monikammm
18.02.09,13:12
Mám takú otázku:
Popri zamestnaní mám živnosť na vedenie účtovníctva. Ja si vediem jednoduché účto. Potrebujem v roku 2009 dostať do nákladov cca 5-6 tis. Eur, aby som neplatila daň. Miulý rok som to riešila cesťákmi na vlastné auto, nezahrnuté do majetku firmy. Bolo toho ale podstatne menej.
Nemám čo iné dostať do nákladov okrem napr. nového PC, prípadne nejakého nábytku do pracovne.
V rodine chceme túto jar kúpiť osobné auto, a ja rozmýšľam, či by nebolo lepšie zaradiť ho do majetku.
Vtedy by som nerobila cesťáky, ale mohla by som si dať do nákladov celé poistné, príp. servisnú prehliadku, rôzne drobné nákupy, PHM...
Chcela by som vediet, ako je to s odpismi - do daňovo uznaných nákladov si môžem dať odpisy do výšky splátky lízingu???? Chcela by som si totiž nastaviť splátky tak, aby som maximum zaplatila v prvom roku a potom už nižšie splátky, lebo tú živnosť mám zabezpečenú len na tento rok. Potom uvidím, či sa mi podarí získať nejakú zmluvu, alebo nie.
A čo v tom prípade, ak by som po roku živnosť zrušila? musím niečo z týchto nákladov na auto dodaniť???
SMatilda
18.02.09,12:32
Keď kúpiš auto na lizíng- to čo uhradíš v hotovosti sa odpisuje napr. 4 roky, mesačná lízingová splátka sa dáva celá do nákladov pokial nie si platiteľ DPH a keď by si živnosť zrušila myslím že by si nemusela nič dodaniť. Odpis by si mala len na čas kedy by živnosť fungovala a splátky tiež.