Heni
14.06.05,23:29
Nemáte niekto skúsenosti so založením súkromných detských jasiel alebo škôlky? Ako na to? Kde začať? Dá sa na takéto niečo získať peniaze z nejakých fondov či grantov?
Potrebujem hlavne priestory v súlade s hygienou, okrem pedagogického aj zdravotný dozor... Ale neviem, čo ešte všetko a hlavne, či aj na takéto sa poskytujú návratné alebo (ešte lepšie) nenávratné pôžičky.
Vdaka za každú radu.
Paula
14.06.05,21:40
Heni, skúsenosť nemám, 10 rokov o nej snívam :) Ako priestor sa mi pozdáva "väčší rodinný dom" so záhradou pre začiatok a potom nekonečné zháňanie pečiatok.....................Nepomohla som ti :), prepáč.
Heni
14.06.05,21:50
Pauli, niekedy má človek pocit, že našiel spriaznenú dušu a je načase pre ten sen niečo urobiť... priznám sa, že ja som tá spriaznená duša, ktorá chce pomôcť... a vidím, že treba hlavne odvaha a cash... ;)
Paula
14.06.05,21:58
Heni, roky rokúce si vravím, že keď vyhrám, bude ten dom , bude aj škôlka....zamestnám nezamestnaných, ktorí deti ľúbia :)
Heni
14.06.05,22:01
nepridáš sa? ;)

ale v športke už jackpot padol, musíme zohnať cashe ináč :):):)
ALDA
14.06.05,22:03
V Bratislave ich je niekoľko. Nevesta so synom boli na skusoch, je to fakt
náročné, hlavne teraz sa dáva dôraz na jazyk, musíš mať odborníka..
ak chceš, dám Ti vedieť od syna podrobnejšie informácie! Hlavne musíš mať prieskum o záujemcoch a či budú patiť cca 6-7 tisíc mesačne, toľko to stojí!!

Držím Ti palce:)
jana32
15.06.05,10:08
Nemáte niekto skúsenosti so založením súkromných detských jasiel alebo škôlky? Ako na to? Kde začať? Dá sa na takéto niečo získať peniaze z nejakých fondov či grantov?
Potrebujem hlavne priestory v súlade s hygienou, okrem pedagogického aj zdravotný dozor... Ale neviem, čo ešte všetko a hlavne, či aj na takéto sa poskytujú návratné alebo (ešte lepšie) nenávratné pôžičky.
Vdaka za každú radu.
Mila Hena mam o tom nejake informacie, len by som viac informacii potrebovala od teba. Tak hlavne ak chces to prevadkovat ako zivnost tak mozes jedine prevadzkovat detske jasle. V takom pripade je to zivnost ako ktorakolvek ina. Cize zahrna od danovej registracie, dalsich ohlasovach povinnosti, uctovnickych prac az po odbornu sposobilost pre prevadzkovanie tejto zivnosti. Ak chces ale zriadit sukromnu skolku tak to nejde cez zivnostensky urad ale musis to nahlasit obci. Co sa tyka financii je mozne ziskat ich prave z grantov EU ale to je siroka tema.
Tana74
23.09.05,11:50
Nezistili ste niekto niečo viac?

Máme rodinný dom nevyužitý s obrovskou záhradou a detským ihriskom a pomaly mi končí MD, tak potichu nad takým niečím uvažujem.
Heni
23.09.05,13:18
Tana74, odkial si? Lebo v našom prípade chýbali práve tie priestory...
toranor
24.09.05,05:22
Nad súkromnou škôlkou som uvažoval aj ja, mám aj priestory, ale ten boj s úradmi je hrôza...
A na druhej strane, aký by bol mesačný, alebo denný poplatok za umiestnenie dieťaťa? Bol by dostatok "zákazníkov", uživili by sa vychovávateľka, upratovačka, kuchárka?
Alebo skúsiť neprevádzkovať na živnosť, ale len tak..
Napríklad: POSTARÁME SA O VAŠE DIEťA, POČAS VAŠEJ NEPRÍTOMNOSTI. SKÚSENÍ PEDAGOGICKÝ PRACOVNÍCI PONÚKAJÚ SLUŽBY OPATROVANIA A ODBORNÉHO DOHLADU. FUNGUJEME PODOBNE AKO ŠKôLKA.

A potom príde kontrola že neoprávnene podnikáte...
Je to dnes ťažké.
Tana74
26.09.05,17:07
Bývam v Žiline - v mestskej časti.
alternativa
09.11.05,13:19
Mili nadsenci, drzim Vam palce a poviem moj nazor: Vasa skolka musi mat v sebe cosi vynimocne, za co rodic rad zaplati nadstandardnu sumu. Ja by som urcite hladala ucitelku so skusenostami o joge pre deticky, pravdaze bez ideologickych ovplyvnovani, cloveka so znalostami o detskej psychologii, siriaceho klud a pohodu, hodila by sa mi ucitelka s kurzami napr. detskych masazi. Hodinka v cudzom jazyku je v sukromnom zariadeni tohto typu takmer samozrejmostou. A co tak v mieste skolky mala saunicka, napr. infrasauna? To vsetko naklady na prevadzku zvysuje...Treba pocitat, ze Vam pridu do skolky nielen deti zo solventnych rodin, ale castokrat deti tazko zvladnutelne vo velkom kolektive. Su to len napady, mozno niektory sa Vam pozda.
atramka
01.12.05,10:43
Heni, Paula a všetci ostatní, čo snívate o súkromnej škôlke, chcem Vám dať vedieť, že teraz sa stala podnikateľkou roka osôbka, ktorá si zriadila 24-hodinovú škôlku, tak Vám dávam tip.....
skúste si to pohľadať na niektorých stránkach a nebojte sa toho, vybavte si úver :
úver PODNIKATEĽKA
Prezidentka Top centra podnikateliek Dr. E. Chadimová sa zúčastnila na rokovaní so zástupkyňami Slovenskej záručnej a rozvojovej banky Ing. R. Pokorskou, riaditeľkou regionálneho zastúpenia Bratislava a Ing. K. Kadlečíkovou.
Na rokovaní predstavili obe pracovníčky nové a pre ženy, či už začínajúce alebo existujúce podnikateľky, nové produkty, ktorých cieľom je podpora rozvoja malých podnikateľov v Slovenskej republike, umožnenie a zjednodušenie prístupu k úverovým zdrojom a napomôcť tak ženám – podnikateľkám k rozvoju ich podnikateľských činností, resp. k založeniu živnosti alebo inej formy podnikateľskej činnosti. Veľmi významným faktorom je aj skrátenie času potrebného na spracovanie žiadosti a skrátenie času potrebného na vybavenie žiadosti. :

Výška úveru:
Minimálna 100 000,- Sk
Maximálna 1 000 000,- Sk
Úroková sadzba pre Úver PODNIKATEĽKA je fixná od 4,8 % p.a., diferencovaná podľa miery zistenia rizika klienta a obchodu.
Top centrum podnikateliek sa s predstaviteľkami SZRB dohodlo na spolupráci formou poradenskej činnosti a propagácii daných produktov. Ide najmä o vysvetľovanie a pochopenie produktov, prípravu žiadostí, potrebných dokumentov a podnikateľského zámeru. Cieľom spolupráce je pripraviť ženy – začínajúce i už existujúce podnikateľky na úspešné získanie finančných zdrojov na začatie alebo rozvoj svojho podnikania.
viac na www.tcp.sk
alebo zzvp.sk a pod.
pyton
01.12.05,13:13
mhm, 24 hod. škôlka...Ani sa nedivím, že má úspech. U nás v okolí zlikvidovali krásne jasle aj škôlky a ráno v rádiu hlásili, že je nedostatok jaslí! :rolleyes: :(
Do tých krásnych priestorov nastrkali súkromné firmy odveci, ktoré kľudne mohli byť hocikde inde. Teraz tie krásne priestory, myslím tie trávne plochy s preliezačkami zívajú prázdnotou a bez tých detí je to smutné.:mee:
ala42
03.12.05,17:19
Máme zriadené jasle vo Vrábľoch pre 10 detí, ktoré fungujú na základe živnosti. Máme zamestnané 3 pracovníčky na 6 hodinové úväzky a 1 pani, ktorá je vlastne odborný dozor - detská sestra. V prvom rade sme zavolali hygienu, ktorá nám na mieste činu vysvetlila, čo všetko musia tie Jasličky mať a pustili sme sa do práce. Mesto Vráble nám poskytlo príspevok na opravu a prispôsobenie, ide o mestskú budovu. Jasličky sú veľmi náročné..najmä tie začiatky, keď ľudia ešte len zisťovali, či tie služby budú kvalitné alebo nie. Detí bolo zo začiatku málo a keď tak len na dve, či tri hodiny denne..po roku máme plný stav a na celý deň. Chce to len odvahu,trpezlivosť a odporúčam všetkým, spravte si prieskum, či je o takú službu záujem.
atramka
03.01.06,00:38
ala42 - Kde presne máte zriadené tie jasličky??
Rada si ich obzriem - ak dovolíš .
ala42
03.01.06,03:16
Atramka, jasličky máme zriadené v objekte Mestského úradu - bývalé zdravotné zariadenie vo Vrábľoch. Nech sa páči, môžeš sa kedykoľvek prísť pozrieť.
sunburn
11.01.06,13:53
Ahoj.
Taktiež me uvažovali s manželkou o zriadení škôlky.Dcéra je telesne postihnutá a potrebuje ako dieťa kolektív.Peniaze by boli i krytý malý bazén ideme na rok postaviť a o priestoroch ani nehovorím.Máme totiž bývalý komplex škôlky s jaslami.Ale nemáme čas na vybavovanie po úradoch a tak.Manželka sa stará o dcéru a ja vo firme zarezávam od rána do večera.Skôr máme v pláne vybudovať plaveckú škôlku.Dcéra potrebuje plávanie ako soľ,tak čo skombinovať rehabilitáciu s podnikaním.A tam úplne stačí jedna inštruktorka plávania.:)
iriska
27.01.06,15:03
Ja by som Vám vedela poradiť ako zohnať cash vlastným úsilím a nie drahým úverom a určite je takých ľudí viac. Len treba odvahu a šikovnosť.
Kája.
10.02.06,14:11
V dnešnej dobe veľa miest ruší mestké škôlky, treba sa opýtať na mestkom úrade či nie je možné si prenajať voľné priestory. U nás sa nájom platí 1,- ročne, čo je vcelku vyhovujúce. Ak si chceš zriadiť súkromnú škôlku je vhodné zaradiť ju do siete a budeš dostávať štátne dotácia na dieťa. Ja osobne mám dieťa v súkromnej škôlke a môžem priznať, že je lacnejšia ako mestká a služby sú neporovnatelne lepšie.
vasilisa
08.03.06,22:44
Ahoj Kája, bolo by mozne s tebou pokracovat v debate na temu sukromne jasle? Odkial si, ak sa smiem opytat? Ja sa idem pustit do papierovaciek, a 1.9. chcem otvorit jaslicky v Presove.
Kája.
11.03.06,20:08
Som zo Žilinského kraja, jasné ak budeš mať nejaké otázky ozvi sa. Keď budem vedieť, rada poradím.
stastlivka
09.04.06,19:00
Prajem pekny den,
date mi prosim Vas vediet, ci tato debata o sukromnom skolstve je este aktualna a ci do nej niekto prispieva.Rada by som sa nieco spytala. Pytam sa preto, kedze vidim ze posledny prispevok bol zaciatkom marca.

vdaka
Zuzana
akela
27.04.06,16:23
Zdravim Zuzana,
ja by som velmi rad podebatoval o tejto teme,mimochodom,prave v tichto dnoch sa idem pozriet na nieake priestory,takze aj mne sa hodia nove info.
Brano
anysta
07.06.06,05:49
tak táto téma zaujíma aj mňa. Práve sa rozhodujeme so švagrinou otvoriť si, ešte neviem, ako presne to nazvať, či jasle, alebo opatrovateľskú službu pre detičky od 4 mesiacov do 4 rokov. Pomohli by nám info od niekoho, kto má už za sebou začiatky. Ak sa tu niekto najde, keby ma skontaktoval na mail anysta@post.sk.
andyka
05.08.06,17:41
Ahojte,

pripájam sa do tejto rozpravy. Aj ja o takomto niečom uvažujem. Len sa chcem opýtať či mi neviete poradiť, kde začať. A či je potrebná akreditácia školstva a kde by som našla hygienické normy a ......všetko okolo toha.

papa

Andrea
tikia
13.08.06,08:07
na zalozenie detskych jasiel, ci skolky nepotrebujes mat pedagogicke vzdelanie... v akom meste to chces prevadzkovat? je vela materskych centier, ktore maju podporu mesta, mozu tym padom ponukat mensiu sumu za optrenie dietata... ak chces skolku, musis poskytovat aj stravu aj tam musi byt priestor vonkajsi na hranie deti, hygiena ti vypocita pocet deti na m2, radiatory musia byt zabezpecene, wc podla smernic, umyvatelne hracky, teda ziadne plysaky..., miesta na spanie... to je tiez kapitola sama o sebe... zda sa to dost tazke, ale ak das dobru cenu, tak ti to moze ist... pomahala som s takym niecim kamoske, ale nedrzala sa mojich rad, tak sa toho nakoniec vzdala... napis konkretne mesto... HLAVNE SI SPRAV PRIESKUM A PODNIKATELSKY PLAN, ABY SI VIDELA, CI BUDES ZISKOVA...
tikia
13.08.06,08:09
na hygiene vam poradia, su vsak velmi prisni, co sa tyka priestorov a vybavenia...
bazil
26.09.06,08:22
Bývalá kolegyňa, ktorá dostala výpoveď sa rozhodla že si založí súkronú škôlku. Ona má ukončenú VŠ - špeciálnu pedagogiku ale orientovať sa v spleti zákonov je pre ňu tabu. Škôlka je zaradená Ministerstvom školstva do siete škôl. Poraďte ktoré úrady teraz obehať - je to klasika ako u podnikateľov? Teda daňový úrad + obec atď.? A účtovnictvo bude mať ako nezisková organizácia? Ona sa dosť neskoro spamätáva a vlastne došla až teraz za mnoíu,ale ja sa priznám v tomto veľmi chodiť neviem
cubatour
19.10.06,06:09
Ahojte, precitala som si vsetky vase prispevky. Zaujimalo by ma, ci ma niekto napad, alebo uz aj zacal podnikat v tomto smere tym, ze zalozil nieco take ako detske centrum v byte. Pocula som uz o tom, len som tu nic take od vas nevidela. Prenajat si byt, kde sa prisposobia priestory....
Melnick
19.10.06,16:37
Bývalá kolegyňa, ktorá dostala výpoveď sa rozhodla že si založí súkronú škôlku. Ona má ukončenú VŠ - špeciálnu pedagogiku ale orientovať sa v spleti zákonov je pre ňu tabu. Škôlka je zaradená Ministerstvom školstva do siete škôl. Poraďte ktoré úrady teraz obehať - je to klasika ako u podnikateľov? Teda daňový úrad + obec atď.? A účtovnictvo bude mať ako nezisková organizácia? Ona sa dosť neskoro spamätáva a vlastne došla až teraz za mnoíu,ale ja sa priznám v tomto veľmi chodiť neviem
Áno klasika + hygiena pretože je potrebné ,aby na 1 dieťa boli určité metre v herni,v jedálni , taktiež musíš mať podľa kapacity spáleň -lôžka musia byť od seba vzdialené podľa predpisov min.45 cm /no nepamätám presne/ Dodržať musíš aj počet WC a to v určitej výške a to isté umyvadielka.
Veľmi záleží aj v ktorom regióne žiješ - niekde sú hygienici neoblomní a niekde je to pohoda.
natascha
09.11.06,05:33
Ahoj Kája, bolo by mozne s tebou pokracovat v debate na temu sukromne jasle? Odkial si, ak sa smiem opytat? Ja sa idem pustit do papierovaciek, a 1.9. chcem otvorit jaslicky v Presove.

Ahoj, som z východu a zaujímama, či sa ti to podarilo.
kajik
31.01.07,09:19
pekny den vsetkym, toto forum je podobne tomu co chcem ja ale trochu obmenene. Skor som chcela urobit nieco ako skola cez prazdniny a neskor aj cez rok dajme tomu namiesto druziny a bolo by to otvorene dlhsie, kedze vacsina rodicov chodi z roboty neskoro. Bolo by to pre deti od 5 do 10 rokov. Pre mensie deti by to bolo nieco ako nulty rocnik, priprava do prveho rocnika a pre tie starsie deti by to bola skola + kruzky. Ale realizacia hlavne vybavovaciek by bola naozaj komplikovana. Som zo ziliny ale neviem ze by tu nieco taketo bolo. A nakolko aj ja som vytazena v zamestnani, mne by sa nieco takeho hodilo.
MATA 2
13.02.07,15:49
AHOJ,TUTO STRANKU SOM OBJAVILA DNES,A JE SUPER.;)
JA SA UZ PAR MESIACOV POKUSAM ZRIADIT SUKROMNE JASLE,NIE ZE BY SA MI NEJAK MOC DARILO,ALE ZATIAL SOM TO NEVZDALA.
MATE PRAVDU,NAJSKOR TREBA UROBIT PRIESKUM,CI BY O TAKETO ZARIADENIE BOL ZAUJEM.JA SOM SI HO UROBILA,A TEN ZAUJEM MA NUTI POKRACOVAT,LEBO FAKT JE TO DOST NAROCNE.
Bielčo
16.02.07,05:51
ahoj mata 2 , na akej vzorke si si robila prieskum a ako? spytala si sa len známych čo oni na to, alebo či by bol skutočný záujem zo strany tvojej cieľovky?
MATA 22
19.02.07,14:56
AHOJ,TO SOM JA,MATA 2,ODTERAZ SA VOLAM MATA 22.

TEN PRIESKUM SOM ROBILA TAK,ZE MINULE LETO,OD JULA ASI DO ZACIATKU SEPTEMBRA SOM OBLEPOVALA CELE PARTIZANSKE SVOJIMI PLAGATIKMI,NA KTORYCH BOLO NAPISANE VELKYMI PISMENAMI DETSKE JASLE,NEJAKE INFO O NICH A MOJE CISLO MOBILU.
V LETE SA MI OZVALO ASI 45 MAMIN,KTORE MALI ZAUJEM.
POTOM SOM TIE PLAGATY DALA DOLE,LEBO SOM NEMOHLA ZOHNAT PRIESTORY,ALE MAMINY VOLAJU DALEJ.

PRECO SA PYTAS?CHCES AJ TY NIECO PODOBNE PREVADZKOVAT?
Ksena
14.03.07,07:24
Nechcem sklamať váš entuziazmus, ale v našom meste sa nchádzajú súkromné jasle, boli veľmi priaznivo naklonené rodičom a deťom, ale finačne to bolo veľmi náročné, takže už končia, pretože, všetko stojí peniažky. Aj personál je potrebné zaplatiť aj zabezpečiť hygienu, starostlivosť o deti, ale hlavne je tu problém učiteľky - opatrovateľky. Je to ľudský faktor v podnikaní, ktorý je najnáročnejší. Aj dobré meno firmy na ňom skolabuje.
Takže, ak všetko budete mať super zabezpečené a tie učiteľky nebudú pracovať nie na 200% tak, vaše podnikanie rýchle skončí. No, ale ak nájdete
osobu, ktorá bude nepradstaviteľne oddaná deťom, tak vám prajem úspešné podnikanie.
A.M.
14.03.07,10:31
Ahojte,

na sukromnu skolku nepotrebujete pedag. vzelanie a ked chcete obist celu birokraciu zriadte si zivnost:starostlivosť o voľný čas detí /bez poskytovania stravy, sociálnych služieb a zdravotníckej starostlivosti/ ja som pracovala v sukromnej skolke, strava sa objednavala zo ZS v susedstve a nemali sme tam ani zdravotnu sestru....skolne bolo 15000SK...a to tam nebol ziaden luxus....inak, skuste si pozriet aj stranku ministerstva skolstva...prajem vela stastia
A.M.
14.03.07,10:32
byrokraciu
MATA 22
14.03.07,16:09
KSENA,

Z KTOREHO SI MESTA?
MOJA CENA JE 250sk NA DEN,TO NIEJE AZ TAKA VYSOKA CENA.
INAC PRIESTORY SOM SI UZ NASLA,DNES SOM TAM DOTIAHLA HYGIENICKU A BOLA SPOKOJNA,UROBIM LEN ZOPAR MENSICH UPRAV,NECHAM VYMALOVAT,ZARIADIM NABYTKOM A HADAM TO VYJDE.

A NA VYBERE OPATROVATELIEK SI DAM ZALEZAT.
MAM TAKU MALU VYHODU,ZE V PE NIE SU ZIADNE INE JASLE ANI INE ZARIADENIE PRE DETI DO 3r.
ALE TYM NECHCEM POVEDAT,ZE SA NEBUDEM SNAZIT NA 200%;)
Ksena
14.03.07,18:10
Som z východu. Tá cena čo si udala je veľmi príjemná, ale neviem, či máš dobrú kalkuláciu. Tiež neviem aké služby budeš poskytovať. Chcem ti povedať, že tvoja podnikateľská práca nebude len starať sa o detičky, ale aj úrady a s tými si veru každý deň užiješ.A tiež nezabúdaj na náročných rodičov. Každý rodič očakáva od súkromného zariadenia nielen to, čo poskytuje bežné predškolské zariadenie, ale pre "svoje" dieťa niečo mimoriadne. Neviem, či máš, deti, ale ak áno, tak určite by si tiež to očakávala keby si dieťa do takýchto jaslí dávala. Takže ti prajem veľa, preveľa podnikateľského šťastia, veľa spokojných rodičov a hlavne pevné nervy.
Ak máš dosť elánu, tak choď do toho, ale zober si jednu spriaznenú dušu k sebe, ktorá ti bude maximálne oddaná.:o
MATA 22
15.03.07,07:09
DAKUJEM ZA PRIANIE.
TAKE SPRIAZNENE DUSE MAM 2:) .
MAS PRAVDU,BEZ LUDI KTORI MA PODPORUJU A KTORYM VERIM NA 1000% BY SOM TO ASI NEDOKAZALA.
S URADNIKMI SI UZ UZIVAM TERAZ:eek: .NA ZIVNOSTENSKOM URADE MI POVEDALI ZE SUHLAS HYGIENIKA POTREBUJEM,LEN AK BY SOM TAM AJ VARILA.ALE KEDZE NEMAM POVOLENIE VARIT,A JEDLO BUDEM DOVAZAT S NEDALEKEJ SKOLSKEJ JEDALNE,TAK HYGIENIKA NEPOTREBUJEM.A NA URADE PRACE POVEDALI,ZE JE TO BLBOST,ZE HYGIENIKA POTREBUJEM LEN VTEDY,AK BUDEM PREVADZKOVAT CHRANENU DIELNU.:confused: .
TAK SOM ZAVOLALA PRIAMO NA HYGIENU,A TAM MI POVEDALI,ZE HYGIENIK MUSI SCHVALIT KAZDU PREVADZKU.:cool:
TO SU ODBORNICI,CO?:D
Bielčo
15.03.07,12:59
pre MATA 22,

no my práve s manželkou ideme rozbiehať jeden obchod, ale ona o takomto niečom hovorí, že by ju to bavilo. rovnako aj jednu kamošku, takže by na to boli min. dve. rovnako moja mama, ktorá robila v škôlke a ten vzťah k deťom teda má - úplne ju žrali. takže možno, keď sa nám podarí spustiť jedno, tak by sme postupne začali s týmto - ten prieskum, hľadanie priestorov a tak ďalej.
MATA 22
16.03.07,16:28
AHOJ BIELCO,

AK TO MANZELKU BAVI,NECH DO TOHO IDE.DRZIM JEJ PALCE.;)
Bielčo
21.03.07,08:37
AHOJ BIELCO,

AK TO MANZELKU BAVI,NECH DO TOHO IDE.DRZIM JEJ PALCE.;)

ahoj,
tak ako pokracujete? ozaj, robis to len preto, ze ta to bavi alebo ta to aj uzivi? velmi som to zatial nepropcitaval, takze neviem ake su naklady a realne prijatelne ceny za opatrovanie. písala si, ze beries 250 sk. kolko predpokladas,ze budes mat deti? a kolko su asi vstupne naklady? čo všetko ponukas - pisala si, ze jedlo budes dovazat . to je v tych 250 sk?
viem, ze vela otazok, ale je to naozaj zaujimave
MATA 22
24.03.07,07:20
AHOJ,

MANZEL ZARABA DOBRE,TAKZE SKOR TO ROBIM LEBO MA TO BAVI,ALE AK S TOHO BUDE NEJAKY ZISK,TAK TO LEN POTESI:) .

CENA NA DEN BUDE 250sk + 60sk STRAVA.KAPACITA JE 17 DETI,NAJOMNE JE OKOLO 15000SK AJ S ENERGIAMI.POCITAM S 2 ZAMESTNANKYNAMI,OBE SU NA MATERSKEJ,SUHLASIA S NIZSIM PLATOM,ALE MOZU MAT SVOJE DETI PRI SEBE A ZA JASLE NEPLATIA.
mery13
23.04.07,09:40
Mata22 si ešte na porade? Rada by som sa s tebou poradila.
Chcem založiť jasle v rámci MC. Ty už funguješ? Ide ti to?
MATA 22
27.04.07,19:35
AHOJ,MERY 13
AK BUDEM VEDIET,TAK PORADIM.
MOJE JASLE ESTE NEFUNGUJU,LEBO NEMAM POVOLENIE VARIT,TAKZE BUDEM BRAT JEDLO S NEDALEKEJ SKOLSKEJ JEDALNE A TA CEZ PRAZDNINY NEVARI,TAKZE ZACNEM OD SEPTEMBRA.
TY UZ MAS ZIVNOST NA JASLE?MAS POVOLENIE VARIT ALEBO VAS ZIVNOSTENSKY URAD S TYM ROBI TIEZ KOMEDIE?:cool:
mery13
30.04.07,07:16
ahoj Mata22, vďaka že si sa ozvala.
Ja nie som živnostníčka. Mám Materské centrum. Jasle chcem mať v rámci centra. Vlastne ja to volám opatrovateľská služba. Aj ja mám problém so stravovaním. Chcela som nosiť jedlo z vedľajšej škôlky, ale hygiena robí problém s výdajom stravy. Verila by si, že sa ma spýtali či mám výťah pre dopravu jedla z výdajne do jedálne? Výdajňa je totiž na prízemí a trieda na poschodí. Povedala som im, že to vynesieme na tácke, jedná sa o 6 malých porcií. Nevyhovovalo. Mohla by som si aj variť, máme tu kuchynku, ale nemám vhodné skladové priestory - podľa hygieny. Už som chcela začať vo februári, ale ešte stále stojím. Aj ja rozmýšľam čo bude v lete, keď škôlka nefunguje, takže to asi tiež ostane na september. Škoda, lebo som prišla už kvôli tomu o pár klientov. Záujem však je. U nás v meste fungujú súkromné jasle, pýtajú 320 na deň. Ja chcem dať podstatne nižšiu cenu. Aspoň na začiatok. Tie jasle sú však plné, takisto sú plné aj mestské jasle. Normálne je poradovník. Zatiaľ čau. Držím palce.
Inak som na: mery13@centrum.sk
mery13
30.04.07,07:22
prepáč,
som na mery113@centrum.sk
MATA 22
30.04.07,16:01
AHOJ,MERY

JA SA DO ZIVNOSTI MOC NEROZUMIEM,ALE NA PREVADZKU MATERSKEHO CENTRA SI NEPOTREBOVALA ZIVNOST?
PODLA MNA AK CHCES OPATROVAT DETI,POTREBUJES ZIV.LIST.INAC TA HYGIENA MA FAKT NIEKEDY PREHNANE A NEZMYSELNE NAROKY.
NORMALNE MA POTESILO,ZE MATE NA JASLE PORADOVNIK.TU V PE SU NENI ZIADNE JASLE,VIEM ZE ZAUJEM O NE JE,ALE AJ TAK MA OBCAS PREPADNE STRACH,CI TO VYJDE.
AKO SA ZAKLADA MATERSKE CENTRUM?KAMARATKY O TOM STALE HOVORIA,ALE VOLAKO SA NEVEDIA ROZHYBAT.
Melnick
30.04.07,17:40
Mata pozri si niečo o MC

http://www.mcvcielka.sk/umc1/

MC sú neziskové organizácie fungujúce na základe členských príspevkov,dotácií , grantov...............
Ich prioritou je pomáhať mladým mamičkám ,aby nevypadli zo spoločenského diania.

Tvoje odhodlanie zriadiť predškolské zariadenie ,prípadne jasle je veľké, ale mala by si si najprv preštudovať čo takáto aktivita obnáša. :) :) :)

Najskôr by si mala mať jasno v niektorých veciach :
http://www.minedu.sk/data/USERDATA/Legislativa/Vyhlasky/1994_353.pdf
MATA 22
01.05.07,10:05
AHOJ MELNICK,

DAKUJEM,POZRELA SOM SI TO.
ALE MYSLIM ZE SUKROMNYCH JASLI SA VYHLASKY VLADY NETYKAJU,LEBO TIE NIE SU ZARADENE DO SIETE SKOL A TEDA ANI NEMUSIA UCIT PODLA OSNOV PLATNYCH V SR.
:)
mery13
02.05.07,10:51
Ahojte.
Som rada, že je táto linka opäť živá. Dosť ma táto téma zaujíma.
Mata22, píšeš, že už máš priestory. Aké? Nejakú bývalú škôlku? Ako si vybavila zariadenie, detské wécka a iné.....
Na zriadenie MC je viac foriem. Ja čo poznám sú občianske združenia. Niektoré patria do Únie MC, iné nie. Ja som naše centrum nezaklada, prebrala som ho po kamoške, ktorá sa odsťahovala. Inak my fungujeme ako účelové zriadenie cirkvi. Mňa zamestnáva cirkev, preto nemám živnosť.
Je pravda, že súkromné jasle nezapadajú do školstva a preto tam hovoriť o nejakej legislatíva sa zatiaľ nedá. Čítala som však články o tom, že vlastne tieto zriadenia nikto nekontroluje a mnohým to už vadí. Takže možno sa v blízkej budúcnosti do toho niekto obuje.:) :confused:
MATA 22
02.05.07,12:11
AHOJ,

ANO,TIE PRIESTORY CO MAM JE BYVALA MS.JE TO OBROVSKA VYHODA,ZE UZ SU TAM MALINKE WC,UMYVADIELKA V SPRAVNEJ VYSKE,TERASA,LEBO TYM SA VLASTNE SPLNA PODMIENKA POBYTU DETI NA VZDUCHU.TIEZ JE TAM IZOLACKA,KTORU TIEZ KAZDE JASLE MUSIA MAT.
JA TAM UZ ANI VELKE UPRAVY NEMUSIM ROBIT,STACI VYMALOVAT A ZARIADIT.
NENI AZ TAK PRAVDA,ZE TO NIK NEKONTROLUJE,LEBO HYGIENA DYCHA NA KRK V KUSE:) .
mery13
03.05.07,07:56
Ahoj.:)
Mata22, máš nejaký zoznam potrebných vecí, web stránku, alebo nejaký kontakt, kde nájdem podrobné info, čo všetko musím mať a spĺňať?
Bola by som ti vďačná, zdá sa mi, že ty to máš už dobre preštudované.
Inak tie priestory máš super. Ja také nič nemám, všetko si dávame postupne prerobiť a ide to veľmi do peňazí.
MATA 22
03.05.07,09:43
AHOJ MERY,
TO VERIM ZE TO IDE DO PENAZI.
ASI TA SKLAMEM,ALE NEMAM ZIADNY ZOZNAM TOHO CO TREBA,ANI NEPOZNAM ZIADNE STRANKY OKREM TEJTO,KTORE BY TI MOHLI TROCHU POMOCT.
JA DOST SPOLUPRACUJEM S HYGIENICKOU,TA HOVORI CO TAM BYT MUSI,MOZE A NEMOZE.NAPR. SOM VOBEC NEVEDELA ZE TAM NEMOZEM MAT PLYSOVE HRACKY,ZE JEDLO S JEDALNE NEMOZEM PRENASAT V HRNCOCH ALE MUSIM MAT SPECIALNE VARNICE,A ESTE TRVA NA TOM ZE V KUCHYNKE,HOCI NEVARIM,NEMOZEM MAT NA UMYVANIE RIADU KUCHYNSKY DRES,ALE TEN OBROVSKY,KTORY SA POUZIVA V RESTIKACH,ALEBO JEDALNACH.SKORO MA PORAZILO KED SOM ZISTILA ZE STOJI OKOLO 16 000sk,TAKZE ASI JEJ ZAVOLAM A BUDEM SA JU SNAZIT PREHOVORIT,NECH NA NOM NETRVA.:eek:
mery13
07.05.07,05:57
Ahoj.
Vďaka za rady a tvoje skúsenosti.
O tých nádobách viem, volajú sa termonádoby, majú tiež super cenu 3500/10l. Sranda je, že na každý chod potrebuješ zvlášť.
Ten drez, to je fakt prehnané. My máme tieť obyčajný kuchynský dvojdrez, ale máme umývačku riadu, tá vraj spĺňa aj podmienky sterilizácie.
Bola by som zvedavá či naozaj všetky súkromné škôlky a jasle spĺňajú tie vysoké požiadavky. Asi by som ruku za ne do ohňa nedala. Najmä keď počujem, že niekto prevádzkuje jasle v trojizbovom panelákovom byte.:) :(
MATA 22
07.05.07,20:25
AHOJ,
MNA TIEZ IDE PORAZIT Z TYCH BYTOVKOVYCH JASLI.JA SOM POVODNE TIEZ CHCELA TAKE,ALE LEGALNE A ZISTILA SOM ZE NA JASLE V PANELAKU SA POVOLENIA VYBAVIT NEDAJU,TAK SOM TO VZDALA:mee: .A POTOM SOM NA NETE NASLA NEJAKE MINIJASLE,KTORE SU PREVADZKOVANE V BYTE.TAK SOM POSLALA TEJ MAJITELKE MAIL,NECH MI PORADI AKO TO VYBAVILA A ONA MI ODPISALA ZE TEN BYT JE V JEJ VLASTNICTVE A PRETO ZIADNE POVOLENIA NEPOTREBUJE:confused: .TAKZE NEMA POVOLENIA ANI Z HYGIENY ANI Z BYTOVEHO DRUZSTVA!

JA TIE TERMONADOBY ESTE NEMAM KUPENE ALE TU V JEDNOM OBCHODE SA DAJU OBJEDNAT NEREZOVE AJ S TERMO VLOZKOU ZA 2 500sk.TO JE ESTE LACNEJSIE AKO Z VELKOOBCHODU CO SOM NASLA NA NETE.:cool:
modralienka
12.09.07,08:22
no dievcence, velmi zaujimava tema :) ja som sa tiez pokusala nieco vygooglit, ale nic zaujimave sa mi o sukromnych jasliach nepodarilo najst. Byvam blizko BA a u nas v meste je kopec mamiciek, ktore v BA pracuju a potrebuju svoje male dieta niekam umiestnit. Skolky su preplnene, dokonca aj "cakacky", jasle ziadne, takze ficia opatrovatelky á 100,-/hod. minimalne. Pri osemhodinovom pracovnom case mamicky ju to vyjde minimalne 16000,- mesacne, ale ak si chce udrzat dobre miesto, tak nema na vyber. Takze intenzivne zvazujem, ci sa do niecoho takehoto pustit alebo nie. Lenze v tom pripade by som si do firmy musela za seba najst uctovnicku :D .
modralienka
12.09.07,08:23
btw Mata22, zaujimalo by ma, ako pokracujes ;)
MATA 22
17.09.07,12:13
AHOJ MODRALIENKA,

NIE JE TO TAKE RUZOVE,AKO SOM CAKALA.:(
JASLICKY MAM OTVORENE OD 3.9.2007,ALE ZATIAL MAM PRIHLASENE LEN JEDNO DIETA.:eek:
PREPAC ZE ODPISUJEM AZ TERAZ.
KED SOM SI MINULY ROK ROBILA PRIESKUM,CI BY BOL O JASLICKY ZAUJEM,KEDZE V PARTIZANSKOM ANI V OKOLI ZIADNE NIE SU,TAK SA MI OZVALO ASI 60 MAMIN,ALE TENTO ROK JE TO KATASTROFA:mee: .
annikaa
18.09.07,10:16
vedel by mi niekto poradiť, čo potrebujem na založenie súkromných jaslí?
je možnosť získať peniaze z Eu Fondov?
MATA 22
19.09.07,11:30
POTREBUJES HLAVNE VHODNE PRIESTORY,KTORE SPLNAJU VSETKY HYGIENICKE NORMY.
NEVIEM CI SA DAJU ZISKAT PENIAZE Z EUROFONDOV NA JASLE,JA SOM SI BRALA KLASICKY UVER S BANKY.
AZ TAK VELA PENAZI NA TO NETREBA;) .
annikaa
19.09.07,11:58
Ahoj Mata,

ďakujem za odpoveď, :rolleyes: mohla by som dostať na teba os. kontakt? mojím snom je založenie jaslí, ale som v slepej uličke neviem ako začať :confused: .
MATA 22
19.09.07,17:49
annikaa,napisala som ti ss
kerdo84
07.12.07,12:06
zdravim vsetkych.potreboval by som podnikatelsky plan cca 17stran.
potrebujem ho odovzdat do pondelka,aby som si mohol dat predtermin.dakujem
emik
10.12.07,12:43
AHOJ MODRALIENKA,

NIE JE TO TAKE RUZOVE,AKO SOM CAKALA.:(
JASLICKY MAM OTVORENE OD 3.9.2007,ALE ZATIAL MAM PRIHLASENE LEN JEDNO DIETA.:eek:
PREPAC ZE ODPISUJEM AZ TERAZ.
KED SOM SI MINULY ROK ROBILA PRIESKUM,CI BY BOL O JASLICKY ZAUJEM,KEDZE V PARTIZANSKOM ANI V OKOLI ZIADNE NIE SU,TAK SA MI OZVALO ASI 60 MAMIN,ALE TENTO ROK JE TO KATASTROFA:mee: .


ahoj Mata, tak ako sa ti dari po par mesiacoch? Zvysil sa pocet deti?
MATA 22
10.12.07,19:03
Bohuzial,jasle rusim,aj to jedno dieta co tam bolo tam mamina prestala davat,lebo ze:"ak tam ma byt sama,to moze byt aj u babky."
Takze do konca roka ich zavriem definitivne:mee:.
Ak chcete niekto pozrite si ich na www.jasle.hsstudio.sk (http://www.jasle.hsstudio.sk)
Ozaj,ak niekto potrebujete do jasli na prenasanie jedla termonadoby 5l,mam 3sk uplne nove nepouzite,aj uctenku k nim.Povodna cena bola 2500sk/ks.
Predala by som ich za 1500sk/ks.
Heni
10.12.07,21:09
Bohuzial,jasle rusim,aj to jedno dieta co tam bolo tam mamina prestala davat,lebo ze:"ak tam ma byt sama,to moze byt aj u babky."
Takze do konca roka ich zavriem definitivne:mee:.
Ak chcete niekto pozrite si ich na www.jasle.hsstudio.sk (http://www.jasle.hsstudio.sk)
Ozaj,ak niekto potrebujete do jasli na prenasanie jedla termonadoby 5l,mam 3sk uplne nove nepouzite,aj uctenku k nim.Povodna cena bola 2500sk/ks.
Predala by som ich za 1500sk/ks.
Mata, nebude na budúci rok záujem väčší? Podľa tej www-stránky to vyzerá super... tak ma napadlo, či u vás existuje materské centrum, či by sa nedalo s nimi spojiť, spolupracovať, využiť tie krásne priestory aj so zariadením... prípadne ak materské centrum u vás nie je, či by si sa na také nepodujala... ;)
Melnick
10.12.07,22:02
Mata 22, pokús sa vydržať ,ako Ti radí Heni, alebo sa spoj s ÚPSVaR zober si 2-3 aktivačné pracovníčky a poskytujte opatrovateľskú službu mamičkám na hodinku- dve a neskôr si dajú malé deťúrence aj na tri hodiny opatrovať keď si zvyknú ,aby sa im deti pri nákupoch netmolili popod nohy a inkasuj hneď 30-40-SK na hodinu.
Otázne je aká je réžia a či si ešte schopná ďalej zvládať nájom. Je mi smutno, že Ti to nevyšlo, lebo som sledovala s akým nadšením si do toho projektu išla. Hold -Slovensko naše.
emik
11.12.07,13:58
Mata a aku reklamu si este spravila okrem webky? spominala si celkom uspesny prieskum...
Mimi21
12.12.07,10:59
Ja by som tiez chcela poradit... je urceny nejaky pocet tych malych detskych zachodov na urcity pocet deti? Pytam sa kvoli prerabke priestorov.
Treba do sukromnych jasiel zdravotne sestry, tak ako to bolo kedysi?
MATA 22
12.12.07,11:48
Mata 22, pokús sa vydržať ,ako Ti radí Heni, alebo sa spoj s ÚPSVaR zober si 2-3 aktivačné pracovníčky a poskytujte opatrovateľskú službu mamičkám na hodinku- dve a neskôr si dajú malé deťúrence aj na tri hodiny opatrovať keď si zvyknú ,aby sa im deti pri nákupoch netmolili popod nohy a inkasuj hneď 30-40-SK na hodinu.
Otázne je aká je réžia a či si ešte schopná ďalej zvládať nájom. Je mi smutno, že Ti to nevyšlo, lebo som sledovala s akým nadšením si do toho projektu išla. Hold -Slovensko naše.

Ja som ponukala aj hodinovu starostlivost,cena 50sk/h,a doteraz som tam nemala ani jedno dieta.Cena za celodennu starostlivost je 250sk/den.Vyhlasila som akciu "SOBOTNE NAKUPY",kde som ponukala opatrovanie deti pocas nakupu rodicov,cena bola 100sk/3h.Tiez ani jedno dieta neprislo.
par krat som pocula,ci sa nehambim taku vysoku sumu pytat,ale pri vyske najmu 18 000sk/mesacne som uz z cenou nizsie nemohla ist.








































































































































































































































Ja uz neverim,ze by sa to rozbehlo,a nemam uz ani peniaze na dalsi najom:(
MATA 22
12.12.07,12:04
Mata a aku reklamu si este spravila okrem webky? spominala si celkom uspesny prieskum...
Prieskum som robila asi rok predtym,nez som jasle otvorila.Zaujem bol vtedy dost velky.
A reklama?
Ja sama som si doma na pocitaci urobila asi 500ks letakov,ktore som lepila do obchodnych centier,detskych ordinacii,na vsetky stlpy v meste,za stierace aut.
Dala som si reklamnej firme urobit 7 500ks letakov,aj to roznosili do kazdej schranky v meste.
Dalsia firma mi robila papierove samolepiace etikety,250ks,lepila som to na kazde dvere,stlp,smetny kos.....
Dala som si vyrobit reklamny spot a 7 dni v tyzdni,kazdu pol hodinu ho vysielal informacny TV kanal mesta Partizanske.
3x som dala oznam o otvoreni jasi vyhlasit do mestskeho rozhlasu.

V meste je MC,s majitelkou sa poznam,takze ta mi tiez robila trochu reklamu.
MATA 22
12.12.07,12:08
Ja by som tiez chcela poradit... je urceny nejaky pocet tych malych detskych zachodov na urcity pocet deti? Pytam sa kvoli prerabke priestorov.
Treba do sukromnych jasiel zdravotne sestry, tak ako to bolo kedysi?

Ja som musela mat na 15 deti 3 male zachodiky a 2 nocniky:D
Hygienicka sice hovorila,ze by som mala zamestnat zdravotnu sestru,ale tiez povedala,ze to kontrolovat nebude.
Zriadujes jaslicky?Ak potrebujes termonadoby,mam na predaj.
Mimi21
12.12.07,12:25
Termonadoby... hodia sa mi :)
Len co dostanem uver, hned ti pisem :)
MATA 22
12.12.07,17:06
OK.;)
Uz som ich ponukala skolkam na okoli,ale nikto ich teraz nepotrebuje:cool:
Ak budes mat o ne zaujem,posli mi mail na :jaslicky.pe@azet.sk
Mimi21
12.12.07,19:52
Este jedna rada od niekoho kto ma uz zalozene sukromne jaslicky... videla som na fotkach, ze netreba tie malicke zachodiky a umyvadielka, ale stacia pod ne iba podstavce. Je to pravda? Da sa to urobit aj takto a hygienik to povoli?
Denisa Višňáková
14.12.07,09:10
Mata22- prečítala som si celú túto poradu a pevne som verila že na konci sa dočítam ako sa ti darí. Ale na tvojom mieste by som ešte nehádzala flintu do žita aj keď všetko stojí peniaze. Nechápem prečo to nejde, buď ti niekto robí zlú reklamu alebo ja neviem. Ja sa strojím na budúci rok podnikať v kozmetike a kaderníctve ale už dávno sme si chceli s kamarátkou spraviť súkromnú škôlku alebo lepšie povedané centrum na opatrovanie detí spojené s niečím ako družina pre väčšie deti. Ale tu v Zlatých Moravciach je jeden malý problém. Je tu dosť vysoká nezamestnanosť a keď už aj by chceli mamičky nastúpiť do práce väčšinou by mali takú mizernú výplatu že sa im neoplatí dať dieťa do škôlky a radšej budú tri roky doma. Ja som toho najlepším príkladom. Tiež som už dva roky na MD a predtým som zarábala 10 000,- takže by sa mi to vôbec neoplatilo dať malého do škôlky a chodiť do práce. Ktovie či práve toto nebude príčína tvojho neúspechu u verejnosti. Mám veľa takých kamarátiek, ktoré sú na tom tak ako ja. Ale napriek tomu všetkému ti držím palce a dúfam že sa to rozbehne. Priestory máš krásne aj hračky. Držím palce.
MATA 22
14.12.07,16:36
Este jedna rada od niekoho kto ma uz zalozene sukromne jaslicky... videla som na fotkach, ze netreba tie malicke zachodiky a umyvadielka, ale stacia pod ne iba podstavce. Je to pravda? Da sa to urobit aj takto a hygienik to povoli?

To pochybujem ze Ti toto hygienik povoli.Vyska umyvadielok je dana zakonom,(nechce sa mi teraz hladat c. zakona).Ten zakon je robeny skor pre skolky,ale hygienicka sa ho drzala ako kliest:D.
MATA 22
14.12.07,16:40
Mata22- prečítala som si celú túto poradu a pevne som verila že na konci sa dočítam ako sa ti darí. Ale na tvojom mieste by som ešte nehádzala flintu do žita aj keď všetko stojí peniaze. Nechápem prečo to nejde, buď ti niekto robí zlú reklamu alebo ja neviem. Ja sa strojím na budúci rok podnikať v kozmetike a kaderníctve ale už dávno sme si chceli s kamarátkou spraviť súkromnú škôlku alebo lepšie povedané centrum na opatrovanie detí spojené s niečím ako družina pre väčšie deti. Ale tu v Zlatých Moravciach je jeden malý problém. Je tu dosť vysoká nezamestnanosť a keď už aj by chceli mamičky nastúpiť do práce väčšinou by mali takú mizernú výplatu že sa im neoplatí dať dieťa do škôlky a radšej budú tri roky doma. Ja som toho najlepším príkladom. Tiež som už dva roky na MD a predtým som zarábala 10 000,- takže by sa mi to vôbec neoplatilo dať malého do škôlky a chodiť do práce. Ktovie či práve toto nebude príčína tvojho neúspechu u verejnosti. Mám veľa takých kamarátiek, ktoré sú na tom tak ako ja. Ale napriek tomu všetkému ti držím palce a dúfam že sa to rozbehne. Priestory máš krásne aj hračky. Držím palce.

Partizanske je male mesto,takze o zlej reklame by som vedela.Skor to bude podobne ako u vas.Vysoka nezamestnanost a nizke platy.
Diky ze drzis palce,ale je tam tak vysoky najom,ze uz to dlhsie drzat nemozem.:mee:
MATA 22
14.12.07,16:48
To pochybujem ze Ti toto hygienik povoli.Vyska umyvadielok je dana zakonom,(nechce sa mi teraz hladat c. zakona).Ten zakon je robeny skor pre skolky,ale hygienicka sa ho drzala ako kliest:D.
Mi to nedalo a pohladala som nejake zakony,ktore by si si mala precitat.
Zakon c.298/2006
Zakon c.362/2006
Zakon c.126/2006

Najdes ich na www.zbierka.sk (http://www.zbierka.sk)
emik
14.12.07,17:04
Partizanske je male mesto,takze o zlej reklame by som vedela.Skor to bude podobne ako u vas.Vysoka nezamestnanost a nizke platy.
Diky ze drzis palce,ale je tam tak vysoky najom,ze uz to dlhsie drzat nemozem.:mee:

pozerala som na wikipedii a nasla som ze partizanske ma cca 24 tisic obyvatelov a 6 materskych skolok....

mamicky mozu mat zaujem o tvoje sluzby, ale ako pises vysoka nezamestnanost, nizke platy...

ak tomu neveris, tak nemozes v tom pokracovat (viera=zakladny princip uspechu), ale to neznamena ze musis uplne prestat podnikat....moznosti su nekonecne, skor by trebalo vymysliet co sa da robit aby tvoji zakaznici boli "kupyschopni" a ty by si mohla byt ziskova....:)

pekny vecer prajem
emi
Denisa Višňáková
14.12.07,20:35
MATA22: neskúšala si sa poobzerať napr. v Prievidzy po nejakých priestoroch? Dnes som sa rozprávala s jednou kamarátkou z Partizánskeho, ktorá tiež začína od januára podnikať a tiež si zvolila za miesto podnikania radšej Prievidzu,lebo mi povedala že Partizánske je mŕtve mesto.Hovorila som jej o tebe a povedala že vie kde to máš.Skús pohľadať priestor inde alebo to naozaj budeš musieť zabaliť a to by bola škoda, keď si už do toho investovala toľko peňazí, času a energie. Alebo sa skús poobzerať po inej činnosti ako napísala emik ale mám taký pocit že tvoj dobrý pocit z toho že by si mala byť paňou sama sebe je už preč a možno chvíľu potrvá kým sa z toho znova pozbieraš a naberieš novú energiu. v každom prípade sa drž a nestrácaj nádej.Hlavne to nedrž až dovtedy kým už nebudeš mať ani korunu. Asi ti to nebolo súdené, možno to pravé ťa čaká až teraz, len musíš toto všetko hodiť za hlavu a uvidíš. Veľa šťastia. Denisa
MATA 22
18.12.07,19:43
MATA22: neskúšala si sa poobzerať napr. v Prievidzy po nejakých priestoroch? Dnes som sa rozprávala s jednou kamarátkou z Partizánskeho, ktorá tiež začína od januára podnikať a tiež si zvolila za miesto podnikania radšej Prievidzu,lebo mi povedala že Partizánske je mŕtve mesto.Hovorila som jej o tebe a povedala že vie kde to máš.Skús pohľadať priestor inde alebo to naozaj budeš musieť zabaliť a to by bola škoda, keď si už do toho investovala toľko peňazí, času a energie. Alebo sa skús poobzerať po inej činnosti ako napísala emik ale mám taký pocit že tvoj dobrý pocit z toho že by si mala byť paňou sama sebe je už preč a možno chvíľu potrvá kým sa z toho znova pozbieraš a naberieš novú energiu. v každom prípade sa drž a nestrácaj nádej.Hlavne to nedrž až dovtedy kým už nebudeš mať ani korunu. Asi ti to nebolo súdené, možno to pravé ťa čaká až teraz, len musíš toto všetko hodiť za hlavu a uvidíš. Veľa šťastia. Denisa
Diky za povzbudenie;)
Asi mi to fakt nebolo sudene.Stale rozmyslam,co ine by som mohla robit,ale v tomto meste sa fakt nic neoplati zacat.Este budem rok na materskej.Tak si trochu vydychnem a prestanem sa stresovat.Lebo ja ked som v strese,tak jem:confused:.Za posledny rok som pribrala 11KG:eek::eek::eek:.
Denisa Višňáková
18.12.07,21:04
Diky za povzbudenie;)
Asi mi to fakt nebolo sudene.Stale rozmyslam,co ine by som mohla robit,ale v tomto meste sa fakt nic neoplati zacat.Este budem rok na materskej.Tak si trochu vydychnem a prestanem sa stresovat.Lebo ja ked som v strese,tak jem:confused:.Za posledny rok som pribrala 11KG:eek::eek::eek:.
Tak tomu hovorím zlý rok.Myslím si že už to môže byť len lepšie. Mne ten stres asi chýba, lebo ja vtedy nejem vôbec, jem len vtedy keď sa nudím. A keďže som na materskej už dva roky tiež som toho na seba už dosť nabrala:eek:.Nechcem tím povedať že materská je nuda, ale veď to každá pozná.
tatiana19576
19.12.07,21:58
ahojte, no ,hladam tu tiež nejaku radu,ohladom,takehoto zariadenia, pretože ja mam niečo take, ale je to skor ako herna, nie vychovne zariadenie, a už mesiac sa pasujem s hygienou,pretože si s tym nevedia rady, kam tuto činnost zaraddiť,je to hroza, takže ja skor hladam, niekoho kto by mi pomohol vypracovať prevadzovy poriadok aby splnal, vyhlašku 527,§ 10
BUBA2
12.01.08,21:01
V Trnave funguje súkromná škôlka už tretí rok, syn ju navštevoval 2 roky, boli sme veľmi spokojní, cena 5000,- školné + 1600,- strava mesačne. Začínali so 7 deťmi, teraz majú už plnú kapacitu - asi 30 detí. Je to nezisková organizácia - www.meduska.sk (http://www.meduska.sk)
kintia
22.01.08,13:54
Som podnikatelka a rada by som vedela, aku zivnost potrebujem ak chcem opatrovat 3-4 deti ? Ak ma niekto lepsi napad ako to spravit, pls budem rada ak mi date vediet. Dakujem.
fedorko1
10.02.08,06:42
Na opatrovenie 3 -4 detí stačí vykonávanie ohlasovacej živnosti - Opatrovateľská služba mimo právny rámec sociálnych služieb, nie je tam zadefinovaná veková kategória, spadajú tam aj deti
fedorko1
10.02.08,06:51
Ešte by som sa pristavila k Matinmu prípadu, mrzí ma, že Ti to nevyšlo, ak si to nevzdala, tak podľa mňa je teraz správny čas naháňania rodičov a robenie si reklamy na ďalší školský rok, pretože štátne škôlky majú zápis v marci a ak si už niekto zapíše dieťa do škôlky, musí mať poriadny dôvod, aby ho prehlásil do inej. Ak má ešte k tomu platiť viac ako v štátnej, očakáva oveľa viac, niečo, čo mu tá štátna neponúka. Neviem, napr. každodennú výučbu angličtiny, tá teraz frčí...
Neviem, či moja rada zaberie, ja len teraz rozbieham... Na MÚ- evidencia obyvateľstva som si vyžiadala zoznam detí nar. 2003 - 2006, každému zasielam vzdelávací program + prihlášku, ja som vsadila na angličtinu a tvorivú dramatiku, dúfam, že to zaberie, tak držte palce.
Mňa by zaujímalo, ak chcem požiadať ministerstvo o zaradenie do siete materských škôl, čoho sa mám vyvarovať a na čo dať dôraz... poraďte. Vďaka
Mimi21
10.02.08,15:41
Zaujima ma, kolko Vas asi vyslo prerabanie socialnych zariadeni.... pre deticky treba male zachody a umyvadla a to urcite nie je lacna zalezitost.
Dakujem za Vase odpovede
bambino87
13.02.08,09:19
dobry den, mohol by mi niekto poradit, kde by som nasla co najviac info. o tom, ako zacat a co sa potrebuje na zacatie a rozbehnutie sukromných jasiel (kolko deti pripada na 1 dospelu osobu, ake vzdelanie popripade ake kurzy musi mat urobene aby mohla takuto cinnost vykonavat, ako musia byt vybavene priestory, ake vsetky povolenia potrebujem, ...) alebo by mi nemohol napisat niekto nejake info.? viem ze mi pomozu zakony 362, 298, 126 to som sa tu docitala.
Dakujem aj za málo
Mimi21
18.02.08,13:29
bambino ja to prave teeraz vybavujem, tak ti o taky tyzden napisem viac... a kde to zakladas? v akom meste?
Jana A
21.02.08,12:12
Ahoj Heni
Na projekt detské jasle alebo škôlku, možeš požiadať o financie z Európskeho sociálneho fondu. Musíš sa však zaregistrovať na Krajskom úrade ako n.o., vypracovať projekt a podať grantovú žiadosť na MPSVa R. Financie o kroré budeš žiadať, musia zahŕňať aj platy zamestnancov, lebo financie ktoré získaš od klienta, nesmú byť použité v prospech zakladateľa ale na zabezpečenie tzv. všeobecne prospešných služieb, čo znamená na chod škôlky.Zákon 213/1997 zákon 35/2001
ariame
10.06.08,21:44
ahoj, citala som tu prispevky od dalsich Mimi, Bambino ze planuju zalozit matersku skolku...

Podarilo sa vam to rozbehnut? ako to ide?

dik za info :))
Ľubica2
11.06.08,08:23
Ahojte,
prečítala som si celú túto tému, ale nenašla som odpoveď na otázku :
Ak je zriadená materská škola ako nezisková organizácia, pri odmeňovaní zamestnancov (pedagogických aj nepedagogických) sa postupuje podľa zákona 553/2003 Z.z. o odmeňovaní zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme a spadajú na nich ustanovenia kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa (hlavne pracovná doba, dovolenka naviac a pod.)?
Ak máte niekto s tým skúsenosť, dajte mi prosím vedieť. Ďakujem.
mifikac
02.08.08,11:11
ahoj, gratulujem, super napady, len sa chcem spytat, neviem, cim mam zacat, treba asi najprv najst priestor, a rychlo zacat vsetko ostatne? Lebo by som nechcela, aby mi niekto priestor vyfukol, ale potom vlastne clovek drzi priestor , kym vsetko nevybavi- co je dlhe obdobie- neviem si s tym rady.
diky za pomoc.
Radkaa
07.08.08,10:32
Ahoj zaujala ma Vaša téma, už nejaký čas hľadám potrebné informácie o založení súkromnej materskej školy ale je to nejaký začarovaný kruh. Nie a nie sa pohnúť z miesta. Potrebovala by som pomôcť v tom úplnom začiatku. Čo preštudovať a ako začať. Priestor a tieto veci sa budú riešiť potom. Ale ten začiatok, kde ísť, za kým, a skade čerpať tie prvotné informácie. Prosím pomoc! Ak mi niekto vie dať nejakú radu, odporučiť nejaký úrad alebo stránku budem vďačná. Tá škôlka má byť v B.B. alebo vo ZV. Vopred Ďakujem za každú pomoc.
Mimi21
12.08.08,09:13
ja oosobne som to po pol roku vzdala, mala som problem s priestormi..... ziadna byvala MS u nas nebola volna a prerabka rodinneho domu je draha a okrem toho... ktory clovek by dovolil prerobit toalety a pod. vo svojom dome, ktory prenajima? I ked velmi nerada, skusim nieco ine.
niko.presov
19.08.08,05:40
Chcela by som si od roku 2009 otvorit sukromne opatrovatelske centrum - detske jaslicky. No sama to nezvladnem, preto by som uvitala spolocnicku na podnikanie, zdravotnu sestru, alebo ucitelku mat.skoly,ktora je ZTP, ktora by mala zaujem pracovat s malymi detmi do2 rokov, chcela by som, aby tam chodili aj deti s poruchami. myslite, ze to ma vyznam, otvorit v Prešove take zariadenie.?
alaya1
20.08.08,11:36
Asi to na tejto stranke neobstoji...
toria
16.09.08,11:13
My máme zriadené rodinné opatrovateľské centrum, je to náročné ale už tretí rok fungujeme - začiatky boli ťažké. Odporúčam každému kto má chuť starať sa o detičky nech len ide za tým. ŽIaľ dôležité sú peniaze, pretože štát nám nedá ani korunu, ale sledujú nás všetky možné kontroly - a podľa nich musíme kadečo spĺňať. Našťastie sme zatiaľ s ničím závažným nemali problém, takže je to o.k.

Nebojte sa a budujte si svoj sen!!!


Ináč staráme sa aj o chlapčeka s dawnovým syndrómom - neviem či som to dobre napísala. Takže ak chcete mať aj choré detičky treba na to zdrvatonícky personál - my máme zdravotnú sestru na dôchodku...
Danila
16.09.08,11:19
Asi to na tejto stranke neobstoji...A to už prečo? To je jedna z naj - tém, ktoré sú povšimnutia hodné.
toria
16.09.08,11:25
My máme zriadené rodinné opatrovateľské centrum, je to náročné ale už tretí rok fungujeme - začiatky boli ťažké. Odporúčam každému kto má chuť starať sa o detičky nech len ide za tým. ŽIaľ dôležité sú peniaze, pretože štát nám nedá ani korunu, ale sledujú nás všetky možné kontroly - a podľa nich musíme kadečo spĺňať. Našťastie sme zatiaľ s ničím závažným nemali problém, takže je to o.k.

Nebojte sa a budujte si svoj sen!!!

Ináč staráme sa aj o chlapčeka s dawnovým syndrómom - neviem či som to dobre napísala. Takže ak chcete mať aj choré detičky treba na to zdrvatonícky personál - my máme zdravotnú sestru na dôchodku...

Zabudla som podotkúť, že sme ako denné jasličky. Opatrujeme cca 10 detí denne od 1,5 roka do 3 rokov a nepravidelne detičky od 1 roka:rolleyes:
kukučka
16.09.08,11:27
Prešov je veľký, klientov by si mala dosť, držím palce
toria
16.09.08,11:31
Klientov by bolo určite, len pozor na začiatok potrebuješ peniaze a dosť peňazí. Ako začínajúcej podnikateľke Ti žiadna banka nedá, takže nájdi len nejakého sponzora, alebo tichého spoločníka ....
my sme nemali peniaze a to bola doslova makačka, ale zvládli sme to!!!
toria
18.09.08,05:04
pozri materská škôlka nonstop
smejko_a
19.09.08,09:25
vedel by niekto poradit kolko m2 pripada na 1 diete v materske skolke nakolko uz ma odbyly aj stavebnom urade aj u hygieny.
zevraj to oni posudzuju az na mieste

hracia plocha
spanie

dakujem
toria
19.09.08,09:40
na spanie 2m2 a na hranie 3,5 m2 - ale to je individuálne my máme herňu 6x5 m čo je 30 m2 a máme kapacitu 10 detí na rovnaký čas
spáľňu máme oveľa menšiu a nemajú výhrady, máme tam 3 positeľky, 6 lehátok a jeden gauč
Mimi21
21.10.08,13:28
Nevedel by niekto poradit, kde zohnat stanovy - idem zakladat detske jasle formou obcianskeho zdruzenia, ale mam nejake nejasnosti ohladom stanov.
toria
21.10.08,13:35
prečo to ideš robiť cez občianské? kôli 2%, alebo prečo? My to máme normálne na živnosť zriadené
Mimi21
24.10.08,13:38
2%, dotacie, sponzorske..... a vyssie naklady ako som povodne ratala.
toria
25.10.08,08:47
hm, tak s tým ti žiaľ neporadím. Škoda. Ale ak sa k niečomu dopracuješ tak ma prosím informuj, zaujíma ma táto téma. Ďakujem
Mimi21
26.10.08,08:06
4 m2 na dieta ak he spojena herna so spalnou, ak je oddelena tak 4m2 herne a 1,7m2 spalne.
A 1,4m2 jedalne... dvor je tusim 4m2 travnatej plochy


Aj ja potrebujem radu.... chcem SUKROMNE JASLE ale chcem ich urobit ako OBCIANSKE ZDRUZENIE.... kvoli dotaciam, sponzorskym prispevkom a pod. .... neviete mi poradit? potom uz jasle nebudu sukromne? aky im dat teda nazov?
Mimi21
26.10.08,08:16
oprava ak je oddelena herna od spalne tak herna 3m2 a spalna tych 1,7m3
andulkaa
11.11.08,11:02
Ahoj Mimi, podarilo sa ti realizovať jasličky ako občiasnke združenie?
Mimi21
12.11.08,09:52
Ahoj.. nepodarilo.. dnes mi prislo vyjadrenie z ministerstva, ze to spada pod neziskove organizacie podla tej cinnosti. Nechapem potom, preco niektore jaslicky ako OZ funguju :(
andulkaa
12.11.08,17:38
Mimi to je mi luto. Škoda. Aj ja som rozmýšlala urobit sukromne jaslicky ako o.zdr. Co budes robit? Ides si robit neziskovku? Pozerala som sa aj na materské centrum. Nemá s tým niekto skusenosti? Asi nie je jednoduché urobit si niečo vlastné v prospech mesta či obce. Veď kolko žien rozmýšla nad tým či zostat za 4,5 tis. doma alebo ist zo práce a nestratit ani svoj post ani plat. A teraz keď rozmýšlajú o schválení príspevku starostlivosti o dieta. Niektorým ženám zoberu aj rodičovský príspevok ak pracujú. Taký super nápad...... Vy, ktorým sa to podarilo, poraďte, prosím......
toria
12.11.08,17:41
My máme jasličky ale súkromné, takže asi nepomôžem
andulkaa
13.11.08,11:18
Toria, ako to teda máš? Ty si ako SZČO, máš živonosť, účtovníctvo robíš predpokladám asi jednoduché, máš súkromné jasličky a aj škôlku? Brala si si aj nejaký úver ako živnostníčka? Určite ťa to stálo nemálo úsilia a hlavne peniažkov. Čerpala si aj nejaké EU fondy, alebo sponzorské? bolo potrebné vypracovať aj nejaký podnikateľský projekt, ktorý si predkladala na úrad? Bolo by možné sa prísť pozret? Prípadne nejaký kontakt?
miramff
05.01.09,11:36
Ahojte, Toria, mna by zaujimalo, ci pri zakladani jasli alebo MS nepotrebujes mat odpovedajuce vzdelanie, ked je to s.r.o, pretoze pri klasickej MS musi byt riaditel vystudovany detsky pedagog plus este musi mat nejaku prax.
A prosim Ta, kde mate tie jaslicky? Nemas www? diky.
toria
05.01.09,12:06
No my to máme v Martine, www nemáme, asi ani nebude, je príliž veľký záujem o naše zariadenie a ešte keby sme mali aj www, tak by sme to asi nezvládli...
No a my to robíme na živnosť a živnostníčka je pedagodička a vzdelanie spĺňa.
miramff
05.01.09,16:34
A AK SA SMIEM SPYTAT, OD KOLKYCH ROKOV BERIETE DETI? a BERIETE DETI AJ NA KRATKU DOBU, NAPRIKLAD NA DEN, POL DNA, ALEBO TAK NEJAK, KED CLOVEK MUSI NIECO VYBAVIT A NEMA DIETA KAM DAT?
toria
05.01.09,17:27
A AK SA SMIEM SPYTAT, OD KOLKYCH ROKOV BERIETE DETI? a BERIETE DETI AJ NA KRATKU DOBU, NAPRIKLAD NA DEN, POL DNA, ALEBO TAK NEJAK, KED CLOVEK MUSI NIECO VYBAVIT A NEMA DIETA KAM DAT?



miriam my máme detičky od 10 MEIACOV DO 3 rokov. Máme takzv. pravidelné deti s dochádkou na 4 až 12 hodín denne a nepravidelné s dochádzkou do 4 hodín denne. Niektoré deti sú na dva dni v týždni, niektoré na 2 hodiny denne, alebo týždene - sme aj takzv. hodinové centrum ale len zazmluvnené deti.
iviatko
07.01.09,11:07
ahojte, prave citam vsetko co sa tyka MS, ale bola by som rada, ak by mi niekto vedel zhrnut, co vsetko potrebujem na zriadenie takehoto zariadnia. Pripadne ak by som opatrovala deti len v mensom pocte. Teraz to robim doma, opatrujem jedno dieta celodenne a druhe prilezitostne, mam syna vo veku 3.5 roka. Opatrovaniu sa popro RD venujem skoro 4 roky a momentalne ma dnes vytocili v skolke, pretoze mi oznamili, ze uz deti neprijimaju. Dozvedela som sa, ze tam maju :tlacenky:. Tak by som rada vedela vsetko co sa tyka sukromnej skolky. vdaka
orbitka88
08.01.09,15:00
chcem sa opýtat,či je tu niekto kto skušal niečo také v košiciach založit si jasle?som momentálne na materskej dovolenke a mám 2ročného syna,rozmýšlam nad nejakým nápadom podnikania a jasle by ma dost naplnali.len sa pýtam či to niekto skúšal tu v košiciach a ako obstál......budem vdačná za každú radu,či názor.....zatial je to len uvaha,no velmi rada by som ju zrealizovala a naplno sa tomu venovala a oddala tejto myšlienke.....každopádne si urobím prieskum,len sa chcem opýtat ako formou ste ten prieskum robili,kto sa snažil zriadit školku,alebo ju zriadil.formov webu,alebo nejakej ankety v meste??dakujem .iva
Zuzana 1975
09.01.09,14:16
My máme jasličky ale súkromné, takže asi nepomôžem
Dobry den!
Prave som citala prispevky na zriadenie detskych jasliciek.
Aj ja sa trapim s papiermi uz 4 mesiace,momentalne s nasledovnym problemom:Priestory som nasla v jednom rodinnom dome s nadhernou zahradou...
Na rodinny dom je nutne vybavit zmenu v uzivani z rod.domu na podnikatelsky objekt.
Otazka je,na aky podnikatelsky objekt?Priamo na jasle,opatrovatelske centrum,alebo je mozne aj na nieco ine ?Myslim tym napr. kancelarske priestory atd.:confused:
Prosim o rady tych,co uz presli touto kalvariou!
Dakulem!
toria
09.01.09,14:44
No takže my máme Rd kupovaný len na tento účel. Majiteľka tam má trvalý pobyt, tým pádom je to súkromné zariadenie. Mali sme kontrolu z hygieny, plynárni, elektrárni, hasičov a to sme zaniesli na životné prostredie. Majiteľka tam nebýva a náklady na prevádzku RD si účtujeme len v 70%, otatné % sú nákladom majiteľky pretože tam má trvalý pobyt...
Zuzana 1975
10.01.09,07:03
No takže my máme Rd kupovaný len na tento účel. Majiteľka tam má trvalý pobyt, tým pádom je to súkromné zariadenie. Mali sme kontrolu z hygieny, plynárni, elektrárni, hasičov a to sme zaniesli na životné prostredie. Majiteľka tam nebýva a náklady na prevádzku RD si účtujeme len v 70%, otatné % sú nákladom majiteľky pretože tam má trvalý pobyt...


No dobre,
pojdem sa na to opytat na mestsky urad,ako to je,lebo hned u nich v prvom kole som neuspela:nedostala som otvaracie doby na prevadzku,kedze ziadna prevadzka nemoze fungovat v rod.dome.Musi to byt podla nich podnikatelsky objekt.
Vy prevadzkujete jaslicky na zivnost,alebo ako zdruzenie obcanov?
Ja to planujem na zivnost.
Dakujem za rady!!!!
Vedrun
23.01.09,12:30
No my mame ten isty problem, mame vyhliadnuty RD na sukrombu skolku, ale je to v rozpore s uzemnym planom obce, ktory v tej casti povoluje len rodinne domy a nie podnikanie. Riesenie je take, ze treba podat ziadost o rekolaudaciu objektu na podnikatelsky s tym, ze 51% stavby ostane ako rodinny dom a 49% moze fungovat ako podnikatelsky objekt. Treba na to projekt tusim....
Vedrun
23.01.09,12:38
Dobry den!
Prave som citala prispevky na zriadenie detskych jasliciek.
Aj ja sa trapim s papiermi uz 4 mesiace,momentalne s nasledovnym problemom:Priestory som nasla v jednom rodinnom dome s nadhernou zahradou...
Na rodinny dom je nutne vybavit zmenu v uzivani z rod.domu na podnikatelsky objekt.
Otazka je,na aky podnikatelsky objekt?Priamo na jasle,opatrovatelske centrum,alebo je mozne aj na nieco ine ?Myslim tym napr. kancelarske priestory atd.:confused:
Prosim o rady tych,co uz presli touto kalvariou!
Dakulem!
Ja by som odporucala si zriadit "sukromne opatrovatelske centrum", tam netreba ziadne povolenia od hygieny ani od nikoho. A treba urobit rekolaudaciu na podnikatelsky objekt, pokial viem je treba pri tej ziadosti predlozit aj podnikatelsky zamer. Pre tych ktorych zaujima tema skolka a jaslicky pripajam link na skvely clanok, ktory mne velmi pomohol....
takze nepripajam lebo system mi nedovoli.... Ak mate niekto napad ako link mozem vlozit bez toho aby som musela pisat 15 prispevkov sem s nim
Vedrun
23.01.09,12:40
aspon uryvok z clanku - pre mna to najdolezitejsie:

Kto si zriadi opatrovateľské centrum v byte a chce sa starať o niekoľko detí, okrem živnostenského listu nijaké iné povolenia nepotrebuje. Na Krajskom úrade v Bratislave záujemcovi o opatrovanie detí v prenajatom byte povedia, že mu stačí takzvaná voľná živnosť na organizovanie voľného času detí.
Stačí prísť na úrad, vyplniť žiadosť, doložiť tisíckorunový kolok a výpis z registra trestov nie starší ako tri mesiace. Ak bude centrum v prenajatom byte, je potrebné predložiť nájomnú zmluvu. Žiadne povolenie od hygienikov či doklad o vzdelaní sa nevyžaduje.
alaya1
24.01.09,12:08
Ja by som odporucala si zriadit "sukromne opatrovatelske centrum", tam netreba ziadne povolenia od hygieny ani od nikoho. A treba urobit rekolaudaciu na podnikatelsky objekt, pokial viem je treba pri tej ziadosti predlozit aj podnikatelsky zamer. Pre tych ktorych zaujima tema skolka a jaslicky pripajam link na skvely clanok, ktory mne velmi pomohol....
takze nepripajam lebo system mi nedovoli.... Ak mate niekto napad ako link mozem vlozit bez toho aby som musela pisat 15 prispevkov sem s nim
Ak som dobre pochopila, netreba prerabat zachodiky, male umyvadla, nic sa nekontroluje?Ako je to so stravou,
Uz davnejsie sa pohrabvam s myslienkou na take nieco pre postihnute deti.
Len sama, to je asi tazke, trebalo by este niekoho na to.
toria
25.01.09,07:03
Ak som dobre pochopila, netreba prerabat zachodiky, male umyvadla, nic sa nekontroluje?Ako je to so stravou,
Uz davnejsie sa pohrabvam s myslienkou na take nieco pre postihnute deti.
Len sama, to je asi tazke, trebalo by este niekoho na to.
pozor pre postihnuté deti je to úplne niečo iné. Tam musíš poskytovať zdravotnú a sociálnu starostlivosrť.

Skús sa obrátiť na živnostenský úrad, tam ti povedia akú živnosť a pri tomto aj vzdelanie potrebuješ. Pretože starať sa o postihnuté deti nie je jednosuché. My sme mali downov syndróm, ale splnili sme všetky požiadavky. To bol len jeden chlapček a chodil k nám rok a pol
alaya1
25.01.09,09:51
pozor pre postihnuté deti je to úplne niečo iné. Tam musíš poskytovať zdravotnú a sociálnu starostlivosrť.

Skús sa obrátiť na živnostenský úrad, tam ti povedia akú živnosť a pri tomto aj vzdelanie potrebuješ. Pretože starať sa o postihnuté deti nie je jednosuché. My sme mali downov syndróm, ale splnili sme všetky požiadavky. To bol len jeden chlapček a chodil k nám rok a pol
aha, tajk to som nevedela, vzdelanie nie je u mna problem, no musim sa popytat, ale rozmyslam, ci sa to opalati- skor ci sa da z toho vyzit.
Vedrun
26.01.09,06:38
Co sa tyka detskeho opatrovatelskeho centra tak sa vraj nekontroluje vobec nic. Moze to robit kto chce (bez vzdelania), kde chce (trebars aj byt v panelaku) a ani varenie nie je kontrolovane.... Ale ak ide o postihnute deti tak to veru netusim :(
lelask
02.02.09,21:03
caute , ma niekto skusenost so zriadenim sukromnej materskej skolky , ktora je zaradena do systemu skol??
Dik moc za radu.
alaya1
03.02.09,07:18
Ako zriadit detske opatr.centrum v prenajatom byte? byt je urceny na byvanie, treba to menit?
Zuzana0689
05.02.09,07:44
Ahojte vsetci. Prosim mozte mi niekto poradit. Strasne sa mi paci myslienka zalozit si sukromne jasle v nasom meste nakolko tu nic take nieje a myslim ze by to mamicky uvitali. No zial neviem kde zacat a co vsetko mi treba vybavit. Ak ma niekto skusenost alebo sa mu to uz podarilo aj s tymi vsetkymi papierovackami mozte mi poradit co spravit a kde zacat? Prosim. Dakujem a info mi poslite na mail. Dakujem vsetkym za akukolvek radu. Prajem pekny den. Zuzana
Zuzana 1975
08.02.09,16:25
Dakujem za radu,opatrovatelske centrum znie dobre.Takze ziadost na krajsky urad v Bratislave?Rekolaudacia je tazka,na aky podnikatelsky objekt?V Komarne to chcu mat specifikovane,presne o ake podnikanie ide,zato sa to taha uz 5 mesiacov.Ten clanok by ma zaujimal,mohla by si mi ho zaslat na moj mail?hajmassy@azet.sk Dakujem!!!!!!!!!!!!!!!!!
milus123
03.03.09,16:49
ahoj
podarilo sa ti zisti ako to funguje na uradoch co sa tyka sukromnej skolky?
na koho sa mam uplne na zaciatku obratit? existuju nejake tie dotacie.
mozno vyzeram ako blba ale ako sa dostanem na diskusiu kde mozem s vami diskutovat?
za odpoved dakujem
sonya03
21.04.09,20:15
Ahoj, podarilo sa ti zistit, co vsetko je potrebne na zriadenie jasliciek/skolky? mala by som o nieco take zaujem. vies mi prosim poradit postup. vsetky rady su cenne. dakujem velmi pekne.
Zuzana 1975
28.05.09,20:47
Ahojte vsetci!
Kto mi vie pomoct s prevadzkovym poriadkom pre hygienu?A co vsetko ziada hygiena este pred povolenim prevadzky,myslim tym na formality ako dohoda s dodavatelom stravy,dohoda so zamestnancom.Ake vzdelanie musia mat zamestnanci,musia byt zdravotnici,alebo to nie je podmienka?
A na co mam pytat zivnost,prevadzkovanie jasli velmi nechcem,vraj s tym robia vela problemov.Ako funguje organizovanie volneho casu deti?Na to existuje zivnost?
Dakujem za vsetky rady!!!!!!!!!!
livia N.
11.07.09,12:12
Ahojte všetkým ,ktorí píšete na túto tému .Teším sa že som konečne našla
stránku ,ktorá mi snáď poradí.
Som učiteľka ,ktorá si chce zriadiť niečo ,čomu nevie dať správne meno . Znie to čudne ,ja viem , ale po prečítaní Vašich lístočkov neviem či MŠ - DJ -Starostlivisť o voľný čas detí alebo Súkromné opatrovaťeľské centrum???:confused:Aký je medzi nimi rozdiel vo vybavovaní prípadne shválení ???
Mám rodinný dom s peknou travnatou záhradou a terasou.
Prosím poraďte ako mám začať , čo je lepšie ,aké papierovačky a "cirkus " treba absolvovať aby som mohla pracovať s detičkami .
Ďakujem každému kto poradí!!!!!!!!!!!!
Prajem pekný deň Livi
krampuska
23.09.09,18:02
Ahojte,

zakladame MS, mame v plane ako neziskovku. Mame uz zalozene obcianske zdruzenie, Materske centrum, takze mam zopar otazok. Bola by som rada keby sa niekto nasiel a odpovedal mi na ne.

1. Aky je rozdiel medzi obcianskym zdruzenim a neziskovkou.
staci nejaka rada, kde najdem dostupne informacie.
a ako postupovat pri jej zalozeni.
musi mat neziskovka clenov, alebo stacia zamestnanci.

2. mestska cast nam ponukla priestory v dezolatnom stave, inak su uzasne a kopa penazi z nich spravi detsky raj, takze je nejaka moznost kde ziadat na rekonstrukcie budovy 80 rokov starej?

3. a ktory zakon sa zaobera sukromnymi materskymi skolami, niekde kde najdem podmienky a navod ako na to ked chceme byt zaradeni do siete ms.

dakujem.
livia N.
24.09.09,16:31
Záleží na tom , či chceš byť zaradená do sietí MŠ bez alebo so štátnou dotáciou .
So štátnou dotáciou to ide cez ministerstvo školstva - minimálna nádej ,
nespočetné množstvo papierovačiek ,plánov ,projekcií o práci a fungovaní MŠ , potvrdení o priestoroch, rozpočty...
Bez dotácie ti stačí živnosť napr.opatrovateľské centrum detí ,
papierovačky tie isté
Na rekonštrukciu podnikateľský úver a potom už len veľa solvetných ľudí ,ktorý majú maloleté deti ,a nebudú chorľavé.
Celé podnikanie v rámci MŠ súvisí so solventnosťou rodiča a dochádzkou detí .Nehovoriac o tom že MŠ musí byť v niečom IN
s čím rodiča prilákaš .
Máš odvahu ,preto ti prajem veľa úspecov
krampuska
28.09.09,18:21
dakujem,

este by som chcela vediet, nejako sa tu v tych diskusiach o neziskovkach stracam. na zalozenie n.o. potrebujem suhlas mestskej casti? musi byt jej zriadovatelom?

a co je vyhodnejsie neziskovka alebo obvcianske zdruzenie.

kamaratke sa totiz stalo ked zalozila sukromnu zs, ako obcianske zdruzenie, ze po case a kope vrazenych penazi sa členovia rozhodli a odvolali ju z postu statutara, to znamena, ze o vsetko prisla...
moze sa to stat aj pri neziskovke?
krampuska
03.10.09,06:04
tak uz som prisla na to ze moze...
stale rozmyslam nad tym ako to vymysliet, ze ked zriadim sukromnu ms ako neziskovku, na sro nemam pociatocny kapital, ako to urobit aby to bola "moja" skolka a zamedzila riziku ze o nu pridem...
krampuska
03.10.09,10:50
dalsi napad: mozem zalozit matersku skolu ako fyzicka osoba? rucim potom sukromnym majetkom?
yanulla01
21.11.09,22:29
Zdravím všetkých odvážnych. Chcela by som poprosiť nejaké podklady k tým tvrdeniam, že netreba nijaké papierovačky a kontroly k tomu opatrovateľskému centru. :confused:

Ja som tesne pred otvorením takéhoto centra - dokonca sa to aj takto volá (bude to škôlka a jasličky) v RD v BA-Prievoze a je na to potrebná úradnícka tortúra, ktorá mne trvala asi 8 mesiacov a to ešte nemám všetko. Podotýkam, že som na MD, takže som sa tomu venovala naozaj intenzívne.

Hygienu nezaujíma či ide o celodennú opateru, hodinovú alebo mesačnú, musia schváliť priestory akonáhle sa tam nachádzajú deti v predškolskom veku. A je jedno kde to je, ako sa to volá a či tam máte 1 dieťa alebo 111. Priestory musia spĺňať niekoľko zákonov a zopár vyhlášiek. Mne ich čísla nadiktovali po tel. na RÚVZ a všetko som si to prelúskala pekne sama, lebo nikto nemá čas Vám vysvetlovať, je toho naozaj kvantum... :(

Okrem iného je určený priestor v herni na jedno dieťa 4m2, ak sa v herni zároveň spí tak 3m2, sú určené vzdialenosti a veľkosti na všetko aj na vešiačiky v šatni (to myslím vážne- 15 cm), výška lavice, hajzlíčkov, ich šírka, vzdialenosť, veľkosť zábrany ktorá ich rozdeľuje, vzdialenosť postelí, veľkosť plochy ihriska, trávnatej plochy a dokonca aj pieskoviska na jedno dieťa. Zákony presne vymedzujú koľkokrát treba s deťmi chodiť von, na ako dlho, aká má byť teplota, aká nesmie, koľkokrát majú cvičiť... Je určený presný počet hajzlíčkov na jedno dieťa, umyvadielok, ak tam máte deti menšie ako 3 roky tak aj šerblíkov a umiesnenie prebaľovacieho pultíka.

Tiež je dôležité rozloženie miestností, kam kadiaľ prechádzate, treba mať zvlášť miestnosť pre personál, pre upratovačku, výdajňu stravy(aj keď nevaríte, lebo musíš niekde to jedlo porcovať) a pod. Musí byť napr. prepojená šatňa s WC, nesmieš prechádzať cez herňu keď ideš do kuchynky alebo obytnej časti a pod. Tiež je treba zvlášť karanténnu miesnosť.

Na prevádzku v RD je potrebné podať žiadosť o zmenu v užívaní, technickú správu a projektové nákresy + treba mať hygienu, požiarnikov, ...

Najhoršie na tom je že tie úrady vôbec nie sú prepojené a že Vám aj všade povedia niečo iné. Takže si tie zákony treba prelúskať ak nechcete dostať peknú pálku ak Vás bonzne neprajný sused :( alebo ešte basu ak sa nedajbože niečo stane tým drobčekom. Verte tomu že ak toto ktokoľvek nemá, tak koná protizákonne, nehovoriac o tom, či by som dala dieťa človeku čo sa snaží obísť pravidlá slúžiace na ochranu jeho bezpečnosti.

Podotýkam, že toto je tá najľahšia forma, podnikanie na živnosť starostlivosť o voľný čas detí a zriadenie opatr. centra, nie škôlky. Ak by ste chceli tú, treba sa ešte riadiť ich inštrukciami.

Napriek tomu je úžasné, ak sa to blíži ku koncu :) Ak som niekoho odradila ospravedlňujem sa, ale naštvali ma tie klepy ako sa to dá a nedá obísť a pod. Ja si myslím, že nie sú tie veci tak vymyslené zbytočne, že to má jasný význam a ak s tými úradmi komunikujete dá sa to s prehľadom zvládnuť. Uvedomte si ľudia, že ide o malé deti (predstavte si, že by šlo práve o Vaše), tie pravidlá sú na ich ochranu! Ak chcete niečo obchádzať, skúste domov dôchodcov :) to má budúcnosť.

Dobrá správa na záver, vzdelanie nie je treba pri živnosti :rolleyes:. Aspoň niečo... :--- Veľa šťastia všetkým, ktorý to myslia vážne.
yanulla01
21.11.09,22:31
dalsi napad: mozem zalozit matersku skolu ako fyzicka osoba? rucim potom sukromnym majetkom?
živnosť=fyzická osoba a ručenie celým svojim majetkom
toria
22.11.09,04:59
[QUOTE=yanulla01;1215204]´
ahoj tak ja trošku reagujem a opätovne konštatujem, že čo mesto to iné pravidláááá:eek::eek::eek:
my keď sme pred 4 rokmi zakladali opatrovateľské centrum pre deti v byte prevádzkarky bolo to celkom jednoduché. Hygiena tam ani nešla, lebo tvrdili, že oni do priestorov súkromného bývania vôjsť nemôžu. Takže sme len na hygiene oznámili, že niečo takéto robíme.
Keď sme kúpili rodinný dom, konkrétne na tieto účely tak to bolo presne ako píšeš. Behačiek a vybavovačiek o 106. My máme zariadenie pre deti do troch rokov, takže my máme postieľky pre malinké deti lehátka pre deti nad 2,5 roka. Herňa musí spĺňať presne vymedzené m2 na dieťa, presne tak ako si písala.
Ale poviem Ti vybavili sme to pomerne rýchlo. A to sme prerábali aj priestor - prerábali obytný priestor na herňu, spálňu a jedáleň - to máme vlastne kuchyňu kde sa vydáva jedlo - to rozdelenie na prípravovňu máme len obyčajnou nízkou skrinkou, ktorá zároveň slúži na odkladanie vecí - takto to ccela hygiena a stačí im to. Miestnosť pre personál nemáme. Zamestnávame tam 3 žienky, stačil aby mali priestor na súkromné veci. Najprv sme mali len takú skriňu a teraz sme na tieto veci vyčlenili malý kumbálik (vlastne len taký výklenok) kde sme im dali tú skriňu. Hygiene to stačilo úplne.
Žiaľ mi máme na toto len dvojizbový rodinný domček. Takže máme velikánsku herňu, kuchynku, spáleň no vestibul kde máme vešiačiky a odkladací priestor na osobn vecí detičiek - tu nám nikto nediktoval ako to má vypadať, pretože naše detičky si nevešajú samé veci na vešiak, robia to rodičia alebo personál, no a potom záchod - ten je len pre personál a kúpeľka - kde musíme mať sprchu kôli nehodám detičiek, malé umývadielka - ktoré spĺňajú normovanú výšku, celé je to vykachličkované kôli dezinfekcii a na zemi po stranách je desať šerblíkov, ktoré sú označené menom a po každej potrebe dezinfikované. Takže u nás je to takto.
V tomto rodinnom dome fungujeme od seprembra 2005 a fungujeme so všetkým - kontroly z hygieny sú cca každé tri mesiace, pokiaľ sa vyskytne chrípková epidémia, prípadne hnačky v inej MŠ a zmeny v zákone okamžite k nám príde hygienička, ktorá nás skontroluje. Na hygienu musíme oznamovať všetky infekčné ochorenia ako výskyt hnačky, výskyt kiahní a táák. Zároveň oznamujeme čas dovolenky - cez leto dva týždne a medzi Vianočnými sviatkami robíme podľa potreby rodičov, takže to neozamujeme.

Ale tie behačky ako si písala- hygiena, životné prostredie - kôli parkovaniu rodičov, kominár, stravovacie zariadenie, ktoré musí byť certifikované (nám stravu vozia), živnostenský úrad a podobne sme absolvovali. POkiaľ máš v poriadku papiere tak to stihneš ako my za dva mesiace. V júni sme kúpili dom a 2.9. sme príjmali prvé deti.

Takže aj toľko...

Ale stojí to za to, je to krásna práca a tie detičky nám dávaú veľa :o

a ozaj karanténna miestnosť - u nás stačí spálňa a dieťa si rodič musí vyzdvihnúť do hodiny od nahlásenia - to sa všetko eviduje - kedy sa volalo rodičovi a prečo. No a v spálni máme na noc to dezinfekčné svetlo, takže to takto riešime.
No a samozrejme na mesiac dopredu máme vypracované plány na každý deň čo sa musí dodržiavať a s deťmi naozaj robiť - presne ako si písala cvičenie, rozvoj jemnej motoriky, čítanie, jedenie no skrátka všetko.

Takže všetkým držím palce. Dá sa to zvládnuť a splniť všetky tie podmienky, pokiaľ naozaj chceš toto robiť :-)
maajka
27.02.10,11:04
Ahojte, som na MD a o tri mesiace končím VŠ a uvazujem o sukromnej MŠ alebo opatrovatelske centrum, viete mi poradit ako postupovat? dakujem
lelask
04.03.10,21:10
myslite ,ze lokalita mimo mesta by bola pre rodicov tiez zaujimava?
Predsa len na dedine je viac prirody....
myslite ,ze doprava by bol problem??
manus
13.04.10,06:58
Známa má zriadenú súkromnú škôlku, len je to na živnosť jej manžela. Keď tam chce pomáhať pár hodín denne ako učiteľka, akou zmluvou to ošetriť? Je tam dáka možnosť, kedže sú manželia? Ona pracovný pomer nechce kvôli zbytočným odvodom, a navyše je zamestnaná na HPP niekde inde. Bola by to len výpomoc popri tom.
Ďakujem za každú radu všetkým skúseným poraďákom :)
toria
13.04.10,09:40
Známa má zriadenú súkromnú škôlku, len je to na živnosť jej manžela. Keď tam chce pomáhať pár hodín denne ako učiteľka, akou zmluvou to ošetriť? Je tam dáka možnosť, kedže sú manželia? Ona pracovný pomer nechce kvôli zbytočným odvodom, a navyše je zamestnaná na HPP niekde inde. Bola by to len výpomoc popri tom.
Ďakujem za každú radu všetkým skúseným poraďákom :)

Bez nároku na mzdu môže živnostínkovi vypomáhať rodina bez zmluvy, len musí mať vzdelanie prinaložené práci ktorú bude v zariadení vykonávať.
manus
13.04.10,09:49
Bez nároku na mzdu môže živnostínkovi vypomáhať rodina bez zmluvy, len musí mať vzdelanie prinaložené práci ktorú bude v zariadení vykonávať.

To má, kedže je vo svojom hlavnom zamestnaní tiež učiteľka. ...Takže jej netreba na to žiadny papier, aj keď príde dáka kontrola, povie že je manželka svojho manžela :D, a že vypomáha bez nároku na mzdu?
Vieš mi ešte prosím ťa povedať, kde by som to v zákone našla presnejšie špecifikované, resp. v akom zákone sa o tom hovorí?
Ďakujem
arizona
13.04.10,09:57
To má, kedže je vo svojom hlavnom zamestnaní tiež učiteľka. ...Takže jej netreba na to žiadny papier, aj keď príde dáka kontrola, povie že je manželka svojho manžela :D, a že vypomáha bez nároku na mzdu?
Vieš mi ešte prosím ťa povedať, kde by som to v zákone našla presnejšie špecifikované, resp. v akom zákone sa o tom hovorí?
Ďakujem
http://www.porada.sk/t41682-rodinni-prislusnici.html (prísp. 1 )
manus
13.04.10,10:01
http://www.porada.sk/t41682-rodinni-prislusnici.html (prísp. 1 )

Ďakujem veľmi pekne, chcela som ohodnotiť tvoj príspevok, no nepustilo ma, kedže nemám ešte 10 bodov. Tak ti patrí aspoň moje Ďakujem, samozrejme ďakujem aj toria za predchádzajúci príspevok :)
toria
13.04.10,10:09
arizona ti to tu šupla.
Ináč my sme mali kontrolu a dopadla super, povedala len, že je matkou maiteľky a viac ju neriešili, ostatné učiteľky skontrolovali aj OP aj pracovné zmluvy proste všetko.
katrin58
18.04.10,15:39
Ahojte vsetci,vedel by mi prosim niekto poradit?uvazujem nad zalozenim sukromnych jasli v rodinnom dome,daju sa ziskat nejake dotacie z uerofondov a co vsetko je potrebne?za akukolvek radu vopred dakujem:)
szklau
05.06.10,05:52
Ahojte!
Kto má už jasle: mamičky dostanú ešte rodičovský príspevok keď ich detí chodia do súkromnej jasle?

A ako je so štátnou dotáciou?Dostanem aj na založenie? A kolko dostanem potom mesačne?
Dúfam že mi niekto poradí.
Strašne by som chcela jasle...
toria
05.06.10,17:16
áno rodičovský dostávajú do výšky fakturovanej sumy :-) Štátne dotácie berieme len na zamestnancov, na založenie sme mali súkromné a sponzorské zdroje.
szklau
08.06.10,18:51
Ďakujem!
Sponzorské zdroje?Aké?
Miesto by som mala ale na ostatné by som potrebovala nejaké peniaze.
sonicka_1
29.09.10,08:38
Dobry den,
ozivujem temu. Prave som volala na zivnostensky urad, kde mi povedali ze na opatrovanie deti nestaci zivnost ze to patri pod VUC, volna zivnost 29.5 Opatrovanie kratkodobej starostlivosti nestaci, to je len na par hodin nepravidelne, ked rodicia nemozu. Som v koncoch, skolku nechcem, chcem to len pre par deti, zaujemcov by som aj mala, chcem to robit doma, mam na to priestory, ale mam problem s uradnmi. Jasle su tiez volna zivnost, ale tam treba myslim vela veci z hygieny riesit a je to len do 3 rokov.
Prosim poradte, ako na to.
Dakujem!
idris-TV
21.10.10,07:35
Dobry den Vam zelam mam par otazok uz par dni hladam zakony ktore sa zaoberaju skolkami no a nasla som tieto
Zbierka zakonov 259-2008
Zbierka zakonov 527-2007
Zbierka zakonov 245-2008

ale mam problem nikde som tam nevidela kolko m2 potrebujem na 1 dieta na hranie naspanok na jedalen V KTOREJ VYHLASKE TO NEJDEM ALEBO V KTOROM ZAKONE???
ladis1
24.01.11,14:46
Dobry den..citam tu o zalozeni jasliciek..s dcerou uvazujeme o zalozeni v Ke..poradite co nam treba na zaciatok? cim ste presli Vy , co ste potrebovali?

s uctou Lengyel

Dakujem
sofiaseb
08.02.11,07:59
Dobrý deň.
Aj ja sa pripájam a tiež som rada, že som objavila vašu tému.
Chcela by som si založiť súkromnú škôlku v Bratislave. Zatiaľ ešte nweviem presne v ktprej časti. Som úplne na začiatku.
Neviete mi poradiť kde mám začať?
Čo všetko treba vybaviť, aké úrady osloviť....všetko okolo toho.
Na ministerstve školstva mi odporučili preštudovať zákon 596/2003 §16.
ene
04.03.11,12:31
ahojte, my tiez s manzelom rozmyslame nad otvorenim sukromnej skolky, vlastnime dom s dvoma 3-izb. bytmi, tak jeden z nich by sme chceli prerobit na skolku. Uz tyzden studujeme vyhlasky a zakony, a tie rozpocty a cisla na dieta a m2, su nehorazne. V pvom rade si chceme urobit prieskum, ci bude o skolku zaujem, a potom si planujeme zavolat tam pani z hygieny, ci nas priestor splna poziadavky. Chceli by sme to otvorit na 20 deticiek.
A ako pokracujete vy? Ako sa dari?
Vnučka
15.03.11,08:58
TO: Ene
A v akom meste?
lelask
03.04.11,07:00
neviete ci sa daju ziskat nejake peniaze z grantov,ministerstva .... na detske jaslicky?
lelask
03.04.11,07:04
my pokracujeme celkom fajn,coskoro to bude uz rok co sa snazime otvorit jasle asi tak pre 13-15 deticiek. Priestory mame super z byvalej skolky ale hygena ma nehorazne naroky - podla toho co ziadaju od nas by nemohli fungovat asi ziadne skolky,kedze vsetky boli postavene za totaca a nezhoduju sa s narokmi terajsich predpisov. Prave pracujeme na navrhu najomnej zmluvy. Ak mame niekto nejake rady sem s nimi.
lu.bla
05.04.11,09:42
ahojte, na tom makam aj ja a ide o to, ze vo vyhlaske je uvedene, ze 4 m2 priestoru na jedno dieta, 3 m2 ak je aj spalna. volala som na hygienu a tam mi povedali, ze z kupelky by sa malo dat prejst do herne. musi byt detske wc aj umyvadlo, strava staci nahlasit, ak sa bude dovazat. inak mi povedali, ze pridu kuknut priestory a povedia, co treba a ze sa nejak vyspekulovat, aby s ato dalo. dalsia vec je, ze musi byt vyrieseny odpad, odvoz odpadu atd a dalsia vec - musi byt vonku ihrisko. proste su tie poziadavky brutus, ale podla mna sa vzdy da nejak dohodnut. proste mne prislo divne, ze so stravou robia mensie caviky ako so zachodom. ja mam nahlasene deti vsetky okolo 1 roku, ktore plienkuju, nejdu na serblik, nie to este sa vystverhat na detske wc, ktore je akuratne pre skolkarov. ale vidite, byt to musi. ale ako som spominala, hygienicka bola mila a ustretova, povedala, ze sa budu snazit vyjst mi v ustrety. myslim, ze na vyske vesiacikov nezalezi az tak ako na tom, ci sa ma to dieta kde prebalit a vobec. len ma zaujima, ze ako je to so zivnostami, lebo vo volnych zivnostiach su: jasle alebo pomoc rodine alebo opatrovatelske sluzby. vela zien opatruje v domacnosti, nemaju zdaleka take nalezitosti ako hygiena ziada a predsa maju povolenu prevadzku. kukala som na nete mnozstvo jasli a sukromnych opatrovatelskych centier a nie kazde ma male zachodiky a umyvadielka, nie kazde je presne podla vyhlasky, tak ja neviem, ake su rozdiely. asi to fakt bude v nazve zivnosti. lebo nie vsetko su jasle. na nete najdete sukromne jasle, sukromne opatrovatelske centrum, privatne centrum opatrovania a podobne. a mam pocit, ze prave jasle su podla noriem a centra ani nie. uvitam hocijake postrehy :)
smejo251
11.04.11,11:54
ahojte, na tom makam aj ja a ide o to, ze vo vyhlaske je uvedene, ze 4 m2 priestoru na jedno dieta, 3 m2 ak je aj spalna. volala som na hygienu a tam mi povedali, ze z kupelky by sa malo dat prejst do herne. musi byt detske wc aj umyvadlo, strava staci nahlasit, ak sa bude dovazat. inak mi povedali, ze pridu kuknut priestory a povedia, co treba a ze sa nejak vyspekulovat, aby s ato dalo. dalsia vec je, ze musi byt vyrieseny odpad, odvoz odpadu atd a dalsia vec - musi byt vonku ihrisko. proste su tie poziadavky brutus, ale podla mna sa vzdy da nejak dohodnut. proste mne prislo divne, ze so stravou robia mensie caviky ako so zachodom. ja mam nahlasene deti vsetky okolo 1 roku, ktore plienkuju, nejdu na serblik, nie to este sa vystverhat na detske wc, ktore je akuratne pre skolkarov. ale vidite, byt to musi. ale ako som spominala, hygienicka bola mila a ustretova, povedala, ze sa budu snazit vyjst mi v ustrety. myslim, ze na vyske vesiacikov nezalezi az tak ako na tom, ci sa ma to dieta kde prebalit a vobec. len ma zaujima, ze ako je to so zivnostami, lebo vo volnych zivnostiach su: jasle alebo pomoc rodine alebo opatrovatelske sluzby. vela zien opatruje v domacnosti, nemaju zdaleka take nalezitosti ako hygiena ziada a predsa maju povolenu prevadzku. kukala som na nete mnozstvo jasli a sukromnych opatrovatelskych centier a nie kazde ma male zachodiky a umyvadielka, nie kazde je presne podla vyhlasky, tak ja neviem, ake su rozdiely. asi to fakt bude v nazve zivnosti. lebo nie vsetko su jasle. na nete najdete sukromne jasle, sukromne opatrovatelske centrum, privatne centrum opatrovania a podobne. a mam pocit, ze prave jasle su podla noriem a centra ani nie. uvitam hocijake postrehy :)
Zdravim vas...ja by som sa len chcela zapojit...aj ja uvazujem nad zriadenim detskych sukromnych jasli len nemam ani tusenie kde zacat...priestor by som mala ..je to budova byvalej materskej skoly a cco dalej ako pokracivat ,kde zacat?Mam vystudovanu aj pedagogiku teda vzdelanie mam len neviem co dalej mozte mi dakujeeeem
smejo251
11.04.11,11:55
Zdravim vas...ja by som sa len chcela zapojit...aj ja uvazujem nad zriadenim detskych sukromnych jasli len nemam ani tusenie kde zacat...priestor by som mala ..je to budova byvalej materskej skoly a cco dalej ako pokracivat ,kde zacat?Mam vystudovanu aj pedagogiku teda vzdelanie mam len neviem co dalej mozte mi dakujeeeem
lu.bla
11.04.11,16:25
ahoj, najskor si treba prestudovat vyhlasku 527/2007 a podla toho postupovat, hygiena, mestsky urad, odpady riesit (plienky su bio material) a hlaven kolky, trpezlivost s uradnikmi.
lelask
15.04.11,12:17
prosim vas s akymi platmi ratate pre zamestnancov v detskych jasliach? A kolko a akych zamestnancov?
Surne prosiiiiim, dakujem
lu.bla
16.04.11,08:35
vsetko beriem na zivnost na zmluvu s tym, ze si budu odvody platit sami. mna osobne by to ekonomicky zabilo, keby som mala mat klasickych zamestnancov. navyse beriem z uradu prace absolventky na absolventsku prax. celkom slusne podmienky su a samozrejme kočky budu pod dohladom skusenych :)
inak ja ratam 500- 600 E na jednu sestru/pedagogicku. oni maju odvody ako SZCO okolo 100 e, aj ot prehanam, takze v pohode.v zdravotnictve by viac nezarobili a keby boli zamestnankyne, tak ma vyjdu ovela viac nez len tych 600.
andika25
03.05.11,20:55
Dobrý den prajem,
Prosím pomôžte mi. Chceme otvárať súkromne jasle, už som preštudovala zákony, predpisy, ale taký zákon, čo sa zaoberá s jasličkami tuším ani neexistuje. Na živnostenskom hovorili, že potrebujem len voľnú živnosť, ale vtedy môžem opatrovať len pár hodín denne, ale ja chcem normálne fungujúce jasličky. Už som prečítala z. 448/2008, tam sú všeliaké soc.zariadenia, ale ani jeden nepasuje na jasličku. Asi by som mala ísť na krajský úrad, alebo dá sa to niako obdísť? Všetko máme perfektne vypracované, aj peniazy by sa našli, ale tie zákony...vlastne aby existoval na to zákon, ale neni !!!Kto by mi vedel pomocť? Andi
lu.bla
04.05.11,11:53
vyhlaska 527/2007 Z.z. o zariadeniach rpe deti a mladez. volne zivnosti su aj v sekcii zdravotnictvo - jasle. takze ti davaju zrejme zle infosky. ale ide to. len pozor, musis ist naozaj podla vyhlasky, lebo hygiena ti ich nepovoli. vela stastia. ozaj a pozor na bytove priestory, tam ti to zamietnu urcite. spravit jasle na slovensku je narocne kvoli uradom.
andika25
06.05.11,16:38
Dakujem Ti za odpoved, idem si prečítať ten zákon. Tento týždeň som si prišla na to aj ja, že mi dávali zle informácie. Tak asi ideme vybrať VŽ a na hygieniu. S pozdravom: Andi :)
lu.bla
06.05.11,17:15
andy, nemas za co. sama vybavujem ako blazon stale dokola, uz niekolko mesiacov a ver, aj ked sa dopatras k normalnym informaciam, budes musiet vela preskakat toho, kym sa dopracujes k otvoreniu jasiel. kde ich chces otvorit? v malom meste, okresnom ci krajskom? drzim ti velmi palce, nech sa ti dari, lebo nasi uradnici su neschopni. co som si nenastudovala sama po veceroch, to by som sa inak nedozvedela. davali mi total zavadzajuce a zle info.
andika25
07.05.11,20:04
Milá Lu.bla,
Stále len ešte informácie zbierám, už mesiace...Chceme niečo alternatívne, čo sa týka výučbu angličtiny a matematiky pre dojčatá. Sesternica to práve vyskúša so synovcom, ako malý reaguje na nové metody. Celkom im to ide. Ona študuje metódy Helena Dorona a ja sledujem vyhlášky, zákony, cenníky, hľadám personál a idem sa zbláznuť :D Chceme to otvoriť v okresnom meste, nedaleko od Trnavy. Sama som učiteľka na súkromnom škole a už mám dosť zo zriadovateľa, tak čím skôr to chceme otvoriť. Plánujeme dve skupiny- jedna skupina max. 15 detí. Ty už máš priestor- zariadenie? Z koľko to podľa teba vyjde? S koľkátými vychovávateľkami budeš pracovať? Držím ti palce a pajem Ti veľa štastia na úradoch, ktorí asi šajnu nemajú o tom, ako treba prevádzkovať jasle :D
lu.bla
08.05.11,18:14
andika, mohli by sme spolupracovat, ja to riesim v TT. mam plny stav, s priestormi problem, uz vsetko bolo ok, papierovo, aj vsetko v sulade s vyhlaskou, vyleteli nam dva priestory v case stahovania sa. som znechutena z podnikatelov, ktori prenajimaju priestory, zial zmluvy si daju postavit tak, aby mohli vypovedat do mesiaca bez udania dovodu a poviem ti, ze mi je trapne pisat rodicom, uz druhy krat, ze sa to zase posuva. mali sme otvarat v aprili, potom sa to presunulo na maj a teraz na poslednu chvilu zase nieco a budem rada, ak sa do leta otvorime, mam zavazne nahlasenych 15 deti, ked mi rodicia cuvnu, tak dovi dopo. ale mohli by sme spolupracovat, pretoze ja chcem doplnkovo anglictinu cez externych spolupracovnikov. o helen doron som pocula, vraj je to dobre. kludne sa mozme stretnut, kedze si nepolezieme do kapusty v jednom meste :) moj mail je lubla@centrum.sk - kludne napis a mozme dat kaficko a ja ti opisem cele to vybavovanie. inak je to na slak trafenie zo zaciatku, ale zvladnut sa to da. uz mi aj tak v TT dycha na krk konkurencia, lenze moze, pretoze aj keby tu boli jasle troje, aj tak je to na krajske mesto malo. takze tak, konkurencie sa nebojim, bude to vzdy o cene a pristupe. a ja to chcem mat zase tip top a viem, v com budem TOP, preto to nerobim na kolene a davam si zalezat. ako keby slo o moje vlastne dieta :) btw, od septembra chcem dat syna do sukromnej skoly v TT, dufam, ze nie si unavena zrovna z TEJ skoly :-D budem rada, ak sa ozves.
lu.bla
08.05.11,18:15
andika, mohli by sme spolupracovat, ja to riesim v TT. mam plny stav, s priestormi problem, uz vsetko bolo ok, papierovo, aj vsetko v sulade s vyhlaskou, vyleteli nam dva priestory v case stahovania sa. som znechutena z podnikatelov, ktori prenajimaju priestory, zial zmluvy si daju postavit tak, aby mohli vypovedat do mesiaca bez udania dovodu a poviem ti, ze mi je trapne pisat rodicom, uz druhy krat, ze sa to zase posuva. mali sme otvarat v aprili, potom sa to presunulo na maj a teraz na poslednu chvilu zase nieco a budem rada, ak sa do leta otvorime, mam zavazne nahlasenych 15 deti, ked mi rodicia cuvnu, tak dovi dopo. ale mohli by sme spolupracovat, pretoze ja chcem doplnkovo anglictinu cez externych spolupracovnikov. o helen doron som pocula, vraj je to dobre. kludne sa mozme stretnut, kedze si nepolezieme do kapusty v jednom meste :) moj mail je lubla(zavinac)centrum.sk - kludne napis a mozme dat kaficko a ja ti opisem cele to vybavovanie. inak je to na slak trafenie zo zaciatku, ale zvladnut sa to da. uz mi aj tak v TT dycha na krk konkurencia, lenze moze, pretoze aj keby tu boli jasle troje, aj tak je to na krajske mesto malo. takze tak, konkurencie sa nebojim, bude to vzdy o cene a pristupe. a ja to chcem mat zase tip top a viem, v com budem TOP, preto to nerobim na kolene a davam si zalezat. ako keby slo o moje vlastne dieta :) btw, od septembra chcem dat syna do sukromnej skoly v TT, dufam, ze nie si unavena zrovna z TEJ skoly :-D budem rada, ak sa ozves.
andika25
08.05.11,19:13
Písala som ti mail :D Z tej školy určite nie, lebo ja momentálne učím vedľa Nitry a na strednej škole :D Milujem moje deti, rada učím, baví ma to, len tie výplaty sú strašné- sme demotivované a zriadovateľ ma naučil na to, ako sa nikdy nezaobarať s vlastnými zamestnancami,a ako treba ponižovať ľudí. Minulý týžden ma rovno oslovil tak, že CICA....vtedy som si rozhodla, že od septembra tam nechcem nastúpiť a dám všetky sily do jasiel :D Zatiaľ skoro nič nemáme, len silu, vôlu a vytrvalosť :D Prečítaj so mail a teším sa na stretnutie :D pápá. Andi
andika25
08.05.11,19:13
Písala som ti mail Z tej školy určite nie, lebo ja momentálne učím vedľa Nitry a na strednej škole Milujem moje deti, rada učím, baví ma to, len tie výplaty sú strašné- sme demotivované a zriadovateľ ma naučil na to, ako sa nikdy nezaobarať s vlastnými zamestnancami,a ako treba ponižovať ľudí. Minulý týžden ma rovno oslovil tak, že CICA....vtedy som si rozhodla, že od septembra tam nechcem nastúpiť a dám všetky sily do jasiel Zatiaľ skoro nič nemáme, len silu, vôlu a vytrvalosť Prečítaj so mail a teším sa na stretnutie pápá. Andi
lu.bla
09.05.11,06:36
no "super". mam rada na pracovisku rodinne vztahy, ale aby mi niekto hovoril CICA, no ehm... to uz je vela. ani sa necudujem, ze chces ist prec. mail som citala a velmi obsiahly som poslala naspat :) daj si kaficko a citaj :D
oliza
14.06.11,10:52
Dobrý deň

Ja mám v pláne tiež otvoriť súkromnú škôlku spolu s jaslami no vôbec neviem ako na to. Vidím že niektoré ste už velmi dobre pokročili a chcela by som Vás požiadať o pomoc.
Ďakujem
lu.bla
18.06.11,10:10
ako to tu uz niekto spominal, je to cca pol roka vybavovaciek, nie je to vobec jenoduche a je to draha zalezitost, ak ti ma hygiena nieco schvalit. neni to len tak, ze jej, otvaram jasle. a ani znamosti ti nepomozu, to je fakt, mozno nieco urychlia, ale v konecnom dosledku sa neurychli nic, lebo kym skompletizujes potrebne a das na urad, ziadny iny urad ti konat nebude. ponukam spolupracu ohladom jasli, treba mi len napisat na ... napisem viac.
lu.bla
21.06.11,09:58
ano, presne takto to je, este sa aj kopu veci pomenilo, vyhlaska je jedna vec, ale su v nej veci, ktore sa odvolavaju na dalsie vyhlasky, nikto vam nic nikde nevysvetli a staci, ak si chybne vylozite znenie vyhlasky a cela vasa robota moze ist do pecka. zmena uzivania stavby,stavebny urad pyta neskutocnu dokumentaciu, poziarnici neni len jedna institucia, treba ma od specialistu PO poziarny plan, je to dost draha vec, po novom vam musia otestovat v labaku vzorku vody, to tiez je vela penazi, aj ked to spravia za 5 dni, no s tym poziarnym planom k hasicom treba a az oni rozhodnu, az potom na stavebny urad, ten este rozhoduje nielen o zmene uzivania, ale rozhoduje architekt, ci je vsetko v sulade s vyhlaskami a zakonmi a neviem cim, kazdy urad ma zo zakona, ze vybavuje do 30 dni a verte, nikto sa s tym nebude ponahlat, maju kopu inej roboty. bola som rposit aj viceprimatora, tem ma poslal do prdele, ze co vobec chcem. mala som vela veci po znamosti na uradoch, ale pod 6 mesiacov vybavovania nevybavite nic, to si budte isti. ako som pisala nizsie, urady nekonaju subezne, kazdy jeden caka na to, co povoli, nepovoli urad druhy. takze tak. obdivujem vsetkych, kto sa na to dali a dotiahli to dokonca, nielen zariadenie,a le spravne veci su nakladne na financie, cas aj nervy. ak nemate nervy, cas, tak do toho nechodte, budu vam vsade klast nenormalne klacky pod nohy. na to, aby ste tuto vec dotiahli do konca, musite byt z ocele a vediet sa preniest cez maniere uradnikov a nezmyselne prekazky. a robit nieco obchadzkou sa neoplati, nieco sa stane a basa ista.
sons
30.06.11,14:24
[QUOTE=toria;907130]miriam my máme detičky od 10 MEIACOV DO 3 rokov. Máme takzv. pravidelné deti s dochádkou na 4 až 12 hodín denne a nepravidelné s dochádzkou do 4 hodín denne. Niektoré deti sú na dva dni v týždni, niektoré na 2 hodiny denne, alebo týždene - sme aj takzv. hodinové centrum ale len zazmluvnené deti.

Bolo by mozne mi zaslat adresu vasej skolky alebo jasliciek,ci je to tajne :) Lamem si hlavu, kde take zariadenie v Martine moze byt :)

Dakujem

Soňa B
lu.bla
06.09.11,10:45
poradenstvo, konzultacie v oblasti zakladania jasli ....
babyrelax
06.02.12,08:07
Chcem otvorit jasle v dubravke kde si mozu rodicia uplatnit 230€ mesacne prispevok na dieta. Chceme rodicom ponuknut moznost sa podielat na tomto projekte a to napadmi, prispiet skusenostami aby jasle boli tym co cakaju. Ak si myslite ze je to dobry napad tak napiste a skusime to spolu.
mojojenko
12.02.12,23:10
poznam firmu, ktora s tym robi web jaslenakluc.meu.sk
lucinôčka
26.03.12,21:08
lubla, mojojenko, a ktovie ako ešte sa nazvete, ste jedna a tá istá osoba, ktorá už jasle prevádzkovala a nedokázali ste to, jasle boli zatvorené, ako je možné že si dovolíte ďalej radiť??? a vôbec sa nehanbite? je doba internetu spamätajte sa, všetko sa dá nájsť, možno ste zbehlá v zákonoch a možno ešte uverí niekto ale aj počet ľudí nieje nekonečný a všetko sa raz vráti, len ľutujem tých ktorí ešte uveria :( smutné
lu.bla
27.03.12,06:54
Budte taka laskava a nechajte ma žiť a ak mate so mnou osobny problem, nech sa paci, povedzte mi to priamo do oci, nie inkognito na fore. Vtedy je frajer kazdy.
Smutne je to, ako sa vsetci dokazu ventilovat a sirit zlobu bez toho, aby bolo nieco potvrdene alebo vyvratene. Vidite len obal, ale dovnutra uz, bohuzial, nie.
Nejdem sa tu s nikym hadat, nemam potrebu niekoho ociernovat, ja budem postupovat tak ako pri kazdom takomto jedinom prispevku. Hadat sa a dotahovat nema zmysel. Ale topit sa tiez nenecham, stacilo totiz raz, stacil jeden clovek na to, aby sa spustila seria dalsich neprijemnosti.
Nuž a verejne sa ohovarat nenecham tiez, existuje taky nastroj na to a ja mam pravo ho vyuzit.

Pekny den.
lucinôčka
27.03.12,08:13
Myslím nieje čo dodať, sama to uznávate, takže nech si spraví názor každý sám. Mala som tú smolu, že som sa s Vami stretla a pocítila Vašu "podnikavosť", sama neviem ako to skončí, ale keď tu vidím ako suverénne vystupujete tak mi je na zaplakanie. Nech sa páči, môžte využiť právo aké máte, len to môže tiež spôsobiť nepríjemnosti Vám samej, takže nech sa páči. Nekydám na Vás, ani Vás neidem potopiť, ale toto čo robíte je hnus najvyššieho stupňa, zarábať na matkách s deťmi. Ak ste zmenili postoj a chcete to robiť čestne tak OK, to sa ospravedlním ale takto budem varovať len ďalších aby nikto viac nenaletel. Ak stačil jeden človek na potopenie tak potom je toho asi dosť za ušami.
jaslickarka
28.03.12,07:08
Chcem iba povedať, že ja som s lublou spokojná. Už dávno som snívala o súkromných jasličkách, ale stále som si nebola som istá, či to zvládnem. Nevedela som, na koho sa obrátiť až v jeden pekný deň som na porade našla lublu. A som veľmi spokojná. Pomáha mi s vecami, ktoré by som sama zvládla len ťažko. Jej rady sú úžasné. Takže kto neviete, ako začať pri zriaďovaní jaslí, vrelo odporúčam. Je úžasná.
mattto
29.03.12,15:39
Chcem iba povedať, že ja som s lublou spokojná. Už dávno som snívala o súkromných jasličkách, ale stále som si nebola som istá, či to zvládnem. Nevedela som, na koho sa obrátiť až v jeden pekný deň som na porade našla lublu. A som veľmi spokojná. Pomáha mi s vecami, ktoré by som sama zvládla len ťažko. Jej rady sú úžasné. Takže kto neviete, ako začať pri zriaďovaní jaslí, vrelo odporúčam. Je úžasná.

vôbec ma táto téma nezaujíma, len mi je smiešne, že si s niekym spokojná, dlhodobo s ním spolupracuješ, ale zaregistrovala si sa až včera a len preto, aby si napísala oslavný príspevok, keďže máš iba jeden príspevok :D až ma napadá myšlienka, že tá oslavovaná lubla si vlastne ty a chváliš samú seba
aidylia
13.04.12,08:34
ahoj, ja tiez uvazujem nad otvorenim jasli v dubravke :) a prave hladam informacie ako na to :)
sasulik7
18.04.12,15:39
Ahojte všetci veľa o tom čítam a každý hovorí o tom ako je to veľa vybavovačiek aj my sa o to bojíme ale myslím že v našom štáte je vybavovačiek veľa aj pri obyčajnej živnosti. našli sme fajn investora ktorý nám súkromné jasle zasponzoruje určite si urobíme dotazníky aj máme priestory skvelé pre takýto typ podnikania len sa chcem opýtať či by ste mi nevedeli poradiť kde nájdem nejaké inf. o tom čo a ako má byť v takejto škôlke info o hygiene a tak či je na to nejaký zákon alebo tak ak máte niekto nejaké dobré rady čomu sa vyvarovať a podobne budem rada :))) u nás je strašne veľa detí vo škôlkach uprednostňujú hlavne 3 ročné a matky nemajú dať deti ....a ešte že či môžu byť jasle pre zdravé deti spojené aj s jasľami pre mentálne alebo len fyzicky postihnuté deti....Ďakujem vopred všetkým ochotným osobám ktoré poradia:)PS: štát na súkromné škôlky matkám prispieva určitú sumu len neviem pretne koľko možno treba zaujať tie matky tím!!!
sasulik7
18.04.12,15:40
môžem sa opýtať o akej ľubke hovoríš a nejaký kontakt na ňu?.))
sasulik7
18.04.12,15:59
Sranda ze kazdy tu hovori o zivnosti a s.r.o.čka nemoze byt alebo nebolo by to pri srocke jednoduchsie?
evita09
28.05.12,14:20
Máš pravdu sasulík7, chcela by som s.r.o čku len tiež neviem ako na to, som ŤZP 55%, či môžem využiť dotácie na zriadenie jasličiek pre maximálne 10 detí. Kto by mi mohol poradiť ?? Ďakujem
median
28.05.12,14:52
a s.r.o. teda nemoze byt? Inak stale plati ta živnost ako Organizovanie voľného času detí? Lebo niekde som čital ze to uz odtial dali preč, tak ako to je???
Floydik
02.07.12,14:56
Dobrý deň,

chcel by som poprosiť o informáciu, kde sa dajú na internete zohnať hygienické normy pre materské škôlky. Hľadám, hľadám a stále sa len dopracujem k vyhláškam kde mi chýbajú info ktoré ma najviac zaujímajú a to:
maximálny počet deti na jednu učiteľku, je to 22?
maximálny počet v triede, je to tiež 22?
A hlavne počet metrov štvorcových na jedného žiaka. Tieto metre zahŕňajú výlučne priestor v triede alebo aj jedáleň či školské priestory ako sú chodby alebo WC....
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
evita09
02.07.12,20:00
metre štvorcové sa vzťahujú na počet detí, aj jedáleň ,WC a tak isto aj priestor vonku v exteriery, všetko by malo byť v hygienických normách alebo v metodických pokynoch materskej školy. Skús Ministerstvo školstva metodické pokyny.
Floydik
04.07.12,05:25
Ahoj,

našiel som v Zbierke zákonov č. 362/2006 paragrafy kde sa ale píše nasledujúce:

§ 3 - V predškolskom zariadení musí byť na jedno dieťa
z počtu detí, ktorý vychádza z veľkosti plôch vnútorných
priestorov predškolského zariadenia, najmenej
2,5 m2 trávnatej plochy a najmenej 4 m2 plochy detského
ihriska.
Čiže to sú ale metre navyše s ohľadom na to, čo píšeš ty o 4m2 vzťahujúce sa na priestory ako vnútorné tak i vonkajšie.

§ 4 - V predškolskom zariadení musia byť na jedno dieťa
najmenej 4 m2 plochy dennej miestnosti, ktorá plní
funkciu herne a spálne
Na jedno ležadlo na
spanie musí byť najmenej 1,7 m2.
Na jednu stoličku v jedálni musí byť najmenej
1,4 m2 plochy jedálne.
Čiže plochy pre spánok a jedáleň spadajú pod tie 4m2 vnútorných priestorov?
Ďakujem pekne.
Floydik
05.07.12,17:23
Mohol by mi prosím niekto z Vás poradiť?
Veľmi by mi to pomohlo.
Ďakujem.
Oľga Turzová
31.07.12,21:59
Dobrý večer. Ak má niekto záujem o zriadenie jaslí prípadne MŠ mám vhodné priestory a poradím ako nato. Som z okresu Hlohovec. Kontaktujte na v prípade záujmu mailom olusa@centrum.sk