ak niekomu povolím chatku, bez vody a pod. tak nemôže odo mňa do budúcna chcieť, aby som mu robil prípojku vody, kanalizácie, novú cestu a pod.
Jednoducho má to aj skolaudované ako chatu a tak to je. Ak to užíva ako RD, tak to má aj svoje negatíva.


takže pravda je uprostred a vždy treba mať viac info, aby sa dalo odborne zareagovať.


CIMOM
Miloš Mičega - CIMOM TN
17.06.12,18:46
STAROSTKA obce odmieta podpísať kolaudačné rozhodnutie.
Dobrý deň,
starostka istej obce nám odmietla podpísať kolaudačné rozhodnutie z dôvodu, že vie o našom osobnom prepojení na prednostu istého mestského úradu, ktorý jej obci v rámci spoločnej obecnej úradovne niečo prisľúbil a teraz to odmieta splniť a starostka po nás chce, aby sme jej to u toho prednostu vybavili, že potom nám kolaudačné podpíše.
Pracovník stavebného úradu nám nachystal kolaudačné rozhodnutie na našu stavbu už v marci tohto roku.
Ako máme postupovať voči starostke, aby sme ju prinútili podpísať kolaudačné rozhodnutie? Už sme jej zaslali písomnú výzvu s uvedením, že z jej strany sa jedná okrem iného aj o zneužitie právomoci verejného činiteľa. A máme nachystanú sťažnosť na Krajský stavebný úrad. Existuje ešte nejaký právny krok, ktorý by sme mohli urobiť? Ide nám o to, aby kolaudačné rozhodnutie bolo podpísané čo najskôr a nechceme sa roky ťahať po súdoch a iných inštitúciách.
ďakujem.

Už jedna vec je spomenutá - príslušný krajský stavebný úrad

- druhá možnosť - prokuratúra (nečinnosť stavebného úradu)

- tretia možnosť - polícia (zneužitie právomoci ver. činiteľa, ale to nie je moja parketa či to napĺňa skutok)


CIMOM
atrej99
18.06.12,10:58
Ako na stavebnom úrade ? a pod.
Skúsim, ale len do časovej a vedomostnej možnosti.

CIMOM

PS : ak bude otázka, tak prosím formulovať čo najpresnejšie.

Dobrý deň
bývam v bytovom dome kde si 4 bytové jednotky...postavená v r.1959
aj napriek uvedenému veku bytovky len ja jediný mám záujem o zateplenie...
je možne vykonať len čiastočne zateplenie?môjo bytu
potrebujem stavebné povolenie?
voči obecnému úrady mám len oznamovaciu povinnosť alebo aj ich mám žiadať o povolenie?
podpisy od susedou mám...
zavrska
18.06.12,16:00
potrebovala by som radu.je povinny obecny urad ktory vydal stav.povolenie zabezpečit inž.siete ako napríklad privod obecnej vody na hranicu mojho pozemku.dakujem
andiablo
19.06.12,07:22
nie nie je povinný
deli.
19.06.12,12:00
Potreboval by som radu.
Rekonštruujem starší rodinný dom, ktorý je postavený na hranici pozemku a jeho strecha presahuje nad susedný pozemok cca 40cm. Keďže je strecha v dezolátnom stave musím ju celú vymeniť. Presah strechy chcem zväčšiť(ochrana nosného múra) a mám na to aj predbežný súhlas suseda. Moja otázka znie, aký môže byť maximálny presah strechy nad susedov pozemok, aby postačoval súhlas suseda a od akého presahu musí byť vložené bremeno z presahu na list vlastníctva susedovho pozemku(tomu sa chcem vyhnúť). stavebný úrad mi totiž bez vecného bremena nechce vydať stavebné povolenie, aj keď tak v posledných rokoch urobil vo viacerých iných prípadoch.
Za rady vopred dakujem
Strecha nesmie presahovať na susedný pozemok. Ani milimeter.
Ak sa tak stalo, musí tam byť vecné bremeno. Ak nie je, sú dve možnosti:
1. presah je načierno, sused sa môže dovolávať práva na súde. Obrali ste ho o tých 40cm.
2. Presah je legálny, ale v starých mapách (ešte z dôb Márie-Terézie) sa to nezakresľovalo, preto je možné, že tých 40 cm je legálne vašich, nie suseda. Zvislica žľabu je potom hranica. Potom aj z druhej strany Vášho pozemku je 40 cm druhého suseda, ktorému tam tiež presahuje strecha.

častý problém, často sa rieši až súdnou cestou medzi oboma susedmi, keď si jeden sused zväčší presah a zasiahne do susedovhopozemku.
Miloš Mičega - CIMOM TN
19.06.12,18:49
Dobrý deň
bývam v bytovom dome kde si 4 bytové jednotky...postavená v r.1959
aj napriek uvedenému veku bytovky len ja jediný mám záujem o zateplenie...

1. je možne vykonať len čiastočne zateplenie?môjo bytu
2. potrebujem stavebné povolenie?
3. voči obecnému úrady mám len oznamovaciu povinnosť alebo aj ich mám žiadať o povolenie?
podpisy od susedou mám...


1. Áno.
2. a 3. Záleží na stavebnom úrade. Malo by sa to ohlásiť ako stavebné úpravy. Stavebný úrad zaujme stanovisko - súhlas alebo odkáže vec na stavebné povolenie.


CIMOM
Miloš Mičega - CIMOM TN
19.06.12,18:50
NIE.

Určite NIE


CIMOM
Miloš Mičega - CIMOM TN
19.06.12,19:09
Strecha nesmie presahovať na susedný pozemok. Ani milimeter.
Ak sa tak stalo, musí tam byť vecné bremeno. Ak nie je, sú dve možnosti:
1. presah je načierno, sused sa môže dovolávať práva na súde. Obrali ste ho o tých 40cm.
2. Presah je legálny, ale v starých mapách (ešte z dôb Márie-Terézie) sa to nezakresľovalo, preto je možné, že tých 40 cm je legálne vašich, nie suseda. Zvislica žľabu je potom hranica. Potom aj z druhej strany Vášho pozemku je 40 cm druhého suseda, ktorému tam tiež presahuje strecha.

častý problém, často sa rieši až súdnou cestou medzi oboma susedmi, keď si jeden sused zväčší presah a zasiahne do susedovhopozemku.


Nemôžem sa stotožniť s touto odpoveďou.

1. Strecha môže presahovať nad susedný pozemok, ak sa tak susedia dohodnú. K susednému pozemku treba doložiť doklad o inom práve podľa § 139 ods. 1 stavebného zákona.
2. Zriadenie vecného bremena je občianskoprávna vec, na ktorej sa suedia MôŽu dohodnúť, ale nemusia.
3. Strecha, ak je jesvujúca nemusí byť vždy na čierno. Stavba mohla byť tak povolená, len sa nevedelo o presahu. Existuje judikát súdu, ktorý pojednáva o tom, že takýto presah musí sused strpieť, dokonca sa môže takýto pozemok aj vydržať.
4. K tomu koho a aký je pozemok, kde je hranica a súšťanie zvyslice sa nevyjadrujem.

Číslo judikátu: 35/2003
link : http://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/htm_zak/jaspiw_mini_jud_zobraz_skup1.asp?skupina=1

Koho to zaujíma odporúčam.

CIMOM
Krat*
25.06.12,04:34
Chcem sa opitat alebo skôr poradiť máme doma sadrokartónové steny , a keď som išiel s balkónu kolenom som kúsok rohu odbil no nie že by som spravil dieru ale proste omietka odpadla nie je v nej diera, neviem ako sa to dá opraviť viem asi že tam pôjde omietka a asi strierka ? Mám len 14 rokov a keby že to uvidí otec tak ma asi zabije lebo dom má ledva 7 mesiacov za radu ďakujem.
Miloš Mičega - CIMOM TN
27.06.12,18:29
Chcem sa opitat alebo skôr poradiť máme doma sadrokartónové steny , a keď som išiel s balkónu kolenom som kúsok rohu odbil no nie že by som spravil dieru ale proste omietka odpadla nie je v nej diera, neviem ako sa to dá opraviť viem asi že tam pôjde omietka a asi strierka ? Mám len 14 rokov a keby že to uvidí otec tak ma asi zabije lebo dom má ledva 7 mesiacov za radu ďakujem.

Perefektná úprimnosť.

Tak tu úprimnosť dotiahni do dokonalosti.

Vieš čím ???

Jednoducho sa priznaj, lebo možno spravíš ešte väčšiu škodu ako je.

Za kúsok steny nikdo nikoho nezabil.

CIMOM
verads
05.07.12,17:59
Dobry den , mám stary dom a chcela by som si na pozemku postavit letnu kuchynku, počula som, že ked niekto chce postavit do 25m2 stavbu , akože je to drobná stavba , v mojom prípade letná kuchynka , ale vraj nesmu byt základy nesmie tam byt elektrina voda ani plyn je to možné? čiže bez inžinierkych sieti. Ja mám na pozemku vodu aj elektrinu, a nemohla by som ju napojit na letnu kuchynku ? to mi nejak nesedi. A kebyže chcem väčšie postavit tak od koho alebo kde si mám vybavit stavebne povolenie a kolko to asi stoji v trnavskom kraji presnejšie v okrese Galanta a projekt napr, na dve miestnosti 5x5 kolko by to asi stalo , Dakujem
ventuska
09.07.12,12:59
Na ovocne stromy netreba suhlas
2danculik
14.07.12,16:35
dobrý večer, mame platné stavebné povolenie, ale chceli by sme celý dom posunút o pol metra viac do strany ako je v stavebnom povolení: ako máme postupovať, treba zmeniť stavebné povolenie, alebo stačí až pri kolaudácii poziadat o zmeny v projekte, alebo ako to funguje?
Dakujem vopred.
lubka39
15.07.12,07:33
prosim poradte, chceli by sme posunut interierove dvere aj so zarubnou o 15-20 cm, su na nenosnej priecke, treba na to stavebne povolenie a vyjadrenie statika?
Miloš Mičega - CIMOM TN
15.07.12,19:40
dobrý večer, mame platné stavebné povolenie, ale chceli by sme celý dom posunút o pol metra viac do strany ako je v stavebnom povolení: ako máme postupovať, treba zmeniť stavebné povolenie, alebo stačí až pri kolaudácii poziadat o zmeny v projekte, alebo ako to funguje?
Dakujem vopred.

Pri vzdialenosti od hranice pozemkov napr. 30 m je 0,5 m nič, teda nepodstatná vzdialenosť.
Pri 2,0 m je 0,5 m podstatná vzdialenosť.

Takže paušálne sa nedá odpovedať.


CIMOM
Miloš Mičega - CIMOM TN
15.07.12,19:42
prosim poradte, chceli by sme posunut interierove dvere aj so zarubnou o 15-20 cm, su na nenosnej priecke, treba na to stavebne povolenie a vyjadrenie statika?

Predpokladám, že tie dvere sú v paneláku.

Pri nenosnej stene netreba stavebné povolenie, dokonca by som povedal, že v spojení s § 139b ods. 15 stavebného zákona to nevyžaduje nič.

§ 139b ods. 15 pojednáva o bežných udržiavacích prácach, pri ktorých netreba ani ohlásenie.


CIMOM
funtasta
18.07.12,11:31
Dobry den. planujem rekonstrukciu starsieho domu+pristavbu garaže v radovej zastavbe z roku 1971 kde pozemky su siroke 18m, vzhladom na orientaciu okien a vchodov nie je v podstate mozne inde umiestnit pristavbu ako je zakreslene v prilohe
Pri rozhovore na obecnom stavebnom urade mi kategoricky odmietli umiestnenie stavby na hranicu pozemku- minimalne 2m od hranice musim byt ze blizsie nepovolia, ukazali mi zakon 532/2002 § 6 a to bolo vsetko bez vysvetlenia bez dakých podmienok, ktoré ked splnim mozem realizovat stavbu skratka absolutne NIE-NEPOVOLIA ked som spomenul svetlotechnické posudky pripadne "odsek 5-iné riesenia,," tak to ma pohladmi hnali z dveri...
V prilohe je situacny obrazok, sused ani ja nemame na sucastných stavbach ziadne okna z obytných miestnosti k sebe namierene na planovanej garaži/pristavbe/ takisto nebudu ziadne okna, jedine okno co sused ma natocene smerom k mojej stavbe/pristavbe/ je chodbové okno a vchodvé dvere do domu, na mojej povodnej stavbe su malicke okna z kupelne ktore vsak splnaju aj normu 7m a snima nic nejdem robit.
Moja otazka je co robit ako stavebný urad presvedcit/zlomit na to aby mi povolili stavbu pristavby na hranici pozemkov stým ze moja stavba nebude presahovat k susedovi (ziadne okapy nic vsetko bude maximalne po hranu pozemku)


Moj plan je predbezne taký vybavit si stavebne povolenie na prerabku zvysku domu (strecha, podkrovia atd) a skolaudovat to. Nasledne sa pustit "do vojny" za garaž na hranici pozemku ( stylom stavebne povolenie na " murovaný plot" od suseda nasledne na " betonovu terasu na pozemku vedla od suseda" dalej na "murovaný" plot v ramci mojho pozemku" a nakonec na zastresenie "terasy" s vyuzitim "murovaných plotov" a samozrejme gražové vrata-ako vchodvé vrata na terasu a vramci ohlasky- rekonstrukcie to cele omietnut)

Dakujem za rady
zuzanaluky
21.07.12,13:06
pekny den, chcela by som Vas nazor. Byvame v rodinnom dome, lokalita novostavieb. V uzemnom plane su stanovene hranice so susedom, vzdialenosti od plotu, ulicna ciara a podobne. Sused je nespokojny so svojim domom a rozhodol sa pristavovat. Nakolko planoval stavat blizko pri plote, chceli sme ako susedia vediet co stavia presne, ale odmietol nam ukazat projekt vystavby. Dozvedeli sme sa, ze na stavebnom urade si podal ohlasku na drobnu stavbu, v zneni drobna stavba = zavetrie + zahradny domcek, o velkosti cca 7,5m x 2,5m vyska 2,8m, pricom zacal stavat od nasho plotu 60cm ( dom je vo vzdialenosti cez 3metre ). Na toto dostal povolenie. Vedeli sme vsak, ze planuje zvacsovat chodbu v dome, a teda zadverie. ( nie zavetrie ). Momentalne ma uz postavene zaklady, mury vytiahnute do 1m a samozrejme nema zavetrie, ale zadverie. Cela stavba je opreta o rodinny dom, vysunul si kompletne cele zadverie , v zadveri ma vytvoreny priestor a v nom dalsie dvere ( otvor ) do akoze zahradneho domceka.... Zadverie aj akozezahradny domcek maju spolocne zaklady, spolocne mury. Zadverie aj zahradny domcek su navzajom prepojene dverami a teda cela stavba je funkcne prepojena s domom. Zo zahradneho domceka maju este jedny dvere smerom do zahrady. Podla mojich informacii, nejedna sa o drobnu stavbu, ale o pristavbu k rodinnemu domu a teda na stavbu potrebuje nielen ohlasku, ale stavebne povolenie , pricom musia byt dodrzane vzdialenosti od plotu a teda 2metre. Sused sa nam smeje, ze co je na jeho pozemku, je jeho vec a nemame sa starat. ( spomenuty domcek mame pred kuchynskym oknom, a obyvackou, takze jeho vzdialenost zohrava pre nas ulohu. ) Mozete mi prosim napisat Vas nazor ??? ( ciastocne sme sa informovali na stavebnom urade, ale ten ma na toto ohlasku ako drobnu stavbu a pokial nedostane pisomny podnet na presetrenie, vraj nic neriesi ). radi by sme vedeli vas nazor, nez sa pustime do konfliktu so susedom. dakujeme
andiablo
22.07.12,08:34
dajte sťažnosť na stavebný úrad a ak budete nespokojný tak sa sťažujte na krajskom stavebnom úrade ide o čiernu stavbu
taiko
25.07.12,09:07
Zdravim vsetkych,
Ja by som chcel postavit drevodom, ktory bude stat na pilotoch (teda ziadne pevne zaklady) a bude "len" pripojeny na siete. Malo by to byt nieco taketo http://www.bezpovoleni.cz/. Potrebujem na takuto stavbu na Slovensku stavebne povolenie?

Som trosku z toho zmateny, mal by to byt dom, ktory sa da stale odniest, teda to nie je pevna stavba, ale neviem ako je to so sietami. Tie sa neberu ako stavba, ci beru, ci ako je to?
zuzanaluky
01.08.12,18:57
pisala som sem 2 prispevky vyssie.... prosim o nazor cimoma. Na stavebnom urade sme si preverovali podrobnejsie situaciu, povolenie drobnej stavby... a stavebny urad mal ohlasku na drobnu stavbu, susedia prilozili nakresy ( zadverie + domcek ). Pani na urade, ktora to povolila spravila procesnu chybu...dala povolenie v zneni zavetrie + domcek, nerozlisovala zavetrie so zadverim... nevsimla si, ze sa jedna o pristavbu domu... a ze je potrebne stavebne povolenie, aj ked uz z nakresov je to jednoznacne.... My sme uplne rozcarovani pristupom tejto pracovnicky. (ostatni pracovnici znalosti maju a vedia, ze by bolo potrebne stavebne povolenie. Odkazali nas, aby sme sa stazovali, ak sa nam nepaci.... Takze to uz nieje konflikt so susedmi, ale na staznost na pracovnicku na stavebnom urade.... a jej pracu...
wagner
01.08.12,19:28
Podľa mňa potrebuješ stavebné povolenie, lebo na prípojky by si si musel vybaviť stavebné povolenie. Prípojky by neboli drobná stavba. Drobná stavba je iba k pevnej stavbe.
wagner
01.08.12,19:38
pisala som sem 2 prispevky vyssie.... prosim o nazor cimoma. Na stavebnom urade sme si preverovali podrobnejsie situaciu, povolenie drobnej stavby... a stavebny urad mal ohlasku na drobnu stavbu, susedia prilozili nakresy ( zadverie + domcek ). Pani na urade, ktora to povolila spravila procesnu chybu...dala povolenie v zneni zavetrie + domcek, nerozlisovala zavetrie so zadverim... nevsimla si, ze sa jedna o pristavbu domu... a ze je potrebne stavebne povolenie, aj ked uz z nakresov je to jednoznacne.... My sme uplne rozcarovani pristupom tejto pracovnicky. (ostatni pracovnici znalosti maju a vedia, ze by bolo potrebne stavebne povolenie. Odkazali nas, aby sme sa stazovali, ak sa nam nepaci.... Takze to uz nieje konflikt so susedmi, ale na staznost na pracovnicku na stavebnom urade.... a jej pracu...

Však Ti andiablo napísal, že sa máš sťažovať na krajský stavebný úrad, alebo požiadaj o vykonanie štátneho stavebného dohľadu. Inšpektori z krajského úradu tam Tvoju sťažnosť preveria a v rámci tohto šetrenia, by mali skonštatovať, že obec porušila stavebný zákon. Mala by jej dať príkaz na zrušenie drobnej stavby a príkaz na začatie stavebného konania. Na pracovníčku sa môžeš sťažovať až keď dosiahneš stavebné konanie. Na ňu musíš napísať sťažnosť starostovi obce. Ju iný orgán nemôže riešiť, iba jej nadriadený.
bullyshade
02.08.12,20:45
Dopĺňam predchádzajúci príspevok o moje stanovisko k unimobunkám. Toto stanovisko som robil v roku 2003 a je stále aktuálne.


JE UNIMOBUNKA STAVBA ALEBO NIE

V § 43 zák. č. 50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (ďalej len „stavebný zákon“) v platnom znení je definované, čo je stavba. V tomto ustanovení zákona je uvedené :

]§ 43 Stavba
Stavba je stavebná konštrukcia postavená stavebnými prácami zo stavebných výrobkov, ktorá je pevne spojená so zemou alebo ktorej osadenie vyžaduje úpravu podkladu. Pevným spojením so zemou sa rozumie

a) spojenie pevným základom,
b) upevnenie strojnými súčiastkami alebo zvarom o pevný základ v zemi alebo o inú stavbu,
c) ukotvenie pilótami alebo lanami s kotvou v zemi alebo na inej stavbe,
d) pripojenie na siete a zariadenia technického vybavenia územia,
e) umiestnenie pod zemou[/SIZE].

Stavebný úrad pri podaní akejkoľvek žiadosti o stavebné povolenie alebo pri ohlásení drobnej stavby musí ako prvé posúdiť, či sa jedná o stavbu podľa stavebného zákona (§43). V tomto prípade pripadajú do úvahy nasledovné dve možnosti :

1. Ak si osadenie akejkoľvek konštrukcie, napr. aj prefabrikovanej unimobunky nevyžaduje úpravu podkladu alebo táto nebude pevne spojená so zemou niektorým zo spôsobov podľa § 43 stavebného zákona, nejedná sa o stavbu a jej umiestnenie nevyžaduje povolenie stavebného úradu ani ohlásenie stavebnému úradu.

2. Ak si osadenie akejkoľvek konštrukcie, napr. aj prefabrikovanej unimobunky vyžaduje úpravu podkladu (napr. položenie panelov, zámkovej dlažby, štrkové lôžko a pod. ) alebo táto bude pevne spojená so zemou, jedná sa o stavbu podľa stavebného zákona a jej umiestnenie vyžaduje povolenie stavebného úradu alebo ohlásenie stavebnému úradu.


Ak po posúdení podania skonštatuje stavebný úrad, že sa jedná o stavbu podľa stavebného zákona, posúdi túto v náväznosti na § 139b stavebného zákona, v ktorom sú uvedené pojmy stavebného poriadku. V ods. 1 tohto ustanovenia zákona je definícia jednoduchej stavby


]§ 139b Pojmy stavebného poriadku

(1) Jednoduché stavby sú

a) stavby na bývanie, ktorých zastavaná plocha nepresahuje 300 m2 a ktoré majú jedno nadzemné podlažie; môžu mať aj podkrovie,
b) stavby na individuálnu rekreáciu,
c) prízemné stavby a stavby zariadenia staveniska, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 300 m2 a výšku 15 m,
d) oporné múry,
e) podzemné stavby, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 300 m2 a hĺbka 6 m.[/SIZE]“

a v ods. 5 je definovaná drobná stavba


(5) Drobné stavby sú stavby, ktoré majú doplnkovú funkciu pre hlavnú stavbu (napr. pre stavbu na bývanie, pre stavbu občianskeho vybavenia, pre stavbu na výrobu a skladovanie, pre stavbu na individuálnu rekreáciu) a ktoré nemôžu podstatne ovplyvniť životné prostredie, a to

a) prízemné stavby, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 25 m2 a výška 5 m, napríklad kôlne, práčovne, letné kuchyne, prístrešky, zariadenia na nádoby na odpadky, stavby na chov drobného zvieratstva, sauny, úschovne bicyklov a detských kočíkov, čakárne a stavby športových zariadení,
b) podzemné stavby, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 25 m2 a hĺbka 3 m, napríklad pivnice, žumpy.

(6) Za drobné stavby sa považujú aj

a) stavby organizácií na lesnej pôde slúžiace na zabezpečovanie lesnej výroby a poľovníctva, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 30 m2 a výška 5 m, napríklad sklady krmiva, náradia alebo hnojiva,
b) oplotenie,
c) prípojky stavieb na verejné rozvodné siete a kanalizáciu všetkých stavieb a pripojenie drobných stavieb na rozvodné siete a kanalizáciu hlavnej stavby,
d) nástupné ostrovčeky hromadnej verejnej dopravy, priechody cez chodníky a na susedné pozemky, priepusty a pod.


Po posúdení každého objektu (prefabrikované unimobunky) v náväznosti na § 139b stavebného zákona je možné konštatovať, že sa buď nejedná o stavby alebo ide o drobné stavby, ktoré vyžadujú vydanie stavebného povolenia. Vždy treba vychádzať z vyššie uvedeného.

Za úpravu podkladu nemožno pokladať už skôr zrealizovanú úpravu na základe iného povolenia (napr. chodník, asfaltová plocha parkoviska a pod.). Stavebné povolenie si vyžaduje aj umiestnenie prefabrikovanej unimobunky, ak je podľa stavebného zákona drobnou stavbou, ale neplní doplnkovú funkciu k hlavnej stavbe a môže podstatne ovplyvniť životné prXostredie (§ 55 ods. 2 písm. a/ stavebného zákona).




Záver :
1. Ak sa má prefabrikovaná unimobunka umiestniť na pozemok bez toho, aby bola pevne spojená so zemou a jej umiestnenie si nevyžaduje ani úpravu podkladu, nevyžaduje si stavebné povolenie ani ohlásenie stavebnému úradu, nakoľko sa nejedná o stavbu.

2. Ak sa má prefabrikovaná unimobunka umiestniť na pozemok tak, že bude pevne spojená so zemou alebo jej umiestnenie si vyžaduje úpravu podkladu (napr. položenie panelov, zámkovej dlažby, štrkové lôžko a pod. ), spĺňa kritériá drobnej stavby, ale neplní doplnkovú funkciu k hlavnej stavbe, prípadne môže podstatne ovplyvniť životné prostredie, vyžaduje vydanie stavebného povolenia.


CIMOM
__________________________________________________ _________

Za ocenenie príspevku vopred ďakujkem, ak niekto so mnou nesúhlasí, nech mi uvedie prosím aj svoj dôvod.





Chcel by som sa vratit k teme tu rozpisovanej, ohladne umiestnenia unimobunky na pozemok. Ci je potrebne stavebne povolenie? Moj nazor vychadza z dikcie zakona a to:



]§ 43 Stavba
[I]Stavba je stavebná konštrukcia postavená stavebnými prácami zo stavebných výrobkov, ktorá je pevne spojená so zemou alebo ktorej osadenie vyžaduje úpravu podkladu. Pevným spojením so zemou sa rozumie...

Slova "osadenie vyzaduje upravu podkladu". Je umistnenie betonovych panelov pod unimobunku upravou podkladu? Podklad je predsa poda. Nie je s nou prevadzana ziadna cinnost, ani zasah, tak mam za to, ze ak sa bunka umiestni aj na panel, nie je potrebne stavebne povoleni. Podporny argument. Ak poukladam na svoj pozemok cestne panely a nepostavim na ne nic, je na to potrebne stavebne povolenie?
Miloš Mičega - CIMOM TN
05.08.12,10:19
Zdravim vsetkych,
Ja by som chcel postavit drevodom, ktory bude stat na pilotoch (teda ziadne pevne zaklady) a bude "len" pripojeny na siete. Malo by to byt nieco taketo http://www.bezpovoleni.cz/. Potrebujem na takuto stavbu na Slovensku stavebne povolenie?

Som trosku z toho zmateny, mal by to byt dom, ktory sa da stale odniest, teda to nie je pevna stavba, ale neviem ako je to so sietami. Tie sa neberu ako stavba, ci beru, ci ako je to?

Je treba stavebné povolenie.

Výňatok zo stavebného zákona :

§ 43
Stavba




Stavba je stavebná konštrukcia postavená stavebnými prácami zo stavebných výrobkov, ktorá je pevne spojená so zemou alebo ktorej osadenie vyžaduje úpravu podkladu. Pevným spojením so zemou sa rozumie

a) spojenie pevným základom,
b) upevnenie strojnými súčiastkami alebo zvarom o pevný základ v zemi alebo o inú stavbu,
c) ukotvenie pilótami alebo lanami s kotvou v zemi alebo na inej stavbe,
d) pripojenie na siete a zariadenia technického vybavenia územia,
e) umiestnenie pod zemou.



CIMOM
Agata1972
12.08.12,16:01
dobry den, cvelmi pekne prosim o radu, vykopali sme terenne pasy v zemi, podla palnu domu, kedze uz do 2 dni malo prist stavebne povolenie.Suseda, si zrazu zmyslela, ze nesuhlasi s dlzkou domu.Mozte mi prosim poradit, ci som porusila nejaky zakon, kedze mam vykopane zaklady, ziadny beton a ako sa mam hajit, aby sme mohli zacat stavat, kedze ona nikdy s nicim nebude suhlasit.Vrela vdaka
pepi71
12.08.12,16:15
Dobrý den. Potreboval by som taktiez poradit. Kupil som pozemok a k tomuto pozemku aj podiel na dalsom pozemku ktorý bude sluzit ako cesta ku pozemkom. Vsetkych pozemkov spolu je sedem cize aj na tej ceste mam sedminový podiel. Chcel by som po tomto pozemku a urcite aj dalsi podielový vlastnici potiahnut inzinierske siete. Je potrebne na tento pozemok zriadit vecne bremeno? alebo staci len nejaka dohoda medzi podielovými vlastnikmi? Ak vecne bremeno ako ho napísat? kto je povinny a kto opravnený? Alebo pre kazdeho podieloveho vlastnika treba samostatne vecne bremeno ako pre opravneneho? Dakujem za kazdu radu
Viera7
14.08.12,15:39
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu. Chcela by som na pozemku, ktorého som vlastníčkou 1/1, zbúrať starú rozpadajúcu sa drevenicu, ale na liste vlastnícva je vyznačený iba môj podiel 6/10 a čo sa týka 4/10 sú podľa dedičského konania z roku 1942, nevlastní súrodenci môjho otca, avšak nikto si to nedal zapísať na list vlastníctva a podľa strohých informácii som zistila iba to, že už všetci zomreli a ich deti vraj bývajú niekde v ČR a ja vôbec neviem ich mená a adresu. Ako by sa dalo vybaviť búracie povolenie na stavebnom úrade? Vopred ďakujem za každú informáciu.
EvaB.
15.08.12,06:41
Dobrý deň. Prosím vás, je potrebné stavebné povolenie alebo ohlásenie drobnej stavby ak si chcem postaviť z agátovej guľatiny detské preliezky? Tvar šesťuholník a štvoruholník spojené mostom. A čo jednoduchá hojdačka? Všetko len zapustené na cca 60 cm do zeme, žiadne betónovanie.
A ešte mám otázku, ako je to s oplotením pozemku na pastevné účely. Vyžaduje sa nejaké povolenie? Záleží z čoho je oplotenie postavené, či ide o dočasné alebo trvalé oplotenie (trvalé bez betónovania, len zapustenie kolov do zeme)? Či ide o oplotenie pastviny z dreva (tzv. farmársky plot z vodorovný lát), z pletiva alebo len elektrické oplotenie na nosných koloch (napr. agátových)? Sú tam rozdiely?
stateopera
17.08.12,15:10
ja by som zase potreboval vediet ako a od koho si mam vyziadat vyjadrenie ci je mozne sa na pozemku pripojit na IS a co vsetko mi k tomu treba.

Dakujem
Yanko Vectra
18.08.12,19:59
Dobrý deň
na svojom pozemku mám postavený predajný stánok (unimobunku) ,na ktorý som dostal povolenie stavebného úradu v rámci ohlásenia drobnej stavby (sklad náradia) .Teraz by som chcel zmeniť jeho využitie a zmeniť účel stavby na predajňu ,ale stavebný úrad vyžaduje geodetický plán a plán elektrickej inštalácie hoci tá už bola zavedená, keď som stánok kúpil ,len nenapojená na verejnú sieť.Bohužial nemám žiadnu starú revíznu správu inštalácie ,no nie je problém urobiť novú revíziu ,technikom ktorý bude stavbu napájať na samostatnú el.prípojku.Úradník sa oháňa len § 85 SZ kde by to malo byť špecifikované.Som z toho zúfalý nakoľko sa to naťahuje už tretí mesiac a ďalšie dva asi ešte bude ak to pôjde cez kataster .Prosím poraďte ak jestvuje nejaká možnosť ako to urýchliť či zjednodušiť .Ďakujem
wagner
18.08.12,20:28
Dobrý deň
na svojom pozemku mám postavený predajný stánok (unimobunku) ,na ktorý som dostal povolenie stavebného úradu v rámci ohlásenia drobnej stavby (sklad náradia) .Teraz by som chcel zmeniť jeho využitie a zmeniť účel stavby na predajňu ,ale stavebný úrad vyžaduje geodetický plán a plán elektrickej inštalácie hoci tá už bola zavedená, keď som stánok kúpil ,len nenapojená na verejnú sieť.Bohužial nemám žiadnu starú revíznu správu inštalácie ,no nie je problém urobiť novú revíziu ,technikom ktorý bude stavbu napájať na samostatnú el.prípojku.Úradník sa oháňa len § 85 SZ kde by to malo byť špecifikované.Som z toho zúfalý nakoľko sa to naťahuje už tretí mesiac a ďalšie dva asi ešte bude ak to pôjde cez kataster .Prosím poraďte ak jestvuje nejaká možnosť ako to urýchliť či zjednodušiť .Ďakujem
§ 85
Zmena v užívaní stavby
(1) Stavbu možno užívať len na účel určený v kolaudačnom rozhodnutí, prípadne v stavebnom povolení. Zmeny účelu užívania stavby, ktoré spočívajú v zmene spôsobu užívania stavby, jej prevádzkového zariadenia, v zmene spôsobu a v podstatnom rozšírení výroby alebo činností, ktoré by mohli ohroziť život a zdravie ľudí alebo životné prostredie, vyžadujú rozhodnutie stavebného úradu o zmene v užívaní stavby; na konanie o zmene v užívaní stavby sa vzťahujú primerane ustanovenia § 76 až 84.

(2) Zmenu v užívaní stavby, ktorá je spojená so zmenou stavby, prerokuje stavebný úrad pri stavebnom konaní a po jej dokončení vykoná kolaudáciu zmeny stavby. Zmenu v užívaní stavby, ktorá je spojená so zmenou stavby spočívajúcou v stavebných úpravách, ktorými sa podstatne nemení vzhľad stavby a nezasahuje sa do nosných konštrukcií stavby, môže prerokovať stavebný úrad v spojenom konaní o zmene v užívaní stavby podľa odseku 1.

(3) Zmeny účelu užívania stavby, ktoré spočívajú v zmenách podľa odseku 1 a 2, stavebný úrad nepovolí, ak sú v rozpore so záväznou časťou územnoplánovacej dokumentácie.

To asi ťažko urýchliš. Keď doložíš všetko k žiadosti o zmenu stavby, tak stavebný úrad začne konať. Pokiaľ nemáš potrebné doklady, tak konaj a zaobstaraj si. Tu zákon neobídeš a stavebný úrad to nenaťahuje. Dikcia zákona je jasná.
Lucicek
20.08.12,16:28
Ahoj chcela by som sa spytat, a=pred nedavnom sme vramci rekonstrukcie domu zburali dreveny stit domu (zatepleny a zvnutra oblozeny sadrokartonom) smerujuci do susedovej zahrady, vymurovali sme ho, zateplili a osadili don 2 okna. Az neskor nas napadlo ze by asi bolo potrebne aj nieco riesit so stavebnym uradom (ja viem ze uz pozde ale predsa), moja otazka znie aky je postup ked to teda chceme ohlasit, aku pokutu alebo nieco podobne mame cakat, alebo ci nam to nedaju zburat? resp. mame to ohlasovat? dakujem
Miloš Mičega - CIMOM TN
20.08.12,22:36
pekny den, chcela by som Vas nazor. Byvame v rodinnom dome, lokalita novostavieb. V uzemnom plane su stanovene hranice so susedom, vzdialenosti od plotu, ulicna ciara a podobne. Sused je nespokojny so svojim domom a rozhodol sa pristavovat. Nakolko planoval stavat blizko pri plote, chceli sme ako susedia vediet co stavia presne, ale odmietol nam ukazat projekt vystavby. Dozvedeli sme sa, ze na stavebnom urade si podal ohlasku na drobnu stavbu, v zneni drobna stavba = zavetrie + zahradny domcek, o velkosti cca 7,5m x 2,5m vyska 2,8m, pricom zacal stavat od nasho plotu 60cm ( dom je vo vzdialenosti cez 3metre ). Na toto dostal povolenie. Vedeli sme vsak, ze planuje zvacsovat chodbu v dome, a teda zadverie. ( nie zavetrie ). Momentalne ma uz postavene zaklady, mury vytiahnute do 1m a samozrejme nema zavetrie, ale zadverie. Cela stavba je opreta o rodinny dom, vysunul si kompletne cele zadverie , v zadveri ma vytvoreny priestor a v nom dalsie dvere ( otvor ) do akoze zahradneho domceka.... Zadverie aj akozezahradny domcek maju spolocne zaklady, spolocne mury. Zadverie aj zahradny domcek su navzajom prepojene dverami a teda cela stavba je funkcne prepojena s domom. Zo zahradneho domceka maju este jedny dvere smerom do zahrady. Podla mojich informacii, nejedna sa o drobnu stavbu, ale o pristavbu k rodinnemu domu a teda na stavbu potrebuje nielen ohlasku, ale stavebne povolenie , pricom musia byt dodrzane vzdialenosti od plotu a teda 2metre. Sused sa nam smeje, ze co je na jeho pozemku, je jeho vec a nemame sa starat. ( spomenuty domcek mame pred kuchynskym oknom, a obyvackou, takze jeho vzdialenost zohrava pre nas ulohu. ) Mozete mi prosim napisat Vas nazor ??? ( ciastocne sme sa informovali na stavebnom urade, ale ten ma na toto ohlasku ako drobnu stavbu a pokial nedostane pisomny podnet na presetrenie, vraj nic neriesi ). radi by sme vedeli vas nazor, nez sa pustime do konfliktu so susedom. dakujeme


Ak je to ešte aktuálne, tak kľudne môžete ísť do komfliktu.

Podľa popisu sa nejedná o drobnú stavbu, ale o prístavbu vyžadujúcu stavebné povolenie.

Podajte trestné oznámenie - bol novelizovaný trestný poriadok oihľadne čiernych stavieb s účinnosťou od 1.9. 2011.


CIMOM
Miloš Mičega - CIMOM TN
20.08.12,22:41
Dobrý den. Potreboval by som taktiez poradit. Kupil som pozemok a k tomuto pozemku aj podiel na dalsom pozemku ktorý bude sluzit ako cesta ku pozemkom. Vsetkych pozemkov spolu je sedem cize aj na tej ceste mam sedminový podiel. Chcel by som po tomto pozemku a urcite aj dalsi podielový vlastnici potiahnut inzinierske siete. Je potrebne na tento pozemok zriadit vecnebremeno? alebo staci len nejaka dohoda medzi podielovými vlastnikmi? Ak vecnebremeno ako ho napísat? kto je povinny a kto opravnený? Alebo pre kazdeho podieloveho vlastnika treba samostatne vecnebremeno ako pre opravneneho? Dakujem za kazdu radu


Stačí vzájomná zmluva.
Vecné bremeno je akt dobrovoľný.


Ak nemáte právne vzdelanie a ani obdobnéí skúsenosti zmluvu si dajte spraviť advokátovi.


CIMOM
Miloš Mičega - CIMOM TN
20.08.12,22:44
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu. Chcela by som na pozemku, ktorého som vlastníčkou 1/1, zbúrať starú rozpadajúcu sa drevenicu, ale na liste vlastnícva je vyznačený iba môj podiel 6/10 a čo sa týka 4/10 sú podľa dedičského konania z roku 1942, nevlastní súrodenci môjho otca, avšak nikto si to nedal zapísať na list vlastníctva a podľa strohých informácii som zistila iba to, že už všetci zomreli a ich deti vraj bývajú niekde v ČR a ja vôbec neviem ich mená a adresu. Ako by sa dalo vybaviť búracie povolenie na stavebnom úrade? Vopred ďakujem za každú informáciu.


Zákonným spôsobom až po "vyčistení LV".

Ak neviete zabezpečiť spoluvlastníkov, obrátte sa na súd s určujúcou žalobou o vlastníctvo.


CIMOM
Miloš Mičega - CIMOM TN
20.08.12,22:46
Dobrý deň. Prosím vás, je potrebné stavebné povolenie alebo ohlásenie drobnej stavby ak si chcem postaviť z agátovej guľatiny detské preliezky? Tvar šesťuholník a štvoruholník spojené mostom. A čo jednoduchá hojdačka? Všetko len zapustené na cca 60 cm do zeme, žiadne betónovanie.
A ešte mám otázku, ako je to s oplotením pozemku na pastevné účely. Vyžaduje sa nejaké povolenie? Záleží z čoho je oplotenie postavené, či ide o dočasné alebo trvalé oplotenie (trvalé bez betónovania, len zapustenie kolov do zeme)? Či ide o oplotenie pastviny z dreva (tzv. farmársky plot z vodorovný lát), z pletiva alebo len elektrické oplotenie na nosných koloch (napr. agátových)? Sú tam rozdiely?

Ak si chcete spraviť hojdačku na svojom oplotenom a uzatvorenom pozemku, tak je to vaša vec.

Oplotenie je drobná stavba a nešpecifikuje sa z čoho má byť.


CIMOM
Miloš Mičega - CIMOM TN
20.08.12,22:54
Ahoj chcela by som sa spytat, a=pred nedavnom sme vramci rekonstrukcie domu zburali dreveny stit domu (zatepleny a zvnutra oblozeny sadrokartonom) smerujuci do susedovej zahrady, vymurovali sme ho, zateplili a osadili don 2 okna. Az neskor nas napadlo ze by asi bolo potrebne aj nieco riesit so stavebnym uradom (ja viem ze uz pozde ale predsa), moja otazka znie aky je postup ked to teda chceme ohlasit, aku pokutu alebo nieco podobne mame cakat, alebo ci nam to nedaju zburat? resp. mame to ohlasovat? dakujem

Už je ozaj "pozde".

Ak do toho nikto nepchá nos, tak by som to na Vašom mieste nechal tak.


CIMOM
Lucicek
21.08.12,06:35
Dakujem za radu, neviem ale ci to nebude problem pokial este pri danej stene chceme stavat komin a ten by sme teda nechceli postavit na cierno. Napada ma len ci sa to neda tak ze sme tie okna iba vymenili, ved ako by oni vedeli ze tam uz neboli skorej ine?
johnytn
04.09.12,07:20
Zdravim,


chcem sa spytat na vas nazor na zemne skrutky. Predajcovia tvrdia ze:


"Keďže sa nejedná o trvalú stavbu, nemusíte vybavovať žiadne povolenia a dokumentáciu."


Je to tak ze by sa dala nejaka stavba ako zahradny domcek do 25m2 umiestnit na pozemok len na zaklade ohlasenia?


Neviem z toho zakona vycitat ci je to mozne alebo nie, uprava podkladu to nie je a bod C by bol k tomu asi najblizsie ale pitoty ani lana z kotvou to tiez asi nie su...


Stavba je stavebná konštrukcia postavená stavebnými prácami zo stavebných výrobkov, ktorá je pevne spojená so zemou alebo ktorej osadenie vyžaduje úpravu podkladu. Pevným spojením so zemou sa rozumie


a) spojenie pevným základom,
b) upevnenie strojnými súčiastkami alebo zvarom o pevný základ v zemi alebo o inú stavbu,
c) ukotvenie pilótami alebo lanami s kotvou v zemi alebo na inej stavbe,
d) pripojenie na siete a zariadenia technického vybavenia územia,
e) umiestnenie pod zemou.


Dakujem za odpoved, J.
bullyshade
06.09.12,00:09
co takato vec. Obec do 2000 obyvateľov. Má UP, ale nie na cely intravilan. Dali sme podnet na obstaranie dodatku UP a obec sa vyjadrila, ze to musime cele zaplatit. Co teda nie je malo, ale kedze obec na to nema peniaze vo svojom rozpocte, tak sme suhlasili. Zaplatili sme a obec dala vytvorit uzemnoplanovaciu dokumentaciu tretej strane - sukromnej firme. Vsetko prebehlo ako malo, pripomienky dotknutych stran - statnych organov su iba ok, bez problemov a suhlasia. Lenze k navrhu sa vyjadrilo 6 ludi, ktori maju svoje zamery v danej lokalite, ze s doplnkom nesuhlasia a vymysleli si rozne neopodstatnene az smiesne dovody - prelet vtakov cez tu cast "kraja" atd. Este k tomu sa vyjadrili po lehote 30 dni a teda by sa na ne asi aj tak nemalo prihliadnut. No ale zatlacili na starostu a ten rozhodol, ze doplnok zrusi a nebude sa dana lokalita dalej riesit. Podotknem, ide o lokalitu v strede obce, vsade okolo domy atd.

zhrniem:
Obstaravatelom je obec, ta obstarava UP na zaklade podnetu PO, FO... Necha to cele vypracovat a zaplatit a potom si to jednoducho zrusi s odovodnenim, ze prihliadla na pripomienky (tie po termine) obcanov. Ochranari povedia, ze nevidia problem a obcan sused, co chcel moj pozemok volakedy kupit, ale kupil som ho ja a nechcem mu ho predat povie, ze cez ten kraj vraj prelieta chraneny vtak a starosta vsetko zrusi... Podotknem este, ze to robi z mojho pozemku bezcennu nehnutelnost a este sme za to zaplatili slusne cez tisic eur.

CIMON a vsetci, co na to poviete? Dik za nazory co by sa s tym dalej dalo.
wagner
06.09.12,20:46
co takato vec. Obec do 2000 obyvateľov. Má UP, ale nie na cely intravilan. Dali sme podnet na obstaranie dodatku UP a obec sa vyjadrila, ze to musime cele zaplatit. Co teda nie je malo, ale kedze obec na to nema peniaze vo svojom rozpocte, tak sme suhlasili. Zaplatili sme a obec dala vytvorit uzemnoplanovaciu dokumentaciu tretej strane - sukromnej firme. Vsetko prebehlo ako malo, pripomienky dotknutych stran - statnych organov su iba ok, bez problemov a suhlasia. Lenze k navrhu sa vyjadrilo 6 ludi, ktori maju svoje zamery v danej lokalite, ze s doplnkom nesuhlasia a vymysleli si rozne neopodstatnene az smiesne dovody - prelet vtakov cez tu cast "kraja" atd. Este k tomu sa vyjadrili po lehote 30 dni a teda by sa na ne asi aj tak nemalo prihliadnut. No ale zatlacili na starostu a ten rozhodol, ze doplnok zrusi a nebude sa dana lokalita dalej riesit. Podotknem, ide o lokalitu v strede obce, vsade okolo domy atd.

zhrniem:
Obstaravatelom je obec, ta obstarava UP na zaklade podnetu PO, FO... Necha to cele vypracovat a zaplatit a potom si to jednoducho zrusi s odovodnenim, ze prihliadla na pripomienky (tie po termine) obcanov. Ochranari povedia, ze nevidia problem a obcan sused, co chcel moj pozemok volakedy kupit, ale kupil som ho ja a nechcem mu ho predat povie, ze cez ten kraj vraj prelieta chraneny vtak a starosta vsetko zrusi... Podotknem este, ze to robi z mojho pozemku bezcennu nehnutelnost a este sme za to zaplatili slusne cez tisic eur.

CIMON a vsetci, co na to poviete? Dik za nazory co by sa s tym dalej dalo.
Len tak zrušiť sa to podľa mňa nemalo. Starosta - teda stavebný úrad ako taký sa mal s pripomienkami vysporiadať. Bol povinný na každú pripomienku dať písomnú odpoveď, či s ňou súhlasí alebo nie.(Pokiaľ v tom nie je odborník, mal si vyžiadať stanovisko od odborníka.) A ak nie tak prečo. Starosta pustil asi do gatí. Skús dať podnet na prešetrenie na zatiaľ ešte existujúci krajský stavebný úrad-odbor kontroly. Myslím si, že kontrolori sa s tým musia zaoberať.
wagner
06.09.12,20:49
Zdravim,


chcem sa spytat na vas nazor na zemne skrutky. Predajcovia tvrdia ze:


"Keďže sa nejedná o trvalú stavbu, nemusíte vybavovať žiadne povolenia a dokumentáciu."


Je to tak ze by sa dala nejaka stavba ako zahradny domcek do 25m2 umiestnit na pozemok len na zaklade ohlasenia?


Neviem z toho zakona vycitat ci je to mozne alebo nie, uprava podkladu to nie je a bod C by bol k tomu asi najblizsie ale pitoty ani lana z kotvou to tiez asi nie su...


Stavba je stavebná konštrukcia postavená stavebnými prácami zo stavebných výrobkov, ktorá je pevne spojená so zemou alebo ktorej osadenie vyžaduje úpravu podkladu. Pevným spojením so zemou sa rozumie


a) spojenie pevným základom,
b) upevnenie strojnými súčiastkami alebo zvarom o pevný základ v zemi alebo o inú stavbu,
c) ukotvenie pilótami alebo lanami s kotvou v zemi alebo na inej stavbe,
d) pripojenie na siete a zariadenia technického vybavenia územia,
e) umiestnenie pod zemou.


Dakujem za odpoved, J.

Pokiaľ ten záhradný domček bude k stavbe(rod. domu), tak samozrejme na základe oznámenia. Ale ak to má byť samostatné, tak potrebuješ stavebné povolenie. Nie je dôležité čo tvrdia predajcovia, ale čo hovorí stavebný zákon.
Flegmosko
07.09.12,20:16
Ahoj, chcela by som sa opytat, ci ma niekto skusenosti s namietkou v projekt. dokumentacii susednej stavby kvoli otvaratelnemu oknu na vetracku (bude asi vo vyske 3 mestrov), ked je susedov dom na hranici pozemku. Vzdialenost medzi nasimi domami su necele 4 metre, a mame v tych priestoroch obyvackove, ako i kuchynske okno. Je realna sanca, ze nam staveb. urad vyhovie?
wagner
07.09.12,20:20
Ahoj, chcela by som sa opytat, ci ma niekto skusenosti s namietkou v projekt. dokumentacii susednej stavby kvoli otvaratelnemu oknu na vetracku (bude asi vo vyske 3 mestrov), ked je susedov dom na hranici pozemku. Vzdialenost medzi nasimi domami su necele 4 metre, a mame v tych priestoroch obyvackove, ako i kuchynske okno. Je realna sanca, ze nam staveb. urad vyhovie?
Myslím si, že vetračku povolia, ale môžeš žiadať mliečne sklo. Aby sa cez sklo nedalo pozerať - tomu zvykne stavebný úrad vyhovieť.
Flegmosko
07.09.12,20:44
Dakujem za odpoved. Na nepriehladnom skle trvat budeme. Skusit to namietat mozme, a jasne, ze by sme boli radsej, keby vyhovel urad nam, kedze je to v priestore, kde mame este ako-take sukromie bez susednych okien a balkonov ...
deli.
10.09.12,10:24
Dobrý deň,
zaujíma ma, ako je to s drobnými stavbami. Napríklad: bazén do 25 m2 je drobná stavba?. Vedľa neho altánok do 25 m2 je tiež drobná stavba. Treba na tieto dve stavby spolu stavebné povolenie?
Stavba je stavebná konštrukcia postavená stavebnými prácami zo stavebných výrobkov, ktorá je pevne spojená so zemou alebo ktorej osadenie vyžaduje úpravu podkladu. Pevným spojením so zemou sa rozumie

a) spojenie pevným základom,
b) upevnenie strojnými súčiastkami alebo zvarom o pevný základ v zemi alebo o inú stavbu, vzťahuje sa toto aj na bezén?
c) ukotvenie pilótami alebo lanami s kotvou v zemi alebo na inej stavbe,
d) pripojenie na siete a zariadenia technického vybavenia územia, vzťahuje sa toto aj na bezén?
e) umiestnenie pod zemou. -vzťahuje sa toto aj na bezén?
wagner
10.09.12,19:29
Dobrý deň,
zaujíma ma, ako je to s drobnými stavbami. Napríklad: bazén do 25 m2 je drobná stavba?. Vedľa neho altánok do 25 m2 je tiež drobná stavba. Treba na tieto dve stavby spolu stavebné povolenie?
Stavba je stavebná konštrukcia postavená stavebnými prácami zo stavebných výrobkov, ktorá je pevne spojená so zemou alebo ktorej osadenie vyžaduje úpravu podkladu. Pevným spojením so zemou sa rozumie

a) spojenie pevným základom,
b) upevnenie strojnými súčiastkami alebo zvarom o pevný základ v zemi alebo o inú stavbu, vzťahuje sa toto aj na bezén?
c) ukotvenie pilótami alebo lanami s kotvou v zemi alebo na inej stavbe,
d) pripojenie na siete a zariadenia technického vybavenia územia, vzťahuje sa toto aj na bezén?
e) umiestnenie pod zemou. -vzťahuje sa toto aj na bezén?
Stavebný zákon presne vymedzuje drobné stavby:
(6) Drobné stavby sú stavby, ktoré majú doplnkovú funkciu pre hlavnú stavbu (napr. pre stavbu na bývanie, pre stavbu občianskeho vybavenia, pre stavbu na výrobu a skladovanie, pre stavbu na individuálnu rekreáciu) a ktoré nemôžu podstatne ovplyvniť životné prostredie, a to

a) prízemné stavby, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 25 m2 a výška 5 m, napríklad kôlne, práčovne, letné kuchyne, prístrešky, zariadenia na nádoby na odpadky, stavby na chov drobného zvieratstva, sauny, úschovne bicyklov a detských kočíkov, čakárne a stavby športových zariadení,
b) podzemné stavby, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 25 m2 a hĺbka 3 m, napríklad pivnice, žumpy.

Pokiaľ Tebou citované drobné stavby splňajú podmienku, že je to k hlavnej stavbe, tak sú to drobné stavby. Náčrtok robíš na každú stavbu zvlášť, teda každá stavba osobitne je drobná stavba.
ferdizatko
11.09.12,06:01
Ahoj CIMOM,
idem sa aj ja pustiť do stavby RD. Neviem, či som dobre pochopil spojenie územného a stavebného konania, môžete mi poradiť? Mám podať na stavebný úrad samostatne návrh na vydanie rozhodnutia o umiestnenie stavby a samostatne žiadosť o stavebné povolenie, alebo stačí len to stavebné a úrad automaticky vydá aj územné rozhodnutie? Na stránke mesta som našiel len žiadosť k stavebnému povoleniu.
A ešte predsa len jedna vec - projektantka naprojektovala dom 2 m od hranice pozemku. Keď som sa pýtal, či je to ok a nemalo by to byť 3,5 m (7 m medzi domami), povedala, že je to podľa normy v poriadku, ak chcem, že to môže posunúť na 3,5 m, ale na 2 m mi na stavebnom úrade nemôže nikto nič povedať. V súčasnosti na susednom pozemku je starý dom, vzdialený od môjho projektovaného asi 18 m. Odporúčate mi trvať na posunutí domu od hranice na 3,5 m?
Veľmi pekne ďakujem za pomoc.
F. Zaťko
den22
11.09.12,09:57
Ahoj,
neviem ci som tu spravne, dnes som sa sem prvykrat registrovala, ale potrebujem surne poradit. Ako mam vymazat cast budovy-jedno supisne cislo ak dve casi padli a dve casti este stoja. Tie dve casti padli asi tak pred 50timi rokmi a teraz to nemozeme predat a ani na katastri nam nevedie povedat co robit. dakujem za akukolvek radu
wagner
11.09.12,10:07
Ahoj,
neviem ci som tu spravne, dnes som sa sem prvykrat registrovala, ale potrebujem surne poradit. Ako mam vymazat cast budovy-jedno supisne cislo ak dve casi padli a dve casti este stoja. Tie dve casti padli asi tak pred 50timi rokmi a teraz to nemozeme predat a ani na katastri nam nevedie povedat co robit. dakujem za akukolvek radu
Chápem dobre, že chceš na KN zmenšiť rozmery stavby o 2/3? Pokiaľ je to tak, tak jediný spôsob podľa mňa je - dať spraviť nový GP na existujúcu budovu a na tie dve časti si vybaviť oficiálne búracie povolenie. Na základe nového GP a právoplatného búracieho povolenia by Ti na KN mali zapísať skutkový stav.
den22
11.09.12,11:16
Chápem dobre, že chceš na KN zmenšiť rozmery stavby o 2/3? Pokiaľ je to tak, tak jediný spôsob podľa mňa je - dať spraviť nový GP na existujúcu budovu a na tie dve časti si vybaviť oficiálne búracie povolenie. Na základe nového GP a právoplatného búracieho povolenia by Ti na KN mali zapísať skutkový stav.

No je to takto: Budova pod jednym supisnym cislo je rozdelena na 4 casti. prva je zburana druha stoji tretia je zburana a stvrta stoji. Problem je v tom, ze dodatocne buracie povolenie nam nechcu dat, na obci sme chceli vybavit ze casti budovi spadli vplivom pocasia, ze vraj to na katastri akceptuju, ale kezde casti budovi stoja, tak nevedia ako to maju definovat. Novy GP uz mame hotovy, len nevieme sa dalej pohnut a uz od juna behame hore dole a nic sme nevybavili. Coskoro kupujucim vyprsi od banky cas, ktory maju na hypoteku... Potrebujeme to uz dat dokopy a NIKTO nevie co s tym...
bullyshade
12.09.12,22:11
WAGNER dik za nazor. Uvidime co bude dalej. Urcite napisem. Verte, ze tato zalezitost je tak neskutocna a tak poriadne mi lezie na nervy, ze som odhodlany uplatnit uuuplne vsetko, co sa podla nasho pravneho poriadku uplatnit da. Lebo toto smrdi silnym despotizmom. No a co CIMOM. Chlapec sa dovolenkuje a pride plny sil a poradi? :) CIMOM, daj aj ty svoj nazor. Zatial si vzdy mal k veci co povedat a aj mudro... Dik
Severin Tejkovsky
13.09.12,19:01
Dobrý večer. Poprosil by som Vás o radu.

Budem kupovať byt, ktorý je pôvodom dvojizbový. Byt prešiel rekonštrukciou na trojizbový - bola pridaná v jednej izbe priečka(ostatné priečky ostali bez zmeny). Táto zmena bola riešená bez stavebného povolenia.

Aké hrozby z tohoto vyplývajú pre mňa ako kupujúceho ( v kúpnej zmluve je byt uvedený ako dvojizbový). Je možné dodatočne povolenie vybaviť?

Ďakujem za info
deli.
14.09.12,07:06
Stavebný zákon presne vymedzuje drobné stavby:
(6) Drobné stavby sú stavby, ktoré majú doplnkovú funkciu pre hlavnú stavbu (napr. pre stavbu na bývanie, pre stavbu občianskeho vybavenia, pre stavbu na výrobu a skladovanie, pre stavbu na individuálnu rekreáciu) a ktoré nemôžu podstatne ovplyvniť životné prostredie, a to

a) prízemné stavby, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 25 m2 a výška 5 m, napríklad kôlne, práčovne, letné kuchyne, prístrešky, zariadenia na nádoby na odpadky, stavby na chov drobného zvieratstva, sauny, úschovne bicyklov a detských kočíkov, čakárne a stavby športových zariadení,
b) podzemné stavby, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 25 m2 a hĺbka 3 m, napríklad pivnice, žumpy.

Pokiaľ Tebou citované drobné stavby splňajú podmienku, že je to k hlavnej stavbe, tak sú to drobné stavby. Náčrtok robíš na každú stavbu zvlášť, teda každá stavba osobitne je drobná stavba.

Problém je takýto: úradníčka stavebného úradu požaduje stavebné povolenie na bazén menší ako 25m2 aj na altánok menší ako 25m2, napriek tomu, že postačuje len ohlásenie. Zdôvodňuje to tým, že geodet oba objekty zameral a sú vložené a zakreslené na katastri, zatiaľ ako "orná pôda". Čo jej povedať, keďže požaduje niečo protiprávne?
werth2d
18.09.12,19:08
Dobrý večer. Poprosil by som Vás o radu.

Budem kupovať byt, ktorý je pôvodom dvojizbový. Byt prešiel rekonštrukciou na trojizbový - bola pridaná v jednej izbe priečka(ostatné priečky ostali bez zmeny). Táto zmena bola riešená bez stavebného povolenia.

Aké hrozby z tohoto vyplývajú pre mňa ako kupujúceho ( v kúpnej zmluve je byt uvedený ako dvojizbový). Je možné dodatočne povolenie vybaviť?

Ďakujem za info

Ideálne by bolo, keby to zlegalizuje doterajší vlastník. Čiže vybavý dodatočné SP, pravdepodobne zaplatí symbolickú pokutu, nahlási u správcu bytového domu a všetko možné s tým súvisiace. Respektíve, to isté môžeš urobiť ty po kúpe, ale zbytočne by si platil za povolenie za niekoho iného. Ak je kúpa realizovaná cez hypotéku, môže to byť problém pre znalca.
wagner
19.09.12,14:04
Problém je takýto: úradníčka stavebného úradu požaduje stavebné povolenie na bazén menší ako 25m2 aj na altánok menší ako 25m2, napriek tomu, že postačuje len ohlásenie. Zdôvodňuje to tým, že geodet oba objekty zameral a sú vložené a zakreslené na katastri, zatiaľ ako "orná pôda". Čo jej povedať, keďže požaduje niečo protiprávne?

Obec má právo určiť, že na drobnú stavbu bude potrebné stavebné povolenie: Ale už neviem či to hovorí zákon o správnom konaní, alebo vyhláška k stavebnému zákonu. Kedysi som aj ja rozhodla o tom, že vlastník si musel vybaviť stavebné povolenie na oplotenie. Myslím si, že by si mal požiadať o vyňatie z pôdneho fondu,alebo potrebuješ zmenu ornej pôdy na inú formu pôdy (napr. dvor) lebo bez toho Ti stavebné povolenie nevydajú. Na ornej pôde nemôžeš stavať. Asi v tomto je celý problém. Inak ak sa dobre pamätám, za takéto stavebné povolenie sa vtedy neplatilo, dnes neviem, nemám čas študovať zaákony.
deli.
19.09.12,14:15
Ďakujem!
zebricka
26.09.12,19:11
Dobry vecer, mam otazku:
Asi tri roky dozadu manzela oslovili susedia, ci mozu stavat na hranici, manzel sa neporadil, podpisal... susedia dom postavili s presahom strechy asi jeden meter na nas pozemok... manzel ziadal odstranenie stavu v case stavby, vraj ked on bude potrebovat stavat, tak zmenia typ strechy :-O.... nebyvame tam, nie sme tam casto, nemali sme moznost sledovat stav neustale.... dom je uz aj skolaudovany, zapisany na LV, strecha nezmenena, ake mame moznosti dany stav zmenit? /ano, chyba sa stala aj na nasej strane, ze sme vobec suhlasili so stavbou na hranici, detto, ze sme nenapadli vec pocas stavebneho konania/... a mame vobec pravo tam tu strechu nemat, ked sme suhlasili so stavbou na hranici, je moznost, ze pri tom podpise mohlo byt uvedene aj nieco take, ze tam ten presah bude?..... dakujem za odpoved....
vlado 33
01.10.12,18:47
Prosím o radu: Sused ide stavať dom ktorý je vzdialený od môjho oplotenia 7 m. Bude mať na vrchnom poschodí okná zo spálne ktoré smerujú na môj pozemok. Otázka je to v súlade zo zákonom? Určite tu také niečo je ale potrebujem to vedieť do zajtra rána a neviem to nejako nájsť.
misoft
01.10.12,19:03
Neporušuje nič. Od hranice tvojho pozemku je dostatočne vzdialený. Niečo si preštuduj tu: http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/stavebny-zakon/otazky-a-odpovede/ a tu: http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/stavebny-zakon/ a http://www.vyvlastnenie.sk/clanok/a/aky-je-minimalny-odstup-stavby-od-hranice-pozemku/
Ale pokiaľ má stavebné povolenie a v projekte tie okná sú - nič neporušuje.
vlado 33
01.10.12,19:23
Ďakujem to som potreboval vedieť.
severko
11.10.12,09:04
Dobrý deň. Nemáte niekto vedomosť, či treba na postavenie kríža so sochou Krista vo výške asi tri metre na pozemku vo vlastníctve štátu stavebné povolenie alebo povolenia obecného úradu pre drobnú stavbu?
Ďakujem.
MrSpok
12.10.12,08:41
Zdravím CIMOM ,je tu toho veľa, ak sa to už preberalo prosím prilepť sem odkaz...
Ide o to že máme ornú pôdu v extraviláne obce ktorá má 350 obyvateľov a teda nemá územné plánovanie, chceme si ho ohradiť a umiestniť naň mobilný sklad s rozmerom 4x12m, ešte neviem či bude mať vlastný podvozok alebo bude len tak položený, každopádne pôjde o mobilný objekt (teda ide o krátkodobé prenosné zariadenie - podľa §56c) takže sa nejedná o stavbu v zmysle SZ §43 pretože nebude pevne spojený so zemou a ani nebude pripojený na IS pretože žiadne sa v okolí nenachádzajú. Keďže je miesto na ktorom chcem objekt postaviť v miernom sklone budem potrebovať vyrovnať plochu čo bude v najhlbšom mieste cca 25-30cm a plošne to bude 5x15m a ornicu z toho miesta zúžitkujem v inej časti pozemku – a keby sa to zatrávnilo tak by to nebolo ani vidieť, tým pádom to nijak nemení vzhľad prostredia alebo odtokové pomery - SZ §71. Z toho všetkého mi vychádza že na stavebný úrad alebo na obecný zahlásim že si idem ohradiť/oplotiť svoj pozemok a umiestniť mobilný objekt, priložím nákres, a nemal by byť žiaden problém, alebo sa mýlim?!


§ 56
Stavebné povolenie ani ohlásenie sa nevyžaduje
c) pri krátkodobých prenosných zariadeniach, ako sú predajné stánky, konštrukcie a zariadenia na slávnostnú výzdobu a osvetlenie budov,

§ 43
Stavba je stavebná konštrukcia postavená stavebnými prácami zo stavebných výrobkov, ktorá je pevne spojená so zemou alebo ktorej osadenie vyžaduje úpravu podkladu. Pevným spojením so zemou sa rozumie
a) spojenie pevným základom,
b) upevnenie strojnými súčiastkami alebo zvarom o pevný základ v zemi alebo o inú stavbu,
c) ukotvenie pilótami alebo lanami s kotvou v zemi alebo na inej stavbe,
d) pripojenie na siete a zariadenia technického vybavenia územia,
e) umiestnenie pod zemou.

§ 71
(1) Povolenie stavebného úradu vyžadujú, pokiaľ na to nie sú príslušné podľa osobitných predpisov iné orgány,
a) terénne úpravy, ktorými sa podstatne mení vzhľad prostredia alebo odtokové pomery,
Rosch
23.10.12,22:18
Dobrý večer.

Dovoľte mi poprosiť Vás o radu. Máme RD tesne pred dokončením - stavať sme začali na základe vydaného stavebného povolenia. V priebehu výstavby sme celú stavbu dispozične, rozmerovo a celkovou zastavanou plochou zmenili. Nezasiahli sme do užívateľských práv na susedných pozemkoch a ani sme nenarušili žiadny verejný záujem. Máme vyjadrenia inštitúcií (ktoré sa nám vyjadrovali aj na začiatku v stavebnom konaní pred vydaním stavebného povolenia...), že namajú námietky voči našej stavbe.
Teraz nám ide o to, či nahlásiť zmenu stavby pred jej dokončením a spojiť to v jednom konaní s kolaudačným konaním, alebo je potrebné zažiadať o dodatočné stavebné povolenie s kolaudačným konaním a spojiť to do jedného konania.

Poraďte prosím.
83gene
28.10.12,13:31
Dobry den,
sme firma, ktora sa chysta rekonstruovat budovu, ktoru nevlastnime ale platime najom. Stavebne povolenie ma firma, ktora budovu vlastni. My od nej mame suhlas na rekonstrukciu na nase naklady, kedze ona na to financie nema. otazka znie, ci moze nasa firma uskutocnit rekonstrukciu bez obav ak je stavebne povolenie na inu firmu, pripadne bolo by to v sulade so zakonom ak by sme stavebne povolenie odkupili po dokonceni? Da sa to?
andiablo
28.10.12,16:13
urobte zmluvu že rekonštrukciu vykonávate pre firmu XY
83gene
28.10.12,18:33
My takuto zmluvu mame uzavretu s nasim dodavatelom. Mozeme teda mat este jednu pricom budeme vystupovat my ako dodavatel?
thomasko1
29.10.12,13:01
Dobrý deň. Na prenajatom pozemku chcem umiestniť unimobunku, bude sa v nej vykonávať predajná činnosť (služby). Zarazili ma na stavebnom úrade, kde na to chcú stavebné povolenie (údajne kvôli pripojeniu na elektrinu) a poplatok za jeho vydanie 1000€. Je toto pravda??????
suzana83
05.11.12,12:11
dobrý deň,

radi by sme s manželom uskutočnili rekonštrukcii podkrovia v rodičovskom dome, pričom LV je na rodičov. ako postupovať pri získaní SP? je potrebná zmluva alebo vyhlásenie, ktorým nám dávajú súhlas o povolení?Ďakujem za odpoveď
EvaB.
07.11.12,09:51
Ohlásenie drobnej stavby - stavba oplotenia pozemku podaná 27. 9. 2012 - dokedy sa musí vyjadriť stavebná komisia obce? Čo ak nebolo ohlásenie drobnej stavby podané kompletne - chýba im tam nejaký doklad, potrebujú upresnenie a pod. - mali by sa ozvať?
Ďakujem.
wagner
07.11.12,14:47
Ohlásenie drobnej stavby - stavba oplotenia pozemku podaná 27. 9. 2012 - dokedy sa musí vyjadriť stavebná komisia obce? Čo ak nebolo ohlásenie drobnej stavby podané kompletne - chýba im tam nejaký doklad, potrebujú upresnenie a pod. - mali by sa ozvať?
Ďakujem.
Prosím Ťa, to na akom laze bývaš? Stavebná komisia vybavuje drobné stavby?:confused: Veď drobné stavby patria na vybavenie zamestnancovi obce a pokiaľ ten má pochybnosti, tak si to má ísť pozrieť. Neviem či to bolo poslané poštou, alebo osobne, ale ja som to vždy zaniesla osobne. Za príslušnou pracovníčkou s tým, že pozri si, či Ti tam niečo nechýba. A keďže ma poznajú, tak sa iba zasmiali, zapísali do pošty a bolo vybavené. Keď to nebolo doručené naspäť do 30 dní, nabehla som tam a pýtala som si stanovisko k žiadosti o drobnej stavbe s tým, že už uplynulko 30 dní. Samozrejme nebolo hotové, sadla som si tam a čakala, pokiaľ ho vyrobia. A to šofér naháňal starostu po dedine aby to podpísal. Neodišla by som odtiaľ, ani keby ma chceli vyhodiť. To by bolo ich posledné. Od vtedy vedia kedy je 30 deň a je to doručené, alebo pripravené. Ale také vymoženosti ako ja nemá veľa ľudí.
:D Na to musíš mať jednoducho prirodzenú autoritu :) a skúsenosti.
Wes
07.11.12,16:07
Zdravím poraďakov,

keďže sme sa pustili do "behu" za tzv. stavebným povolením potreboval by som radu.
Je možné vybaviť stavebné povolenie, aj keď zatiaľ nie je elektrická prípojka pri pozemku? Jedna sa o to, že v obci ma byť riešená nová trafostanica pre pripojenie novej ulice, avšak do dnešného dňa elektrárne čakajú na projekt od obci.

Ako vybaviť v takomto prípade stavebné povolenie?
Je možné uviesť, že stavba bude pripojená na elektrocentrálu a pred dokončením sa uvedie zmena?
Projekt domu je katalógový. Máme súhlasne stanovisko so zmenou od firmy, ktorá projekt predáva.
Stačí tento súhlas alebo je potrebné ešte nejaké vyjadrenie od elektrárni?

Ako postupovať?

Ďakujem.
EvaB.
07.11.12,16:56
Prosím Ťa, to na akom laze bývaš? Stavebná komisia vybavuje drobné stavby?:confused: Veď drobné stavby patria na vybavenie zamestnancovi obce a pokiaľ ten má pochybnosti, tak si to má ísť pozrieť. Neviem či to bolo poslané poštou, alebo osobne, ale ja som to vždy zaniesla osobne. Za príslušnou pracovníčkou s tým, že pozri si, či Ti tam niečo nechýba. A keďže ma poznajú, tak sa iba zasmiali, zapísali do pošty a bolo vybavené. Keď to nebolo doručené naspäť do 30 dní, nabehla som tam a pýtala som si stanovisko k žiadosti o drobnej stavbe s tým, že už uplynulko 30 dní. Samozrejme nebolo hotové, sadla som si tam a čakala, pokiaľ ho vyrobia. A to šofér naháňal starostu po dedine aby to podpísal. Neodišla by som odtiaľ, ani keby ma chceli vyhodiť. To by bolo ich posledné. Od vtedy vedia kedy je 30 deň a je to doručené, alebo pripravené. Ale také vymoženosti ako ja nemá veľa ľudí.
:D Na to musíš mať jednoducho prirodzenú autoritu :) a skúsenosti.


Bývam v dedine, aj keď nie priamo, ale medzi dvoma dolinami k nej patriacimi. Okrem elektriky tu nemáme žiadne siete. Ani po nich netúžim, len zjazdná cesta nám chýba, lebo dostať sa sem autom najmä v zime býva problém. Usadlosť patrí mojej rodine presne 100 rokov a za ten čas obec dokázala akurát vystavovať platobné výmery na dane.
Ale k veci: Ohlásenie som zaniesla osobne. Pracovníčke sa pri preberaní nepáčili listy vlastníctva, podala som to len s obyčajnými kópiami staršieho dáta. Chcela originály alebo ich overené kópie a nie staršie ako tri mesiace. Viem, že v iných obciach a hlavne mestách stačí dokladovať vlastníctvo akýmkoľvek výpisom. To čo platilo včera už dnes nemusí platiť - môžem mať LV spred mesiaca, ale už môžem mať aj predané. Očakávam asi veľa od pracovníčky, ktorá dokázala v povolení na samostatne hospodáriaceho roľníka v oblasti vinohradníctva a vinárstva napísať ako hlavnú činnosť automatizované spracovanie dát.:)
Takže s čím tam mám nabehnúť? Kde nájdem lehoty?
wagner
07.11.12,17:06
Bývam v dedine, aj keď nie priamo, ale medzi dvoma dolinami k nej patriacimi. Okrem elektriky tu nemáme žiadne siete. Ani po nich netúžim, len zjazdná cesta nám chýba, lebo dostať sa sem autom najmä v zime býva problém. Usadlosť patrí mojej rodine presne 100 rokov a za ten čas obec dokázala akurát vystavovať platobné výmery na dane.
Ale k veci: Ohlásenie som zaniesla osobne. Pracovníčke sa pri preberaní nepáčili listy vlastníctva, podala som to len s obyčajnými kópiami staršieho dáta. Chcela originály alebo ich overené kópie a nie staršie ako tri mesiace. Viem, že v iných obciach a hlavne mestách stačí dokladovať vlastníctvo akýmkoľvek výpisom. To čo platilo včera už dnes nemusí platiť - môžem mať LV spred mesiaca, ale už môžem mať aj predané. Očakávam asi veľa od pracovníčky, ktorá dokázala v povolení na samostatne hospodáriaceho roľníka v oblasti vinohradníctva a vinárstva napísať ako hlavnú činnosť automatizované spracovanie dát.:)
Takže s čím tam mám nabehnúť? Kde nájdem lehoty?

Tie LV si musíš vybrať na katastri. Nedá Ti to, pokiaľ nepredložíš právoplatné LV. V tom má pravdu - zákon nepustí. Viem že tam sú pracovníčky zaostalé, žiadne školenia, rozumejú sa tomu ako hus pivu.Na stránke justice.gov.sk si nájdi stavebný zákon (50/1976) tam si naštuduješ potrebné veci. Taktiež zákon o správnom konaní 71/1967 - termíny odpovedí. Chcelo by to ešte ostatné zákony, ale ja už všetky čísla neviem naspamäť. Inak si môžeš pozrieť aj zákon o obecnom zriadení 369/1990. Tam sú povinnosti poslancov a starostu. Zamestnanci sú možno platení podľa zákonníka práce alebo zákona o prácach vo verejnom záujme. Aj tie treba naštudovať.
wagner
07.11.12,17:08
Zdravím poraďakov,

keďže sme sa pustili do "behu" za tzv. stavebným povolením potreboval by som radu.
Je možné vybaviť stavebné povolenie, aj keď zatiaľ nie je elektrická prípojka pri pozemku? Jedna sa o to, že v obci ma byť riešená nová trafostanica pre pripojenie novej ulice, avšak do dnešného dňa elektrárne čakajú na projekt od obci.

Ako vybaviť v takomto prípade stavebné povolenie?
Je možné uviesť, že stavba bude pripojená na elektrocentrálu a pred dokončením sa uvedie zmena?
Projekt domu je katalógový. Máme súhlasne stanovisko so zmenou od firmy, ktorá projekt predáva.
Stačí tento súhlas alebo je potrebné ešte nejaké vyjadrenie od elektrárni?

Ako postupovať?

Ďakujem.

Podľa mňa nemusíš mať elektrinu na pozemku ani k stavebnému povoleniu, ani ku kolaudácii. Môžeš svietiť aj sviečkami. Tiež som mala také prípady.
EvaB.
07.11.12,18:54
Tie LV si musíš vybrať na katastri. Nedá Ti to, pokiaľ nepredložíš právoplatné LV. V tom má pravdu - zákon nepustí. Viem že tam sú pracovníčky zaostalé, žiadne školenia, rozumejú sa tomu ako hus pivu.Na stránke justice.gov.sk si nájdi stavebný zákon (50/1976) tam si naštuduješ potrebné veci. Taktiež zákon o správnom konaní 71/1967 - termíny odpovedí. Chcelo by to ešte ostatné zákony, ale ja už všetky čísla neviem naspamäť. Inak si môžeš pozrieť aj zákon o obecnom zriadení 369/1990. Tam sú povinnosti poslancov a starostu. Zamestnanci sú možno platení podľa zákonníka práce alebo zákona o prácach vo verejnom záujme. Aj tie treba naštudovať.

Pozerala som stavebný zákon a našla som, že cit. "Stavebník môže uskutočniť stavby, stavebné úpravy a udržiavacie práce ohlásené podľa odseku 1 len na základe písomného oznámenia stavebného úradu, že proti ich uskutočneniu nemá námietky." Nenašla som nikde lehotu na toto písomné oznámenie stavebného úradu - stavebnej komisie obce. Ak sa toto všetko riadi zároveň zákonom o správnom konaní, tak tam je lehota 30 dní, v zložitých prípadoch 60 dní.
Chcem ísť na OÚ, ale pripravená. Máme ešte problém aj so schválením/neschválením územného plánu. Práve mám na stole dohodu o úhrade pomernej časti nákladov spojených s vypracovaním ÚPN, hoci nie je jasné čo schválili a čo nie (neschválili nám podstatnú časť), a celé to nakoniec ešte nadriadené orgány nemusia schváliť. Ale zaplatiť vraj musíme. (par. 19 stavebného zákona) aj keď potom nič nebude schválené.
Ešte raz ďakujem.
Silencer78
07.11.12,19:52
Na stavebné povolenie stačí stanovisko od elektrárni, že ťa napoja na elektriku. Stanovisko je záväzné pre elektrárne, avšak doba napojenia sa môže posunúť. My sme tak postavili celú stavbu (začali sme minulý rok) a doteraz nie sme pripojený a to už ideme robiť obklady. Stavebné povolenie rieši ako bude stavba napojená na elektriku po dokončení, teda nie počas výstavby. A dokončenú stavbu určite nenapojíš na elektrocentrálu, takže musíš mať súhlasné stanovisko od elektrárni. A neviem, čo s tým má obec, u mňa si všetko riešili elektrárne. Projekt aj realizáciu robia elektrárne na vlastné náklady. V našom prípade však mali viac žiadostí na pripojenie a preto ak sú viac ako traja, robia to v rámci rozvoja na vlastné náklady. Realitou však je, že zatiaľ staviame iba my. Ale až teraz po 2 rokoch od vyjadrenia začali reálne aj niečo robiť.
Rosch
07.11.12,20:03
Hmm - nikto nič...?
wagner
07.11.12,20:20
Pozerala som stavebný zákon a našla som, že cit. "Stavebník môže uskutočniť stavby, stavebné úpravy a udržiavacie práce ohlásené podľa odseku 1 len na základe písomného oznámenia stavebného úradu, že proti ich uskutočneniu nemá námietky." Nenašla som nikde lehotu na toto písomné oznámenie stavebného úradu - stavebnej komisie obce. Ak sa toto všetko riadi zároveň zákonom o správnom konaní, tak tam je lehota 30 dní, v zložitých prípadoch 60 dní.Platí tých 30 dní resp. 60 dní. Stavebnú komisiu z toho vynechaj, tá nie je rozhodovací orgán, nemá žiadne právomoci. Originál LV o tom hovorí zase vyhláška a usmernenie MŽP. Pokiaľ máš pochybnosť, máš právo sa sťažovať okresnému prokurátorovi, ktorý vykonáva v tomto dohľad nad obcami. Ale keď Ti potvrdím, že to musíš, tak musíš. A keď neveríš, Tvoja vec. Hľadaj to všetko v zákonoch, len nechci odo mňa čísla. Ja som s týmto robila 12 rokov, včetne stavebných konaní, tak ma prosím nepresviedčaj. Inak keby bola ochotná pracovníčka, tak si ho vytlačí z PC a nepreháňa Ťa. Ale to ona nemusí, nie je to jej prámoc. To robia iba pre mňa ako grátis službu(však som im bola kedysi šéfka :D)
Chcem ísť na OÚ, ale pripravená. Máme ešte problém aj so schválením/neschválením územného plánu. Na schvaľovaní ÚP si sa mala zúčastniť, aj na jeho prejednávaní, musel byť zverejnený na viditeľnom mieste 24 hodín denne. Tak sa nemôžeš vyhovárať, že nemáš prístup. Ak nebol a nezverejňuje sa, nie je právoplatný - sťažuj sa prokurátorovi.Práve mám na stole dohodu o úhrade pomernej časti nákladov spojených s vypracovaním ÚPN, hoci nie je jasné čo schválili a čo nie (neschválili nám podstatnú časť), a celé to nakoniec ešte nadriadené orgány nemusia schváliť. Ale zaplatiť vraj musíme. (par. 19 stavebného zákona) aj keď potom nič nebude schválené.
Ešte raz ďakujem.

odpoveď v texte
Wes
07.11.12,22:36
Na stavebné povolenie stačí stanovisko od elektrárni, že ťa napoja na elektriku. Stanovisko je záväzné pre elektrárne, avšak doba napojenia sa môže posunúť. My sme tak postavili celú stavbu (začali sme minulý rok) a doteraz nie sme pripojený a to už ideme robiť obklady. Stavebné povolenie rieši ako bude stavba napojená na elektriku po dokončení, teda nie počas výstavby. A dokončenú stavbu určite nenapojíš na elektrocentrálu, takže musíš mať súhlasné stanovisko od elektrárni. A neviem, čo s tým má obec, u mňa si všetko riešili elektrárne. Projekt aj realizáciu robia elektrárne na vlastné náklady. V našom prípade však mali viac žiadostí na pripojenie a preto ak sú viac ako traja, robia to v rámci rozvoja na vlastné náklady. Realitou však je, že zatiaľ staviame iba my. Ale až teraz po 2 rokoch od vyjadrenia začali reálne aj niečo robiť.

Stanovisko sme žiadali, ale bolo nám povedané, že pokiaľ nie je projekt a ten teda ešte nie je hotový, tak nám nedajú ani stanovisko, že budeme v budúcnosti pripojení. Pokiaľ by obec odovzdala projekt, čo by malo byť budúci rok (kto vie kedy), v takom prípade by sme to stanovisko mali. Avšak ako to riešiť, aby sme sa dostali k stavebnému povoleniu teraz a nie keď bude projekt? Alebo mi niečo ušlo a elektrárne musia vydať nejaké stanovisko, že v budúcnosti tam bude realizovaná prípojka?
EvaB.
07.11.12,22:37
odpoveď v texte

Schvaľovanie zmien ÚP je v procese, len mi nie je jasné v ktorej fáze. Na verejnom zasadnutí OZ predviedlo vopred dohodnuté hlasovanie o jednotlivých návrhoch na zmenu ÚP, veľa ľuďom neposchvaľovalo alebo len čiastočne či pozmenene. Čakali sme, že toto celé aj s grafickou časťou (lepšie je vidieť) bude vyvesené na obecnej tabuli. Nič vyvesené nebolo, a tak do 30 dní (tesne pred novým zasadnutím OZ) sme podali odvolanie voči rozhodnutiu OZ. Na následnom zasadnutí OZ na základe odvolaní občanov poschvaľovali niektoré zmeny ÚP tak, ako ich navrhovatelia žiadali. O našom odvolaní sa nerokovalo a keď som sa spýtala, starostka povedala, že sa ani rokovať nebude. Niekoľko krát som sa dožadovala vysvetlenia ich rozhodnutia a podľa slov starostky, to poslanci môžu a hotovo. Po skončení zasadnutia som chcela nahliadnuť do obrazovej časti schvaľovaného ÚP, bola som odmietnutá s tým, že už je veľa hodín.
Odvtedy som to nechala tak, lebo podľa toho čo viem, má byť tento schvaľovaný návrh vyvesený min. 30 dní. To nebolo vraj ani pri minulom schvaľovaní ÚP. Mám (v elektronickej podobe) k dispozícii spred 4 rokov Oznámenie o prerokovaní zmeny UP, kde sa píše, že návrh zmeny UP bude po dobu 30 dní vystavený na obecnom úrade k verejnému nahliadnutiu a sú tam vypísané dni a hodiny - takže podľa mňa v minulosti neplatne schválená zmena ÚP sa znova schvaľuje akosi čudne. Môžem sa sťažovať prokurátorovi aj na schvaľovanie minulej zmeny ÚP spred štyroch rokov? Zmeny vtedy sa podstatne týkali nášho pozemku a nemala som sa ako o nich dozvedieť, lebo sme v obci ešte nebývali.
bubumika
13.11.12,19:18
Zdravím, mala by som otázku. V záhrade pri RD mi už niekoľko rokov (tak asi 10) stojí altánok, ktorý vybudoval môj otec. Keďže to bolo už veľmi dávno a môj otec umrel nie je mi známe, či to bolo na základe nejakého ohlásenia/povolenia. S novým susedom sme sa nepohodli ohľadom výstavby jeho nového altánku (chcel stavať na hranici s čím samozrejme nesúhlasím). Môj altánok stojí v strede pozemku, dostatočne ďaleko od všetkých hraníc) Obávam sa, že sa bude teraz snažiť niečo na mňa nájsť, keďže má dobrých známych na stavebnom úrade. Dá sa to teraz niekde zistiť? Môže ma sused udať teraz keď altánok mi tam stojí už toľko rokov (on vlastne ani nevie, že koľko)? Ďakujem za odpoveď.
wagner
13.11.12,22:00
Zdravím, mala by som otázku. V záhrade pri RD mi už niekoľko rokov (tak asi 10) stojí altánok, ktorý vybudoval môj otec. Keďže to bolo už veľmi dávno a môj otec umrel nie je mi známe, či to bolo na základe nejakého ohlásenia/povolenia. S novým susedom sme sa nepohodli ohľadom výstavby jeho nového altánku (chcel stavať na hranici s čím samozrejme nesúhlasím). Môj altánok stojí v strede pozemku, dostatočne ďaleko od všetkých hraníc) Obávam sa, že sa bude teraz snažiť niečo na mňa nájsť, keďže má dobrých známych na stavebnom úrade. Dá sa to teraz niekde zistiť? Môže ma sused udať teraz keď altánok mi tam stojí už toľko rokov (on vlastne ani nevie, že koľko)? Ďakujem za odpoveď.
Môžu to mať v archíve. ALe pokuta Ti nehrozí, tá sa dáva do troch rokov od výstavby. Ak by nenašli v archíve doklad, Ty budeš tvrdiť že to postavil Tvoj otec( koľko rokov je mrtvy?) Aj to treba pripomenúť a konanie nech vedú voči nemu. Je to čierny humor, prepáč mi, ale nejako sa musíš vedieť brániť. Kedy si ten dom s altánkom zdedila? Bol altánok zahrnutý aj do dedičstva? Dalo by sa to tam ešte doplmiť ako novoobjavený majetok? Odborník zistí približný vek altánku. Len Ti znepríjemní život.
Silencer78
14.11.12,07:04
Stanovisko sme žiadali, ale bolo nám povedané, že pokiaľ nie je projekt a ten teda ešte nie je hotový, tak nám nedajú ani stanovisko, že budeme v budúcnosti pripojení. Pokiaľ by obec odovzdala projekt, čo by malo byť budúci rok (kto vie kedy), v takom prípade by sme to stanovisko mali. Avšak ako to riešiť, aby sme sa dostali k stavebnému povoleniu teraz a nie keď bude projekt? Alebo mi niečo ušlo a elektrárne musia vydať nejaké stanovisko, že v budúcnosti tam bude realizovaná prípojka?

Ak to má riešiť obec ako svoj rozvoj, tak možno áno. Ja som mal prípad, že samotné elektrárne si urobili projekt a sami sa všetko financujú a robia. Obec dávala v tomto prípade iba súhlasné stanoviská, rozkopové povolenia a pod. Tak možno som mal iný prípad ako ty. Každopádne ak požiadaš o vyjadrenie elektrárne, musia ti dať stanovisko - podľa toho budeš vedieť, či sa iba vyhovárajú na obec alebo naozaj čakajú na projekt od obce.
VZDY
12.12.12,15:45
Nechcem strašiť, ale v tomto štádiu asi nie je stavebné povolenie reálne. Na vydanie stanoviska potrebujú elektrárne mať minimálne relevantný podklad-projekt, na základe ktorého vyjadrenie urobia - bod napojenia /pris,reichem.../, či tam rozvod vôbec bude, či bude dostatočne dimenzovaný, pre koľko domov, či sa počíta aj s odberom Vášho domu a aký príkon tam môže byť inštalovaný.... Nič z toho bez projektu nevedia. A ešte môžu čakať /správne by mali/ na kompletné spracovanie zmlúv o výstavbe NN vedenia v lokalite s obcou, minimálne by mali vedieť v akom čase vedenie bude reálne vybudované a skolaudované. Možno vyjadrenie dajú, ale to je dobrá vôľa a riziko konkrétneho pracovníka ZSE. Inak stavebné povolenie na stavbu domu by nemalo byť vydané pred vydaním stavebného povolenia na siete a prístupovú komunikáciu. Riziko, že dom stojí a siete a cesta nikde ešte x rokov sa už v dosť prípadoch ukázalo reálne. No občas aj obce robia výnimku, tak len prajem, aby to bol Váš prípad.
HtK
13.12.12,10:28
Dobrý deň, potreboval by som pomôcť s nasledujúcim prípadom. Jedná sa o líniovú stavbu - vodovodné potrubie. V skratke, cca pred 10 rokmi bolo osadené aj na našom pozemku, samozrejme bez stavebného povolenia. Jedine čo bolo vydané je rozhodnutie o umiestení stavby - vodovodného potrubia, ktoré by však nemalo prechádzať cez náš pozemok. Prílohou tohto rozhodnutia sú kladačský plán a situácia, ktoré sa však rozchádzajú v tom, kde je umiestnené potrubie. V situácii neprechádza cez náš pozemok, v kladačskom pláne už áno.
V súčasnosti bola podaná žiadosť o stavebné povolenie/ dodatočné stavebné povolenie na stavebný úrad aj s polyrealizačným zameraním (niesom si istý presným označením), podľa ktorého potrubie nejde po našom pozemku a kopíruje presne situáciu (prílohu rozhodnutia o umiestnení stavby). Nakoľko zameranie bolo zaplatené žiadateľom stavebného povolenia, máme dôvodné pochybnosti či sa vážne vykonalo v teréne a či nekopíruje len situáciu.
Moja otázka : Ako by sa dali spochybniť skutočnosti uvádzané v p. zameraní - stačí aby sme jednoducho vykopali jamu, odfotili potrubie - pritom by sme priložili aj svedecké výpovede čo by boli pri tom a už by sa jednalo o občiansko - právnu námietku podľa § 137 Stavebného zákona a stavebný úrad by nás odkázal na súd, resp. by sme navrhli, aby vykonal miestne zisťovanie ?? Nový znalecký posudok by bol veľmi finančne nákladný a zrejme by sme ho nestihli stavebnému úradu doručiť v stanovenej lehote.
Ďakujem za pomoc
fremen.
06.01.13,15:35
Dobrý deň. Potreboval by som radu ako postupovať, ak si chcem svojpomocne postaviť chatku (5x5) na pozemku v extraviláne, druh pozemku trvalé trávne porasty, spôsob využitia 7. Na LV je pozemok zapísaný v ochrannom pasme 502 vodárenskych zdrojov (I.-III.stupeň) - ktorý ale z týchto stupňov to je neviem, dá sa to niekde zistiť? Na pozemku nieje žiadna ďalšia stavba. Chatka by bola bez IS. pozemok má viac ako 5000m2, je to samota v lese (kopanice), najbližší sused cca 100m.
wodnicek
21.01.13,01:45
Dobrý deň, chcem sa spýtať na radu ohladom zlegalizovania rekonštrukcie RD bez stavebneho povolenia aj bez ohlasovačky. Stav je taký že dom bol postavený pred rokom 1976. tzn. nie je kolaudačné rozhodnutie a kedže sa dom kupoval v dražbe nemame vobez žiadny projekt "dokument" ktory by deklaroval stav pred rekonštrukciu. Jem i jasné že budem musieť podať žiadosť o dodatočné stavebné povolenie spojené s kolavdáciou len ma zaujíma čo priznať..Aku určit čo je zmenené. Najradšej by som priznal čo najmenej nech je čo najmenej zádrheľov..Skúste mi poradiť ako to spraviť čo priznať že bolo menené a čo nie...ešte nikdy som takteo niečo nerobil a potrebujem to všetko spískať za 2,5 mesiaca. Vopred ďakujem za každú radu.
stavbarik99
30.01.13,14:22
dobra tema...a hlavne aktualna
VZDY
31.01.13,10:57
PRE HtK - Stavebnému úradu by malo stačiť geometrické zameranie geodetom /netreba odkopávať, aj tak to vie zamerať, niektorý si privolávajú pracovníkov vodární/ a svedecké výpovede /napr. formou čestného vyhlásenia/, resp. podobnú službu robieva aj priamo vodárenská spoločnosť, ale zrejme len pri už odovzdaných vodovodoch... Geodet stojí menej ako znalec a aj rýchlejší sú. Každopádne to podať ako námietku v rámci konania, čo stihnete mať, to doložíte, úrad by mal vyzvať na doplnenie dôkazov v nejakej lehote. V takej výzve býva aj špecifikácia požadovaných dokladov. Občas stojí za pokus osloviť "tvorcu" nesprávneho zamerania a on si poriadky urobí sám... za pokus tiež stojí, ale súbežne s námietkou na úrad.
Miloš Mičega - CIMOM TN
02.02.13,15:12
Dobrý deň, potreboval by som pomôcť s nasledujúcim prípadom. Jedná sa o líniovú stavbu - vodovodné potrubie. V skratke, cca pred 10 rokmi bolo osadené aj na našom pozemku, samozrejme bez stavebného povolenia. Jedine čo bolo vydané je rozhodnutie o umiestení stavby - vodovodného potrubia, ktoré by však nemalo prechádzať cez náš pozemok. Prílohou tohto rozhodnutia sú kladačský plán a situácia, ktoré sa však rozchádzajú v tom, kde je umiestnené potrubie. V situácii neprechádza cez náš pozemok, v kladačskom pláne už áno.
V súčasnosti bola podaná žiadosť o stavebné povolenie/ dodatočné stavebné povolenie na stavebný úrad aj s polyrealizačným zameraním (niesom si istý presným označením), podľa ktorého potrubie nejde po našom pozemku a kopíruje presne situáciu (prílohu rozhodnutia o umiestnení stavby). Nakoľko zameranie bolo zaplatené žiadateľom stavebného povolenia, máme dôvodné pochybnosti či sa vážne vykonalo v teréne a či nekopíruje len situáciu.
Moja otázka : Ako by sa dali spochybniť skutočnosti uvádzané v p. zameraní - stačí aby sme jednoducho vykopali jamu, odfotili potrubie - pritom by sme priložili aj svedecké výpovede čo by boli pri tom a už by sa jednalo o občiansko - právnu námietku podľa § 137 Stavebného zákona a stavebný úrad by nás odkázal na súd, resp. by sme navrhli, aby vykonal miestne zisťovanie ?? Nový znalecký posudok by bol veľmi finančne nákladný a zrejme by sme ho nestihli stavebnému úradu doručiť v stanovenej lehote.
Ďakujem za pomoc


Chýba jedna základná otázka : ste účastníkmi konania ?
Ak áno, tak všetko sa snažte dokázať v konaní, máte na to celú škálu možností až po možnosť podať odvolanie.

Ak nie, tak sa doáhajte účasti v konaní - písomne. Stavebný úrad Vás musí uznať za účastníka konania, alebo Vás vylúčiť.
Ak Vás uzná za účastníkov konania, tak máte všetky práva ako som uviedol vyššie.
Ak Vás neuzná za účastníkov konania, tak máte možnosť podať odvolanie proti takémuto rozhodnutiu.
Zatiaľ takto


CIMOM
Miloš Mičega - CIMOM TN
02.02.13,15:14
Dobrý deň. Potreboval by som radu ako postupovať, ak si chcem svojpomocne postaviť chatku (5x5) na pozemku v extraviláne, druh pozemku trvalé trávne porasty, spôsob využitia 7. Na LV je pozemok zapísaný v ochrannom pasme 502 vodárenskych zdrojov (I.-III.stupeň) - ktorý ale z týchto stupňov to je neviem, dá sa to niekde zistiť? Na pozemku nieje žiadna ďalšia stavba. Chatka by bola bez IS. pozemok má viac ako 5000m2, je to samota v lese (kopanice), najbližší sused cca 100m.


Uvádzate, že je to pozemok v ochrannom pásme vôd.
Začnite na obvodnom úrade ŽP jednoduchou žiadosťou o info o možnosti výstavby v tomto ochrannom pásme.
V súbehu sa dá ísť so žiadosťou aj na obec, či vôbec úemný plán umožňuje oficiálnu výstavbu na tomto pozemku.


CIMOM
Miloš Mičega - CIMOM TN
02.02.13,15:18
Dobrý deň, chcem sa spýtať na radu ohladom zlegalizovania rekonštrukcie RD bez stavebneho povolenia aj bez ohlasovačky. Stav je taký že dom bol postavený pred rokom 1976. tzn. nie je kolaudačné rozhodnutie a kedže sa dom kupoval v dražbe nemame vobez žiadny projekt "dokument" ktory by deklaroval stav pred rekonštrukciu. Jem i jasné že budem musieť podať žiadosť o dodatočné stavebné povolenie spojené s kolavdáciou len ma zaujíma čo priznať..Aku určit čo je zmenené. Najradšej by som priznal čo najmenej nech je čo najmenej zádrheľov..Skúste mi poradiť ako to spraviť čo priznať že bolo menené a čo nie...ešte nikdy som takteo niečo nerobil a potrebujem to všetko spískať za 2,5 mesiaca. Vopred ďakujem za každú radu.


Stavba postavená pred 1.11. 1976 bez stavebného povolenia nepodlieha konaniu o dodatočnom povolení stavby podľqa § 88a stavebného zákona.
Zákon platí od 1.11. 1976, teda retroaktivita nie je na mieste.

Požiadajte obec o určenie súpisného čísla spolu s geometrickým plánom skutočného zamerania stavby.
Priložte k tomu čestné prehlásenie o tom, že stavba bola postavená pred r. 1976, pokúste sapridať aj svedkov.

Obec pri určení môže chcieť aj stanovisko stavebného úradu, ale to zatiaľ nepíšem.

V tejto téme sm to tuším už písal, ak nie tak niečo doplním.



CIMOM
findy
04.02.13,12:54
Zdravim, mam taku otazku: Dostal som zamietave stanovisko (nesuhlas) na vystavbu garaze od RU ZP pri ziadosti o SP pre vystabu RD+garaz. Teda aby som neohrozil stabebne konanie stiahol som ziadost o garaz a kedze vsetko ostatne bolo v poriadku dostal som povolenie na vystabu RD. Dovod na nesuhlas bol v §27 ods.1 pis.a./ vodneho zak., kedze tesne poza pozemok v obci je rigol ktory je evidovany ako trvaly vodny tok a obec je v pasme hygienickej ochrany. Pritom spravca toku mi dal kladne stanovisko k vystabe aj RD aj garaze. Medzi hranicou pozemku a rozostavanym RD mam priestor kde mala stat garaz a chcel by som teraz podat ziadost o drobnu stavbu (drevaren resp.kolna) kedze stanovisko ku garazi lezi na obec.urade ...Moja otazka je ci pri ziadosti bude musiet dat vyjadrenie aj zivotne prostredie alebo moze obec.u. vydat povolenie?
Dakujem
wodnicek
04.02.13,19:34
Ďakujem CIMOM ,že si si nasiel čas..Ono ten tom má súpisné číslo pridelené problém je ze skutkový stav nie je totožný s katastrom (a to už keď sme ho kupovali) + my sme ho zrekonštruovali bez stavebného povolenia...Okrem toho ďalej po vyhotovení geometrického plánu sme zistili že zasahuje do pôdneho fondu :/. Čize aký najrýchlejší postup zvoliť ? Vopred ďakujem.
deniel90101ma
05.02.13,20:03
Zdravim, mam taku otazku:ak chcem prerobit RD tak ze prirobim podkrovne izby a zmenim tvar strechy potrebujem na to stavebne povolenie? nebudem menit obvodove mury domu. DAKUJEM
wagner
05.02.13,22:13
Zdravim, mam taku otazku:ak chcem prerobit RD tak ze prirobim podkrovne izby a zmenim tvar strechy potrebujem na to stavebne povolenie? nebudem menit obvodove mury domu. DAKUJEM

Áno, potrebuješ stavebné povolenie.
Stavebný zákon hovorí:

§ 55
(1) Stavebné povolenie sa vyžaduje, pokiaľ tento zákon a vykonávacie predpisy k nemu alebo osobitné predpisy neustanovujú inak, pri stavbách každého druhu bez zreteľa na ich stavebnotechnické vyhotovenie, účel a čas trvania; stavebné povolenie sa vyžaduje aj pri zmene stavieb, najmä pri prístavbe, nadstavbe a pri stavebných úpravách.
deniel90101ma
06.02.13,14:10
Kolega mi hovoril ze si nemam podat o stavebne povolenie ze si mam dat nakreslit plany a zacat stavat a po dokonceni cize kolaudacii mam zaplatit pokutu ktora je nizsia ako naklady na stavebne povolenie.Je to pravda?a co obnasa stavebne povolenie?
Jan26
07.02.13,08:58
No ale potom budete musieť riešiť dodatočné stavebné povolenie, ktorého vybavovanie je podľa mňa zdĺhavejšie, ja by som si ho asi podal, ved to ze prerobíte podkrovie to im vadiť nebude a keďže dom nebudete ani rozširovať a len zmeníte strechu (pokiaľ nie ste blízko k susedovi ku ktorému budete mať náhodou strešné okná), tak by to malo byť úplne "jednoduché vybavovanie"
VZDY
07.02.13,10:48
Kolega mi hovoril ze si nemam podat o stavebne povolenie ze si mam dat nakreslit plany a zacat stavat a po dokonceni cize kolaudacii mam zaplatit pokutu ktora je nizsia ako naklady na stavebne povolenie.Je to pravda?a co obnasa stavebne povolenie?


Tak na toto by som sa asi veľmi nespoliehala, nakoľko výška pokuty je limitovaná / v slovenských korunách to bolo do 25.000,-Sk/ v takýchto prípadoch. Iste, stavebný úrad môže dať a často dáva nižšiu, /minimálna bývala 1000,-SK/. Teraz je to už trochu pomenené - tretia časť zákona č. 50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/stavebny-zakon/) . Načierno sa snažíme nestavať :-) tak tie zmeny v tomto som neštudovala :-) Ale každopádne výška je stále v rukách stavebného úradu. Osobne by som dala radšej 33 eur za kolky na riadne stavebné povolenie, ako riskovala pokutu....
Jan26
07.02.13,11:11
Kolega mi hovoril ze si nemam podat o stavebne povolenie ze si mam dat nakreslit plany a zacat stavat a po dokonceni cize kolaudacii mam zaplatit pokutu ktora je nizsia ako naklady na stavebne povolenie.Je to pravda?a co obnasa stavebne povolenie?

A nezabúdajte na to, že ak si vyžiadajú dodatočné stavebné povolenie, čo ak tam nemáte najlepšieho kamaráta na úrade, tak si ho vyžiadajú, a je s tým oveľa viac práce a stojí to tri krát viac ako bežné stavebné povolenie (myslím správny poplatok - viď. stavebný zákon 50/1976 a vyhláška, ktorou sa stavebný zákon spravuje)
Lebo riešim jedno dodatočné stavebné povolenie obyčajnej chatky, ktorá keby sa riešila hneď mohla ísť iba na ohlásenie, a stálo by to vtedy 10 €, tak teraz to riešime ako dodatočné stavebné povolenie a je s tým veľa opletačiek a samozrejme pokuty od obce aj od pozemkového fondu (lebo je to postavené na ornej pôde)
Jan26
07.02.13,11:13
Dôležitá otázka ako veľmi sa zmení strecha, lebo ak je to nebadateľne, možno by som riešil ohlásenie udržiavacích prác a drobných stavebných úprav, alebo niečo podobné.
E.P.
07.02.13,16:35
Dobry den, potrebovala by som poradit ohladom stavebneho konania. Minuly rok sme si s manzelom kupili pozemok, hranice pozemku boli vymerane geodetom pri kupe. Prizvali sme si po kupe este raz ineho geodeta, aby sme sa uistili, ze hranica pozemku je zaroven oplotenie (aby sme nemali opletacky so susedmi). Geodet nam potvrdil, ze hranica pozemku je plot. Dali sme si vypracovat projekt a podali sme ziadost o stavebne povolenie (mame vsetky suhlasy dotknutych organov). V novembri minuleho roku sme dali prec stare oplotenie a postavili novy plot z betonovych platni (oznamili sme to obci aj stavebnemu uradu a dostali sme pisomny suhlas). A tu nastal problem - zo severnej strany nasa suseda nesuhlasila so stavbou plotu. Najprv nesuhlasila s tym, ze je plot plny betonovy, potom nesuhlasila, ze plot by mal byt polovica u nas a polovica u nej. Tak sme povedali, ze plot bude cely na nasom pozemku aj so stlpikmi. Avsak stlpiky musia mat okolo 10cm betonu v zemi a ani s tym nesuhlasila, ze by pod jej zemou mal byt beton okolo stlpikov. Tak sme sa celkovo posunuli 20-25cm na nas pozemok oproti povodnemu plotu. Zavolali sme si geodetku, aby urobila zameranie uz noveho betonoveho plotu pomocou GPS a zrazu sa zistilo, ze z celkovej dlzky 58m, sme cca 25m s novym plotom na hranici pozemku a zvysok sme u seba nejakych 10cm, pricom my sme sa posunuli k nam az o 20-25cm pozdlz celej strany (a je to aj vidiet podla stareho plota, z ktoreho zostali len zaklady). Tak s tymto sme zase nesuhlasili my, aby sa to dalo zapisat na kataster. Suseda sa to vsak dozvedela (geodetkin otec je jej znamy) a ked bola prizvana ku stavebnemu konaniu, tak podala namietku, ze su zle urcene hranice pozemku. Na stavebnom urade nam povedali, ze je to vec majetkopravna a ze vsetky hranice pozemkov v obci su podla GPS posunute. A vraj im pani suseda povedala, ze bud sa dohodneme na tom, ako je to zamerane po novom alebo nas da na sud. My jej vsak nemienime darovat 11m2. Stavebny urad nam pozastavil stavebne konanie dovtedy, kym sa nevytycia hranice pozemku. Mna by zaujimalo preco sa maju znovu vytycovat hranice pozemku, ked sa to robilo pri kupe a nasledne aj druhym geodetom po kupe. A ma vobec stavebny urad opravnenie pozastavit stavebne konanie preto, ze si suseda mysli, ze mame zle vytycene hranice pozemku? Vopred dakujem za odpoved.
kelso3611
14.02.13,19:58
Dobrý večer.Chcel by som dostavať do zadnej časti RD chodbu k dvom obytným izbám,taktiež nad ňou bude zastrešenie.Plocha zastavania by bola asi 15m².Bude potrebné stavebné povolenie alebo staci len drobna stavba?
EvaB.
14.02.13,20:36
Chceme postaviť prístrešok pre ovce o rozmere cca 5x5 m, štyri steny a strecha, bez podlahy. Konštrukcia bude drevená, pričom nosné (agátové) stĺpy budú zapustené bez betónovania do zeme asi 60 cm. Je potrebné stavebné povolenie alebo ohlásenie drobnej stavby? Je (§43 stavebného zákona bod c) ukotvenie pilótami, bod e) umiestnenie pod zemou) alebo nie je takáto stavba pevne spojená so zemou ?
Ďakujem.
wagner
14.02.13,20:39
Podľa mňa to nie je stavba pevne spojená so zemou
wagner
14.02.13,20:40
Stavebné povolenie treba vybaviť
Jan26
15.02.13,06:30
Dobrý večer.Chcel by som dostavať do zadnej časti RD chodbu k dvom obytným izbám,taktiež nad ňou bude zastrešenie.Plocha zastavania by bola asi 15m².Bude potrebné stavebné povolenie alebo staci len drobna stavba?

No podľa stavebného zákona, by malo stačiť na to iba ohlásenie, ale odporúčam ísť na príslušný stavebný úrad, a opýtať sa priamo úradníka, ktorý má v kompetenciu Vaše územie, lebo ak stavebný úrad rozhodne, že požaduje stavebné povolenie, tak ho budete musieť robiť, ale ako píšem, podľa zákona by malo stačiť ohlásenie.
Jan26
15.02.13,06:37
Chceme postaviť prístrešok pre ovce o rozmere cca 5x5 m, štyri steny a strecha, bez podlahy. Konštrukcia bude drevená, pričom nosné (agátové) stĺpy budú zapustené bez betónovania do zeme asi 60 cm. Je potrebné stavebné povolenie alebo ohlásenie drobnej stavby? Je (§43 stavebného zákona bod c) ukotvenie pilótami, bod e) umiestnenie pod zemou) alebo nie je takáto stavba pevne spojená so zemou ?
Ďakujem.

no konzultácii v kancelárii, by Váš objekt podľa stavebného zákona, to ani nie je stavba, ale opäť odporúčam ísť na stavebný a opýtať sa určenej osoby, lebo treba si pozrieť v stavebnom zákone, je klauzulka, že stavebný úrad môže požadovať stavebné povolenie na hocijakú stavbu, ale odporúčam im povedať že ide o stavbu do 25m2 a samozrejme že nie je pevne spojená zo zemou, lebo tie drevené kvôli sa dajú hocikedy vybrať.
Miloš Mičega - CIMOM TN
20.02.13,21:23
Dobrý večer.Chcel by som dostavať do zadnej časti RD chodbu k dvom obytným izbám,taktiež nad ňou bude zastrešenie.Plocha zastavania by bola asi 15m².Bude potrebné stavebné povolenie alebo staci len drobna stavba?
Jednoznačne stavebné povolenie - zmena dokončenej stavby - prístavba (§139b ods. 5 SZ)CIMOM
Miloš Mičega - CIMOM TN
20.02.13,21:29
Chceme postaviť prístrešok pre ovce o rozmere cca 5x5 m, štyri steny a strecha, bez podlahy. Konštrukcia bude drevená, pričom nosné (agátové) stĺpy budú zapustené bez betónovania do zeme asi 60 cm. Je potrebné stavebné povolenie alebo ohlásenie drobnej stavby? Je (§43 stavebného zákona bod c) ukotvenie pilótami, bod e) umiestnenie pod zemou) alebo nie je takáto stavba pevne spojená so zemou ?
Ďakujem. Jednoznačne je to stavba, to že je do 25 m21, neznamená, že je drobná na ohlášku. Ak má byť drobnou stavbou musí najskôr splniť to, že je doplnkovou stavbou k hlavnej stavbe (§ 139b ods. 6 SZ) CIMOM
Miloš Mičega - CIMOM TN
20.02.13,21:35
Kolega mi hovoril ze si nemam podat o stavebne povolenie ze si mam dat nakreslit plany a zacat stavat a po dokonceni cize kolaudacii mam zaplatit pokutu ktora je nizsia ako naklady na stavebne povolenie.Je to pravda?a co obnasa stavebne povolenie? Nič v zlom, ale to sú úvahy ako ................ Buď chcem stavať alebo nechcem. Najskôr idem ťaž a až potom budem siať. CIMOM
Miloš Mičega - CIMOM TN
20.02.13,21:39
Dobry den, potrebovala by som poradit ohladom stavebneho konania. Minuly rok sme si s manzelom kupili pozemok, hranice pozemku boli vymerane geodetom pri kupe. Prizvali sme si po kupe este raz ineho geodeta, aby sme sa uistili, ze hranica pozemku je zaroven oplotenie (aby sme nemali opletacky so susedmi). Geodet nam potvrdil, ze hranica pozemku je plot. Dali sme si vypracovat projekt a podali sme ziadost o stavebne povolenie (mame vsetky suhlasy dotknutych organov). V novembri minuleho roku sme dali prec stare oplotenie a postavili novy plot z betonovych platni (oznamili sme to obci aj stavebnemu uradu a dostali sme pisomny suhlas). A tu nastal problem - zo severnej strany nasa suseda nesuhlasila so stavbou plotu. Najprv nesuhlasila s tym, ze je plot plny betonovy, potom nesuhlasila, ze plot by mal byt polovica u nas a polovica u nej. Tak sme povedali, ze plot bude cely na nasom pozemku aj so stlpikmi. Avsak stlpiky musia mat okolo 10cm betonu v zemi a ani s tym nesuhlasila, ze by pod jej zemou mal byt beton okolo stlpikov. Tak sme sa celkovo posunuli 20-25cm na nas pozemok oproti povodnemu plotu. Zavolali sme si geodetku, aby urobila zameranie uz noveho betonoveho plotu pomocou GPS a zrazu sa zistilo, ze z celkovej dlzky 58m, sme cca 25m s novym plotom na hranici pozemku a zvysok sme u seba nejakych 10cm, pricom my sme sa posunuli k nam az o 20-25cm pozdlz celej strany (a je to aj vidiet podla stareho plota, z ktoreho zostali len zaklady). Tak s tymto sme zase nesuhlasili my, aby sa to dalo zapisat na kataster. Suseda sa to vsak dozvedela (geodetkin otec je jej znamy) a ked bola prizvana ku stavebnemu konaniu, tak podala namietku, ze su zle urcene hranice pozemku. Na stavebnom urade nam povedali, ze je to vec majetkopravna a ze vsetky hranice pozemkov v obci su podla GPS posunute. A vraj im pani suseda povedala, ze bud sa dohodneme na tom, ako je to zamerane po novom alebo nas da na sud. My jej vsak nemienime darovat 11m2. Stavebny urad nam pozastavil stavebne konanie dovtedy, kym sa nevytycia hranice pozemku. Mna by zaujimalo preco sa maju znovu vytycovat hranice pozemku, ked sa to robilo pri kupe a nasledne aj druhym geodetom po kupe. A ma vobec stavebny urad opravnenie pozastavit stavebne konanie preto, ze si suseda mysli, ze mame zle vytycene hranice pozemku? Vopred dakujem za odpoved. Neviem presne čo a ako prebiehalo, ale ak sa koná vo veci povolenia a dôjde k občianskoprávnej námietke o hranici pozemkov, stavebný úrad by mal postupom podľa § 137 SZ odkázať účastníkov konania s námietkou na súd a konanie prerušiť. Ešte raz, neviem presne ako to je na úrade a čo bolo všetko doteraz. CIMOM
EvaB.
21.02.13,05:22
http://www.porada.sk/images/misc/quote_icon.png Pôvodca textu príspevku: EvaB. http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost-right.png (http://www.porada.sk/t101034-p198-stavebne-povolenie-rady-skusenosti.html#post2251966)

Chceme postaviť prístrešok pre ovce o rozmere cca 5x5 m, štyri steny a strecha, bez podlahy. Konštrukcia bude drevená, pričom nosné (agátové) stĺpy budú zapustené bez betónovania do zeme asi 60 cm. Je potrebné stavebné povolenie alebo ohlásenie drobnej stavby? Je (§43 stavebného zákona bod c) ukotvenie pilótami, bod e) umiestnenie pod zemou) alebo nie je takáto stavba pevne spojená so zemou ?
Ďakujem.



Jednoznačne je to stavba, to že je do 25 m21, neznamená, že je drobná na ohlášku. Ak má byť drobnou stavbou musí najskôr splniť to, že je doplnkovou stavbou k hlavnej stavbe (§ 139b ods. 6 SZ) CIMOM

Ešte si to chcem ujasniť. Ak je to stavba/drobná stavba, ide o ukotvenie pilótami alebo umiestnenie pod zemou? Ako by sa dalo takéto niečo postaviť bez toho, aby to bolo klasifikované ako stavba/drobná stavba?
Ďakujem.
mami2709
21.02.13,08:37
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či viete poradiť aj v podobnej situácii avšak vo vzťahu dvoch podnikateľ.subjektov? SRO1 vlastní pozemok, na ktorom má SRO2 zriadené vecné bremeno práva prechodu a prejazdu. SRO2 by chcela realizovať vodovodnú, kanalizačnú a plynovú prípojku pre svoju nehnuteľnosť, avšak rozvody musia ísť cez pozemok SRO1. Rada by som vedela, čo všetko potrebuje SRO2 k tomu, aby mohla začať stavebné konanie? Je v takom prípade potrebné stavebné povolenie, alebo stačí len ohlásenie drobnej stavby? Ďakujem veľmi pekne.
VZDY
21.02.13,20:47
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či viete poradiť aj v podobnej situácii avšak vo vzťahu dvoch podnikateľ.subjektov? SRO1 vlastní pozemok, na ktorom má SRO2 zriadené vecné bremeno práva prechodu a prejazdu. SRO2 by chcela realizovať vodovodnú, kanalizačnú a plynovú prípojku pre svoju nehnuteľnosť, avšak rozvody musia ísť cez pozemok SRO1. Rada by som vedela, čo všetko potrebuje SRO2 k tomu, aby mohla začať stavebné konanie? Je v takom prípade potrebné stavebné povolenie, alebo stačí len ohlásenie drobnej stavby? Ďakujem veľmi pekne.

1. Ak má SRO2 už postavenú a skolaudovanú budovu, prípojky spĺňajú definíciu drobnej stavby.
Teda stačí stavbu ohlásiť.
2. Ak budova SRO2 ešte nestojí, prípojky budú zahrnuté v stavebnom povolení na budovu. /po novom však spoplatnené zvlášť/ Právo stavať na pozemku SRO 1 dokladujete listom vlastníctva so zapísaným vecným bremenom. SRO 1 bude zrejme účastníkom konania /ako vlastníci susedného pozemku, v konaní majú presne rovnaké práva ako ďaľší susedia/.
mami2709
28.02.13,10:31
Ďakujem za odpoveď. Bude to prvá možnosť. SRO2 kúpila už postavenú a skolaudovanú budovu /cca. z roku 1968/ a potrebuje teraz doriešiť prípojky. Ďakujem.
bullyshade
28.02.13,11:13
Ahojte. Cimon chcel by som teba poprosit o radu. Uz sme to davnejsie riesili a doporucil si nieco a teraz sa to posunulo dalej. Takze vec:
Pozemok v zastavanom uzemi obce, preluka medzi 2 stavbami, ustne vyjadrenie starostu, ze je vhodny na zastavbu, lenze v danej lokalite nie je spracovany uzemny plan, tak sme sa dvaja dali dokopy, lebo nasa vylucna potreba zapricinila, ze kedze obec nema peniaze na UP, tak sme to na zaklade zmluvy zaplatili a obec to dala obstarat. Autorizovany architekt vypracoval doplnok UP, prisli pripomienky vsetkych dotknutych organov kladne. Lenze po termine prisli pripomienky niekolkych obcanov napr citujem" tieto stavby ISTE nesplnia poziadavky stav. z. a slov. tech. noriem pokial ide o odstup k susediacim stavbam" toto sa podla mna posudzuje az v uzemnom konani a nie pri doplnku UP a okrem toho moj pozemok ma cez 9 m sirku a od stavby susednej by bola moja cca 7-8m aj od hranice 2m splnim. Podotknem ze ide o dom/chata na rekreaciu so sirkou 5m tak ako je tam mnozstvo inych. Dalej vyjadrenie obcana " Treba zachovat pravo prechodu cez pozemky do zahrad, na luky a do lesa..." Ziadne bremeno prava prechodu nie je ani nikdy nebolo, pozemok mam ohradeny plotom uz desiatky rokov :) a nik tadial nema pravo chodit ani nechodi... Dalej " Sme presvedceni, ze realizaciou novej stavby by malo okrem ineho negativny dopad na urbanisticku a architektonicku kvalitu prostredia" Ved tam nie je ziadna uzavera ani ine obmedzenie a zakon hovori jasne o odstupoch stavieb od hranic a tiez inych stavieb... Domy v tej lokalite su postavene skoro od hranice po hranicu bez volnych pozemkov a ja necham medzery... Dalej " v danej lokalite bol pozorovany prelet orla skalneho" som uprostred osady medzi domami a orol tam nikdy nehniezdil ani lietat som tam jakziv ziadneho nevidel... A orol prelietava ponad polovicu uzemia SR.
No a obec vyhodnotila tieto pripomienky aj ked su po termine a na zaklade nich obecne zastupitelstvo rozhodlo o vypusteni mojej parcely z toho doplnku UP, ktory sme si zaplatili.
Podotknem, ze som svoj pozemok odmietol v minulosti predat tym co pisali pripomienky. Chceli ho aby si tam ich syn postavil dom a bol blizko... :(
Starosta mi teraz povie, ze ta rodina su jeho volici a tiez tam maju dalsiu rodinu a ked si ich pohneva, co bude robit pri dalsich volbach. Ze odhliadnuc od toho co si o tom on mysli, ze poslanci taktorozhodli a hotovo. Ten isty princip asi ako on odprezentoval...
Cimon, skus k tomuto nieco prosim ta. Lebo ja som uz bezradny. Ci dat preskumat rozhodnutie obecneho zastupitelstva prokuratorovi, alebo skus poradit nieco prosim ta. Vopred dakujem
oli1988115
01.03.13,18:36
Zdravim Vás.
Potreboval by som od Vás radu. S priateľkov si chceme postaviť dom. Jej rodičia mali veľku parcelu z ktorej sme si dali tretinu zamerat a prepisat na seba. Parcela sa nachadza v extravilane obce ale je zahrnuta v uzemnom plane na individualnu bytovu vystavbu. Na pozemku nie su inž. siete ale od plynarni, elektrarni, telekomunikacii, ciest, vynatie z podneho fondu ... sme dostali kladne vyjadrenia. V priebehu tychto vybavovacie sme skusali ziadat aj o to aby nám elektrarne na ich naklady predlzili siet na pozemok (nepodstatne aj tak sa to nepodarilo) na co sme potrebovali od starostky vyjadrenie, kde sa vyjadrila ze sa jedna o pozemok urceny na individualnu bytovu vystavbu a este nam aj vravel ze fajn ze to vybavujeme v zime ze si mame aj projekt domu uz kupit a pod, prosto zatial ziaden problem. A teraz nastava problem ... Starostka naprojektovala cez pozemok priatelkynych rodicov kanal ku vzdialenejsej lokalite. Priatelkyn otec jej vsak nechce dovolit po jeho pozemku tento kanal tahat ( nasho pozemku sa tento kanal netyka, tato cas pozemku je uplne inede). Teraz ked uz mame vybavene vsetky papiere a chceme ziadat o uzmene konanie nam starostka oznamila ze to len tak jednoducho nepojde (aj ked doposial tvrdila opak a mame aj to vyjadrenie co som pisal skor o tom ze pozemok je urceny na individualni bytovu vystavbu a je aj v uzemnom plane obce na to urceny). Tato cast obce urcena na ind. byt vystavbu ma len 3 parcely. Nasu priatelkynych rodicov a este jedna rodina, ktrora tam uz byva. Pani starostka sa zacala ohanat tym ze v tom uzemnom plane ma na nasich pozemkoch zakreslenu cesticku a asi 12 domcekov a tym ze my sme z tej rodicovskej veclekej parcely vyclenili len jeden pozemok na ktorom chceme stavat tak ze to neni uz v sulane s uzemnym planom kde je ich 12 ... Moze nam ona urcovat ako ja mam rozdelit parcelu a kolko domov ja mam na nu postavit ??? Ja ani nechapem ako je mozne ze na tom nasom pozemku si ona mohla takyto uzemny plan urobit. A ked uz aj hovorime o uzmenom plane. Vzdy som videl len uzemne plany kde bolo to uzemie napr urcene na vystvabu oznacene len srafovanim, ziadne domaceky, ziadne orientacie a podobne ... Dalej jej tam vadi ze sme si vybavili vynimku na vstup z cesty a ze ona uz dalsiu taku vynimku nedostane. Ale nechapem na co by jej ta vynimka bola ked vsetky okolite pozemky su rodicov mojej priatelky, preco ju boli hlava. No prosto mam pocit taky že nas stale nahovarala aby sme si povybavovali vsetky papierovacky objednali projekt (naliali do toho 2000 E) a ona ma nas teraz pekne v hrsti. Keby to tvrdila na zaciatku ze to nepojde a robila problemy a nedala nam ten papier pre tie elektrarne ze je to na byt vystavbu tak od toho odskocime, ale prave naopak, este nas posmelovala aj ked to teraz popiera. No vsetky pie problemy preco sa to neda by sa dali vyriesit ak by priatelkyn otec podpisal ze cez jeho pozemok moze ist kanal. ZAZRAK, zrazu by to islo. Pripada mi to ako zamerne uvedenie nas do omylu a hnusne vydieranie. Tak sme nakoniec tu ziadost na uzemne ani nepodali, bolo nam luto tych 40 eur vyhodit ked aj tak z toho, nic ale mame tam ziadost na ohlasenie drobnej stavby na el. stlp ku ktorej sa nam tiez doposial nevyjadrila s ustnym odvovodnenim ,,ze je tu stale ten problem a caka na priatelkyneho ocka kedy to pride vyriesit,, Pritom nas pozemok v tym jej kanalom nic nema. Je od neho vzdialeny 25 metrov. A dalsie vec na tom tretom pozemku ktory je zahrnuty v tom uzemnom plane ako ind. byt. vystavba (nas, priatelkynch rodicov a susedov) si sused postavil dom. A tiez rozmer jeho domu ani velkost pozemku nezodpoveda tym pokreslenym stvorcekom v uzemnom plane, ktotrym sa ona uhana. Jeho pozemok je tiez uz extravilane a jemu to povolenie podpisala. Prosto zda sa mi to ako hnusne vydieranie ... Skusne mi poradit. V podelok idem za veducou uzemneho rozhodovania na mestkom uradev Presove pod ktre spade aj obec Zaborske, lebo je to moja znama ci mi nejako neporadi, ale ako citam tak na starostov a ich odbornost v problematike vystavy aj ked ma vystudovane murar - casnik neni ziaden organ co by ich riadil. Skuste mi poradit co mam robit. Mame aj ine pozemky, ale nech ma potom k nahrade vsetky tie poplatky a projekt domu, ked nas cely cas zavadzala. Dakujem velmi pekne za radu. Ak by ste chceli poslat nejake papiere tak mi napiste naskenujem .... Dakujem este raz
deniel90101ma
04.03.13,13:31
Caute ak idem zateplovat,tahat novy privod el. a plynu ,idem menit strechu pri tejto oprave RD sa nezmenia obrysi budovi iba zmenim tvar strechy z ihlanu na klasicke acko.Potrebujem stavebne povolenie?ak ano co ak si ho nevybavim a zacnem bez neho?mame dobrych susedov takze s nimy by problem nebol.
deli.
04.03.13,15:50
Caute ak idem zateplovat,tahat novy privod el. a plynu ,idem menit strechu pri tejto oprave RD sa nezmenia obrysi budovi iba zmenim tvar strechy z ihlanu na klasicke acko.Potrebujem stavebne povolenie?ak ano co ak si ho nevybavim a zacnem bez neho?mame dobrych susedov takze s nimy by problem nebol.

Jednoznačne ÁNO, treba stavebné povolenie. Ak ho nevybavíte, pôjdete robiť čiernu stavbu. Dnes už neudávajú len susedia, ale aj starostovia, vzdialení susedia,... No a pozor na nový presah strechy, aby neprečnieval k susedovi, to by bolo v budúcnosti na súd a určite nie na "dobrých susedov".
doboška
20.03.13,12:13
Zdravím Vás, rada by som vedela Váš názor na výmenu brány, ktorá je súčasťou plota. Vymenila som starú (otváraciu) bránu za novú posuvnú s tým, že neohlasovala som to na stav.úrad, nakoľko som to brala ako bežné udržiavacie práce (oprava a výmena oplotenia bez zmeny trasy). Stav.úrad však začal proti mne priestupkové konanie a musela som si dať ohlásenie drobnej stavby. Je pravda, že stĺpy, ktoré držia bránu a koľajnica sú zabetónované v zemi a sú mimo pôvodnej trasy (čo je logické, keďže brána sa bude posúvať presne po trase tej starej brány).Teraz je stav.úrad ticho, ja tiež, ale už upynul mesiac (mám to brať, že nemajú námietky??) Oni by chceli, aby som bránu viedla z vnútornej strany domu, lebo že sa bude vysúvať do chodníka a že by mohla ohroziť chodcov (koľajnica je zabudovaná dokonca v pozemku inej osoby, o čom sme ale ani nevedeli, povedali nám to až na stav.úrade). Pokiaľ by chceli nariadiť ostránenie stavby, museli by argumentovať verejným záujmom,ale rozpor s ním ja nevidím. Stav je taký, že mám rozostavanú bránu a čakám a stav.úrad je nečinný. zákon ani nepozná dodatočné ohlásenie "drobnej stavby", neoznámili mi, že to chcú riešiť cez stavebné povolenie a ohlásenie tam mám (nekompletné, bez príloh a nevyzvali ma k ničomu). Čo vy na to? ďakujem
Miloš Mičega - CIMOM TN
28.03.13,10:17
http://www.porada.sk/images/misc/quote_icon.png Pôvodca textu príspevku: EvaB. http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost-right.png (http://www.porada.sk/t101034-p198-stavebne-povolenie-rady-skusenosti.html#post2251966)

Chceme postaviť prístrešok pre ovce o rozmere cca 5x5 m, štyri steny a strecha, bez podlahy. Konštrukcia bude drevená, pričom nosné (agátové) stĺpy budú zapustené bez betónovania do zeme asi 60 cm. Je potrebné stavebné povolenie alebo ohlásenie drobnej stavby? Je (§43 stavebného zákona bod c) ukotvenie pilótami, bod e) umiestnenie pod zemou) alebo nie je takáto stavba pevne spojená so zemou ?
Ďakujem.




Ešte si to chcem ujasniť. Ak je to stavba/drobná stavba, ide o ukotvenie pilótami alebo umiestnenie pod zemou? Ako by sa dalo takéto niečo postaviť bez toho, aby to bolo klasifikované ako stavba/drobná stavba?
Ďakujem.


1. o ukotvenie pilótami - je to stavba


alebo umiestnenie pod zemou - je to stavba


CIMOM
Miloš Mičega - CIMOM TN
28.03.13,10:22
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či viete poradiť aj v podobnej situácii avšak vo vzťahu dvoch podnikateľ.subjektov? SRO1 vlastní pozemok, na ktorom má SRO2 zriadené vecné bremeno práva prechodu a prejazdu. SRO2 by chcela realizovať vodovodnú, kanalizačnú a plynovú prípojku pre svoju nehnuteľnosť, avšak rozvody musia ísť cez pozemok SRO1. Rada by som vedela, čo všetko potrebuje SRO2 k tomu, aby mohla začať stavebné konanie? Je v takom prípade potrebné stavebné povolenie, alebo stačí len ohlásenie drobnej stavby? Ďakujem veľmi pekne.

Na vodovodnú, kanalizačnú a plynovú prípojku postačí ohlásenie podľa § 57 ods. 1 SZ (sú to drobné stavby podľa § 139b ods. 7 SZ) - za každú sa platí 10,00 €.

Stavebník musí preukázať, že je vlastníkom stavebného pozemku, alebo že má k nemu Iné právo. Iné právo je uvedené v § 139 ods. 1 SZ :

§ 139
Vymedzenie niektorých pojmov
(1) Pod pojmom "iné práva k pozemkom a stavbám" použitým v spojení "vlastnícke alebo iné práva k pozemkom a stavbám na nich" sa podľa povahy prípadu rozumie

a) užívanie pozemku alebo stavby na základe nájomnej zmluvy, dohody o budúcej kúpnej zmluve alebo dohody o budúcej zmluve o vecnom bremene, z ktorých vyplýva právo uskutočniť stavbu alebo jej zmenu, 13)
b) právo vyplývajúce z vecného bremena spojeného s pozemkom alebo stavbou, 13a)
c) právo vyplývajúce z iných právnych predpisov, 13b)
d) užívanie pozemku alebo stavby na základe koncesnej zmluvy, z ktorej vyplýva právo uskutočniť stavbu alebo jej zmenu.13c)

CIMOM
Miloš Mičega - CIMOM TN
28.03.13,10:25
Caute ak idem zateplovat,tahat novy privod el. a plynu ,idem menit strechu pri tejto oprave RD sa nezmenia obrysi budovi iba zmenim tvar strechy z ihlanu na klasicke acko.Potrebujem stavebne povolenie?ak ano co ak si ho nevybavim a zacnem bez neho?mame dobrych susedov takze s nimy by problem nebol.


Na taký rozsah prác treba stavebné povolenie.

Stavať bez ? otázka a odpoveď : :confused:

CIMOM
Miloš Mičega - CIMOM TN
28.03.13,10:28
Zdravím Vás, rada by som vedela Váš názor na výmenu brány, ktorá je súčasťou plota. Vymenila som starú (otváraciu) bránu za novú posuvnú s tým, že neohlasovala som to na stav.úrad, nakoľko som to brala ako bežné udržiavacie práce (oprava a výmena oplotenia bez zmeny trasy). Stav.úrad však začal proti mne priestupkové konanie a musela som si dať ohlásenie drobnej stavby. Je pravda, že stĺpy, ktoré držia bránu a koľajnica sú zabetónované v zemi a sú mimo pôvodnej trasy (čo je logické, keďže brána sa bude posúvať presne po trase tej starej brány).Teraz je stav.úrad ticho, ja tiež, ale už upynul mesiac (mám to brať, že nemajú námietky??) Oni by chceli, aby som bránu viedla z vnútornej strany domu, lebo že sa bude vysúvať do chodníka a že by mohla ohroziť chodcov (koľajnica je zabudovaná dokonca v pozemku inej osoby, o čom sme ale ani nevedeli, povedali nám to až na stav.úrade). Pokiaľ by chceli nariadiť ostránenie stavby, museli by argumentovať verejným záujmom,ale rozpor s ním ja nevidím. Stav je taký, že mám rozostavanú bránu a čakám a stav.úrad je nečinný. zákon ani nepozná dodatočné ohlásenie "drobnej stavby", neoznámili mi, že to chcú riešiť cez stavebné povolenie a ohlásenie tam mám (nekompletné, bez príloh a nevyzvali ma k ničomu). Čo vy na to? ďakujem


Ťažko zhodnotiť presný rozsah prác, takže neviem posúdiť či možnmo aplikovať § 139b ods. 15 SZ - bežné udržiavacie práce.

Dodávam len jedno :

SZ nepozná pojem dodatočné ohlásenie drobnej stavby - stavebnej úpravy.

Ak chce stavebný úrad túto vec riešiť zákonným spôsobom (povolením), tak je to len cez § 88a SZ - dodatočné povolenie stavby.

CIMOM
gizmo16
29.03.13,11:13
:)
bullyshade
03.04.13,10:42
ahojte. Prosim ta Cimom, na strane 199 som vlozil otazku (od bullyshade). Mohol by si na to prosim pozriet? dakujem