martinkannn
06.02.09,18:47
Ahojte, chcem sa opytat, teraz vo februari mi konci skusobna doba a chcela by som pracovny pomer ukoncit. Chcem sa len uistit, ze plati ze v skusobnej dobe mozem kedykolvek ukoncit pracovny pomer bez vypovednej lehoty. V zmluve je totiz len odcitovany zakonnik prace s textom o vypovednej dobe dva mesiace a o nahrade mesacnej mzdy v pripade jej neakceptacie. Vztahuje sa to aj na skusobnu dobu alebo len na vypoved po skusobnej dobe? Dakujem
mysimis
06.02.09,17:49
Skončenie pracovného pomeru v skúšobnej lehote oznámiš zamestnávateľovi písomne bez udania dôvodu.
Tweety
06.02.09,18:16
Ahojte, chcem sa opytat, teraz vo februari mi konci skusobna doba a chcela by som pracovny pomer ukoncit. Chcem sa len uistit, ze plati ze v skusobnej dobe mozem kedykolvek ukoncit pracovny pomer bez vypovednej lehoty. V zmluve je totiz len odcitovany zakonnik prace s textom o vypovednej dobe dva mesiace a o nahrade mesacnej mzdy v pripade jej neakceptacie. Vztahuje sa to aj na skusobnu dobu alebo len na vypoved po skusobnej dobe? Dakujem
Áno, môžeš skončiť hocikedy. To ustanovenie v zmluve sa na skončenie PP v SD nevzťahuje.:)
martinkannn
06.02.09,18:19
Dakujem Vam za odpoved
Dantess
06.02.09,18:43
Ale POZOR! V zakoniku je o tomto pisane, že zamestnanec spravidla oznami ukoncenie PP v skusobnej dobe zamestnavatelovi 3 dni pred ukoncenim. Nemusi, ale mal by. Ak mas zleho zamestnavatela ako som mal ja, tak ti bude robir problemy, tak to radšej oznam dopredu par dni
martinkannn
08.02.09,20:06
Ano, o tych troch dnoch viem. Chcem sa ale este opytat ake doklady mi zamestnavatel ma vystavit, resp. ake budem potrebovat. Blizi sa DP, rocne zuctovanie zdravotneho poistenia a pod. a budem si to vsetko robit sama. Dakujem
Lianka
08.02.09,20:17
Nedavno tu bola o tom tema, ale neviem ju najst. Mna napada:
- zapocet rokov,
- potvrdenie o prijme,
- pri RZZP poziadas vyplnenim ziadosti o vystavenie a zaslanie potvrdenia o prijme na ucely vykonania RZZP.
staccato
06.08.10,11:07
dobry den, prosim o radu:

zamestnavatel mi v skusobnej dobe ku koncu pracovneho dna k terminu toho dna osobne odovzdal VYPOVED Pracovnej zmluvy uzavretej podla §43 a nasledujucich Zakonnika prace. Pozadoval odo mna pisomne podpisom na oba exemplare potvrdit prijatie a kedze som o tejto povinnosti dovtedy nepocula a ani to nenasiel v Zakonniku prace, tak som tak neucinila, na co si zavolal 1 nestranneho svedka k tomuto aktu. Je prosim takyto dokument ako i sposob dorucenia pravoplatny?

Zapoctovy list mi odmieta vydat, podmienuje to vyplnenim (a doporucenym zaslanim mnou popisaneho dokumentu do sidla firmy) tabulky s dochadzkou, ktoru mi mimochodom odovzdal ako oficialnu sablonu len v den vypovede na priebezne vyplnenie, nevediac este, cim ma odmeni vecer po ukonceni pracovnych uloh.
V oficialnom formalnom emaile ma upozornuje, ze neposlanie sa povazuje za porusenie pracovnej discipliny so vsetkymi pracovnopravnymi dosledkami.
Pripomina mi, ze v niektorych pracovnych dnoch mi umoznil pracovat z domu - co som vyuzila - a nemohol teda sledovat ani evidovat udaje o mojej dochadzke vyzadovane pravnymi predpismi.
Dalej pise, ze do dnesneho dna som napriek jeho opakovanym vyzvam neposkytla zamestnavatelovi sucinnost nevyhnutnu na splnenie povinnosti viest vyssie uvedenu evidenciu - treba povedat, ze toto je prve pisomne vyzvanie (jedno ustne sa odohralo bez nezavislych svedkov) a podklady k vyplneniu tabulky s dochadzkou som mu zanechala v sluzobnom pocitaci, co mi teraz poslal na dospecifikovanie. Je taketo jeho konanie ok ??

V ramci pripravy na vykon prace ma vyslal v pracovnom case na nim hradene skolenie, ktoreho vystupom bolo zlozenie potrebnej skusky. Certifikat vystaveny medzinarodnou vzdelavacou spolocnostou na moje meno (ako i skoliace materialy, ale to pre mna nie je az take podstatne) mi teraz odmieta poslat a podmienuje ho uhradenim skolneho v plnej vyske 3 moznymi sposobmi. Nalezitosti okolo skusky neboli v Pracovnej zmluve dojednane, ani v ziadnej prilohe. Ma pravo mi zadrziavat Certifikat, resp. spatne odo mna ziadat uhradu celeho skolneho, ak chcem Certifikat ?

2 pracovne dni pred "Vypovedou Pracovnej zmluvy v skusobnej dobe" sme absolvovali v pracovny den firemny teambuilding, sucastou ktoreho bolo aj vyplnanie osobnostnych dotaznikov zamestnancami. Bez mojho vedomia a proti suhlasu si urobil kopie, ktore povazuje za majetok firmy. Caka sa este na celkove hodnotenie zamestnancov od vzdelavacej spolocnosti, mozem si o takyto vystup, kde sa pojednava aj o mojej osobe, ziadat?

Dakujem velmi pekne za odpovede.
veronikasad
06.08.10,11:15
staccato, v zmysle § 72 Zákonníka práce môže skončiť pracovný pomer v skúšobnej dobe zamestnanec aj zamestnávatel, z akéhokolvek dôvodu, alebo bez uvedenia dôvodu.

Písomné oznámenie o skončení prac. pomeru sa má doručiť druhému účastníkovi spravidla aspoň tri dni pred dňom, kedy sa má pracovný pomer skončiť. Ak si prevzatie listu od zamestnávatela odmietol a zamestnávatel má svedka, list sa považuje za doručený.

Kedy máš v prac. zmluve nástup do zamestnania a aká dlhá skúšobná doba je dojednaná. Bola prac. zmluva podpísaná pred nástupom do zamestnania ?
staccato
06.08.10,14:04
ahoj veronikasad,
nastupil som k 6.9., skusobna doba 3mesiace a ano, podpis bol pred nastupom regulerne.
veronikasad
06.08.10,14:06
ahoj veronikasad,
nastupil som k 6.9., skusobna doba 3mesiace a ano, podpis bol pred nastupom regulerne.
nemáš preklep v dátume ?
veronikasad
06.08.10,14:17
dobry den, prosim o radu:

zamestnavatel mi v skusobnej dobe ku koncu pracovneho dna k terminu toho dna osobne odovzdal VYPOVED Pracovnej zmluvy uzavretej podla §43 a nasledujucich Zakonnika prace. Pozadoval odo mna pisomne podpisom na oba exemplare potvrdit prijatie a kedze som o tejto povinnosti dovtedy nepocula a ani to nenasiel v Zakonniku prace, tak som tak neucinila, na co si zavolal 1 nestranneho svedka k tomuto aktu. Je prosim takyto dokument ako i sposob dorucenia pravoplatny? Oznámenie o ukončení prac.pomeru v skúšobnej dobe sa považuje za doručené.

Zapoctovy list mi odmieta vydat, podmienuje to vyplnenim (a doporucenym zaslanim mnou popisaneho dokumentu do sidla firmy) tabulky s dochadzkou, ktoru mi mimochodom odovzdal ako oficialnu sablonu len v den vypovede na priebezne vyplnenie, nevediac este, cim ma odmeni vecer po ukonceni pracovnych uloh. Dochádzku je potrebné doručiť, inak zamestnávatel nemá na základe čoho spracovať výplatu.
V oficialnom formalnom emaile ma upozornuje, ze neposlanie sa povazuje za porusenie pracovnej discipliny so vsetkymi pracovnopravnymi dosledkami. čo sa považuje za porušenie pracovnej disciplíny by malo byť zahrnuté v pracovnej zmluve alebo internom predpise firmy.
Pripomina mi, ze v niektorych pracovnych dnoch mi umoznil pracovat z domu - co som vyuzila - a nemohol teda sledovat ani evidovat udaje o mojej dochadzke vyzadovane pravnymi predpismi. Podmienky práce z domu boli dohodnuté v pracovnej zmluve ?
Dalej pise, ze do dnesneho dna som napriek jeho opakovanym vyzvam neposkytla zamestnavatelovi sucinnost nevyhnutnu na splnenie povinnosti viest vyssie uvedenu evidenciu - treba povedat, ze toto je prve pisomne vyzvanie (jedno ustne sa odohralo bez nezavislych svedkov) a podklady k vyplneniu tabulky s dochadzkou som mu zanechala v sluzobnom pocitaci, co mi teraz poslal na dospecifikovanie. Je taketo jeho konanie ok ??

V ramci pripravy na vykon prace ma vyslal v pracovnom case na nim hradene skolenie, ktoreho vystupom bolo zlozenie potrebnej skusky. Certifikat vystaveny medzinarodnou vzdelavacou spolocnostou na moje meno (ako i skoliace materialy, ale to pre mna nie je az take podstatne) mi teraz odmieta poslat a podmienuje ho uhradenim skolneho v plnej vyske 3 moznymi sposobmi. Nalezitosti okolo skusky neboli v Pracovnej zmluve dojednane, ani v ziadnej prilohe. Ma pravo mi zadrziavat Certifikat, resp. spatne odo mna ziadat uhradu celeho skolneho, ak chcem Certifikat ?
Pokial si nepodpisoval zmluvu o úhrade nákladov na zvyšovanie kvalifikácie, zamestnávatel od teba nemôže požadovať náhradu, ak si v organizácii nezotrval potrebný čas.
Či má právo zadržať certifikát s tvojim menom - to je otázka pre právnikov.

2 pracovne dni pred "Vypovedou Pracovnej zmluvy v skusobnej dobe" sme absolvovali v pracovny den firemny teambuilding, sucastou ktoreho bolo aj vyplnanie osobnostnych dotaznikov zamestnancami. Bez mojho vedomia a proti suhlasu si urobil kopie, ktore povazuje za majetok firmy. Caka sa este na celkove hodnotenie zamestnancov od vzdelavacej spolocnosti, mozem si o takyto vystup, kde sa pojednava aj o mojej osobe, ziadat? Podpisoval si pri vstupe do zamestnania súhlas so spracovaním osobných údajov ?

Dakujem velmi pekne za odpovede.
Odpovede v texte ?
staccato
09.08.10,10:02
Veronikasad, vidim, ze sa naozaj vyznas, fundovane odpovede, otazky.. Velke DAKUJEM!!
Teda nizsie pisem upresnenia, odpovede:

- ok, Dochadzku ako si praje vyplnim a dorucim podpisanu, osobne. Este to zamestnavatel stiha zapracovat do vyplat :-)
- v internom predpise firmy nic take ako definovanie pracovnej discipliny nie je uvedene (aspon som necitala a nepodpisovala som poucenie), je to mlada firma, bola som prvy zamestnanec :-) A nie je to ani v Prac. zmluve. Odvolava sa len na dodrziavanie Prac. discipliny a poriadku, ktory tiez (zatial) neexituje a nie je definovany..
- Podmienky práce z domu neboli dohodnuté v pracovnej zmluve. Co sa tyka prac. casu, dojednana bola ciastocne flexibilna, pricom pevna bola casovo vymedzena, kedy moze byt najskorsi a najneskorsi prichod a odchod z prace, ak sa strany v jednotlivych pripadoch nedohodnu inak. Ako je teda klasifikovana praca z domu? Ako sa to pise do dochadzky??
- zmluvu o úhrade nákladov na zvyšovanie kvalifikácie som nepodpisoval. Rozumiem teda, zamestnávatel odo mna nemôže požadovať náhradu, ak si v organizácii nezotrval potrebný čas. To ani neziada. Iba, ak by som chcela Certifikat - pise, ze je jehop majetkom, kedze hradil skolenie on a bola som tam z jeho poverenia a v prac. case..
- Ano, podpisoval som pri vstupe do zamestnania súhlas so spracovaním osobných údajov, ale: len za ucelom prezentovania v market. materialoch alebo vo verejnych sutaziach, ak je potrebne.. a udaje ako meno, vzdelanie, prax. Urcite nie vysledky osobnostnych dotaznikov ! :-) Tie mi odmieta dat, myslim, si, ze moralny narok na to mam a pravne neodovodni.. alebo? Mimochodom, pri vstupe do zamestnania nespominal, ze bude zamestnanca neustale podrobovat osobnostnym dotaznikom.. Ma pravo zamestnanec odmietnut vypisovat taketo dotazniky a poskytovat mu ich vysledky, staby davat mu ich do majetku firmy (kedze su vyplnane v pracovnom case, atd..) ?

dakujem opred velmi pekne za dodatocne odpovede.

2 pracovne dni pred "Vypovedou Pracovnej zmluvy v skusobnej dobe" sme absolvovali v pracovny den firemny teambuilding, sucastou ktoreho bolo aj vyplnanie osobnostnych dotaznikov zamestnancami. Bez mojho vedomia a proti suhlasu si urobil kopie, ktore povazuje za majetok firmy. Caka sa este na celkove hodnotenie zamestnancov od vzdelavacej spolocnosti, mozem si o takyto vystup, kde sa pojednava aj o mojej osobe, ziadat? Podpisoval si pri vstupe do zamestnania súhlas so spracovaním osobných údajov ?

Dakujem velmi pekne za odpovede.[H=][/H=]
veronikasad
09.08.10,10:19
Podmienky výkonu domácej práce a telepráce určuje § 52 Zákonníka práce

§ 52
Domácka práca a teleprácaNa začiatok
(1) Pracovný pomer zamestnanca, ktorý vykonáva prácu pre zamestnávateľa podľa podmienok dohodnutých v pracovnej zmluve doma alebo na inom dohodnutom mieste (ďalej len „domácka práca“) alebo vykonáva prácu pre zamestnávateľa podľa podmienok dohodnutých v pracovnej zmluve doma alebo na inom dohodnutom mieste s použitím informačných technológií (ďalej len „telepráca“) v pracovnom čase, ktorý si sám rozvrhuje sa spravuje týmto zákonom s týmito odchýlkami:
a) nevzťahujú sa na neho ustanovenia o rozvrhnutí určeného týždenného pracovného času a o prestojoch,
b) pri dôležitých osobných prekážkach v práci mu nepatrí od zamestnávateľa náhrada mzdy s výnimkou úmrtia rodinného príslušníka,
c) nepatrí mu mzda za prácu nadčas, mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok, mzdové zvýhodnenie za nočnú prácu a mzdová kompenzácia za sťažený výkon práce.

(2) Zamestnávateľ prijme pri telepráci vhodné opatrenia, najmä
a) zabezpečí, nainštaluje a pravidelne udržiava technické a programové vybavenie potrebné na výkon telepráce, okrem prípadov, kedy zamestnanec vykonávajúci teleprácu používa svoje vlastné vybavenie,
b) zabezpečuje, najmä pokiaľ ide o softvér, ochranu údajov, ktoré sa spracúvajú a používajú pri telepráci,
c) informuje zamestnanca o všetkých obmedzeniach používania technického vybavenia a programového vybavenia ako aj o sankciách v prípade porušenia týchto obmedzení.

(3) Zamestnávateľ príjme opatrenia, ktoré predchádzajú izolácii zamestnanca vykonávajúceho domácku prácu alebo teleprácu od ostatných zamestnancov a dávajú mu možnosť stretávať sa s ostanými zamestnancami.

(4) Pracovné podmienky zamestnanca pri domáckej práci a telepráci nesmú znevýhodňovať zamestnanca v porovnaní s porovnateľným zamestnancom na pracovisku zamestnávateľa.

(5) Za domácku prácu alebo teleprácu sa nepovažuje práca, ktorú zamestnanec vykonáva príležitostne alebo za mimoriadnych okolností so súhlasom zamestnávateľa alebo po dohode s ním doma alebo na inom

------
Z vlastnej skúsenosti doporučujem :

- odovzdať dochádzku, aby mal zamestnávatel podklady k spracovaniu výplaty

Tento boj nevyhráš, počas skúšobnej doby môže s tebou Z-ľ ukončiť pracovný pomer kedykolvek.

Odmietla som zamestnávatelovi odovzdať presný rozpis prác vykonávaných počas pracovnej smeny. Nevyplatil mi celomesačné prémie - nehodnotil vykonanú prácu účtovníčky v čase ročnej uzávierky. Odišla som - neľutujem ...
Llívia
09.08.10,10:22
...Zapoctovy list mi odmieta vydat, podmienuje to vyplnenim (a doporucenym zaslanim mnou popisaneho dokumentu do sidla firmy) tabulky s dochadzkou, ktoru mi mimochodom odovzdal ako oficialnu sablonu len v den vypovede na priebezne vyplnenie, nevediac este, cim ma odmeni vecer po ukonceni pracovnych uloh.
Zamestnávateľ je povinný vydať potvrdenie o zamestnaní (zápočtový list) pri skončení pracovného pomeru. Nemôže podmieňovať jeho vydanie vyplnením dochádzky.
veronikasad
09.08.10,10:24
Lívia, jedno s druhým súvisí. Súčasťou výstupných dokladov je aj potvrdenie o príjme. Ak zamestnávatel nechce písať absenciu, potrebuje k spracovaniou výplaty dochádzku ...
veronikasad
09.08.10,10:34
ahoj veronikasad,
nastupil som k 6.9., skusobna doba 3mesiace a ano, podpis bol pred nastupom regulerne.
6.9. ? veď je ešte len august ?
Llívia
09.08.10,10:49
Veronikasad, máš pravdu, potrebuje dochádzku aj k zápočtovému listu. Mne tá absencia nenapadla, lebo doteraz všetci "moji" zamestnanci ju nahlasovali po jej skončení (teda nosili potvrdenia, neospravedlnenú nemal nikto) a tiež poctivo dávali dochádzku (s výnimkou terajšieho zamestnania, kde na to kašlú :mad:)
staccato
09.08.10,10:55
samozrejme, jul, pardon, preklep.