Zitulda
15.03.09,17:29
Každý sa potýka s drobnými opravami v domácnosti a rád uvíta radu ako si pomôcť, alebo vyriešiť daný problém. Pripájam prvé drobné rady. Verím, že mnohí z Vás majú v talóne rady aj od svojich babičiek a dedkov.
Pomôžme si drobnou radou.
buchač
15.03.09,16:42
Zitulda , píšem Ti malé bezvýznamné plus :D


Nepríjemnému zápachu, ktorý sa šíri z umývačky riadu, sa dá zabrániť. Ak ju nepoužívate každý deň, nasypte na jej dno niekoľko lyžičiek sódy bikarbóny.

Zas som o niečo múdrejší ;)


Ficov klobúk, ktorý stratil tvár, podržte ho nad vodnou parou a potom ho opäť upravte na žiadanú tvár

Po malej úprave mi vzniklo toto , ale doplnil by som - " a aj jeho majiteľa " :cool:


Juraj
Zitulda
15.03.09,17:14
Pokúsim sa pridať ďaľšie tri. Nedááá sa:mad:
Teraz aj pomoc potrebujem Veľkosť je menšia ako pri prvých troch, ale pri pridaní mi vypisuje invalid file a chyba pri vložení dát neviem prečo?? všetko vždy prikladám rovnako

Tak žiaľ,už nebudem môcť pridávať prílohy, lebo ich nemám povolené admínom. Schránku mám max. na 126,29MB a je zaplnená na 109 MB.
Kto mi pomôže priložiť -tak, že mu ich pošlem na emailovú adresu a on ich potom priloží? V opačnom prípade budem si musieť schránku príloh vyprázdniť, čo v iných témach budú prílohy odstránené.
dari59
15.03.09,17:26
V babičkinej knihe z roku 1957 som našľa- ked presolíme polievku, alebo guláš pridáme štipku sódabikarbóny dnes som to vyskúšala a fungovalo to.
alla66
15.03.09,17:40
Musím to vyskúšať, lebo v poslednej dobe sa mi podarí skoro každé jedlo presoliť.:mee:

Pridám: na pečenie koláčov a zákuskov používam papier na pečenie (píšem to preto,lebo veľa kamarátiek ho nepoužíva) a dokonca ho dávam i na pečenie kurčaťa , zemiakov....Veľmi mi to uľahčuje prácu pri umývaní pekáčov,plechov.
buchač
15.03.09,17:54
V babičkinej knihe z roku 1957 som našľa- ked presolíme polievku, alebo guláš pridáme štipku sódabikarbóny dnes som to vyskúšla a fungovalo to.

Toto funguje aj v prípade , keď sa náhodou pritrafí nejaké mäso zo staršej hovädziny . Rýchlejšie sa uvarí .

ODSKÚŠANÉ mnou :cool::---


Juraj
danushka
15.03.09,18:05
Do soľničky vložte kúsok ryže, tá pohltí vlhkosť soli a soľ ostane sypká.

Fľašky a karafy vyčistíte tak, že po pridaní ryže a čistiaceho prostriedku s teplou vodou a intenzívnom potrasení nádobou sa tak očistia aj nedostupné miesta stien a záhybov, ktoré by ste inak nevyčistili.

Pri praní prádla používam polovičnú dávku bežného pracieho prostriedku a 1 polievkovú lyžicu mydlových vločiek ,,TIMY". Prádlo je krásne vypraté a neničí sa tak agresívnymi pracími prostriedkami. Ocenia to hlavne postihnutí exémom, prádlo nedráždi pokožku.
:)
dari59
15.03.09,18:18
ďalšia rada z babičkinej kuchárskej knihy , overená :) keď vyprážam mäso tak do oleja, alebo masti pridám jednu mrkvu, olej sa tak rýchlo neprepáli a mäso bude chrumkavé:):) vyskúšajte a uvdíte dobrú chuť!
alla66
15.03.09,19:13
My sme dávali koliečka zo zemiakov, aby nepenil olej.
lorelei
15.03.09,20:04
Musím to vyskúšať, lebo v poslednej dobe sa mi podarí skoro každé jedlo presoliť.:mee:

Pridám: na pečenie koláčov a zákuskov používam papier na pečenie (píšem to preto,lebo veľa kamarátiek ho nepoužíva) a dokonca ho dávam i na pečenie kurčaťa , zemiakov....Veľmi mi to uľahčuje prácu pri umývaní pekáčov,plechov.

Jednoznacne suhlasim, ja pouzivam ale tu silikonovu podlozku, mam dve, mala som aj teflonovo-silikonovu , ale tu mi moj milacik vyhodil, lebo si myslel, ze to je jednorazove :confused:.
Marína
15.03.09,20:19
Jednoznacne suhlasim, ja pouzivam ale tu silikonovu podlozku, mam dve, mala som aj teflonovo-silikonovu , ale tu mi moj milacik vyhodil, lebo si myslel, ze to je jednorazove :confused:.
:D:D:D Prepáč.
Deganova
16.03.09,05:23
Toto funguje aj v prípade , keď sa náhodou pritrafí nejaké mäso zo staršej hovädziny . Rýchlejšie sa uvarí .

ODSKÚŠANÉ mnou :cool::---


Juraj
Staršie mäso z hovädziny sa uvarí skôr, ak do varenia pridáš 0,5 dl vodky - zaručené.
SMatilda
16.03.09,06:37
Vyprážané rezne,karfiol po vybratí z oleja ponorím na chvíľu do vriacej vody tuk sa opláchne a takto pripravený pokrm je lahko stráviteľný dokonca ho vraj môžu a tí čo majú dietu. Raz bola na návšteve dcéry jej kamarátka z Prahy a na druhý deň ráno sa jej pýta "ako si delala ty řízky ja som sa neposr..."::D:D:D
charonme
16.03.09,10:02
"ako si delala ty řízky ja som sa neposr..." takze vzdy ked ma rizky tak sa posr., ale po tvojich specialnych sa neposr.? to ale vyvolava otazku: preco niekto je nieco, po com vie, ze mu bude zle?
buchač
16.03.09,17:14
takze vzdy ked ma rizky tak sa posr., ale po tvojich specialnych sa neposr.? to ale vyvolava otazku: preco niekto je nieco, po com vie, ze mu bude zle?

Niečo sa mi marí o tom zakázanom ovocí .....;)


Juraj
lorelei
16.03.09,17:21
Prikladam dalsie rady od Zitky, ktore sa jej nedali uz poslat :).
Zitulda
17.03.09,14:53
Prikladam dalsie rady od Zitky, ktore sa jej nedali uz poslat :).
Ďakujem Ti za pomoc, bodík prideliť sa nedá, ale človek ak je v nudzi pozná priateľov. Tak prijmi aspoň toto.

http://i107.photobucket.com/albums/m282/pure100/obrazky/11/023.jpg:)

Na čo sa dá použiť ?
Acylpyrín
Proti lupinám - 2 acylpyríny rozdrviť, pridať k šampónu na vlasy a pôsobiť 2 min
Plavé vlasy - 6 acylpyrínov rozpustiť v pohári vody a votrieť do vlasov na 10 min.
Na zmäknutie tvrdej kože na pätách - 5 acylpyrínov a pol lyžičky citrónovej šťavy a pol lyžičky vody – pastu natrieť na päty, zabaliť do teplého uteráka a dať do PVC vrecka aspoň na 10 min.;
Zálievka z acylpyrínov likviduje plesne v pôde
Zitulda
17.03.09,14:55
Čo s alobalom.
Alobal

Ak chýba drôtenka, môže sa hrniec vydrhnúť aj pokrčeným alobalom;
Strihaním alobalu sa nabrúsia nožnice.
Do misky dáme alobal, l lyžicu pracieho prášku a do toho vložíme šperky na l min., opláchneme vodou budú čisté.
Do misky dáme alobal, balíček prášku do pečiva, teplú vodu a vložíme predmety z bronzu, medi, striebra, necháme pôsobiť 2 – 5 min., opláchneme vodou a do sucha poutierame;
Pod posúvaný nábytok dať alobal matnou stranou dolu - ľahšie ho premiestnime
Pod látku na žehliacej doske dať alobal – vyžehlí sa rýchlejšie.
Keď žehličkou prejdeme po alobale, žehlička sa vyčistí;
Prúžky alobalu v zemi odplašia hmyz a slimáky.
Zápalky pri stanovaní nenavlhnú keď ich zabalíme do alobalu.
Štetec nezaschne keď ho zabalíme do alobalu., alebo dáme do plechovky s vodou trochu aviváže.
Zitulda
17.03.09,14:57
Banán

Je to vynikajúca 100 percentná pleťová maska
Dáva sa do pekáča aby zmäklo mäso.
Vnútornou stranou banánovej šupky pretrieme listy izbových kvetín budú lesklé
Do hliny okolo ruží napadnutých voškami zakopeme suchú alebo nakrájanú banánovú šupu.
Je to aj výborný kompost a hnojivo (šupy)
Šupkou sa leští striebro a koža, napr. sedacia súprava.
Zitulda
17.03.09,14:59
Benzín do zapaľovača

Odstráni čarbance na stene od farbičiek.
Odstráni žuvačku z vlasov, samolepky z rôznych predmetov, jedlý olej z textilu.
Bieliaci prostriedok

Odstraňujú plesne v kúpeľni, z koša na odpadky, ...Rozriedeným sa čistia plastový nábytok v záhrade, kuchynské dosky, poháre sa budú lesknúť keď do vody s prostriedkom na umývanie riadu dáme lyžičku bieliaceho prostriedku. Aj keramiku a porcelán.
alla66
20.03.09,23:50
:)Pred dnešným vysávaním si nakvapkajte do hadice vysavača pár kvapiek aromatického oleja ( používa sa na aromaterapiu). Bude vám voňať celý byt.:cool:
piggos
21.03.09,11:31
Po krájaní alebo po zotretí cibuli na trelku vám smrdia ruky? tak si ich pokvapkajte citrónovou šťavou...http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif

A ak chcete čo najrýchlejšie a bez neporiadku poroztĺkať orechy, tak si ich dajte do mikroténového sáčku a použite kladivo alebo tĺčik na mäso.... http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Mirrrka
22.03.09,20:16
:)Pred dnešným vysávaním si nakvapkajte do hadice vysavača pár kvapiek aromatického oleja ( používa sa na aromaterapiu). Bude vám voňať celý byt.:cool:

A mozem to pouzit aj na centralny vysavac? Bude to fungovat?
alla66
22.03.09,20:23
Neviem,ja to používam na klasický. Pár kvapiek neuškodí...
michelle84
24.03.09,13:19
:)Pred dnešným vysávaním si nakvapkajte do hadice vysavača pár kvapiek aromatického oleja ( používa sa na aromaterapiu). Bude vám voňať celý byt.:cool:

Nám sa dajú vložiť priamo do vysávača také voňavé tyčinky, je to príslušenstvo k vysávaču, dá sa to aj kúpiť a pekne to vonia ;)
Daniela
24.03.09,13:31
NO, ja by som do tej hadici nekvapkala olej, predsa je to mastné a pekne sa na to chytá prach. Takže ta hadica bude špinavá a smrdaľavá po určitej dobe. Ja dávam kvapaky vonných olejov na filter, ten je vymeniteľný.
dari1
24.03.09,14:09
ďalšia rada z babičkinej kuchárskej knihy , overená :) keď vyprážam mäso tak do oleja, alebo masti pridám jednu mrkvu, olej sa tak rýchlo neprepáli a mäso bude chrumkavé:):) vyskúšajte a uvdíte dobrú chuť!

ahoj, dari59,
mne pri vysmazani viac funguje par sparatiek dat do oleja - vyskusane jedno aj druhe.
A pri reznoch vzdy robim trojobal a este raz do vajicka. Su makke a stavnate aj na druhy den.
alla66
24.03.09,14:19
Dve kvapôčky oleja Ti iste nezamastia hadicu.
Je veľmi aromatický a predovšetkým ide o vôňu, ktorá vychádza z vysávača , pretože papierové sáčky sa nemenia po každom vysávaní. Špina sa bude vždy usádzať v hadici a po určitej dobe je vhodné ju prepláchnuť vodou od prachu a usadenín.
Zitulda
30.03.09,16:49
A ak chcete čo najrýchlejšie a bez neporiadku poroztĺkať orechy, tak si ich dajte do mikroténového sáčku a použite kladivo alebo tĺčik na mäso.... http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Ahojky túto Tvoju radu si určite vyskúšam veľmi skoro. O výsledku budem informovať.
dari59
30.03.09,18:05
Dari 1 čauko určite to vyskúšam lebo rezne milujeeeeem .:):):)
Deganova
31.03.09,06:01
Mňa naučila moja mama obaľovať rezne aj všetko v hrubej múke, vtedy sú rezne pekne chrumkavé a pri obaľovaní karfiolu pekne cezeň prepadne a nestane sa mi, že zahryznem do hrudky múky.
osky
01.04.09,13:24
niekde v inej teme ktoru neviem najst,sa pisalo o tom ze vodny kamen usadeny vo varnej kanvici vlastne konzumujeme,nakolko sa vzdy daco odlupne.to je pravda,uz davno som rozmyslala nad tym ako tomu zabranit a uz par mesiacov to riesim takto:

kupila som si prekvapkavac na kavu-je to taky aky je normalne aj v kavovaroch.da sa to postavit na dzban,iste poznate....vlozim tam kavovy filter ako pri priprave beznej kavy.
prevarenu vodu jednoducho prelejem do pripraveneho dzbanu cez ten filter a caj sa luhuje v cistej vode bez usadenin.filter nemenim pri kazdom novom vareni caju.na filtre vidim,kolko vodneho kamena by som casom vypila.:eek:
ked je znacne zabeleny,vyhodim a dam novy.
babi2
01.04.09,18:12
Keď robím rezne či bravčové či kuracie dám ich naklepané na pár hodín do pácu, je to jedno do akého, napr.olej, vajce, korenie, štipku cukru a lyžičku Solamylu, pácu nemusí byť veľa, stačí trochu len aby boli ním rezne potiahnuté a potom obaľujem nie v klasickom trojobale, ale strúhanka - rozšľahané vajce - a znovu strúhanka, tieto rezne sú výborné šťavnaté a krehké
tetrisss
01.04.09,18:25
Ak chcete mat pri vyprazani hocicoho dlho neprepaleny olej, treba do nho hned na zaciatku vhodit hranolcek ocistenej mrkvy, ak bude do hneda, vymenit a mozete vyprazat do nekonecna, mam vyskusane. Rezne i karfiol obalujem v polohrubej muke, naozaj su chrumkavejsie.
adi11
01.04.09,18:37
Ak chcete mat pri vyprazani hocicoho dlho neprepaleny olej, treba do nho hned na zaciatku vhodit hranolcek ocistenej mrkvy, ak bude do hneda, vymenit a mozete vyprazat do nekonecna, mam vyskusane. Rezne i karfiol obalujem v polohrubej muke, naozaj su chrumkavejsie.
S tou mrkvou to mám aj ja vyskúšané, treba si nákrájať krúželky mrkvy ešte pred vyprážaním.
mareko
01.04.09,21:14
Mňa naučila moja mama obaľovať rezne aj všetko v hrubej múke, vtedy sú rezne pekne chrumkavé a pri obaľovaní karfiolu pekne cezeň prepadne a nestane sa mi, že zahryznem do hrudky múky.
Mňa zasa naučila jedna známa, ktorá žila v Izraeli (robila tam pomocnicu v domácnosti) obaľovať rezne tak, že hladká múka sa zmieša so strúhankou. Najprv vajíčko a potom zmes múky a strúhanky. Vraj tie baby sú tam veľmi lenivé ;) , ale je to naozaj rýchlejšie a veľmi chutné :) .
mareko
01.04.09,21:18
ahoj, dari59,
mne pri vysmazani viac funguje par sparatiek dat do oleja - vyskusane jedno aj druhe.
A pri reznoch vzdy robim trojobal a este raz do vajicka. Su makke a stavnate aj na druhy den.
mimotemy Jéj, u vás zostanú rezne aj na druhý deň, tak také nepoznám ;)
Marína
02.04.09,16:32
Myslím, že som to už spomínala v niektorej úplne starej téme. Na uchytenie horúceho uška pokrievky nemusíme používať rukavicu, ale pod uško pokrievky vsunieme korok vhodnej veľkosti. Ten sa nenahreje a pokrievku môžeme umývať a s ním.
alla66
18.04.09,17:31
Rozalka
18.04.09,20:58
Rada mojej (žiaľ už nebohej) babičky:
pri varení hovädzieho vývaru hneď na začiatku varenia vložíme sklený štuplík - mäso ľahšie zmäkne.
Zatiaľ mi to žiaden fyzik nevysvetlil, no funguje to.
alla66
19.04.09,12:44
“Rybie” zásady
Čerstvú rybu rozoznáte podľa lesklých, jasných a tak trochu vypúlených očí. Žiabre nemôžu byť hnedé ani sivočervené. Rybu čistite pod tečúcou vodou, kyslenie citrónom rybie mäso stabilizuje. Soľte až tesne pred prípravou.

Aby zemiaky pri varení nekypeli
Nechcete, aby pri varení zemiaky kypeli? Dajte do nich drevenú varešku. Pomáha to

Aromatickejšia káva
Ak chcete mať aromatickejšiu kávu, pridajte do kávovaru aj kúsok čokolády (dobrá je mliečna i horká).

Cibuľová vňať
Do pohára s vodou môžete uložiť hlávku cibule tak, aby koreňová časť bola vo vode. Tú postupne dolievajte. Rýchlo vypučí zelená vňať, ktorú môžete postupne rezať a pridávať do rôznych pokrmov.

Príliš ostrú, štipľavú cibuľu zjemníte tak, že ju na sitku prelejete horúcou vodou.

Citrón
Do chladničky citróny rozhodne nedávajte, pretože v nej strácajú vôňu a vysýchajú. prospeje im chladnejšie a dobré vetrané miesto.

Ak chcete z citróna ľahko vytlačiť šťavu, pogúľajte ho najskôr po stole.

Rozrezaný citrón uchováme tak, že ho reznou plochou položíme na tanierik a dáme do chladničky.

Čerstvá karotka
Čerstvú karotku uschovávajte vždy bez vňate. Tá jej totiž odoberá vlhkosť, mrkva tak rýchlejšie vädne, stráca arómu aj chuť.

Čerstvé egreše
Egreše zostanú niekoľko dní svieže a čerstvé, ak ich oberiete pevné, nezmäknuté a rozložené na plochom podnose ich uložíte na chladné miesto. Pri zaváraní je dobré každý egreš prepichnúť – budú sladšie a v pohári nebudú praskať.

Čerstvé huby
Niekoľko dní zostanú huby čerstvé, ak ich vložíte do chladničky a prikryjete navlhčenou papierovou utierkou.

Čerstvé jahody
Čerstvé jahody pred použitím najskôr umyte a až potom odstopkujte. Takto nestratia šťavu, ani vôňu. Nezabúdajte, že čerstvé jahody vydržia v chladničke asi dva dni.

Červotoč chlebový
Červotoč chlebový napáda najmä múčne výrobky, pečivo, strukoviny. Takéto ohrozené potraviny jednoducho zohrejte v rúre na teplotu 70 až 80 stupňov.

Čokoláda, ktorú pri rozpúšťaní veľmi zohrejeme, sa môže zraziť. Ak sa to stane, zamiešame do nej rastlinný tuk alebo olej, vždy po lyžičke, kým čokoláda nebude hladká

Drobivý koláč
Niekedy sa stane, že do koláča pridáte viac prášku do pečiva, ako je vhodné. Koláč sa potom drobí a zle sa krája. Preto ho najskôr na chvíľu vložte do mrazničky, bude sa ľahšie krájať.

Hmyz v zelenine
Do kapusty, kelu, karfiolu alebo do šalátu zvykne zaliezať drobný hmyz. Pomôžete si jednoducho – namočte zeleninu asi na desať minút do soľného roztoku. Keď hmyz vylezie, vypláva, vylejte ho s vodou.

Hrozienka
Hrozienka treba skladovať v suchej, dobre uzavretej nádobe. Pred použitím ich zalejte horúcou vodou, umyte, zľahka vyžmýkajte a zalejte rumom. Koláču dodajú lahodnejšiu chuť.

Hrozienka pridávame do cesta slabo obalené v múke. Tak nespadnú v bublaninách a v koláčoch na dno formy, ale udržia sa na povrchu.

Klepanie rezňov
Mäso pokrájané na rezne vložte po jednom do igelitového vrecúška a rozklepte. Nebude fŕkať naokolo. Takto vo vrecúšku môžete rezne obaliť múkou a strúhankou, predtým ich namočte do vajíčka. Nezašpiníte si ruky a nebute mať v kuchyni neporiadok.

Krájanie húb
Ako rýchlo a pekne nakrájať huby na sušenie? Klobúčik menšieho hríba položíme do krájača na vajíčka, väčší rozkrájame na menšie kusy a začneme krájať. Hríby budú mať rovnakú hrúbku, rovnomerne sa usušia a práca ide od ruky.

Kvapka citróna
Ak viete, že nespotrebujete celý citrón, ale potrebujete len pár kvapiek, neprekrajujte ho. Stačí, keď doň urobíte napríklad špáradlom malú dierku a vytlačíte potrebné množstvo šťavy. Citrón nevyschne, nesplesnivie a môžete ho ešte použiť.

Lúpanie mandlí
Mandle rýchlejšie a ľahšie olúpete, keď ich vložíte do studenej vody a v mikrovlnke ich dve-tri minútky zohrejete.

Mrazené potraviny
Mrazené potraviny nikdy nerozmrazujte v horúcej vode – ničia sa pri tom vitamíny.

Mrazenie ovocia
Keď sa končí sa leto, treba začať mraziť letnú úrodu. Aby sa zachovali vitamíny a minerálne látky, zeleninu vždy predvarte vo vode alebo v pare, kým ju začnete zmrazovať. Potraviny by mali byť vzduchotesne zabalené, aby sa kúsky ovocia nezlepili. Mrazte ich na plechu a až potom poukladajte do nádob alebo vrecúšok. Nakrájané ovocie namočte pred mrazením do citrónovej šťavy, aby si zachovalo farbu a vitamín C.

Nezvlhnutá soľ
Soľ v solničke zvykne zvlhnúť. Pomôžete si jednoducho – vložte do nej zopár zrniek ryže. Vysaje nadbytočnú vlhkosť.

Obilné mole
Obilné mole vyženiete z kuchyne tak, že do múky alebo strukovín vložíte bobkový list. Ten hmyzu veľmi nevonia.

Odkôstkovávanie
Ovocie sa bude ľahšie odkôstkovávať, ak ho predtým na niekoľko minút vložíte do mrazničky. Ovocie tým spevnie a kôstky sa ľahšie vyberajú.

Olej
Olej vraj pri vyprážaní nestmavne, ak do panvice vložíte tri – štyri špáradlá.

Osviežujúci nápoj
Ak zmiešate med, mlieko a jogurt dostanete vynikajúci a osviežujúci nápoj.
Viete, že: ... energiu vám dodá nápoj z rozmixovaným banánov, jahôd a medu ?

Ovocie
Viete, že.... zdravou pochúťkou je sušené ovocie ? Ukojí chuť na sladké a nezníži hladinu cukru v krvi.

Broskyňový kompót dostane jemnú korenistú chuť, ak do každého pohára pridáme 1 až 2 broskyňové kôstky.

Čučoriedkové farbivo nepríjemne znečistí zuby. Farbivo odstránime citrónovou šťavou, ktorou zuby natrieme.

Grapefruit nikdy nelúpeme. Rozpolíme ho a každú polovicu vložíme do hlbšieho tanierika. Zahnutým nožíkom alebo menším nožom obrežeme vo vnútri kôru, dužinu v nej však ponecháme a lyžičkou vyberáme.

Jahody vyvolávajú niekedy, hlavne u detí, žihľavku. Preto jahody deťom pocukríme alebo podávame so šľahačkou či mliekom.

Banány neznášajú nízku teplotu, preto ich neukladáme do chladničky, ale vešiame v komore špičkou dolu.

Nakrájané banány nesčernejú ak ich pokvapkáte citrónovou alebo ananásovou šťavou.

Pach z cesnaku
Cesnakového zápachu v ústach sa zbavíte, ak požujete kúsok petržlenovej vňate, rozhryziete kávové zrnko alebo vypijete trochu mlieka.

Pach z cibule
Pach cibule z noža, rúk, z lopárika odstránite slanou octovou vodou, mliekom alebo citrónom so soľou. Zápachu v ústach sa zbavíte jednoducho – pohárom mlieka.

Pálenie rúk
Ak vás pri čistení pálivej papriky pália aj ruky, pomastite si ich olejom alebo bravčovou masťou. Pálenie prestane.

Petržlenová vňať
Zelenú petržlenovú vňať si zasa uchovajte tak, že ju nadrobno posekáte, vložíte do pohára a premiešate so soľou v pomere 1:4

Zvädnutá petržlenová vňať bude opäť svieža, ak ju poukladáte na tanier, pokropíte studenou vodou a necháte prikrytú tanierom niekoľko hodín.

Pečenie bez tuku
Ak obmedzujete tuky, nenatierajte pri pečení kysnutého cesta plech žiadnym tukom ani masťou, stačí koláč pomúčiť odspodu.

Pečenie
Pri pečení torty, zákuskov, či koláčov musia mať suroviny ako múka, mlieko, tuk rovnakú teplotu.

Kakao, ktoré pridávate do múčnikov bude tmavšie ak ho zalejete horúcim mliekom.

Ak nechcete, aby bolo tmavé cesto na mramorovú bábovku suché, pridajte do neho namiesto kakaa orieškovú nátierku, napríklad Nutelu.

Ak si cesto na palacinky prelejete do džbánu, môžete ho priamo nalievať na panvicu.

Aby sa cesto nelepilo, potrite panvicu pred pečením palaciniek rozkrojeným surovým zemiakom.

Pri pečení koláčov môžete mleté orechy nahradiť strúhankou osmaženou na masle.
Aby ovocie pri pečení ovocného koláča nekleslo na spodok cesta, obaľte ho v hladkej múke, potom uložte na cesto.

Poháre na zaváranie
Všetky vieme, ako nás počas zaváracej sezóny unavuje neustále umývanie a utieranie pohárov. Utierať ich však nemusíte – stačí, ak ich poukladáte hore dnom na plech a vložíte na pár minút do rúry. Navyše, ohriate poháre pri plnení horúcim džemom, lekvárom ap. Neprasknú.

Prášok do pečiva
Hneď, ako príde prášok do pečiva do kontaktu s vodou, začne tvoriť bublinky. Preto cesto ihneď spracujte a pečte. Prášok vždy treba sypať do múky, nie do mlieka alebo do inej tekutiny.

Praženie cibule
Cibuľa získa zlatistú farbu a bude chutnejšia, keď ju pri pražení posypete troškou hladkej múky alebo cukru. Pražte ju na miernom ohni, aby nestvrdla a nevyschla. Prepražená cibuľa môže spôsobiť pálenie záhy a je ťažšie stráviteľná. Ak jej upražíte viac, vložte ju do chladničky v nádobe zabalenej do alobalu.

Rýchlejšie varenie
Zemiaky a zelenina sa rýchlejšie uvaria, ak do vody pridáte kúsok margarínu a osolíte až tesne pred dokončením.

Skladovanie hríbov
Usušené hríby vložte do sklenených pohárov. Navrch dajte bobkový list, dobre uzavrite viečkom a nenapadne ich žiaden škodca, tiež tak dlho vydržia.

Stvrdnuté keksy
Keď vám stvrdnú keksy, vložte ich do nejakej plechovej nádobky, pridajte jabĺčko a dobre uzavrite. O niekoľko dní keksy zmäknú.

Sušenie zeleniny
Bývate v činžiaku a chýba vám pivnica či komora na uskladnenie koreňovej zeleniny? Mrkvu, petržlen, zeler, cesnak, cibuľu nakrájajte na plátky či na kolieska a usušte na radiátore alebo pod ním. Zelenina sa síce scvrkne, ale po uvarení nadobudne svoju pôvodnú veľkosť a navyše bez zbytočnej soli a so zachovaním vitamínov.

Strúhanie syra
Syr sa bude lepšie strúhať, ak ho pred strúhaním vložíte na pár minút do mrazničky.

Chcete postrúhať mäkký syr ? Vložte ho na pol hodiny do mrazničky a strúhadlo jemne potrite olivovým olejom. Takto sa vyhnete problému s upchanými dierkami

Ak kúpite viac syra, zostane vám a nechcete, aby uschol, môžete ho nastrúhať a dať zamraziť. Zostane tak aj naďalej čerstvý.

Aby sa vám pri vyprážaní neoddeľoval syr od šunky, potrite syr trochou horčice. Tá ich nielenže spojí, ale dodá im aj lepšiu chuť.

Syr vraj pri vyprážaní nevytečie, ak ho vopred vložíte na chvíľu do chladničky

Syrové tipy
Čím väčší syr kúpite, tým dlhšie si udrží vlhkosť a vôňu. Uložte ho na drevenú alebo mramorovú podložku, priložte na udržanie vlhkosti jablko a prikryte skleneným zvonom. Ak ho nemáte, zabaľte syr do priehľadnej fólie, do ktorej z každej strany urobíte dierky.
V chladničke takto vydrží aj 5 dní.

Šúpanie cibule
Pália vás pri krájaní cibule oči? A navyše sa zle šúpe? Prelejte ju vriacou vodou, pôjde to ľahšie.

Šúpanie zemiakov
Ak chceme zemiaky po upečení v rúre rýchle ošúpať, jednoducho ich na chvíľu prikryjeme utierkou.

Trvanlivý syr
Aby vám syr nesplesnivel, dajte ho pod sklenenú pokrievku s niekoľkými kockami cukru, prípadne s kúskom jablka.

Tuk na panvici
Tuk na vysmážanie nikdy nedávajte na studenú panvicu. Najskôr ju trochu predhrejte.

Uchovanie petržlenovej vňate
Petržlenovú vňať nasekajte, dajte do umelých obalov od vajíčok, zalejte vodou a vložte do mrazničky. Zamrznuté petržlenové kocky jednoducho vyberiete tak, že mierne potriete obal zospodu teplou vodou. Kocky dáte do mikroténových vrecúšok a opäť vložíte do mrazničky. Petržlenovú vňať máte po celý rok po ruke do polievky či do iných jedál.

Uskladnenie cesnaku
Pomeľte 1 kg cesnaku na mäsovom mlynčeku, roztopte jeden stužený tuk, pridajte 10 dkg soli, zmes dobre rozmiešajte a plňte poháriky od detskej výživy. Nechajte vychladnúť, odložte na tmavé miesto a cesnak budete mať vždy po ruke, na každé použitie.

Ak nemáte miesto v mrazničke a chcete uskladniť viac cesnaku, ľahká pomoc. Cesnak očistite, pokrájajte na úhľadné kúsky, dobre umyte, natlačte do pohárov, zalejte studenou vodou, uzavrite a pri miernom varení sterilizujte asi 2 hodiny. Môžete ho po celý rok používať do polievok, prívarkov, omeliet, šalátov ap.

Uskladnenie hríbov
Ako dlhodobo uskladniť sušené hríby? Najskôr ich dobre usušte na slnku, v rúre, v miestnosti. Dajte ich do veľkých sklenených pohárov na zaváranie a zatvorte umelým viečkom. Hríby musia podľa zvuku štrkotať a tým sa zabezpečí niekoľkoročné uskladnenie bez toho, aby sčervaveli.

Uskladnenie orechov
Vylúpané usušené orechy dajte do 7 dcl pohárov, bez vody, uzatvorte a dajte na 15 až 20 minút sterilizovať, aby chytilo viečko. Takéto orechy sú pripravené kedykoľvek na použitie, sú čerstvé, vydržia najmenej 2 roky a sú zabezpečené proti škodcom.

Uskladnenie mäsa
Ak nemôžete uskladniť mäso v chladničke, skúste ho posypať soľou a cibuľou pokrájanou nahrubo, vložte všetko do hrnca a prikryte. Hrniec uložte na chladnejšie miesto a pred upotrebením opláchnite mäso vodou. Mäso môžete tiež zabaliť do utierky namočenej v octovej vode, vložte do porcelánovej misy a odložte na chladné miesto.

Vajcia
Vajcia pri varení neprasknú, keď ich na tupom konci prepichneme tenkou ihlou. Alebo pridajte do vody trochu octu. Ak na niektorom vajíčku škrupina praskne jeho obsah nevytečie.

Vínne kocky
Ak vám zostane po oslave, po večierku či po návšteve trocha vína, nemusíte ho vylievať, ani nasilu dopíjať. Môžete ho dať zmraziť do kockovača a takýmito vínnymi kockami dochucovať rôzne druhy omáčok, marinád a niektoré ďalšie jedlá.

Vylisovanie šťavy
Ako pomerne rýchlo vylisovať šťavu z ríbezlí a z iného drobného ovocia? Vezmite sitko z umelej hmoty a v nádobe z nehrdzavejúcej ocele vylisujte vždy menšie množstvo bobúľ. Je to jednoduché a veľmi účinné.

Využitie polievky
Ostala vám po nedeli hovädzia alebo slepačia polievka? Žiadny problém. V týždni ju už deti asi jesť nebudú, a tak ju použite na zaliatie inej polievky, napríklad zeleninovej, gulášovej, kelovej. Je to lepšie ako bujónová, masoxová alebo iná kocka kúpená v obchode.

Zápach v kuchyni
Kuchyňu zbavíte zápachu, keď na rozpálený sporák nakvapkáme trocha octu.

Zaváranie
Používajte želírovacie prípravky a želírovací cukor – ušetrí vám to čas, uchovajú sa vitamíny aj prirodzená farba ovocia. Pri varení dajte lyžičku ovocnej masy na tanierik – ak stuhne, marmeláda bude mať želanú konzistenciu. Poháre plňte až po okraj, aby v nich zostalo čo najmenej vzduchu.

Zelenina
Pravidelné jedenie čili papričiek môže ľuďom s poruchami spánku zabezpečiť pokojnú noc a zároveň ochráni aj ich srdce. Je to výsledok výskumu vedcov.

Uvarená mrkva obsahuje trikrát viac antioxidantov než v surovom stave.

Ak pri zaváraní prepichnete uhorky niekoľkokrát špáradlom alebo hrubou ihlou nezostanú vo vnútri duté.

Ak vám zelenina zvädla, namočte ju do studenej vody a pridajte niekoľko kvapiek octu.

Ak chcete, aby zostal špenát zelený, musíte ho variť neprikrytý a tesne pred podávaním.

Ak si chcete na zimu uskladniť strukoviny, tak ku kilu suchej strukoviny vložte asi 5 až 6 bobkových listov, aby odradili škodce.

Ak odstraňujete šupky z rajčín neodhadzujte ich, ale odložte. Zídu sa vám napr. pri varení hovädzej polievky, ktorej dodajú peknú farbu.
Biela kapusta pri dusení bude mäkšia a zároveň aj chutnejšia, ak k nej pridáte väčší surový zemiak.

Zemiaky
Zemiaky môžete pripraviť aj bez vody, keď ich vložíte do kameninovej nádoby (tvrdý glazúrovaný keramický materiál). Takéto zemiaky si uchovajú všetky vitamíny i minerálne látky.

Aby sa zemiaky v šupe nerozvarili, pridáme do vody 1č.l. soliAby sa sypké zemiaky nerozvarili pridajte k ním počas varenia trochu octu.

Nové zemiaky sa ľahko čistia, keď ich najprv namočíme do slanej vody.

Zoschnutý koláč
Ak vám oschne vianočka alebo podobný suchší koláč, potrite ho mliekom, vložte do rúry a po chvíli bude opäť mäkučký a šťavnatý.

Zrniarky vo fazuli
Suchú fazuľu a hrach nenapadnú zrniarky, ak po zbere fazuľu očistíte, vysušíte a na 48 hodín vložíte do mrazničky. Pri tejto teplote (pod mínus 10 °C) zrniarky hynú. Fazuľu potom v sklenených nádobách uskladnite na suchom a chladnom mieste.

Hustá polievka
Ak chcete aby bola polievka hustá a mala kyslú chuť, urobte zátrepku z vajíčka, hladkej múky a trošku bieleho jogurt.
Mlieko
Mlieko uchováme v lete dlhšie, keď pri varení pridáme doň sódu bikarbónu.

Ak sa pri varení popálite, ihneď si popálene miesto potrite horčicou a nechajte ju zaschnúť. Nevytvoria sa pľuzgiere a rana nie je červená.

Keď si pri varení popálite jazyk, rýchlo ho potrite kúskom masla. Bolesť sa rýchlo stratí.

Ak pripravujete praženicu, soľte ju až nakoniec, pretože soľ spôsobuje to, že je tuhá.

Ak robíte zemiakové placky, postrúhajte k zemiakom aj jabĺčko budú chutnejšie.

Ak chcete, aby boli pagáče chutnejšie, použite namiesto múky 100 g ovsených vločiek.

Múku na zahustenie pokrmov trochu prisoľte, nebudú sa vytvárať hrudky.

Bryndzové halušky budú pekné biele, ak postrúhané zemiaky zalejete horúcou vodou.

Keď orechy cez noc necháme v studenom mlieku, budú sa ľahšie lúpať. Nebudú sklovité, ako sa to stáva pri sparení, ale ostanú pekné biele.

Arašidy (búrske oriešky) dlho neuskladňujeme. Obsahujú tuk, ktorý dlhším uskladňovaním žltne a oriešky majú nepríjemnú chuť
Pri varení lekváru alebo pretlaku sa nebude vytvárať pena, ak vnútro hrnca vytriete glycerínom

Ak chcete pri varení použiť suché huby, najskôr ich namočte na 20 až 30 minút do vody, aby zmäkli. Zo 100g sušených húb dostanete približne 500g.

Ak chcete, aby šampiňóny zostali biele, pokvapkajte ich citrónom.
Ak ste pripálili ryžu, hrniec odstavte z ohňa a ryžu prikryte krajcom chleba. Asi po piatich minútach chlieb odložte, ale ryžu pre istotu ovoňajte.

Keď sa varí ryža, pridajte do nej trochu citrónovej šťavy. Zostane biela a nadýchaná.
Na pudingu nezostane po uvarení hrubá koža, ak ešte na horúci nasypete práškový cukor. pri chladnutí zostane povrch mäkký a krémový.

Ak varíte cestoviny, potrite hranu pokrievky dookola maslom. Voda zaručene nevykypí.

Chuť polievky zjemníte, ak do nej pred servírovaním pridáte kúsok masla a petržlenovej vňate.
Ak potrebujete rýchlo očistiť veľké množstvo cesnaku, namočte ho pred ošúpaním na chvíľu do horúcej vody.

Ak sa chcete zbaviť rybieho zápachu pridajte k rybe pre pečením polovicu jabĺčka. Pach pohltí a dodá jemnú chuť.Červené víno
uskladňujte vo fľašiach ležato pri teplote 10 až 15 ºC v pivnici alebo v špajzy, ak je pivnica veľmi studená.

Ak chcete aby mala káva lahodnejšiu chuť, pridajte do nej trochu vanilkového cukru.
Aby sa medzi potravinami nenasťahovali mravce, vložte medzi ne pokrájaný citrón.

Vodu z uvarenej ryže nevylievajte. Ak chceme mať krásne rovné obrusy alebo dečky a po použití klasického škrobu je bielizeň nepríjemne hrubá a drapľavá, vlejeme túto vodu do posledného plákania. Bielizeň bude držať tvar a bude príjemná a mäkká. Usadenina z kávy
pôsobí na vyhladzovanie pleti. Dobre vysušenú ju vmiešame do nejakého lacnejšieho krému alebo pleťového mlieka a nanesieme na tvár, najmä na viečka, po 10 minútach opláchneme. Usadenina je dobrý peeling. Naberme z nej trošku medzi prsty a vlhkú tvár chvíľu natierajme, potom opláchnime a ošetrime výživným krémom. Kávová kozmetika ukáže výsledky po niekoľkých týždňoch. Na zahusťovanie omáčok môžeme používať múčne maslo. Kopcovitú lyžicu múky zmiešame s lyžicou masla a vyformujeme guľku. Potom ju vložíme do variacej sa omáčky a za stáleho miešania rozpustíme.

Potraviny umývame vždy iba vcelku, krátko a rýchlo, pod tečúcou vodou. V opačnom prípade by sa z nich zbytočne vylúhovali živiny aj chuťové látky. To platí aj o zemiakoch, ktoré krájame až po ich umytí.
Dobrá rada nad zlato

Cibuľa
Ak potrieme nôž, s ktorým chceme krájať cibuľu, soľou, nebude zapáchať

Ak pri krájaní cibule slzíme, dajme si do úst kúsok chleba, no nezjedzme ho, pôsobí ako ochranný filter. Cibuľu, nôž a lopár častejšie oplachujme studenou vodou

Veľa cibule zvyšuje sekréciu žalúdočných štiav a žlče, surová a osmažená cibuľa dráždi sliznicu zažívacieho traktu. Pridaná do pokrmov zhoršuje stráviteľnosť

Liatinové predmety dobre vyčistíme cibuľou

Cibuľou namočenou v liehu môžeme čistiť pozlátené rámy

Posekanú cibuľu môžeme uskladniť v plastickej nádobe s dobre tesniacim uzáverom v chladničke bez toho, aby v priebehu 10 dní stratila svoju kvalitu

Mlieko
Mlieko neprihorí, ak dno hrnca potrieme na tenko maslom

Mlieko pri varení nevykypí, keď okraj nádoby potrieme maslom

Keď nám predsa len mlieko prihorí, rýchlo ho prelejme do čistej nádoby a hneď ochladíme. Tak stratí pripálenú chuť

Zrazené mlieko použijeme na prípravu omeliet a lievancov, budú kyprejšie a jemnejšie

Ak vložíme do mlieka chrenový list, mlieko neskysne a zostane sladké aj niekoľko dní
Mäso
Varené mäso, ktoré je určené na studené misy, musíme najprv nechať vychladnúť vo vlastnej šťave, nebude suché a bude mať dobrú chuť.

Veľmi suché mäso pred úpravou obalíme do údenej slaniny, ktorú nakrájame na plátky a pripevníme na mäse špáradlom alebo niťou. Mäso môžeme aj prešpikovať

Mäso pred dusením alebo pečením najprv na horúcom tuku zo všetkých strán opečieme. Na povrchu sa zrazia bielkoviny, uzavrú sa póry a šťava zostane v mäse – neuniká pri dusení alebo pečení

Pečené kurča bude mať kožu krajšiu a chrumkavejšiu, ak mu na chrbát pripevníme špáradlom kúsok stuhnutého masla. Počas pečenia sa bude maslo pomaly topiť a kurča polievať

Pečené mäso bude mať krajšiu farbu, keď ho pred pečením podlejeme lyžicou mlieka

Mäsovú polievku pekne zafarbíme postrúhanou mrkvou, upraženou na tuku

Mäso porciujeme vždy cez vlákno, nikdy nie po vlákne. Na guláš však narežeme najprv pruhy po vlákne a potom krájame kocky cez vlákno

Mäso umývame vždy v kuse, nikdy nie porciované a naklepávame na doštičke poliatej vodou

Hydina bude chutnejšia, ak ju pred pečením potrieme citrónovou šťavou a až potom osolíme

Strúhanka nebude odpadávať z mäsa pri vyprážaní, ak budeme dbať, aby mäso bolo úplne suché.

Ak chcete, aby malo mäso cibuľovú príchuť, stačí cibuľu pokrájať na malé kúsky a pretlačiť v lise na cesnak. Cibuľa pustí veľa šťavy a pokrm bude chutný a aromatický.

Mäso ochránime pred muchami, keď ho obložíme vrstvou cibule.

Tvrdé mäso rýchlejšie zmäkne, ak k nemu pridáme trochu octu.

Aby sa mäso počas dňa v prírode nepokazilo, zabaľte ho do žihľavy a odložte do tieňa.

Slanina (cesnak, párok) ľahko vnikne do mäsa, ak budete mäso špikovať v smere vlákien. Pri krájaní naprieč vláknami zostanú v mäse biele štvorčeky slaniny.

Mäso z hydiny bude šťavnatejšie, ako ho pred pečením pokvapkáte citrónovou šťavou

Skôr než začnete mäso krájať, vždy si všimnite, ako smerujú vlákna. Krájajte ich naprieč, čím narušíte dlhé vlákna a mäso sa bude lepšie jesť

Ak dáme párky na 15 až 20 minút do horúcej vody a necháme ich odstáť, zatiaľ ich nevaríme tak nám neprasknú.

Ak vám drevné uhlie zhasína, posypte ho hŕstkou soli

Zabudli ste si doma klasický štetec na potieranie mäsa marmeládou ? Stačí ak zoberiete z byliniek a zviažete ich spolu s petržlenovou a zelerovou vňaťou do kytičky.
Soľ

- soľ v soľničke nevlhne, keď do nej pridáme niekoľko zrniek ryže alebo hrachu, ktoré nasajú vlhkosť.

- kuchynská soľ má vlastnosť zadržiavať v tele tekutinu. Táto sa potom hromadí v tukovom tkanive. Pri redukčnej diéte preto solíme menej.

- jelenica nestvrdne, keď ju po použití preperieme v slanej vode a pomaly usušíme

- jedlý olej ostane priezračný a riedky, keď do fľaše pridáme štipku soli a dobre pretrepeme

- načatá horčica tak rýchlo nevyschne, keď do nej pridáme trochu soli a dobre premiešame. Chuť horčice tým nijako neutrpí

- kašička z kuchynskej soli a octu je osvedčeným prostriedkom na čistenie medených nádob

- tvrdú vodu na prípravu kávy zmäkčíme pridaním niekoľkých zrniečok kuchynskej soli. Vysoká tvrdosť ovplyvňuje chuť i vzhľad kávy
Liečivý ocot

Naše babičky uznávali ocot ako liek. Prečo nie, keď jeho liečivé tajomstvo poznali starí Babylončania, používali ho na čistenie a hojenie rán, zmierňovanie opuchov a zažívacích ťažkostí.

Telo veľmi dobre prijíma ocot. Podporuje tráviace enzýmy a baktérie, zlepšuje stráviteľnosť surovej aj varenej potravy, obmedzuje kvasné a hnilobné pochody v črevách. V súčasnosti odporúčajú odborníci jablčný ocot na kuchynské použitie, liečbu aj kozmetiku. Liečivý ocot sa dá pripraviť aj z iného ovocia, zo zeleniny a byliniek.
Ocot na liečenie sa pripravuje z hroznového alebo ovocného vína, ktoré sa zmieša s prevarenou vodou a octovými kvasinkami a na teplom mieste sa nechá vykvasiť. Tento základ sa pridáva k vínu. Bylinky, ovocie alebo zelenina sa rozmixujú s trochou vína a prilejú do nádoby. asi po týždni sa vytvorí liečivý ocot. Vydrží v chladničke 3 mesiace. Na kloktanie sa dávajú na pohár 2 lyžice octu, do kúpeľa 250 ml. Využíva sa na inhalovanie pri dýchacích problémoch, zábaly lýtok z jablčného octu znížia horúčku. Používajú sa aj zábaly pri liečbe kožných ekzémov.
alla66
19.04.09,19:00
DOBRÁ RADA NAD ZLATO

Chlieb doma pečený získa zvlášť chrumkavú kôrku, keď ho potrieme slanou vodou v pomere: 2 čajové lyžičky soli na 2 polievkové lyžice vody.
Chlieb zostane čerstvý – keď do zásobníka na chlieb vložíme surový ošúpaný zemiak.
Domáci chlieb – sa nepotrhá a bude mať krásnu kôrku, ak ho pečieme najskôr 10-15 min. pri najvyššej teplote. Potom teplotu znížime na 200 C, rúru pootvoríme a dopečieme podľa receptu.
Žemle z predchádzajúceho dňa – dobre potrieme vodou a zohrievame v rúre asi 10 minút pri 150 C.
Čerstvý sendvič – sa bude lepšie a ľahšie krájať, ak ho predtým dáme na dve hodiny do chladničky.
Pikantné pečivo – bude chutnejšie, ak do cesta pridáme postrúhaný syr.
Tortový korpus, ktorý chceme obložiť šťavnatým ovocím alebo redším krémom, toľko nezmäkne, ak pod ovocie alebo krém vložíme tenkú vrstvu tortových oplátok.
Okoralý piškótový korpus alebo stvrdnuté piškóty – rozdrobíme v sáčiku pomocou valčeka a touto drobenkou môžeme vysypať vymastenú formu na koláč alebo plech.
Kysnuté cesto sa pri spracovaní lepí na ruky. Zabránime tomu, ak si potrieme ruky maslom alebo olejom.
Kysnuté a biskvitové cestá – budú ľahučké a krásne žlté, ak do nich zamiešate vanilkový puding.
Čo so zbytkom kysnutého cesta – nestáva sa to často, ale niekedy predsa. Surové cesto zabalíme a uložíme do mrazničky.
Ak do kysnutého cesta – pridáte postrúhaný varený zemiak, cesto bude vláčne a vydrží dlhšie čerstvé.
Kysnuté cesto – nechajte kysnúť pozvoľna, pretože ak kysne prudko, pri pečení v rúre klesá, je nízke a tuhé. Ak ho chcete pred pečením na plechu prstami po vytiahnuť, namočte si ich do studenej vody.
Dobre nakysnuté cesto – prísady do cesta musia mať izbovú teplotu. Kvasnice používajte vždy len čerstvé. Nechajte ho kysnúť na teplom mieste a prikryte ho utierkou alebo alobalom. Ak do cesta vtlačíte prst a ono sa vyrovná, je nakysnuté správne.
Kysnuté cesto – bude jemnejšie a rýchlejšie vykysne, ak droždie rozmiešame s troškou vlažného jogurtu.
Sladkosť surového cesta – môžeme korigovať lyžicou citrónovej šťavy alebo ovocného octu. Cesto tak získa ovocnú arómu.
Vianočka – popraská, keď ju dáte nevykysnutú piecť do horúcej rúry. Pri prudkom pečení totiž ešte kysne a dvíha sa. Unikajúce plyny nestačia unikať cez póry, a preto sa často trhá.
Pekná vianočka – kysnuté cesto sa pri pečení často deformuje. Plech na pečenie preto nevymastíme celý, ale necháme dva úzke suché pruhy. Vianočka sa na nich prilepí a zachová si tak svoj tvar.
Tortové krémy zostanú dlhšie čerstvé a i menej kalorické, ak puding do maslového krému riedime vodou a nie mliekom.
Posýpka na koláčoch bude krehkejšia a nebude padať, pokiaľ povrch koláčov ihneď po upečení (keď je drobenka ešte horúca)rovnomerne postriekame troškou studenej vody.
Chutná posýpka na koláč – sa pripraví z jemne nastrúhaných suchárov, ktoré sa zmiešajú s cukrom, troškou škorice a tekutým maslom.
Formu na koláč alebo bábovku môžeme po vymastený a vysypaní múkou ešte posypať kakaovým práškom. Koláč sa nepripáli a zároveň ho ľahšie vyklopíme z formy.
Koláče z treného cesta pri pečení rýchle „vybehnú“ a potom sa zrazia. Pokiaľ ale pri pečení do nich zapichneme niekoľko makarónov,ktoré odstránia prebytočný vzduch, budú také aké ich chceme mať.
Trený koláč získa krásny povrch, keď ho pred pečením zľahka potrieme mliekom.
Trené cesto – ak robíme trené cesto s tukom, vypláchneme najskôr misu vrelou vodou, tuk sa potom ľahšie utrie.
Trené cesto bude oveľa vláčnejšie, ak do neho pridáme najskôr žĺtky a až potom bielky.
Piškótové cesto – bude vyššie a ľahšie, keď vaječné žĺtky a cukor zmiešame s lyžičkou pomarančovej šťavy. Až potom pridáme múku a bielkový sneh.
Piškótové cesto – rozotrieme na papier na pečenie. Po upečení uvolníme papier a ešte horúci plát i s papierom zľahka zavinieme a necháme vychladnúť. Papier odstraníme, plát úplne nezavinieme a potrieme krémom. Potom roládu opäť zabalíme. Takýmto postupom by sa nemala lámať.
Aby piškótové cesto – bolo pekné a nadýchané, musíme šľahať vajcia vo vrelom (nie vriacom) vodnom kúpeli.
Krehké cesto – bude obzvlášť lahodné, ak do neho pridáme niekoľko kvapiek octu.
Odpalované cesto – múka pri jeho príprave nevytvorí hrudky, keď ju nasypeme do vody naraz. Vajce pridávame po jednom. Prášok do pečiva pridávame len do chladného cesta.
Ak nechceme mať problém s vyklopením upečenej bábovky, formu na pečenie najskôr vymastíme tukom, dáme ju do chladničky po dobu prípravy cesta a až potom ju vysypeme múkou alebo strúhankou.
Ak sa bábovka po upečení nechce z formy oddeliť – vyklepávame ju tak, že povrch formy ochladíme utierkou namočenou v studenej vode. Tak sa dobre vyklopí a nerozmrví sa.
Bábovku – ľahšie vyklopíme, ak formu po vymastení vysypeme kokosom alebo mletými orechami.
Ak do bábovky – pridávate hrozienka, najskôr ich obalte v múke. Nepadnú na dno formy.
Šišky alebo dolky – sa ľahšie vykrajujú z cesta, ak formičku na vykrajovanie namočíme najskôr do vody a až potom do múky.
Ak chceme, aby upečené zákusky – ostali čerstvé, pridajme k nim na misu pár kociek cukru.
Ak chceme mať medovníčky – mäkké, pridáme do nádoby (najlepšie sklennej alebo porcelánovej) na plátky nakrájané jabĺčko. To musíme po určitej dobe vymieňať za čerstvé.
Prášok do pečiva – môžeme nahradiť 3-4 lyžicami rumu.
Pri príprave jemného cesta najskôr šľaháme tuk s cukrom do peny a až potom pridáme žĺtka a ostatné prísady.
Ak pridáme do cesta na šišky troška rumu, nenasiaknu pri smažení toľko tuku.
Jadrá vlašských orechov budú lepšie chutnať, keď ich pred použitím do cesta mierne nahrejeme v rúre.
Šupku z mandlí odstránime, keď ich ponoríme na niekoľko minút do vriacej vody.
Glazované mandle – lesklé mandle sú krásnou ozdobou torty. Stačí ich len potrieť bielkom a krátko opražiť v rúre.
Opražené ovsené vločky – môžeme použiť na ozdobu dezertov miesto mandlí. Vyzerajú nielen pekne, ale sú i podstatne lacnejšie.
Spálený nákyp – spálené kúsky lyžicou alebo nožom odkrojíme. Vyšľaháme 2 bielky s 50 g cukru a zmes nanesieme na odstránené miesta. Zbytok prikryjeme alobalom a nákyp dáme znovu asi na 8 minút zapiecť, teraz už do zlatova.
Bielok nechce stuhnúť- stačí pridať k bielku niekoľko kvapiek citrónovej šťavy. Opäť dôkladne šľaháme a ak nestuhne, odložíme ho asi na 15 minút do chladničky a potom všetko zopakujeme.
Pevný bielkový sneh – pri príprave snehu z bielkov je potrebné dodržiavať niektoré pravidlá. Misa i metličky musia byť naprosto čisté, zbavené každého tuku. Lepšie sa šľahajú bielky vychladené než teplé.
Pripálená bábovka – ak sme pripálili vrchnú časť bábovky alebo tortového korpusu, odstránime nožom pripálené časti a celú plochu potrieme zmesou z 250g práškového cukru a 2 až 3 lyžíc citrónovej šťavy. Nakoniec môžeme poliať čokoládovou polevou.
Buchty nejdú vyklopiť – drevenou doštičkou prikryjeme pekáčik, obrátime ho a zabalíme do mokrej utierky. Počkáme niekoľko minút a potom pekáčikom zatrasieme. Buchty by sa už mali vyklopiť.
Piškót je príliš suchý – stáva sa to pri dlhom pečení. Ale nevadí, môžeme z neho pripraviť chutný dezert. Nakrájame ho na menšie kúsky, polejeme trochou ovocnej šťavy, obložíme kompótom, zalejeme vanilkovým pudingom o ozdobíme šľahačkou.
Voňavé vaflové cesto – bude chutnejšie, keď do cesta pridáme citrónovú šťavu. Miesto cukru môžeme pre zmenu použiť med alebo pikantnú marmeládu.
Lístkové cesto – bude pružnejšie a bude sa dať natenko vyvaľkať, ak ho pripravíme bez vajíčok.
Sóda bikarbóna – je vynikajúcou náhradou za prášok do pečiva. Na 500 g múky potrebujeme 5 g sódy bikarbóny. Do cesta pridáme 6 lyžíc octu.
Zemiakové cesto – nenechávame nikdy odpočívať, lebo by veľmi zredlo. Ak sa nám to už stane, pridáme ešte trocha múky.
Kyprejšie zemiakové cesto – ak k prepasírovaným zemiakom pridáme trocha pomletých suchárov, cesto bude kyprejšie.
Aby bol tortový korpus rovný – stáva sa, že cesto v strede nepekne „vybehne“ a korpus je potom treba zrezať. Môžeme tomu predísť tak, že hustejšie cesto vo forme smerom od stredu na výšime k stenám. Uprostred tak vznikne priehlbinka, ktorá sa behom pečenia vyrovná.
Ak má torta – po upečení nerovný povrch, preklopte ju aj s formou asi na 15 minút na dosku. Po otočení bude povrch hladký.
Želírovací cukor – ak ho doma nemáte a chcete robiť z ovocia lekvár či džem, použite obyčajný cukor. Čas varenia však predĺžte.
Karamel – pripravíme, ak rozpustíme 10 lyžíc cukru v 4 lyžiciach vody. Pri vysokej teplote dáme variť a miešame, až sa všetka voda odparí. Keď sa cukor začne prepalovať, získavať zlatavú farbu, zmiernime plameň. Pre jemnejšiu chuť je lepšie karamelizovať cukor s maslom.
Želatínová poleva – keď želatínu rozpustíme v ovocnej šťave, získa skvelú ovocnú chuť.
Orechy – bez zvláštnej námahy rozbijeme, keď ich dáme do misy, zalejeme vriacou vodou, priklopíme a necháme asi 20 minút odstáť. Potom vodu zlejeme a orechy idú oddeliť i špičkou noža.
Jedlé gaštany – bez problémov olúpeme, ak ich na plochej strane nakrojíme do kríža a za stáleho obracania ich sprudka opražíme nasucho na panvici. Ďalšia možnosť: asi 10 minút ich povaríme vo vriacej vode, alebo ich môžeme na 6 minút pri 600 W vložiť do mikrovlnnej rúry.
Lieskové orechy – zbavíme šupky, keď ich nasypeme na panvicu (bez tuku) a na miernom ohni za stáleho obracania osmažíme. Potom ich vysypeme na polovicu utierky. Druhou polovicou utierky ich drhneme tak dlho, až odstránime šupky.
Fľaša ako valček – hladká čistá fľaša alebo kompótový pohár nahradí na chalupe drevený valček na cesto.
Drevený valček – ak sa naň lepí krehké cesto, vložte ho na minútu do chladničky.
Z kryštálového cukru práškový – ak ho nutne potrebujete, pomeľte kryštálový cukor v elektrickom mlynčeku na kávu. V prípade núdze sa dá takto zomlieť aj mak.
Ak dáme kryštálový cukor – medzi dve utierky a zľahka ho prežehlíme, dostaneme práškový cukor.
Scvrknuté jabĺčka – sa dajú ľahšie šúpať, ak ich na niekoľko minút vložíte do horúcej vody.
Makové plnky – budú aromatickejšie a omnoho kyprejšie, keď k nim primiešate tri lyžice jablkového pyré.
Ovsené vločky – opražené na masle nahradia pri zdobení torty kaloricky výdatné orechy a mandle.
Škorica a vanilka – rozvinú svoju vôňu najlepšie až pri spojení s cukrom.
Domáci marcipán- 200 g jemne mletých mandlí zmiešame s 200 g práškového cukru. Po malých dávkach pridávame bielky až sa všetko spojí v hladkú hmotu.
Ak chceme dať zapiecť mincu do pečiva – zabalíme ju do alobalu.
Ak sa chystáte pripraviť penové pečivo – sušte ho v rúre dlhšie pri nižších teplotách. Dvierka pritom nechajte pootvorené, aby vlhkosť mohla unikať.
Na prevarenom mlieku – sa nevytvorí koža, ak do vriaceho mlieka hodíte trocha ľadu.
Skvelé ovocie v rume – dozrievané ovocie (jahody, ríbezle, egreš, višne, marhule, broskyne) vrstvíme do širokého pohára, zasypávame cukrom a zalievame rumom. Dobre uzavrieme a dáme do chladu.
Skvelá detská výživa – uvaríme hustý jablkový kompót, dobre ho osladíme a studený rozmixujeme. Naporciujeme a podľa potreby uschováme v mrazničke.
Sladkú smotanu – si môžete urobiť aj doma. V ½ l plnotučného mlieka rozpustíte 50 g čerstvého masla a tri minúty šľahajte v mixéri. Ak chcete šľahačku, pridajte do 1/8 l plnotučného mlieka 125 g masla a zohrejte. Potom zmes tri minúty šľahajte v mixéri a odložte do chladničky. Po niekoľkých hodinách si môžete urobiť šľahačku.
Najideálnejšia teplota – pred šľahaním šľahačky je 3-8 C. Najskôr ju šľahajte rýchlo, keď začne hustnúť, spomaľte, aby sa nevytvorilo maslo.
Ak chcete, aby na múčniku šľahačka – dobre držala, pridajte do nej stužovač alebo sneh z dvoch bielkov.
Šľahačka vydrží dlhšie - ak ju vyšľaháte so želírovacím cukrom.
Tuhá šľahačka – ak chcete, aby vám šľahačka pekne stuhla, použite vychladenú smotanu priamo z chladničky. Misa aj metličky by mali byť rovnako studené. Preto ich aspoň na 30 minút dajte predtým ochladiť.
Hotový, horúci puding – posypeme práškovým cukrom, nevytvorí sa nám na povrchu kôra.
Ak do čokoládovej polevy – pridáte na špičku noža kypriaceho prášku do pečiva, zostane vláčna a bude sa dobre rozotierať.
Ozdoby z čokolády – čokoládu zohrejte, rozotrite ju na baliaci papier alebo alobal do vrstvy 3 mm a nechajte stuhnúť. Potom ostrým nožom odškrabujte malé kúsky. Vzniknú rolky. Podobne si môže urobiť aj čokoládové lístočky. Lístok, napríklad z ruže, umyte. Jeho spodnú časť namočte do čokolády, nechajte stuhnúť a ešte raz zopakujte. Nakoniec lístok opatrne odlúpnite.
Ľadová poleva – na červenú cukrovú polevu nepotrebujeme potravinárske farbivo, ak použijeme miesto vody ovocný čaj.
Cukrová poleva – sa nebude pri krájaní lámať, keď ešte horúci koláč zľahka potrieme marmeládou. Necháme krátko zaschnúť a až potom nanášame cukrovú polevu.
Biela poleva na tortu – je najlepšia, ak máme možnosť si ju urobiť doma. Uvaríme 125 ml bieleho vína s 50 g cukru. Vymiešame 1 polievkovú lyžicu škrobovej múčky s 2 lyžicami vody a za stáleho miešania varíme tak dlho, až je tekutina číra.
Lesklý povrch polevy – vznikne, ak do vychladnutej polevy pridáme niekoľko kvapiek rastlinného oleja.
Cukrová poleva – ak do cukrovej polevy pridáme malú lyžičku tekutého masla, dodá jej vláčnosť a lesk.
Výborná rebarborová plnka- očistené lodyhy rebarbory pokrájame na kúsky, vo vrstvách ich ukladáme do zapekacej misy, pričom každú vrstvu posypeme cukrom, prikryjeme a v rúre pri teplote 80 C pomaly pečieme. Je to výborná plnka do jemného pečiva, koláčov a iných dezertov.
Šťavnatý jablkový koláč – pred jeho prípravou nakrájané jablká namočíme na 1 hodinu do suchého bieleho vína.
Čerstvo upečené pečivo – zvláčnie a zjemnie, keď ho horúce potriete roztopeným maslom.
Múku – skladujte v dobre vetrateľnej miestnosti a pred zarábaním cesta ju dvakrát preosejte, aby ste ju prevzdušnili.
Maslo – ak maslo ponoríte do nádobky s vodou a tak ho uskladníte v chladničke, ostane dlhšie čerstvé.
Maslo sa nevysuší – ak sa vám arašidové maslo vysušilo, pridajte k nemu za lyžicu medu a dobre premiešajte. Maslo bude opäť vlhké.
Tvrdé maslo – pomerne bez veľkej námahy a rychle vymiešame do peny, ak ho nastrúhame priamo do misy.
Múčne maslo – k zahusteniu omáčky je potrebná múka. Môže nám však spôsobiť nepekné „žmolky“, ktoré nejdú rozvariť. Preto používame múčne maslo. Obyčajné mäkké maslo zmiešame s hladkou múkou a vytvoríme guličky veľkosti vlašského orecha. Dáme ich do chladničky stuhnúť a potom ich uskladníme v uzavierateľnej krabičke a odoberáme vždy len potrebné množstvo.
Rozpustené maslo – nezhorí, ak z neho zoberieme penu.
Ak ste zabudli vybrať maslo z chladničky – prikryte ho nádobou vypláchnutou vriacou vodou.
Lepší tvaroh – ak máte málo tvarohu, napríklad na buchty, nastrúhajte doň trochu varených zemiakov. Okrem toho, že pribudne, lepšie sa spojí a bude jemnejší.
Palacinky – to, že sa palacinky občas pripaľujú, pozná azda každá gazdinka. Ak však potriete panvicu surovým zemiakom, pôjde vám práca od ruky.
Halušky – ak chcete, aby mali halušky do polievok lepšiu chuť, namiesto soli použite vegetu, petržlenovú vňať alebo pažítku.
Vodu – na cestoviny soľte až vtedy, keď sa bude variť. Rýchlejšie zovrie.
Chutné lístkové cesto – ak chcete, aby bolo lístkové cesto po upečení lesklé a chutné, potrite ho pred pečením rozšľahaným vajíčkom a desať minút pred dopečením ho posypte práškovým cukrom.
Kakao – ktoré pridávame do múčnikov bude tmavšie, keď ho najskôr zalejeme horúcim mliekom.
Domáca jahodová marmeláda – bude chutnejšia, ak do nej pridáme opražené mandľové lupienky.
Načatá horčica tak rýchlo nevyschne – keď do nej pridáme trochu soli a dobre premiešame. Chuť horčice tým nijako neutrpí.
Ak chcete zistiť, či sú vajíčka čerstvé – ponorte ich do 2 dl vody, v ktorej rozpustíte 50 g kuchynskej soli. Čerstvé vajíčka klesnú hneď na dno, staršie (14 dní) sa vznášajú uprostred a skazené plávajú na povrchu.
Vajíčka – skladujte v chlade, špičkou dole.
Praženica – bude chutnejšia, ak do nej pridáte 1 PL strúhaného syra a ľahšia, ak vajíčka rozriedite lyžičkou vody.
Do vajíčok – na obaľovanie mäsa pridajte trochu piva. Rezne budú krehké a chutné.
Puknuté vajce – i také sa dá uvariť. Stačí ho zabaliť do kúska alobalu a dať variť klasickým spôsobom. Alebo do vody pridáme soľ a vajce potrieme masťou alebo olejom.
Žĺtok – zjemňuje polievku, ale je problém s jeho uskladnením. Dáme ho do malej mištičky, opatrne zalejeme studenou vodou, tým vytvoríme ochranný filter, takže nevyschne. Uložíme v chladničke.
Praženica z vajíčok – často prischne na panvici. Netreba ju zoškrabovať. Stačí do nej naliať teplú vodu rozmiešanú s malou lyžičkou sódy bikarbóny. O niekoľko minút ju ľahko umyjeme.
Ak vložíte do mlieka chrenový list – mlieko neskysne a zostane sladké aj niekoľko dní.
Kožku z údených klobás ľahko olúpete – keď ich na štvrť hodiny zabalíte do vlhkej utierky.
Chren varením získava horkú chuť – preto ním omáčku ochuťte až nakoniec a už ju nevarte.
Ak sa vám ryba pri varení rozpadla – odstráňte z nej kosti a podávajte ju zamiešanú v uvarených a dochutených cestovinách, zeleninovom šaláte alebo omáčke.
Majorán – pridávajte až do hotového jedla, pretože varením zhorkne.
Petržlen – sušením nesmie stratiť pôvodnú vôňu, inak chutná ako seno. Preto sa musí sušiť so soľou. Natrhaný petržlen rozprestrieme na čistý papier, posypeme ho soľou a necháme voľne uschnúť. Najlepšie ho uskladníme v kameninovej nádobe.
Ak šupku na reďkovke – nakrojíte do kríža a vložíte do slanej vody, skrúti sa. Reďkovka dostane tvar tulipána.
Zvädnutú reďkovku – osviežime, ak ju celú i s vňaťou ponoríme asi na 2 hodiny do ľadovej vody.
Cestíčko na rezne – pri jeho príprave pridajte k vajíčku rozhabarkovanému v mlieku spolu s múkou aj nastrúhaný menší zemiak. Cestíčko bude vláčnejšie.
Zeleninová polievka – niekedy chutí mdlo. Ak do nej pridáte najemno nastrúhaný čerstvý zázvor alebo zázvorový prášok, urobí v polievke zázraky.
Pizza – nebude po upečení príliš mäkká a lepkavá, ak cesto najskôr posypeme strúhaným syrom, potrieme kečupom a až potom pridáme ostatné prísady.
Majonéza – zhustne, ak prilievame pozvoľna olej, najlepšie po kvapkách. Na dva žĺtky potrebujeme asi 300 g oleja. Tiež neuškodí, ak pridáme do oleja občas trocha citrónovej šťavy alebo octu.
Syrová majonéza – je zdravšia ako vajíčková. Vo vyššej nádobe rozriedime mliekom tavený syr, ochutíme a ručným šľahačom ušľaháme dohladka.
Rozvarená ryža – sa dá dobre použiť na malé karbonátky. Pridáme do nej vajce, mleté čierne korenie, soľ, 2 lyžice hladkej múky, nasekanú petržlenovú vňať a osmažíme ich na rozohriatom tuku.
Zvlášť chutná ryža – sa uvarí, ak namiesto vody použijeme biele víno a vývar v pomere 1:1 .
Ryžová kaša – mliečna ryžová kaša sa pri príprave zvykne pripáliť. Predídeme tomu tak, keď ryžu najskôr povaríme vo vode a až potom ju zalejeme vriacim mliekom a dovaríme.
Ryža – varíme umytú ryžu v pare s voňavým korením. Ušetríme vodu, energiu a ryža vstrebe do seba toľko vlhkosti, koľko potrebuje.
Ryžu – osolíme rovnomerne vtedy, keď soľ zamiešame do tekutiny, ktorou ju zalejeme.
Pivovarský guláš – ide veľmi ľahko pripraviť. Na oleji necháme osmahnúť nadrobno nakrájanú cibuľku, pridáme na kúsky nakrájané mäso. Okoreníme mletým čiernym korením, cesnakom, pridáme trošku pálivej papriky, osolíme podľa chuti. Podlejeme pohárom piva, necháme dusiť a nakoniec podlejeme vývarom. Ako náhle mäso zmäkne, omáčku zahustíme strúhaným chrenom a ementálom.
Žemľové knedle – budú mimoriadne chutné, ak do nich vmiešame najemno posekanú zelerovú vňať. Tiež môžeme ušľahať sneh z bielkov a zamiešať ho do cesta. Knedle sú krásne nadýchané.
Strúhaná citrónová kôra – môžeme si ju nastrúhať do zásoby. Nechá sa nastrúhaná usušiť na papieri. Potom sa uskladní v nádobe a skladuje na temnom a chladnom mieste.
Ananás – je ťažko poznať či je dostatočne šťavnatý a vo vnútri zdravý. Je na to spoľahlivý trik. Ak sa dajú mladé okvetné lístky ľahko trhať, je už ananás zrelý.
Ananás – obsahuje enzým bromelín. Ak ho použijeme do krémových zákuskov čerstvý ananás a želatínu, tak nám vďaka bromelínu neztuhne. Preto musíme použiť zaváraný ananás, ktorý bromelín neobsahuje.
Citrón – ak do jedla potrebujeme len zopár kvapiek citrónovej šťavy, tak do neho urobíme špáradlom malú dierku a vytlačíme potrebné množstvo šťavy. Plod nevyschne, nesplesnivie a môžeme ho dlhšie používať.
Zelené banány – pekne ožltnú, keď ich na niekoľko dní zabalíme do novín alebo baliaceho papiera.
Zrelé ovocie – zo sliviek alebo čerešní sa ťažko odstraňujú kôstky, ak je ovocie už prezrelé. Preto takéto ovocie dáme na chvíľku do mrazničky. Tam stuhne a kôstky idú ľahšie vylúpnuť.
Tvrdý syr – sa nám bude lepšie strúhať, ak strúhadlo potrieme olejom.
Keď strúhame syr – postrúhajme po ňom kúsok suchého pečiva alebo chleba. Ľahšie ho potom očistíme.
Syry – chuť a vôňa syra sa zintenzívni, keď ho aspoň hodinu pred podávaním vyberiete z chladničky.
Okrúhle a hranaté syry porciujte ako tortu, malé syry krájajte na polovice.
Stvrdnutý syr stačí na chvíľku namočiť do mlieka alebo vody, osušiť a môžete ho opäť strúhať.
Strúhaným syrom môžete zahustiť aj nátierky.
Syr – sa pri vyprážaní neroztečie, ak ho ešte pred obaľovaním vložíte na chvíľu do mrazničky.
Syr – nesplesnie, ak do jeho blízkosti pod nádobu, v ktorej ho skladujete, pridáte cukor alebo hrubú soľ. Tie vlhkosť vysajú.
Zapečené pokrmy – sa zväčša nezaobídu bez tvrdého syra. Dodá im skvelý vzhľad i chuť. Keď chcete syrom pokrm posypať, nastrúhajte ho na tenké rezančeky. Ale ak chcete syr vmiešať do jedla, nakrájajte ho nožom na tenké hranolčeky.
Ryba namodro – si uchová sľubovanú farbu, ak ju pred varením vložíme do pekáča a zalejeme octom.
Údenáč – keď údenáča pred podávaním zohrejeme asi 10 minút v rúre pri teplote 50 C, zvýrazníme jeho chuť a arómu. Vonia a chutná ako čerstvo vytiahnutý z udiarne.
Údený losos – v prípade, že ho musíme na dlhší čas uložiť do chladničky, potrieme ho olejom a zabalíme do priesvitnej fólie. Tak zostane pekne šťavnatý.
Rybu - ktorej šupiny idú ťažko odstrániť, ponoríme krátko do horúcej alebo vlažnej vody, do ktorej sme pridali trocha octu. Šupiny sa potom ľahšie uvoľňujú.
Poháre od medu – sa dajú využiť pri príprave jemných šalátových octov. Prázdne poháre neumývame, ale nalejeme do nich až po okraj ocot.
Stvrdnutý med – ľahko roztopíme, ak pohár s medom ponoríme do teplej vody.
Karfiol – si zachová pôvodnú bielu farbu, ak pridáme do vody na varenie troška mlieka. Aby pri varení nezapáchal, pridáme k nemu surový zemiak.
Karfiol – ak pri jeho varení do vriacej vody pridáme trochu citrónovej šťavy, dosiahneme, že nebude nepríjemne zapáchať, odstráni parazity a zostane pekný biely.
Karfiol bude biely, jemný a chutný – ak ho budete variť v mäsovom vývare (kocka bujónu) a mlieku, nie v slanej vode.
Baklažán - obsahuje prírodné horké látky, ktoré sa dajú pred úpravou odstrániť. Rozkrojený baklažán najskôr dobre osolíme a potom necháme odležať.
Brokolica – vynikajúci šalát pripravíme, keď brokolicu krátko sparíme, prepláchneme studenou vodou (aby zostala zelená), scedíme a nakrájame nadrobno. Potom pridáme pár kvapiek olivového oleja, citrónovú šťavu a osolíme.
Čakanka – horkú chuť čakanky zmiernime, ak k nej pridáme jemne nakrájaný pomaranč, mandarínku alebo niektoré iné aromatické ovocie. Ak nám vadí typicky horká chuť čakanky v šaláte či niektorom inom pokrme, tak ju pred podávaním na 15 minút dáme vylúhovať do vlažnej, osolenej vody.
Šampiňóny – do zeleninového šalátu rovnomerne nakrájame krájačom na vajíčka. Ak ich pokvapkáme citrónovou šťavou, zostanú pekné biele.
Ak máte problém s konzumáciou cesnaku – skúste ho prelisovaný dať do bieleho jogurtu a zjesť v takejto forme. Takto ochutený jogurt môžete použiť aj do zeleninových šalátov.
Kalný vývar – do horúceho vývaru vlejeme rozšľahaný bielok a niekoľko minút ho necháme povariť. Bielok sa zrazí a vsiakne kal z vývaru. Potom vývar precedíme a bielok z polievky odstránime.
Mäsový vývar – pekný vzhľad mäsového vývaru dosiahneme, ak doň pridáme jednu rajčinu alebo trošku nastrúhanej a na masle osmaženej mrkvy.
Mastná polievka – ak sa vám zdá, že polievka je veľmi mastná, nechajte ju vychladnúť a tuk potom zvrchu odoberte naberačkou.
Hrachová polievka – bude chutnejšia, ak hrach uvaríme s polievkovou zeleninou, pridáme cibuľu šalotku a čerstvý tymián. Potom prepasírujeme cez sito.
Najlepší liek je – ak do pohára vmiešame polievkovú lyžicu ovocného octu a čajovú lyžičku medu. Tento nápoj napomáha látkovej výmene a zaháňa smäd.
Cesnakový ocot – si pripravíme tak, že do octu vložíme 6 stredne veľkých olúpaných strúčikov cesnaku a necháme niekoľko dní lúhovať. Podobným spôsobom si vyrobíme cesnakovú vodku.
Alobal pomáha pri smažení – pri smažení pokrmov si uľahčíme prácu, ak dno panvice vyložíme dvojitou vrstvou alobalu. Spotrebujeme menej tuku a ešte ochránime panvicu pred znečistením.
Hlávkový šalát – je veľmi chutný, keď ho umytý a natrhaný na menšie kúsky zalejeme citrónovým dressingom. Do 250 ml vody vytlačíme 1 celý citrón, podľa chuti osladíme.
Hlávkový šalát – musíme po umytí dobre osušiť, aby sa dobre vsiakla zálievka.
Mäso – nikdy neukladajte do chladničky zabalené do papiera alebo igelitovej fólie. Vždy ho preložte do porcelánovej alebo sklenenej misky a zakryte alobalom. Mimo chladničky vydrží mäso aj niekoľko dní čerstvé, ak ho zabalíte do plátna namočeného v octe. Mäso na minútky potrite z obidvoch strán olejom a nechajte deň odležať v chlade. Bude šťavnatejšie.
Varené mäso skladujte maximálne 36 hodín, pečené a dusené 48 hodín.
Omáčku k pečenému mäsu – prilepšíme, keď do nej dáme na drobné kúsky pokrájané varené vajce.
Pečené mäso – ak pri pečení mäsa pridáme hneď na začiatku pečenia do pekáča niekoľko plátkov jabĺčok, ktoré necháme úplne rozvariť, šťava troška zhustne a získa jemnú a výraznú chuť.
Hovädzie mäso (staršie) – pri jeho varení vložte do hrnca antikorovú lyžičku. Mäso zmäkne.
Hovädzie mäso – varíme vo vode, do ktorej pridáme lyžicu octu.
Roštenky, alebo mäso na grilovanie – naložíme pred prípravou najmenej na dve hodiny do zmesi oleja a octu.
Staršiu sliepku – pred varením namočíme na niekoľko hodín do silnej octovej vody.
Pečené kurča – dostane zlatú a chrupkavú kôrku, ak ho pred tepelnou úpravou potrieme na povrchu maslom a mierne posypeme múkou. Jeho chuť a šťavnatosť zlepšíme, ak ho naviac pokvapkáme citrónovou šťavou.
Sviatočná hydina (hus, kačica, morka) – bude jemnejšia, ak ju pri pečení tu a tam potrieme medom.
Vyprážané mäso – nenasiakne tukom, ak ho po obalení v troj obale obalíte ešte v rozšľahanom bielku. Ani strúhanka z nich neopadá a nepripaľuje sa.
Pečené mäso nemá peknú kôrku – do 50 ml veľmi studenej minerálky vmiešame pol lyžičky soli a touto zmesou mäso potrieme. Vložíme do rúry na najvyššom stupni pečieme asi 4 minúty. Ak sa nám do tejto doby kôrka nevytvorila, postup zopakujeme.
Pečené mäso – pred krájaním necháme 15 minút postáť. Čerstvé pečené mäso sa musí najskôr odležať, potom bude šťavnatejšie a dá sa ľahšie krájať. To platí i u hydiny.
Lepšiu chuť mäsa – dosiahneme, ak jeho plátky potrieme olejom, pokvapkáme citrónovou šťavou, okoreníme a necháme v chladničke do druhého dňa uležať.
Ak nám šťava z mäsa zhorkla – stáva sa to ak mäso pečieme príliš prudko. Potom nám nezostáva nič iné, len mäso vybrať z pekáča, šťavu vyliať a nahradiť ju vývarom z bujónu, do ktorého pridáme lyžicu oleja a trochu vína.
Šťava z pečeného mäsa – je chutnejšia, ak na podlievanie mäsa použijeme miesto vody vývar z kostí, zeleniny alebo masoxu.
Pokrmy z mletého mäsa – miesto vajíčka nastrúhame jeden zemiak a mäso sa tak dobre spojí.
Ak pečiete fašírku vcelku – potrite ju ešte pred pečením bielkom, aby nepopraskala.
Mäso z hydiny bude šťavnatejšie – ak ho pred pečením pokvapkáte citrónovou šťavou.
Hydinové rezne – budú chutnejšie, keď ich pred pečením pokvapkáte citrónovou šťavou.
Chrumkavé krídelka – kuracie krídla umyte, osušte, posoľte a okoreňte. Kukuričné lupienky vložte do mikroténového vrecúška a rozdrvte ich valčekom na cesto. Krídla namáčajte v rozšľahanom vajíčku, obaľte v lupienkoch a vypražte.
Hydinu – po vypitvaní neumývajte, ak sa ju chystáte piecť až na druhý deň. Radšej ju iba zvnútra pretrite papierovým obrúskom.
Pečienka – bude mať jemnejšiu chuť, ak ju pred úpravou krátko namočíme do mlieka. Tým odstránime nežiadúce horké látky.
Pokrmy zo zveriny – budú jemné a krehké, ak mäso pripravíme nie na červenom víne, ale na vinnej, černicovej alebo jablkovej šťave.
Údené mäso – býva príliš slané. Zjemníme ho, keď ho na chvíľku ponoríme do vody a mlieka v pomere 1:1.
Slanina – sa dobre krája, keď ju pred krájaním dáte na štvrť hodiny do mrazničky.
Sypké zemiaky – aby sa sypké zemiaky nerozvarili, pridajte k nim počas varenia trochu octu, masla alebo oleja.
Zemiakovú kašu – vždy rieďte prilievaním horúceho mlieka. Miešajte ju ručne. Ak ju zalejete studeným mliekom, je mazľavá. Ak ju šľaháte mixérom, je spenená, rýchle zredne a stráca na chuti.
Zemiaková kaša – sa dá pripraviť i zo sušeného mlieka. Uvarené a popučené zemiaky zmiešame so sušeným mliekom, zalejeme horúcou vodou a dobre premiešame s kúskom masla.
Keď nám zostanú varené zemiaky – dáme ich prepiecť do rúry, potom budú znovu čerstvé a chrumkavé.
Chrumkavé zemiakové placky – dosiahneme, ak do cesta pridáme pred smažením trocha strúhanky. Na kilogram zemiakov potrebujeme zhruba 3 polievkové lyžice strúhanky.
Kapusta so zemiakom – biela kapusta pri dusení bude mäkšia a zároveň hustejšia, ak k nej pridáte väčší surový zemiak.
Kyslá kapusta – získa jemnú ovocnú arómu, ak ju uvaríme s trochou jablkovej šťavy.
Fazuľa – pri jej príprave pridajte do hrnca bylinné korenie podporujúce trávenie. Výborne pôsobí napríklad saturejka, koriander, bazalka, rasca alebo majorán. Zabránite tým nepríjemnému pocitu z nadúvania.
Suchú fazuľu – uvaríte rýchlejšie, ak soľ pridáte až po jej uvarení.
Do fazule – sa nedostane hmyz, keď medzi ňu primiešame bobkový list. Na kilo fazule potrebujeme 4-5 kusov. Má to účinok aj pri sušených hubách.
Ak viečko na kompóte – nejde otvoriť, pohár položte hore dnom do horúcej vody. O niekoľko minút sa vrchnák uvoľní a dá sa otvoriť.
Huby – ak už stratili svoj lákavý vzhľad a vôňu, nemusíte ich vyhodiť. Na noc ich ponorte do slanej vody v pomere 1:1 a potom opláchnite v čistej vode.
Mrkva – keď mladú mrkvu krátko oparíte vrelou vodou, šupku z nej stiahnete ľahšie a nemusíte ju škrabať.
Cibuľu – nesmieme krájať príliš nadrobno, lebo by zhorkla. Je dobré, ak ju pred smažením poprášime múkou.
Korenie do marinád – na naloženie 1 kg mäsa by malo obsahovať: 1 bobkový list, 5 ks čierneho korenia, 3 ks nového korenia, 1 cibuľu, 200 g koreňovej zeleniny. K zverine pridávame 2 – 3 ks jalovca.
Presolené jedlo – zmiešame rovnaké množstvo jablčného octu a cukru a túto zmes pridávame po lyžičkách do jedla tak dlho, až sa chuť prebytočnej soli neutralizuje.
Olej na fritovanie – ak do oleja určeného na fritovanie pridáme lyžicu octu, pripravované pokrmy nenasiaknu toľko tuku.
tutiola
20.04.09,18:48
Vyprážané rezne,karfiol po vybratí z oleja ponorím na chvíľu do vriacej vody tuk sa opláchne a takto pripravený pokrm je lahko stráviteľný dokonca ho vraj môžu a tí čo majú dietu. Raz bola na návšteve dcéry jej kamarátka z Prahy a na druhý deň ráno sa jej pýta "ako si delala ty řízky ja som sa neposr..."::D:D:D
Včera so odskúšala rezne po vypražení rovno z panvice do horúcej vody. Boli výborné, strúhanka nebola taká ostrá a nepotrebovala som Pancreolan. Ďakujem.
alla66
20.04.09,22:58
Rady do domácnosti .

Pevne držiacu skrutku ľahko uvoľníte, keď na ňu nakvapkáte trocha peroxidu vodíka, alebo ak pred skrutkovaním čo najviac nahrejete hranu skrutkovača.

Do tvrdého dreva zatlčiete klinec ľahšie, keď ich vopred namočíte do oleja, mydla alebo vosku. Ak klinec zatĺkate do tej istej dierky, kde bol predošlý, lepšie drží, ak dierku zaplníte vatou namočenou do sadry alebo zátkou z vlhkého novinového papiera.

Nepríjemný zápach čerstvej farby počas maľovky bytu cez noc zmizne, keď v miestnosti rozostavíte nádoby so soľou, slanou vodou alebo rozkrojenými cibuľami.

Keď chcete odstrániť zlý vzduch v miestnosti, môžete v popolníku zabaliť bobkový list. Potuchnutý vzduch v skrini zmizne od zrniek kávy, alebo ak do skrine položíte pomaranč s napichanými klinčekmi.

Zápach tabakového dymu pominie, ak v izbe umiestnite misku s octom.

Zápachu na toalete sa dômyselne zbavíte, keď škrknete zápalkou. Plameň totiž doslova spáli nepríjemné plyny.

Nepríjemnému zápachu, ktorý sa šíri z umývačky riadu, sa dá zabrániť. Ak ju nepoužívate každý deň, nasypte na jej dno niekoľko lyžičiek sódy bikarbóny.

Aby bola vo vašom byte jemná vôňa a vyššie vlhkosť, dajte do vody klinčeky a preveďte do varu. Môžete tiež na panvici zohriať hnedý cukor so škoricou. Kuchyňa bude voňať akoby ste celý deň piekli. Vzduch sa osvieži aj keď necháte variť pár plátkov citróna.

Ak chcete, aby viečko pri zaváraní držalo a neprepustilo vzduch na 100 % okraj pohára potrite bielkom z vajíčka.

Vrchnáky zaváracích pohárov ľahko odkrútite, ak poháre ponoríte do teplej vody hore dnom.

Ak potrebujete naliať horúcu tekutinu do pohárov, položte ich na mokrú utierku.

Ak sa vám nedá cesto dobre vyváľať, vložte ho medzi dve fólie, rozvaľkajte, fólie odstráňte a cesto položte na plech.

Nádoby a kuchynský riad, ktorý používate pri práci s akýmkoľvek cestom, kde je základom múka, umývajte najskôr studenou a potom teplou vodou.

Varešky na varenie budú opäť biele, ak ich na noc ponoríte do roztoku sódy bikarbóny.

Drevená doštička na krájanie mäsa alebo cibule bude ako nová, ak ju na tri hodiny namočíte do octovej vody.

Na čistenie zrkadla či okna je veľmi dobrá horúca voda. Prípadne zrkadlo potrite rozrezaným zemiakom, opláchnite čistou vodou a vyleštite novinovým papierom.

Vodou z varených zemiakov sa dá vyčistiť linoleum, tak dobre, že vyzerá ako nové. Čierne pruhy od gumových podrážok možno ňou vyčistiť handričkou namočenou v liehu.

Dlaždice sa opäť rozžiaria, keď ich dôkladne poutierate novinovým papierom napusteným čpavkom.

Mastné kachličky v kúpeľni alebo v kuchyni budú opäť lesklé, ak ich natrieme voskom na dlážku a zľahka vyleštíme

Hladké leštené plochy ľahko očistíme zmesou dvoch rovnakých dielov olivového oleja a liehu

Znečistené ryhy na varnej doske vyčistíte tak, že dosku trocha zohrejete, nasypete na ňu prášok do pečiva a potom poutierate handričkou na riad. Škvrny na varných platniach zmiznú, keď na ne nasypete soľ, a dôkladne och vyčistíte navlhčenou kefkou. Potom opláchnite vodou a utrite dosucha.

Striekacie otvory na hlavici sprchy sa zanášajú po určitom čase vodným kameňom. Naplňte misu teplým octom alebo slanou vodou a hlavicu do nej vložte. Nechajte odležať, kým sa vodný kameň nerozpustí.

Drez z ušľachtilej ocele bude žiariť aj bez drahých čistiacich prostriedkov, keď ho potriete soľou s octom. Potom ho opláchnite vlažnou vodou.

Aby sa mydlo v domácnosti kompletne zužitkovalo, urobte zárez do špongie a mydlo tam zasuňte. Mydlovú špongiu potom oceníte pri kúpaní.

Sviečky nekvapkajú, keď ich ponoríme na hodinu do slanej vody a potom dobre osušíme

Vosk zo sviečky na drevenom nábytku sa dá zmäkčiť sušičom vlasov a odstrániť kuchynskou utierkou - potom miesto utrite octovou vodou.

Ryhy na nábytku z orechového dreva sa dajú odstrániť rozpoleným jadrom orecha

Prútené pletivo stoličiek môže časom stratiť pružnosť. Vtedy pomôže, keď napustíte pletivo horúcou vodou a necháte ho pomaly uschnúť.

Aby sa drevené šuplíky lepšie zasúvali, namažte okraje mydlom.

Ak máte v kuchyni hrdzu tak zmiešajte citrónovú šťavu so soľou a zmesou potrite hrdzavé miesto, prípadne škvrny na bielizni.

Odolné škvrny zmiznú, ak ich potriete penou na holenie. Penu nechajte chvíľu pôsobiť, potom ju zotrite handrou a čistou handrou.

Pri mastných a olejových škvrnách pomôže zasa zemiaková múčka alebo pšeničná múka.

Ak pri žehlení objavíte na bielizni mastný fľak, ktorý sa vám nepodarilo vyprať, posypte ho detským zásypom a cez handru prežehlite.

Bielizeň zostane nádherne biela, keď spolu s ňou vyperiete ľanové vrecúško plné vajcových škrupín.

Hodvábne kravaty nemusíte ihneď nosiť do chemickej čistiarne. Najskôr môžete vyskúšať účinok zemiakov. Tie nastrúhajte a vytlačte z nich šťavu cez handričku. Šťavu dajte do vody a kravatu v nej vyperte. Napokon vypláchajte.

Farebné výšivky budú opäť krásne, keď ich najskôr namočíte do cmaru a potom vyperiete.

Čipky posypte magnéziom, ktoré necháte niekoľko dní vsiaknuť a potom vyprášte.

Zamatu vráti lesk, ak ho jemne ošetríte kefou s troškou soli.

Záclony zažltnuté od cigaretového plynu budú opäť čisté, ak ich namočíte do slanej vody.

Žmolky z poťahov odstránite jelenicou na okná namočenou v octe, ktorou plochy zľahka pretriete.

Filcový klobúk, ktorý stratil tvar, podržte nad vodnou parou a potom ho opäť upravte na žiadaný tvar.

Ak máte premočené kožené čižmy, vložte do nich nadrobno nakrájané gaštany. Vyschnú tak rýchlejšie.

Páperové paplóny a vankúše vetrajte v prievane, a nie na priamom slnku, pretože perie vtedy vysychá, láme sa a tvorí sa prach.

–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––– ––––––––––––––––––––-

Zdravie

Proti bolestiam hlavy sa osvedčili ako účinné prostriedky éterického oleja. Buď medovkový alebo mätový olej. Niekoľko kvapiek vtieraných do spánkov, na čelo a šiju pôsobí často až zázračne. Pri bolestiach v zátylku pomáha cibuľový zábal. Jednu surovú cibuľu nakrájajte na plátky, položte ich na zátylok, pri kryte šatkou a spevnite šálom.

Ak vás trápi akné, vyskúšajte starý ale dobrý recept. Stačí narezať strúčik cesnaku a vytlačiť z neho šťavu, tou potrite postihnuté miesto, najlepšie už pri prvom náznaku akné.

Kto aj napriek varovania lekárov nedokáže prestať fajčiť, mal by si chrániť pľúca pre rakovinou. Lekári odporúčajú tomu, kto vyfajči viac ako dve cigarety denné, tri druhy vitamínov: Vitamín A - rajčiaky, špenát, žlté melóny. Vitamín E - avokádo, maliny, sója, olej, mrkvu.

Prerezávajú sa vášmu bábätku zúbky. Skúste masáž so zmesou šafranu a medu. Konček prsta namočte do zmesi a dieťaťu jemne masírujte ďasná 3 - krát denne.

Máte zlú náladu ? Pomôže vám škorica! Pomaly žujte chlieb posypaný škoricou. Dušu možno rozprúdiť aj použitím vody - umývaním nôh v studenej vode alebo striedavým polievaním nôh vodou.

Ak ste prechladli, do horúcej vody pridajte soľ a do roztoku ponorte nohy. Po čase ich utrite a potrite rozkrojením cesnakom. Vypite lipový čaj a ľahnite si do postele.

Ak máte nádchu, skúste si na vreckovku nakvapkať trocha eukalyptového oleja, a v pravidelných intervaloch inhalovať.

Proti čkaniu existuje niekoľko rád: 1) zadržte dych na 30 sekúnd, 2)pite ľadovú vodu alebo vodu s citrónom, alebo žujte klinček

Žihľava je mimoriadne bohatá na vitamíny A a C, železo a ďalšie látky. Môže zmierniť zápaly spojené s potravinovou alergiou.

Odolnosť organizmu oslabuje strava s vysokým obsahom tukov a bohatá na cukor.

Počas ochorenia treba jesť často, ale v menších dávkach.
Danetta
22.04.09,08:50
Sušenie petržlenovej vňaťky
vňaťku vložím do malej obálky, asi za hrsť, obálku v strede zalepím a vložím do chladničky. Tam uschne, zachová si farbu. Takto sa dá urobiť aj zelerová vňať.
Rada do domácnosti
- aby sa nešmýkali v rukách šampónové a sprchové tuby, nasadia sa na ne gumičky, podľa veľkosti tuby 2 alebo aj tri.Dá sa to použiť i pri tubách s avivážou.
- na radiátor sa dá použiť ako odparovač použitý obla z 500 ml Jari. Odstrihneme asi 5 cm hornej časti. Odlepíme nálepku /nápis/. Nahrejeme hrubšiu ihlu nad plynom a urobíme v strede na jednej strane dierku /na zavesenie/. Z drôtu alebo kanc.sponky urobíme háčik v tvare S a zavesíme. Vyzerá ako z keramiky.
- na čistenie umývadiel,vane apod. môžeme použiť ocot,jar a prášok do pečiva. Umývadlo polejeme octom,kvapkou jari a posypeme PDP/práš.do pečiva/.
- Na 2 l PET fľaši necháme uzáver, urobíme na ňom tenším klincom ľubovoľný počet dierok a toto dielo sa dá použiť na polievanie ak nie je poruke krhla.
katarina887
25.04.09,11:29
Polievky môžeme zahustiť krupicou, alebo prilejeme trochu maizeny rozmiešanej v studenej vode.
Chlieb zvláčnie a nevysychá, ak do obalu na chlieb pridáme rozkrojené jablko.
Keď polievku presolíme:
-povaríme v nej rozštvrtený zemiak,
-pridáme cestovinu,
-uvaríme trochu rovnakej polievky bez soli a zmiešame.
Mäsové polievky a polievky z kostí pekne zafarbí postrúhaná mrkva opražená na tuku.
Majorán pridávane až do hotových pokrmov, ktoré potom dlho nevaríme, pretože stráca vôňu a horkne.
Hustejšiu zápražku zalievame studenou vodou, aby nezhrčkavela.
Riedku horúcu zápražku pridávame do vriaceho jedla priamo.
Zelené vňate- petržlenovú, zelerovú, kôpor, pažítku, bazalku, rozmarín...- pridávame až do hotového pokrmu. Používame vždy čerstvé, nezvädnuté a sekáme ich tesne pred použitím. Sušené sa nehodia na ozdobu jedál.
Zemiaky na polievku dávame variť do vriacej vody.
Mletá paprika obsahuje farbivo, ktoré je nerozpustné vo vode, ale dobre sa rozpúšťa v tukoch. Preto papriku nepridávame do hotového jedla priamo, ale najskôr ju rozpustíme v troške horúceho tuku. Iba tak bude mať pokrm jasnočervenú farbu.
Strukoviny namáčame do studenej pitnej vody. Hrach a fazuľu namáčame obyčajne cez noc, šošovicu stačí namočiť len na niekoľko hodín. Namočené strukoviny dáme do chladu, pretože v teple by skysli. Vodu nesolíme, ani nepridávame sódu.
Listová zelenina (šalát, špenát, kel) je hodnotnejšia ako koreňová, lebo všetky jej druhy obsahujú viac vitamínov a minerálov.
calawen
25.04.09,12:41
Ja keď potrebujem niečo zahustiť, tak do toho postrúham zemiak... :rolleyes:
Meggi 1
26.04.09,19:52
Ja keď potrebujem niečo zahustiť, tak do toho postrúham zemiak... :rolleyes:
Ja zas, čo sa dá, zahusťujem ovsenými vločkami.
osky
11.05.09,12:15
flaky z ovocia,prip.zeleniny ako paradajky:

okamzite namocit do mlieka a nechat to tam v kupeli,kym flak celkom nezmizne.potom uz len klasicky vyprat v pracke ako inokedy.je jedno ci je to biele alebo farebne oblecenie alebo obrus a pod.
zmizne naozaj vsetko.
napadlo ma to lebo pred vcerom som si okvackala oranzove tricko cucoriedkovym kompotom:mee: a dodnes som to mocila v mlieku.momentalne sa uz tricko susi na balkone a po flaku ako slon niet oni stopy:):);).

funguje to aj pri cervenom vine,ale flaky od cerveneho vina zidu aj vtedy,ak okamzite flak husto posypete solou.nechat zasypane a po vyblednuti/nechat aj par dni/ normalne vyprat.


ma niekto radu ako odstranim flaky od travy z rifiel?podarilo sa mi spadnut-kolena su zelene:eek:
hanelie
11.05.09,13:09
Bielizeň zostane nádherne biela, keď spolu s ňou vyperiete ľanové vrecúško plné vajcových škrupín.
skúšal už niekto tento "recept" na biele prádlo?
katarina887
30.05.09,08:28
Čím treba potrieť zips aby sa ľahšie zipsoval? Marí sa mi, že mydlom alebo voskom...:confused:
vasulka
30.05.09,09:21
Umývanie bieleho: plast.stoličky, chladnička, umývačka, plast.okenné rámy atd. . Vlhká špongia položená do tanierku zo sódou bikarbonou. Poutierať a utrieť švédskou utierkou namočenou v čisté vode. Vyzkúšajte!!!:)V.
katarina887
30.05.09,09:24
Čím treba potrieť zips aby sa ľahšie zipsoval? Marí sa mi, že mydlom alebo voskom...:confused:
Ďakujem za súhlasy...takže čím to mám potrieť, keďže si nie som istá či mydlom alebo voskom?
alla66
30.05.09,09:27
to máš jedno....účinok je rovnaký :)
vasulka
30.05.09,09:28
Ďakujem za súhlasy...takže čím to mám potrieť, keďže si nie som istá či mydlom alebo voskom?
Já zipsy potieram obyčejnou bielou voskovou sviečkou. Funguje to.
Peterika
30.05.09,17:21
Krajčírky potierajú mydlom ale i vosková sviečka je dobrá. Len pozor na látku, až ju nepotrieš tiež. Sviečka sa zle čistí.
katarina887
30.05.09,18:15
Ďakujem vám dámy za radu ;)
alla66
07.06.09,08:43
Čistenie škvŕn

Čerstvé škvrny od krvi prepláchnite ihneď v studenej vode. Do vody môžete pridať soľ. Staré vyprať v studenej mydlovej vode.
Červené víno – čerstvý fľak posypte silnou vrstvou soli, po vsiaknutí soľ odstráňte a vyperte. Alebo škvrnu pokvapkajte citrónovou šťavou, navlhčite a vyperte.
Glej a lepidlo – nechajte namočené v teplej vode a dočistite teplým octom.
Horčica – na fľak položte na cca 15 minút surovú očistenú cibuľu alebo vyperte v octovej vode.
Hrdza – naneste citrónovú šťavu a soľ a dajte na slnko; po hodine vyperte. Alebo pokvapkajte citrónovou šťavou a fľak umiestnite do pary nad hrniec s horúcou vodou a potom vyperte. Alebo vydrhnite horúcou citrónovou šťavou.
Káva a kakao – škvrnu namáčajte striedavo do horúcej a studenej vody, kým fľak nezmizne. Alebo natrite vlhkým jadrovým mydlom, namočte do horúcej vody a vyperte. Pri syntetických látkach použite roztok 1 polievkovej lyžice alkoholu a 1l vody, ktorým škvrnu vydrhnite a vypláchajte v studenej vode.
Krém na topánky – vydrhnite vysoko percentným alkoholom.
Make-up – vyperte v mydlovej vode.
Mastné škvrny sa najlepšie čistia za sucha benzínom alebo perchlóretylénom.
Na prilepenú žuvačku najlepšie účinkuje vrecúško ľadu. Nechajte ho pôsobiť, kým žuvačka nestuhne. Potom ju jednoducho odlúpnite.
Na škvrny od rúžu účinkuje benzínový čistič.
Ovocie - vyperte mydlom. Bielu bielizeň pokvapkajte citrónovou šťavou a vyperte v horúcej vode. Citlivé tkaniny vyperte v studenej vode s jemným pracím prostriedkom a octom.
Pečiatkovacia farba – ošetrite citrónovou šťavou.
Pero a fixka – ošetrite handričkou namočenou v citrónovej šťave alebo 90% alkohole. Uvoľnenú rozpustenú farbu vysávajte papierovým obrúskom.
Plesne – zvlhčite, pokvapkajte citrónovou šťavou, posypte soľou a nechajte vyschnúť na slnku. Zažltnutú, plesnivú látku namočte na niekoľko hodín do kyslého mlieka, potom vyperte.
Pot – namočte do octovej vody a vyperte.
Prepotené goliere plášťov vytrite handričkou namočenou v liehu.
Rozliate červené víno na koberci najjednoduchšie vyčistíte, keď na škvrnu čo najrýchlejšie nalejete víno biele. Zmes vín dokonale vysajte. Potom aplikujte kobercový šampón s teplou vodou a postup opakujte, kým škvrna nezmizne.
Rúž – navlhčite čistým alkoholom a vydrhnite.
Staršie škvrny od červeného vína skúste namočiť do vriaceho mlieka a potom prepláchnite.
Škvrny od atramentu, ešte čerstvé, posypte soľou alebo práškovou kyselinou citrónovou a po chvíli ich vyperte. Atramentové škvrny odstránime aj tak, že postihnuté miesto namočíme na noc do mlieka. Potom vyperieme najskôr v studenej a potom teplej vode.
Škvrny od čučoriedok prepláchnite peroxidom vodíka..
Škvrny od hrdze pokvapkajte citrónovou šťavou a dobre navlhčite vodou, prípadne naparujte nad vriacou vodou.
Škvrny od ovocia na bielizni veľmi jednoducho odstránite tak, že zašpinený kus bielizne namočíte do studeného mlieka, ktoré však nesmie byť prevarené. Látku nechajte odstáť v mlieku, neskôr vyperte a škvrna zmizne. Čerstvé škvrny od ovocia pokvapkajte citrónom alebo ich namočte do mlieka a potom preperte. Staršie škvrny od ovocia vyčistite teplou vodou s kyselinou citrónovou.
Špenát a trávu vyčistí perchlóretylén a lieh.Špenát – vydrhnite surovým zemiakom, potom vyperte v mydlovom lúhu a vypláchajte. Trávu – vyperte v mazľavom mydle. Staré fľaky pokvapkajte citrónovou šťavou a vyperte vo vlažnej vode.
Tuk – vyperte v horúcej mydlovej vode. Čerstvé fľaky posypte múkou, strúhanou krajčírskou kriedou alebo zemiakovým škrobom a nechajte niekoľko hodín pôsobiť. Potom látku vykefujte.
Vajce – vyperte v studenej vode.
Živica a vosk – na fľak dajte odspodu i zhora pijavý papier a žehlite, kým sa vosk či živica nevpije. Vosk najprv odlúpnite, látku vložte medzi pijavé papiere a prežehlite. Papiere meňte podľa potreby a postup opakujte, kým škvrna nezmizne. Potom dočistite benzínom alebo perchlóretylénom.
alla66
10.06.09,21:37
Fazuľa
Horúca fazuľa vo vrecúšku sa prikladá na boľavý chrbát alebo lakeť.

Francovka – Alpa
Čistí chrómové batérie, zrkadlo, atramentové škvrny, fixky.
Čistí telefón, žalúzie, počítač
½ šálky francovky a l l. vody – umyť okná na aute, vyleštiť novinami – nezamrznú.
Golier na košeli pred nosením potrieť alpou – nešpiní sa.
Kvapnúť na kliešťa.
Naniesť trochu do topánky keď tlačí.

Gáza
Čerstvé bylinky sa sušia v gáze.

Glycerín
Asfalt a horčicu čistí glycerín.

Horčica
Do kúpeľa pridať niekoľko lyžíc horčice na stuhnuté svaly alebo potrieť plnotučnou horčicou boľavé miesta. (aj na bolesť v hrudníku). Odstraňuje pach z fliaš.

Horká soľ
Odpudzuje slizké slimáky v záhrade. Je to výborné hnojivo na paradajky a izbové rastliny. Oživí kachličky 1:1 s vodou.

Igelitové tašky
Natiahneme na spätné zrkadlá keď mrzne.
Maliarska štetka nestvrdne.

Jedlá sóda
Zmäkčí mäso naložené v chladničke.
Pridať do fazule keď sa varí štipku – proti prdkaniu.
Trošku dať do paradajkovej omáčky – proti kyseline.
Na 3 vajcia pol lyžičky do omelety.
Náhrada droždia.
Odstráni pach z rýb na rukách. Na upchatú výlevku stačí 1 šálka jednej sódy, potom šálka horúceho octu a liter vriacej vody.
Do jari pridať 2 lyžice jedlej sódy.
Odstraňuje pach z umývačky riadu. (medzi 2 cyklami posypať dno)
Čistí kuchynskú dosku aj chladničku a mikrovlnku.
Z porcelánu odstraňuje škvrny od kávy a čaju, čistí termosku, špongie a utierky na riad. (do ½ l vody 2 lyžice sódy a niekoľko kvapiek jari)
Čistí prihorené hrnce (5 lyžíc vo vode povariť a odstáť).Nasypať trochu sódy na zakvackaný šporák. Sódou posypať koberec , nechať 15´ a povysávať.
Odstráni zatuchnutý vzduch – do ponožky 3-4 lyžice sódy zavesiť.
Leští strieborné a zlaté šperky. (nie perly)
Čistí očadené tehly z kozuba.
Do misky dať 1:1 jedlú sódu a soľ do kúpeľa a dať na nádržku WC.
Raz za mesiac dať do nádržky pol balíčka jedlej sódy a ráno spláchnuť.
Čistí mramor.
Trochu sódy do studenej vody – zmierňuje bolesť pri popáleninách aj žihľave aj včelie žihadlo.
Vmasírovať do vlasov za hrsť sódy proti lupinám.
Ako ústna voda je výborná na afty.
Do sódového roztoku raz za týždeň ponoriť na noc zubné kefky.
Proti poteniu – do zásypu pridať asi lyžičku sódy a naniesť pod pazuchy.
4 lyžice jedlej sódy na liter teplej vody – kúpeľ na nohy.
Do starých ponožiek dve lyžice sódy a do topánok na noc – nepáchnu.
½ šálky jedlej sódy pridanej do pracieho prášku vybieli bielizeň.
Mnohé škvrny zmiznú keď na ne dáme 4 lyžice sódy a ¼ šálky teplej vody.
Perie plesnivé sprchové závesy.
Odmrazuje chodníky
Likviduje burinu medzi prasklinami v chodníkoch.
Udržiava zásaditú vodu v bazéne.
Čistí záhradný gril.

Jogurt
Výborná pleťová maska.
Úľava pri slnečných spáleninách.

Kávová usadenina
Odstraňuje zápach z*mrazničky
Vlhkú nasypať do kozuba – nebude sa prášiť.
Výborné hnojivo na ruže.

Kečup
Leští matné striebro

Kocky ľadu
Jamky na koberci sa vyrovnajú keď do nich dáme kocku ľadu.
Kocka ľadu odstráni žuvačku na nohaviciach.
Keď sa zrazí omáčka pridať kocku ľadu a*zamiešať
Dá sa priložiť na popálené miesto alebo potrieť prst keď vyberáme triesku

Korekčný lak
Zakryje drobné škrabance na spotrebičoch, na strope a stenách, odreté biele topánky

Korenie
Čierne korenie zmiešať s múkou a rozhodiť okolo mladých rastlín proti škodcom
Kajenské korenie do mraveniska, alebo bobkový list
Šalvia – 2 lístky nasypať do topánok - proti zápachu.
Stuchnuté fľaše – do litra vody 1 lyžičku mletej horčice.
Keď bolí zub – klinčekový olej

Krieda
Odradí mravce a slimáky. Nastrúhaná čistí mramor.
Votrieť do mastného oblečenia pred praním alebo špinavého goliera
10 ks kriedy zavesiť vo vlhkej komore. Po mesiaci vymeniť
Zabráni hrdzaveniu náradia

Lepiaca páska
prelepiť okraje plechovky s farbou. Nezatečie.
Kukuričný škrob
1:1 so sadrou nasypať do škár odkiaľ vyliezajú šváby
Zamaskuje spálený fľak na šatách
Nasypať škrob na handru a vydrhnúť mastný fľak na stene.
Krv z látky sa dá odstrániť pomocou pasty zo škrobu a vody.
Odstráni z koberca atrament. (mlieko + škrob)
Pred vysávaním posypať koberec na pol hodinu – bude voňať
Strieborný riad sa bude lesknúť – škrob + voda.

Lak na nechty
Skrutky v kúpeľni natrieť bezfarebným lakom a nezhrdzavejú.
Bižutériu zospodu natrieť – nebude špiniť.
Zatrieť topánky zozadu a nebudú odreté päty vodičov.
Potreté bradavice do týždňa zmiznú.
Drobné zárezy na dreve zaliať lakom.
Upevnia odpadnuté ozdobné kamene na šperkoch.
Ochrana karosérie pred hrdzou.
Zatrieť triesky na drevenom ramienku.

Lak na vlasy
Ničí muchy, osy.
Rúž na košeli postriekať lakom – zmizne
Zabráni vysychaniu ihličia.
Čisté záclony nastriekať lakom – budú ako nové.

Lepiaca páska
Dá sa ňou pozbierať rozbité sklo.
Čistí pilník. Pridrží zips pred šitím.
Rúž z oblečenia prelepiť páskou a strhnúť.
Na stenu prilepiť pásku a až potom nabíjať klinec.

Limonáda
2 litrovú kolu naliať do výlevky na noc a začne odtekať. ¼ litra limonády naliať do WC a nechať pôsobiť.
Ľubovoľnou limonádou natrieť hrdzavé skrutky.
¼ litra limonády naliať do WC a nechať pôsobiť.
Plechovku koly naliať na kuracie stehno a bude šťavnaté.
Odstráni žuvačku z vlasov.

Magnetky
Na noc dať na zámky auta – nezmrznú.

Majonéza
Výborný vlasový kondicionér. Aj maska na tvár.
Odstráni odumretú kožu z lakťov a chodidiel.
Liek na slnečné spáleniny.
Natrieť na listy izbových kvetín – budú sa lesknúť.
Odstránia reklamné nálepky na aute.
Odstráni asfaltové škvrny a živicu.
Posilňujú nechty.

Maslo
Syr potrieť maslom – nesplesnivie.
Odstráni pach po rybách z rúk.
10 minútový zábal na nohy a na to uterák namočený v horúcej vode.
Odstráni z pokožky živicu.
Vráti lesk suchým vlasom a pomôže ak sa minula pena na holenie.

Mlieko
Ponoriť rybu pred prípravou.
Strieborné predmety možno vyčistiť kyslým mliekom.
Možno pridať do kúpeľa.
Vyčistí lakovanú kožu
Škvrna z atramentu zmizne ak oblečenie na noc ponoríme do mlieka.

Mydlo
Prejsť po zaseknutom zipse.
Tesné zásuvky sa uvoľnia.
Namydliť skrutky a listy pílky – pôjdu do dreva ľahšie.
Do sieťky dať kúsok mydla a zavesiť v aute.

Noviny
Obaliť nimi kohútiky proti mrazu.
Každú nedozretú paradajku dať do novín a na tmavé miesto – dozreje
Navlhčené dať na okno, ktoré maľujeme.

Ocot
Počítač a myš môžeme umývať octom rozriedeným s vodou. (vypnúť)
Aj žalúzie.
Odtok – ocot a jedlá sóda čistí a odstraňuje zápach. Lievikom nasypeme do odtoku pol šálky sódy a potom šálku octu. Keď prestane peniť, prepláchneme horúcou vodou a po 5 min. prepláchnuť studenou vodou.
Ak odtok zle odteká pol šálky soli a 2 šálky vriaceho octu + potom voda.
Biely vínny ocot odstraňuje plesne.
Cenovky a etikety odstránime octom.
Chrómové armatúry postriekame octom a vyleštíme handričkou. Aj rodinné striebro.
Pozor – ocot nepoužívame na perly
Škvrny z koberca – 2 lyžice soli v pol šálke bieleho octu. alebo l lyžica octu a l lyžica kukuričného škrobu.
drevené obloženie – pol litra teplej vody, 4 lyžice bieleho alebo jablčného octu a 2 lyžice olivového oleja. Votrieť a preleštiť.
Očistí stierače aj nálepky z auta.
3 diely octu a l diel vody natrieť na okno proti námraze.
Čistí chladničku a*odstraňuje zápach
Do mikrovlnky l šálka vody a štvrť šálky octu – variť 5´. Keď vychladne, namočiť tam špongiu a umyť.
Mastné škvrny na sporáku a obkladačkách umyť neriedeným octom. Potom pretrieť čistou vodou.
3 lyžice octu dať do prípravku na umývanie riadu.
Do panvice dať 2 šálky octu a 10´ povariť. Nebude pripekať.
Odstráni mastnotu na variči a v rúre.
Očistí otvárače na konzervy a škvrny na riade – aj sklenenom. Aj termosku.
Do nádoby dať 1 ½ šálky jablčného octu a niekoľko kvapiek jari a dať do špajze. - mole sa utopia.
Pár kvapiek dať do vody, v ktorej sa varia vajcia.
Krásne vlasy – 1 lyžička jablčného octu, 2 lyžice olivového oleja a 3 bielka – 30´ na hlave a potom umyť šampónom.
Škvrny z ovocia zmiznú z rúk po umytí octom.
Preč s lupinami – 2 šálky jablčného octu a 2 šálky studenej vody opláchnuť po šampóne.
Do vane pridať 2 šálky jablčného octu – proti boľavým svalom a únave.
Pôsobí proti modrinám.
Ráno sa umyť pod pazuchami octom a nechať uschnúť.
Lieči kurie oká a mozole.
Aj plesne na nohách. (Chlieb ponoriť do octu a na nohu ako obklad.
Kloktadlo – 1 pohár teplej vody, 1 lyžica jablčného octu a l lyžička soli.
3 x denne potrieť herpes bielym octom.
Pleťové tonikum – ¼ šálky jablčného octu a ¼ šálky vody – na tvár a uschnúť.
Neriedený jablčný ocot dať na starecké škvrny 10´ - zosvetlia
Ak nechty pred lakovaním potrieme octom, vydrží lak dlhšie.
Potrieť včelie bodnutie.
Odstráni plesne zo sprchovacieho závesu. Ocot a jedlá sóda vyčistia vodný kameň z vane a kachličiek.
Na koľajničky v sprche nalejeme trochu octu a kefkou vydrhneme. Vyčistí aj škáry medzi kachličkami a chrómové kohútiky, zrkadlá a kľučky.
Sprchovú hlavicu ponoriť na 10 ´ do vody s octom.
2 šálky octu naliať do záchodu na noc.
Pleseň odstránime roztokom z 3 lyžíc bieleho octu, l lyžičky bóraxu a 2 šálok horúcej vody. Nastriekať na steny, obklady a pod.
Jediná šálka bieleho octu do posledného plákania:- bielizeň bude biela, ustáli farebné oblečenie, zbaví statickej elektriny, bude mäkká a voňavá a zabije baktérie
Keď farbí šatstvo namodro, alebo nazeleno – pred 1. praním na 10´ do neriedeného bieleho octu.
Bieli ponožky a odstraňuje žltý nádych
Pripálenú škvrnu od žehličky pretrieť octom
Pokrčené oblečenie dať na vešiak a postriekať 1 diel octu a 3 diely vody.
Jablčný ocot nepoužívať na pranie!!!
Neriedený biely ocot odstráni škvrny po krvi, koly, farby na vlasy, kečupu a červeného vína, škvrny od potu, dezodorantu, kávy
Odstraňuje pleseň
Treba ním postriekať mravenisko
Roztokom vody a octu utierame podlahu
Odmastí radiátory, vetráky
Nastriekať na staré tapety- pôjdu ľahšie dolu.
Sadra pomalšie stuhne keď pridáme niekoľko kvapiek bieleho octu.
Skrutky a matice – pridať trochu octu ak sú hrdzavé

Odlakovač
použiť ak sme sa prilepili o sekundové lepidlo
Odstráni nálepky zo skla
Čistí počítačovú klávesnicu
Riedi korekčnú farbu

Okena
Odstráni vriedok na tvári.
Prvá pomoc pri pichnutí včelou.
Čistí zlaté a strieborné retiazky – pozor na kamene ako perly.
Odstráni škvrny od krvi.

Olivový olej
2 diely olivového oleja a 1 diel citrónovej šťavy, alebo bieleho octu nastriekať na nábytok – leštidlo
Čistenie akné: pasta zo 4 lyžíc soli a 2 lyžice olivového oleja, pôsobiť jednu až dve minúty na tvári, potom umyť vodou a mydlom. Prvý týždeň každý deň potom už len 2-3 x. Soľ vyčistí póry a olej pleť vyživí.

Ovsené vločky
Úľava pri kiahňach
1 šálka ovsených vločiek a voňavý olej rozmixovať, vložiť do vrecúška z*textilu a zavesiť pod kohútik s tečúcou vodou – výborný relax a nakoniec sa vrecúškom vydrhnúť.

Papierové utierky
Zeleninu do chladničky uložiť na papierové utierky
Do vrecka s chlebom pridať papierovú utierku pred zamrazením.
Paradajková šťava
Odstráni nepríjemný zápach z plastových nádob aj z chladničky

Pena na holenie
Nastriekať na vŕzgajúce dvere
Nastriekať na škvrnu na koberci
Zrkadlo sa nezarosí ak ho pred sprchovaním potrieme penou

Peroxid vodíka
1 lyžička peroxidu a negelovú zubnú pastu – votrieť na škvrny neznámeho pôvodu a potom vypláchať
Odstráni škvrny od plesne v kúpeľni aj stopy po tráve
Odstráni baktérie z kuchynskej dosky.
Odstráni škvrny od vína a krvi.

Pivo
Čistí zlato bez drahých kameňov
Čistí drevený nábytok a fľaky od kávy.
Tvrdé mäso naložiť do piva
Pri dusení a*pečení mäso a*hydinu podlievať pivom

Polystyrén
Ochránia rastlinu pred mrazom
Polystyrénové tácky sa dajú použiť na vložky do topánok

Pomaranče
Sušenými šupkami možno zapaľovať oheň
Varené vo vode rozvoňajú byt

Popol
Z dreva je zdroj živín pre rastliny
Odstráni kruhy po pohároch na drevenom nábytku (z cigariet)
Čistí dvierka na kozube (zmiešaný s vodou)

Rastlinný olej
Prst s trieskou strčiť do rastlinného oleja – pôjde vytiahnuť
Potrieť chodidlá a obuť si ponožky – ráno budú mäkké
Potrieť nálepku na pohári – ostane bez lepidla

Soľ
Čistí akváriá - do l l vody a lyžičky nejódovanej soli môžeme dať na 15´ rybičky – zbavia sa parazitov
Nová metla vydrží dlhšie keď sa ponorí na 20´ do horúcej slanej vody.
Mastné škvrny z koberca – soľ zmiešať s alpou v pomere 1:4 a*votrieť
Do zaváracieho pohára striedavo vrstvu ružových listov a soli – osviežovač
Špongiu namočiť do soli na noc – ¼ šálky soli na liter vody – nebude páchnuť
Usadeniny vo váze odstráni
Umelé kvety vyčistiť - do papierového vrecka so soľou a*potriasť
Okná natrieť špongiou namočenou v slanej vode – nezamrznú
Trochu soli nasypať do zapáchajúcich tenisiek
Keď sa pripáli mlieko – nasypať do hrnca soľ
Dosku polepenú od cesta posypať soľou a zotrieť hubkou.
Nakrájané ovocie na chvíľu ponoriť do mierne slanej vody – nezhnedne
Tuhá šľahačka a bielka - so štipkou soli sa dajú lepšie vyšľahať
Do vody v ktorej varíme vajcia pridať trochu soli – dajú sa ľahšie ošúpať
Na škvrnu od tatárskej nasypeme soľ – pohltí mastnotu
Škvrny od potu – v litri horúcej vody rozpustíme 4 lyžice soli a vydrhnúť.
Syr namočíme do obrúska namočeného v slanej vode a*vložíme do chladničky.
Pripálenú žehličku – na dosku položiť noviny, nasypať kuchynskú soľ a opatrne prejsť horúcou žehličkou – zmiznú nerovnosti
Nové uteráky nepustia farbu ak pri prvých 2-3 praniach dáme do pračky šálku soli.
Keď posolíme slimákov v záhrade – uhynú
Soľ si nasypeme na suché vlasy, vymasírujeme a zbavíme sa lupín.
V pol šálke vody rozmiešame lyžičku soli a lyžičku jedlej sódy – vykloktať – výborná ústna voda.

Šampón
Trochu šampónu oživí kožené topánky a*kabelky
Večer si natrieť nohy šampónom a dať na ne ponožky – budú hladké
Kvapnúť na skrutku, ktorá sa nedá otvoriť.
Na náplasť dať šampón, nechať preniknúť a až potom strhnúť
Je výborný prípravok na pranie jemnej bielizne

Špongia
Zelenina nebude hniť keď nádoby v*chladničke vložíme suchú špongiu

Šumivé tabletky
2 ks vyčistia vázu od špiny,
asi 6 tabletiek umyje riad z varného skla, vyčistia toaletu aj upchaný odpad

Ústna voda
Vyčistí obrazovku
Má sťahovací účinok pri čistení pleti.
Prípravok proti plesni na nohách
Odstráni lupiny.
Pridať do prania pri praní ponožiek
Dezinfikuje rany.
Odstráni pach v*podpazuší

Vanilková esencia
Odstráni pach z chladničky a*mikrovlnky
Kvapnúť na žiarovku – príjemná vôňa
Ošetrí popáleniny

Zemiaky
Plátky surových zemiakov odstránia opuchy na očiach
Dať do presolenej polievky
Do zemiaka urobiť dierku a zasunúť výhonok muškátu a potom zasadiť do zeme


Zubná pasta
Vybieli gumené časti tenisiek – natrieť zubnou kefkou a*vydrhnúť
Vyčistí žehličku aj prsteň zo vzácnym kameňom.
Negélovou zubnou pastou natrieme zrkadlo a vytrieme dosucha – nezahmlí sa
Odstráni hnisavú vyrážku
Zbaví škvŕn na košeli od rúžu a atramentu
Odstráni škvrny na nábytku po pohároch
zuwo111
09.07.09,22:39
alla66 si borec :D:D:D klobúk dolu
alla66
09.07.09,22:45
alla66 si borec :D:D:D klobúk dolu
mimotemyPrečo?:D:D:D
Marína
10.07.09,11:50
mimotemyPrečo?:D:D:D
Alli, asi preto, že vieš dobre hľadať a kopčíť.;):)
maca.tt
10.07.09,16:10
Jedlú sodu pridávam na hrot noža ked smažím cibulu na perkelt,cibula sa roztrha a zároveň zahustí šťavu,len sa musí soda pridať hned na začiatku smaženia a pridať trocha vody.

Okena odstráni staré škvrny na koberci
alla66
10.07.09,16:20
Alli, asi preto, že vieš dobre hľadať a kopčíť.;):)
zlezaradilĎakujem za slovíčko " kopčiť ".:D V dnešnej dobe sa používa spamovať:---:):Dmimotemy
buchač
10.07.09,16:36
zlezaradilĎakujem za slovíčko " kopčiť ".:D V dnešnej dobe sa používa spamovať:---:):Dmimotemy

mimotemy....kto ako .....či ? .....

SPAM

http://sk.wikipedia.org/wiki/Spam
alla66
10.07.09,16:47
mimotemy....kto ako .....či ? .....

SPAM

http://sk.wikipedia.org/wiki/Spam

na iných fórach....Ak niekoho obťažuješ veľkoplošnými príspevkami, opakujúcimi..... zbytočným citovaním....je to považované za spamovanie :rolleyes:...dotyčnému sa mažú príspevky...mimotemy

Neber v zlom....Z určitého uhla pohľadu spamuješ aj TY :)
adelakle
14.07.09,16:01
Nevyhadzujem silonky, cistim nimi vodovodne baterie. Nie je potrebny ani ziaden cistiaci prostriedok, krasne sa lesknu.
JarkaL
14.07.09,16:49
Ja zo siloniek nastrihám prúžky, ktorými viažem kvety a paradajky k stĺpikom. Je to lepšie ako nejaký špagát. Silonky sa nezarezávajú do stonky a natiahnu sa podľa potreby.
JarkaL
14.07.09,17:17
[QUOTE=alla66;1068978]

[B]Limonáda
2 litrovú kolu naliať do výlevky na noc a začne odtekať. ¼ litra limonády naliať do WC a nechať pôsobiť.
Ľubovoľnou limonádou natrieť hrdzavé skrutky.
¼ litra limonády naliať do WC a nechať pôsobiť.


To je strašné, čo to urobí v našom žalúdku?mimotemy
Marína
14.07.09,22:13
[QUOTE=alla66;1068978]

[B]Limonáda
2 litrovú kolu naliať do výlevky na noc a začne odtekať. ¼ litra limonády naliať do WC a nechať pôsobiť.
Ľubovoľnou limonádou natrieť hrdzavé skrutky.
¼ litra limonády naliať do WC a nechať pôsobiť.


To je strašné, čo to urobí v našom žalúdku?mimotemy
http://www.porada.sk/635235-post9.html
http://www.porada.sk/t82788-ako-vycistit-biele-zlato.html
Jarka, dobre sa zabavíš pri http://www.porada.sk/t28724-mentos.html :D
Peterika
14.07.09,23:19
Na upchatý odtok / vane, umývadla/ :

1 krabičku jedlej sódy bicarbóny nasypeme do odtoku, zalejeme 1,5 - 2 dcl horúceho octu a necháme pôsobiť tak 15 - 30 min. Samozrejme nepúštame vodu. ;) Potom spláchneme aspoň 1l studenej vody.

Pozor ocot pri zohrievaní v mikrovlnke rýchlo vykypí - stačí len pár sekúnd.
Marína
15.07.09,05:53
Ja na odtoky používam hydroxid sodný. Kupujem vo farby-laky. Je to o tom istom, ako tie navoňané z reklám, len podstatne lacnejší.
bettylou
15.07.09,05:57
Dve kvapôčky oleja Ti iste nezamastia hadicu.
Je veľmi aromatický a predovšetkým ide o vôňu, ktorá vychádza z vysávača , pretože papierové sáčky sa nemenia po každom vysávaní. Špina sa bude vždy usádzať v hadici a po určitej dobe je vhodné ju prepláchnuť vodou od prachu a usadenín.

pravý aromatický olej sa vyparí bez stopy - neostávajú po ňom žiadne škvrny dokonca ani na textile.
treba dať pozor čo je pravý aromatický olej - prírodná silica, nie všelijaké naparfumované oleje s prídavkami.;)


to Mirrrka:
S centrálnym vysávačom to nebude fungovať - lebo vôňa bude vyfukovaná do exteriéru - to je princíp centrálnych vysávačov...
bettylou
15.07.09,07:27
V horúcich dňoch keď sa človek nemá kde ochladiť je dobré si obliecť tričko alebo košeľu namočenú vo vode a vyžmýkanú. Super chladí ale nie je zima..:cool:
najag
15.07.09,16:06
Acylpirín
- 2 acylp. rozdrviť k šampónu na vlasy a pôsobiť 2´ proti lupinám.
- Alebo 6 acylp. roztopiť v pohári vody a votrieť do vlasov na 10´ - pravá farba.
- 5 ac, a pol lyžičky citr. šťavy a pol lyžičky vody – pastu natrieť na päty, + teplý uterák + igel. taška aspoň 10´.
- Acylpirínová zálievka likviduje plesne v pôde.
najag
15.07.09,16:07
Alobal
-Ak chýba drôtenka, môže sa hrniec vydrhnúť aj pokrčeným alobalom.
Strihaním alobalu sa nabrúsia nožnice.
Do misky dáme alobal, l lyžicu nebielaceho prac. prášku (Tide) a to toho šperky na l min. Opláchnuť a budú čisté.
Pod posúvaný nábytok dať alobal matnou stranou dolu.
Pod látku na žehl. doske dať alobal – vyžehlí sa rýchlejšie. Keď žehličkou prejdeme po alobale, vyčistí sa – žehlička.
Prúžky alobalu v zemi odplaší hmyz a slimáky.
Zápalky pri stanovaní nenavlhnú keď ich zabalíme do alobalu.
Štetec nezaschne keď ho zabalíme do alobalu., alebo dáme do plechovky s vodou trochu aviváže.
najag
15.07.09,16:08
Aviváž
Natrieť ňou obrazovku, nebude sadať prach.
Strhávajú sa ňou staré tapety.
Do pripálených hrncov dať trochu vody a aviváže a l hod. odmočiť.
Dá sa použiť aj ako kondicionér na vlasy, rozmiešaný s vodou.
najag
15.07.09,16:09
Banán
Je 100 percentná pleťová maska
Dáva sa do pekáča aby zmäklo mäso.
Vnútornou stranou banánovej šupky pretrieme listy izbových kvetín.
Do hliny okolo ruží napadnutých voškami zakopeme suchú alebo nakrájanú banánovú šupu. Je to aj výborný kompost a hnojivo (šupy)
Šupkou sa leští striebro a koža, napr. sedacia súprava.
najag
15.07.09,16:11
Bórax
Čistí odtok a škvrny na kuchynskej výlevke.
V 3 šálkach vody rozpustiť 2 lyžičky bóraxu a krásne to umyje okná.
Odstraňuje pleseň z tkanín a pachu moču z matracov.
1 šálka bóraxu a 2 šálky kukuričnej múky na dno krabice a na to kvety bez stopky . Budú krásne usušené.
najag
15.07.09,16:12
Bórax nasypaný okolo základov domu nevpustí dnu mravce!
Odstraňuje baktérie v mise wc. (4 litre vody a pol šálky bóraxu)

Brikety z drevného uhlia
Niekoľko brikiet dať do plechovej škatule, do vrchnáka urobiť diery a dať do vlhkej miestnosti. Po mesiaci vymeniť.
Nasáva vlhkosť a nepríjemné pachy v kúpeľni.
Dávajú sa aj do knižnice
najag
15.07.09,16:13
Ceruzky
Postrúhané zvyšky ceruzky dať do vrecúška a do skrine proti moliam.
Tuhou prejsť po zipse.

Cibuľa
Potrie sa bodnutie včelou.
Zbaví nože hrdze.
Pohltí pach z farby po maľovaní.
najag
16.07.09,10:29
Citróny.
Kúsok citr. kôry proti zápachu v kozube.
Rozkrojený kúsok citrónu namočený v soli odstraňuje škvrny z mramoru.
Do vody pár kvapiek citr. šťavy- zvlhčovač vzduchu.
Citr. kôrou sa čistia chromové kohútiky. Dáva sa do chladničky aby nepáchla.
Lyžičku dať do ryže aby sa nezlepila. Odstráni zápach a dezinfikuje kuchynské dosky.
Plátky citrónu odplašia mravce.1 a pol hrnčeka vody s 3 lyžicami citr. šťavy necháme zohrievať na vysokom stupni v mikrovlnke. Potom ju ľahko umyjeme.
Bieli jemné materiály. (Namočiť do roztoku pol hod. pred praním)
Do prania dať jeden hrnček šťavy – bieli a vonia
Odstraňuje pehy a pečeňové škvrny.
Blonďavý preliv – ¼ hrnčeka citr. šťavy a ¾ hrn. vody. Naniesť na vlasy a nechať usušiť na slnku. (opakovať)To zároveň čistí a bieli nechty.
Čistí pleť a uhry. Takáto ústna voda ničí baktérie a zápach.Odstraňuje lupiny.
Šťava z citróna a jedlej sódy odstraňuje suché lakte.
0dstraňuje škvrny z čučoriedok.Dezinfikuje škrabance a rezné rany.
Rozpúšťa bradavice.
najag
16.07.09,10:30
Cukor
Zahojí popálený jazyk.
Uložíme koláče alebo syr do vzduchotesnej nádoby s niekoľkými kockami cukru. Ostanú čerstvé a nesplesnivejú.

Čaj
Čajové vrecúška upokoja boľavé oči.Upokoja popálenú kožu.
Na šedivé vlasy – 3 vrecká čaju do vriacej vody + rozmarín a šalviu. Oplachovať. Vlasy sa budú aj lesknúť.
Vlhké vrecúško prilepiť leukoplastom na hnisavú vyrážku – zmizne.
Utíši bolesť po injekcii.
Na 20´ vložiť do čajového kúpeľa nohy – nebudú páchnuť.
Čaj z mätových listov zahojí zapálené ďasná.
S čerstvým čajom sa dá vyčistiť drevený nábytok aj zrkadlá.
Dajú sa ním prihnojiť paprade.Čistiaci prostriedok na rúry
Nastriekať na sklenené fľakaté varné nádoby a nechať pôsobiť cez noc.
Čistí škáry v kúpeľni.Čistí liatinový riad.
Odstráni farbu na drevenom a kovovom nábytku – nastriekať, vydrhnúť kefou a natrieť octom a umyť čistou vodou.
najag
16.07.09,10:32
Čpavok
1 diel čpavku s 3 dielmi vody rozjasní okná.Umyje pleseň z kachličiek.
Odstraňuje škvrny z odevov. Odstraňuje starý vosk na plávajúcich podlahách.
1 lyžička čpavku na 4 l. horúcej vody vyčistí výlevku.
najag
17.07.09,12:51
Detský olej
Nakvapkať okolo náplaste a na ňu – pôjde ľahko strhnúť.
Uvolní tesný prsteň.Uvoľní latex z pokožky.
Trochu det. oleja s pár kvapkami parfumu – olej do kúpeľa
Odstráni exém na detskej hlavičke.

Detský zásyp
Plachtu jemne posypať zásypom – ochladí sa.Na čerstvú mastnú škvrnu.
Posypať cibuľky z kvetín pred sadením.
najag
17.07.09,12:52
Drôtenka
Odstráni čierne šmuhy z linolea.Brúsi nožnice.


Fazuľa
Horúca fazuľa vo vrecúšku sa prikladá na boľavý chrbát alebo lakeť.
najag
17.07.09,12:53
Francovka
Čistí chrómové batérie, zrkadlo, atramentové škvrny, fixky.
Čistí telefón, žalúzie.
1/2 šálky francovky a l l. vody – umyť okná na aute, vyleštiť novinami – nezamrznú.
Golier na košeli pred nosením potrieť alpou – nešpiní sa.
Kvapnúť na kliešťa. Naniesť trochu do topánky keď tlačí.
najag
17.07.09,12:55
Gáza
Čerstvé bylinky sa sušia v gáze.

Glycerín
Asfalt a horčicu čistí glycerín.

Horčica
Do kúpeľa pridať niekoľko lyžíc horčice na stuhnuté svaly alebo potrieť plnotučnou horčicou boľavé miesta. (aj na bolesť v hrudníku). Odstraňuje pach z fliaš.
najag
17.07.09,12:56
Horká soľ
Odpudzuje slizké slimáky v záhrade. Je to výborné hnojivo na paradajky a izbové rastliny. Oživí kachličky 1:1 s vodou.

Igelitové tašky
Natiahneme na spätné zrkadlá keď mrzne.
Maliarska štetka nestvrdne.
najag
17.07.09,12:58
Jedlá sóda
Zmäkčí mäso naložené v chladničke.
Pridať do fazule keď sa varí štipku – proti prdkaniu.
Trošku dať do paradajkovej omáčky – proti kyseline.
Na 3 vajcia pol lyžičky do omelety.
Náhrada droždia.
Odstráni pach z rýb na rukách. Na upchatú výlevku stačí 1 šálka jednej sódy , potom šálka horúceho octu a liter vriacej vody.
Do jari pridať 2 lyžice jedlej sódy.Odstraňuje pach z umývačky riadu. (medzi 2 cyklami posypať dno)
Čistí kuchynskú dosku aj chladničku a mikrovlnku.
Z porcelánu odstraňuje škvrny od kávy a čaju, čistí termosku., špongie a utierky na riad. (do ½ l vody 2 lyžice sódy a niekoľko kvapiek jari)
Čistí prihorené hrnce (5 lyžíc vo vode povariť a odstáť).Nasypať trochu sódy na zakvackaný šporák.
Sódou posypať koberec , nechať 15´ a povysávať.
Odstráni zatuchnutý vzduch – do ponožky 3-4 lyžice sódy zavesiť.
Leští strieborné a zlaté šperky. (nie perly)
Čistí očadené tehly z kozuba.
Do misky dať 1:1 jedlú sódu a soľ do kúpeľa a dať na nádržku WC.
Raz za mesiac dať do nádržky pol balíčka jedlej sódy a ráno spláchnuť.
Čistí mramor. Trochu sódy do studenej vody – zmierňuje bolesť pri popáleninách aj žihľave aj včelie žihadlo.
Vmasírovať do vlasov za hrsť sódy proti lupinám.
Ako ústna voda je výborná na afty.
Do sódového roztoku raz za týždeň ponoriť na noc zubné kefky.
Proti poteniu – do zásypu pridať asi lyžičku sódy a naniesť pod pazuchy.
4 lyžice jedlej sódy na liter teplej vody – kúpeľ na nohy.
Do starých ponožiek dve lyžice sódy a do topánok na noc – nepáchnu.
½ šálky jedlej sódy pridanej do pracieho prášku vybieli bielizeň.
Mnohé škvrny zmiznú keď na ne dáme 4 lyžice sódy a ¼ šálky teplej vody.
Perie plesnivé sprchové závesy.
Odmrazuje chodníky
Likviduje burinu medzi prasklinami v chodníkoch.
Udržiava zásaditú vodu v bazéne.
Čistí záhradný gril.
najag
17.07.09,12:59
Jogurt
Výborná pleťová maska.
Úľava pri slnečných spáleninách.

Kávová usadenina
Odstraňuje zápach z mrazničky
Vlhkú nasypať do kozuba – nebude sa prášiť.
Výborné hnojivo na ruže.
najag
17.07.09,12:59
Kečup
leští matné striebro

Kocky ľadu
Jamky na koberci sa vyrovnajú keď do nich dáme kocku ľadu. Kocka ľadu odstráni žuvačku na nohaviciach. Keď sa zrazí omáčka pridať kocku ľadu a zamiešať
Dá sa priložiť na popálené miesto alebo potrieť prst keď vyberáme triesku
najag
17.07.09,13:00
Korekčný lak
Zakryje drobné škrabance na spotrebičoch, na strope a stenách, odreté biele topánky
najag
17.07.09,16:30
Korenie
čierne korenie zmiešať s múkou a rozhodiť okolo mladých rastlín proti škodcom
Kajenské korenie do mraveniska, alebo bobkový list
Šalvia – 2 lístky nasypať do topánok - proti zápachu.
Stuchnuté fľaše – do litra vody 1 lyžičku mletej horčice.
Keď bolí zub – klinčekový olej
najag
17.07.09,16:31
Krieda
Odradí mravce a slimáky. Nastrúhaná čistí mramor.
Votrieť do mastného oblečenia pred praním alebo špinavého goliera
10 ks kriedy zavesiť vo vlhkej komore. Po mesiaci vymeniť
Zabráni hrdzaveniu náradia
najag
17.07.09,16:32
Lak na nechty
Skrutky v kúpelni natrieť bezfarebným lakom a nezhrdzavejú.
Bižutériu zospodu natrieť - nebude špiniť.
Zatrieť topánky zozadu a nebudú odreté päty vodičov.
Potreté bradavice do týždňa zmiznú.
Drobné zárezy na dreve zaliať lakom.
Upevnia odpadnuté ozdobné kamene na šperkoch.
Ochrana karosérie pred hrdzou.
Zatrieť triesky na drevenom ramienku.
najag
17.07.09,16:32
Lak na vlasy
Ničí muchy, osy.
Rúž na košeli postriekať lakom – zmizne
Zabráni vysychaniu ihličia.
Čisté záclony nastriekať lakom – budú ako nové.
najag
17.07.09,16:33
Lepiaca páska
Dá sa ňou pozbierať rozbité sklo.
Čistí pilník.
Pridrží zips pred šitím.
Rúž z oblečenia prelepiť páskou a strhnúť.
Na stenu prilepiť pásku a až potom nabíjať klinec.
najag
17.07.09,16:34
Limonáda
2 litrovú kolu naliať do výlevky na noc a začne odtekať.
Ľubovoľnou limonádou natrieť hrdzavé skrutky.
¼ litra limonády naliať do WC a nechať pôsobiť.
Plechovku koly naliať na stehno a bude šťavnaté.
Odstráni žuvačku z vlasov.
najag
17.07.09,16:35
Magnetky
Na noc dať na zámky auta – nezmrznú.

Majonéza
Výborný vlasový kondicionér. Aj maska na tvár.
Odstráni odumretú kožu z lakťov a chodidiel.
Liek na slnečné spáleniny.
Natrieť na listy izbových kvetín – budú sa lesknúť.
Odstránia reklamné nálepky na aute.
Odstráni asfaltové škvrny a živicu. Posilňujú nechty.
najag
17.07.09,16:36
Maslo
Syr potrieť maslom – nesplesnivie.
Odstráni pach po rybách z rúk.
10 minútový zábal na nohy a na to uterák namočený v horúcej vode.
Odstráni z pokožky živicu.
Vráti lesk suchým vlasom a pomôže ak sa minula pena na holenie.
najag
17.07.09,16:36
Mlieko
Ponoriť rybu pred prípravou.
Strieborné predmety možno vyčistiť kyslým mliekom.
Možno pridať do kúpeľa.Vyčistí lakovanú kožu
Škvrna z atramentu zmizne ak oblečenie na noc ponoríme do mlieka.
najag
17.07.09,16:37
Mydlo
Prejsť po zaseknutom zipse.
Tesné zásuvky sa uvoľnia.
Namydliť skrutky a listy pílky – pôjdu do dreva ľahšie.
Do sieťky dať kúsok mydla a zavesiť v aute.
alaya1
22.07.09,15:05
Moja dobra priatelka ma vazne problemy s ocami. Poradili je extrakt z cernic,kde to moze zohnat?Vie niekto poradit?
alla66
22.07.09,15:26
Moja dobra priatelka ma vazne problemy s ocami. Poradili je extrakt z cernic,kde to moze zohnat?Vie niekto poradit?

Hľadala si na nete? Ja som našla tento link:

http://www.baoba.sk/index.php?sekcia=dokument|produkty-doplnky&id=020_gemmoterapia (http://www.baoba.sk/index.php?sekcia=dokument%7Cprodukty-doplnky&id=020_gemmoterapia)
foxdown
25.07.09,19:47
Krajčírky potierajú mydlom ale i vosková sviečka je dobrá. Len pozor na látku, až ju nepotrieš tiež. Sviečka sa zle čistí.

áno ale sviečka sa dá dobre vyčistiť žehličkou, tak že dáš na čkvrnu pijavý papier a vyžehlíš ;)
branislavp
24.10.09,22:13
Pokúsim sa pridať ďaľšie tri. Nedááá sa:mad:
Teraz aj pomoc potrebujem Veľkosť je menšia ako pri prvých troch, ale pri pridaní mi vypisuje invalid file a chyba pri vložení dát neviem prečo?? všetko vždy prikladám rovnako

Tak žiaľ,už nebudem môcť pridávať prílohy, lebo ich nemám povolené admínom. Schránku mám max. na 126,29MB a je zaplnená na 109 MB.
Kto mi pomôže priložiť -tak, že mu ich pošlem na emailovú adresu a on ich potom priloží? V opačnom prípade budem si musieť schránku príloh vyprázdniť, čo v iných témach budú prílohy odstránené.
Prosím, poraď, ako si to mám vyprázdniť schránku, možno pre Teba naivná otázka, ďakujem.
Meggi 1
24.10.09,22:32
Prosím, poraď, ako si to mám vyprázdniť schránku, možno pre Teba naivná otázka, ďakujem.
Pýtaš sa síce Zituldy, ale ona tu teraz asi nie je, preto Ti skúsim poradiť ja, ak to chceš skúsiť prečistiť teraz...Choď do svojich nastavení a tam si nájdi Prílohy. Klikni na ne a tam si potom vyberieš, ktoré prílohy chceš zmazať zo svojich starších príspevkov.
snúbenica
26.10.09,15:02
Pridávam tiež niečo zo svojej vlastnej skúsenosti - na pečenie mäsa (bravčová krkovička) používam zásadne len "sáčky na pečenie" - dostať bežne kúpiť tam, kde aj klasické igelitové sáčky, prípadne v CBA, v kuchynkách.... Mäso po upečení je mäkké, šťavnaté a hlavne šťava ostane v sáčku a nepripečie sa na pekáč. Treba dodržať postup, teda vložiť napácované mäso a sáčok po uviazaní popichať aby mohla vychádzať para.
wagner
26.10.09,18:08
Moja dobra priatelka ma vazne problemy s ocami. Poradili je extrakt z cernic,kde to moze zohnat?Vie niekto poradit?
V tabletkách dostane v lekárni. Neviem aké má problémy, ale tieto tabletky sú iba výživové doplnky. A čo tak ocuvite? Je síce drahšie, ja ho užívam už šesť rokov. Pomáha mi. Nemám problémy so zrakom. Pozri si na ich www stránke.
calawen
16.11.09,09:40
Ahojte, vie mi niekto poradiť, ako si vyrobiť lístkové cesto? Kúpiť si nemôžem kvôli neznášanlivosti pšenice...
calawen
18.11.09,12:50
Ahojte, vie mi niekto poradiť, ako si vyrobiť lístkové cesto? Kúpiť si nemôžem kvôli neznášanlivosti pšenice...
posúvam
Lenka*1
18.11.09,13:12
Ahojte, vie mi niekto poradiť, ako si vyrobiť lístkové cesto? Kúpiť si nemôžem kvôli neznášanlivosti pšenice...

http://www.couvarit.sk/mucniky-a-dezerty-z-kysnuteho-listkoveho-a-piskotoveho-cesta.phtml?id_menu=4409&module_action__50259__id_r=430
31Jankal
18.11.09,13:18
Dobrý den, chcela by som vás poprosiť o radu, mám plynový sporák a na vrchu kde sa kladu hrnce je železo. A to železo mám celé mastné skôr usušená mastnota ako sa toho zbaviť? Aj som to už drhla ale nejde to všetko odstrániť. Dakujem
Lenka*1
18.11.09,13:26
Dobrý den, chcela by som vás poprosiť o radu, mám plynový sporák a na vrchu kde sa kladu hrnce je železo. A to železo mám celé mastné skôr usušená mastnota ako sa toho zbaviť? Aj som to už drhla ale nejde to všetko odstrániť. Dakujem

myslis tu mriezku navrchu, alebo mas plynovu platnu - ta je zvacsa nerezova.
ak je to ta mriezka, tak len drhnut drhnut drhnut - dratenkou, ja som si pomahala aj priborovym nozom. pripadne su prostriedky na cistenie rury na pecenie, natries, nechas posobit a potom umyjes.
a ak nerezova platna, tak vrele odporucam cif na nerez. som s nim velmi spokojna.
dalid
18.11.09,13:36
Doma na to polovicka pouziva nejaku fixinelu na čistenie rúr.. taky spraj. Je to na baze NaOH, tak pozor na oči a ruky...
calawen
18.11.09,13:41
58vlasta
19.11.09,22:13
No dobré je obyčajné mydlo na pranie, namočiť mriežky do vane, do horúcej vody a tohto mydla nechať roztopiť..Potom vyskúšať čistiť alebo aj prášok na pranie dobre rozpúšťa mastnotu. Skúsiť aj dvakrát alebo po týždni zasa.
Melnick
26.11.09,16:54
terezamaria
26.11.09,17:25
Ahojte, vie mi niekto poradiť, ako si vyrobiť lístkové cesto? Kúpiť si nemôžem kvôli neznášanlivosti pšenice...
40 dkg hl.múky
1 vajce
1 Cera postrúhaná na hrubom strúhači
14 polievkových lyžíc studenej vody

Zamiesiť, rozdeliť na 3 časti a na dobre vymúčenej doske robiť rôzne štrúdle, či sladké, či slané. Sladké - mak + jablká, orechy+ čerešne/višne/,mak+zavárané marhule. Slané - dusená kapusta + usmažená klobáska, dusená kapusta + usmažené pomleté mäsko.
terezamaria
26.11.09,17:27
Dobrý den, chcela by som vás poprosiť o radu, mám plynový sporák a na vrchu kde sa kladu hrnce je železo. A to železo mám celé mastné skôr usušená mastnota ako sa toho zbaviť? Aj som to už drhla ale nejde to všetko odstrániť. Dakujem
Teraz začali vyrábať Pulirapid na mastnotu - žlté balenie v speji.
macika78
26.11.09,23:17
40 dkg hl.múky
1 vajce
1 Cera postrúhaná na hrubom strúhači
14 polievkových lyžíc studenej vody

Zamiesiť, rozdeliť na 3 časti a na dobre vymúčenej doske robiť rôzne štrúdle, či sladké, či slané. Sladké - mak + jablká, orechy+ čerešne/višne/,mak+zavárané marhule. Slané - dusená kapusta + usmažená klobáska, dusená kapusta + usmažené pomleté mäsko.
Hladká pšeničná múka by tam nemala isť, kedže je alergická na lepok...inak aj ja by som tiež pristala na dobrý vyskúsaný recept na listkové cesto pre celiatikov.
calawen
27.11.09,07:03
40 dkg hl.múky
1 vajce
1 Cera postrúhaná na hrubom strúhači
14 polievkových lyžíc studenej vody

Zamiesiť, rozdeliť na 3 časti a na dobre vymúčenej doske robiť rôzne štrúdle, či sladké, či slané. Sladké - mak + jablká, orechy+ čerešne/višne/,mak+zavárané marhule. Slané - dusená kapusta + usmažená klobáska, dusená kapusta + usmažené pomleté mäsko.

Ďakujem a pšeničnú múku si vymením za napr. špaldovú.
mimotemyNemám alergiu na lepok všeobecne (nie som na bezlepkovej diéte), len neznášame pšenicu. Bezlepkoví nemôžu pšeničnú, špaldovú, ražnú a tuším ovsenú múku, my (ja a syn) nemôžme iba pšeničnú, ostatné znášame dobre...
Juhele
05.03.10,13:23
Kde sa dajú zohnať lupienky mandlí?
Ďakujem!
val007
05.03.10,18:58
V Tescu; v predajni, kde predávajú sušené ovocie a oriešky.
VieraHu
05.03.10,20:35
Kde sa dajú zohnať lupienky mandlí?
Ďakujem!
Majú ich aj v Kauflande.
klarissa
06.03.10,09:09
Aj v Lidli
ela77
06.03.10,15:08
Možno nepridám nič nové, lebo pri začítaní sa tejto témy, ktorú niekto vytiahol dopredu (ani som o nej nevedela) samozrejme na niektorej strane som naďabila na MENTOS tému a pokračovala som so smiechom v nej tak mi potom nejak uniklo kde som skončila. Takže moja rada odskúšaná: Rezne, karfiol, huby, žampiony a iné veci na vyprážanie (hlavne tie menšie), obaľujem v igelit. alebo mikroten. vreckách. Múku aj struhánku dám do vreciek namiesto do misiek. Potrasiem vo vrecku potravinu, ktorú chcem vyprážať a mám ju obalenú. Keď robím napr. karfiol, mierne povarený vo vode takto poobaľujem, poukladám na pomastený plech , poprskám olejom a dám robiť do rúry .
Potom už iba raz pootáčam , dopečiem. Nie je to také mastné a hlavne nestojím pri panvici . To isté urobím aj keď je nás viac a chcem vypražiť viac porcií kurčaťa, tak ho obalené poukladám na pomastený plech a tiež poprskám olejom a pečiem (teda vyprážam)
A ešte jednu radu pre tých, čo neradi krájajú surovú cibuľu. Vždy mám niekoľko ošúpaných a rozpolených cibúľ v sáčku v mrazničke v rezerve. Ešte nerozmrazené, alebo len jemne rozmrazené (nie celkom) krájam . Dá sa veľmi dobre a aj na veľmi najemno nakrájať bez toho aby ste si poplakali. Možno aj nastrúhať.
ubka
15.08.10,23:39
Vylúpané, vysušené vlašské orechy dám do zaváraninových fliaš, nasucho zatvorím a sterilizujem 20 min. Vydržia aj dva roky a nehorknú.

Keď pomeliem väčšie množstvo naraz, natlačím pevno do fliaš a odoberám keď potrebujem. Tiež nezhorknú a vydržia aj celú sezónu. ...ak sa nezjedia skôr:D

Pomleté orechy dávkujem na jedno použitie do sáčku a dám do mrazničky-nevýhoda, zaberajú tam miesto, rovnako aj pomletý mak.
mamka Danka
27.08.10,11:43
:)
Na čo sa dá použiť ?
Acylpyrín
Proti lupinám - 2 acylpyríny rozdrviť, pridať k šampónu na vlasy a pôsobiť 2 min
Plavé vlasy - 6 acylpyrínov rozpustiť v pohári vody a votrieť do vlasov na 10 min.
Na zmäknutie tvrdej kože na pätách - 5 acylpyrínov a pol lyžičky citrónovej šťavy a pol lyžičky vody – pastu natrieť na päty, zabaliť do teplého uteráka a dať do PVC vrecka aspoň na 10 min.;
Zálievka z acylpyrínov likviduje plesne v pôde

No a mne vždy tvrdili, že acilpirín je najlepšia antikoncepcia. Stačí jedna tabletka a treba ju stále silno držať medzi kolenami. :)
veja79
14.09.10,10:53
Prosím radu šikulky - neviete náhodou, že ako odstrániť muchačince z oblečenia? Už som dala jednu vec aj do čistiarne a čierne bodky ostali ako predtým. Poradte prosím...
marleau
14.09.10,11:48
Prosím radu šikulky - neviete náhodou, že ako odstrániť muchačince z oblečenia? Už som dala jednu vec aj do čistiarne a čierne bodky ostali ako predtým. Poradte prosím...
Ja som sa tiež o niečo také snažil,nakoniec som zistil,že to je vzor látky...
31Jankal
14.09.10,11:59
Čo použiť na čistenie na obkladačky blízko plynového sporáku. Medzi obkladačkami sa mi to nedá vyčistiť a je to akoby mokré, ale je to vlastne mastné. Dakujem šikulky :DD
ubka
21.09.10,20:59
Prosím radu šikulky - neviete náhodou, že ako odstrániť muchačince z oblečenia? Už som dala jednu vec aj do čistiarne a čierne bodky ostali ako predtým. Poradte prosím...
Nemám skúsenosť s čistením po čistiarni, ale ak sú čerstvo znečistené muchačincami, najlepšie sa to vyčistí koncentrovaným octom-mám overené.
Octom umývam muchačince aj z okenných rámov a skla.
ubka
21.09.10,21:01
Znečistené špáry sa celkom úspešne dajú čistiť kašičkou, ktorú si pripravíme z nastrúhanej školskej-bielej kriedy a pridaním studenej vody, do takej konzistencie, aby sa dala nanášať na špáry. Nechať zaschnúť a potom odstrániť suchou handrou alebo vykefovať čistou kefou.
terezamaria
21.09.10,21:05
Čo použiť na čistenie na obkladačky blízko plynového sporáku. Medzi obkladačkami sa mi to nedá vyčistiť a je to akoby mokré, ale je to vlastne mastné. Dakujem šikulky :DD

Nastriekaj obkladačky Pulirapidom - koncentrovaný odmasťovací prostriedok - zvláštne tvarovaná, na ľavú stranu vypuklá fľaša žltej farby s rozprašovačom.
Zatiaľ je to najlepší odmasťovací prostriedok, ktorý som mala:).
ubka
21.09.10,21:06
Dobrý den, chcela by som vás poprosiť o radu, mám plynový sporák a na vrchu kde sa kladu hrnce je železo. A to železo mám celé mastné skôr usušená mastnota ako sa toho zbaviť? Aj som to už drhla ale nejde to všetko odstrániť. Dakujem
Najjednoduchšie sa mastnoty zbavíš tak, že to dáš vyvatiť do hrnca, kde nasypeš soľ na pranie mastnoty.
Môžeš dať do umývačky riadu nastaviť program na 60 st.C.
Odmasťovač na motory auta-Arva.natrieš štetkou, opláchneš vodou potom ešte dobre umyješ.
ubka
21.09.10,21:11
A priložím ešte možno aktuálnu radu na toto obdobie.
Zostali vám staré orechy?
Namočte ich cez noc do studenej čistej vody a ráno dajte na sitko odkvapkať, budú chutiť ako mladé - overené :)
durisovad
21.09.10,21:14
Ked sa do vody prida trochu citronovej stavy, budu sa dat aj lupat zo supky, ako cerstvo spadnute zo stromu Ale musia byt vylupane zo skrupiny.
ubka
21.09.10,21:14
Ak nenaplníte umývačku riadu za jeden deň, zápach pohltí nasypaná sóda bicarbóna-1 k.l. na dno umývačky, tiež, ak dlhšie umývačku nepoužívate, sóda zabráni zatuchnutiu.
ubka
21.09.10,21:14
Presolili ste polievku-nevadí, pridajte trošku sódy bicarbóny
ubka
21.09.10,21:16
Ak vyprážate mäso, vložte do oleja hranolček z mrkvy, ak stmavne-vymente. Zabráni prepaľovaniu oleja.
ubka
21.09.10,21:18
Skúsenosť z Izraela;)
Mäso na vyprážanie, nasoliť, obaliť najskôr v rozšľahanom vajíčku a potom v zmesi múky a strúhanky. Ak chcete mať "obal" chrumkavý, použite hrubú múku.
ubka
21.09.10,21:20
Vyprážaný syr bude chutnejší, ak syr potriete horčicou, prilepíte šunku a potom obalíte v trojobale.
ubka
21.09.10,21:21
Ak odkladáte syr do chladničky, priložte k nemu kocku cukru, zabránite plesniveniu syra.
ubka
21.09.10,21:23
Chcete vedieť, či ste kúpil pravý med? Naberte na lyžičku, nakvapkajte lieh. Ak je med pravý-rozpustí sa a na dne zostane iba zákal.
retriever007
18.01.11,09:27
Ja som dnes zistil že starý 5 rokov prešlý žihľavový šampón (vyr. Valtech) lacného typu predávaný po pollitri je celkom dobrý na usadený vodný lameň. Možno je to tým že obsahuje NaCl aj kyselinu citrónovú...
Zitulda
15.03.11,10:02
buchač
15.03.11,12:37
Skúsenosť z Izraela;)
Mäso na vyprážanie, nasoliť, obaliť najskôr v rozšľahanom vajíčku a potom v zmesi múky a strúhanky. Ak chcete mať "obal" chrumkavý, použite hrubú múku.

....prééééééééééééé božička ....:rolleyes:

Až z IZRAELA ???????????.......hm ....že neverím ....:---:D
pivko
17.03.11,06:43
Na varenie rýže doporučujem použiť orig. hrniec , ryža uvarená v tomto hrnci je fantastická. Ja som si teraz jeden zadovážil z Thajska ,ale dá sa kúpiť aj u nás;)
Tu som niečo aj vygooglil:
http://domacnost.sme.sk/c/3439812/v-ryzovom-hrnci-je-ryza-dokonala.html
durisovad
17.03.11,07:02
Presolili ste polievku-nevadí, pridajte trošku sódy bicarbóny
Do presolenej polievky je dobre dat varit jeden-dva zemiaky /osupane nenakrajane/, sol sa do nich vstrebe a ked sa zemiaky vyberu su celkom chutne, presiaknute solou a chutou polievky.
lujza.j
08.04.11,20:25
terezamaria
01.05.11,19:05
Okena

Odstráni vriedok na tvári. Prvá pomoc pri pichnutí včelou. Čistí zlaté a strieborné retiazky – pozor na kamene ako perly. Odstráni škvrny od krvi.
terezamaria
01.05.11,19:09
Ako jednoducho vyčistiť striebro
Zájdené striebro jednoducho vyčistime tak, že ho ponoríme do nasledovného kúpeľa:

- Dno nekovovej misky vystelieme alobalom, zalejeme vriacou vodou, nasypeme 1 prášok do pečiva, pomiešame a do roztoku vložíme strieborné predmety.
lujza.j
01.05.11,19:09
ja okenu,alebo teda čističe na okná používam aj na kachličky ako posledný prestrek pri čistení, lebo niektoré čističe nato určené nechajú šmuhy:)
lujza.j
01.05.11,19:11
Ako jednoducho vyčistiť striebro
Zájdené striebro jednoducho vyčistime tak, že ho ponoríme do nasledovného kúpeľa:

- Dno nekovovej misky vystelieme alobalom, zalejeme vriacou vodou, nasypeme 1 prášok do pečiva, pomiešame a do roztoku vložíme strieborné predmety.

toto je telepatia zrovna som niečo chcela hľadať, potrebujem vyčistiť prsteň:)
buchač
01.05.11,19:20
Okena

Odstráni vriedok na tvári. Prvá pomoc pri pichnutí včelou. Čistí zlaté a strieborné retiazky – pozor na kamene ako perly. Odstráni škvrny od krvi.

...prefiltrovaná cez striedku chleba je použiteľná ako fasa bolehlav ...;)

Len sa od nej nepríjemne grgá , cítiť ju ...:---:D:D:D:D:D
terezamaria
01.05.11,20:16
Mušky
V boji s malými muškami ktoré sa neustále nachádzajú okolo rastlín v byte zvíťazíme a vyhubíme ich tým, keď zeminu posypeme vyluhovaným čajom. :)
lujza.j
01.05.11,20:18
už sme tu spomínali v nejakej téme Pulirapid, tak ten ktorý je na vodný kameň a iné usadeniny, veľmi dobre sa ním umýva sklo na sprchových kútoch, naniesť nechať pôsobiť, dĺžka pôsobenia podla zanesenia a opláchnuť:)
terezamaria
02.05.11,07:11
Čistý vzduch po fajčiarskej návšteve


Pokiaľ fajčíte v byte a návšteva sa zdvihne a zostane po nej iba namodralý oblak v obývačke, vysypte popolníky, umyte ich, vytrite do sucha a potom do nich nasypte trochu pomletej kávy. Nepríjemný pach cigaretového dymu zmizne lepšie ako keby ste vetrali celú noc.
terezamaria
02.05.11,07:57
Perieme záclony...

Krásne biele budú opäť zošedivené záclony aj bez špeciálnych prípravkov. Stačí ich pred praním na noc namočiť do studenej vody, v ktorej sme rozpustili 500 g soli.
lujza.j
02.06.11,19:14
Acylpyrín
 proti lupinám - 2 acylpyríny rozdrviť a pridať k šampónu na vlasy - nechať pôsobiť 2´ (minút)
 zvýraznenie farby - 6 acylpyrínov. rozpustiť v pohári vody a votrieť do vlasov na 10´
 5 acylpyrínov a pol lyžičky citrónovej šťavy a pol lyžičky vody – pastu natrieť na päty, + teplý uterák + igelitová taška nechať pôsobiť aspoň 10 minút
 acylpyrínová zálievka likviduje plesne v pôde.
Alobal
 Ak chýba drôtenka, môže sa hrniec vydrhnúť aj pokrčeným alobalom.
 Strihaním alobalu sa nabrúsia nožnice.
 Do misky dáme alobal, l lyžicu nebieliaceho pracieho. prášku (Tide) a to toho šperky na l min. Opláchnuť a budú čisté (namiesto pracieho dať prášok do pečiva vyčistí aj mosadzné ozdobné predmety)
 Pod posúvaný nábytok dať alobal matnou stranou dolu.
Pod látku na žehliacej doske dať alobal – vyžehlí sa rýchlejšie. Keď žehličkou prejdeme po alobale, vyčistí sa – žehlička.
 Prúžky alobalu v zemi odplašia hmyz a slimáky.
 Zápalky pri stanovaní nenavlhnú keď ich zabalíme do alobalu.
 Štetec nezaschne keď ho zabalíme do alobalu., alebo dáme do plechovky s vodou trochu aviváže.
Aviváž
 Natrieť ňou obrazovku, nebude tak rýchlo sadať prach.
 Ľahšie sa strhávajú staré tapety zo steny keď sa potrú vodou s avivážou
 Do pripálených hrncov dať trochu vody a aviváže a l hod. odmočiť.
 Dá sa použiť aj ako kondicionér na vlasy, rozmiešaný s vodou.
 Ak sa umyté umývadlo a vaňa potrú avivážou zostanú dlhšie pekne lesklé bez zaschnutých vodných kvapiek

Banán
 Je 100 percentná pleťová maska
 Dáva sa do pekáča aby zmäklo mäso.
 Vnútornou stranou banánovej šupky pretrieme listy izbových kvetín – pekne sa lesknú
 Do hliny okolo ruží, napadnutých voškami, zakopeme suchú alebo nakrájanú banánovú šupu.
 Je to aj výborný kompost a hnojivo (šupy)
 Šupkou sa leští striebro a koža, napr. sedacia súprava a kožené topánky.
 Banánová šupka je výborné hnojivo pod priesady paradajok
Benzín do zapaľovača
 Odstráni čarbance na stene od farbičiek.
 Odstráni hrdzu z nerezovej ocele.
 Žuvačku z vlasov, samolepky z rôznych predmetov, jedlý olej z textilu.
Bieliaci prostriedok
o Nikdy nemiešať bieliaci prostriedok s čpavkom, lúhom, odstraňovačom hrdze, prostriedkom. na čistenie rúry a WC alebo s octom.
o Odstraňujú plesne v kúpeľni, koša na odpadky, ...
o Rozriedeným sa čistia plastové nábytky v záhrade, kuchynské dosky, poháre sa budú lesknúť keď do vody s prostriedkom na umývanie riadu dáme lyžičku bieliaceho prostriedku. Aj keramiku a porcelán.
Bórax
 Čistí odtok a škvrny na kuchynskej výlevke.
 V 3 šálkach vody rozpustiť 2 lyžičky bóraxu a krásne to umyje okná.
 Odstraňuje pleseň z tkanín a pachu moču z matracov.
 1 šálka bóraxu a 2 šálky kukuričnej múky na dno krabice a na to kvety bez stopky . Budú krásne usušené.
 Bórax nasypaný okolo základov domu nevpustí dnu mravce!
 Odstraňuje baktérie v mise WC. (4 litre vody a pol šálky bóraxu)
Brikety z drevného uhlia
 Niekoľko brikiet dať do plechovej škatule, do vrchnáka urobiť diery a dať do vlhkej miestnosti. Po mesiaci vymeniť.
 Nasáva vlhkosť a nepríjemné pachy v kúpeľni.
 Dávajú sa aj do knižnice
Ceruzky
 Postrúhané zvyšky ceruzky dať do vrecúška a do skrine proti moliam.
 Tuhou prejsť po zipse nezasekáva sa.
Cibuľa
 Potrie sa bodnutie včelou.
 Zbaví nože hrdze.
 Pohltí pach z farby po maľovaní.
Citróny
 Kúsok citrónovej kôry proti zápachu v kozube.
 Rozkrojený kúsok citrónu namočený v soli odstraňuje škvrny z mramoru.
 Do vody pár kvapiek citrónovej šťavy- zvlhčovač vzduchu.
 Citrónovou kôrou sa čistia chromové kohútiky.
 Dáva sa do chladničky aby nepáchla.
 Lyžičku dať do ryže aby sa nezlepila.
 Odstráni zápach a dezinfikuje kuchynské dosky.
 Plátky citrónu odplašia mravce.
 1 a pol hrnčeka vody s 3 lyžicami citrónovej šťavy necháme zohrievať na vysokom stupni v mikrovlnke. Potom ju ľahko umyjeme.
 Bieli jemné materiály. (Namočiť do roztoku pol hod. pred praním)
 Do prania dať jeden hrnček šťavy – bieli a vonia
 Odstraňuje pehy a pečeňové škvrny.
 Blonďavý preliv – ¼ hrnčeka citrónovej šťavy a ¾ hrnčeka vody. Naniesť na vlasy a nechať usušiť na slnku. (opakovať)To zároveň čistí a bieli nechty.
 Čistí pleť a uhry. Takáto ústna voda ničí baktérie a zápach. Odstraňuje lupiny.
 Šťava z citróna a jedlej sódy odstraňuje suché lakte.
 0dstraňuje škvrny z čučoriedok .
 Dezinfikuje škrabance a rezné rany.
 Rozpúšťa bradavice.
Cukor
 Zahojí popálený jazyk.
 Uložíme koláče alebo syr do vzduchotesnej nádoby s niekoľkými kockami cukru. Ostanú čerstvé a nesplesnivejú.
Čaj
 Čajové vrecúška upokoja boľavé oči. Upokoja popálenú kožu.
 Na šedivé vlasy – 3 vrecká čaju do vriacej vody + rozmarín a šalviu. Oplachovať. Vlasy sa budú aj lesknúť.
 Vlhké vrecúško prilepiť leukoplastom na hnisavú vyrážku – zmizne.
 Utíši bolesť po injekcii.
 Na 20´ vložiť do čajového kúpeľa nohy – nebudú páchnuť.
 Čaj z mätových listov zahojí zapálené ďasná.
 S čerstvým čajom sa dá vyčistiť drevený nábytok aj zrkadlá.
 Dajú sa ním prihnojiť paprade.
Čistiaci prostriedok na rúry
 Nastriekať na sklenené fľakaté varné nádoby a nechať pôsobiť cez noc.
 Čistí škáry v kúpeľni.
 Čistí liatinový riad.
 Odstráni farbu na drevenom a kovovom nábytku – nastriekať, vydrhnúť kefou a natrieť octom a umyť čistou vodou.
Čpavok
 1 diel čpavku s 3 dielmi vody rozjasní okná.
 Umyje pleseň z kachličiek.
 Odstraňuje škvrny z odevov.
 Odstraňuje starý vosk na plávajúcich podlahách.
 1 lyžička čpavku na 4 l. horúcej vody vyčistí výlevku.
Detský olej
 Nakvapkať okolo náplaste a na ňu – pôjde ľahko strhnúť.
 Uvoľní tesný prsteň. Uvoľní latex z pokožky.
 Trochu detského oleja s pár kvapkami parfumu – olej do kúpeľa
 Odstráni exém na detskej hlavičke.

Detský zásyp
 Plachtu jemne posypať zásypom – ochladí sa .Na čerstvú mastnú škvrnu.
 Posypať cibuľky z kvetín pred sadením.
Drôtenka
 Odstráni čierne šmuhy z linolea.
 Brúsi nožnice.
Fazuľa
 Horúca fazuľa vo vrecúšku sa prikladá na boľavý chrbát alebo lakeť.
Francovka – Alpa
 Čistí chrómové batérie, zrkadlo, atramentové škvrny, fixky.
 Čistí telefón, žalúzie, počítač
 ½ šálky francovky a l l. vody – umyť okná na aute, vyleštiť novinami – nezamrznú.
 Golier na košeli pred nosením potrieť alpou – nešpiní sa.
 Kvapnúť na kliešťa.
 Naniesť trochu do topánky keď tlačí.
Gáza
 Čerstvé bylinky sa sušia v gáze.
Glycerín
 Asfalt a horčicu čistí glycerín.
Horčica
 Do kúpeľa pridať niekoľko lyžíc horčice na stuhnuté svaly alebo potrieť plnotučnou horčicou boľavé miesta. (aj na bolesť v hrudníku). Odstraňuje pach z fliaš.
Horká soľ
 Odpudzuje slizké slimáky v záhrade. Je to výborné hnojivo na paradajky a izbové rastliny. Oživí kachličky 1:1 s vodou.

Igelitové tašky
 Natiahneme na spätné zrkadlá keď mrzne.
 Maliarska štetka nestvrdne.
Jedlá sóda
 Zmäkčí mäso naložené v chladničke.
 Pridať do fazule keď sa varí štipku – proti prdkaniu.
 Trošku dať do paradajkovej omáčky – proti kyseline.
 Na 3 vajcia pol lyžičky do omelety.
 Náhrada droždia.
 Odstráni pach z rýb na rukách. Na upchatú výlevku stačí 1 šálka jednej sódy, potom šálka horúceho octu a liter vriacej vody.
 Do jari pridať 2 lyžice jedlej sódy.
 Odstraňuje pach z umývačky riadu. (medzi 2 cyklami posypať dno)
 Čistí kuchynskú dosku aj chladničku a mikrovlnku.
 Z porcelánu odstraňuje škvrny od kávy a čaju, čistí termosku, špongie a utierky na riad. (do ½ l vody 2 lyžice sódy a niekoľko kvapiek jari)
 Čistí prihorené hrnce (5 lyžíc vo vode povariť a odstáť).Nasypať trochu sódy na zakvackaný šporák. Sódou posypať koberec , nechať 15´ a povysávať.
 Odstráni zatuchnutý vzduch – do ponožky 3-4 lyžice sódy zavesiť.
 Leští strieborné a zlaté šperky. (nie perly)
 Čistí očadené tehly z kozuba.
 Do misky dať 1:1 jedlú sódu a soľ do kúpeľa a dať na nádržku WC.
 Raz za mesiac dať do nádržky pol balíčka jedlej sódy a ráno spláchnuť.
 Čistí mramor.
 Trochu sódy do studenej vody – zmierňuje bolesť pri popáleninách aj žihľave aj včelie žihadlo.
 Vmasírovať do vlasov za hrsť sódy proti lupinám.
 Ako ústna voda je výborná na afty.
 Do sódového roztoku raz za týždeň ponoriť na noc zubné kefky.
 Proti poteniu – do zásypu pridať asi lyžičku sódy a naniesť pod pazuchy.
 4 lyžice jedlej sódy na liter teplej vody – kúpeľ na nohy.
 Do starých ponožiek dve lyžice sódy a do topánok na noc – nepáchnu.
 ½ šálky jedlej sódy pridanej do pracieho prášku vybieli bielizeň.
 Mnohé škvrny zmiznú keď na ne dáme 4 lyžice sódy a ¼ šálky teplej vody.
 Perie plesnivé sprchové závesy.
 Odmrazuje chodníky
 Likviduje burinu medzi prasklinami v chodníkoch.
 Udržiava zásaditú vodu v bazéne.
 Čistí záhradný gril.
Jogurt
 Výborná pleťová maska.
 Úľava pri slnečných spáleninách.
Kávová usadenina
 Odstraňuje zápach z mrazničky
 Vlhkú nasypať do kozuba – nebude sa prášiť.
 Výborné hnojivo na ruže.
Kečup
 Leští matné striebro
Kocky ľadu
 Jamky na koberci sa vyrovnajú keď do nich dáme kocku ľadu.
 Kocka ľadu odstráni žuvačku na nohaviciach.
 Keď sa zrazí omáčka pridať kocku ľadu a zamiešať
 Dá sa priložiť na popálené miesto alebo potrieť prst keď vyberáme triesku
Korekčný lak
 Zakryje drobné škrabance na spotrebičoch, na strope a stenách, odreté biele topánky
Korenie
 Čierne korenie zmiešať s múkou a rozhodiť okolo mladých rastlín proti škodcom
 Kajenské korenie do mraveniska, alebo bobkový list
 Šalvia – 2 lístky nasypať do topánok - proti zápachu.
 Stuchnuté fľaše – do litra vody 1 lyžičku mletej horčice.
 Keď bolí zub – klinčekový olej
Krieda
 Odradí mravce a slimáky. Nastrúhaná čistí mramor.
 Votrieť do mastného oblečenia pred praním alebo špinavého goliera
 10 ks kriedy zavesiť vo vlhkej komore. Po mesiaci vymeniť
 Zabráni hrdzaveniu náradia
Lepiaca páska
 prelepiť okraje plechovky s farbou. Nezatečie.
Kukuričný škrob
 1:1 so sadrou nasypať do škár odkiaľ vyliezajú šváby
 Zamaskuje spálený fľak na šatách
 Nasypať škrob na handru a vydrhnúť mastný fľak na stene.
 Krv z látky sa dá odstrániť pomocou pasty zo škrobu a vody.
 Odstráni z koberca atrament. (mlieko + škrob)
 Pred vysávaním posypať koberec na pol hodinu – bude voňať
 Strieborný riad sa bude lesknúť – škrob + voda.
Lak na nechty
 Skrutky v kúpeľni natrieť bezfarebným lakom a nezhrdzavejú.
 Bižutériu zospodu natrieť – nebude špiniť.
 Zatrieť topánky zozadu a nebudú odreté päty vodičov.
 Potreté bradavice do týždňa zmiznú.
 Drobné zárezy na dreve zaliať lakom.
 Upevnia odpadnuté ozdobné kamene na šperkoch.
 Ochrana karosérie pred hrdzou.
 Zatrieť triesky na drevenom ramienku.
Lak na vlasy
 Ničí muchy, osy.
 Rúž na košeli postriekať lakom – zmizne
 Zabráni vysychaniu ihličia.
 Čisté záclony nastriekať lakom – budú ako nové.
Lepiaca páska
 Dá sa ňou pozbierať rozbité sklo.
 Čistí pilník. Pridrží zips pred šitím.
 Rúž z oblečenia prelepiť páskou a strhnúť.
 Na stenu prilepiť pásku a až potom nabíjať klinec.
Limonáda
 2 litrovú kolu naliať do výlevky na noc a začne odtekať. ¼ litra limonády naliať do WC a nechať pôsobiť.
 Ľubovoľnou limonádou natrieť hrdzavé skrutky.
 ¼ litra limonády naliať do WC a nechať pôsobiť.
 Plechovku koly naliať na kuracie stehno a bude šťavnaté.
 Odstráni žuvačku z vlasov.
Magnetky
 Na noc dať na zámky auta – nezmrznú.
Majonéza
 Výborný vlasový kondicionér. Aj maska na tvár.
 Odstráni odumretú kožu z lakťov a chodidiel.
 Liek na slnečné spáleniny.
 Natrieť na listy izbových kvetín – budú sa lesknúť.
 Odstránia reklamné nálepky na aute.
 Odstráni asfaltové škvrny a živicu.
 Posilňujú nechty.
Maslo
 Syr potrieť maslom – nesplesnivie.
 Odstráni pach po rybách z rúk.
 10 minútový zábal na nohy a na to uterák namočený v horúcej vode.
 Odstráni z pokožky živicu.
 Vráti lesk suchým vlasom a pomôže ak sa minula pena na holenie.
Mlieko
 Ponoriť rybu pred prípravou.
 Strieborné predmety možno vyčistiť kyslým mliekom.
 Možno pridať do kúpeľa.
 Vyčistí lakovanú kožu
 Škvrna z atramentu zmizne ak oblečenie na noc ponoríme do mlieka.
Mydlo
 Prejsť po zaseknutom zipse.
 Tesné zásuvky sa uvoľnia.
 Namydliť skrutky a listy pílky – pôjdu do dreva ľahšie.
 Do sieťky dať kúsok mydla a zavesiť v aute.
Noviny
 Obaliť nimi kohútiky proti mrazu.
 Každú nedozretú paradajku dať do novín a na tmavé miesto – dozreje
 Navlhčené dať na okno, ktoré maľujeme.
Ocot
 Počítač a myš môžeme umývať octom rozriedeným s vodou. (vypnúť)
 Aj žalúzie.
 Odtok – ocot a jedlá sóda čistí a odstraňuje zápach. Lievikom nasypeme do odtoku pol šálky sódy a potom šálku octu. Keď prestane peniť, prepláchneme horúcou vodou a po 5 min. prepláchnuť studenou vodou.
 Ak odtok zle odteká pol šálky soli a 2 šálky vriaceho octu + potom voda.
 Biely vínny ocot odstraňuje plesne.
 Cenovky a etikety odstránime octom.
 Chrómové armatúry postriekame octom a vyleštíme handričkou. Aj rodinné striebro.
 Pozor – ocot nepoužívame na perly
 Škvrny z koberca – 2 lyžice soli v pol šálke bieleho octu. alebo l lyžica octu a l lyžica kukuričného škrobu.
 drevené obloženie – pol litra teplej vody, 4 lyžice bieleho alebo jablčného octu a 2 lyžice olivového oleja. Votrieť a preleštiť.
 Očistí stierače aj nálepky z auta.
3 diely octu a l diel vody natrieť na okno proti námraze.
 Čistí chladničku a odstraňuje zápach
 Do mikrovlnky l šálka vody a štvrť šálky octu – variť 5´. Keď vychladne, namočiť tam špongiu a umyť.
 Mastné škvrny na sporáku a obkladačkách umyť neriedeným octom. Potom pretrieť čistou vodou.
 3 lyžice octu dať do prípravku na umývanie riadu.
 Do panvice dať 2 šálky octu a 10´ povariť. Nebude pripekať.
 Odstráni mastnotu na variči a v rúre.
 Očistí otvárače na konzervy a škvrny na riade – aj sklenenom. Aj termosku.
 Do nádoby dať 1 ½ šálky jablčného octu a niekoľko kvapiek jari a dať do špajze. - mole sa utopia.
 Pár kvapiek dať do vody, v ktorej sa varia vajcia.
Krásne vlasy – 1 lyžička jablčného octu, 2 lyžice olivového oleja a 3 bielka – 30´ na hlave a potom umyť šampónom.
 Škvrny z ovocia zmiznú z rúk po umytí octom.
 Preč s lupinami – 2 šálky jablčného octu a 2 šálky studenej vody opláchnuť po šampóne.
 Do vane pridať 2 šálky jablčného octu – proti boľavým svalom a únave.
 Pôsobí proti modrinám.
 Ráno sa umyť pod pazuchami octom a nechať uschnúť.
 Lieči kurie oká a mozole.
 Aj plesne na nohách. (Chlieb ponoriť do octu a na nohu ako obklad.
 Kloktadlo – 1 pohár teplej vody, 1 lyžica jablčného octu a l lyžička soli.
 3 x denne potrieť herpes bielym octom.
 Pleťové tonikum – ¼ šálky jablčného octu a ¼ šálky vody – na tvár a uschnúť.
 Neriedený jablčný ocot dať na starecké škvrny 10´ - zosvetlia
 Ak nechty pred lakovaním potrieme octom, vydrží lak dlhšie.
 Potrieť včelie bodnutie.
 Odstráni plesne zo sprchovacieho závesu. Ocot a jedlá sóda vyčistia vodný kameň z vane a kachličiek.
 Na koľajničky v sprche nalejeme trochu octu a kefkou vydrhneme. Vyčistí aj škáry medzi kachličkami a chrómové kohútiky, zrkadlá a kľučky.
 Sprchovú hlavicu ponoriť na 10 ´ do vody s octom.
 2 šálky octu naliať do záchodu na noc.
 Pleseň odstránime roztokom z 3 lyžíc bieleho octu, l lyžičky bóraxu a 2 šálok horúcej vody. Nastriekať na steny, obklady a pod.
 Jediná šálka bieleho octu do posledného plákania:- bielizeň bude biela, ustáli farebné oblečenie, zbaví statickej elektriny, bude mäkká a voňavá a zabije baktérie
 Keď farbí šatstvo namodro, alebo nazeleno – pred 1. praním na 10´ do neriedeného bieleho octu.
 Bieli ponožky a odstraňuje žltý nádych
 Pripálenú škvrnu od žehličky pretrieť octom
 Pokrčené oblečenie dať na vešiak a postriekať 1 diel octu a 3 diely vody.
 Jablčný ocot nepoužívať na pranie!!!
 Neriedený biely ocot odstráni škvrny po krvi, koly, farby na vlasy, kečupu a červeného vína, škvrny od potu, dezodorantu, kávy
 Odstraňuje pleseň
 Treba ním postriekať mravenisko
 Roztokom vody a octu utierame podlahu
 Odmastí radiátory, vetráky
 Nastriekať na staré tapety- pôjdu ľahšie dolu.
 Sadra pomalšie stuhne keď pridáme niekoľko kvapiek bieleho octu.
 Skrutky a matice – pridať trochu octu ak sú hrdzavé

Odlakovač
 použiť ak sme sa prilepili o sekundové lepidlo
 Odstráni nálepky zo skla
 Čistí počítačovú klávesnicu
 Riedi korekčnú farbu
Okena
 Odstráni vriedok na tvári.
 Prvá pomoc pri pichnutí včelou.
 Čistí zlaté a strieborné retiazky – pozor na kamene ako perly.
 Odstráni škvrny od krvi.

Olivový olej
 2 diely olivového oleja a 1 diel citrónovej šťavy, alebo bieleho octu nastriekať na nábytok – leštidlo
 Čistenie akné: pasta zo 4 lyžíc soli a 2 lyžice olivového oleja, pôsobiť jednu až dve minúty na tvári, potom umyť vodou a mydlom. Prvý týždeň každý deň potom už len 2-3 x. Soľ vyčistí póry a olej pleť vyživí.
Ovsené vločky
 Úľava pri kiahňach
1 šálka ovsených vločiek a voňavý olej rozmixovať, vložiť do vrecúška z textilu a zavesiť pod kohútik s tečúcou vodou – výborný relax a nakoniec sa vrecúškom vydrhnúť.
Papierové utierky
 Zeleninu do chladničky uložiť na papierové utierky
 Do vrecka s chlebom pridať papierovú utierku pred zamrazením.
Paradajková šťava
 Odstráni nepríjemný zápach z plastových nádob aj z chladničky
Pena na holenie
 Nastriekať na vŕzgajúce dvere
 Nastriekať na škvrnu na koberci
 Zrkadlo sa nezarosí ak ho pred sprchovaním potrieme penou
Peroxid vodíka
 1 lyžička peroxidu a negelovú zubnú pastu – votrieť na škvrny neznámeho pôvodu a potom vypláchať
 Odstráni škvrny od plesne v kúpeľni aj stopy po tráve
 Odstráni baktérie z kuchynskej dosky.
 Odstráni škvrny od vína a krvi.
Pivo
 Čistí zlato bez drahých kameňov
 Čistí drevený nábytok a fľaky od kávy.
 Tvrdé mäso naložiť do piva
 Pri dusení a pečení mäso a hydinu podlievať pivom
Polystyrén
 Ochránia rastlinu pred mrazom
 Polystyrénové tácky sa dajú použiť na vložky do topánok
Pomaranče
 Sušenými šupkami možno zapaľovať oheň
 Varené vo vode rozvoňajú byt
Popol
 Z dreva je zdroj živín pre rastliny
Odstráni kruhy po pohároch na drevenom nábytku (z cigariet)
Čistí dvierka na kozube (zmiešaný s vodou)
Rastlinný olej
 Prst s trieskou strčiť do rastlinného oleja – pôjde vytiahnuť
 Potrieť chodidlá a obuť si ponožky – ráno budú mäkké
 Potrieť nálepku na pohári – ostane bez lepidla
Soľ
 Čistí akváriá - do l l vody a lyžičky nejódovanej soli môžeme dať na 15´ rybičky – zbavia sa parazitov
 Nová metla vydrží dlhšie keď sa ponorí na 20´ do horúcej slanej vody.
 Mastné škvrny z koberca – soľ zmiešať s alpou v pomere 1:4 a votrieť
 Do zaváracieho pohára striedavo vrstvu ružových listov a soli – osviežovač
 Špongiu namočiť do soli na noc – ¼ šálky soli na liter vody – nebude páchnuť
 Usadeniny vo váze odstráni
 Umelé kvety vyčistiť - do papierového vrecka so soľou a potriasť
 Okná natrieť špongiou namočenou v slanej vode – nezamrznú
 Trochu soli nasypať do zapáchajúcich tenisiek
 Keď sa pripáli mlieko – nasypať do hrnca soľ
 Dosku polepenú od cesta posypať soľou a zotrieť hubkou.
 Nakrájané ovocie na chvíľu ponoriť do mierne slanej vody – nezhnedne
 Tuhá šľahačka a bielka - so štipkou soli sa dajú lepšie vyšľahať
 Do vody v ktorej varíme vajcia pridať trochu soli – dajú sa ľahšie ošúpať
 Na škvrnu od tatárskej nasypeme soľ – pohltí mastnotu
 Škvrny od potu – v litri horúcej vody rozpustíme 4 lyžice soli a vydrhnúť.
 Syr namočíme do obrúska namočeného v slanej vode a vložíme do chladničky.
 Pripálenú žehličku – na dosku položiť noviny, nasypať kuchynskú soľ a opatrne prejsť horúcou žehličkou – zmiznú nerovnosti
 Nové uteráky nepustia farbu ak pri prvých 2-3 praniach dáme do pračky šálku soli.
 Keď posolíme slimákov v záhrade – uhynú
 Soľ si nasypeme na suché vlasy, vymasírujeme a zbavíme sa lupín.
 V pol šálke vody rozmiešame lyžičku soli a lyžičku jedlej sódy – vykloktať – výborná ústna voda.
Šampón
 Trochu šampónu oživí kožené topánky a kabelky
 Večer si natrieť nohy šampónom a dať na ne ponožky – budú hladké
 Kvapnúť na skrutku, ktorá sa nedá otvoriť.
 Na náplasť dať šampón, nechať preniknúť a až potom strhnúť
 Je výborný prípravok na pranie jemnej bielizne
Špongia
 Zelenina nebude hniť keď nádoby v chladničke vložíme suchú špongiu

Šumivé tabletky
 2 ks vyčistia vázu od špiny,
 asi 6 tabletiek umyje riad z varného skla, vyčistia toaletu aj upchaný odpad



Ústna voda
 Vyčistí obrazovku
 Má sťahovací účinok pri čistení pleti.
 Prípravok proti plesni na nohách
 Odstráni lupiny.
 Pridať do prania pri praní ponožiek
 Dezinfikuje rany.
 Odstráni pach v podpazuší
Vanilková esencia
 Odstráni pach z chladničky a mikrovlnky
 Kvapnúť na žiarovku – príjemná vôňa
 Ošetrí popáleniny

Zemiaky
 Plátky surových zemiakov odstránia opuchy na očiach
 Dať do presolenej polievky
 Do zemiaka urobiť dierku a zasunúť výhonok muškátu a potom zasadiť do zeme


Zubná pasta
 Vybieli gumené časti tenisiek – natrieť zubnou kefkou a vydrhnúť
 Vyčistí žehličku aj prsteň zo vzácnym kameňom.
 Negélovou zubnou pastou natrieme zrkadlo a vytrieme dosucha – nezahmlí sa
 Odstráni hnisavú vyrážku
 Zbaví škvŕn na košeli od rúžu a atramentu

 Odstráni škvrny na nábytku po pohároch
terezamaria
06.06.11,17:36
Dostala som email, je v ňom kopa dobrých rád:
2009
09.06.11,01:06
lujza.j
09.06.11,19:14
terezamaria
04.08.11,13:08
Zase dobré rady:
babi2
05.08.11,10:56
hľadala som radu, ako vyčistiť pripálenú žehličku a našla som tento veľmi dobrý link o varení, upratovaní, dobrých radách, skrátka o všeličom:)
http://hobby.idnes.cz/pripalenou-zehlicku-vycistite-za-pakatel-zubni-pastou-octem-nebo-soli-1ml-/hobby-domov.aspx?c=A090817_154032_hobby-domov_mce
pozrite aj linky pod článkom
Zitulda
23.08.11,16:22
Pet fľaše - uzavretie sáčkov do mrazáku
ivuliatko
24.08.11,13:52
Orechy zavárané v mikrovlnke
Vylúpané orechy dáme do umytých a vysušených pohárov (zatiaľ otvorených, bez viečok) a vložíme do mikrovlnky. V mikrovlnke vlníme 1,5 minúty na plný výkon. Potom poháre vyberieme, zatvoríme viečkami a obrátime hore dnom. Poháre sa po zaviečkovaní orosia, ale vlhkosť sa rýchlo vstrebe. Takto zavarené orechy vydržia mnoho rokov a po otvorení chutia ako čerstvé. A nezaberajú nám zbytočne miesto v mrazničke... :)
ivuliatko
24.08.11,13:55
Čerstvé ovocie uvoľňuje acetylén, ktorý spôsobuje vädnutie rezaných kvetov. Preto ku kyticiam nedávajte misy s ovocím.
ivuliatko
31.08.11,13:40
Ako vykostiť kura - pokochajte sa :)

http://www.youtube.com/watch?v=kAekQ5fzfGM&
ivuliatko
31.08.11,13:44
táto rada sa naozaj zíde:)
http://www.youtube.com/watch?v=_Z5k9nWcuFc&feature=related
Nedávno som si to skladanie nacvičovala podľa videa (notebook na stole v kuchyni). Syn s dcérou mali z mojej "choreografie s plachtou" super zábavu a keby ste počuli tie ich pubertálne postrehy... Ale podarilo sa! :D:D:D
lujza.j
31.08.11,14:14
Ako vykostiť kura - pokochajte sa :)

http://www.youtube.com/watch?v=kAekQ5fzfGM&

super, len pochybujem, že tie zdochliny čo tu predávajú by sme takto vykostili:(
terezamaria
06.09.11,10:50
Možno niečo z týchto rád využijete:
babi2
07.09.11,07:34
Možno niečo z týchto rád využijete:
Z týchto rád ma okrem iného zaujal recept na falošnú šľahačku, iba neviem čo autor myslel pod pojmom "štvrtinu masla", čo myslíte, nemáte s tým skúsenosť? Myslíte, že je to 250 gr? to sa mi zdá byť dosť tuku na 1/2 l mlieka, aj stužený tuk celý a ešte aj celé maslo
Falošná šľahačka
Nechajte rozvariť jeden stužený tuk, pol litra mlieka, balíček vanilkového cukru, štvrtinu masla a hneď ako začne vrieť, odstavte z ohňa. Keď hmota vychladne, dajte ju do mixéra, pridajte jedno vajce a 5 minút mixujte. Vylejte do nádoby a nechajte odstáť do druhého dňa. Potom šľahajte asi 5 minút, prípadne pridajte dve lyžičky práškového cukru. Takáto šľahačka vydrží na koláčoch aj štyri dni bez toho, aby skysla alebo klesla. Táto dávka stačí na veľký plech napríklad krémešov.
babka - ježibabka
07.09.11,10:34
Terezka dobré rady. Uložené a rozoslaná majlom priateľom a rodine. :D:D:D
Nella_2
07.09.11,10:37
Z týchto rád ma okrem iného zaujal recept na falošnú šľahačku, iba neviem čo autor myslel pod pojmom "štvrtinu masla", čo myslíte, nemáte s tým skúsenosť?
Falošná šľahačka
Nechajte rozvariť jeden stužený tuk, pol litra mlieka, balíček vanilkového cukru, štvrtinu masla a hneď ako začne vrieť, odstavte z ohňa. Keď hmota vychladne, dajte ju do mixéra, pridajte jedno vajce a 5 minút mixujte. Vylejte do nádoby a nechajte odstáť do druhého dňa. Potom šľahajte asi 5 minút, prípadne pridajte dve lyžičky práškového cukru. Takáto šľahačka vydrží na koláčoch aj štyri dni bez toho, aby skysla alebo klesla. Táto dávka stačí na veľký plech napríklad krémešov.Marta z Trenčína
Štvrtina masla by mala byť normálne 1/4 z 1 kg = 250 g. Podobne sa voľakedy používalo "osminka masla" = 125 g masla ;)
babi2
07.09.11,10:43
Štvrtina masla by mala byť normálne 1/4 z 1 kg = 250 g. Podobne sa voľakedy používalo "osminka masla" = 125 g masla ;)
Tiež si to tak prekladám, ale ako som práve dopísala do môjho príspevku, to sa mi zdá byť veľa tuku na 1/2 l mlieka, 250 gr stuženého tuku a ešte aj 250 gr masla, no možno to tak má byť. Ďakujem pekne za odpoveď
Nella_2
07.09.11,10:58
Tiež si to tak prekladám, ale ako som práve dopísala do môjho príspevku, to sa mi zdá byť veľa tuku na 1/2 l mlieka, 250 gr stuženého tuku a ešte aj 250 gr masla, no možno to tak má byť. Ďakujem pekne za odpoveď
To je pravda, toho tuku je tam nejako príliš veľa...;):rolleyes:
terezamaria
11.09.11,17:05
Ako vyčistiť striebro?

Na vyčistenie striebra budete potrebovať: umelohmotnú misku, alobal, kypriaci prášok do pečiva (jeden balíček) rýchlovarnú kanvicu s vriacou vodou. Postup: . Do misky rozprestrite alobal a vložte naň striebro. Zalejte vriacou vodou tak, aby sa striebro v miske „utopilo“ a napokon do vody nasypte kypriaci prášok. Chemická reakcia na seba nenechá dlho čakať a výsledok (zhruba po piatich minútach) vás určite presvedčí, že striebro bude znova rovnako žiariť, akokeby ste ho len pred chvíľou kúpili.
Gapo
01.10.11,16:58
Kedysi som tu niekde čítal o oprave pákovej batérie, nenašiel som tému iba túto a sem sa to tiež hodí.
Začala mi tiecť páková batéria z vrchu, dočítal som sa že to je smola a treba vymeniť kartuš. Nuž čo mi zostalo, rozobrať a pozrieť aká tam je a ísť kúpiť.
Smola typ tam napísaný nie je, iba dátum. Myslel som si, čo môžem viac pokaziť než je, skúsim ju rozobrať a pozrieť čo je to za prevít. Bola nerozoberateľná, tzv. klik systém a keďže už mala tri roky, od horúcej vody ten plast bol krehký, takže západky sa odlomili. Nevadí, rozobral som ju, nič podozrivé som nenašiel nové tesnenia som nemal, tak som ju vyčistil, keramiku som prebehol na jemnom toaleťáku a natrel tesnenie silikónovou vazelínkou. Keďže klik nebol, opatrne som ju vložil na miesto a zmontoval batériu. Čo povedať netečie a funguje. A k tomu, že ako vybrať tú páku, no najlepšie je, ešte keď je nová dať ju dole a natrieť hranolček silikónovou vazelínou,nasunúť, vysunúť zo dva krát aby sa otvor premazal a zmontovať, potom to už pôjde ľahko. :D
pecosita
06.10.11,12:23
a co s nimi potom? klasicky oprat v pracke?
ivuliatko
29.10.11,21:19
Ako zaviazať šál či šatku - zaujímavé :)


http://www.youtube.com/watch?v=YpVVRc1JkT0#
lujza.j
30.10.11,14:14
lujza.j
17.11.11,00:00
Zitulda
24.11.11,13:48
Prikladám niečo, čo som dnes dostala, dúfam, že to už tu nie je. Ak áno prosím ss-kou ma upozornite- vymažem:)
ivuliatko
26.11.11,12:46
Ako očistiť cesnak za 10 sekúnd...

http://www.youtube.com/watch?v=gsBm0gtuiws
lt-pek
29.12.11,13:51
Voda sa do klobásky dava aby koreniny lepšie prešli do masa a pri údeni sa nevysušovala. Cukor už bolo spomenutie.
verads
30.12.11,00:11
No ale potom tá cibula z mrazaku je nasladlá nie ? čiže je sladká.
verads
30.12.11,00:13
Možno nepridám nič nové, lebo pri začítaní sa tejto témy, ktorú niekto vytiahol dopredu (ani som o nej nevedela) samozrejme na niektorej strane som naďabila na MENTOS tému a pokračovala som so smiechom v nej tak mi potom nejak uniklo kde som skončila. Takže moja rada odskúšaná: Rezne, karfiol, huby, žampiony a iné veci na vyprážanie (hlavne tie menšie), obaľujem v igelit. alebo mikroten. vreckách. Múku aj struhánku dám do vreciek namiesto do misiek. Potrasiem vo vrecku potravinu, ktorú chcem vyprážať a mám ju obalenú. Keď robím napr. karfiol, mierne povarený vo vode takto poobaľujem, poukladám na pomastený plech , poprskám olejom a dám robiť do rúry .
Potom už iba raz pootáčam , dopečiem. Nie je to také mastné a hlavne nestojím pri panvici . To isté urobím aj keď je nás viac a chcem vypražiť viac porcií kurčaťa, tak ho obalené poukladám na pomastený plech a tiež poprskám olejom a pečiem (teda vyprážam)
A ešte jednu radu pre tých, čo neradi krájajú surovú cibuľu. Vždy mám niekoľko ošúpaných a rozpolených cibúľ v sáčku v mrazničke v rezerve. Ešte nerozmrazené, alebo len jemne rozmrazené (nie celkom) krájam . Dá sa veľmi dobre a aj na veľmi najemno nakrájať bez toho aby ste si poplakali. Možno aj nastrúhať.


No ale potom cibula z mrazaku nie je sladká v jedle ?
misoft
30.12.11,15:13
Cibuľa "zosladne" len varením (teplom).
terezamaria
12.02.12,19:19
Celkom dobré rady :
ivuliatko
24.02.12,19:18
Toto mi prišlo:


Čistenie automatickej práčky

Mnohé z vás určite zacítili z práčky čudný, nepríjemný zápach. Calgon je "daň na bláznov", ale aj ten ste určite vyskúšali, aby ste predĺžili život svojej vernej pomocníčke – ako nás presviedčajú agresívne reklamy. Riešenie problému – žiadne! Kto hľadá, nájde! Tu je rada od opravára práčok "z prvej ruky".
Práčku je nutné 2x do roka generálne očistiť. Potrebujete na to 1 kg kryštálovej sódy (natrium carbonat –washing soda) a dostanete ju kúpiť v predajniach poľnohospodárskych a vinohradníckych potrieb a aj v drogériách, plus 1 liter 8% octu.
POSTUP:
Priamo do bubna práčky nalejeme 3-4 lvody, potom k tomu prilejeme pripravený roztok kryštálovej sódy (natrium carbonat) s vriacou vodou. Zatvoríme práčku. Nastavíme na max. teplotu 95 °C (program na biele). NIE na predpranie! Len na hlavný dlhý program. Znamená to, že perie prázdna práčka na 95° C! Čím časovo dlhší program, tým lepšie. Program odperie do konca so všetkými funkciami. V priebehu prania sa môže v bubne mierne peniť. To sóda rozpúšťa všetky staré nánosy a zvyšky pracích a avivážnych prostriedkov. Na konci práčku vypnúť a vyčistiť filter. POSTUP treba ZOPAKOVAŤ, ale teraz s naším 8% ZÁZRAKOM – octom. Práčku znovu nastavíme na max. teplotu 95 °C a na najdlhší program bez predprania. 1 liter octu nalejeme priamo do dózovacieho otvoru na prací prášok. Ocot zlikviduje všetky možné plesne nahromadené na nedostupných miestach práčky. Takúto generálnu očistu sa odporúča urobiť 2x ročne. Je to efektívnejšie ako používať drahý a nie celkom osvedčený Calgon. Skúste!
Predpokladané náklady: sóda cca 1 euro, ocot cca 0,40 eur + cena vody a elektrickej energie. Skúste porovnať s cenou Calgonu do každého prania!!!
Zatiaľ som nevyskúšala, ale chystám sa.
bobino38
26.02.12,08:19
A tene roztok kryštálovej sódy s vriacou vodou sa ako robí?

Toto mi prišlo:


Čistenie automatickej práčky

Mnohé z vás určite zacítili z práčky čudný, nepríjemný zápach. Calgon je "daň na bláznov", ale aj ten ste určite vyskúšali, aby ste predĺžili život svojej vernej pomocníčke – ako nás presviedčajú agresívne reklamy. Riešenie problému – žiadne! Kto hľadá, nájde! Tu je rada od opravára práčok "z prvej ruky".
Práčku je nutné 2x do roka generálne očistiť. Potrebujete na to 1 kg kryštálovej sódy (natrium carbonat –washing soda) a dostanete ju kúpiť v predajniach poľnohospodárskych a vinohradníckych potrieb a aj v drogériách, plus 1 liter 8% octu.
POSTUP:
Priamo do bubna práčky nalejeme 3-4 lvody, potom k tomu prilejeme pripravený roztok kryštálovej sódy (natrium carbonat) s vriacou vodou. Zatvoríme práčku. Nastavíme na max. teplotu 95 °C (program na biele). NIE na predpranie! Len na hlavný dlhý program. Znamená to, že perie prázdna práčka na 95° C! Čím časovo dlhší program, tým lepšie. Program odperie do konca so všetkými funkciami. V priebehu prania sa môže v bubne mierne peniť. To sóda rozpúšťa všetky staré nánosy a zvyšky pracích a avivážnych prostriedkov. Na konci práčku vypnúť a vyčistiť filter. POSTUP treba ZOPAKOVAŤ, ale teraz s naším 8% ZÁZRAKOM – octom. Práčku znovu nastavíme na max. teplotu 95 °C a na najdlhší program bez predprania. 1 liter octu nalejeme priamo do dózovacieho otvoru na prací prášok. Ocot zlikviduje všetky možné plesne nahromadené na nedostupných miestach práčky. Takúto generálnu očistu sa odporúča urobiť 2x ročne. Je to efektívnejšie ako používať drahý a nie celkom osvedčený Calgon. Skúste!
Predpokladané náklady: sóda cca 1 euro, ocot cca 0,40 eur + cena vody a elektrickej energie. Skúste porovnať s cenou Calgonu do každého prania!!!
Zatiaľ som nevyskúšala, ale chystám sa.
babka - ježibabka
26.02.12,14:28
No ale potom cibula z mrazaku nie je sladká v jedle ?

Cibuľa z mrazničky je dobrá a máš ju hneď po ruke. Ja už viacej rokov nedopestujem takú cibuľu ako voľakedy, keď som mala na povale povešanú vo vencoch a vydržala do novej. Teraz, keď kupujem na celú zimu, tak neodhadnem množstvo a na jar tú, ktorá začína klíčiť ošúpem, časť nechám v celku, napr. do pďolievky a ostatnú pomeliem na mäsovom mlynčeku a uskladňujem v krabičkách zo šalátov a nátierok. Dobre sa dajú uložiť a podľa toho, koľko potrebuhem použijem väčšiu, alebo menšiu krabičku.
ivuliatko
26.02.12,18:55
A tene roztok kryštálovej sódy s vriacou vodou sa ako robí?

Tipujem, že asi nasypať sódu do nejakého hrnca, zaliať vriacou vodou a miešať, kým sa nerozpustí. Tak to mám v úmysle. Teraz som už len zvedavá, kedy sa k tomu dokopem ;)
mareko
15.03.12,15:15
Niečo užitočné o praní :)
Zitulda
20.03.12,22:42
Prekvapilo ma tu žlté políčko, ktoré sa roluje s touto výzvou Ak bola vaša otázka zodpovedaná, môžete označiť najlepšiu odpoveď.
:confused::(:mad:
Myslíte si a súhlasíte? aby sa v téme mala označiť najlepšia odpoveď a tým by mala byť uzavretá? pridala som dnes anketu...prosím hlasujte...a ja ju uzavrem.

Prichádzam s otázkou a prosím poradiť.
Čo môže byť príčinou, že v nádržke automatickej pračky plnenej z boku v -násypke na prášok mi zostáva enormne veľa prášku...voda ho nezoberie. Nádržku vždy po každom praní vyberiem poumývam a po dosušení na vzduchu ju vložím späť. Toto robím už plných á rokov. Ale v poslednom čase asi mesiac a pol mi sa to stáva a potom pracne vyberám vlhký prášok, alebo ho jednoducho vypláchnem z nádržky. No a každé pranie tak zduplujem a ide to do vrecka, vyťahuje mi € na vodu aj prášok. Je to starobou práčky?, či slabým tlakom vody? alebo chyba je v prášku?...15 Kg balenie prášku "Persil" z Ruska lacnejšie ako by také množstvo bolo u nás, kto by nekúpil?
Ďakujem za radu
arizona
20.03.12,22:56
Zitka,niektore prasky sa horsie rozpustaju,ale chyba moze byt aj v slabsom tlaku vody a pod.

Ja som si zvykla uz davno prasok , ci gel davat priamo na bubon a basta ;)
avalik
20.03.12,22:57
Prekvapilo ma tu žlté políčko, ktoré sa roluje s touto výzvou Ak bola vaša otázka zodpovedaná, môžete označiť najlepšiu odpoveď.
:confused::(:mad:
Myslíte si a súhlasíte? aby sa v téme mala označiť najlepšia odpoveď a tým by mala byť uzavretá? pridala som dnes anketu...prosím hlasujte...a ja ju uzavrem.

Prichádzam s otázkou a prosím poradiť.
Čo môže byť príčinou, že v nádržke automatickej pračky plnenej z boku v -násypke na prášok mi zostáva enormne veľa prášku...voda ho nezoberie. Nádržku vždy po každom praní vyberiem poumývam a po dosušení na vzduchu ju vložím späť. Toto robím už plných á rokov. Ale v poslednom čase asi mesiac a pol mi sa to stáva a potom pracne vyberám vlhký prášok, alebo ho jednoducho vypláchnem z nádržky. No a každé pranie tak zduplujem a ide to do vrecka, vyťahuje mi € na vodu aj prášok. Je to starobou práčky?, či slabým tlakom vody? alebo chyba je v prášku?...15 Kg balenie prášku "Persil" z Ruska lacnejšie ako by také množstvo bolo u nás, kto by nekúpil?
Ďakujem za radu

skus zmenit prasok ... ked si napisala, ze mas prasok z Ruska, spomenula som si na kockovy cukor co nam nosievali sovietski kolegovia z dovolenky ... ten cukor bol takmer nerozpustny ... vydrzal aj do 5 cajov :--- ... mozno ten tvoj prasok je nieco podobne :D
Katarina
20.03.12,23:00
Podľa mňa chyba je v prášku, mala som dávnejšie túto skúsenosť a robil to prášok.
Zitulda
21.03.12,09:57
...ale u mňa sa to asi nedá, lebo mám práčku zplnenú z boka a bubon nie je vidieť:(
arizona
21.03.12,13:30
http://www.porada.sk/image.php?u=76816&dateline=1327843658

Zitulda (http://www.porada.sk/member.php?u=76816) 3 Hours Ago #4228 ...ale u mňa sa to asi nedá, lebo mám práčku zplnenú z boka a bubon nie je vidieť:(






...tak dnu,do bubna, ziaden problem ;)
ivuliatko
21.03.12,15:13
Čo môže byť príčinou, že v nádržke automatickej pračky plnenej z boku v -násypke na prášok mi zostáva enormne veľa prášku...voda ho nezoberie. Nádržku vždy po každom praní vyberiem poumývam a po dosušení na vzduchu ju vložím späť. Toto robím už plných á rokov. Ale v poslednom čase asi mesiac a pol mi sa to stáva a potom pracne vyberám vlhký prášok, alebo ho jednoducho vypláchnem z nádržky. No a každé pranie tak zduplujem a ide to do vrecka, vyťahuje mi € na vodu aj prášok. Je to starobou práčky?, či slabým tlakom vody? alebo chyba je v prášku?...15 Kg balenie prášku "Persil" z Ruska lacnejšie ako by také množstvo bolo u nás, kto by nekúpil?
Ďakujem za radu
Aj mne to tak blbne už asi rok (7 rokov nebol problém). Takže striehnem ako sup a keď práčka na začiatku prania napustí vodu cez nádržku s práškom, stopnem ju, trochu vysuniem nádržku a kuknem, aký je stav. Zvyčajne tam asi polovica prášku zostane, tak tam nalejem vodu (asi pol litra) - jednoducho ten prášok spláchnem do práčky, zatvorím a znovu zapnem - pranie pokračuje. Nechce sa mi volať opravára, lebo by si naúčtoval aj to, že stlačil vypínač. :mad:
lujza.j
21.03.12,15:45
ja mám z hora plnenú, tiež sa mi stáva, v nádržke ostáva prášok, ale to iba v teda ak periem na 90-tku vtedy dávam prachový prášok, myslím že je to práškom, tlakom vody ale kedže moja mrcha nie je žiadna mladica možno sú aj trysky na vodu zanesené vodným kameňom. ked je druhé pranie 40-tkové a dávam tekutý prášok na sa to vyplaví.a ked nie hned, vyplaví sa to pri ďalšom praní.
bettylou
24.03.12,21:26
U nás to robila stará práčka a robí to aj nová, tak dávam prach rovno medzi prádlo do bubna. Sú na to aj také nádobky, ale ja to tam šupnem rovno, aj keď je pravda, že sa občas trošku prachu vysype na zem.
Zdenka 0705
25.03.12,06:11
ale keď tam ten prášok zostane, tak potom z neho odchádza časť aj pri pláchaní do prádla
terezamaria
29.03.12,14:48
Možno sa Vám niečo hodí:
sanny237
29.03.12,18:19
U nás to robila stará práčka a robí to aj nová, tak dávam prach rovno medzi prádlo do bubna. Sú na to aj také nádobky, ale ja to tam šupnem rovno, aj keď je pravda, že sa občas trošku prachu vysype na zem.

Mne to robila pračka hneď od začiatku, takže vôbec nepoužívam prášky, ale gely. Presne to ma štvalo, že musím polovicu prášku vyhodiť tým, že vypláchnem nádržku. A už vôbec sa mi pri nej nechcelo stáť a kontrolovať, či voda zobrala všetok prášok.
terezamaria
13.04.12,10:24
Tak citrón je naozaj fajn. Okrem prídavku ku strave / čaj, nálev a pod./ aj na takéto použitie:
Zdenka 0705
13.04.12,10:41
Ja som na čistenie vane, umývadla, batérií, WC, ... kedysi používala práškovú /potravinársku/ kys. citrónovú.
Citrón je škoda nezjesť :)
ela77
13.04.12,11:02
Mne to robila pračka hneď od začiatku, takže vôbec nepoužívam prášky, ale gely. Presne to ma štvalo, že musím polovicu prášku vyhodiť tým, že vypláchnem nádržku. A už vôbec sa mi pri nej nechcelo stáť a kontrolovať, či voda zobrala všetok prášok.
odcitujem aspoň jeden príspevok. Mávala som s tým tiež problém, ale mala som zároveň aj divný pocit podľa zvuku napúšťania vody do práčky. Akoby sa slabšie napúšťala voda. Tak odvtedy príležitostne ošroubujem prítokovú hadicu pred praním a starou zubnou kefkou vyčistím sitko cez ktoré sa filtruje voda. To by ste neverili koľko drobných zrniečok nečistoty sa tam dostane z vody (vodovodu). Potom je zase na čas všetko v poriadku, pretože voda dobre priteká a spláchne všetok prášok na pranie tam kde má byť. Nepíšem, že je to univerzálna rada, ale skúsiť môžte. Pri oplachovaní toho prítoku som neverila vlastným očiam koľko tej nečistoty, ktorá bránila dobrému toku vody tam bolo.
Zitulda
13.04.12,11:14
Niečo čo možno poviete sem nepatrí... ale naozaj nepoužívajte do mikrovlnky umelé fľaše, či kelímky, aj keď ja sama som tiež doteraz používala.
petrusa87
13.04.12,11:47
No tak ak mi používame prášok na pranie, tak vždy ho dávam do bubna. Len teraz ho už často nepoužívam, keď periem skoro všetko s mydlovými orechami.
korela
21.04.12,20:13
Nepoznám túto tému ešte, ale včera som pozerala Bez servítky, a tam sa účinkujúcej pri nalievaní cesta na plech šmýkal papier na pečenie.
Ja si pod neho dávam trochu vody aby sa tomuto zabránilo.
korela
21.04.12,20:16
Ani mikrovlnku netreba používať.
korela
21.04.12,21:09
http://www.tvziva.sk/component/option,com_hwdvideoshare/Itemid,124/task,viewvideo/video_id,413/

Cca od tretej min. mikrovlnky a mobily, hovorí Helena Pečnerová, Centrum TČM BA, už pôsobí v Brne od min. roka.
pavol54
22.04.12,06:36
EŠTE ŽE JU NEMÁM
terezamaria
09.05.12,14:26
Možno to tu už je, ale predsa to prikladám:
osky
09.05.12,19:00
toto mozes pridat i do temy o eko cisteni
ivuliatko
14.05.12,16:36
Test pracích práškov a gelov
kukučka
14.05.12,17:04
lujza.j
14.05.12,17:10
želatína, agar a použitie
http://www.labuznik.com/forum_posts2.php?ID=9434

Orchidey sa dá množiť, rovnako ako ostatné rastliny, generatívne (semenami) i vegetatívne (rôznymi časťami rastlín). Špeciálny spôsob rozmnožovania je rozmnožovanie v laboratóriách pomocou tzv in vitro kultúr, známe tiež pod názvom "množenie na agare".
lavanda
14.05.12,17:46
Toto mi prišlo:


Čistenie automatickej práčky

Mnohé z vás určite zacítili z práčky čudný, nepríjemný zápach. Calgon je "daň na bláznov", ale aj ten ste určite vyskúšali, aby ste predĺžili život svojej vernej pomocníčke – ako nás presviedčajú agresívne reklamy. Riešenie problému – žiadne! Kto hľadá, nájde! Tu je rada od opravára práčok "z prvej ruky".
Práčku je nutné 2x do roka generálne očistiť. Potrebujete na to 1 kg kryštálovej sódy (natrium carbonat –washing soda) a dostanete ju kúpiť v predajniach poľnohospodárskych a vinohradníckych potrieb a aj v drogériách, plus 1 liter 8% octu.
POSTUP:
Priamo do bubna práčky nalejeme 3-4 lvody, potom k tomu prilejeme pripravený roztok kryštálovej sódy (natrium carbonat) s vriacou vodou. Zatvoríme práčku. Nastavíme na max. teplotu 95 °C (program na biele). NIE na predpranie! Len na hlavný dlhý program. Znamená to, že perie prázdna práčka na 95° C! Čím časovo dlhší program, tým lepšie. Program odperie do konca so všetkými funkciami. V priebehu prania sa môže v bubne mierne peniť. To sóda rozpúšťa všetky staré nánosy a zvyšky pracích a avivážnych prostriedkov. Na konci práčku vypnúť a vyčistiť filter. POSTUP treba ZOPAKOVAŤ, ale teraz s naším 8% ZÁZRAKOM – octom. Práčku znovu nastavíme na max. teplotu 95 °C a na najdlhší program bez predprania. 1 liter octu nalejeme priamo do dózovacieho otvoru na prací prášok. Ocot zlikviduje všetky možné plesne nahromadené na nedostupných miestach práčky. Takúto generálnu očistu sa odporúča urobiť 2x ročne. Je to efektívnejšie ako používať drahý a nie celkom osvedčený Calgon. Skúste!
Predpokladané náklady: sóda cca 1 euro, ocot cca 0,40 eur + cena vody a elektrickej energie. Skúste porovnať s cenou Calgonu do každého prania!!!
Zatiaľ som nevyskúšala, ale chystám sa.


Tipujem, že asi nasypať sódu do nejakého hrnca, zaliať vriacou vodou a miešať, kým sa nerozpustí. Tak to mám v úmysle. Teraz som už len zvedavá, kedy sa k tomu dokopem ;)

Ahoj, mohla by si, prosím, napísať, či si to už skúšala a ako to dopadlo? Ďakujem:).
ivuliatko
04.07.12,20:17
ivuliatko
04.07.12,20:19
tento víkend to vyskúšam, dúfam, že sa mi podarí kúpiť to kryštalické oné
lujza.j
05.07.12,16:14
pivko
06.07.12,12:10
Tak toto určite vymyslel súdruh z NDR.
ivuliatko
11.07.12,19:26
Toto mi prišlo:


Čistenie automatickej práčky

Mnohé z vás určite zacítili z práčky čudný, nepríjemný zápach. Calgon je "daň na bláznov", ale aj ten ste určite vyskúšali, aby ste predĺžili život svojej vernej pomocníčke – ako nás presviedčajú agresívne reklamy. Riešenie problému – žiadne! Kto hľadá, nájde! Tu je rada od opravára práčok "z prvej ruky".
Práčku je nutné 2x do roka generálne očistiť. Potrebujete na to 1 kg kryštálovej sódy (natrium carbonat –washing soda) a dostanete ju kúpiť v predajniach poľnohospodárskych a vinohradníckych potrieb a aj v drogériách, plus 1 liter 8% octu.
POSTUP:
Priamo do bubna práčky nalejeme 3-4 lvody, potom k tomu prilejeme pripravený roztok kryštálovej sódy (natrium carbonat) s vriacou vodou. Zatvoríme práčku. Nastavíme na max. teplotu 95 °C (program na biele). NIE na predpranie! Len na hlavný dlhý program. Znamená to, že perie prázdna práčka na 95° C! Čím časovo dlhší program, tým lepšie. Program odperie do konca so všetkými funkciami. V priebehu prania sa môže v bubne mierne peniť. To sóda rozpúšťa všetky staré nánosy a zvyšky pracích a avivážnych prostriedkov. Na konci práčku vypnúť a vyčistiť filter. POSTUP treba ZOPAKOVAŤ, ale teraz s naším 8% ZÁZRAKOM – octom. Práčku znovu nastavíme na max. teplotu 95 °C a na najdlhší program bez predprania. 1 liter octu nalejeme priamo do dózovacieho otvoru na prací prášok. Ocot zlikviduje všetky možné plesne nahromadené na nedostupných miestach práčky. Takúto generálnu očistu sa odporúča urobiť 2x ročne. Je to efektívnejšie ako používať drahý a nie celkom osvedčený Calgon. Skúste!
Predpokladané náklady: sóda cca 1 euro, ocot cca 0,40 eur + cena vody a elektrickej energie. Skúste porovnať s cenou Calgonu do každého prania!!!
Zatiaľ som nevyskúšala, ale chystám sa.

Konečne vyskúšané. V drogérii som kúpila toto (bolo v akcii za 1,09 €):
http://www.drogeriask.sk/fotky4011/fotos/_vyr_256green-boost.jpgnasypala som to do hrnca (pre istotu trojlitrového, ale stačil by aj menší) a zaliala asi 7 dl vriacej vody. Všetko sa nerozpustilo, tak som hrniec dala na oheň, zohrievala a miešala, kým sa kryštály nerozpustili. Potom som roztok naliala cez nádržku na prášok do práčky a zapla pranie na 90 stupňov. Chodila som nakúkať a trochu som aj dostala strach, lebo to dosť penilo a pena dosahovala asi do 3/4 výšky dvierok, ale viac už nestúpala. Po skončení som vybrala filter, ale nebol nejako mimoriadne zasvinený. Potom som dala pranie s octom a znova som skontrolovala filter, tentoraz bol úplne čistý. Čakala som úlomky vodného kameňa - nič. Práčku mám 9 rokov a po celý čas používam tú magnetickú guľu - že by ozaj účinkovala? Alebo ocot všetko rozpustil tak dokonale, že do filtra sa nič nedostalo? Keďže práčka nemá plnenie zvrchu, neviem cez bubon nakuknúť na ohrievacie telesá, v akom sú stave. Ale myslím, že takéto prečistenie 2x ročne môže byť naozaj užitočné.
lujza.j
12.07.12,16:09
Zimama
12.07.12,19:22
Dievčatá, viete mi poradiť, čo by som mala urobiť, aby sa mi pri žehlení na niektoré veci "neodtláčala" časť mriežky zo žehliacej dosky? - Existuje nejaký špeciálny poťah na žehliacu dosku, alebo čo s tým, ale už ma to definitívne prestáva baviť... :(
lujza.j
12.07.12,19:32
Dievčatá, viete mi poradiť, čo by som mala urobiť, aby sa mi pri žehlení na niektoré veci "neodtláčala" časť mriežky zo žehliacej dosky? - Existuje nejaký špeciálny poťah na žehliacu dosku, alebo čo s tým, ale už ma to definitívne prestáva baviť... :(
neviem či by to pomohlo, ale ja všetko žehlím naopak ....
misoft
13.07.12,09:43
Existuje nejaký špeciálny poťah na žehliacu dosku, alebo čo s tým, ale už ma to definitívne prestáva baviť...
Skús teflonový, nemusíš toľko pritláčať, teplo sa od neho čiastočne odráža späť.
http://www.lacne-domacepotreby.sk/images/500055Mini.jpg
Zimama
13.07.12,18:30
Vďaka za odpovede :)


neviem či by to pomohlo, ale ja všetko žehlím naopak ....
Už som nad tým rozmýšľala, ale neviem, či by som si zvykla...


Skús teflonový, nemusíš toľko pritláčať, teplo sa od neho čiastočne odráža späť.
Teflónový mám, ale keď vidím tú Tvoju fotku (resp. fotku od Teba;)), zdá sa mi, že by som mala kúpiť nový, ten môj je už dosť "vydratý" a tenký (lebo žehlenie je moja mimoriadne obľúbená činnosť...:o). (Kolegyne sa mi čudujú, že niektoré veci vôbec žehlím - že aby som len zavesila na vešiak a nechala voľne vyschnúť, ale to by som nemohla ani žmýkať, lebo z pračky je to niekedy také dokrčené, že to treba prežehliť. No ale koniec koncov, keď som bola v USA, po vytiahnutí zo sušičky sme len pekne poskladali a vôbec nežehlili, a prežila som to:cool:, ale sušička to asi tak nedokrčí ako pračka...)
Aj rozmýšľam, že by som na to inkriminované miesto (na konci dosky) vložila pod poťah trebárs kúsok alobalu, ale to by potom asi stratilo svoju funkciu pri naparovacej žehličke.
lujza.j
13.07.12,18:50
Zimi...ja už to tak periem, všetko naopak...ale je to len zvyk...skús
wagner
13.07.12,19:06
Vďaka za odpovede :)


Už som nad tým rozmýšľala, ale neviem, či by som si zvykla...


Teflónový mám, ale keď vidím tú Tvoju fotku (resp. fotku od Teba;)), zdá sa mi, že by som mala kúpiť nový, ten môj je už dosť "vydratý" a tenký (lebo žehlenie je moja mimoriadne obľúbená činnosť...:o). (Kolegyne sa mi čudujú, že niektoré veci vôbec žehlím - že aby som len zavesila na vešiak a nechala voľne vyschnúť, ale to by som nemohla ani žmýkať, lebo z pračky je to niekedy také dokrčené, že to treba prežehliť. No ale koniec koncov, keď som bola v USA, po vytiahnutí zo sušičky sme len pekne poskladali a vôbec nežehlili, a prežila som to:cool:, ale sušička to asi tak nedokrčí ako pračka...)
Aj rozmýšľam, že by som na to inkriminované miesto (na konci dosky) vložila pod poťah trebárs kúsok alobalu, ale to by potom asi stratilo svoju funkciu pri naparovacej žehličke.

Existujú samostatné teflonové podložky - ja na tom žehlím na stole. Je to podložené nejakou penou, ten môj má rozmer asi 1 x 0,9 metra. Skrátka na môj celý stôl. Rozprestriem a na tom žehlím.
lujza.j
13.07.12,19:18
Existujú samostatné teflonové podložky - ja na tom žehlím na stole. Je to podložené nejakou penou, ten môj má rozmer asi 1 x 0,9 metra. Skrátka na môj celý stôl. Rozprestriem a na tom žehlím.
totok...http://www.pjnovak.cz/teflonovy-navlek-s-hlinikovym-ramem-iron-masterjolly-p-3871.html?zenid=974e0d6c29ea35d566c668c79a4bbd73
wagner
13.07.12,19:25
totok...http://www.pjnovak.cz/teflonovy-navlek-s-hlinikovym-ramem-iron-masterjolly-p-3871.html?zenid=974e0d6c29ea35d566c668c79a4bbd73

Ja mám podložku obdlžnikovú - žehlím na stole, ale je to podľa obrázku ten istý materiál. Videla som to predávať neni dávno v kauflande.
terezamaria
13.07.12,19:32
Dievčatá, viete mi poradiť, čo by som mala urobiť, aby sa mi pri žehlení na niektoré veci "neodtláčala" časť mriežky zo žehliacej dosky? - Existuje nejaký špeciálny poťah na žehliacu dosku, alebo čo s tým, ale už ma to definitívne prestáva baviť... :(
Kúp si ešte ďaľší poťah na žehliacu dosku, tiež mi to robilo. Kúpila som teflónový, dala ho na ten pôvodný a viac to nerobí.
alla66
13.07.12,19:32
Existujú samostatné teflonové podložky - ja na tom žehlím na stole. Je to podložené nejakou penou, ten môj má rozmer asi 1 x 0,9 metra. Skrátka na môj celý stôl. Rozprestriem a na tom žehlím.


totok...http://www.pjnovak.cz/teflonovy-navlek-s-hlinikovym-ramem-iron-masterjolly-p-3871.html?zenid=974e0d6c29ea35d566c668c79a4bbd73

http://www.spojmesaprehokej.eu/smajlici/20.gif ...totok...http://www.fortel-katalog.sk/deka-na-zehlenie.htm
wagner
13.07.12,19:40
lujza.j
14.07.12,21:24
http://www.stajl.sk/wp-content/uploads/2011/05/nail-polish-hard-to-open-homemade-griper-470x519.jpg

Možno aj vy poznáte tie chvíle, keď sa snažíte otvoriť váš obľúbený lak na nechty, no celkom bez úspechu. Najmä, ak ho skladujete v chladničke, môže byť jeho povrch mierne šmykľavý a hrdo fľaštičky je od laku zalepené.Niektoré z tipov na kozmetiku sú občas až primitívne jednoduché a toto je jeden z nich: ak máte podobný problém, dajte na uzáver obyčajnú gumenú gumičku. Samy uvidíte ten rozdiel a otváranie bude zrazu jednoduché. Poznáte alebo používate tento trik?
Zimama
21.07.12,12:16
Kúp si ešte ďaľší poťah na žehliacu dosku, tiež mi to robilo. Kúpila som teflónový, dala ho na ten pôvodný a viac to nerobí.

No, dievčatá, konečne som si kúpila ďalší poťah (teflónový), bola tam aj akási vložka, a keď som ho inštalovala, zistila som, že už doteraz som tam mala 2 poťahy :---, a včera som žehlila mužove košele a nič sa neodtláčalo!!!! - ešte uvidím, keď budem žehliť moje tričká... :)
Takže ešte raz vďaka za rady - zdá sa, že budú fungovať.
pitelr
25.07.12,09:24
Chcel by som poprosiť o radu ako najučinnejšie vyčistiť upchaný kuchynský odtok, vyskúšal som už skoro všetko možne, aj nemožne, nič nevydržalo dlhšie ako 2-3 týždne.
Prípadne ak ma niekto skúsenosti s Bio Golem P, podelte sa, reklamam veľmi neverím.... ďakujem.
arizona
25.07.12,09:37
Chcel by som poprosiť o radu ako najučinnejšie vyčistiť upchaný kuchynský odtok, vyskúšal som už skoro všetko možne, aj nemožne, nič nevydržalo dlhšie ako 2-3 týždne.
Prípadne ak ma niekto skúsenosti s Bio Golem P, podelte sa, reklamam veľmi neverím.... ďakujem.
ked nefunguju bezne cistiace prostriedky, tak potom :
https://www.google.sk/search?sourceid=chrome&ie=UTF-8&q=krtkovanie&qscrl=1
charonme
25.07.12,10:16
nič nevydržalo dlhšie ako 2-3 týždne cize sa to vycistilo a potom sa to znova upchalo? tak potom by problem nebol v samotnom cisteni

http://www.porada.sk/t122740-vycistenie-odpadoveho-potrubia.html
kukučka
29.07.12,18:52
lujza.j
04.08.12,08:37
terezamaria
04.08.12,10:36
Niektoré rady ešte neboli.....ale všetky sú fajn....
jana-
06.08.12,08:21
ahojte, prosim Vas poradte mi,co s poskriabanym nerezom na varnej doske,nechapem ako sa mi to stalo, cistim len jarkovou vodou,jemnou stranou hubky na riad a potom vytriem do sucha papierovou utierkou a zrazu mi tam zostali take jemne skrabance a neviem co s tym, dakujem