wegamizi
26.02.09,21:20
Nasla som si vase rady, ako odstranit vodny kamen z roznych predmetov a spotrebicov. Chcela by som sa ale opytat, da sa aj nejakym sposobom predist usadeniu kamena?? Varnu konvicu cistim kazdy druhy den, rada by som sa toho zbavila. Poradi niekto?:rolleyes:
arizona
26.02.09,20:38
Celkom sa ho asi zbaviť nedá:mee: Jedine pravidelne odstraňovať, pokým je slabučká vrstva.
Ja používam ocot. Studený aj horúci. Keď vyvarím konvicu, ešte tou octovou vodou pooblievam batérie,umývadlá a pod.Vyčistím, zmyjem vodou a preleštím.:)
alla66
27.02.09,10:33
Vodný kameň z varných kanvíc sa nemá odstraňovať príliš často, lebo sa pri jeho odstraňovaní často uvoľňujú aj čiastočky kovu zo špirály, alebo vyhrievacieho dna.
Na druhej strane, príliš veľká vrstva vodného kameňa zvyšuje spotrebu elektrickej energie.
maca.tt
27.02.09,16:24
Ja by som použila kanvicu na filtrovanie vody
petmar
27.02.09,19:53
Predísť vzniku vodného kameňa sa dá iba predchádzajúcou úpravou vody. Nie je to tak dávno, aktívne chodili díleri a ponúkali riadne drahé zariadenia do domov - bytov ktoré sa zamontovali na vstupe a odstraňovali z vody nepotrebné rozpustené látky. Určite sa to dá zohnať. Na každom človeku je, kde vloží svoje peniažky.
kargo
28.02.09,17:02
Skús sa pozrieť na www.aqalex.sk/sk/princip.htm
Agalex aj vyrába domové zariadenia na túto úpravu vody. Osobnú skúsenosť však nemám.
kajasla
05.03.09,12:57
Ja pouzivam filtracnu kanvicu a je to lepsie. Je to asi najjednoduchsia a najlacnejsia alternativa, aj ked urcite nie najucinnejsia.Mame ale dost tvrdu vodu , vsetko mam stale pozanasane vodnym kamenom.
miriaml
05.03.09,18:40
ahoj :) na vodný kameň sa dá okrem octu použiť aj kyselina citrónová dostať ju v malých sáčkoch v potravinách :) alebo odstraňovač vodného kameňa :)
mareko
06.03.09,07:58
Skús sa pozrieť na www.aqalex.sk/sk/princip.htm (http://www.aqalex.sk/sk/princip.htm)
Agalex aj vyrába domové zariadenia na túto úpravu vody. Osobnú skúsenosť však nemám.
Podobné zariadenie mal vo svojej ponuke aj Zepter, neviem či ho ešte ponúkajú. Skús pozrieľ na ic stránke. Umiestňovalo sa na potrubie na vstupe.
VieraHu
06.03.09,09:24
U nás je tiež veľmi tvrdá voda a mala som podobné problémy. Dala som si namontovať filtračné zariadenie AQUA gold 05 a mám po problémoch. Používam ju na pitie, varenie, do žehličky a na postrek orchideí. Je to ale finančne dosť náročné. Za zariadenie som v roku 2006 zaplatila 38 960 Sk každých 10 mesiacov treba dať vymeniť filtre za 3 300 Sk - 109,54 €. Za tri roky som varnú konvicu nečistila a je ako nová.
charonme
06.03.09,10:50
...AQUA gold 05 a mám po problémoch. Používam ju na pitie, varenie... voda upravena reverznou osmozou moze byt skodliva (http://www.vuvh.sk/index.php/sk_SK/news/21/134/cistenie-vody-prostrednictvom-reverznej-osmozy/)

O magnetickej uprave by bolo fer povedat ze nie je jednoznacne dokazana jej ucinnost a teda nie je oficialne uznavana (http://en.wikipedia.org/wiki/Magnetic_water_treatment)
VieraHu
06.03.09,14:55
voda upravena reverznou osmozou moze byt skodliva (http://www.vuvh.sk/index.php/sk_SK/news/21/134/cistenie-vody-prostrednictvom-reverznej-osmozy/)

O magnetickej uprave by bolo fer povedat ze nie je jednoznacne dokazana jej ucinnost a teda nie je oficialne uznavana (http://en.wikipedia.org/wiki/Magnetic_water_treatment)
Je tam zabudovaný mineralizátor, ktorý dodáva do upravenej vody minerálne zložky, predovšetkým vápnik a horčík.
tutiola
04.04.09,18:51
Doma máme velmi tvrdú vodu a tak pridávam do každého prania bielizne tabletu soli na zmäkčovanie vody. Do umývačky riadu pridávam soľ každé 2 týždne. Keď som sa rozprávala s opravárom pračiek, tvrdil že je to zbytočne dávať do každého prania. Vraj stačí raz za mesiac práčku odvápniť prípravkom Va...o, ale nejako ho neviem zohnať. Aj tak si myslím, že takáto prevencia je lepšia, ako odvapňovanie, ktoré je viac agresívne. Na konvicu nemám žiaden trik, len ju odvápňujem minimálne každý mesiac.
petmar
04.04.09,19:08
Je tam zabudovaný mineralizátor, ktorý dodáva do upravenej vody minerálne zložky, predovšetkým vápnik a horčík.
Najprv minerálne zložky namáhavo odoberá, potom ich tam dáva. Aspoň tie, ktoré si "vyvolíme" ... tak na čo je to vlastne
kukučka
04.04.09,19:17
konvica sa menej zanáša, ak sa po jej použití hneď naleje studená voda.
Do práčky vraj stačí používať ocot namiesto aviváže.
Na ten ocot som sa pýtala opravára, chcela som naprázdno pustiť vyvárku - tak ma varoval, že ak som to nerobila pravidelne, uvoľní sa veľké množstvo kameňa a môže sa upchať odtok.
Ja som ku prášku pridávala donedávna kryštalickú sódu, kým som si neprečítala na nete recept na "domáce mydlo", odvtedy ho raz začas použijem a som spokojná.
recept: 1 jadrové mydlo /kokosové/, 250 gr kryštalickej sódy, voda
mydlo namočiť, nastrúhať , všetko spolu zmiešať, poprípade použiť ponorný mixér
pavol54
04.04.09,19:33
Za 3300 ,- kúpim varných konvíc 10 a k tomu liter octu, a koľko ušetrím ?
alla66
04.04.09,20:25
Mne opravár poradil kúpiť sódu na pranie - v drogérii kúpite kryštalickú alebo práškovú. Sóda rozpúšťa tuk, zmäkčuje vodu, odstraňuje škvrny, dezinfikuje.
Cena je okolo 1 € za kilogram kryštalickej sódy,alebo práškovej sódy.Odporúčam práškovú,lebo kryštalická má veľké časti,ktoré môžu upchať pračku.Sódu dávam spolu s práškom na pranie.
alena pavlova
05.04.09,08:13
U nás máme tiež dosť veľký problém z vodou. V lete sme kúpili domček a vodu sme dali na rozbor. No a odpoveď bola katastrofálna.Veľké množstvo dusičnanou a ten vodný kameň všade to je katastrofa.V meste je mestský vodovod,tak nám asi nezostáva nič iné,len sa naň pripojiť,lebo naša voda sa piť nedá.
tutiola
06.04.09,07:11
konvica sa menej zanáša, ak sa po jej použití hneď naleje studená voda.
Do práčky vraj stačí používať ocot namiesto aviváže.
Na ten ocot som sa pýtala opravára, chcela som naprázdno pustiť vyvárku - tak ma varoval, že ak som to nerobila pravidelne, uvoľní sa veľké množstvo kameňa a môže sa upchať odtok.
Ja som ku prášku pridávala donedávna kryštalickú sódu, kým som si neprečítala na nete recept na "domáce mydlo", odvtedy ho raz začas použijem a som spokojná.
recept: 1 jadrové mydlo /kokosové/, 250 gr kryštalickej sódy, voda
mydlo namočiť, nastrúhať , všetko spolu zmiešať, poprípade použiť ponorný mixér
Ocot je dobrá vec aj som to párkrát vyskúšala na konvici. Dôležité je, aby ste vodu pri vývarke nevypúšťali hneď, lebo vtedy naozaj hrozí upchatie, ale ak mátu tu možnosť, zastavte program počas vývarky a nechajte pračku zatvorenú aj s horúcou octovou vodou pár hodín stáť. Vtedy vodný kameň sa pomalý rozpúšťa. Vyskúšajte si to na konvici a uvidite reakciu vodného kameňa a octu.Chce to čas a trpezlivosť a preto si myslím, že je lepšia prevencia. Leepšie skúsenosti mám s lacnými tabletami soli ako s drahšimi.
fedo78
22.06.10,12:58
Za 3300 ,- kúpim varných konvíc 10 a k tomu liter octu, a koľko ušetrím ?

A to si ešte ušetril 38 960,- Skk, resp. 1 293,24 €
Flinstone
22.06.10,13:49
Dobrý deň, ja som tiež riešil problémy s usádzaním vodného kameňa na spotrebičoch našiel som firmu ktorá sa venuje úprave a čisteniu vody. Mám od nich vodný filter reverznú osmózu ktorá tento problém úplne vyriešila kanvicu som už nečistil 2 roky a je ako nová. Spolupracujem s touto firmou, rád vám poradím a vysvetlím ako funguje s pozdravom Peter z MT
hmmm... a koľko máš za dohodenie zákazníka?... asi si nečítal celú tému. Reverzná osmóza sa hodí na úpravu úžitkovej vody nie pitnej v domácnosti, lebo to si môžeš potom variť kávu rovno z destilovanej vody.
gaspi
24.01.11,14:01
Chcem sa spytat, ci ma niekto skusenosti s fyzikalnou upravou vody? Presnejsie mam na mysli polarizacnu upravu - IPS - Iónový polarizačný systém (ide o trubku s 2 elektrodami, ktore menia polarizaciu vody, cim zababranuju usadzaniu vodneho kamena).

Rozmyslam, co na odmakcenie vody, ktoru mame mestsku, no aj tak tvrdu :(.
Rad by som sa vyhol chemickej uprave, teda mi ostava len elektromagneticka, ktorej ucinky su ale otazne, alebo vyssie spominana pasivna metoda.

Rad by som nieco podobne umiestnil na privod vody do domu, aby som ulavil pracke, kotlu a rychlovarnej kanvici, ktoru cistim pomaly kazdy tyzden.
tatranska
17.02.14,05:25
Ja viem ze sa da kupit v domacich potrebach dobri pripravok na odstranenie vodneho kamena
Rozalka
17.02.14,06:33
Téma je síce stará, aj ja prispejem: odkedy používam Britu, kanvica sa nezanáša.
Gregaz
09.03.14,16:54
Odkedy mi používame do konvice filtrovanú vodu tak sa nám vôbec nerobí vodný kameň!!!!!!!!!!!!!!!!!!