emily
19.06.05,19:35
prosím poraďte dobrý recept na čerešne na bublaninu...ako ich odložiť na neskôr...sterilizovať? mraziť?
porfin
19.06.05,17:43
emili práve som poslala bublaninu
Ale čo sa týka zavárania, tak je najjednoduchšie, čerešňe nechať v lavóry s vodou aby povyliezali potvorky červíci a potom ich ešte prepláchnuť pod prúdom vody, odstôpkované dať do 7 dcl pohárov a na každý pohár 3 polievkové lyžice kryštálového cukru, zaliať pitnou vodou, uzavrieť pohár viečkom a sterilizovať.
Ja sterilizujem v plynovej rúre a to tak, že uzatvorené poháre s ovocím dám na pekáč zalejem asi do 4-5 cm vody v prekáči a dám do rozohriatej trúby za cca15 minút trúbu otvorím a ak voda v pohároch vrie maličké bublinky idú smerom nahor/ tak to nechám podľa tvrdosti ovocia ešte cca 4-5 minút v trúbe. Potom poháre vyberiem a otočím viečkom dolu a prikryjem dekou... nechám vychladiť.
Zdá sa mi to jednoduché a spoľahlivé.
maturantka
19.06.05,17:59
Porfin, a prosím, nemohla by si spísať presný postup ako zaváraš v rúre. My máme plynovú a ešte som si nekúpila zavárací hrniec. O tej rúre som počula, viacerí to chválili, neviem to však odhadnúť. Som gazdinka v zábehu a učím sa mnohé veci za jazdy. Ďakujem.
ondrejvla
19.06.05,18:52
Ja si čerešne na bublaninu, aj višne do koláčikov vykôstkujem, dám na plech vedľa seba, tak poukladám do "šuplíka" v mrazničke, keď zamrznú, vysypem do mikroténového vrecúška. Sú vynikajúce, no a najmä nie je tam žiaden cukor. Pokiaľ vám vaša rodina nevykradne mrazničku, vydržia až do nových. No ale u nás mám problém ušetriť višne na Vianoce. Skúste, nám chutia viac ako kompót.
durisovad
19.06.05,19:26
Tiez som zastancom skor mrazenia ako zavarania. Mrazene ovocie si zachova chut, vonu, len tvar je po rozmrazeni trochu iny. Tiez davam mrazit na plechy a potom zosypam do sackov. A robim to nielen s jahodami a ceresnami, ale mrazim aj ribezle, marhule a slivky, su dobre napriklad na kolac alebo do pudingu.
ondrejvla
19.06.05,19:29
Ja taktiež mrazím všetko ovocie. Ale aj suším v sušičke všetko drobné ovocie, jahody nakrájam na plátky, kiwi mám doma na záhrade Mini kiwi Picolo, rodí mi už siedmy rok také bobule ako väčšie egreše, sú výborné sušené a máme senzačné cukríky bez cukru.
durisovad
19.06.05,19:35
To by som aj ja rada - kiwi, ale mame dost chladnu zahradu, obratenu na severo-vychod. Som rada, ked dopestujem jahody.
ondrejvla
19.06.05,19:37
To by som aj ja rada - kiwi, ale mame dost chladnu zahradu, obratenu na severo-vychod. Som rada, ked dopestujem jahody.
Toto kiwi rastie všade a aj dozreje. Veď v Žiline je ešte chladnejšie ako v Martine. Skúste objednať, zasadiť tam, kde je trošku slniečka a začiatkom októbra máte úrodu. Rodí už po troch rokoch.
durisovad
19.06.05,19:50
No, rada by som, kde sa da objednat? Budem vdacna za radu.
ondrejvla
19.06.05,19:55
No, rada by som, kde sa da objednat? Budem vdacna za radu.
Ja som si ho objednala u Starkla, určite aj k vám chodili ponuky, alebo niekto z vašich známych má doma od nich nejaký materiál, prišli mi také malinké asi 15 cm rastlinky v kelímkoch. Nikdy by som neverila, že to tak vyrastie. Ja to mám popred balkóny na záhrade, krásne kvitne bielymi kvetmi, je ťahavé, takže je aj ozdobou. A výborný je z nich aj džem. Ročne máme úrodu také menšie vedierko, asi 7 l.
durisovad
19.06.05,20:02
Od Starkla mam doma katalog, ale som si netrufala objednat - my byvame pod horami, ale skusim. Dakujem za radu.
ondrejvla
19.06.05,20:05
Od Starkla mam doma katalog, ale som si netrufala objednat - my byvame pod horami, ale skusim. Dakujem za radu.
Nech sa vám vydarí, ale mám pocit, že sa musí na jar. Skúste tam zavolať.
Ja som si vlani objednala od nejakej záhradníckej firmy červenoplodé kiwi, zatiaľ má na záhrade len asi 20 cm, uvidíme ďalej. Zatiaľ nemôžem toto odporúčať, kým nezistím, že sa tiež oplatilo.
porfin
20.06.05,04:14
To zaváranie v plynovej rúre je taka ako som písala, ja mám tiež plynovú rúru. Takže ešte raz:
Ovocie dáš do pohárov zasypeš cukrom/ 3 pol.lyž. na 7 dcl pohár/ zaleješ vodou a uzavrieš viečkom, poháre dáš do pekáča a do prkáča vleješ studenú vodu asi 4-5 cm do výšky pekáča. Ak voda v zaváracích pohároch začne vrieť- malé bublinky sa pohybujú smerom hore- tak ešte tak 4 minúty to necháš v rúre a potom to vyberieš a poháre otočíš viečkom na deku a necháš vychladiť/možeš ich nechať aj zakryté tou dekou.
To je všetko
Jara
20.06.05,05:36
Zavaram bežne v rúre a to tak, že ovocie zalejem teplým sirupom, dám na plech uzatvorené poháre a nalejem vodu ale teplú,lebo aj sirup bol teplý a potom dám do rúry a zapnem ju na maximum a nechám asi 4-5 min. rozohriať a potom vypnem. Nechám tak a vyberám až na druhý deň. Nikdy sa mi nepokazilo a tiež nie sú rozvarené, ale pekné tvrdé. Robím tak aj uhorky a lečo.
karin222
25.06.12,13:36
Ja ešte pridám malú radu na odstránenie tých malých potvoriek-červíkov z čerešní. Tiež ich namočím do vody, no pidám aspoň deci octu a tie vyliezajú ako o preteky. Potom zlejem a spracujem .... tie čerešne, samozrejme:-)