MartinkoK
18.02.09,09:35
Dobrý deň,
chcem Vás poprosiť o radu. S.r.o. kúpila na svoje podnikateľské účely budovy, došlú faktúru zaplatila dňa 05.06.2008. Zápis do katastra sa však uskutočnil až 24.07.2008.
Môžem túto budovu zaradiť do majetku a začať odpisovať dňom 05.06.2008, teda zaplatením dodávateľskej faktúry?
Treba k tomu doložiť nejaké tlačivko, že firma sa rozhodla zaradiť majetok týmto dňom?
Prosím poraďte, veľmi pekne ďakujem
MartinkoK
19.02.09,06:21
Dobrý deň,
chcem Vás poprosiť o radu. S.r.o. kúpila na svoje podnikateľské účely budovy, došlú faktúru zaplatila dňa 05.06.2008. Zápis do katastra sa však uskutočnil až 24.07.2008.
Môžem túto budovu zaradiť do majetku a začať odpisovať dňom 05.06.2008, teda zaplatením dodávateľskej faktúry?
Treba k tomu doložiť nejaké tlačivko, že firma sa rozhodla zaradiť majetok týmto dňom?
Prosím poraďte, veľmi pekne ďakujem


Prosím nikto neporadí.
Zoltán Kovács
19.02.09,06:24
Dobrý deň,
chcem Vás poprosiť o radu. S.r.o. kúpila na svoje podnikateľské účely budovy, došlú faktúru zaplatila dňa 05.06.2008. Zápis do katastra sa však uskutočnil až 24.07.2008.
Môžem túto budovu zaradiť do majetku a začať odpisovať dňom 05.06.2008, teda zaplatením dodávateľskej faktúry?
Treba k tomu doložiť nejaké tlačivko, že firma sa rozhodla zaradiť majetok týmto dňom?
Prosím poraďte, veľmi pekne ďakujem

Majiteľom budovy spoločnosť sa stáva zväčša dňom kúpy. Zápis do LV je vlastne už iba administratívne potvrdenie právnej skutočnosti vlastníctva.
Ak sa mýlim opravte ma.
adato
19.02.09,16:59
V takomto prípade záleží na tom, kedy ste budovu prevzali do užívania. My zvykneme vystavovať tzv. preberací protokol a držíme sa dátumu na protokole (jeho súčasťou môže byť aj odovzdanie dokumentáce, revízií ...).
Len je potrebné skontrolovať zmluvu, či tam náhodou nie je spomenuté, kedy môže dôjsť k odovzdaniu (môže tam byť nejaká podmienka).
betka
19.02.09,18:42
Tento prípad mi dáva úvahu nasledovne

1. Vlastníctvo sa nadobúda povolením vkladu do katastra. par. 2/2 postupy účtovania. A teda deň prevzatia nehnuteľnosti: 042/3xx.
Par.32 mi hovorí, o DHM účtujeme vtedy, ak má UJ k majetku vlastnícke právo. Ja ešte vlastnícke právo k uvedenému majetku nemám. Nemám v ruke zavkladovanie. A následne par. 33 znie, že uvedením do užívania sa rozumie zabezpečenie všetkých technických funkcií, vtedy by som účtovala zápis: 021/042.
ďalej keď čítame uvedený par. o znížení hodnoty stavby, postupujeme podľa par. 18, kt. mi hovorí o tvorne OP 18/4.
adato
21.02.09,19:14
Ja som mala na mysli skôr bod b)

(2) V účtovej triede 0 – Dlhodobý majetok sa účtuje o dlhodobom majetku, ku ktorému má účtovná jednotka vlastnícke právo alebo právo správy, ak ide o majetok štátu. O dlhodobom majetku sa účtuje v účtovníctve účtovnej jednotky, ktorá nemá k tomuto majetku vlastnícke právo alebo právo správy, ak ide o
a) dlhodobý hnuteľný majetok, ku ktorému vlastnícke právo alebo právo správy prechádza na kupujúceho až úplným zaplatením kúpnej ceny alebo dohodnutej odplaty a do nadobudnutia vlastníckeho práva alebo práva správy, tento majetok kupujúci alebo nadobúdateľ užíva,
b) dlhodobý nehnuteľný majetok obstaraný na základe zmluvy, pri ktorej sa vlastnícke právo alebo právo správy nadobúda povolením vkladu do katastra nehnuteľností, ak do nadobudnutia vlastníckeho práva alebo práva správy účtovná jednotka nehnuteľnosť užíva,
betka
24.02.09,10:20
Ibaže o povolení vkladu ťa neinformujú.

A tá pečiatka vpravo hore na KZ: t.j.
- vklad povolený dňa:
- pod č.v.....
- rozhodnutie nadobudnutia práv.....
- vklad povolil
- podpis....

Pozerám nejednu zmluvu práve;)
Zuzka 335
25.02.09,07:12
Prosím, poraďte mi v mojom opačnom prípade. Predali sme nehnuteľnosť z vlastníctva firmy a ja mám dilemu, kedy vystaviť faktúru (sme mesační plátcovia DPH) - dňom podpisu zmluvy, alebo dňom zápisu do katastra nehnuteľností??? Podľa môjho názoru dňom podpísania zmluvy, šéf tvrdí, že až zápisom do katastra.
Ďakujem Vám vopred.
adato
25.02.09,14:48
Znovu sa vrátim k tomu, čo som už napísala. Záleží na tom, kedy nehnuteľnosť odovzdáte. Ak nemáte v zmluve uvedené, že ju odovzdáte až po zápise do katastra, potom môžte vystaviť preberací-odovzdávací protokol.
Tento bude podkladom pre vystavenie faktúry a vyradenie nehnuteľnosti z majetku. Tak ako som uviedla jedná sa o jeden z prípadov, kedy účtovanie nie je závislé na vlastníctve, ale na tom, kto majetok užíva.
Zuzka 335
26.02.09,08:53
adato ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
Zuzana
MartinkoK
03.03.09,08:27
prosím vám na aký účet zaradím budovu v roku 2008, robím to dodatočne 021, 022?
Veľmi pekne ďakujem.
azla
03.03.09,11:21
prosím vám na aký účet zaradím budovu v roku 2008, robím to dodatočne 021, 022?
Veľmi pekne ďakujem.
021 :)

(iba ak by bola na kolieskach , tak by som váhala :D)

021 - Stavby
022 - Samostatné hnuteľné veci a súbory hnuteľných vecí
MartinkoK
03.03.09,11:23
Mne tam program automaticky nahodil 022, a to sa mi nezdalo preto som si radšej chcela dať poradiť.
Ďakujem.
evika
17.03.10,07:15
Prosím Vás pekne potrebovala by som poradiť.
Kupili sme budovu za 1000 Eur.
Musím budovu zaradiť do opisovania,aleboju jednorázovo dať do nákladov.
Lenka1979
17.03.10,07:24
Prosím Vás pekne potrebovala by som poradiť.
Kupili sme budovu za 1000 Eur.
Musím budovu zaradiť do opisovania,aleboju jednorázovo dať do nákladov.

Ja by som ju odpisovala, aj keď stála len 1000 Eur. Už len z toho dôvodu,že morálne sa Vám bude opotrebovávať postupne...možno 5..možno 10..15 rokov.. a jej postupné opotrebovávanie sa Vám premietne v odpisoch postupne,nie naraz..
Môj názor,možno sa mýlim.
evika
17.03.10,07:33
Tak je lepšie ju zaradiť.
evika
17.03.10,07:56
Ked by som tu budovu jednorázovo dala do nákladov cez 501.
Musím si aj tak zaradiť do majetku.Ja som ju dala do nákladov a teraz neviem či mám daňové prerobiť alebo nechať to tak.
Lenka1979
17.03.10,08:18
Stavby, byty a nebytové priestory boli a sú odjakživa hmotným majetkom odpisovaným.


Príloha č. 1 k opatreniu č. 23054/2002-92

RÁMCOVÁ ÚČTOVÁ OSNOVA PRE PODNIKATEĽOV
Účtová trieda 0 – Dlhodobý majetok
01 – Dlhodobý nehmotný majetok
012 - Aktivované náklady na vývoj
013 - Softvér
014 - Oceniteľné práva
015 - Goodwill
019 - Ostatný dlhodobý nehmotný majetok

02 – Dlhodobý hmotný majetok - odpisovaný
021 - Stavby022 - Samostatné hnuteľné veci a súbory hnuteľných vecí
025 - Pestovateľské celky trvalých porastov
026 - Základné stádo a ťažné zvieratá
029 - Ostatný dlhodobý hmotný majetok

03 – Dlhodobý hmotný majetok - neodpisovaný
031 - Pozemky
032 - Umelecké diela a zbierky
evika
17.03.10,09:12
Stavby, byty a nebytové priestory boli a sú odjakživa hmotným majetkom odpisovaným.


Príloha č. 1 k opatreniu č. 23054/2002-92

RÁMCOVÁ ÚČTOVÁ OSNOVA PRE PODNIKATEĽOV
Účtová trieda 0 – Dlhodobý majetok
01 – Dlhodobý nehmotný majetok
012 - Aktivované náklady na vývoj
013 - Softvér
014 - Oceniteľné práva
015 - Goodwill
019 - Ostatný dlhodobý nehmotný majetok

02 – Dlhodobý hmotný majetok - odpisovaný
021 - Stavby022 - Samostatné hnuteľné veci a súbory hnuteľných vecí
025 - Pestovateľské celky trvalých porastov
026 - Základné stádo a ťažné zvieratá
029 - Ostatný dlhodobý hmotný majetok

03 – Dlhodobý hmotný majetok - neodpisovaný
031 - Pozemky
032 - Umelecké diela a zbierky
ĎAKUJEM.
Maxinka
22.06.10,07:29
Ked by som tu budovu jednorázovo dala do nákladov cez 501.
Musím si aj tak zaradiť do majetku.Ja som ju dala do nákladov a teraz neviem či mám daňové prerobiť alebo nechať to tak.
A keby sa neodpisovala, ved je aj tak v takom stave, že sa ide zbúrať a postaviť nová.Aj tak musím odpisovať?
betka
22.06.10,08:34
Evika, to je žart, však na 501 :o

Zdá sa mi, že pozeráte iba daňovo, účtovne Vás asi moc nezaujíma, a preto Vám poskytujem ZDP:

(2) Hmotným majetkom odpisovaným na účely tohto zákona sú

a) samostatné hnuteľné veci, prípadne súbory hnuteľných vecí, ktoré majú samostatné technicko-ekonomické určenie, ktorých vstupná cena je vyššia ako 1 700 eur a prevádzkovo-technické funkcie dlhšie ako jeden rok,
b) budovy a iné stavby106) okrem

1. prevádzkových banských diel,
2. drobných stavieb na lesnej pôde slúžiacich na zabezpečovanie lesnej výroby a poľovníctva a oplotení slúžiacich na zabezpečovanie lesnej výroby a poľovníctva, 107)

c) pestovateľské celky trvalých porastov108) podľa odseku 5 s dobou plodnosti dlhšou ako tri roky,
d) zvieratá uvedené v prílohe,
e) iný majetok podľa odseku 6.

Záver: rozhodujem sa dať na 501 pri hnuteľných veciach môžem, ano môžem),
- toto ma nikdy nesmie napadnúť dať na 501 pri nehnuteľnostiach. Jasne mi to i z pohľadu ZDP vyplýva, veď čítajme: Hmotným majetkom odpisovaným sú stavby, okrem prevádzkových banských diel....

Z pohľadu ZU a postupov sa pýtam: Ide o obežný, či neobežný majetok?? Aj, aj, ak ho mám za účelom predaja (tovar) ide o zásobu, obežný majetok, ak má slúžiť pre mňa napr. na podnikanie..... ide o neobežný, však ho budem používať viac než 12 mes. bez ohľadu na jeho cenu!
SAIVI
22.06.10,08:54
Dobrý deň,
chcem Vás poprosiť o radu. S.r.o. kúpila na svoje podnikateľské účely budovy, došlú faktúru zaplatila dňa 05.06.2008. Zápis do katastra sa však uskutočnil až 24.07.2008.
Môžem túto budovu zaradiť do majetku a začať odpisovať dňom 05.06.2008, teda zaplatením dodávateľskej faktúry?
Treba k tomu doložiť nejaké tlačivko, že firma sa rozhodla zaradiť majetok týmto dňom?
Prosím poraďte, veľmi pekne ďakujem

..v zmluve mávam uvedené že vlastnícke právo k nehnuteľnosti prechádza na nového majiteľa dnom podpisu zmluvy a vyhotovím preberací protokol k tomu istému dátumu ako zmluvu. Tým dátumom aj zaradím, prípadne vyradím majetok a vystavím faktúru. ...aspoň dúfam že je to tak dobre ;)
Maxinka
22.06.10,09:14
Evika, to je žart, však na 501 :o


Takže lepšie zaradiť a odpisovať.
Potom bude - obstaranie 041/211,zaradenie 021/041?
Stefan2005
22.06.10,09:36
A keby sa neodpisovala, ved je aj tak v takom stave, že sa ide zbúrať a postaviť nová. Aj tak musím odpisovať?


Takže lepšie zaradiť a odpisovať.
Potom bude - obstaranie 041/211,zaradenie 021/041?

Otázka znie - budete ju využívať na dosahovanie príjmov v období od kúpy do zbúrania?
Ak nie, tak načo zaraďovať. Ponecháte ju na účte obstarania - zbúraná budova (teda jej hodnota) vstupuje do obstarávacej ceny novej budovy.
Maxinka
22.06.10,09:39
Otázka znie - budete ju využívať na dosahovanie príjmov v období od kúpy do zbúrania?
Ak nie, tak načo zaraďovať. Ponecháte ju na účte obstarania - zbúraná budova (teda jej hodnota) vstupuje do obstarávacej ceny novej budovy.
Nie nebudeme ju využívať na dosahovanie príjmov.
Takže ju môžem nechať na účte 041. A keby sa rekonštruovala stará budova?
Stefan2005
22.06.10,09:46
Nie nebudeme ju využívať na dosahovanie príjmov.
Takže ju môžem nechať na účte 041. A keby sa rekonštruovala stará budova?

... tak do doby zaradenia do užívania účtujete všetky výdavky na rekonštrukciu na účet 042 (nie 041).
Maxinka
22.06.10,09:59
... tak do doby zaradenia do užívania účtujete všetky výdavky na rekonštrukciu na účet 042 (nie 041).
Takže teraz budovu len obstarám 042/211 a potom ked budem rekonštruovať, tak napr. beton,.... pôjde na 042/211. Potom ju až zaradím 021/042 ??
Stefan2005
22.06.10,10:31
Takže teraz budovu len obstarám 042/211 a potom ked budem rekonštruovať, tak napr. beton,.... pôjde na 042/211. Potom ju až zaradím 021/042 ??

áno, aj beton, ale i klince, atď... + všetky stavebné práce (dodávateľské i vnútropodnikové); zaradenie po splnení technických a zákonných podmienok, vydaní kolaudačného rozhodnutia (povolenia na predčasné užívanie stavby), ...
Maxinka
22.06.10,10:38
áno, aj beton, ale i klince, atď... + všetky stavebné práce (dodávateľské i vnútropodnikové); zaradenie po splnení technických a zákonných podmienok, vydaní kolaudačného rozhodnutia (povolenia na predčasné užívanie stavby), ...
OK - ĎAKUJEM.
Ešte taká maličkosť, môžem potom odpočítavať DPH z toho betonu napr. 042,343/321 ???
SAIVI
22.06.10,11:59
..áno, DPH sa môže uplatnovať.
Maxinka
22.06.10,12:35
ĎAKUJEM Saivi a Stefanovi2005 :-)
zk24
30.08.12,07:12
Ahojte,

sro-čka by chcela nejako investovať svoje peniaze, trebars kupou nehnuteľnosti. Tato nehnuteľnost by nesluzila na podnikateľské účely (sro sa nezaobera kupou a predajom nehnuteľnosti), len ako uloženie voľných prostriedkov. Je v tejto suvislosti vôbec možné účtovať o nejakych danovych nakladoch?

Uvažujem správne, ked si myslim ze takto kupena budova sa nedostane do danovych odpisov, ani nejaka rekonštrukcia, ci poplatky súvisiace s kupou nebudu danovym nakladom?

Povedala by som ze do nakladov sa budova dostane az pri predaji - teda pri vyradovaní z majetku, a to max vo výške predajnej ceny?

Dakujem za usmernenie...

Zuzana
KEJKA
30.08.12,08:31
ked to takto bude deklarovať, tak uvažuješ správne. JA by som to však označila ako plánované sídlo firmy, prípadne rpevádzku, sklad.
Uloženie peňazí do budovy, ktorá bude iba chátrať, resp. pýtať ďalšie peniaze, a úžitok žiadny - to vidím ako veľmi nehospodárne riešenie. Čo takto nájom? alebo využitie pre potreby firmy ako je uvedené vyššie?
zk24
30.08.12,09:22
Keby chcel budovu vyuzívať na prenájom, musel by mať v cinnostiach prenajom nehnuteľnosti? alebo môže firma vlastny majetok prenajimať aj bez konkretnej takej činnosti v ORSR, ak to neni jej hlavna cinnost?

Ak by sme to chceli mať ako prevádzku, sklad, asi bude treba to mať ako nebytový priestor, že?
a_je_to
30.08.12,13:14
Keby chcel budovu vyuzívať na prenájom, musel by mať v cinnostiach prenajom nehnuteľnosti? alebo môže firma vlastny majetok prenajimať aj bez konkretnej takej činnosti v ORSR, ak to neni jej hlavna cinnost?

Ak by sme to chceli mať ako prevádzku, sklad, asi bude treba to mať ako nebytový priestor, že?

Prenájom nehnuteľnosti nie je podnikateľská činnosť, ale občianskoprávna. Keď ju môže robiť FO, bez nejakých povolení, tak môže aj PO. Stavba by mala slúžiť na účel, pre ktorý bola kolaudovaná, alebo zmeniť účel využitia. Neviem, aké riziká by priniesla dočasná zmena užívania na iný účel, možno aj žiadne. Ibaže by rozpor s inými susedskými záujmami by bol veľký, napr. krčma v obytnej zóne, alebo intenzívna doprava, hluk a pod.
Katka.T.
15.10.12,10:36
Neviete mi prosim niekto poradit... SRO kupila budovu, ale rozhodla sa ju nevyuzivat, ale ju prenajat - pozicat, resp. na zaklade zmluvy o vypozicke, kde poziciavatel budovu poziciava a vypoziciavatel ju uziva, s tym ze plati vsetky vydaje /rezia,elektrina.../
ako to uctovat? Riadne ju zaradit do majetku a odpisovat-cez mesacne odpisy???
Tweety
15.10.12,10:40
Neviete mi prosim niekto poradit... SRO kupila budovu, ale rozhodla sa ju nevyuzivat, ale ju prenajat - pozicat, resp. na zaklade zmluvy o vypozicke, kde poziciavatel budovu poziciava a vypoziciavatel ju uziva, s tym ze plati vsetky vydaje /rezia,elektrina.../
ako to uctovat? Riadne ju zaradit do majetku a odpisovat-cez mesacne odpisy???
ÁNo zaradiť, odpisovať. Potom účtovať o prenájme.
Katka.T.
15.10.12,10:53
ale prenajom je 0,- eur - je to bezodplatne pozicanie. Cize potom - zaradit, odpisovat ale neuctovat o prenajme... ?
dakujem za odpoved :)
Tweety
15.10.12,10:55
ale prenajom je 0,- eur - je to bezodplatne pozicanie. Cize potom - zaradit, odpisovat ale neuctovat o prenajme... ?
dakujem za odpoved :)
Ak nie sú z nej príjmy, nemôžete si uplatňovať ani odpisy.
Katka.T.
15.10.12,11:13
Ak nie sú z nej príjmy, nemôžete si uplatňovať ani odpisy.

cize ako potom?? obstaranie budovy na Kupnu zmluvu 042/321, potom zaradenie do uzivania 021/042 a potom neodpisovat? nechat len tak ?
Tweety
15.10.12,11:31
cize ako potom?? obstaranie budovy na Kupnu zmluvu 042/321, potom zaradenie do uzivania 021/042 a potom neodpisovat? nechat len tak ?
Účtovne ju budete odpisovať podľa odpisového plánu.
Katka.T.
15.10.12,11:40
kazdy mesiac teda zauctujem 551/081 - a potom na konci roka urobim rozdiel medzi uctovnymi a danovymi odpismi? cize uctovne odpisy ano, ale danove odpisy nie...dufam, ze to uz chapem spravne :-/
KEJKA
15.10.12,18:08
UO budú pripočitateľná položka.
pri zaradení pozor na pozemok - jeho hodnotu treba vedieť určiť a zaúčtovať na 031.
tie energie a réžia - to všetko budú doklady na meno dočasného užívateľa?
MilanLacza
16.10.12,06:10
Aky vysoky musi byt najom aby sa dali uplatnit aj danove odpisy bytu ?
Podobne ako v priklade hore, ked ma s.r.o. kupeny byt a prenajima ho niekomu za nie velku sumu - napr. 150 EUR mesacne. Moze si tento byt zaradit aj na danove odpisy aj ked by tieto boli vyssie (do 1000 EUR mesacne) ako ten prijem z prenajmu ? Tato s.r.o. by mala prenajom (resp. aj realitnu cinnost) aj ako jednu zo zivnosti.
Ked by mala tato s.r.o. aj inu vyrazne vyssiu ziskovu cinnost, moze to takto spravit ?
KEJKA
16.10.12,08:56
výška nájmu je dohodou mluvných strán. Osobitne treba brať do zreteľa obvyklé nájomné pri spriaznených osobách, v niektorých prípadoch môže ísť o nepeňažný príjem - problematika je široká, len naznačujem.
daňové odpisy vo výške 1000 EUR sa mi pri byte vidia trochu prehnané. To by teda musel byť byt=rezidencia, otázka vvystáva, čo všetko by bolo predmetom nájmu, napr. zariadenie by už podliehalo DPHčke - mohlo by podliehať.
v zásade pri dlhodobom nájme a veľkej konkurencii môže byť prenajímanie stratové, prečo nie?
MilanLacza
16.10.12,09:19
Pocul som aj nazor, ze prenajom musi byt minimalne taky vysoky aby pokryl aspon danove mesacne odpisy. Nezda sa mi to - ked ma s.r.o viac cinnosti a ostatne su ziskove, preco by si nemohla takato s.r.o. dovolit aj stratovy prenajom, ked celkovy hosp. vysledok by bol vzdy kladny ?
Nejedna sa mi o vratenie DPH ani nic okolo DPH, s.r.o. by bola neplatca.
Nadobudacia cena bytu v BA je teraz aj napr. 240.000 EUR, co na mesacny odpis (20 rokov) vychadza 1.000 EUR.
Moze si takymto sposobom spriaznena osoba (konatel) od s.r.o prenajat takto dlhodobo lacno (150 EUR) byt od s.r.o. ? To je len otazka do diskusie.
Katka.T.
22.10.12,09:39
dakujem KEJKA... energie a rezia budu na meno docasneho uzivatela. S tym pozemkom to tiez riesim. V Kupnej zmluve je len celkova cena nehnutelnosti. Niekde som sa docitala, ze sa to da riesit formou dodatku ku KZ a rozdelit tam cenu pozemku a cenu budovy. Mam znalecky posudok sice na celkom inu nehnutelnost ale v rovnakej obci z roku 2008, tak chcem pouzit tuto cenu pozemku na m2 - pripadne trosku vyssiu - a tak rozdelit cenu na pozemok a budovu.
Stefan2005
22.10.12,12:30
...Nadobudacia cena bytu v BA je teraz aj napr. 240.000 EUR, co na mesacny odpis (20 rokov) vychadza 1.000 EUR.
Moze si takymto sposobom spriaznena osoba (konatel) od s.r.o prenajat takto dlhodobo lacno (150 EUR) byt od s.r.o. ? To je len otazka do diskusie.

...aká je priemerná cena nájmu obdobného bytu teraz (resp. v čase uzatvorenia nájomnej zmluvy) ?
Ak je okolo 150 €, tak cena je bez problémov obhájiteľná. Ak viacnásobne vyššia, vidím v tom problém.
MilanLacza
30.10.12,09:49
Ako citam, lepsi bude asi nasledovny model:
1. Byt kupi s.r.o. napr. za tych 240.000 EUR.
2. Polovicu vymery pouziva ako sidlo firmy. Druhu polovicu da do prenajmu konatela.
3. s.r.o. plati energie spravcovi bytu.
4. konatel plati komercny najom za polovicu bytu do s.r.o. napr. 400 EUR mesacne.
5. s.r.o. odpisuje cely byt v nadobudacej cene.

Je tento model mozny ?
KEJKA
31.10.12,21:08
áno, podľa mňa to možné je.
DanielaSL
15.12.12,20:00
Klient - s.r.o. kúpil budovu ..s tým, že momentálne s ňou robiť nebude nič, do budúcna sa tam pravdepodobne s.r.o. presťahuje. Kúpil ju vraj kvôli tomu, aby si uplatnil odpisy a znížil daň. Budova bola zaplatená 21.11.2012 v deň podpisu kúpno-predajnej zmluvy, zápis do katastra 10.12.2012. Ja som mu tvrdila, že odpisovať ju nemôžem...že ju môžem len zaúčtovať ako obstaranie majetku. On sa vraj bol radiť...dokonca s niekým z DÚ...a môže ju odpisovať. Keď som sa ho pýtala..čo plánuje s budovou, tak mi povedal,že ju bude prenajímať a trvá na tom, aby som ju odpisovala. No a teraz mi poraďte čo mám robiť...... :(
KEJKA
15.12.12,20:02
daj si podpísať vyhlásenie, že chce uplatniť daňové odpisy napriek upozorneniu že budova neslúži na dosahovanie príjmov.
/ale prečo nie? ved si tam môže zriadiť kanceláriu, archív, čokoľvek/.
Účtovne odpisovať musíš, budova ako každý majetok sa opotrebúva.
Stefan2005
15.12.12,20:16
inak daňový i účtovný odpis iba za 1 mesiac.....:D

... prečo iba 1 mesiac ?
... podľa mňa aj 2 mesiace.
DanielaSL
15.12.12,20:24
... prečo iba 1 mesiac ?
... podľa mňa aj 2 mesiace.

Prečo dva? Pretože ju zaplatil v novembri?
DanielaSL
15.12.12,20:27
Ďakujem...to by išlo... môže tam mať archív... sklad...V prípade, že by prenajímal priestory , musí sa prihlásiť na DÚ ?
Stefan2005
15.12.12,20:36
Prečo dva? Pretože ju zaplatil v novembri?

a aj


Budova bola zaplatená 21.11.2012 v deň podpisu kúpno-predajnej zmluvy...

... a ak bola aj kupujúcemu odovzdaná (predpokladám)
DanielaSL
15.12.12,20:38
Predpokladám aj ja..vďaka Štefan, takže odpisy môžem počítať za dva mesiace...
marjankaj
15.12.12,21:06
DanielaSĽ (http://www.porada.sk/member.php?u=4751)

28 Minutes Ago #28979 Ďakujem...to by išlo... môže tam mať archív... sklad...V prípade, že by prenajímal priestory , musí sa prihlásiť na DÚ ?

Prečo by to mal nahlasovať?

http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=~/Main/TArticles.ascx&phContent=~/EDL/ShowArticle.ascx&ArticleId=26806
DanielaSL
16.12.12,06:36
Som niekde zachytila..možno som zle prečítala...ale čosi sa mi marí, že takúto informáciu som zachytila kedysi aj v súvislosti s prenájmom bytov...či nie?
DanielaSL
20.12.12,20:08
daj si podpísať vyhlásenie, že chce uplatniť daňové odpisy napriek upozorneniu že budova neslúži na dosahovanie príjmov.
/ale prečo nie? ved si tam môže zriadiť kanceláriu, archív, čokoľvek/.
Účtovne odpisovať musíš, budova ako každý majetok sa opotrebúva.
Dopadlo to tak, že sa bol poradiť u daňovej poradkyne....a tá mu povedala, že daňové odpisy až po rekonštrukcii a kolaudácii. Trošku ale odbočím od pôvodnej otázky...všetko čo sa bude opravovať , budem dávať ako technické zhodnotenie budovy? A čo s dezinfekciou? Vymyslel, že si ide dať v prvom rade budovu dezinfikovať, aj keď teda nechápem načo, keď ju ide časom prerábať.
Jarka 1
02.01.13,16:01
Klient s.r.o. kúpil budovu. Už pred kúpou so súhlasom vlastníka začal vybavovať vo svojom mene dokumentáciu k rekonštrukcii časti budovy. Ďalšiu časť začal hneď prenajímať. Prosím o kontrolu, či uvažujem správne.

Náklady na dokumentáciu a získanie povolenia na stavebné úpravy pôjdu do času prevzatia budovy
/ preberací protokol/ na účet 042 vrátane kúpnej ceny.
Po zaradení do majetku začnem mesačne účtovné odpisy.
O náklady na rekonštrukciu každý mesiac zvýšim hodnotu budovy o TZ a urobím prepočet mesačného účtovného odpisu.
Jarka 1
07.01.13,13:40
Posúvam.
Tweety
07.01.13,13:44
Klient s.r.o. kúpil budovu. Už pred kúpou so súhlasom vlastníka začal vybavovať vo svojom mene dokumentáciu k rekonštrukcii časti budovy. Ďalšiu časť začal hneď prenajímať. Prosím o kontrolu, či uvažujem správne.

Náklady na dokumentáciu a získanie povolenia na stavebné úpravy pôjdu do času prevzatia budovy
/ preberací protokol/ na účet 042 vrátane kúpnej ceny.
Po zaradení do majetku začnem mesačne účtovné odpisy.
O náklady na rekonštrukciu každý mesiac zvýšim hodnotu budovy o TZ a urobím prepočet mesačného účtovného odpisu.
Tak.
1234
23.01.13,12:54
Prosím o radu: spoločnosť má na účte 042 zaúčtované obstaranie budovy, od 1.10.12 na základe nájomnej zmluvy dá do prenájmu budovu aj s priľahlými pozemkami za účelom výstavby novej budovy, v priebehu 10/12 dôjde k zbúraniu budovy. Ako sa mám vysporiadať s účtom 042?
KEJKA
23.01.13,15:14
Prosím o radu: spoločnosť má na účte 042 zaúčtované obstaranie budovy, od 1.10.12 na základe nájomnej zmluvy dá do prenájmu budovu aj s priľahlými pozemkami za účelom výstavby novej budovy, v priebehu 10/12 dôjde k zbúraniu budovy. Ako sa mám vysporiadať s účtom 042?máme január 2013 - žiješ v minulosti?
1234
24.01.13,05:31
tak táto odpoveď mi veľmi nepomohla...
KEJKA
24.01.13,07:17
no ani tvoje "upresnenie" nepomohlo objasniť otázku.
Alebo tebe sa zdá, že tvoje zadanie je zrozumiteľné?
Možno sa nájde niekto iný, a ja som tá nechápavá.
jajusa
10.02.13,13:32
Dobrý deň, prosím o radu.
Kúpila som majetok:
stavba
plot
prípojky
pozemky
To mi je jasné ako mám zaradiť.
Ale ako sa mám vysporiadať s vodomernou šachtou? Kanalizačnou šachtou tiež 021/042?
Ktorá trieda odpisovania?
Ďakujem