manager22
21.02.09,11:51
Ahojte PORAĎÁCI,

mám klienta, kt. je "sprostredkovateľ poistenia..." a v 12/2008 mu bola poskytnutá záloha (50%) za províziu splatnú v 01/2009 - táto bola zaslaná na podnikateľský účet SZČO s poznámkou: záloha za províziu 01/2009 ... Avšak klient nemá k tejto zálohe žiadny iný doklad - provízny list a podobne ... Kam to zaúčtovať ???
A vôbec, ak v 01/2009 daná provízia nebola vyplatená - z dôvodu storna či čo ... Aj keď to je asi nepodstatné teraz, nakoľko to už patrí do roku 2009 a bude sa to riešiť pri DP v roku 2010 ...

ĎAKUJEM vopred krásne za odpovede ...
manager22
23.02.09,10:35
Prosíííím, nevie niekto poradiť ???
Zoltán Kovács
23.02.09,11:12
Ahojte PORAĎÁCI,

mám klienta, kt. je "sprostredkovateľ poistenia..." a v 12/2008 mu bola poskytnutá záloha (50%) za províziu splatnú v 01/2009 - táto bola zaslaná na podnikateľský účet SZČO s poznámkou: záloha za províziu 01/2009 ... Avšak klient nemá k tejto zálohe žiadny iný doklad - provízny list a podobne ... Kam to zaúčtovať ???
A vôbec, ak v 01/2009 daná provízia nebola vyplatená - z dôvodu storna či čo ... Aj keď to je asi nepodstatné teraz, nakoľko to už patrí do roku 2009 a bude sa to riešiť pri DP v roku 2010 ...

ĎAKUJEM vopred krásne za odpovede ...

Je to jeho zdaniteľným príjmom r. 2008.
manager22
23.02.09,20:10
ĎAKUJEM ... A čo bude ako doklad? Jediné čo klient má, je výpis z účtu, kde platba "nabehla" ... :-(
jaja99
23.02.09,21:43
Nejaká zmluva by sa hodila na zaúčtovanie.
Ide to v denníku do príjmu OZD a v evidencii do záväzkov - § 5 ods. 3 posledná veta Postupov účtovania JÚ.
m.lujza
25.03.09,10:57
FO na ŽL sprostredkovala úverové zmluvy. Provízny list - daňový doklad nie je ako klasická faktúra, neobsahuje dátum zdaniteľného plnenia, len údaj: provízia za 12/2007 a dátum vystavenia 16.1.2008. Do ktorého obdobia patrí pohľadávka za tento provízny list - do 2007 alebo 2008? Provízia bola uhradená v r.2008. Potrebujem určiť obdobie vzniku pohľadávky, nakoľko v r. 2007 FO uplatnila skut.výdavky, viedla JÚ a v r. 2008 chce uplatniť paušálne výdavky. Za radu vopred ďakujem.

1.4.
Radu som dostala nakoniec od DÚ, odpoveď pripájam. Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa § 14 ods. 1 Opatrenia MF SR, ktorým sa ustanovili postupy účtovania v sústave jednoduchého účtovníctva, sa účtuje vznik a zánik pohľadávky ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu podľa § 2 tohto opatrenia. Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň splnenia dodávky, platby záväzku, inkasa pohľadávky, započítania pohľadávky,, postúpenia pohľadávky, prevzatia dlhu, poskytnutia a prijatia preddavku, ako aj deň zistenia ďalších skutočností vyplývajúcich z osobitných predpisov alebo z povahy účtovnej jednotky, ktoré sú predmetom účtovníctva a ktoré v účtovnej jednotke nastali a účtovná jednotka má k dispozícii potrebné doklady, ktoré dokumentujú tieto skutočnosti. To znamená, že účtovná jednotka účtuje deň vzniku pohľadávky vtedy, keď má k dispozícii potrebné doklady preukazujúce deň uskutočnenia účtovného prípadu.

Je to jasné, len si bolo treba prečítať návod... s vysokým daňovým dátumom priamo úmerne klesá účtovnícke iq...
Zita5
04.04.09,15:10
Prevzala som účtovníctvo pre sprostredkovateľku poistenia, ktorá má oprávnenie z NBS na činnosti sprostredkovania poistného a taktiež má z NBS oprávnenie na výkon invest.služieb . Vo 4.Q.2008 sa stala povinným plátcom DPH .
Má pod sebou ľudí - taktiež sprostredkovateľov , ktorí pre uvedenú sprostredkovateľku uzatvárajú Zmluvy o poistnom na základe uzatvorenej zmluvy o spolupráci .

Po určitom období vybrané poisťovne , s ktorými moja klientka spolupracuje pošlú provízny list , z ktorého je známa výška provízie pre toho ktorého sprostredkovateľa , ktorý pracuje pre moju klientku . Čiže ona to akoby celé zastrešovala.

Jedná sa mi to , že predchádzajúca účtovníčka platby z týchto provízii jednotlivým sprostredkovateľom na základe ich vyhotovenej faktúry účtovala do peňažného denníka banka výdaj/to je v poriadku / a ako VOZD určila členenie výdavkov "nákup tovaru ".

Ja vlastne uvažujem a som toho názoru , že by sa takáto platba provízie mala účtovať do VOZD - iný , ktorá potom vo Výkaze o príjmoch a výdavkoch spadá pod Prevádzkovú réžiu , resp. vyčísli sa v kolonke Prevádzková réžia .

Poprosím o Váš názor .Ďakujem vopred.
Rozalka
04.04.09,16:30
Aj podľa mňa ide o nakúpené a poskytnuté služby, takže PR.
Zita5
04.04.09,19:05
Rozalka , vďaka za vyjadrenie .:)

Vlastne v peňažnom denníku je to zaúčtované ako nákup tovaru , ale na druhej strane ,príjem provízie od poisťovní má účtované ako príjem za výrobky a služby .

Ani mne tam ten tovar nepasuje , uvažujem , že by sme to opravili aj vo Výkaze o príjmoch a výdavkoch .
mzdarka renca
04.04.09,19:42
aj ja robím sprostredkovanie poistenia, dostávam mesačne provízie za uzatvorenie poistenia a provízne listy a účtujem si tento príjem ako príjem za výrobky a služby. nie je to správne? asi nie.:mee:

mám si opraviť celé účto spätne od roku 2006?
Zita5
04.04.09,19:45
aj ja robím sprostredkovanie poistenia, dostávam mesačne provízie za uzatvorenie poistenia a provízne listy a účtujem si tento príjem ako príjem za výrobky a služby. nie je to správne? asi nie.:mee:

mám si opraviť celé účto spätne od roku 2006?

To je správne renča ,nič nemusíš prerábať .:)

Ja som sa pýtala , že moja sprostredkovateľka poistného má ešte pod sebou ďalších sprostredkovateľov a tým vypláca provízie .Tieto vyplatené provízie jej bývalá účtovníčka zaúčtovala :

výdavok OVZ - nákup tovaru .

A to sa mi nepozdáva.
mzdarka renca
04.04.09,19:48
To je správne renča ,nič nemusíš prerábať .:)

Ja som sa pýtala , že moja sprostredkovateľka poistného má ešte pod sebou ďalších sprostredkovateľov a tým vypláca provízie .Tieto vyplatené provízie jej bývalá účtovníčka zaúčtovala :

výdavok OVZ - nákup tovaru .

A to sa mi nepozdáva.

Ďakujem, ďakujem Zitka, za výbornú správu. Strašne sa mi uľavilo, som sa ľakla, že som to nerobila dobre.