Pohar
03.03.09,16:35
Dobrý deň
rozhodla som sa po dlhej úvahe zrušiť životné poistenie..
prosím môžete mi niekto poradiť - kto ste to robil ako sa píše žiadosť o zrušenie poistky? mám ju 10 rokov a nechce sa mi tam už dávať peniaze i ked budem stratová - ale čo už...
dakujem
misomiso
03.03.09,15:40
Normalne treba spisat ziadost a pridu ti peniaze. Samozrejme podmienky roznych poistovni sa mozu malicko lisit napr. dlzkou vypovednej lehoty. Mne nerobili problemy - pravda to bolo este pred krizou.
Chobot
03.03.09,15:45
Dobrý deň
rozhodla som sa po dlhej úvahe zrušiť životné poistenie..
prosím môžete mi niekto poradiť - kto ste to robil ako sa píše žiadosť o zrušenie poistky? mám ju 10 rokov a nechce sa mi tam už dávať peniaze i ked budem stratová - ale čo už...
dakujem

výpovedná lehota je štandardne 6 týždňov, ale dôležité je vedieť, aké máš poistné obdobie (mesačné, polročné, ročné), lebo zmluva sa môže ukončiť len ku koncu poistného obdobia.
Pohar
03.03.09,15:47
mám polročné, teraz 18 marca mam termin splatnosti. takže kedy mam poslať žiadosť? po zaplatení?
Pohar
03.03.09,15:48
teraz 18 marca mam splatnosť
platím polročne.....
Pohar
03.03.09,15:49
Normalne treba spisat ziadost a pridu ti peniaze. Samozrejme podmienky roznych poistovni sa mozu malicko lisit napr. dlzkou vypovednej lehoty. Mne nerobili problemy - pravda to bolo este pred krizou.
a čo v tej žiadosti musí byť? stačí len strohá veta, a musí tam byť že chcem naspäť peniaze?
Chobot
03.03.09,15:53
mám polročné, teraz 18 marca mam termin splatnosti. takže kedy mam poslať žiadosť? po zaplatení?

Tak teraz to už nestihneš. Tú výpoveď treba doručiť minimálne 6 týždňov pred koncom poistnej doby. Takže ak aj teraz pošleš, poistka sa ti zruší ku koncu nasledovného poistného obdobia.
Chobot
03.03.09,15:54
a čo v tej žiadosti musí byť? stačí len strohá veta, a musí tam byť že chcem naspäť peniaze?

Ťažko povedať. Niektoré poisťovne majú vlastné tlačivá výpovedí, niektoré požadujú overený podpis na výpovedi. Najlepšie je opýtať sa svojho poradcu alebo priamo v pobočke poisťovne.
durisovad
03.03.09,16:09
Nebolo by praktickejsie obratit sa na agenta, ktory ti poistku uzatvaral? Mal by vediet poradit a vybavit potrebne.
optimistka
03.03.09,16:40
možno ten agent už ani poistenie nerobí, urobí pár poistiek a viac sa tomu nevenuje, takých "maklérov" sú stovky
asi by som to riešila na pobočke konkrétnej poisťovne
Pohar
03.03.09,16:44
no už to ma vyriešené
písala som mail do agentúry......
a zajtra ma bude kontaktovať nový poradca - ktorý mi pomôže zmluvu ukončiť
každopádne prvý poistný poradca bol brat môjho muža a keďže v ich rodine to začalo škrípať tak sa mi nejakú dlhšiu dobu neozýval - ani servis ani nič,,,,
proste nič..ale bonusy za mňa má - ved to je preňho hlavné nie?:cool:
ale poistku ukončím a som celkom rada....
Lianka
03.03.09,17:36
mimotemyAk si si toto poistenie uplatnovala aj ako nezdanitelnu cast zakladu dane v danovom priznani alebo rocnom zuctovani, nezabudni do 3 rokov dodanit.

§ 11, ods. 12,13 http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2009-a.html#11
togon7
03.03.09,19:20
výpovedná lehota je štandardne 6 týždňov, ale dôležité je vedieť, aké máš poistné obdobie (mesačné, polročné, ročné), lebo zmluva sa môže ukončiť len ku koncu poistného obdobia.


Ahojte,
vstupim do debaty otazkou.
Ak platím poistenie mesačne, znamená to že môžem zrušiť kedykoľvek?
Mám investičné životné poistenie.
Resp. ak nie, a prestanem platiť čo sa stane? Budú držať peniaze pol roka a sťahovať si z nich poňňmesačné poplatky?
Pohar
03.03.09,20:10
mimotemyAk si si toto poistenie uplatnovala aj ako nezdanitelnu cast zakladu dane v danovom priznani alebo rocnom zuctovani, nezabudni do 3 rokov dodanit.

§ 11, ods. 12,13 http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2009-a.html#11
neuplatnovala.....
ale manžel ano, a zvažuje ju tiež zrušiť.....čo to znamená bližšie - dodaniť?
Stanislav 1975
03.03.09,20:32
neuplatnovala.....
ale manžel ano, a zvažuje ju tiež zrušiť.....čo to znamená bližšie - dodaniť?
V dnešnej dobe krízy( keď nevieme, čo bude zajtra) rušiť poistky sa mi zdá prinajmenšom nepremyslené...:confused:
Pohar
03.03.09,20:51
V dnešnej dobe krízy( keď nevieme, čo bude zajtra) rušiť poistky sa mi zdá prinajmenšom nepremyslené...:confused:
ved práve preto.....že neviem čo bude!
togon7
03.03.09,20:54
rozoberal som to v druhej teme, ale v dobe ked hodnota podielov je nizsia ako odvedene poistne (a teda aj keby sa nieco stalo tak moji pozostali dostanu menej ako keby som si tie peniaze daval do ponozky), pricom nikde nie je napisane ze ta doba coskoro skonci, nevidim jedine pozitivum mojej zivotnej poistky.
Druha vec, je ze v nej nemam zahrnute rizikove poistenie, co je vlastne nasa chyba a od toho sa vyssie uvedene odvija.
Lianka
04.03.09,09:03
neuplatnovala.....
ale manžel ano, a zvažuje ju tiež zrušiť.....čo to znamená bližšie - dodaniť?

§ 11 zakona o dani z prijmov

(10) Na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 4 písm. a) musia byť splnené podmienky podľa osobitného predpisu35) a na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 4 písm. b) musia byť splnené tieto podmienky:

a) dohodnutá doba platenia účelového sporenia je najmenej desať rokov, pričom daňovníkovi nie je vyplatené plnenie z účelového sporenia pred uplynutím tejto lehoty, a súčasne
b) plnenie z účelového sporenia nastane najskôr dovŕšením 55. roku života daňovníka.

(11) Na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 4 písm. c) musia byť splnené tieto podmienky:

a) dohodnutá poistná doba je najmenej desať rokov, pričom výplata poistného plnenia pre prípad dožitia sa konca poistnej doby je dohodnutá v poistnej zmluve najskôr pre rok, v ktorom daňovník dovŕši 55 rokov života, alebo
b) poistná doba je dohodnutá na dobu neurčitú, pričom výplata poistného plnenia nastane najskôr po uplynutí doby desiatich rokov od uzavretia životného poistenia a najskôr v roku, v ktorom daňovník dovŕši 55 rokov života.

(12) Ak daňovník nedodrží podmienky ustanovené v odsekoch 10 a 11, je povinný zvýšiť základ dane do troch zdaňovacích období od skončenia zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k porušeniu ustanovených podmienok o sumu zaplatených príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie, platieb finančných prostriedkov na účelové sporenie a platieb poistného na životné poistenie, o ktorú si v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach znížil základ dane. Nedodržaním podmienok je aj výplata odstupného z doplnkového dôchodkového sporenia pred dovŕšením 55. roku života daňovníka a pred uplynutím desiatich rokov od uzavretia účastníckej zmluvy.

(13) Ak životné poistenie zanikne neplatením, výpoveďou, dohodou alebo odstúpením pred uplynutím doby desiatich rokov od začiatku životného poistenia alebo pred kalendárnym rokom, v ktorom daňovník dovŕši 55 rokov života, daňovník je povinný zvýšiť základ dane o sumu poistného zaplateného na životné poistenie, o ktorú si znížil základ dane, do konca troch zdaňovacích období od skončenia zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k porušeniu ustanovených podmienok. Za nedodržanie podmienok podľa odseku 11 sa nepovažuje vyplatené plnenie z poistenia pre prípad úrazu alebo choroby, ktoré je súčasťou životného poistenia.
Monča
04.03.09,09:19
My máme tiež zajtra stretnutie s poradkyňou, chceme zrušiť ten "zázračný produkt" - investičné životné poistenie.
Máme ho od r. 2002 a teraz nám prišiel prvý výpis - na účtoch máme polovicu toho, čo sme vložili. Ja som si odpočet zo základu dane neuplatňovala, ale manžel áno, je SZČO.
Znamená to, že ak teraz zruší poistku - uplynulo 7 rokov, do 3 rokov musí doplatiť rozdiel dane z príjmu FO. Ale to zaplatené poistné sa zohľadňovalo aj pri výpočte výšky odvodov do SP, takže za tie roky, keď si ho uplatnil, musí aj SP doplatiť poistné - dúfam, že všetko bez penále.
Ak by počkal ešte 3 roky - bude splnená podmienka 10 rokov, tak potom už nemusí doplácať? Rozumiem tomu dobre?
Pohar
04.03.09,09:46
My máme tiež zajtra stretnutie s poradkyňou, chceme zrušiť ten "zázračný produkt" - investičné životné poistenie.
Máme ho od r. 2002 a teraz nám prišiel prvý výpis - na účtoch máme polovicu toho, čo sme vložili. Ja som si odpočet zo základu dane neuplatňovala, ale manžel áno, je SZČO.
Znamená to, že ak teraz zruší poistku - uplynulo 7 rokov, do 3 rokov musí doplatiť rozdiel dane z príjmu FO. Ale to zaplatené poistné sa zohľadňovalo aj pri výpočte výšky odvodov do SP, takže za tie roky, keď si ho uplatnil, musí aj SP doplatiť poistné - dúfam, že všetko bez penále.
Ak by počkal ešte 3 roky - bude splnená podmienka 10 rokov, tak potom už nemusí doplácať? Rozumiem tomu dobre?
aj my máme zajtra stretnutie :cool:
a našťastie s novým poradcom
ja to určite zruším..a máš pravdu vopchala som tam peniaze ani radšej na to nemyslím, a dostanem ..radšej bodky.
určite budem stratová...ale to nezmením - moja chyba!
nemala som si to zakladať...a rozmýšlate kam investujete peniaze? sporenie stavebné alebo podobne?
Lianka
04.03.09,10:32
Ja mam este "staru" zmluvu na stavebnom sporeni, kde boli lepsie podmienky (garant. 3% p. a., premia pripisovana a urocena rocne) ako su momentalne v novych zmluvach (2% p. a., udajne premia pripisana az po 6 rokoch). Tak som momentalne vcelku spokojna a hoci povodny zamer bol po 6tich rokoch sporenie zrusit - nezrusim. :)
Chobot
04.03.09,14:39
Ahojte,
vstupim do debaty otazkou.
Ak platím poistenie mesačne, znamená to že môžem zrušiť kedykoľvek?
Mám investičné životné poistenie.


Ak platíš poistenie mesačne, máš teda mesačnú poistné obdobie. Ak dáš výpoveď napr. 10.3.2009 (doručené do poisťovne), tak VD ti začne plynúť 10.3.2009, 6 týždňov je 21.4.2009 a koniec tohto poistného obdobia je 30.4.2009. Preto poistka ti zanikne o 00:00 hod. 1.5.2009 (resp. 24:00 30.4.2009).



Resp. ak nie, a prestanem platiť čo sa stane? Budú držať peniaze pol roka a sťahovať si z nich poňňmesačné poplatky?

Ak prestaneš platiť, tak ti pošlú výzvu, že si neuhradil poistné a upozornia ťa, že ti poistka môže zaniknúť z dôvodu neplatenia poistného. Potom môže poisťovňa mesiac po zaslaní výzvy zrušiť poistenie. Zároveň budeš musieť doplatiť dlžné poistné do konca poistenia.
Chobot
04.03.09,14:44
Ja mam este "staru" zmluvu na stavebnom sporeni, kde boli lepsie podmienky (garant. 3% p. a., premia pripisovana a urocena rocne) ako su momentalne v novych zmluvach (2% p. a., udajne premia pripisana az po 6 rokoch). Tak som momentalne vcelku spokojna a hoci povodny zamer bol po 6tich rokoch sporenie zrusit - nezrusim. :)

Akú prémiu máš na mysli? Štátnu prémiu na stav. sporenie? Alebo úrokový bonus?

Aj teraz existujú ponuky stav. sporiteľní, kde napr. v prvom roku úročia vklad uskutočnený v tom roku až 6% p.a. Ďalej už len 2%. A štátna prémia je vždy pripisovaná a úročená ročne.
Chobot
04.03.09,15:08
My máme tiež zajtra stretnutie s poradkyňou, chceme zrušiť ten "zázračný produkt" - investičné životné poistenie.
Máme ho od r. 2002 a teraz nám prišiel prvý výpis - na účtoch máme polovicu toho, čo sme vložili.

Tvoja reakcia je typická pre neskúseného investora - uzatvorenie investičného produktu bez zváženia rizík na začiatku, nepremyslená stratégia a v prípade prvej krízy zavrhnutie investičného produktu a jeho zrušenie s obrovskou stratou.

Ivnestovať treba s rozumom. Najprv si zvážiť, či vôbec pôjdem do rizikového investovania. Ak áno, tak odčleniť financie na bezpečné investovanie životnej rezervy (účty v banke, stavebné sporenie,...) a vyčleniť čiastku, ktorú som ochotný investovať s rizikom prípadnej straty.

Premyslieť stratégiu investovania - chcem vysokovýnosné, ale veľmi rizikové, alebo nejakú "strednú cestu"? Zvážiť, na ako dlhú dobu investujem. V prípade nepriaznivého vývoja nerušiť investovanie. Investícia sa vyberá vtedy, keď sú ceny podielových jednotiek najvyššie. Takže v prípade krízy ponechať investíciu, nech má možnosť niečo zarobiť späť.

Ale na Slovensku vzniklo v priebehu posledných pár rokov tisíce "investorov", ktorí nemajú vôbec poňatia, ako investovanie funguje. Len sa nechali prehovoriť poradcami v banke, bohužiaľ....


Ja som si odpočet zo základu dane neuplatňovala, ale manžel áno, je SZČO.
Znamená to, že ak teraz zruší poistku - uplynulo 7 rokov, do 3 rokov musí doplatiť rozdiel dane z príjmu FO. Ale to zaplatené poistné sa zohľadňovalo aj pri výpočte výšky odvodov do SP, takže za tie roky, keď si ho uplatnil, musí aj SP doplatiť poistné - dúfam, že všetko bez penále.


Odvody do poistného nemajú s platbami na poistku nič spoločného. Takéto platby poistného ovplyvňujú len zaplatenú daň, ak sa uplatnia v daň. priznaní. Odvody do SP a ZP netreba vôbec riešiť.


Ak by počkal ešte 3 roky - bude splnená podmienka 10 rokov, tak potom už nemusí doplácať? Rozumiem tomu dobre?

Musia byť splnené 2 podmienky - trvanie poistky 10 rokov a vek pri vyplatení min. 55 rokov. Ak jedna nie je splnená, treba doplatiť daň.
Stanislav 1975
04.03.09,15:28
Tvoja reakcia je typická pre neskúseného investora - uzatvorenie investičného produktu bez zváženia rizík na začiatku, nepremyslená stratégia a v prípade prvej krízy zavrhnutie investičného produktu a jeho zrušenie s obrovskou stratou.



Odvody do poistného nemajú s platbami na poistku nič spoločného. Takéto platby poistného ovplyvňujú len zaplatenú daň, ak sa uplatnia v daň. priznaní. Odvody do SP a ZP netreba vôbec riešiť.



Musia byť splnené 2 podmienky - trvanie poistky 10 rokov a vek pri vyplatení min. 55 rokov. Ak jedna nie je splnená, treba doplatiť daň.
Presne tak, poistku netreba hneď rušiť, hrrrrrrrrrrrrrrr a poďme na to,hmhm- fondy( akcie) sa predávajú keď sú hore a nie teraz keď sú dole!!!!!!!!!!!!!!
Opakujem čo som písal pohárke- rušit v dnešnej dobe poistky je zlý krok...
misomiso
04.03.09,15:51
Tvoja reakcia je typická pre neskúseného investora - uzatvorenie investičného produktu bez zváženia rizík na začiatku, nepremyslená stratégia a v prípade prvej krízy zavrhnutie investičného produktu a jeho zrušenie s obrovskou stratou.



Presne tak, poistku netreba hneď rušiť, hrrrrrrrrrrrrrrr a poďme na to,hmhm- fondy( akcie) sa predávajú keď sú hore a nie teraz keď sú dole!!!!!!!!!!!!!!
Opakujem čo som písal pohárke- rušit v dnešnej dobe poistky je zlý krok...

Toto hadam nemyslite vazne pani? Vy stale uvazujete v kategoriach - investoval som, budem mat:
1. viac
2. menej

Dnes je to ale uz malicko o inom. Je to o tom, ci budem mat vobec nieco, alebo ci mi ostane v ruke zdrap papiera. ako napr. certifikat z BMG. Dnes sa napr. este Amslico na Slovensku ohana super vysledkami za minuly rok, zatial co v USA silneju odborne hlasy, ze ani opakovane injekcie matersku centralu mozno nezachrania - dokonca hrozi, ze AIG stiahne do krachu cele USA.

Za takejto situacie radite niekomu zostat v tomto systeme? No a co ze niekto teraz dostane menej? Ved aj ceny nehutelnosti (napriklad) su dnes nizsie ako v case rozmachu a konjunktury. Teda su aj lepsie podmienky na priame investovanie a to aj v inych oblastiach. Niekedy je lepsie priznat stratu skor, ako si sediet na kabli a navravat si, ze mna sa to tykat nebude.
Chobot
04.03.09,16:12
Toto hadam nemyslite vazne pani? Vy stale uvazujete v kategoriach - investoval som, budem mat:
1. viac
2. menej

Dnes je to ale uz malicko o inom. Je to o tom, ci budem mat vobec nieco, alebo ci mi ostane v ruke zdrap papiera. ako napr. certifikat z BMG. Dnes sa napr. este Amslico na Slovensku ohana super vysledkami za minuly rok, zatial co v USA silneju odborne hlasy, ze ani opakovane injekcie matersku centralu mozno nezachrania - dokonca hrozi, ze AIG stiahne do krachu cele USA.

Za takejto situacie radite niekomu zostat v tomto systeme? No a co ze niekto teraz dostane menej? Ved aj ceny nehutelnosti (napriklad) su dnes nizsie ako v case rozmachu a konjunktury. Teda su aj lepsie podmienky na priame investovanie a to aj v inych oblastiach. Niekedy je lepsie priznat stratu skor, ako si sediet na kabli a navravat si, ze mna sa to tykat nebude.

BMG a Horizont bolo o niečom inom, preto o tomto produkte nebudem hovoriť.

Ale keď niekto investuje do rizikovej investície, tak musí rátať aj s rizikom, že môže stratiť. Každý kto investuje, samozrejme očakáva návratnosť svojej investície, ale musí zohľadniť aj riziko straty. Preto nevložím všetky peniaze, čo mám do akcií, hoci vykazujú rast. Po skončení školy som sa mohol rozhodnúť, podieľať sa na založení jednej akciovky. Môj vklad bol 10.000, mohol som kúpiť aj akcie za celé úspory - vtedy to bolo 100.000, ale vedel som, že keby sa niečo stalo, tak tých 10.000 ma nezruinuje. Chcel som vyskúšať na vlastnej koži, ako funguje a.s. SAmozrejme po 6 rokoch tá spoločnosť skrachovala, ale neprišiel som o 100.000, ale len o 10.000.

V práci nám ponúkali zamestnanecké akcie materskej spoločnosti za výhodné ceny, so zľavou. Akcie v tom čase rástli, boli cez 45 €. Ja som tomu neveril, preto som tú "úžasnú" ponuku nevyužil. Vedel som, že je to vrtkavé a môžem nielen získať, ale aj stratiť. Teraz sa ceny akcií pohybujú medzi 12-20 €. Tí, čo teraz predajú tie akcie, si len spečatia svoju stratu. Ak si ich ponechajú, môžu sa tie akcie znovu vyšplhať hore.

V rovnakej situácii sú aj tí malí slovenskí investori. Zase sa musia rozhodnúť - či potvrdia svoju stratu (odpredajom podielov, zrušením poistky), alebo zase zariskujú, či sa cena nevráti naspäť. Tým riskom môžu zase stratiť ešte viac, ak vývoj pôjde opačným smerom. Je to len na ich rozhodnutí.
Darina1234
04.03.09,16:41
Ja plne suhlasim s nazorom, že treba brať aspon niečo, lebo nebude nič. Je to sice povedane skutočne po lopate, ale uvedomte si , že mnohe zmluvy budu len neplatne papiere a nikde sa s nimi nebudete mocť obratiť.
Lianka
04.03.09,16:42
Akú prémiu máš na mysli? Štátnu prémiu na stav. sporenie? Alebo úrokový bonus?

Aj teraz existujú ponuky stav. sporiteľní, kde napr. v prvom roku úročia vklad uskutočnený v tom roku až 6% p.a. Ďalej už len 2%. A štátna prémia je vždy pripisovaná a úročená ročne.

Chobot, statnu premiu mam na mysli. Ked zacali tie "nove" zmluvy, tak som na etr.nde.sk citala porovnanie povodnych zmluv a tychto "novych", tak odtial som si zapamätala, ze znizili urocenie na 2 p. a. a kedze zistili, ze vacsina ludi berie stavebne sporenie najmä ako produkt na sporenie (nie možnost cerpania uveru), a po 6 rokoch nasporene peniaze vyberie, statu sa nepacilo, ze by im mal urocit aj tu nasporenu premiu. Tak sa rozhodli, ze ju pripisu az na konci sporenie, resp. po 6 rokoch.

Neviem, ake % urocenia tam spominali (viem si predstavit, ze lakali ludi vyssimi urokmi v prvych rokoch, ked tam zväcsa este vela nasporene nemaju), ale myslim, ze to ratali na rocny vklad v takej vyske, aby si mal narok na celu rocnu premiu. A vyslo to v konecnom dosledku (po 6 rokoch) v neprospech tychto "novych" zmluv.

Neviem, co je urokovy bonus. To s najvacsou pravdepodobnostou nemam. Zostatok vratane doteraz pripisanych rocnych premii + vklady sa mi urocia 3% p. a. Mne sa tie 3% p. a. zdaju dnes vcelku ok, ked to beriem ako sporenie, urcitu rezervu do buducna a spolu s premiou to robi viac.
Chobot
04.03.09,16:51
Chobot, statnu premiu mam na mysli. Ked zacali tie "nove" zmluvy, tak som na etr.nde.sk citala porovnanie povodnych zmluv a tychto "novych", tak odtial som si zapamätala, ze znizili urocenie na 2 p. a. a kedze zistili, ze vacsina ludi berie stavebne sporenie najmä ako produkt na sporenie (nie možnost cerpania uveru), a po 6 rokoch nasporene peniaze vyberie, statu sa nepacilo, ze by im mal urocit aj tu nasporenu premiu. Tak sa rozhodli, ze ju pripisu az na konci sporenie, resp. po 6 rokoch.

Neviem, ake % urocenia tam spominali (viem si predstavit, ze lakali ludi vyssimi urokmi v prvych rokoch, ked tam zväcsa este vela nasporene nemaju), ale myslim, ze to ratali na rocny vklad v takej vyske, aby si mal narok na celu rocnu premiu. A vyslo to v konecnom dosledku (po 6 rokoch) v neprospech tychto "novych" zmluv.

Neviem, co je urokovy bonus. To s najvacsou pravdepodobnostou nemam. Zostatok vratane doteraz pripisanych rocnych premii + vklady sa mi urocia 3% p. a. Mne sa tie 3% p. a. zdaju dnes vcelku ok, ked to beriem ako sporenie, urcitu rezervu do buducna a spolu s premiou to robi viac.

Štátna prémia sa stále pripisuje rovnako - raz ročne. Kedysi, na začiatku stav. sporenia, niekedy na zač. 90. rokov sa prémia pripisovala štvrťročne, ale to boli aj iné sumy (až 40% z vložených prostriedkov ;)).

Takže prémia sa stále pripisuje ročne, úročí sa ako vklad. Štandardne je úrok 2%, v prípade, že sporiteľ po 6 rokoch nebude čerpať úver, stav. sporiteľňa mu pripíše ešte úrokový bonus vo výške 50% z pripísaných úrokov, takže celkovo bude úročenie 3%.

Stav. sporenie je jeden z najkonzervatívnejších fin. produktov, v ňom nastalo minimum zmien (jedine výška št. prémie sa mení).
Lianka
04.03.09,16:56
Vdaka za aktualne info, Chobot.
togon7
04.03.09,17:58
[quote=Chobot;971903]Ak platíš poistenie mesačne, máš teda mesačnú poistné obdobie. Ak dáš výpoveď napr. 10.3.2009 (doručené do poisťovne), tak VD ti začne plynúť 10.3.2009, 6 týždňov je 21.4.2009 a koniec tohto poistného obdobia je 30.4.2009. Preto poistka ti zanikne o 00:00 hod. 1.5.2009 (resp. 24:00 30.4.2009).


Ak bola zmluva uzatvorená od 24.11. a skončí 23.11. tak sa za koniec poistného obdobia považuje vždy 23. v každom mesiaci,áno?
Uviedol si na príklade 30.4. - 1.5., tak len aby som bol naistom.

K tomu rušeniu - nerušeniu. Ruku na srdce, kto z vás zruší životnú poistku aj keď sa bude podielovým jednotkám dariť a budú vyššie ako vložené prostriedky? Toto nie je v prvom rade biznis produkt, ide o poistenie možných rizík (ak je dobre nastavená). Tak je nastavená dĺžka trvania poistiek i štátna podpora daňového zvýhodnenia.
franceska
04.03.09,18:14
Pokiaľ viem, výpočet výšky poistného do SP sa robí zo súčtu čiastkových základov dane, vypočítaných ako rozdiel medzi príjmami a výdavkami, teda ešte pred zohľadnením odpočítateľných položiek. Teda zrušenie životnej poistky súvisí len s daňou, nie s platbami do poisťovní
Monča
04.03.09,19:33
Lenže ja som mala na mysli toto
...suma vymeriavacieho základu povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovej poistenej SZČO sa zníži o výšku príspevkov zaplatených SZČO na jej doplnkové dôchodkové sporenie, životné poistenie a účelové sporenie v úhrne najviac v sume nezdaniteľnej časti základu dane podľa osobitného predpisu /najviac 12.000,-Sk za rok/. Pri nedodržaní podmienok ustanovených osobitným predpisomv alebo ak životné poistenie zanikne z dôvodov ustanovených osobitným predpisom sa suma vymeriavacieho základu zvýši o sumu príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie, platieb do poistného na životné poistenie a platieb účelového sporenia zaplatenú podľa osobitného predpisu...
Viď tlačivo "Výpis z daňového priznania..."

Je pravda, že
r. 02 - príjmy a výdavky zo živnosti
r. 10 je čiastkový základ
ale r. 12 je výška príspevkov zaplatených SZČO na jej doplnkové dôchodkové sporenie, životné poistenie a účelové sporenie....
Predsa potvrdenie z príslušnej poisťovne, koľko ste si zaplatili na životné poistenie, sa prikladá k výpisu, ktorý každá SZČO predkladá Sociálnej poisťovni.
Takže pri výpočte odvodov do sociálnej poisťovne sme si základ pre výpočet poistného ponížili o najviac 12.000, čiže o 1.000,-Sk mesačne.
benefin
05.03.09,23:57
Predsa potvrdenie z príslušnej poisťovne, koľko ste si zaplatili na životné poistenie, sa prikladá k výpisu, ktorý každá SZČO predkladá Sociálnej poisťovni.
Takže pri výpočte odvodov do sociálnej poisťovne sme si základ pre výpočet poistného ponížili o najviac 12.000, čiže o 1.000,-Sk mesačne.
v tomto suhlasim s moncou. prave robim priznanie zamestnanca s tym, ze zivotne poistenie bolo zrusene. tiez si myslim, ze to je v zakonoch nedoriesene alebo nejasne, ale kedze sa to nepremieta do VZ zamestnanca pri zruseni (proste to len dodani, neodvadza z toho spatne prispevky do SP), tak je to aky-taky logicky precedens aj pre SZCO. neviem si predstavit, ze by mal prerabat vsetky vypisy a odvody pre SP (ale logicky si skutocne znizil VZ pre SP ak to zdokladoval!). osobne to beriem tak, ze dodanim a tym to hasne. ziadne spatne opravy odvodov.
michl
28.04.09,08:12
Ponúkam Vám nasledovnú možnosť : odkúpim od Vás Vaše životné poistenie.
Chobot
28.04.09,08:24
Ponúkam Vám nasledovnú možnosť : odkúpim od Vás Vaše životné poistenie.

:eek::eek::eek:

A toto je čo za ponuka? Ako sa dá odkúpiť životné poistenie? Mohol by si to konkretizovať?
Stanislav 1975
28.04.09,08:32
Ponúkam Vám nasledovnú možnosť : odkúpim od Vás Vaše životné poistenie.
šefinko, životné poistenie sa nedá odkúpiť-nesedí vek, nesedí zamestnanie, nesedí zdravotný dotazník-nesedí nič...Nedá sa to...
Stanislav 1975
28.04.09,08:33
:eek::eek::eek:

A toto je čo za ponuka? Ako sa dá odkúpiť životné poistenie? Mohol by si to konkretizovať?
tie tvoje :eek::eek::eek: sú na mieste-samozrejme že sa to nedá...
katuska2005
27.08.09,16:25
ahojte, náhodou sa mi dostala do pozornosti vaša diskusia o zruseni poistiek - áno nastal tu boom s nespokojnosťou so životkami - nie náhodou samotní finanční poradcovia že ŽP sú dobré ale nie pre klienta - k vasej reakcii tu na chate mozem iba dodat, ze od juna 2009 sa uz aj toto dá- teda predať, resp. odkúpiť - a dokonca veľmi výhodne, je totiž mozné predat, teda vlastne právne previest práva z poistky za účelom výpovede na spolocnost, ktorá ich skupuje za dvojnásobok akumulovanej odkupnej hodnoty - v roznych modeloch výplat. Spoločnosť s odkupnými hodnotami ďalej obchoduje, može si teda dovoliť vyplácať dvojnásobok - klient teda nemá žiadne straty spojené s výpoveďou - naopak získa oveľa viac - a nie ako výnos ale ako kúpnu cenu, resp. odplatu. Celý projekt nastaroval v júni 2009, samozrejme, rada poskytnem viac informácií aj na tel./mail.
Chobot
27.08.09,20:10
ahojte, náhodou sa mi dostala do pozornosti vaša diskusia o zruseni poistiek - áno nastal tu boom s nespokojnosťou so životkami - nie náhodou samotní finanční poradcovia že ŽP sú dobré ale nie pre klienta - k vasej reakcii tu na chate mozem iba dodat, ze od juna 2009 sa uz aj toto dá- teda predať, resp. odkúpiť - a dokonca veľmi výhodne, je totiž mozné predat, teda vlastne právne previest práva z poistky za účelom výpovede na spolocnost, ktorá ich skupuje za dvojnásobok akumulovanej odkupnej hodnoty - v roznych modeloch výplat. Spoločnosť s odkupnými hodnotami ďalej obchoduje, može si teda dovoliť vyplácať dvojnásobok - klient teda nemá žiadne straty spojené s výpoveďou - naopak získa oveľa viac - a nie ako výnos ale ako kúpnu cenu, resp. odplatu. Celý projekt nastaroval v júni 2009, samozrejme, rada poskytnem viac informácií aj na tel./mail.

Prosím ťa, môžeš nám bližšie popísať model toho odkúpenia? Čo konkrétne sa udeje s poistkou, keď ju tá spoločnosť "odkúpi"?

Jediné, čo si viem predstaviť ako zmenu poistky, je zmena oprávnenej osoby. Aký osoh má z toho tá spoločnosť? A kto platí potom poistné? Ako môže vyplatiť poistenému dvojnásobok odkupnej hodnoty?

Ak je skutočné, bolo by to zaujímavé vedieť.
katuska2005
27.08.09,20:56
ahoj, pises prave vcas ked pripravujem reakciu do SME na clanok ktory uverejnili s nepresnymi udajmi a bez autorizacie samozrejme ako to uz byva. áno, máš pravdu ... formulácia je síce odkup, kúpna cena ... som advokátka, takže som rada rozumieš právnej stránke veci, asi si z brandže... práve preto aby celá transakcia bola reálne a právne možná, jedná sa vlastne o prevod, resp. postúpenie práv na spoločnosť - dôležité je, že až na malé výnimky (kedy sa mení iba oprávnená osoba a poistka sa doplatí už spoločnosťou) že poistenie sa zo strany spoločnosti na základe splnomocnenia klienta a zmluvy o postúpení práv so špecifikáciou účelu - výpoveď a odplaty - dvojnásobok kúpnej ceny - vypovedá a spoločnosť získa priamo od poisťovne odkupnú hodnotu. Klient teda získa dvojnásobok OH v 3 modeloch výplat (postupne) - zatiaľ čo spoločnosť zhodnucuje takto získané OH predovšetkým na realitnom trhu (dražby, exek. dražby..) a inými obchodmi, ktoré spoločnosti generujú zisk. Tento model funguje v nemecku niekoľko rokov u nás táto spoločnosť začala s exkluz.právami v júni - tvorí sa štruktúra obch.zástupcov, realizujú sa odkupy a spoločnosť už začala s OH obchodovať. Klient nezískava výnos, ani možné úroky a pod...ale garantovanú kúpnu cenu (teda právne správne - odplatu za postúpenie práv za účelom ukončenia zmluvy). neviem či je to takto v krátkosti pochopiteľné...možno mailom viac. a pekný večer :-)
Stanislav 1975
27.08.09,21:06
ahoj, pises prave vcas ked pripravujem reakciu do SME na clanok ktory uverejnili s nepresnymi udajmi a bez autorizacie samozrejme ako to uz byva. áno, máš pravdu ... formulácia je síce odkup, kúpna cena ... som advokátka, takže som rada rozumieš právnej stránke veci, asi si z brandže... práve preto aby celá transakcia bola reálne a právne možná, jedná sa vlastne o prevod, resp. postúpenie práv na spoločnosť - dôležité je, že až na malé výnimky (kedy sa mení iba oprávnená osoba a poistka sa doplatí už spoločnosťou) že poistenie sa zo strany spoločnosti na základe splnomocnenia klienta a zmluvy o postúpení práv so špecifikáciou účelu - výpoveď a odplaty - dvojnásobok kúpnej ceny - vypovedá a spoločnosť získa priamo od poisťovne odkupnú hodnotu. Klient teda získa dvojnásobok OH v 3 modeloch výplat (postupne) - zatiaľ čo spoločnosť zhodnucuje takto získané OH predovšetkým na realitnom trhu (dražby, exek. dražby..) a inými obchodmi, ktoré spoločnosti generujú zisk. Tento model funguje v nemecku niekoľko rokov u nás táto spoločnosť začala s exkluz.právami v júni - tvorí sa štruktúra obch.zástupcov, realizujú sa odkupy a spoločnosť už začala s OH obchodovať. Klient nezískava výnos, ani možné úroky a pod...ale garantovanú kúpnu cenu (teda právne správne - odplatu za postúpenie práv za účelom ukončenia zmluvy). neviem či je to takto v krátkosti pochopiteľné...možno mailom viac. a pekný večer :-)
Tak tomuto ja absolútne nerozumiem-predsa každá životka je podľa parametrov klienta-jedinečná pre každého človeka( vek, typ práce, zdravotný stav,pohlavie) a preto nerozumiem,ako by do tohto mala vstúpiť akákolvek iná osoba,spoločnosť...:confused::confused:
Chobot
28.08.09,09:21
ahoj, pises prave vcas ked pripravujem reakciu do SME na clanok ktory uverejnili s nepresnymi udajmi a bez autorizacie samozrejme ako to uz byva. áno, máš pravdu ... formulácia je síce odkup, kúpna cena ... som advokátka, takže som rada rozumieš právnej stránke veci, asi si z brandže... práve preto aby celá transakcia bola reálne a právne možná, jedná sa vlastne o prevod, resp. postúpenie práv na spoločnosť - dôležité je, že až na malé výnimky (kedy sa mení iba oprávnená osoba a poistka sa doplatí už spoločnosťou) že poistenie sa zo strany spoločnosti na základe splnomocnenia klienta a zmluvy o postúpení práv so špecifikáciou účelu - výpoveď a odplaty - dvojnásobok kúpnej ceny - vypovedá a spoločnosť získa priamo od poisťovne odkupnú hodnotu. Klient teda získa dvojnásobok OH v 3 modeloch výplat (postupne) - zatiaľ čo spoločnosť zhodnucuje takto získané OH predovšetkým na realitnom trhu (dražby, exek. dražby..) a inými obchodmi, ktoré spoločnosti generujú zisk. Tento model funguje v nemecku niekoľko rokov u nás táto spoločnosť začala s exkluz.právami v júni - tvorí sa štruktúra obch.zástupcov, realizujú sa odkupy a spoločnosť už začala s OH obchodovať. Klient nezískava výnos, ani možné úroky a pod...ale garantovanú kúpnu cenu (teda právne správne - odplatu za postúpenie práv za účelom ukončenia zmluvy). neviem či je to takto v krátkosti pochopiteľné...možno mailom viac. a pekný večer :-)

Snažil som sa to pochopiť, ale je to veľmi chaoticky napísané. Skús to sformulovať do logických viet. Chýba mi tu zopár podstatných informácií, ale v prvom rade by som si chcel ujasniť pojem "Odkupná hodnota" - myslíš tým odkupnú hodnotu poistky, alebo cenu, za ktorú firma poistku odkupuje od klienta?

Ďalej:

Čo sa deje s poistkou? Dáva sa výpoveď poistenia? Alebo firma platí naďalej poistné?

Uvádzaš, že klient dostane dvojnásobok odkupnej hodnoty. Ako to vyplatí, keď na inom mieste uvádzaš, že poistka sa zároveň ruší a firma dostane len odkupnú hodnotu. To akože klientovi vyplatíte 2x viac, než dostanete z poisťovne? Čo má potom z toho firma? Aké peniaze investuje, keď ich vyplatí klientovi?

Možno to nesprávne chápem, preto ak máš čas, napíš to prosím ťa chronologicky, ako to prebieha, čo sa deje. Napr.:
- spíše sa zmluva o prevode práv z poistky
- zmluva sa vypovie
- vyplatí sa dvojnásobok odkupnej hodnoty klientovi
- poistná zmluva sa ukončí
- firma dostane od poisťovne odkupnú hodnotu.

Vedel by som si predstaviť odkúpenie poistky nasledovne:

Firma by postúpením práv a záväzkov prevzala na seba povinnosť platiť poistné za klienta. Zároveň by bola na poistke zapísaná ako oprávnená osoba. Zo zmluvy o postúpení práv by jej patrilo aj poistné plnenia v prípade dožitia. Klient by mohol dostať sumu, rovnajúcu sa čiastke niekde medzi odkupnou hodnotou v čase prevzatia záväzku platiť a poistnou sumou. Tým by klient získal vyššiu sumu, než keby poistku vypovedal a firma by doplatením zvyšného poistného výhodne investovala s garantovaným zhodnotením. Nebolo by to ale pre firmu výhodné v ktoromkoľvek štádiu trvania poistky, napr. nie v začiatku alebo skoro pri konci.

Je to niečo takého, alebo je to iný produkt?
Chobot
28.08.09,09:30
ahoj, pises prave vcas ked pripravujem reakciu do SME na clanok ktory uverejnili s nepresnymi udajmi a bez autorizacie samozrejme ako to uz byva. áno, máš pravdu ... formulácia je síce odkup, kúpna cena ... som advokátka, takže som rada rozumieš právnej stránke veci, asi si z brandže... práve preto aby celá transakcia bola reálne a právne možná, jedná sa vlastne o prevod, resp. postúpenie práv na spoločnosť - dôležité je, že až na malé výnimky (kedy sa mení iba oprávnená osoba a poistka sa doplatí už spoločnosťou) že poistenie sa zo strany spoločnosti na základe splnomocnenia klienta a zmluvy o postúpení práv so špecifikáciou účelu - výpoveď a odplaty - dvojnásobok kúpnej ceny - vypovedá a spoločnosť získa priamo od poisťovne odkupnú hodnotu. Klient teda získa dvojnásobok OH v 3 modeloch výplat (postupne) - zatiaľ čo spoločnosť zhodnucuje takto získané OH predovšetkým na realitnom trhu (dražby, exek. dražby..) a inými obchodmi, ktoré spoločnosti generujú zisk. Tento model funguje v nemecku niekoľko rokov u nás táto spoločnosť začala s exkluz.právami v júni - tvorí sa štruktúra obch.zástupcov, realizujú sa odkupy a spoločnosť už začala s OH obchodovať. Klient nezískava výnos, ani možné úroky a pod...ale garantovanú kúpnu cenu (teda právne správne - odplatu za postúpenie práv za účelom ukončenia zmluvy). neviem či je to takto v krátkosti pochopiteľné...možno mailom viac. a pekný večer :-)

Ešte som si to prečítal 3x a zase som to pochopil inak. Dúfam, že teraz už dobre.

ide teda o to, že odhliadnuc od všetkých krokov prevodu práv sa poistka fakticky vypovie (zruší) a peniaze (odkupná hodnota) sa vyplatia nie klientovi, ale tej firme, ktorá je vlastne správcom nejakého fodu. Po nejakom čase dostane klient (ak firma dobre investuje tie peniaze) výplatu v niekoľkých častiach, pričom tá suma môže dosiahnuť až dvojnásobok pôvodnej odkupnej hodnoty.

V takom prípade mám otázky - ten dvojnásobok odkupnej hodnoty je garantovaný? Aká je doba investovania, kým klient dostane dvojnásobok odkupnej hodnoty? Alebo to záleží od výnosov z investnovaných prostriedkov? Potom tá firma je vlastne správcovská spoločnosť, ktorá od klienta zobrala odkupnú hodnotu zo zrušenej poistky a tie investovala do rôznych fondov (akciových, peňažných) tak, aby zhodnotila vklad klienta na dvojnásobok.

Teda len ťahá klientov od poisťovne a presviedča ich, aby investovali do rizikových nástrojov, miesto toho, aby zostali v bezpečnom poistení.

DObre som to pochopil?
Stanislav 1975
28.08.09,09:33
Ešte som si to prečítal 3x a zase som to pochopil inak. Dúfam, že teraz už dobre.

ide teda o to, že odhliadnuc od všetkých krokov prevodu práv sa poistka fakticky vypovie (zruší) a peniaze (odkupná hodnota) sa vyplatia nie klientovi, ale tej firme, ktorá je vlastne správcom nejakého fodu. Po nejakom čase dostane klient (ak firma dobre investuje tie peniaze) výplatu v niekoľkých častiach, pričom tá suma môže dosiahnuť až dvojnásobok pôvodnej odkupnej hodnoty.

V takom prípade mám otázky - ten dvojnásobok odkupnej hodnoty je garantovaný? Aká je doba investovania, kým klient dostane dvojnásobok odkupnej hodnoty? Alebo to záleží od výnosov z investnovaných prostriedkov? Potom tá firma je vlastne správcovská spoločnosť, ktorá od klienta zobrala odkupnú hodnotu zo zrušenej poistky a tie investovala do rôznych fondov (akciových, peňažných) tak, aby zhodnotila vklad klienta na dvojnásobok.

Teda len ťahá klientov od poisťovne a presviedča ich, aby investovali do rizikových nástrojov, miesto toho, aby zostali v bezpečnom poistení.

DObre som to pochopil?
Myslím, že tak nejak to bude,takže asi nič moc kšeft,hm-:mee:
Chobot
07.09.09,11:50
Je to tak, ako som to pochopil. Už ej to aj v médiách:

http://ekonomika.sme.sk/c/4955797/poistky-skoncia-na-drazbe.html

Dokonca majú aj nejaké reklamné letáky.
Sumer
09.09.09,10:11
ahojte, náhodou sa mi dostala do pozornosti vaša diskusia o zruseni poistiek - áno nastal tu boom s nespokojnosťou so životkami - nie náhodou samotní finanční poradcovia že ŽP sú dobré ale nie pre klienta - k vasej reakcii tu na chate mozem iba dodat, ze od juna 2009 sa uz aj toto dá- teda predať, resp. odkúpiť - a dokonca veľmi výhodne, je totiž mozné predat, teda vlastne právne previest práva z poistky za účelom výpovede na spolocnost, ktorá ich skupuje za dvojnásobok akumulovanej odkupnej hodnoty - v roznych modeloch výplat. Spoločnosť s odkupnými hodnotami ďalej obchoduje, može si teda dovoliť vyplácať dvojnásobok - klient teda nemá žiadne straty spojené s výpoveďou - naopak získa oveľa viac - a nie ako výnos ale ako kúpnu cenu, resp. odplatu. Celý projekt nastaroval v júni 2009, samozrejme, rada poskytnem viac informácií aj na tel./mail.
Ahoj ,som tu nova a mam zaujem o info ohladne odkupu poistiek ako sa s Tebou skontaktujem? Ak môžeš pošli mi správu.
Chobot
09.09.09,11:51
Ahoj ,som tu nova a mam zaujem o info ohladne odkupu poistiek ako sa s Tebou skontaktujem? Ak môžeš pošli mi správu.

Čo chceš vedieť ohľadne odkupu poistiek? My ti nemôžeme poradiť?
shureido
23.09.09,09:57
Ahojte, mna by zaujimalo ako sa vypočíta odkupná hodnota. Tiez mam PZ od r. 2000 a chcem ju predcasne ukoncit. Rocne mi chodi papier na ktorom mi pisu aka je rezerva na poistnom, ale neviem, ci je to aj skutocna hodnota, ktoru mi vyplatia pri zruseni poistky.
Vie niekto poradit ako sa to da vypocitat?
Stanislav 1975
23.09.09,10:00
Ahojte, mna by zaujimalo ako sa vypočíta odkupná hodnota. Tiez mam PZ od r. 2000 a chcem ju predcasne ukoncit. Rocne mi chodi papier na ktorom mi pisu aka je rezerva na poistnom, ale neviem, ci je to aj skutocna hodnota, ktoru mi vyplatia pri zruseni poistky.
Vie niekto poradit ako sa to da vypocitat?

áno rezerva poistného je suma ktorá sa ti vyplatí-ale všimni si,že rezerva je oveľa nižšia ako zaplatené poistné...
shureido
23.09.09,10:03
Dakujem. Viem ze na tom stratím, ale je lepšie preinvestovat prostriedky do stavebného sporenia, hlavne ak mám este druhu životú poistku, ktorá ostáva aktívna. Iba som nevedela, či je rezerva tá suma, ktorá sa vyplatí pri predčasnom zrušení poistnej zmluvy /minus poplatky).
Stanislav 1975
23.09.09,10:16
Dakujem. Viem ze na tom stratím, ale je lepšie preinvestovat prostriedky do stavebného sporenia, hlavne ak mám este druhu životú poistku, ktorá ostáva aktívna. Iba som nevedela, či je rezerva tá suma, ktorá sa vyplatí pri predčasnom zrušení poistnej zmluvy /minus poplatky).

No ja neviem,máš to dobre prepočítané?Tú stratu zo životky a zisk zo stavebného?Lebo už ani stavebné nevynáša ako voľakedy a tá štátna prémia je skoro symbolická...
shureido
23.09.09,10:27
To je pravda, ale stále platí že to čo vložím mi v plnej výške vrátia :-) + %. A po 6 rokoch kedykolvek bez sankcii o predcasnom zrušení, a aj po 6 rokoch môžem výhodne pokračovať v sporení za výhodnejších podmienok...
Chobot
23.09.09,10:49
To je pravda, ale stále platí že to čo vložím mi v plnej výške vrátia :-) + %. A po 6 rokoch kedykolvek bez sankcii o predcasnom zrušení, a aj po 6 rokoch môžem výhodne pokračovať v sporení za výhodnejších podmienok...

Je ťažké takto porovnať stavebné sporenie a živ. poistenie. Každé má svoje výhody aj nevýhody a uzatvárajú sa za iným účelom.

Ak máš 2 životné poistky a máš pocit, že ti stačí jedna, tak tú druhú vypovedaj.

Presnú odkupnú hodnotu nevypočítaš, to ti vedia povedať len v poisťovni. ALe pri uzatváraní poistenia si musel dostať poistku z poisťovne, kde musia byť uvedené odkupné hodnoty v jednotlivých rokoch. Tam si pozri, aká je odkupná hodnota pre tvoju poistku.

Rezerva je zhruba rovná odkupnej hodnote.

Aj ja mám rôzne finančné produkty - od životného poistenia, cez stavebné sporenie až ku klasickému termiňáku v banke.
Stanislav 1975
23.09.09,10:53
Je ťažké takto porovnať stavebné sporenie a živ. poistenie. Každé má svoje výhody aj nevýhody a uzatvárajú sa za iným účelom.

Ak máš 2 životné poistky a máš pocit, že ti stačí jedna, tak tú druhú vypovedaj.

Presnú odkupnú hodnotu nevypočítaš, to ti vedia povedať len v poisťovni. ALe pri uzatváraní poistenia si musel dostať poistku z poisťovne, kde musia byť uvedené odkupné hodnoty v jednotlivých rokoch. Tam si pozri, aká je odkupná hodnota pre tvoju poistku.

Rezerva je zhruba rovná odkupnej hodnote.

Aj ja mám rôzne finančné produkty - od životného poistenia, cez stavebné sporenie až ku klasickému termiňáku v banke.
Ešte ti chýba jednorázovka-musíme to napraviť-spravíme...:D:D:D
togon7
05.10.09,19:27
Ahojte,
ozyvam sa po dlhsom case.
Predtym som tu riesil moznost zrusenia poistky, po radach niektorych z Vas som sa odhodlal k upravam a zachovaniu existujucej.

Mal som (mam) investicne zivotne poistenie bez ziadnych dalsich pripoisteni konciace v roku 2045 (dovrsenie 65. roku).
Poziadal som si o doplnenie rizikoveho zivotneho poistenia, urazoveho poistenia a zrusenie indexacie.
Teraz mi prislo vyrozumenie, ze suhlasia, az na to rizikove zivotne poistenie, ktore mi z "poistno-technickych" dovodov nie je mozne pripoistit.
Som z toho dost zmateny, kedze sa tu vyjadrovali ludia, ze prave to povazuju za alfu a omegu IZP. Co si o tom myslite?
Dakujem
Stanislav 1975
05.10.09,19:32
Ahojte,
ozyvam sa po dlhsom case.
Predtym som tu riesil moznost zrusenia poistky, po radach niektorych z Vas som sa odhodlal k upravam a zachovaniu existujucej.

Mal som (mam) investicne zivotne poistenie bez ziadnych dalsich pripoisteni konciace v roku 2045 (dovrsenie 65. roku).
Poziadal som si o doplnenie rizikoveho zivotneho poistenia, urazoveho poistenia a zrusenie indexacie.
Teraz mi prislo vyrozumenie, ze suhlasia, az na to rizikove zivotne poistenie, ktore mi z "poistno-technickych" dovodov nie je mozne pripoistit.
Som z toho dost zmateny, kedze sa tu vyjadrovali ludia, ze prave to povazuju za alfu a omegu IZP. Co si o tom myslite?
Dakujem

Nevidím dovod prečo by to nemalo ísť,zamieta sa to iba v prípadoch keď nevyhovuje zdravotný stav,ale inak neviem prečo by to odmietli- robíš ru zmenu k výročnemu dňu? Vtedy je to najlepšie...
Stanislav 1975
05.10.09,19:34
Nevidím dovod prečo by to nemalo ísť,zamieta sa to iba v prípadoch keď nevyhovuje zdravotný stav,ale inak neviem prečo by to odmietli- robíš tu zmenu k výročnemu dňu? Vtedy je to najlepšie...

Asi to bude problém,že to nerobíš k výročnemu dňu,hmhm
Chobot
05.10.09,20:01
Ahojte,
ozyvam sa po dlhsom case.
Predtym som tu riesil moznost zrusenia poistky, po radach niektorych z Vas som sa odhodlal k upravam a zachovaniu existujucej.

Mal som (mam) investicne zivotne poistenie bez ziadnych dalsich pripoisteni konciace v roku 2045 (dovrsenie 65. roku).
Poziadal som si o doplnenie rizikoveho zivotneho poistenia, urazoveho poistenia a zrusenie indexacie.
Teraz mi prislo vyrozumenie, ze suhlasia, az na to rizikove zivotne poistenie, ktore mi z "poistno-technickych" dovodov nie je mozne pripoistit.
Som z toho dost zmateny, kedze sa tu vyjadrovali ludia, ze prave to povazuju za alfu a omegu IZP. Co si o tom myslite?
Dakujem

A nemáš náhodou to rizikové živ. poistenie zahrnuté už v samotnom investičnom poistení?

Na aké poistné riziká si teraz poistený? Je to len dožitie, alebo aj smrť?
Stanislav 1975
05.10.09,20:05
A nemáš náhodou to rizikové živ. poistenie zahrnuté už v samotnom investičnom poistení?

Na aké poistné riziká si teraz poistený? Je to len dožitie, alebo aj smrť?

Neviem,ale píše že má čisto invest bez ďalších pripoistení,tak asi to tam nebude mať,hmhmhm:confused::confused:
bratko gabo
05.10.09,22:17
ahojte, náhodou sa mi dostala do pozornosti vaša diskusia o zruseni poistiek - áno nastal tu boom s nespokojnosťou so životkami - nie náhodou samotní finanční poradcovia že ŽP sú dobré ale nie pre klienta - k vasej reakcii tu na chate mozem iba dodat, ze od juna 2009 sa uz aj toto dá- teda predať, resp. odkúpiť - a dokonca veľmi výhodne, je totiž mozné predat, teda vlastne právne previest práva z poistky za účelom výpovede na spolocnost, ktorá ich skupuje za dvojnásobok akumulovanej odkupnej hodnoty - v roznych modeloch výplat. Spoločnosť s odkupnými hodnotami ďalej obchoduje, može si teda dovoliť vyplácať dvojnásobok - klient teda nemá žiadne straty spojené s výpoveďou - naopak získa oveľa viac - a nie ako výnos ale ako kúpnu cenu, resp. odplatu. Celý projekt nastaroval v júni 2009, samozrejme, rada poskytnem viac informácií aj na tel./mail.
mozes mi to nejako vysvetlit..co maju ti ludia z toho ze to odomna kupia??ako s tym nakladaju dalej,hmm??
Chobot
06.10.09,10:12
mozes mi to nejako vysvetlit..co maju ti ludia z toho ze to odomna kupia??ako s tym nakladaju dalej,hmm??


Klasické namotávanie a presviedčanie. Najprv ťa ohúria, že ti vyplatia dvojnásobok odkupnej hodnoty, len aby dosiahli, že vypovieš poistku, ktorá nič vždy je nevýhodná. Takto sa ti uvoľnia prostriedky, ktoré ale nedostaneš vyplatené, ale ti ich tá firma investuje do nejakých fondov, aby ti priniesli výnos. Investuje sa na nejakých 10 a viac rokov. Potom sa čaká, či skutočne tie investované peniaze prinesú taký výnos, aby sa za tých niekoľko rokov zdvojnásobili.

Dosť silno pochybujem, že za tak krátky čas dokážu tak bezpečne investovať, aby sa investovaná suma zdvojnásobila. A neviem, ako chcú ten dvojnásobok odkupnej hodnoty garantovať, keď to je obyčajná s.r.o. a tá ručí len do výšky majetku (resp. základného imania).

Takže ak si takto investoval a nedosiahnu dvojnásobok, nemáš šancu to od nich dostať. Dokonca si myslím, že nie je vylúčené, že investície sa natoľko znehodnotia, že ich hodnota môže byť nižšia ako odkupná hodnota.

Takto klient vlastne pri vidine nejakého "dvojnásobku niečoho" bezhlavo zruší isté životné poistenie s garantovaným výnosom a vloží peniaze do rizikového podnikania - investovanie do podielových fondov, cez neznámu, neregulovanú spoločnosť, ktorá mu negarantuje ani tie vložené peniaze.

Tak to vidím ja. Ak má niekto iný názor, rád si ho prečítam, najmä ak niekto vie, ako tá firma bude garantovať vložené peniaze a najmä ako zabezpečí návratnosť vložených peňazí o viac ako 100%.
bowl
06.10.09,14:50
Prosím o radu. Mám poistku, ktorú chcem zrušiť. Platím štvrťročne /2-3-4/5-6-7/8-9-10/11-12-1/. Dátum splatnosti ďalšieho poistného 1.11.2009. Poraďte do kedy môžem podať výpoveď-zrušenie? Je správne 6 týždňov pred 1.2.2010 t.j. do 21.12.2009?
Ďakujem za každú reakciu
Stanislav 1975
06.10.09,14:52
Prosím o radu. Mám poistku, ktorú chcem zrušiť. Platím štvrťročne /2-3-4/5-6-7/8-9-10/11-12-1/. Dátum splatnosti ďalšieho poistného 1.11.2009. Poraďte do kedy môžem podať výpoveď-zrušenie? Je správne 6 týždňov pred 1.2.2010 t.j. do 21.12.2009?
Ďakujem za každú reakciu

áno,správne...
Chobot
06.10.09,14:59
Prosím o radu. Mám poistku, ktorú chcem zrušiť. Platím štvrťročne /2-3-4/5-6-7/8-9-10/11-12-1/. Dátum splatnosti ďalšieho poistného 1.11.2009. Poraďte do kedy môžem podať výpoveď-zrušenie? Je správne 6 týždňov pred 1.2.2010 t.j. do 21.12.2009?
Ďakujem za každú reakciu

No, nie je dôležité, ako platíš, ale aké máš poistné obdobia. Môže to byť zhodné s platením poistného ale nemusí. Pozri si v poistnej zmluve, aké poistné obdobie je dohodnuté, výpoveď musíš podať 6 týždňov pred koncom najbližšieho poistného obdobia.
bowl
06.10.09,15:07
No, nie je dôležité, ako platíš, ale aké máš poistné obdobia. Môže to byť zhodné s platením poistného ale nemusí. Pozri si v poistnej zmluve, aké poistné obdobie je dohodnuté, výpoveď musíš podať 6 týždňov pred koncom najbližšieho poistného obdobia.

V návrhu zmluvy mám poistné obdobie zafajknuté "Q" - štvrťročne; a to isté je aj v ďalších dokladoch, t.j. "Poistné obdobie v tejto zmluve je štvrťrok"

dik ...
bowl
06.10.09,15:17
V návrhu zmluvy mám poistné obdobie zafajknuté "Q" - štvrťročne; a to isté je aj v ďalších dokladoch, t.j. "Poistné obdobie v tejto zmluve je štvrťrok"

dik ...

len doplním ... prvé poistné bolo zaplatené 1.2. a poistné obdobie je zhodné s platením poistného
togon7
06.10.09,18:06
A nemáš náhodou to rizikové živ. poistenie zahrnuté už v samotnom investičnom poistení?

Na aké poistné riziká si teraz poistený? Je to len dožitie, alebo aj smrť?


Chcel som to urobiť k výročnému dňu. Preto som čakal doteraz od jari (Chobot posielal som ti nascanovanú tu poistku ak si spomínaš).

Konči mi v novembri, preto som tam išiel tak aby to bolo skôr ako 6 týždňov pred ukončením poistného obdobia. A keďže iné zmeny urobili, v tom asi nebude problém.

Taktiež si nemyslím že to bolo zo zdravotných dôvodov. Nemám žiadne problémy, ani som nič vážne neprekonal. Som síce fajčiar, ale to snáď nie je prekážka.

Pôvodná zmluva bola do r. 2045. V prípade mojej smrti by oprávnené osoby dostali iba to čo bolo zaplatené na poistnom. Terajšie úrazové poistenie je na:
- smrť následkom úrazu a
- trvalé následky úrazu.

Teda nie na smrť ako takú, čo by malo byť zahrnuté v rizikovom ŽP.
Johny47
06.10.09,18:20
ahojte

potreboval by som viac vysvetliť to dodanenie.... ak napriklad rušim IŽP po 5 rokoch- 4 roky som si uplatnoval daňovu ulavu ..... poradkyna ktorej neverim uplne mi povedala že ked zrušim zmluvu budem musieť isť na daňovy urad a vratiť daňove ulavy vo vyške niečo cez 9000 sk tu čitam že budem musieť niečo dodaniť.... pls iba ti čo k tomu naozaj maju čo povedať som bezradny
Steph
01.11.09,18:37
Ahojte.
Vedel by mi niekto poradit ? Nasiel som si v tabulke pri svojej živ. poistke činiteľe odkupnej hodnoty a moj činiteľ je 74. Je to činiteľ pri 4 roku trvania poistenia. Co to cislo znamená ???
Chobot
01.11.09,22:52
Ahojte.
Vedel by mi niekto poradit ? Nasiel som si v tabulke pri svojej živ. poistke činiteľe odkupnej hodnoty a moj činiteľ je 74. Je to činiteľ pri 4 roku trvania poistenia. Co to cislo znamená ???

No to pravepodobne bude znamenať, že odkupná hodnota poistky je na každých 100 EUR poistnej sumy dostaneš 74 EUR.

Alebo inak - ak máš poistnú sumu 10.000 EUR, tak odkupná hodnota v 4. roku je 7.400 EUR, ak máš 20.000 EUR, tak odkupná hodnota bude 14.800 EUR.

Akú to máš poistku - bežne platenú či jednorazovku?

Na koľko rokov?
Katy a R
01.11.09,23:11
ahojte

potreboval by som viac vysvetliť to dodanenie.... ak napriklad rušim IŽP po 5 rokoch- 4 roky som si uplatnoval daňovu ulavu ..... poradkyna ktorej neverim uplne mi povedala že ked zrušim zmluvu budem musieť isť na daňovy urad a vratiť daňove ulavy vo vyške niečo cez 9000 sk tu čitam že budem musieť niečo dodaniť.... pls iba ti čo k tomu naozaj maju čo povedať som bezradny

.. ako to vyriešiť - nájdeš v § 11 odst 11 až 14 zák o DzP
bowl
03.11.09,11:00
Potrebujem sa poradiť ... mám známeho, ktorý má uzavterú poistku (investičné životné poistenie) v nemenovanej poisťovni (poistka uzavretá v roku 2004 na 16 rokov, riziková poistná suma 165,97 € alebo 5000,-Sk, poistné je platené mesačne 66,38 € = 2000,-Sk, žiadne pripojistenia).
Chcel by vedieť čo môže očakávať pri riadnom skončení poistky (samozrejme ho zaujímajú financie).
Ja mu to vysvetliť neviem, preto sa obraciam na skúsenejších
Ďakujem
Stanislav 1975
03.11.09,11:04
Potrebujem sa poradiť ... mám známeho, ktorý má uzavterú poistku (investičné životné poistenie) v nemenovanej poisťovni (poistka uzavretá v roku 2004 na 16 rokov, riziková poistná suma 165,97 € alebo 5000,-Sk, poistné je platené mesačne 66,38 € = 2000,-Sk, žiadne pripojistenia).
Chcel by vedieť čo môže očakávať pri riadnom skončení poistky (samozrejme ho zaujímajú financie).
Ja mu to vysvetliť neviem, preto sa obraciam na skúsenejších
Ďakujem

To veru nevie nikto...Investičné poistenie je investovanie na finančných trhoch a nikto nevie ako sa budú fondy do konca poistenia vyvíjať...
bowl
03.11.09,11:28
To veru nevie nikto...Investičné poistenie je investovanie na finančných trhoch a nikto nevie ako sa budú fondy do konca poistenia vyvíjať...
No asi som sa blbo pýtal. Je vôbec šanca, že sa mu aspoň vrátia vložené finančné prostriedy (veď ročne platí 24.000 Sk), či v tom najhoršom scenári môže rátať s 5000 - čo je vlastne poistné?
Stanislav 1975
03.11.09,11:31
No asi som sa blbo pýtal. Je vôbec šanca, že sa mu aspoň vrátia vložené finančné prostriedy (veď ročne platí 24.000 Sk), či v tom najhoršom scenári môže rátať s 5000 - čo je vlastne poistné?

ťažko povedať,to nevie ani guvernér NBS, ale aspoň vklad by mohol dostať-aj keď ruku do ohňa za to nedám-ešte jedna takáto kríza a...
Chobot
03.11.09,11:40
No asi som sa blbo pýtal. Je vôbec šanca, že sa mu aspoň vrátia vložené finančné prostriedy (veď ročne platí 24.000 Sk), či v tom najhoršom scenári môže rátať s 5000 - čo je vlastne poistné?

Poistné je suma, ktorú platí za poistku. Poistné sa môže platiť mesačne, kvartálne, polročne alebo ročne. Keďže on platí mesačne, tak mesačné poistné je tých 66 €. Z poistného sa suma rozdeľuje v poisťovni na viacero účelov. Prvé je riziková prémia - to je poplatok za to, že je poistený. Potom idú poplatky a provízie a zvyšná časť poistného sa ukladá do fondov (kupujú sa za ne podielové jednotky). Dajme tomu, že z tých 66 € je riziková prémia 2 €, poplatky sú 14 € a za zvyšných 40 € sa nakupujú podiely (tieto mu kvázi ukladajú na jeho účet).

V priebehu poistenia sa hodnota podielových jednotiek pohybuje raz hore a v prípade krízy dole. Ak bude mať v prvom roku nakúpených 480 podielových jednotiek po 1 €/jednotku, tak ak v druhom roku stúpne hodnota podielovej jednotky na 1,50 €/jednotku, tak hodnota jeho poistenia bude 720 €. Toto sa deje (výpočet hodnoty podielovej jednotky) každý deň, preto aj hodnota jeho poistenia sa mení denne. Ak hodnota podielovej jednotky v čase ukončenia poistky bude väčšia, ako pri ich nákupe, tak na poistke zarobí. Ak ale klesne hodnota pod. jednotky pod nákupnú cenu, tak prerobí - dostane z poistenia menej, ako do toho vložil.

Tých 5000 SK znamená, že na tú sumu je poistený. Teda v prípade smrti pozostalý/í dostane/dostanú minimálne 5000 SKK. Na pokrytie tejto garancie slúži to rizikové poistné 2 €. Ak ale v prípade smrti je hodnota jeho poistenia vyššia ako 5000 SKK, tak pozostalí dostanú viac ako 5000 SKK a to hodnotu poistenia (vraví sa tomu aj kapitálová hodnota poistenia).

Pretože riziková poistná suma je len 5000 SKK, je to len "kvázi" poistenie a ide najmä o sporenie v podielových fondoch. 5000 SKK ako positná suma je strašne nízka a už po prvom roku poistenia nemá žiadny zmysel, lebo kapitálová hodnota poistenia je po prvom roku oveľa vyššia.
Poola
03.11.09,11:42
v typoch poistenia-Investicne poistenie nie je zarucene vratenie vkladu. Investovanie, tj. nakupovanie jednotiek je zalozene na dlhodobom viacročnom procese, do dalekej buducnosti s prognozou vynosu..
Chobot
03.11.09,11:47
No asi som sa blbo pýtal. Je vôbec šanca, že sa mu aspoň vrátia vložené finančné prostriedy (veď ročne platí 24.000 Sk), či v tom najhoršom scenári môže rátať s 5000 - čo je vlastne poistné?

Vysvetlím ti to na jednoduchom príklade. Dajme tomu, že tie peniaze (poistné) platí ročne, nech je to dajme tomu 120 €. Po odpočítaní všetkých poplatkov (napr. 20 €) poisťovňa použije tých 100 €na nákup niečoho, dajme tomu, že miesto podielových jednotiek bude kupovať zlaté guličky.

V prvom roku bude hodnota jednej guličky 1 €, takže ich nakúpi 100.

V druhom roku bude hodnota guličky 2 €, takže ich nakúpi 50. Kamarát vlastní teraz 150 guličiek.

V treťom roku stúpne ich hodnota na 4 €, preto za 100 € kúpia 25. Kamarát má teraz 175 guličiek.

V štvrtom roku mu skončí poistenie a v tom čase ak bude hodnota jednej guličky 5 €, tak od poisťovne dostane 175x5 = 875 €, teda hodne viac, ako vložil.

Ak by ale pri konci poistenia hodnota guličky klesla na 1,5 € za guličku, tak dostane 175*1,5 = 262,5 €, teda menej, než vložil.
bowl
03.11.09,11:59
Poistné je suma, ktorú platí za poistku. Poistné sa môže platiť mesačne, kvartálne, polročne alebo ročne. Keďže on platí mesačne, tak mesačné poistné je tých 66 €. Z poistného sa suma rozdeľuje v poisťovni na viacero účelov. Prvé je riziková prémia - to je poplatok za to, že je poistený. Potom idú poplatky a provízie a zvyšná časť poistného sa ukladá do fondov (kupujú sa za ne podielové jednotky). Dajme tomu, že z tých 66 € je riziková prémia 2 €, poplatky sú 14 € a za zvyšných 40 € sa nakupujú podiely (tieto mu kvázi ukladajú na jeho účet).

V priebehu poistenia sa hodnota podielových jednotiek pohybuje raz hore a v prípade krízy dole. Ak bude mať v prvom roku nakúpených 480 podielových jednotiek po 1 €/jednotku, tak ak v druhom roku stúpne hodnota podielovej jednotky na 1,50 €/jednotku, tak hodnota jeho poistenia bude 720 €. Toto sa deje (výpočet hodnoty podielovej jednotky) každý deň, preto aj hodnota jeho poistenia sa mení denne. Ak hodnota podielovej jednotky v čase ukončenia poistky bude väčšia, ako pri ich nákupe, tak na poistke zarobí. Ak ale klesne hodnota pod. jednotky pod nákupnú cenu, tak prerobí - dostane z poistenia menej, ako do toho vložil.

Tých 5000 SK znamená, že na tú sumu je poistený. Teda v prípade smrti pozostalý/í dostane/dostanú minimálne 5000 SKK. Na pokrytie tejto garancie slúži to rizikové poistné 2 €. Ak ale v prípade smrti je hodnota jeho poistenia vyššia ako 5000 SKK, tak pozostalí dostanú viac ako 5000 SKK a to hodnotu poistenia (vraví sa tomu aj kapitálová hodnota poistenia).

Pretože riziková poistná suma je len 5000 SKK, je to len "kvázi" poistenie a ide najmä o sporenie v podielových fondoch. 5000 SKK ako positná suma je strašne nízka a už po prvom roku poistenia nemá žiadny zmysel, lebo kapitálová hodnota poistenia je po prvom roku oveľa vyššia.

No ono je to o tom, že vlastne ľudia uzatvárajú poistky a ani nevedia, čo vlastne podpisujú, teraz ma hlavu v smútku a rozhoduje sa : vydržať, znížiť či dokonca zrušiť ... čo odporúčaš ?
... pre úplnosť ... ako by sa malo postupovať, keby chcel predčasne zrušiť takúto poistku (v tejto poistke funguje odkupná hodnota)...
Inak dik
Stanislav 1975
03.11.09,12:01
No ono je to o tom, že vlastne ľudia uzatvárajú poistky a ani nevedia, čo vlastne podpisujú, teraz ma hlavu v smútku a rozhoduje sa : vydržať, znížiť či dokonca zrušiť ... čo odporúčaš ?
... pre úplnosť ... ako by sa malo postupovať, keby chcel predčasne zrušiť takúto poistku (v tejto poistke funguje odkupná hodnota)...
Inak dik

Tibor, ideeeš-mne sa dnes nechce nejak písať, som dnes nejaký lenivý...:cool::mad:
Chobot
03.11.09,12:02
No ono je to o tom, že vlastne ľudia uzatvárajú poistky a ani nevedia, čo vlastne podpisujú, teraz ma hlavu v smútku a rozhoduje sa : vydržať, znížiť či dokonca zrušiť ... čo odporúčaš ?
... pre úplnosť ... ako by sa malo postupovať, keby chcel predčasne zrušiť takúto poistku (v tejto poistke funguje odkupná hodnota)...
Inak dik

Poistku môže zrušiť kedykoľvek (teda pri dodržaní 6 týždňovej výpovednej lehoty). Pri výpovedi dostane odkupnú hodnotu, ktorá sa rovná počtu ním vlastnených jednotiek vynásobených aktuálnou hodnotou podielovej jednotky mínus nejaký poplatok za predčasné zrušenie.

On sa musí rozhodnúť, nedá sa jednoznačne povedať, čo je výhodnejšie. Záleží od mnohých faktorov.

AK nestíha platiť poistné, tak buď znížiť poistné alebo zrušiť poistku. AK má dosť peňazí, kľudne si ju môže ponechať. Ak chce zabezpečiť rodinu pre prípad smrti, tak túto poistku zrušiť (lebo poskytuje malú poistnú ochranu) a uzatvoriť inú poistku s vyššou poistnou sumou (nie 5000 SKK).

AK je sám a chce len investovať a z investície očakáva lepší výnos ako z termínovaného vkladu v banke, tak nech si poistku ponechá, pri nízkej poistnej sume sa mu viac peňazí ukladá do fondov.

Takže treba posúdiť jeho celkové potreby a možnosti. U každého človeka by to "lepšie" riešenie bolo iné.
Stanislav 1975
03.11.09,12:04
Poistku môže zrušiť kedykoľvek (teda pri dodržaní 6 týždňovej výpovednej lehoty). Pri výpovedi dostane odkupnú hodnotu, ktorá sa rovná počtu ním vlastnených jednotiek vynásobených aktuálnou hodnotou podielovej jednotky mínus nejaký poplatok za predčasné zrušenie.

Ale pozor, ten poplatok za zrušenie pz je poriadne "mastný", tie poplatky sú dosť veľké...:mee:
Poola
03.11.09,12:11
nebolo by riesenie pre toho pana aby sa informoval na moznost znizenia mesacnych splatok v tej poistovni na minimum ?



mimotemy ja platim mesacne 16,60.., zatial to zvladam:rolleyes:
Stanislav 1975
03.11.09,12:13
nebolo by riesenie pre toho pana aby sa informoval na moznost znizenia mesacnych splatok v tej poistovni na minimum ?

Aj to sa dá...;)
Chobot
03.11.09,12:25
Vysvetlím ti to na jednoduchom príklade. Dajme tomu, že tie peniaze (poistné) platí ročne, nech je to dajme tomu 120 €. Po odpočítaní všetkých poplatkov (napr. 20 €) poisťovňa použije tých 100 €na nákup niečoho, dajme tomu, že miesto podielových jednotiek bude kupovať zlaté guličky.

V prvom roku bude hodnota jednej guličky 1 €, takže ich nakúpi 100.

V druhom roku bude hodnota guličky 2 €, takže ich nakúpi 50. Kamarát vlastní teraz 150 guličiek.

V treťom roku stúpne ich hodnota na 4 €, preto za 100 € kúpia 25. Kamarát má teraz 175 guličiek.

V štvrtom roku mu skončí poistenie a v tom čase ak bude hodnota jednej guličky 5 €, tak od poisťovne dostane 175x5 = 875 €, teda hodne viac, ako vložil.

Ak by ale pri konci poistenia hodnota guličky klesla na 1,5 € za guličku, tak dostane 175*1,5 = 262,5 €, teda menej, než vložil.

K tomu guličkovému príkladu by som ešte doplnil niečo, k čomu ma inšpirovala poznámka od Xanti.

Dáme znovu ten istý príklad.

V prvom roku bude hodnota jednej guličky 1 €, takže ich nakúpi 100.

V druhom roku bude hodnota guličky 2 €, takže ich nakúpi 50. Kamarát vlastní teraz 150 guličiek.

V treťom roku ale príde kríza a hodnota guličky klesne na 1 €. V takomto prípade sa zvyknú ľudia vyľakať a hromadne rušia poistky. Ak by sa kamrát rozhodol v takomto prípade zrušiť poistku, tak dostane 150*1 = 150 €. Rozumný investor ale poistku nezruší, ale nechá poisťovňu, nech v 3. roku nakúpi znovu zlaté guličky, tentoraz 100 ks. Teraz vlastní kamarát 250 ks. guličiel

V štrvtom roku, keď poistka končí, stačí, ak sa hodnota guličky vyšplhá na napr. 2 € (nemusí ako v prvom scenári na 5 €), tak dostane pri skončení poistenia 250x2=500 €, čo je zase len viac, ako do poistenia vložil.

Preto je v čase krízy nerozumné vypovedať poistku. Výpoveďou by kamarát stratil, lebo by dostal len 150 €. Ak by bol počkal ešte rok, mohol dostať 500 €.
Chobot
03.11.09,12:28
Ale pozor, ten poplatok za zrušenie pz je poriadne "mastný", tie poplatky sú dosť veľké...:mee:

No, možno ako v ktorej poisťovni. U nás je to 5% z kapitálovej hodnoty poistky (resp. 2% pri jednorazovej poistke) investičného poistenia.
Poola
03.11.09,13:10
ešte mi napadlo, že je možne žiadostou požiadať o "informatívny" výpočet výšky odkupnej hodnoty pri zruseni PZ k datumu dorucenia ziadosti, akurat tak bude vediet silno orientacne, lebo do buducna sa to vypocitat neda ked sa jednotky menia kazdym dnom
bowl
03.11.09,15:11
No, možno ako v ktorej poisťovni. U nás je to 5% z kapitálovej hodnoty poistky (resp. 2% pri jednorazovej poistke) investičného poistenia.
Kde to je "u nás"...
... inak dík za odborné a aj pre laika pochopiteľné ozrejmenie niektorých skutočností vo veci investičných poistiek a tiež dík za ostatné námety a reakcie... dúfam, že to pochopí aj môj známy ...
... ono tá PORADA je dobrá a užitočná vec ...
Chobot
03.11.09,15:21
Kde to je "u nás"...
... inak dík za odborné a aj pre laika pochopiteľné ozrejmenie niektorých skutočností vo veci investičných poistiek a tiež dík za ostatné námety a reakcie... dúfam, že to pochopí aj môj známy ...
... ono tá PORADA je dobrá a užitočná vec ...

Takto verejne nemôžem napísať meno poisťovne, bola by to reklama.... pošlem ti to cez SS.
Stanislav 1975
03.11.09,15:29
Takto verejne nemôžem napísať meno poisťovne, bola by to reklama.... pošlem ti to cez SS.

Ale tým porušíš etiketu porady-cez ss sa veci neriešia...:D:D:D
SetritePreSeba
16.07.13,11:45
Zdravim,
neda mi nezareagovat na tieto clanky...

V prvom rade sa necudujte ze nedostanete prve roky z poistiek nic. Ved tie peniaze idu ako provizia tym "ujom a tetam" co vam to spravili..

V druhom rade zabudnite na to ze na poistkach sa setri. Na poplatkoch zaplatite 5 krat viacej ako keby ste si to dali len do banky.

V tretom rade ak chcete byt poisteny, na to existuju uplne ine programy (tzv. rizikove poistenie), kde na jednu zmluvu vas dokazu poistit aj osmych.. a vyjde vas to od 3€ do 20€ mesacne (podla toho kolko vas je)..

Ak chcete viacej informacii, pozrite si tuto stranku:
http://www.setritepreseba.sk

A prosim, uz neverte tym svojim "kvazi" poradcom ktorym ide len o proviziu a uvedomte si ze vy ich vobec nezaujimate.. ;)