durisovad
23.06.05,14:11
Mile kolegyne, kolegovia,
mate nejaky dobry recept na vyrobenie dobreho ribizloveho (alebo ribezloveho) sirupu? Takeho, ktory by po case nezhustol? Ako je zname, ribizle maju vela pektinov a tie po case posobia, nech robim dokolvek.
ondrejvla
23.06.05,12:47
Aj mne zhustol, ale je to ríbezľový sirup! Kedysi ma to učil môj pán profesor, povedal, že sú len "ryby zlé" alebo ríbezle.
Ja som to niekedy dávno, keď som ešte varievala sladké sirupy riešila riedením vodou pred ukončením varu, ale o pol roku aj tak "hrkal" na hustotu.
durisovad
23.06.05,14:29
S tou vodou som to vyskusala aj ja, ale bez vacsieho uspechu. Teraz to riesim tak, ze ho vylejem z flasky do mixera. Na chvilu to pomoze, ale po troch dnoch je zasa rosolovaty. Ja som myslela, ci neexistuje nejaky pripravok na odstranenie tej rosolovatosti. Nuz, asi nie. Ale ani tak ho robit neprestanem, zvlast z ciernych ribezli mame velmi radi.
nina26
14.06.09,09:53
Ríbezľový sirup

1kg ovocia celé nemágať
1l vody
30 g kys. citronová /neviem či, by nestačilo 20g, t.j. 1sáčik kys. citronovej/
2 g kys. sorbová
24 hod. stáť
- cez vrecúško scediť
Na 1l šťavy 1kg cukru - miešať, dať do fliaš - nesterilizovať.

Nekazí sa , nehustne, keď načnem fľašu vrch odlejem asi 1-2cm, vyskúšajte.
slvk
24.07.10,10:49
Ak má niekto vyskúšaný sirup z červených ríbezlí, ktorý zostane aj po čase tekutý a neurobí sa z neho rôsol, prosím poslať recept. Ďakujem.
babka - ježibabka
24.07.10,11:15
Ak má niekto vyskúšaný sirup z červených ríbezlí, ktorý zostane aj po čase tekutý a neurobí sa z neho rôsol, prosím poslať recept. Ďakujem.
Sirupy robievam zo všetkého drobného ovocia aké mám podľa receptu, ktorý som hodila do témy Višňový sirup. Neviem pridaľ link tak si ho nájdi. Zrovna pred pár dňami som objavila v komore vlaňajší višňový a je perfektný.
trisestri
24.07.10,12:21
Tamila
24.07.10,12:42
Ja sirup z ríbezlí robievam roky. Zo začiatku to bol rôsol. Teraz robím tak, že odšťavené ríbezle zriedim s vodou 1:3, na každý liter tekutiny dám 1 kg kryštálového cukru a dochutím citrónom alebo kyselinou citrónovou. Ak je možnosť pridať k ríbezľom aspoň málo malín - stačí aspoň za hrsť, alebo jahôd, neskutočne to ovplyvní chuť k lepšiemu. Potom varím, kým sa neprestane tvoriť pena, ktorú zbieram. Nalejem horúce do suchých fliaš, uzatvorím a nesterilizujem Tieto sirupy sú tekuté stále. Ale u nás nevydržia, sedmička padne za deň - dva.
Niekto robí aj za studena, ale s tým nemám skúsenosť.

Tie sirupy v predchádzajúcom príspevku môžu byť dobré, ale budú skôr rôsoly ako sirupy.
kamoska1
24.07.10,16:19
Ja robim rybezlovy sirup za studena,nič nevarim,penu nezbieram.Zavaram do 7 dcl poharov.Je asi do 1/3 pohara rôsol,ale kym pohar otvorime,tak ho muž dobre premixuje v rukach,rôsol je rozmiešany,prelejeme do flaše a do ladnice,lebo nedavam okrem kys.citronovej,žiadnu chemiu žiadne kys.sorbové apod.V ladnici sa sirup nekazi a rôsol tam nieje.Robievam aj miešany s malinami.Už mam narobenych 53 poharov,na každy tyžden jeden:)
zdenka131
24.07.10,16:25
Sirupy robievam zo všetkého drobného ovocia aké mám podľa receptu, ktorý som hodila do témy Višňový sirup. Neviem pridaľ link tak si ho nájdi. Zrovna pred pár dňami som objavila v komore vlaňajší višňový a je perfektný.

Tu je link: http://www.porada.sk/t143063-visnovy-sirup.html#post1445392
osky
24.07.12,19:18
moja mama robievala cely zivot aj tento,je super:

Ribezlovy sirup za studena

2,5 kg ciernych ribezli zaliat 2 litrami prevarenej vody a pridat 2 dkg kyseliny citronovej.nechat postat 24 hodin,potom cez handru precedit.
na 1 liter stavy ide 1 kg cukru-my davame hnedy trstinovy.dobre rozmiesat aby sa cukor spustil a potom plnit do flias.flase staci previazat celofanom,ale my sme to neskusali.
osky
24.07.12,19:25
no a ked mama urobila ten za surova,z tych odstatych precedenych ribezli potom este urobila takyto:

vyborny ovocny sirup

5 dcl ciernych ribezli/malin,cernic,jahod..../ rozvarit s 2 litrami vody a so 100 kusov listov z ciernych ribezli.
po prevareni stavu precedit cez handru a rozvarit s 2 kg krystaloveho cukru-my pouzivame hnedy.
pridat 4 kavove lyzicky lemonitu alebo citrovitu/mohla by asi byt aj kyselina citronova/.
vareny sirup opatrne nalievat do flias,aby sklo neprasklo, este za horuca a poriadne zastuplovat.take horuce to zabalit do deky,aby stuple dobre chytili.
z tejto davky by sa mali uvarit styri 7-decove pohare sirupu.
robork
23.07.21,20:54
Treba nehat rozmiagane ribezle 4-5dni prekvasit. Rozlozia sa tym tie latky,ktore sposobuju rosolovatenie.