PORADA.sk
PORADA.sk

Klikne pre zoradenie od najlepšej odpovede: : vysádzanie zeleniny



vladors
15.03.09, 09:11
kedy na "na jar" treba vysádzať tzv. JARNÝ cesnak a kedy cibuľu???. Každý hovorí že na jar! Jar je obdobie 3 mesiacov!! Ď. (vladors@pobox.sk)

tetrisss
15.03.09, 09:47
Ja zijem na juhu a do sklenika som uz cibulu na zeleno zasadila, vonku sa sadi zaciatkom aprila, ak je dobre pocasie aj koncom marca.

wagner
15.03.09, 10:13
Sadí sa podľa počasia, teda skoro na jar. Keď je zem primerane obschnutá, treba hneď zasadiť cibuľu, cesnak, mrkvu, petržlen, hrach, pór, paštrnák. Teda všetku jarnú zeleninu, ktorá si potrebuje zabezpečiť jarnú vlahu. Ja okrem toho sadím hneď aj zemiaky, lebo mám záhradu na piesčine a vlaha rýchlo zmizne.

wagner
16.03.09, 11:08
vladors ešte sa nemusíš ponáhľať, od štvrtku hlásia mrazy, chladno do konca mesiaca. Podľa toho to vyzerá, že do záhradky pôjdeme asi až začiatkom apríla. Keď posadíme, potom môže aj nasnežiť - aprílový sneh je vraj ako hnojivo. Mne sa to stalo viackrát, že som posadila zeleninu a napadol v apríli sneh. A zelenina bola pekná, vôbec nezamrzla.

wagner
08.04.09, 15:51
No a mám posadené. Zemiaky, mrkva, petržlen, hrach, šalát, cibuľa a cvikla sú v zemi už od minulého piatku. Dnes som zasadila aj zopár kusov planty - karfiol, kel a brokolicu. Planty boli dosť veľké, tak mi to nedalo a zasadila som ich na záhradu. Inak už som plantu otužovala bez zakrývania týždeň. Dúfam že bude rásť.:D Len keby trochu popršalo, u nás je už málo vlahy, musím polievať.

Darina1234
08.04.09, 15:57
my tu pod Tatrami, začiname az okolo 10.maja, nakolko zem je studena a Tatry cele biele.

wagner
09.04.09, 15:30
Dnes mi prišli okrasné kríky, tak som ešte aj tie posadila. A okrem toho aj tekvicu som už zasadila na záhradu - teda plantu tekvice. Už mala kvetné puky tak musela ísť von. Zakryla som ju netkanou fóliou.V budúcom týždni už zasadím aj plantu uhoriek, patizonov, cukiet.

pavol54
12.04.09, 13:21
Dnes mi prišli okrasné kríky, tak som ešte aj tie posadila. A okrem toho aj tekvicu som už zasadila na záhradu - teda plantu tekvice. Už mala kvetné puky tak musela ísť von. Zakryla som ju netkanou fóliou.V budúcom týždni už zasadím aj plantu uhoriek, patizonov, cukiet.

S týmito by som to tak nenaháňal, radšej nech prerastú v teple ako sa majú podchladiť vonku, uhorkovitým rastlinám podchladenie neprospieva a dosť ich to zabrzdí niekdy sa nespamätajú a predbehnú ich aj tie z priameho výsevu.
cibuľoviny a kapustoviny naopak podchladenie znášajú celkom dobre.

wagner
12.04.09, 14:20
Vždy sadím uhorky zavčasu a keď sú zakryté, tak sa im nič nestane. Mám to odskúšané už dlhoročnou praxou. Ja už začiatkom júna mávam uhorky a niekedy aj patizóny. Nikdy nesadím priamo na záhon, vždy si dopestujem priesady.

wagner
16.04.09, 18:23
Tak ja už mám takmer všetko posadené na záhrade - ešte čakajú na sadenie rajčiaky, paprika, fazuľa,kukurica a priesady kvetov. To by som chcela koncom budúceho týždňa. Len keby riadne popršalo, lebo je sucho. Dnes som okrem planty - kapustu, karfiol, brokolica, kel zasadila aj priesady hokaida, cukety a patizónov. Na priesady som si spravila kryty a zvnútra som dala netkanú textíliu. Nemalo by im byť zima.

durisovad
16.04.09, 18:37
Ja mam uhorky este na parapetoch, maju uz 4 listky, ale von sa ich bojim este dat, co ak v maji pridu ti zamrznuti.... Ostatna zelenina - hrasok, cibula, cesnak, mrkva, petrzlen - su uz v zemi, ale naozaj by bolo dobre, keby poriadne poprsalo, aj v studni mame vody velmi malo.

arizona
16.04.09, 19:26
Tiež už mám takmer hotovo! Ešte behnem na trh kúpiť planty zeleru,majoránky a nejaké "pikošky",čo mi padnú do oka. Zasadila som aj kukuricu. Je síce trochu skoro, ale keby niečo, podsadím,mám dosť.
V skleníku mám aj rajčiny,šalát,cibulku a reďkovky. Tie už papkáme vyše týždńa.
Teší ma ja to, že mi muž urobil na sklenník nasúvacie dvere z pletiva.Takže sa vetrá naplno, ale mačky dnu nemôžu:---;)

wagner
17.04.09, 07:38
Ja mak nesadím, preto som o maku nepísala. A on sa na mak nepýtal, pýtal sa na zeleninu. Či aj mak je zelenina?

velvet
17.04.09, 12:34
Sadíme vždy týždeň pred Veľkou Nocou. Cibuľu, cesnak, mrkvu, petržlen...potom následne ako máme čas hrach, fazuľu, zemiaky, tekvice, kukuricu, repu...no a po "Markovi" uhorky. Plantu papriky a paradajok až keď je ich na trhu plno :D...tento rok ale budeme mať svoju origoš :rolleyes:.
Uhorky sadíme len semiačka, aby ešte veľmi nevyklíčili do "zamrznutých". A neviem čím to je, ale vždy ich máme priveľa :mad:. Menej sadiť nemôžeme, lebo uhorky sú mamina závislosť :D.

elena11
22.04.09, 19:32
Jarný cesnak by mal byť zasadený do Jozefka, ja ho vysádzam neskorú jeseň a na jar vzíde a býva pekný veľký a dlho vydrží až do ďalšjeho nového.

elena11
22.04.09, 19:35
Mak sadím čo najskôr na jar ako to počasie dovolí tento rok som siala v marci a vlani už vo februári.

elena11
22.04.09, 19:41
Tam pod Tatrami máte smolu, lebo dlho sú mrazi a zavčasu na jeseň tiež. U nás sa pestuje zelenina jednoduchšie.

Gabhus
23.04.09, 08:45
U nás je tiež chladnejšie, takže teraz sadíme zemiaky, cibuľu a také veci, ktoré nezamrznú. Planty až po "zamrznutých", u nás sa skôr nedá.

Manual
28.04.09, 05:43
Ahojte, aké odrody rajčín / vysoké kolíkové/ sa vám osvedčili pri pestovaní vonku ? Miesto kde to chcem dať je aj dosť veterné. Iné nie je... :)

ZEvina
29.04.09, 09:32
Ja mám najlepšie skúsenosti s "Tornádo". Veľmi vďačná a nenáročná odroda a veľmi chutné rajčiny.

terezamaria
29.04.09, 09:45
Dobre ZEvina napísala, že odroda Tornádo, je naozaj dobrá, nenáročná. Rajčiny ale nemajú veľmi radi prievan, tak by som to vyriešila tak, že na celú šírku záhonu by som natiahla aspoň do výšky 70 cm fóliu, ktorá bude z obidvoch strán pripevnená ku kolíkom, ktoré budú zastrčené do zeme a trochu sa ten prievan takto obmedzí.

ZEvina
29.04.09, 11:06
Kolíky v každom prípade, ale podľa mňa je fólia zbytočná. Ja ich vysádzam voľne (máme velikánsku záhradu) a vôbec im to nevadí. Dokonca prežili aj tú velikánsku búrku a vetrisko minulý rok. Kukurica mi ľahla ako koberec, ale paradajky vďaka kolíkom v pohode prežili. Eva

Kvietocek
29.04.09, 11:21
kedy na "na jar" treba vysádzať tzv. JARNÝ cesnak a kedy cibuľu???. Každý hovorí že na jar! Jar je obdobie 3 mesiacov!! Ď. (vladors@pobox.sk)

cesnak v marci alebo oktobri az novembri
cibula skoro na jar v prvom mesiaci jari ovsem pokial nie je este snah :)

tetrisss
29.04.09, 14:32
Popinave paradajky sadime uz cele roky na indianske palice /system indianskeho tipi, ale bez koze/ a mame to kladne overene. Odrody su dnes uz vselijake, aj farebne, aj velkostami, treba si v predajni vybrat, vynikajuce su napr. cierne paradajky, ale ako sa volaju, sorry, neviem.