svezami
09.02.09,18:33
vie mi niekto poradiť recept na výrobu/pečenie macesu (nekvasený chlieb)?
2009
09.02.09,18:50
Je to židovský chlieb. Iba voda a múka. Známa izraelská velkonoční placka z nekysného cesta z múky a vody.
viktorviktor
10.02.09,14:17
je tam múka z päť druhov zŕn - pšenica, jačmeň, ovos, raž, a to piate zrno neviem mu prísť na meno - je to dvojradový klas, meno má také ako prvotné zrno z ktorého boli šlachtené pšenice, v rovnakom pomere, nekysnuté, zamiesené s vodou, spracované od zamiesenia do 18 minút.
V niektorých krajinách, tam kde sa pečú - Izrael, Rusko. myslím že aj v Nemecku..., neviem či aj u nás je dostať kúpiť macesovú múku.
Excise Duty
10.02.09,14:31
je tam múka z päť druhov zŕn - pšenica, jačmeň, ovos, raž, a to piate zrno neviem mu prísť na meno - je to dvojradový klas, meno má také ako prvotné zrno z ktorého boli šlachtené pšenice, v rovnakom pomere, nekysnuté, zamiesené s vodou, spracované od zamiesenia do pol hodiny.
V niektorých krajinách, tam kde sa pečú - Izrael, Rusko. myslím že aj v Nemecku..., neviem či aj u nás je dostať kúpiť macesovú múku.
Tá piata obilnina je špaldová pšenica.
DanielaSL
10.02.09,16:57
mimotemy Keď som bola malá, tak sa to predávalo v obchode vo veľkej krabici...malo to dierky a pamätám, že moja babka to pravidelne kupovala a ja som to jedávala radšej ako cukríky.;) Neviete či to ešte dostať..lebo ja som to akosi nikde nevidela?
2009
10.02.09,17:18
Maces má tradíciu. Súbežne s kresťanským sviatkom Veľká noc prebieha židovský sviatok Pesach 8 dní je zakázané jesť všetko kysnuté Tomu je prispôsobený i chlieb. Vyrába sa zo špeciálne stráženej /rabínom/ pšeničnej múky. Múka a voda nič viac. Moja svokra z macesovej múky robila halušky do polievky. Recept neviem.
mysimis
10.02.09,17:21
mimotemy Keď som bola malá, tak sa to predávalo v obchode vo veľkej krabici...malo to dierky a pamätám, že moja babka to pravidelne kupovala a ja som to jedávala radšej ako cukríky.;) Neviete či to ešte dostať..lebo ja som to akosi nikde nevidela?

Maces sa predáva dodnes. Balenie je menšie a kupujem ho v Bille.
myrtus
10.02.09,18:04
Maces pečú v Zlatých Moravciach a v tomto kraji je možné ho bežne kúpiť.
betyna8
11.02.09,10:41
Tu som našla receptík na maces http://www.starokatolici-tabor.wz.cz/seder/index.htm

doma som ho ešte neskúšala robiť,ale ten kupovaný jedávam dosť často k šalátikom.Je to dobrota.
viktorviktor
11.02.09,10:52
tak tu je recept na maces a niečo okolo. Pesach sa oslavuje 8. jarný deň, kedy sa večer je nekvasený chlieb ako oslava vyslobodenia z Egyptského otroctva a sformovania národa. S kreťanskou veľkou nocou nemá nič spoločné
svezami
15.02.09,19:06
da sa to kupit aj teraz, len sme to chceli upiect
babijanka
04.03.09,13:00
mimotemy Keď som bola malá, tak sa to predávalo v obchode vo veľkej krabici...malo to dierky a pamätám, že moja babka to pravidelne kupovala a ja som to jedávala radšej ako cukríky.;) Neviete či to ešte dostať..lebo ja som to akosi nikde nevidela?


Mne osobne maces chutí. Skúste ho niekedy jesť
a pritom zapíjať bielu osladenú kávu (mlieko + vitakáva) alebo dokonca maces v tejto namáčať.
:)
charonme
05.03.09,08:21
ak vasim cielom nie je robit naozaj pravy koser hebrejsky maces tak by som odporucal pridat aj sol a trochu oleja. cesto sa da urobit take riedke ze sa leje na panvicu (potom ta placka bude taka sypkejsia ako krekry) alebo tuhe (a potom to bude chrumkave alebo podobne pita chlebu)
katamama
28.03.09,12:25
Na stránke www.eretz.cz což je júdaistická stránka v českom jazyku je diskusné forum. Po jeho otvorení si nájdite recepty. Je tam recept na maces a podobné zaujímavé recepty. Ak sú takéto recepty objektom vášho záujmu, určite si vyberiete.