wegamizi
08.03.09,16:56
Uz asi dva tyzdne "bojujem" s myslienkou, ci mam dat nase macky (4 ks ) sterilizovat. Citala som vela odbornych clankov k tejto problematike, ale Vas by som prosila, ake mate svoje skusenosti s tymto zakrokom u vasich maciek.
Od znamej som pocula, ze sterilizovana macka zmeni povahu a bude placha. No to by som nechcela, lebo tie nase su take " vesele kopy ":D Z humánneho hladiska uz som rozhodnuta, ale......? Skuste mi poradit co najskor, prosim, lebo sa blizi JAR;):D a moze byt neskoro:rolleyes: Dakujem
willma
08.03.09,16:14
neviem ako je to u mačiek, ale kocúr chudáčisko tiež prišiel o to najcennejšie, ale nezdalo sa mi že by tým nejako trpel, potvora bol riadna stále.
sarasara
08.03.09,16:56
Máme s tým skúsenosť. Pred desiatimi rokmi sme dali sterilizovať mačku. Nikdy nemala mačiatka. No nedali sme ju sterilizovať tak, že by jej všetko zobrali, ale prerušili jej vajcovody. Mačka sa normálne hára, chúďatko ani nevie, že mačiatka mať nemôže. Vlani na jar sme dostali dve mačiatka, mačičku a kocúrika. Mačička podstúpila rovnakú operáciu pred šiestimi dňami. Ale hoci zákrok bol rovnaký, prerušenie vajcovodov, rez je tentoraz maličký, mačka na štvrtý deň mohla ísť von, rez je zahojený, cez týždeň pôjdeme dať vybrať stehy - dva. Takže žije plnohodnotný život. Treba to ale u veterinára žiadať, aby nezobral všetko.
arizona
08.03.09,17:46
Ja som našu nedala... ale dnes to aj ľutujem. Keď sa hára, tak ju normálne ľutujem, čo to s ňou robí.:eek::mee: Neskutočne mraučí celé dni a "núka" sa nielen kocúrovi, ale aj pitbullovi , kaktusu a všetkému čo je v ceste:D

Už tri krát sme mali malé mačiatka. Je to krásne a milučké, ale všetky si nechať nemôžeme, takže vždy následujú inzeráty a darujeme...
wegamizi
08.03.09,18:21
Máme s tým skúsenosť. Pred desiatimi rokmi sme dali sterilizovať mačku. Nikdy nemala mačiatka. No nedali sme ju sterilizovať tak, že by jej všetko zobrali, ale prerušili jej vajcovody. Mačka sa normálne hára, chúďatko ani nevie, že mačiatka mať nemôže. Vlani na jar sme dostali dve mačiatka, mačičku a kocúrika. Mačička podstúpila rovnakú operáciu pred šiestimi dňami. Ale hoci zákrok bol rovnaký, prerušenie vajcovodov, rez je tentoraz maličký, mačka na štvrtý deň mohla ísť von, rez je zahojený, cez týždeň pôjdeme dať vybrať stehy - dva. Takže žije plnohodnotný život. Treba to ale u veterinára žiadať, aby nezobral všetko.
Mozem sa este opytat na cenu zakroku? ( len na porovnanie ) Inac dakujem, to som nevedela, ze su dve moznosti.
JANKA115
08.03.09,18:56
My máme sterilizovanú mačku, stálo to okolo 700,- Sk, bolo to asi pred 5 rokmi, je prítulnejšia, viacej sa zdržiava doma a myslím, že aj viac zje :-)
betka631
08.03.09,20:05
Ja som našu nedala... ale dnes to aj ľutujem. Keď sa hára, tak ju normálne ľutujem, čo to s ňou robí.:eek::mee: Neskutočne mraučí celé dni a "núka" sa nielen kocúrovi, ale aj pitbullovi , kaktusu a všetkému čo je v ceste:D

:D:D:DArizona super... to nemá chybu.
sarasara
09.03.09,00:23
Teraz sme zaplatili 950,- Sk. (Teda v prepočte z euro).
Ivetta
09.03.09,15:17
My sme našu mačičku sterilizovať dali, zákrok prebehol bez komlpikácií, povahovo sa nejako nezmenila, ibaže nehára, nemňaučí...
wegamizi
10.03.09,22:21
Dakujem vsetkym za mile rady. Macicku sme dali sterilizovat, po dvoch dnoch uz aj veselo hopka, zatial je teda vesela a hrava, takze fajn. Idem s dalsimi tromi:confused::D
wegamizi
10.03.09,22:22
A stalo to 27 € (800 Sk)
220870
11.03.09,20:42
Dakujem vsetkym za mile rady. Macicku sme dali sterilizovat, po dvoch dnoch uz aj veselo hopka, zatial je teda vesela a hrava, takze fajn. Idem s dalsimi tromi:confused::D
Koľko to stálo?na budúci týždeň pôjde aj tá naša.
verde
18.03.09,16:08
Moja dcéra, ktorá žije v BA (ja na vých.Slovensku) si nechala mačku sterilizovať 22.12.08 a nejako sa to skomplikovalo a 26.12.08 uhynula. Všetci mali pekné vianoce.
alaya1
18.03.09,17:42
Moja dcéra, ktorá žije v BA (ja na vých.Slovensku) si nechala mačku sterilizovať 22.12.08 a nejako sa to skomplikovalo a 26.12.08 uhynula. Všetci mali pekné vianoce.
Aky vyznam mal tento prispevok, ja neviem.
wegamizi
18.03.09,17:43
Moja dcéra, ktorá žije v BA (ja na vých.Slovensku) si nechala mačku sterilizovať 22.12.08 a nejako sa to skomplikovalo a 26.12.08 uhynula. Všetci mali pekné vianoce.
Chudatko, to mi je luto. My sme boli, ako som spominala v predoslych prispevkoch, pred dvomi tyzdnami, my sme dopadli O.K., ale boli tam s macickou, ktorej priamo u veterinara po podani injekcie na spanie, museli dat umele dychanie, lebo skoro to neprezila. Veterinar neodhadol a dal silnu davku, skoro sa jej srdiecko zastavilo, smutne. Je to predsa riziko.
wegamizi
18.03.09,17:44
Aky vyznam mal tento prispevok, ja neviem.
Asi, ze je to rizikovy zakrok
Lucia855
03.05.09,11:34
Prosím poraďte mi niekto, čo mám robiť s mačičkou (1rok), ktorá je už tri dni po sterilizácii, a odmieta jesť aj piť. Misku som jej nezmenila, stále má tú svoju, neviem čo s ňou mám robiť. Nechodí, len spí, neje , nepije. bojím sa o ňu.:(
JarkaL
03.05.09,11:41
Asi by som s ňou išla k veterinárovi, nech jej dá aspoň infúziu a určite aj poradí. My sme nejako prešvihli termín na sterilizáciu a naša ani nie ročná mačička sa nám nejako zaokrúhľuje, včera sme si to všimli. Ale aj tak si myslím, že každá mačka alebo pes-sučka by mala mať aspoň raz maličké, aby potom nebola ako stará dievka. Dáme ju sterilizovať neskôr.
Eulalia
03.05.09,15:04
Prosím poraďte mi niekto, čo mám robiť s mačičkou (1rok), ktorá je už tri dni po sterilizácii, a odmieta jesť aj piť. Misku som jej nezmenila, stále má tú svoju, neviem čo s ňou mám robiť. Nechodí, len spí, neje , nepije. bojím sa o ňu.:(
Zajtra ráno okamžite naklusať veterinárovi. To je najsprávnejšie riešenie. Zvieratká nám nevedia povedať, čo ich bolí a niekedy sa neoplatí čakať, lebo je už potom neskoro.
V deň operácie je to normálna reakcia, ale druhý deň by už mala aj pobehovať a minimálne piť vodu, takže určite niečo nie je v poriadku.
Lucia855
05.05.09,18:42
dakujem.. uz sme prisli na to, kde sa stala chyba, ked prisiel veterinar na nu pozriet. Bol zhrozeny ako nam ju doriadili...A ked to potom videli ini lekari, ku ktorym sme ju odniesli, boli v soku, ako mohol niekto takto doriadit zvieratko a este k tomu veterinar.. operovali ju v kosiciach na strednej veterinarnej skole, a dufam, ze tomu cloveku- ci lepsie mäsiarovi, ktory si vravi veterinar (nebudem ho menovat, aj ked najradsej by som to vykricala celemu svetu, nech vedia, aki su poniektori lekari "zodpovedni"), odpadnu ruky za to co urobil. takmer sme prisli o nasu micinku. Dve hodiny ju mal na operacke, dvakrat jej daval narkozu a zasil ju ako kus handry... Ale urcite to nenecham tak, a budem bojovat za to, aby to uz inemu zvieratku nespravil. Ked som videla, ako sa nasa micka trapila....mysleli sme, ze ju stratime.Nepochopim, ako takeho cloveka mozu niekde zamestnat.nikdy mu to neodpustim. nikdy. a prajem mu za to len to najhorsie.
willma
05.05.09,22:12
potešili príspevky o sterilizácii a najmä o cene, chystáme sa na prírastok dvoch mačkátok slečien a prvoradá je sterilizácia, len som dostala info, že cena je cca 5000,- no to by bolo na zabitie.
Eulalia
06.05.09,04:31
potešili príspevky o sterilizácii a najmä o cene, chystáme sa na prírastok dvoch mačkátok slečien a prvoradá je sterilizácia, len som dostala info, že cena je cca 5000,- no to by bolo na zabitie.
Danka, len treba počkať, kým budú tie slečny dospelé:). Sterilizovať sa má vtedy, keď mačička je už pohlavne dospelá. Ale to Ti každý dobrý veterinár povie, kedy je najvhodnejší čas.
willma
06.05.09,04:39
Evka toto už ovládam, ale mám taký dojem, že kocúra kastrovali práveže ešte pred dospelosťou v takom cca 9 mesiaci. A máš pravdu, spoľahnem sa na radu od veterinára - predsa len je hlava študovaná a tých čo ja poznám, tak tým dôverujem.
Eulalia
06.05.09,06:19
Evka toto už ovládam, ale mám taký dojem, že kocúra kastrovali práveže ešte pred dospelosťou v takom cca 9 mesiaci. A máš pravdu, spoľahnem sa na radu od veterinára - predsa len je hlava študovaná a tých čo ja poznám, tak tým dôverujem.
Tých 9 mesiacov je akurát, aj môj krásavec bol asi vtom čase kastrovaný.
Len treba dať pozor ešte na jednu vec. Kastrovanému kocúrovi sa mení pH prostredie v organizme a je veľmi náchylný na močové kamene a tvorbu kryštálikov v moči. Ak mu začne kryštalizovať moč, nemôže sa vyčurať, má z toho zápaly a bolesti. Akonáhle majiteľ zistí, že kocúr málo čurá, okamžite treba veterinárovi, inak to môže skončiť pre kocúra tragicky. Preventívne sa dá - podľa porady s veterinárom - užívať Uro-pet pasta, alebo nasadiť na niekoľko týždňov špeciálne diétne granule. Aj pastu aj tieto granule predávajú len veterinári. My sme to už s mojim krásavcom preskákali a bolo to aj dosť bolestivé aj dosť drahé.
riki77
28.06.10,08:09
dobrý deň,
mohol by mi niekto z okolia Senca odporučiť dobrého a hlavne zodpovedného veterinára, pretože chcem dať vykonať mojej mačke sterilizaciu, dosť mi na tom zaleži a preto hľadám odporúčania na dobrého veterinára.
ďakujem.
hanelie
28.06.10,08:39
odporúčam:
MVDr. Ivan Pašek
Bratislavská 45
Trnava
www.zkp.sk
JaDo
28.06.10,22:47
My sme absolvovali sterilizáciu našej mačičky 21.6.10 v Šamoríne.
Nemala žiadne komplikácie (i keď mala stehov viac - rana je asi 5cm dlhá). Po zákroku ju manžel vo vnútri na chate držal od obeda až do večera na rukách a hladkal ju (MvDr povedal, že dobre spravil, pretože traumu tak lepšie znášala). To si vyžadovala. 4 mačiatka na ňu čakali vonku. Na druhý deň už bola na tom lepšie a mohla ísť za detmi.:)
mimotemy nechcete niekto z vás 2 krásne čierno-biele mačičky? Narodili sa 5.5.10:)
riki77
29.06.10,09:37
ďakujem...
Elena33
25.07.10,13:22
Mam maleho kocurika a tiez premyslam nad sterilizaciou, len neviem ci ho ine macky nebudu bit, kedze zije polovolne na zahrade pri dome. Bude po sterilizacii lovit mysi?
JaDo
25.07.10,20:03
Prečo by sa mal sterilizovať kocúrik ktorý žije vonku?
Chobot
26.07.10,08:30
Mam maleho kocurika a tiez premyslam nad sterilizaciou, len neviem ci ho ine macky nebudu bit, kedze zije polovolne na zahrade pri dome.

To nezáleží od toho, či je vykastrovaný alebo nie. Dvor bude jeho rajón, ale aj tak sa bude túlať kde kade. Nejakú bitku s inou mačkou nemôžeš vylúčiť.


Bude po sterilizacii lovit mysi?

To nelovia niekedy ani nekastrovaní. Je to v povahe. Nedá sa povedať dopredu, či bude dobrý lovec alebo nie. Spravidla ale kocúri sú lenivejší loviť myši, než mačky.
hubatá
26.07.10,10:49
Prečo by sa mal sterilizovať kocúrik ktorý žije vonku?


Ja zasa schvaľujem sterilizáciu i u kocúrika aj keď žije vonku. Nepribúdajú nechcené mačiatka, ktorých je prebytok tak medzi panelákmi ako aj v rodinných domoch. Radšej nech neprídu na svet ako potom keď majú trpieť hladom, zimou, chorobami alebo aj týraním.
JaDo
02.08.10,22:16
Ja len, že je to dosť veľký zásah do organizmu.
Naša mačka pred narodením 4 mačiatok bola krásna a bolo vidieť, že je dobre živená.
Teraz má "na starosť" len 1 trojmesačného kocúrika, je viac ako mesiac po sterilizácii a vyzerá veľmi chudá. Nevieme ju vykŕmiť. Dávam jej každý deň navyše k pravidelnej strave ešte 1 surové vajíčko.
Keď sa 2x prejedla, tak to vyvrátila.
Neviem, či to nie je po tom zákroku.
otázka
02.08.10,23:17
Dávam jej každý deň navyše k pravidelnej strave ešte 1 surové vajíčko.
Keď sa 2x prejedla, tak to vyvrátila.

JaDo, každý deň mačke ( kocúrovi ) vajce, to niiiiéééé, aj keď ten náš starší ( on mraučí už keď sa varia ), stačí 1x za týždeň a radšej mu ho uvar na tvrdo, aby si neriskoval nejakú hnačku alebo salmonelu. Raz za týždeň mu to stačí na výživu a peknú srsť. Pokiaľ budem mimo témy, aj tak by som ocenila, čím vlastne Vašich mačacích miláčikov kŕmite ( bežne - ráno a večer ) a samozrejme doplnkové kŕmenie ( naše milujú mačacie tyčinky - salami snacks z Tesca - tak po tyčinke raz za dva dni ). Máme doma 2 kocúrov ( vykastrovaných ), jeden ako môj avatar, druhý čierny, žiadne výstavné kusy, ale mám doma 2 baby a oni aspoň vyrovnávajú skóre :---.
220870
03.08.10,03:37
Mačku a hlavne kocúra cez leto nevykŕmite.Mačky pred háraním nežerú.Kocúr cez ruju neprijíma potravu aj dva tri týždne.Tieto zvery sa začnú "nadžgávať" až príchodm jesene , október a november sú mesiace keď zhltnú všetko.Vtedy sú aj najkrajšie.Teraz cez leto je to len kosť a koža.Je to dané geneticky ,pred zimou si robia zásoby tuku.
SERVIS
03.08.10,07:17
ahojte milovníci mačiek,
poradte mi ak viete... môj krásny ruský kocúr si po kastrácii začal vylizovať srsť z brucha a z bokov, takže vyzerá viete ako. Má tam úplné lisyny. Vet mu nič nezistil, dostal nejaké vitamíny a injekciu neviem načo, asi na ukľudnenie pokožky. Ale nevidela som žiadny účinok. Neviem či to nieje psych. pôvodu. Chcem mu pomôcť a neviem ako, nerád sa vozí autom, je to pre neho stres, preto nechcem chodiť od lekára k lekárovi a voziť ho so sebou, aby všade len pokrčili plecami... ak ste niekto počuli o takom niečom a hlavne ako pomôcť, prosím pekne o pomoc.
ďakujem
JaDo
04.08.10,07:40
Mačku a hlavne kocúra cez leto nevykŕmite.Mačky pred háraním nežerú.Kocúr cez ruju neprijíma potravu aj dva tri týždne.Tieto zvery sa začnú "nadžgávať" až príchodm jesene , október a november sú mesiace keď zhltnú všetko.Vtedy sú aj najkrajšie.Teraz cez leto je to len kosť a koža.Je to dané geneticky ,pred zimou si robia zásoby tuku.
Ďakujem za informáciu. Keby to tak bolo, tak by to vysvetlovalo všetko.
Faktom je však to, že chuť do jedla má i teraz cez leto.:)
KEJKA
04.08.10,07:45
ďakujem, dočítala som sa tu cenné info. Moja mačička Jesenka prvý raz hárala, zdalo sa mi to skoro, jej vek by mal byť cca 9 mesiacov maximum. Ale je to OK. Mraučala - hrôza, naozaj by sa ponúkala hocikomu, aj psy ju oblizovali, všetko jej bolo jedno.
Takže som vybavila sterilizáciu, len podviazať vaječníky, ale vraj v horúčavách to nie je dobré, aj kvôli narkoze aj kvôli hojeniu, tak počkáme, až sa trochu ochladí.
Veterinárka, hovorí, že nie je nutné, aby mala aspoň raz mačiatka.
JaDo
04.08.10,07:49
JaDo, každý deň mačke ( kocúrovi ) vajce, to niiiiéééé, aj keď ten náš starší ( on mraučí už keď sa varia ), stačí 1x za týždeň a radšej mu ho uvar na tvrdo, aby si neriskoval nejakú hnačku alebo salmonelu. Raz za týždeň mu to stačí na výživu a peknú srsť. Pokiaľ budem mimo témy, aj tak by som ocenila, čím vlastne Vašich mačacích miláčikov kŕmite ( bežne - ráno a večer ) a samozrejme doplnkové kŕmenie ( naše milujú mačacie tyčinky - salami snacks z Tesca - tak po tyčinke raz za dva dni ). Máme doma 2 kocúrov ( vykastrovaných ), jeden ako môj avatar, druhý čierny, žiadne výstavné kusy, ale mám doma 2 baby a oni aspoň vyrovnávajú skóre :---.

Dobre, nedám jej ho každý deň. Myslím si však, že to s tými možnými dôsledkami preháňate. Keď denne uloví myš, škrečka alebo vtáčika a zožerie ich aj s chorobami (ktoré určite majú) čo by už musela mať za zdravotné problémy. Naše "prírodné" mačky sú odolnejšie ako šľachtené.:)
irma1
04.08.10,08:12
ahojte milovníci mačiek,
poradte mi ak viete... môj krásny ruský kocúr si po kastrácii začal vylizovať srsť z brucha a z bokov, takže vyzerá viete ako. Má tam úplné lisyny. Vet mu nič nezistil, dostal nejaké vitamíny a injekciu neviem načo, asi na ukľudnenie pokožky. Ale nevidela som žiadny účinok. Neviem či to nieje psych. pôvodu. Chcem mu pomôcť a neviem ako, nerád sa vozí autom, je to pre neho stres, preto nechcem chodiť od lekára k lekárovi a voziť ho so sebou, aby všade len pokrčili plecami... ak ste niekto počuli o takom niečom a hlavne ako pomôcť, prosím pekne o pomoc.
ďakujem

Podľa mňa ide len o zhodu okolností (kastrácia - vylizovanie). Nepíšeš, aký je kocúr starý, ani či ho chováš iba v byte, alebo môže chodiť aj von. Tiež si všimni, či to robí celý rok, alebo len v určitom vymedzenom čase.
Mne sa to javí ako alergia na niečo. Možno tráva, ktorá práve kvitne, možno nejaká zložka podstielky do WC, ...
A alergie sa ťažko určujú a liečia aj u ľudí.
misomiso
04.08.10,08:15
Nemohli by ste prosim premenovat tuto temu? Vzdy ked mi na to padne zrak, tak vidim macku nalozenu v pohari.
KEJKA
04.08.10,08:52
tvoj problém...........
hanelie
04.08.10,08:54
miško, my milovníci a ochrancovia zvierat vidíme vždy zodpovednosť majiteľa, ktorý chce poradiť ako predísť nechcenej kotnosti svojej mačičky

btw ja nikdy nesterilizujem, ja zaváram :) /
adam
04.08.10,09:24
Ja som počula, že sa dá zabrániť, aby bola mačka kotná i nejakou injekciou...vie niekto o niečom takomto?
arizona
04.08.10,09:50
Ja som počula, že sa dá zabrániť, aby bola mačka kotná i nejakou injekciou...vie niekto o niečom takomto?
Je to nepraktické, lebo sa musí opakovať pred každým háraním.
Mne to veterinár vysvetlil,že to neodporúča, lebo vraj mačka tým trpí, je to neprirodzený zásah do organizmu...
Je to skôr vhodné ako výnimočné (jednorázové) "použitie", nerieši sa tým dlhodobejší problém.
otázka
04.08.10,10:05
Dobre, nedám jej ho každý deň. Myslím si však, že to s tými možnými dôsledkami preháňate. Keď denne uloví myš, škrečka alebo vtáčika a zožerie ich aj s chorobami (ktoré určite majú) čo by už musela mať za zdravotné problémy. Naše "prírodné" mačky sú odolnejšie ako šľachtené.:)

No veď práve, oni sú od malička bytový a balkónový....
misomiso
04.08.10,11:16
miško, my milovníci a ochrancovia zvierat vidíme vždy zodpovednosť majiteľa, ktorý chce poradiť ako predísť nechcenej kotnosti svojej mačičky

btw ja nikdy nesterilizujem, ja zaváram :) /

No ja len, ze mi to znie zvlastne, mozno preto, ze sa chystam do Ciny, takze ich budem mat denne na tanieri...
Leila2006
04.08.10,11:58
Ja som počula, že sa dá zabrániť, aby bola mačka kotná i nejakou injekciou...vie niekto o niečom takomto?
Toto sme skúsili s našou mačkou asi pred 10 rokmi, dali sme jej takúto hormonálnu injekciu a takmer to nedopadlo dobre. Keď sme jej tu injekciu dali pichnúť, netušili sme, že je už oplodnená. Kto má mačku pri dome, iste vie, že je to ťažké ustriehnuť. A tak sa stalo, že mačička normálne otehotnela, mačiatka v brušku narástli, avšak vplyvom toho hormónu sa nedokázala okotiť, pôsobil totiž zrejme tak, že zastavil kontrakcie, už si to presne nepamätám, isté je, že sme mačku v poslednej chvíli zaniesli k veterinárovi, ten už urobil len cisársky rez, a samozrejme rovno aj sterilizáciu, mačiatka už nežili, takmer by bola uhynula i mačka. Mačka sa z toho našťastie krásne dostala, ale prežili sme riadne šoky. Odvtedy som tú injekciu u žiadnej mačky neriskovala.
Leila2006
04.08.10,12:14
takze ich budem mat denne na tanieri...
...nechutné
misomiso
04.08.10,13:21
...nechutné

No pripavene na tanieri uz je to chutne, v tom je prave ten problem, ze to nerozonas, pretoze Cinan to nezavesi na nos, co ti tam dal. :)

Na mna prave nechutne posobi nazov tejto temy, pretoze si vzdy predstavim macku aj s chlpami napchatu do sedemdecoveho pohara.
misomiso
08.08.10,21:19
...nechutné

Inak ked uz je tu rec o nechutnom, :) vcera sme boli na prehliadke Strcenianskeho hradu. Su tam zachovane zachody v mure, akesi vysunute niky, kde sa dalo normalne sadnut na dosku z dierou a kde vykaly padali popri mure do velmi hlbokej priepasti, takze im to hore nesmrdelo a nemusli to vynasat ani cistit.

No este domyselnejsie vyriesili problem s chybajucim toaletnym papierom. Nejaky lopuch na hrade (ktory bol casto obliehany) neprichadzal do uvahy, tak tam vynasli prakticke ekologicke riesenie. Mali tam kosik s maciatkami, ktore pouzivali rovnako, ako my dnes pouzivame toalteny papier. Ale tie maciatka nehadzali dole z brala. Chovali ich tam spolu s mackou, ktora ich po pouziti hned oblizala, takze boli o par minut znova pripravene na dalsie pouzitie. Ake domyselne a automaticky fungujuce nezavisle na vonkajsich zdrojoch.

Len ma prosim neobvinujte, ze som taketo nieco vymyslel (ono to vyzera jednoducho, ak o tom clovek vie, no pravdepodobne by som na taketo nieco nikdy neprisiel). :) Tym nasim predkom to palilo, kto neveri, nech tam bezi (na Strecno). :)
willma
09.08.10,11:34
ďakujem, dočítala som sa tu cenné info. Moja mačička Jesenka prvý raz hárala, zdalo sa mi to skoro, jej vek by mal byť cca 9 mesiacov maximum. Ale je to OK. Mraučala - hrôza, naozaj by sa ponúkala hocikomu, aj psy ju oblizovali, všetko jej bolo jedno.
Takže som vybavila sterilizáciu, len podviazať vaječníky, ale vraj v horúčavách to nie je dobré, aj kvôli narkoze aj kvôli hojeniu, tak počkáme, až sa trochu ochladí.
Veterinárka, hovorí, že nie je nutné, aby mala aspoň raz mačiatka. KEJKA ja by som sa s veterinárkou ešte poradila, lebo som našla niečo takéto:
Ovariohysterektómia

Ovariohysterektómia je kastrácia mačiek. Ide o chirurgické odstránenie vaječníkov (http://sk.wikipedia.org/wiki/Vaje%C4%8Dn%C3%ADk), vajcovodov (http://sk.wikipedia.org/wiki/Vajcovod) a maternice (http://sk.wikipedia.org/wiki/Maternica). Zákrok sa prevádza v narkóze a mačka sa po ňom zotavuje niekoľko dní. Kastrácia je nezvratný zákrok, po ktorom už mačka nikdy nebude mať mačiatka. Je vhodné zákrok previesť u nechovných mačiek. Odstránia sa ňou nepríjemné sprievodné príznaky mačacej ruje, mačka sa stane pokojnejšou, nemá problém s prijímaním potravy (počas ruje môže mačka neprijímať potravu a v prípade, že nie je oplodnená, ruja sa môže opakovať každé tri týždne, aj častejšie). U polovoľne a voľne chovaných mačiek je kastrácia jediný možný spôsob, ako zabrániť nekontrolovanému rozmnožovaniu mačacej populácie. Po kastrácii odpadá možnosť ochorenia pohlavného aparátu (zápal maternice) a výskumy ukazujú, že sa výrazne redukuje možnosť vzniku rakoviny mliečnej žľazy.

Existuje alternatívne riešenie ku kastrácii a tou je sterilizácia. Tá spočíva v podviazaní vaječníkov mačky, čím sa zabráni vajíčkam, aby sa dostali a uchytili v maternici. Sterilizácia však neodstráni sprievodné prejavy ruje.

ZDROJ: http://sk.wikipedia.org/wiki/Ma%C4%8Dka_dom%C3%A1ca#Kastr.C3.A1cia
A ešte na jednom fóre som sa dočítala, že veterinár robil rez z boku, vraj po operácii netlačia vnútorné orgány toľko na ranu a lepšie sa zahojí.
KEJKA
09.08.10,15:04
pekný článok, ale ved o tom už písali pred tebou. Dosť dobre som nepochopila cieľ príspevku a o čom mám ešte premýšľať?
Jasne - rozhodla som sa za mačičku, ale považujem svoje rozhodnutie za správne a ohľaduplné k ďalšiemu životu svojho miláčika.
Nech si užije, ved je mladá.
willma
09.08.10,16:44
ide o to, že keď jej dáš len podviazať vaječníky, tak zvukové prejavy ruje zostanú naďalej. Pri kompletnej kastrácii - teda sprosto povedané vykuchaní cicúchy pominú aj zvukové prejavy a cicúcha nebude mraučať a nariekať. Čiže ide vlastne o dva rozdielne zákroky.
KEJKA
09.08.10,17:08
no hej, ale mne práve ide o to, aby ju nevykuchali.....
A že ked bude mať ruju, tak ju jednoducho pustím von, akurát , že jej vyvádzanie bude bez nežiadúcich následkov, čo je pre mňa podstatné.
Mraučí, lebo sa jej žiada, videla som ju, ved ona by sa nechala obšťastniť aj psom.....
na noc ušla a ráno už bola taká spokojná........... len čakám, či nie je kotná, mačkám veľa netreba. Pár dní musí vydržať aj ja aj ona, veterinárku máme na dovolenke. Takže ja ju teraz zatváram, a púšťam ju len ked nemôže utiecť, a ked sa jej môžem venovať.
willma
09.08.10,21:00
ahááá, tak to je iné, lebo ja budem musieť cicmúchy nechať vykuchať komplet, ono predsa len v paneláku tie prejavy mraučania sú katastrofa:D
KEJKA
09.08.10,21:12
jasne, to by som aj ja sa inak rozhodovala. kto to nepočul nepochopí. Moja to mala teraz prvý raz, podľa mňa má max. 9 mesiacov, zdalo sa mi to priskoro. takže najvyšší čas konať. nemala by som srdce zabíjať mačatá, prebrali sme to s dcérou a rozhodli pre tento kompromis.
willma
09.08.10,21:20
ja som tiež nemala to srdco počúvať to zúfalo šialené mravčanie, kastráciu som nestihla a teraz ponúkam do dobrých rúk mačence od jednej opachy a mám obavu,že onedlho bude to isté aj od druhej opachy, ponúkam len v pároch.:D:D:D
JaDo
22.09.10,09:30
Len pre zaujímavosť. V príspevku 33 som písala, že naša mačka je viac ako mesiac po sterilizácii a vyzerá veľmi chudá. Nevieme ju vykŕmiť.
Už vyzerá výborne, vymeniala srsť (má ju krásne čiernu a lesklú), pribrala. Myslím, že jej pomohlo najmä odstavenie mačiatok.
KEJKA
22.09.10,13:08
tá moja napokon podstúpila komplet sterilizáciu. Odhodlala som sa na to, nakoľko som si neuvedomila, že počas jej období ju budú "navštevovať" kocúri z celej dediny :-)
budu si značkovať teritorium a ktoviečo ešte.
Takže bolo to komplet a súčasne aj potrat, bo už mala mať - rysovali sa mačiatka-veterinárka zistila po zákroku.
teraz sa Jesenka cíti výborne, s príchodom jesene už viac je a aj priberá, maznavá je ako predtým.
mlyn16
23.09.10,12:11
Pred mesiacom sme dali sterilizovať našu krásnu mačku za 30€, lebo jej zobrali aj maternicu (už zas mala v sebe zárodky 5 mačeniec). Veterinár kázal mačku držať dnu zo tri dni, tá však využila prvú možnosť a bola von, kde je zvyknutá byť. Našťastie sa nič nestalo, stehy nepustili. Teraz je krásna, pribratá, hoci predtým bývalá vychudnutá z mnohých pôrodov. Na pozemku je kľud a noci sú pokojné tiež. Povahovo sa vôbec nezmenila. Nech žije aj 15 rokov.
Viva147
13.01.12,17:00
nasu macicku sme dali pred dvoma dnami sterilizovat. ma vacsi rez, lebo jej veterinar nevedel najstdruhy vajecnik. ani ho nenasiel, vraj je to nejaka anomalia. nasa cica zatial velmi nechodi, ledva prejde na zachod, inak nechodi vobec a nechce papat...poradte, dufam,ze veterinar nepochybil.
Leila2006
13.01.12,17:23
Myslím, že treba vydržať, my sme dali sterilizovať 3 mačky, po zákroku vyzerali biedne, pár dní nežrali, nechala som ich pre istotou zatvorené, aby neliezli zbytočne po stromoch atď - bežne žijú vonku/, ale po 10 dňoch už boli úplne fit, rana zahojená, a teraz sú z nich nádherné 5 kilové mačky, ktoré každý obdivuje a sú pritom stále výborné lovkyne. Foto jednej krásavice prikladám:)
KEJKA
13.01.12,17:23
dva dni je ešte krátko. Len ju sleduj, či sa stav nezhoršuje.
deeda
13.01.12,18:53
nasu macicku sme dali pred dvoma dnami sterilizovat. ma vacsi rez, lebo jej veterinar nevedel najstdruhy vajecnik. ani ho nenasiel, vraj je to nejaka anomalia. nasa cica zatial velmi nechodi, ledva prejde na zachod, inak nechodi vobec a nechce papat...poradte, dufam,ze veterinar nepochybil.
Na tretí deň by už mala začať chodiť, ale možno je ten rez veľký, takže by som počkala ešte také 2 dni... potom osloviť veterinára.
Jednej našej mačke tiež nevedeli nájsť druhý vaječník. Po dvoch mesiacoch sme museli s ňou ísť znova, na druhý pokus sa podarilo ho nájsť a vybrať.
Viva147
13.01.12,20:31
Dakujem za vase rady, trosku ste ma upokojili. Dufam,ze sa nasej cice skoro polepsi a ze zakrok kvoli druhemu, nenajdenemu vajecniku nebude musiet znovu absolvovat. Kedze neje a hlavne nepije, davala som jej aspon vodu tak trosku nasilu, myslite, ze je to potrebne?
KEJKA
13.01.12,21:28
vodu určite, moja bola chorá a voda je základ, kázali mi hoci aj injekčnou striekačkou ju donútiť piť.
acibulnitram
30.03.12,08:15
Prosím vás, poraďte mi. Máme mačičku, ktorá mala 1x mačiatka /KRÁÁSNE/, chceli by sme ju dať sterilizovať. Kedy je najvyšší čas? Je chovaná i doma i vonku. Teraz je doma pri mačiatkách,
mlyn16
30.03.12,08:18
Ihneď, keď mačiatka začnú samé jesť a mama ich prestane kojiť.
karticka
07.08.12,14:47
ahojte ja potrebujem vedieť či aj keď je mačka sterilizovaná môže sa kocúr s ňou spáriť? Dakujem
willma
07.08.12,20:40
nie je ruja nie je párenie - kocúr nemá záujem.
arizona
07.08.12,20:45
ahojte ja potrebujem vedieť či aj keď je mačka sterilizovaná môže sa kocúr s ňou spáriť? Dakujem
:eek::D

Precitaj si aj prispevok 52...

ak ma macka iba podviazane vajecniky,je mozne, ze si kocura pripusti,ale mlade by nemala mat.

Ja mam kastrovanu macku,ale nema zaujem o kocurov. Ak pride nejaky "prispaty" co nezisti, ze je sterilizovana, tak ho odhana.

Kocura mam vykastrovaneho,ale obcas skace po mackach,asi zo zvyku :D
karticka
08.08.12,05:28
no ja mam taky pocit ze ona ho odhanala...ale jemu to asi velmi nevadilo..... pýtam sa len preto lebo som si myslela, že už takéto problémy nebudú...resp. že už o mačku uplne stratia záujem.... ja mám kocúra tiež vykastrovaného....ale stále sa nájde nejaký z okolia.... :-(
Ajsha3
08.08.12,20:09
Ahojte, pred 8 mesiacmi sme dali sterilizovať Našu mačku a teraz má príznaky ruje. Volala som veterinárovi, ktorý povedal, že sa s tým nestretol. poradil sa s gynekologičkou a volal mi späť, že je to buď porucha správania, alebo pri vyberaní vaječníkov zostalo v tele nejaké tkanivo,alebo je to ochorenie nadobličky. Každý z týchto troch pripadov je vraj neriešiteľný. Ja už nechcem prežívať to, čo pred ôsmimy mesiacmi. Hlavne kvôli nej. Vidím ako sa trápi a my s ňou. Máte s tým niekto skúsenosť? alebo ste o tom aspoň počuli? Ako sa to dá riešiť, keď už sterilizácia nie je možná? Dá sa to nejak tlmiť? Ďakujem
arizona
10.08.12,09:09
Ahojte, pred 8 mesiacmi sme dali sterilizovať Našu mačku a teraz má príznaky ruje. Volala som veterinárovi, ktorý povedal, že sa s tým nestretol. poradil sa s gynekologičkou a volal mi späť, že je to buď porucha správania, alebo pri vyberaní vaječníkov zostalo v tele nejaké tkanivo,alebo je to ochorenie nadobličky. Každý z týchto troch pripadov je vraj neriešiteľný. Ja už nechcem prežívať to, čo pred ôsmimy mesiacmi. Hlavne kvôli nej. Vidím ako sa trápi a my s ňou. Máte s tým niekto skúsenosť? alebo ste o tom aspoň počuli? Ako sa to dá riešiť, keď už sterilizácia nie je možná? Dá sa to nejak tlmiť? Ďakujem
Zial, obcas sa stava, ze sterilizacia sa vepodari na 100%.
Ja na tvojom mieste by som sla aj za inym veterinarom, ktory ma dobre vybavenie ordinacie a dala macke urobit kompletne vysetrenie.
Mozno bude mat iny nazor ako ten predosly. Ani jeden lekar,ci veterinar si neprizna, ze "zpackal" operaciu./moja osobna skusenost/
peterkos2
19.10.12,19:36
Dobrý večer.Viete mi niekto poradiť osvedčeného veterinára z
okolia Nového Mesta nad Váhom.Uvažujem o kastrácii našej mačky-pouličná zmes.Jej rodivosť nás privádza do zúfalstva:)
Je 45-70 Eur normálna cena?Ďakujem
lavanda
19.10.12,22:30
My sme takto pred rokom platili 60 eur.
arizona
20.10.12,07:02
Dobrý večer.Viete mi niekto poradiť osvedčeného veterinára z
okolia Nového Mesta nad Váhom.Uvažujem o kastrácii našej mačky-pouličná zmes.Jej rodivosť nás privádza do zúfalstva:)
Je 45-70 Eur normálna cena?Ďakujem
My sme platili 50€ , boli v tom aj antibiotika,ktore dostavala po zakroku.
Ale cena zalezi aj od regionu, ci vybavenia kliniky...
Ak hladas veterinara na operaciu,vyberaj podla toho,ktory ma dobre vybavenie kliniky / sono, RTG a pod./ a dobre referencie.
Radsej dat o 10€ naviac a vies, ze cica netrpi a ty nemas nasledne starosti. Pisem to preto,lebo my sme mali zle skusenosti s clovekom, ktory si hovori "doktor, veterinar".
Dobabral dve operacie v kratkej dobe,na nasledne krvacanie,opuchy a rozne nezvycajne priznaky stale tvrdil, ze je to v poriadku, ze to zachvilu zmizne, ze je to po operacii normalne...

Zaniesli sme ju k inemu veterinarovi,ten jej urobil sono a zistil, ze ma plnu brusnu dutinu hnisu,zapal a pod. Takze cica musela ist za pol roka 3x krat na operaciu! Chuda, vytrpela si bolesti dost, my sme sa denne nabehali na injekcie,ale nastastie cica je dnes v poriadku.

Na operacie maciek musia mat veterinari specialne povolenie a skolenie. Nie vsetci veterinari ho maju, aj ked fusuju do operacii a nepriznaju, ze vlastne operovat macky nemozu...:mad:
inges
20.10.12,10:56
My máme v pláne našu "európsku domácu" tiež v pláne v najbližších dňoch sterilizovať a cena by mala byť okolo 70€.
Len dúfam, že sa jej veľmi nezmení povaha lebo teraz je úplne obyčajná nezávislá slečna, ktorá si opantala celú našu rodinu.
MisheliQ
21.10.12,18:20
My sme platili 50 € za sterilizáciu našej mačky (v Poprade). Povahou sa vôbec nezmenila, ale toto je veľmi veľmi individuálne.
mlyn16
22.10.12,06:35
Čože? V Žabokrekoch sme zaplatili za sterilizáciu 25 € a bez akýchkoľvek následkov pre mačičku
inges
22.10.12,15:31
Tak vidím, že ceny sa asi odvíjajú od lekára a regiónu. My pôjdeme do Bratislavy. Ako čítam vidím, že mačička sa povahou veľmi nemení.