betyna8
26.02.09,11:12
Kúpila som si sezámovu pastu Tahini, lebo chcem robiť humus a tam je to potrebné. Máte niekto skúsenosti alebo receptíky aj na iné jedlá,kde sa táto pasta dá použiť? Ďakujem
alla66
26.02.09,15:13
Tahini pasta
Získava sa rozdrvením svetlých sezamových semiačok aj so šupkou. Pridaním morskej soli vznikne slaná pasta, ktorá sa používa do slaných pokrmov, koláčov, na šaláty či ako doplnok niektorých jedál.

Domácí výroba: 1 hrnek vyloupaných sezamových nesolených semínek 1 lžíce sezamového oleje 1 lžíce vody, nemusí být Opražit semínka, umlet je, nebo rozmixovat je s olejem a je-li nutné tak vodou na hladkou pastu. TIP: Pasta se používá v mnoha receptech a může se také mazat na chleba.

Jednoduchá nátierka - zmiešať tahini s trochou vody, ono to zhustne a zbelie, ale pridávaj pomaly, ak je to veľmi riedke pridaj viac pasty. Podla chuti potom citronovú stavu, nasekané bylinky - ja dávam petržlenovú vňať, roztlačený cesnak, čierne korenie, sol.
http://varenie.nadhlad.sk/recepty.php?in=161
bezradná
27.02.09,12:57
Ja som tahiny pastu kupovala z toho istého dôvodu ako ty. A kým som sa dostala k výrobe humusu, už bola polovica fľaše minutá. Pridávala som ju k šalátom - do zálievky alebo do majonézy. Chutila mi aj natretá na hrianku so syrom. Ale bohužiaľ minula sa mi a neviem, kde by sa dala zohnať. Tú prvú fľašu som objednávala z internetu. Pozerala som v tescu, bille, kauflande a nikde ju nemajú.:mad:
Skoro som zabudla - do všetkých nátierok(ktoré som robila) sa hodila(tuniaková, vajíčková, syrová s cesnakom...)
betyna8
02.03.09,06:41
Ja som tahiny pastu kupovala z toho istého dôvodu ako ty. A kým som sa dostala k výrobe humusu, už bola polovica fľaše minutá. Pridávala som ju k šalátom - do zálievky alebo do majonézy. Chutila mi aj natretá na hrianku so syrom. Ale bohužiaľ minula sa mi a neviem, kde by sa dala zohnať. Tú prvú fľašu som objednávala z internetu. Pozerala som v tescu, bille, kauflande a nikde ju nemajú.:mad:
Skoro som zabudla - do všetkých nátierok(ktoré som robila) sa hodila(tuniaková, vajíčková, syrová s cesnakom...)

Ja som ju kupila v Raciolke, v kazdom meste je nejaký racio alebo bio obchodik a tam to iste kúpiš.;) Alebo ak chceš,kúpim Ti a pošlem poštou,ale to sa Ti zbytočne predraží.Ja som tu 3 dcl kupila za 3,2€
Eva Nejm
15.08.11,20:53
Mozem pomoct s receptom pre humus s tahini a pre baba ghanus kde je tiez tahini moj muz je syrsky arab inac recepty v celom arabskom svete sa lisia mam originalny navod na Falafel, recepty co som citala nie su dobre a okrem toho mam knihu Libanonska kucharka a okrem toho mam recepty na ine arabske jedla ci uz z alebo bez tahini
Brčo
16.08.11,04:20
Mozem pomoct s receptom pre humus s tahini a pre baba ghanus kde je tiez tahini moj muz je syrsky arab inac recepty v celom arabskom svete sa lisia mam originalny navod na Falafel, recepty co som citala nie su dobre a okrem toho mam knihu Libanonska kucharka a okrem toho mam recepty na ine arabske jedla ci uz z alebo bez tahini
Super,mohla by si napisat recept na domace tahini?Skusali sme to par krat s manzelkou,ale nikdy nebola ako z obchodu...
erzet
16.08.11,05:51
Kúpila som si sezámovu pastu Tahini, lebo chcem robiť humus a tam je to potrebné. Máte niekto skúsenosti alebo receptíky aj na iné jedlá,kde sa táto pasta dá použiť? Ďakujem
Asi nechceš robiť humus, ale hummus.:):)
Slayer666
16.08.11,06:45
Asi nechceš robiť humus, ale hummus.:):)

Cize cicer.:---

Nemam skusenosti s tahini, ale mozem nieco pohladat, mam par knih o strednovychodnej kuchyni.
Eva Nejm
16.08.11,23:47
hummus sa moze robit dvomi sposobmi s Tahini a bez Tahini.
Bez Tahiny cize len s olivovym olejom vam mozem napisat teraz.
Ja pouzivam cicer nie plechovkovy (neradi ho pouzivame) ale suchy. Musi sa vecer namocit do vody, kde sa prida lyzicka sody bikarbony nejako proporcionalne. Na druhy den sa voda zleje cicer oplachne a vari. Pretoze bol namoceny v tej sode uvari sa pekne do makkucka. Potom ho dam do uzsej vyssej nadoby, pridam olivovy olej sol, kusok rozpuceneho cesnaku a vydlickou ho rozslaham (nemusim ani pouzivat ponorny mixer). Potom ho rozprestriem na plytky tanier, ozdobym nejakymi nerozkvedlovanymi zrnkami ciceru troska ozdobne posypem cervenou paprikou a cuminom neviem, ci je u vas a je to taky dip, ktory sa je s tymi chlebovymi plackami rovno z taniera. Odtrha sa z chleba a nabera ten hummus.
Recept s tahinou poslem zajtra a este poslem recept na Baba Ghanush ktory sa robi z baklazanu lilek po cesky je to tiez vyborny syrsky dip.
Eva Nejm
16.08.11,23:52
Ozaj neviem domaci recept na Tahini. Moje syrske pribuzne ju kupovali v obchode. Ale prelistujem moju anglicku Libanonsku kucharku a kanadsky alebo americky Google ci nenajdem recept
Eva Nejm
17.08.11,00:09
Ako robit Tahini (z kanadskeho Googla)

5 salok sezamovych semiacok
1 1/2 salky olivoveho oleja najlepsi je lisovany za studena


Predhrej ruru na 180 stupnuv. Toastuj semena asi 20 minut casto miesaj vareskou. Nedovol im zhnednut.

Daj do mixera a pridaj olej. Mixuj asi 2 minuty. Vyskusaj konzistenciu. Ma to byt husta ale tekuta kasa. Pripadne pridaj olej a mixuj na ziadanu konzistenciu.
Vysledok su 4 salky Tahini
V pevne uzavretej nadobe vydrzi v chladnicke 3 mesiace.

Ja som ju nikdy nerobila, kupujeme hotovu a vydrzi nam no, kym sa neminie aj dlhsie ako 3 mesiace
Eva Nejm
19.08.11,01:08
Slubeny recept na hummus s TAHINI

1 plechovka cicer alebo uvareny zo sucheho podla mojej predoslej rady
1/4 salky citronovej stavy
1/4 salky TAHINI
1/4 salky extra virgin olivovy olej
1/4 c.l. sol, korenie
2 rozpucene kusky cesnaku

Dat do hlbsej nadoby, ponornym mixerom rozmixovat ak je moc huste priliat troska vody
Ozdobit podla mojej predoslej rady na hummus bez TAHINI.
Brčo
22.08.11,05:16
Ako robit Tahini (z kanadskeho Googla)

5 salok sezamovych semiacok
1 1/2 salky olivoveho oleja najlepsi je lisovany za studena
2 rozpucene strucky cesnaku

Predhrej ruru na 180 stupnuv. Toastuj semena asi 20 minut casto miesaj vareskou. Nedovol im zhnednut.

Daj do mixera a pridaj olej. Mixuj asi 2 minuty. Vyskusaj konzistenciu. Ma to byt husta ale tekuta kasa. Pripadne pridaj olej a mixuj na ziadanu konzistenciu.
Vysledok su 4 salky Tahini
V pevne uzavretej nadobe vydrzi v chladnicke 3 mesiace.

Ja som ju nikdy nerobila, kupujeme hotovu a vydrzi nam no, kym sa neminie aj dlhsie ako 3 mesiace
vdaka za recept,ale tento sme skusali uz viackrat a vysledok nikdy nebol taky ako z obchodu :( Mozno zle ingrediencie
katalóg
22.08.11,06:19
Mozem pomoct s receptom pre humus s tahini a pre baba ghanus kde je tiez tahini moj muz je syrsky arab inac recepty v celom arabskom svete sa lisia mam originalny navod na Falafel, recepty co som citala nie su dobre a okrem toho mam knihu Libanonska kucharka a okrem toho mam recepty na ine arabske jedla ci uz z alebo bez tahini
Práve som kúpila od Country Life falafel, ešte som ho nerobila. Nemám rada polotovary, ale chcela som najprv cítiť jeho "originálnu" chuť.
Ponúkla si sa pridať jeho recept na jeho domácu prípravu, môžem ťa poprosiť? Ďakujem.
Slayer666
22.08.11,07:30
vdaka za recept,ale tento sme skusali uz viackrat a vysledok nikdy nebol taky ako z obchodu :( Mozno zle ingrediencie

Jeden z obvyklych problemov pri priprave stredomorskej kuchyne je olivovy olej. Pripomenie vam susto cerstvo pripraveneho salatu hodiny stredoskolskej chemie? Chuti vase pesto ako motorovy olej? Na vine je pravdepodobne olej.

Totiz ludia su podvodnici a urady casto pomale, alebo bezzube, alebo podplatene. Obcas niekoho zavru, ale pride dalsi sikovny podnikatel a bude v tom pokracovat. Dovolim si tvrdit, ze 80-90% tzv. extra panenskych olivovych olejov z nasich regalov v skutocnosti nielenze nie su extra panenske, ale mnohe zrejme nebudu ani olivove (boli pripady, ked pouzili lacny rafinovany olej a zafarbili ho a dochutili). Niekto vravi, ze pod 5€ za 0,5l sa u nas neoplati kupovat, niekto udava az 8€. A tie flase za 2,50€, to si mozete byt isti, ze svojmu zdraviu uskodite. Je uplne jedno, ze tam pisu extra panensky, za studena lisovany, prve lisovanie a co ja viem. Je to loz, cista loz, proste podvod. Zial, je to tak.

Olivovy olej, za studena lisovany, s aciditou pod 0,8%, nemoze chutit ako chemia, pretoze to NIE JE chemia. Tak ako cerstvo odstavena pomarancova stava nie je chemia. Mozete si don namocit prst a potom olizat a bude vam to chutit. Niektore maju velmi miernu chut, ine su zas uplne nabite ovocnou chutou. Ten moj napr. pripomina hrozienka.

Preto nekupujte olivovy olej tu, ale dovezte si ho z Grecka, Talianska, Spanielska. Najlepsie priamo od farmara, ktory ho vyrobil. Vtedy odpadaju vsetky tie clanky a vtedy aj cena 2,50€ moze dat dobry olej.
katalóg
22.08.11,08:54
Z gréckych olejov sú vraj najkvalitnejšie z oblasti miest Kalamata a Mesinna. Absencia hmly, dopad na plody. Dr. Subotič , Vitalita 7/2011. Zn. v článku nespomína. V Grécku cca 407 druhov olivovníkov.
Eva Nejm
22.08.11,19:48
Falafel v prasku? Je tam navod ako ho pripravit? Tak myslim kolko vody atd. Ked odpises ja ti napisem cely postup az po otvorenie ust a odkusnutie
katalóg
22.08.11,19:57
Falafel v prasku? Je tam navod ako ho pripravit? Tak myslim kolko vody atd. Ked odpises ja ti napisem cely postup az po otvorenie ust a odkusnutie
330 až 350 ml vody, olej olivový, palmový, nepíšu koľko, nechať 10 min. odstáť, placôčky piecť do zlatista.
Eva Nejm
22.08.11,20:00
vdaka za recept,ale tento sme skusali uz viackrat a vysledok nikdy nebol taky ako z obchodu :( Mozno zle ingrediencie


odpovedala som ti ale neviem, kde ta odpoved isla tak isto ako neviem, kde isiel moj recept na kavadz co neni s tahini ale sama zelenina.
Ten recept na tahini ozaj neni iny ale chod na a tam to ta libanoncanka predvadza na obrazovke a pouziva rastlinny olejn
Vasa poradna mi nedovolila pripojit webovu stranku ktoru som chcela
lebo ze nemam dost prispevkov
Eva Nejm
22.08.11,20:02
Chces este recept na iny dip, kde ide TAHINI tento dip je z baklazanu vola sa Baba Ghanoush tu je velmi znamy a tak isto ak zozenies falafel v prasku
katalóg
22.08.11,20:16
Chces este recept na iny dip, kde ide TAHINI tento dip je z baklazanu vola sa Baba Ghanoush tu je velmi znamy a tak isto ak zozenies falafel v prasku
Napíš akýkoľvek recept, ľudia uvítajú aj iné. A prečo nenapíšeš svoj recept na falafel? Ja si ten svoj z prášku urobím podľa návodu.
Bola by som rada aj receptu z akýchkoľvek strukovín.
Ty tam asi žiješ, však?
Neviem koľko máš príspevkov, potrebuješ päť, a môžeš posielať linky.
Eva Nejm
22.08.11,20:19
nas recept hovori iba za sa prida voda ale radsej trochu menej ako v recepte lebo ak je riedke je tazko zahustit o oleji som nepocula ze by sa pridaval. Tie placocky nie vacsie v priemere ako 5.5 cm, my mame z arabskeho obchodu taku pomocku na to kovovu. Su trochu hrubsie a obalia sa v sezamovych zrnkach a usmazia do zlatova. Urobis salat z ladoveho salatu, rajciny uhorky cibulu. Potom sa zoberie biely jogurt trochu tahini, citronovej stavy a trosku olivoveho oleja totiz je to nalev. Arabsky chleba pita alebo ako to volaju u vas sa rozoberie a na tu jednu cast sa da salat 2 ci 3 falafely, ktore sa prelomia to sa ulozi na salat a poleje tym nalevom. Nalev zavisi ci ma kto rad viac tahinovu alebo jogurtovu chut. Chleba sa zroluje, aby sa nerozsypal zabalime ho do servitky a jeme
Eva Nejm
22.08.11,20:28
dam ti recept na velmi dobre jedlo zo sosovice. Zijem v Kanade ale zila som aj v Syrii.
Vola sa to mzadra (na z makcen)
kolko sosovice tolko ryze. Najprv sa uvari sosovica. Pozor s vodou len tolko aby sosovica bola zakryta a vodu radsej pridavat. Hovorim to preto, lebo ked je vela vody a prida sa ryza voda nezmizne, ryza sa rozvari a je z toho nechutna hmota, ktora mi uz aj zapchala WC.
Cize menej vody a sledovat. Ked je sosovica skoro alebo radsej uplne uvarena pridame tam to iste mnozstvo ryze, sol a olej. Ja robim z jedneho pohara. Voda sa popripade moze doliat len nech sa to nezlepi a POZOR! dlhu ryzu nie okruhlu.
Potom sa nakraja hodne cibule na mesiaciky ktore sa pred vyprazenim obalia v muke su chrumkave.
K mzadra sa miesto salatu pouziva toto: Biely jogurt sa rozriedi z vodou ale nie uplne riedky, posoli sa, a prida sa donho na male kocky pokrajana uhorka a posype sa matou.
Vsetci to miluju!
katalóg
22.08.11,20:30
Aj ten dip môžeš z baklažánu.
Eva Nejm
23.08.11,23:04
Baba Ghanoush - arabsky dip z baklazanu

Cely baklazan aj zo supkou sa upecie. My ho pecieme vonka v zavretom grile ale my mame grily na propan cize bez roboty. Potom ho lepsie upiect doma v rure. Ked uz je makky osupe sa z tej ciernej kozky pod studenou tekutou vodou. Nozom sa poseka na dost jemnu hmotu. potom sa prida biely jogurt podla chuti, tak isto citron podla chuti a tahiny zase podla chuti, zavisi ci niekto chce kyslejsi alebo viac z tahinovou chutou vsetkeho z mierou. Musim sa priznat, ze sama som ho nerobila, mam tu sefkuchara na arabsku kuchynu - moj manzel je Arab. Nabera sa zo spolocneho taniera kuskami arabskeho chleba - pita bread ako ho tu volaju.
Eva Nejm
23.08.11,23:10
falafel je tazko doma urobit, pretoze ta zmes koreni, ktora tam ide sa neda na Slovensku zohnat. Treba kupit v krabici hotovu zmes. Snad ak mate arabsky obchod... Ale viem, ze zaklad je pomlety cicer a bob
Slayer666
24.08.11,07:08
falafel je tazko doma urobit, pretoze ta zmes koreni, ktora tam ide sa neda na Slovensku zohnat. Treba kupit v krabici hotovu zmes. Snad ak mate arabsky obchod... Ale viem, ze zaklad je pomlety cicer a bob

Co tam ide za zmes?
Eva Nejm
24.08.11,21:01
dobre, ked sa dostanem do arabskeho obchodu pozriem, co je v zmesi tych koreni; ale - nedostat hotovy prasok napisane Falafel, kde sa da len voda? A zvysok postupu som uz popisala?
Eva Nejm
24.08.11,21:27
pripojujem webovu schranku na arabske recepty, je tam vela aj s Tahini a je to video www.dedemed.com
Predvadza tam recept na tahinovu sauce da sa to rozumiet, aj ked je to anglicky ak nie prelozim. My to volame tarator ale na dedemed som to nasla pod tahini. Jeme to k pecenej rybe, namacame si tam chlieb. Tahini, popuceny cesnak, citronova stava, trochu vody a posekana petrzlenova vnat. Ono to vidiet ako to robi
telefonica
12.09.12,06:01
http://www.dedemed.com/mediterranean/home-made-tahini-paste-recipe

V linku je recept, aj návod na domácu výrobu neochutenej Tahini pasty. Ja som tento recept robila už viackrát a výsledok bol lepší než z obchodu. Treba len dávať pozor, aby sezam nezhnedol, ale v priloženom videu je to všetko pekne znázornené. Dobrú chuť :-)