Ka-Be
09.04.13,12:27
dobrý deň,
prosím Vás o radu. Plánujeme kúpiť pozemok 8m široký a stavať RD z jednej strany na hranici (susedov dom tam už je) a z druhej strany 1,5 m od hranice. Sused, ktorý je na hranici tvrdí, že my tak stavať nemôžeme a nebude s tým súhlasiť. Ale my vieme, že ak ho trvalo neobmedzíme v užívaní pozemku, stavba na hranici je možná. Tak aj nám povedali na stavebnom úrade. Ak bude namietať takto na stavebnom konaní, ako rozhodne stavebný úrad? je to oprávnená námietka?

Ešte druhá otázka, statik nám hovoril, že musíme dodržať hĺbku jeho základov (nie nižšie alebo vyššie)...
ďakujem
Ka-Be
10.04.13,06:39
posúvam
tatika1
13.04.13,12:04
Ahoj CIMON, dostala som od manžela zmluvu o budúcej darovacej zmluve a tým chcem vstúpiť do stavebného konania..pričom stavebné povolenie bolo vydané len na manžela-kvôli vlastníctve pozemku. Staviame už ale tretí rok a neviem, či musím, najprv požiadať o predlženie SP, alebo to nie je potrebné a stačí ak rovno napíšem žiadosť o zmenu stavby ešte pred jej dokončením a odôvodním to tým ˝iným právom˝ktoré som od manžela dostala- budúca darovacia zmluva
Tomáš.
16.04.13,18:40
Dobrý večer,

Chcel by som si postaviť chatu na trvalé bývanie. Na ornej pôde, bez inžinierských sieti, chcem tam mať fotovoltaicke panely na elektriku, vodu zo studňe, a čističku odpadových vôd.

Da sa to posvaviť ako drobná stavba keby mala 25m2 a výšku 4,5 metra.
Stavebný zákon č.50/1976
§139b

Drobné stavby sú stavby, ktoré majú doplnkovú funkciu pre hlavnú stavbu (napr. pre stavbu na bývanie, pre stavbu občianskeho vybavenia, pre stavbu na výrobu a skladovanie, pre stavbu na individuálnu rekreáciu) a ktoré nemôžu podstatne ovplyvniť životné prostredie, a to

a) prízemné stavby, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 25 m2 a výška 5 m, napríklad kôlne, práčovne, letné kuchyne, prístrešky, zariadenia na nádoby na odpadky, stavby na chov drobného zvieratstva, sauny, úschovne bicyklov a detských kočíkov, čakárne a stavby športových zariadení,
b) podzemné stavby, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 25 m2 a hĺbka 3 m, napríklad pivnice, žumpy.

Mohli by ste mi poradiť? :)

alebo ako jednoduchá stavba, keby to bola jednoduchá stavba stačilo by ohlásenie stavebnému úradu?
arizona
16.04.13,18:48
Dobrý večer,

Chcel by som si postaviť chatu na trvalé bývanie. Na ornej pôde, bez inžinierských sieti, chcem tam mať fotovoltaicke panely na elektriku, vodu zo studňe, a čističku odpadových vôd.

Da sa to posvaviť ako drobná stavba keby mala 25m2 a výšku 4,5 metra.
Stavebný zákon č.50/1976
§139b

Drobné stavby sú stavby, ktoré majú doplnkovú funkciu pre hlavnú stavbu (napr. pre stavbu na bývanie, pre stavbu občianskeho vybavenia, pre stavbu na výrobu a skladovanie, pre stavbu na individuálnu rekreáciu) a ktoré nemôžu podstatne ovplyvniť životné prostredie, a to

a) prízemné stavby, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 25 m2 a výška 5 m, napríklad kôlne, práčovne, letné kuchyne, prístrešky, zariadenia na nádoby na odpadky, stavby na chov drobného zvieratstva, sauny, úschovne bicyklov a detských kočíkov, čakárne a stavby športových zariadení,
b) podzemné stavby, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 25 m2 a hĺbka 3 m, napríklad pivnice, žumpy.

Mohli by ste mi poradiť? :)

alebo ako jednoduchá stavba, keby to bola jednoduchá stavba stačilo by ohlásenie stavebnému úradu?
k vyznacenemu : ...Doplnove stavby k uz postavenemu domu !!!, tzn. napr.sopa,ci garaz atd. K comu chces ty postavit doplnovu sluzbu?

- zisti si na obci a stav. urade, ci ti vobec na ornej pode dovolia stavat

hod si hore do vyhladavaca "mobilny dom" tam mas zopar dobrych rad ;)
Juliettee
18.04.13,20:09
Dobrý. Sused staval menšiu stavbu( prístrešok pre traktor), nevypýtal si povolenie a má to len 90 cm od steny môjho domu. Aká je nutná vzdialenosť stavby v blízkosti môjho domu.
erika5001
19.04.13,07:02
chcem sa spýtať, viete niekto či treba nejaké špeciálne stavebné povolenie, ak sa bude podkopávať obecná cesta s krtkom, ked ideme zavádzať vodovodnú prípojku k rod. domu? obec nám už stavebné povolenie dala, ale neviem, či tam treba ešte nejaké orgány zahrnúť?! dakujem
daniela2209
24.04.13,15:37
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, sused chce na svojom dome navýšiť múry a strechu o cca 1,5m, tým nám však úplne zabráni, aby sme mali v
dvoch izbách svetlo, nakoľko sú otočené smerom k nemu a pomerne blízko cca 3-4 m, má vôbec zmysel podať v tejto záležitosti námietku voči stavebnému konaniu?.
ďakujem
wagner
24.04.13,20:37
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, sused chce na svojom dome navýšiť múry a strechu o cca 1,5m, tým nám však úplne zabráni, aby sme mali v
dvoch izbách svetlo, nakoľko sú otočené smerom k nemu a pomerne blízko cca 3-4 m, má vôbec zmysel podať v tejto záležitosti námietku voči stavebnému konaniu?.
ďakujem
Námietku môžete podať, požadujte svetlo technický posudok pre tie izby, ktoré by múr zatienil.
Zitulda
24.04.13,21:16
chcem sa spýtať, viete niekto či treba nejaké špeciálne stavebné povolenie, ak sa bude podkopávať obecná cesta s krtkom, ked ideme zavádzať vodovodnú prípojku k rod. domu? obec nám už stavebné povolenie dala, ale neviem, či tam treba ešte nejaké orgány zahrnúť?! dakujem

Dobrý deň erika 5001...Na obecnom úrade Ťa mali už pri vydávaní stavebného povolenia na vodovodnú prípojku upozorniť, že máš požiadať odbor dopravy pre povolenie o prekopávku cesty. Takže opýtaj sa toho "pána odborníka":)kde máte odbor dopravy a tam si podaj žiadosť. Oni ti vydajú povolenie a mali by Ti v tom napísať svoje podmienky atď.
daniela2209
25.04.13,05:53
dakujem, taktiež by som sa ešte chcela spýtať, jeho dom stojí na hranici s naším pozemkom, na celú dlžku svojho domu chce dať strešné okná smerujúce na náš pozemok, čiže tým stratíme akékoľvek súkromie, nakoľko naše okná sú otočené na jeho dom, tak aby tiež neboli otočené k susedom, s ktorými sme tiež na hranici pozemku. Môže si takto nasmerovať strešné okná?
wagner
25.04.13,20:38
dakujem, taktiež by som sa ešte chcela spýtať, jeho dom stojí na hranici s naším pozemkom, na celú dlžku svojho domu chce dať strešné okná smerujúce na náš pozemok, čiže tým stratíme akékoľvek súkromie, nakoľko naše okná sú otočené na jeho dom, tak aby tiež neboli otočené k susedom, s ktorými sme tiež na hranici pozemku. Môže si takto nasmerovať strešné okná?

Vyhláška k stavebnému zákonu o stavbe na hranici hovorí :
§ 6
Odstupy stavieb
(1) Vzájomné odstupy stavieb musia spĺňať požiadavky urbanistické, architektonické, životného prostredia, hygienické, veterinárne, ochrany povrchových a podzemných vôd, ochrany pamiatok, požiarnej bezpečnosti, civilnej ochrany, požiadavky na denné osvetlenie a preslnenie a na zachovanie pohody bývania. Odstupy musia umožňovať údržbu stavieb a užívanie priestorov medzi stavbami na technické alebo iné vybavenie územia a činnosti, ktoré súvisia s funkčným využívaním územia.

(2) Stavbu možno umiestniť na hranici pozemku, len ak jej umiestnením nebude trvalo obmedzené užívanie susedného pozemku na určený účel.

(3) Ak rodinné domy vytvárajú medzi sebou voľný priestor, vzdialenosť medzi nimi nesmie byť menšia ako 7 m. Vzdialenosť rodinných domov od spoločných hraníc pozemkov nesmie byť menšia ako 2 m.

(4) V stiesnených územných podmienkach možno vzdialenosť medzi rodinnými domami znížiť až na 4 m, ak v žiadnej z protiľahlých častí stien nie sú okná obytných miestností; v týchto prípadoch sa nevyžaduje dodržanie vzdialeností od spoločných hraníc pozemkov podľa odseku 3.

(5) Iné riešenia vzdialeností rodinných domov, ako sú ustanovené v odsekoch 3 a 4, možno určiť iba na podklade výpočtov a meraní preukazujúcich splnenie požiadaviek na vzájomné vzdialenosti podľa odseku 1 alebo podľa územného plánu zóny.

(6) Vzdialenosť priečelí budov, v ktorých sú okná obytných miestností, musí byť najmenej 3 m od okraja pozemnej komunikácie; táto požiadavka neplatí pre budovy umiestňované v stavebných medzerách radovej zástavby.

(7) Vzájomné odstupy a vzdialenosti treba merať na najkratších spojniciach medzi vonkajšími povrchmi obvodových stien, ďalej od hraníc pozemkov a okrajov pozemnej komunikácie. Vystupujúca časť stavby sa zohľadňuje, ak vystupuje viac ako 1, 50 m od steny.
wagner
25.04.13,20:42
A ešte prikladám z vyhlášky o osvetlení miestností:
§ 17
(1) Návrh denného osvetlenia sa musí posudzovať spoločne so súvisiacimi činiteľmi, so združeným a umelým osvetlením, preslnením vrátane vplyvu okolitých budov a stálej zelene, ako aj vplyvu navrhovanej stavby na existujúcu zástavbu s cieľom dosiahnuť vyhovujúce podmienky zrakovej pohody s minimálnou celkovou spotrebou energií v súlade so slovenskými technickými normami.16)

(2) Obytná miestnosť musí mať zabezpečené dostatočné denné osvetlenie, priame vetranie a má byť dostatočne vykurovaná s možnosťou regulácie tepla.

(3) V miestnosti, ktorá svojou polohou, veľkosťou a stavebným usporiadaním spĺňa požiadavky na pobyt osôb (pobytová miestnosť), denné osvetlenie sa navrhuje v závislosti od jej funkčného využitia a od dĺžky pobytu osôb.

(4) Pobytová miestnosť musí mať zabezpečené priame alebo nútené vetranie a musí byť dostatočne vykurovaná vykurovacím systémom umožňujúcim reguláciu tepla.

(5) Priestor na osobnú hygienu a umiestnenie záchodovej misy, priestor na varenie, komora na uskladnenie potravín musia byť dostatočne odvetrávané. Priestor na osobnú hygienu a priestor na varenie musia byť vykurované s možnosťou regulácie tepla.

(6) Byt nesmie byť vetraný do priestorov domového vybavenia alebo domovej komunikácie s výnimkou otvorenej pavlače.

(7) Vetranie a osvetlenie príslušenstva bytu sú prípustné aj zo svetlíkovej a vetracej šachty, ak tieto majú pôdorys najmenej 5 m2 a dĺžku kratšej strany najmenej 1 500 mm. Dno šachty má byť prístupné, ľahko čistiteľné, odvodnené a má mať odtok s pachovým uzáverom. Do svetlíkovej alebo vetracej šachty možno napojiť len vetranie miestností rovnakého charakteru po celej výške šachty. Nesmú v nich byť umiestnené rozvody a inštalácie.

§ 18
(1) V pobytovej miestnosti s dlhodobým pobytom ľudí musí byť zaručená zraková pohoda a ochrana pred oslnením.

(2) Byt musí byť preslnený. Preslnenie sa posudzuje podľa slovenskej technickej normy.17)
arizona
05.05.13,10:19
chcem sa spýtať, viete niekto či treba nejaké špeciálne stavebné povolenie, ak sa bude podkopávať obecná cesta s krtkom, ked ideme zavádzať vodovodnú prípojku k rod. domu? obec nám už stavebné povolenie dala, ale neviem, či tam treba ešte nejaké orgány zahrnúť?! dakujem

Dobrý deň erika 5001...Na obecnom úrade Ťa mali už pri vydávaní stavebného povolenia na vodovodnú prípojku upozorniť, že máš požiadať odbor dopravy pre povolenie o prekopávku cesty. Takže opýtaj sa toho "pána odborníka":)kde máte odbor dopravy a tam si podaj žiadosť. Oni ti vydajú povolenie a mali by Ti v tom napísať svoje podmienky atď.
Treba schvalenie odboru dopravy aj vtedy,ak sa nejedna o hlavnu cestu,ale iba o "bocnu",ktora patri obci?
wagner
05.05.13,20:15
chcem sa spýtať, viete niekto či treba nejaké špeciálne stavebné povolenie, ak sa bude podkopávať obecná cesta s krtkom, ked ideme zavádzať vodovodnú prípojku k rod. domu? obec nám už stavebné povolenie dala, ale neviem, či tam treba ešte nejaké orgány zahrnúť?! dakujem

Dobrý deň erika 5001...Na obecnom úrade Ťa mali už pri vydávaní stavebného povolenia na vodovodnú prípojku upozorniť, že máš požiadať odbor dopravy pre povolenie o prekopávku cesty. Takže opýtaj sa toho "pána odborníka":)kde máte odbor dopravy a tam si podaj žiadosť. Oni ti vydajú povolenie a mali by Ti v tom napísať svoje podmienky atď.
Treba schvalenie odboru dopravy aj vtedy,ak sa nejedna o hlavnu cestu,ale iba o "bocnu",ktora patri obci?
Vtedy o tom rozhoduje obec - je to miestna komunikácia. My sme vyžadovali nákres - dopravné značenie, zmluvu o zapožičaní dopravných značiek a stavebný dozor, čas rozkopávky(vopred informovať občanov, zabezpečiť obchádzku alebo rozkopávka na dva krát). Tatkiež podmienka uviesť cestu do pôvodného stavu - buď asfaltovaním, alebo betónovaním.
vlado007
12.05.13,13:09
Dobrý deň,

chcel by som Vás požiadať o radu respektíve vyjadrenie sa na moju otázku.
Páči sa mi projekt RD kde je jeho šírka 9,25m. Mám ale problém, že mám pozemok len 12m široký. Bude s tým problém na katastri pri schvaľovaní?
Okná z obytných miestností nie sú po bokoch. Jeden sused má za plotom ornú pôdu a druhý sused má za plotom sad v tej časti pozemku kde by sme my chceli stavať. Teda druh pozemku je z oboch strán od susedov záhrada.
Čítal som tu, že nie je potreba oboznamovať susedov so skutočnosťou, že budem stavať RD na svojom pozemku, ale pre istotu som im to povedal a problém s tým žiadny nebudú mať. Na papieri to ešte nemám, ale susedské vzťahy tu máme vzorové za čo som rád.
Viete o nejakých skutočnostiach, ktoré by mi takúto stavbu na mojom pozemku znemožnili? Pre vizualizáciu pridávam aj obrázok, kde by som si zhruba RD na pozemku predstavoval umiestniť. (Môj modrý štvorček nie je v mierke a na pozemku bude od hraníc pozemku v rovnakej vzdialenosti. Predstavoval by som si ho v strede)
vlado007
12.05.13,14:10
Ale v podstate by nemal byť prečo problém s touto stavbou. Všetky pozemky v okolí sú takéto menšie a z toho dôvodu sa dodržovali stavby od hranice pozemku po bod kde boli dva metre od ďalšieho a takto je to rad radom. Takže by som mohol stavať od vrchného suseda menej ako 2 metre a od spodného dva metre. Čiže ak mám pozemok 12m, vysnívaný projekt 9,25m. Rozdiel činí 2,75m. Od vrchného suseda môžem stavať 0,75m a od spodného 2m. Suhlasíte s mojou dedukciou? Ďakujem za odpoveď
E15
22.07.13,12:00
Pred 10 rokmi sme si dali robiť geometricý plán. Teraz po problémoch so susedom sme si dali vyhotoviť geometrický plán znova a zistili sme, že nám chýba 100 m2. Môže byť takýto rozdiel a ako mohol vzniknúť?
savier
16.08.13,18:50
Máme pozemok na ktorom je sused ktory si na čierno prerobil chalupu-podkrovie cele nové so strešnymi oknami aj novou verandou bez nášho povolenia. Inžinierske siete ma tiež na našom požemku bez povoleňia a ktomu nema žiadne vecne bremeno prechod cez náš pozemok ani natie inžinierske siete vo všetkom nas ignoruje že to má všetko v poriatku teraz sme to dali na stavebny urad a stavebny urad im to ide zlegalizovať ešte aj urady su na ich strane proste ma všetko urobené na čierno a my chceme si prerobiť staršiu chalupu a vlačia nas po úradoch a právnikoch všetko mame poriadku. viete mi prosim poradiť? /ďakujem
zuzinkazuzu
19.09.13,12:26
Dobry den mam otazku.Kupili sme starsi domcek chceme ho opravovat zacali sme plotom.Cele malo byt z pletiva spodok tvarnice lenze sme presli k susedovi 3cm s tvarnicou a udal nas na stavebnom urade.Stavebny urad nas stopol kvoli tym 3cm a nepodali sme ohlasenie drobnej stavby.Mame dostat pokutu a vybavit si stavebne povolenie na oplotenie pozemku z dovodu ze bol kvoli tomu plotu spor.Mozu to takto riesit?Dalej chceme robit strechu.Projektant nam uz kresli projekt a na stavebnom nam povedali ze najprv ked podame stavebne povolenie tak najprv poslu list vsetkym vlastnikom susednej stavby ze ci budu suhlasit so strechou a ze ak nebudu suhlasit tak nebudeme robit ani strechu.Ja toto nechapem a neverim tomu ze ak sused nesuhlasi tak ja ani s kamienkom na dvore nepohnem.Co mame robit
draik
19.09.13,13:19
Účastníci konania v takomto prípade nič nepovoľujú ani neodsúhlasujú, ale sa k zámeru vyjadrujú. S ich vyjadreniami sa vysporiada stavebný úrad v rozhodnutí.
m@fko
17.10.13,18:07
Zdravym, viete mi poradit? Chcem pivnicu pod mojim bytom v malom bytovom dome premenit. na spalnu. Kde a v akom poradi mam navstivit urady? Viete mi poradit prosim.
buchač
17.10.13,18:28
Zdravym, viete mi poradit? Chcem pivnicu pod mojim bytom v malom bytovom dome premenit. na spalnu. Kde a v akom poradi mam navstivit urady? Viete mi poradit prosim.
Najprv Ti musia odsúhlasiť susedia tú prestavbu ...

Ten zvyšok si preštuduj , je toho viac ...
http://www.landhouse.sk/x-static-page-stavba,_rekonštrukcia_a_vybavovanie_povolení.htm l
m@fko
18.10.13,15:57
S susedmi nebude problem. Takze mam ist na stavebny urad a tam mi poradia ktore vsetky podklady mi treba k stav. povoleniu? Kde zistim kde je moj stavebny urad? ? ?
A druha vec je ako to dostanem do katastra nehnutelnosti? A uz ma zacina boliet hlava z byrokracie.
pavol54
18.10.13,19:53
S susedmi nebude problem. Takze mam ist na stavebny urad a tam mi poradia ktore vsetky podklady mi treba k stav. povoleniu? Kde zistim kde je moj stavebny urad? ? ?
A druha vec je ako to dostanem do katastra nehnutelnosti? A uz ma zacina boliet hlava z byrokracie.
obecný úrad je stavebný úrad (niekedy vytvára spoločný)
do katastra nehnuteľností sa dostaneš pomocou 8€kolku a platného OP
m@fko
19.10.13,13:35
S susedmi nebude problem. Takze mam ist na stavebny urad a tam mi poradia ktore vsetky podklady mi treba k stav. povoleniu? Kde zistim kde je moj stavebny urad? ? ?
A druha vec je ako to dostanem do katastra nehnutelnosti? A uz ma zacina boliet hlava z byrokracie.
obecný úrad je stavebný úrad (niekedy vytvára spoločný)
do katastra nehnuteľností sa dostaneš pomocou 8€kolku a platného OP
Pridem a len im poviem ze sa mi zvacsil byt a hotovo? Co im musim zdokladovat aby mi to aj na papier dali, zvacsi sa mi tym padom podiel na obytnej casti bytoveho bloku.
bernak22
18.03.14,13:28
Aká je doba platnosti stavebn. povolenia (SP)? Je to bližšie definované v SZ?
Vďaka za odpoveď
p1976
20.03.14,09:43
ahoj, chceme stavat bungalov v zahradkarskej lokalite, kde je podla VZN max. zastavanost 10 %, ale podla stavebneho zakona sa moze na 1 parcele zastavat 80 m2. Vedlajsi pozemok je tiez nas. Mozme dostat stavebne povolenie (http://www.porada.sk/stavebne-povolenie#__AUTOKW) na 120 m2 zastavanej plochy? Ide o Geder/Kosicka Nova Ves. Dakujem
lunek
09.04.14,08:56
Dobrý deň,

Z priateľkou by sme sa chceli pustiť do prístavby k rodinnému domu. Mám pár nedoriešených otázok.

Máme to naplánované tak, že by vznikli 2 samostatné domácnosti. k RD by sa pristavila spálňa, kuchyňa s obyvačkou a pribudol by ďalší vchod cca 80m3. Využily by sme aj priestory z pôvodného RD (chodby by sa prerobili na WC a sprchu+ zdielaná všetka technológia). Do RD sa nebudú robiť zásadné konštručné zmeny. 1 veľké okno sa prerobí na vchod a druhé veľké okno sa prerobí na prechod do novej prístavby. Ostatné priečky zostanú prakticky nezmenené.

otázka č.1
Majiteľkou RD a okolitého pozemku je moja mama. Je možnosť, aby som bol majiteľom iba pozemku na ktorom bude prístavba stáť (http://www.porada.sk/stat#__AUTOKW) a tej časti RD ktorá bude využitá na vytvorenie novej domácnosti? cca 40m3 je to +-1/3 celej rozlohy RD. Ide mi hlavne o to či mi to neskomplikuje vybavovanie stavebného povolenia, a vybavovanie hypotéky.

otázka č.2
Ako je to so zdielaním jednotlivých inžinierskych sietí. Nakoľko to budú 2 samostatné domácnosti s dvoma majiteľmi, je nutné aby na každú inžiniersku sieť bola nová prípojka? Napr1, kúrenie (http://www.porada.sk/kurenie#__AUTOKW) bude pre obe domácnosti spoločné, tak 2 plynové prípojky sú úplne zbytočné. Napr2. práve riešim prípojku na kanalizáciu a rekonštrukciu vodovodu. Potrubia a technické riešenie už dimenzujem na možnosť pripojenia ďalšej domácnosti. Hádam to nerobím zbytočne.

otázka č.3
prístavbu plánujeme riešiť tzv. za pochodu, postupne ako bud stavba (http://www.porada.sk/stavba#__AUTOKW) rásť sa budeme sťahovať do nových priestorov. napr. novú spálňu už budeme využívať, aj keď kuchyňa ešte nebude hotová. Može z toho vzniknúť neaký problém, že tam budeme bývať už pred kolaudáciou?

ďakujem za odpovede
Janko Hraško2
01.02.15,01:19
Zdravím,

riešil niekto stavebné povolenie na plot? Kedže sme si kúpili stavebný pozemok ,ale na stavbu domu momentálne nemáme dosť peňazí, tak si chceme aspoň tento pozemok oplotiť aby nám tam nemohli vojsť elektrikári a umiestniť si stĺp napr na stred pozemku. Zároveň by sme si tam mohli vysadiť nejaké stromčeky ,a aby nám počernejší kamaráti ich nechodili oberať potrebujeme plot. Lenže plot bude prvá stavba na tomto pozemku tak bude potrebné aj stavebné povolenie.. riešil niekto takýto problém? Potrebujem teraz ísť za architektom aby mi nakreslil ako vyzerá pletivový plot? :D
Miloš Mičega - CIMOM TN
24.11.15,12:28
Zdravím,

riešil niekto stavebné povolenie na plot? Kedže sme si kúpili stavebný pozemok ,ale na stavbu domu momentálne nemáme dosť peňazí, tak si chceme aspoň tento pozemok oplotiť aby nám tam nemohli vojsť elektrikári a umiestniť si stĺp napr na stred pozemku. Zároveň by sme si tam mohli vysadiť nejaké stromčeky ,a aby nám počernejší kamaráti ich nechodili oberať potrebujeme plot. Lenže plot bude prvá stavba na tomto pozemku tak bude potrebné aj stavebné povolenie.. riešil niekto takýto problém? Potrebujem teraz ísť za architektom aby mi nakreslil ako vyzerá pletivový plot? :D

Zdravím,

riešil niekto stavebné povolenie na plot? Kedže sme si kúpili stavebný pozemok ,ale na stavbu domu momentálne nemáme dosť peňazí, tak si chceme aspoň tento pozemok oplotiť aby nám tam nemohli vojsť elektrikári a umiestniť si stĺp napr na stred pozemku. Zároveň by sme si tam mohli vysadiť nejaké stromčeky ,a aby nám počernejší kamaráti ich nechodili oberať potrebujeme plot. Lenže plot bude prvá stavba na tomto pozemku tak bude potrebné aj stavebné povolenie.. riešil niekto takýto problém? Potrebujem teraz ísť za architektom aby mi nakreslil ako vyzerá pletivový plot? :D


Aj keď neskôr, ale prikladám link s odpoveďou na uvedenú otázku :
http://www.micega.sk/cache/documents/stavba-oplotenia-a-hlavna-stavba_1448368246.pdf


CIMOM TN - Miloš Mičega
kubistar
04.05.17,20:17
Vyjadrenie pamiatkoveho uradu:

pisal som na KPU a odpisali mi, ze ziadost mam napisat ja

Vedel by niekto preposlat nejaky vzor.?

Dakujem
Matej12333
05.05.17,17:00
Dobrý deň, chcel by som sa opýtať sused stavia prístavbu alebo čo to je ku svojmu domu a múry mu začínajú tam kde je plot a končia na jeho dome ... Je to dovolené alebo môžem podať sťažnosť?
Chobot
05.05.17,18:34
A teba to ako ohrozuje alebo obmedzuje, keď je to na eho pozemku?
arizona
06.05.17,07:05
Dobrý deň, chcel by som sa opýtať sused stavia prístavbu alebo čo to je ku svojmu domu a múry mu začínajú tam kde je plot a končia na jeho dome ... Je to dovolené alebo môžem podať sťažnosť?
Aj pri stavbe pristavby treba dodrziavat vzdialenosti./daj do googlu napr. vzdialenost medzi domami/

Ak sused stavia pristavbu, potreboval na to stav.povolenie.Ty,sused si mal byt ako ucastnik konania o tom informovany,mal si podpisat suhlas,alebo podat namietku k projektu a SP.
Ak ti sused nedal projekt k nahliadnutiu a vyjadreniu,zajdi na stav.urad, kde ti daju viac informacii.
Nivela
29.06.17,20:08
Ahoj, zdá sa, že by si mi vedel poradiť. Vložila som sem otázku, pre jednoduchosť vhodím len link. Podľa niektorých Tvojich odpovedí sa mi zdá, že ani my by sme vyjadrenie susedov nepotrebovali. Ale ak si nájdeš čas na prečítanie mojej otázky a odpovieš mi konkrétne, budem Ti vďačná.

http://www.porada.sk/t299226-o-kolko-metrov-mozno-predlzit-dom-v-radovej-zastavbe.html
Chobot
24.10.21,13:54
A čo ak prístavba bude "blízko" plota a môže ovplyvniť podmienky na susednom pozemku?

Ani tak nie.
korela
24.10.21,14:21
K prestavbe RD

DODATOK !!! :
K žiadosti sa nikdy nemusí dokladať stanovisko vlastníka susednej nehnuteľnosti. Stavebný úrad to nemôže vyžadovať, ale určite to niekde pýtajú. Konajú protizákonne. Môžu to požadovať, iba ak by ste stavbou zasiahli na susedný pozemok, teda aj prípojkou. Vteda ale nemusí pýtať vyjadrenie suseda, ale doklad o inom práve podľa § 139 ods. 1 SZ.
Dodávam, že stavebný úrad nemôže požadovať súhlas suseda s povolením stavby ani v tom prípade, ak budete na výstavbu potrebovať ísť na jeho pozemok (napr. lešenie). Ak sa so susedom nedohodnete, môže sa na stavebnom úrade podať žiadosť o uloženie opatrenia na susednom pozemku (§ 135). Takéto rozhodnutie je prvostupňové, možno sa proti nemu odvolať, ale pri jeho kvalitnom (vecnom) a procesnom zvládnutí je na "svete" možnosť za podmienok uvedených v rozhodnutí vstúpiť na susedný pozemok. Samozrejme, že aj tak môže byť prekážka, sused nemusí súhlasiť (fyzicky nepustí nikoho). Potom je už len ísť spôsobom nariadenia výkonu rozhodnutia, ale to už idem do extrému.

Toľko v krátkosti. Ak pomôže, tak OK.


CIMOM

A čo ak prístavba bude "blízko" plota a môže ovplyvniť podmienky na susednom pozemku?
Nemusí byť ani v blízkosti plota so svojou prístavbou, ak ide prístavba aj do výšky, robieva sa aj svetlotechnické posúdenie.
Podľa mňa musí byť na prístavbu existujúcej stavby stavebné povolenie.
K projektu prístavby existujúcej stavby sa vyjadrujú účastníci - priami susedia.
korela
24.10.21,19:00
Ak sa mení pôdorys stavby, musí byť stavebné povolenie. Aj skolaudovanie, zavedenie do katastra. Ak nie, pri najbližšom predaji domu problémy, Ev. aj s bankou, ak by bola potrebná. Žiadny znalec sa nepustí do posudku bez uzavretých záležitostí.
Chobot
25.10.21,07:46
Korela píše INÉ !

Nie, nepíše iné, len to je inak naformulované - trochu nejasne a nejednoznačne.

Keď sa robí prístavba, tak na to treba stavebné povolenie. Po podaní žiadosti o stavebné povolenie začne stavebné konanie. O začiatku stavebného konania sú informované dotknuté osoby, medzi ktoré patrí aj vlastník susedného pozemku. Dotknuté osoby môžu, ale NEMUSIA sa vyjadriť k projektu, teda prístavbe. Nemusia dávať súhlas, nie je to povinná príloha k žiadosti o stav. povolenie, môžu ale podať námietky či pripomienky.

Ak nič neurobia, teda nedajú písomné námietky počas stavebného konania, tak pri splnení ostatných podmienok stav. úrad vydá stavebné povolenie. Aj bez toho, aby sused dával nejaký súhlas.

Staviteľ teda nemusí kontaktovať vlastníkov susedných nehnuteľností, aby mu dali súhlas. Stačí, že podá žiadosť o stav. povolenie.

Ty si sa pýtal k pôvodnému výroku:

"K žiadosti sa nikdy nemusí dokladať stanovisko vlastníka susednej nehnuteľnosti."

Korela správne konštatovala, že k projektu sa vyjadrujú účastníci - resp. môžu sa vyjadriť, ale nemusia.

Ty, ako žiadateľ o stav. povolenie, nemusíš prikladať žiadny súhlas suseda.