michja
16.03.09,17:34
zdravim all.

mam taku otazocku....

Jedna sa oto ze keby som poskytoval nejake sluzby ci musim mat zivnost... ci sa da aj bez zivnosti davat nejaka faktura ktoru si moze dat firma do nakladov.

ide o tvorbu web designu..

da sa to nejak tak spravit? dikes moc za odpovede..
chanell
16.03.09,16:36
Faktúru môže vystaviť len živnostník. Kto nemá živnosť nemôže fakturovať. Môže pracovať len na základe nejakej zmluvy, či už príkaznej, zmluve o dielo (i ked pri tejto zmluve o dielo si nie som istá, či takisto nemušíš byt tiež živnostník).
michja
16.03.09,17:02
Faktúru môže vystaviť len živnostník. Kto nemá živnosť nemôže fakturovať. Môže pracovať len na základe nejakej zmluvy, či už príkaznej, zmluve o dielo (i ked pri tejto zmluve o dielo si nie som istá, či takisto nemušíš byt tiež živnostník).
ale da sa dat firme pre ktoru vytvorim stranku nejaky doklad ktory si oni mozu zahrnut do nakladov? tak aby nebol nejaky problem? a ak ano tak poprosim nejaku sblonu alebo postup krokov alebo niejake tlacivvo dakujem.
mekelek
16.03.09,17:47
Treba uzatvoriť s firmou dohodu o vykonaní práce. V tej sa uvedie cena vykonanej práce, spôsob výplaty, termín výplaty a pod.
Na základe tej dohody firma ťa vyplatí a nemusíš dávať žiadny doklad.
michja
16.03.09,19:55
Treba uzatvoriť s firmou dohodu o vykonaní práce. V tej sa uvedie cena vykonanej práce, spôsob výplaty, termín výplaty a pod.
Na základe tej dohody firma ťa vyplatí a nemusíš dávať žiadny doklad.

a potom to je ako s danou? nemusim potom nieco odvadzat na daniach? inak dikes za fakt dobru radu OCENUJEM!!!!
lulinka10001
16.03.09,20:03
to je dobrá otázka.ja mam jednu živnostničku na dohodu v bare.ona pracuje len 2 dni do mesiaca.ciže to len taký mini prijem do mesiaca.dava si to do danového?ma na mesiac 1000sk na dohodu
michja
16.03.09,22:46
to je dobrá otázka.ja mam jednu živnostničku na dohodu v bare.ona pracuje len 2 dni do mesiaca.ciže to len taký mini prijem do mesiaca.dava si to do danového?ma na mesiac 1000sk na dohodu

odporucil by som ti to tak spravit ako pisal "mekelek" a mas to... ty si to vies dat do danoveho priznania na odpocet len neviem ako to je s tou osobou ktora dostane zaplatene formou tejto dohody. Neviem ci si to treba davat do danoveho ako prijem alebo nie...
mekelek
17.03.09,08:48
michja - ty keď budeš podávať DP z príjmov FO za rok 2009 uvedieš sumu, svoj ročný príjem, uplatníš si NČ, uvedieš, koľko dane si zaplatil v zmysle par.43 zákona (firma ti bude strhávať a odvádzať).
Ak príjem budeš mať približne ako NČ alebo menej, máš nárok na vrátenie dane.

lulinka10001 - živnostníčka všetky príjmy dáva do DP
michja
17.03.09,08:59
mekelek - No ale ked stale budem robit pre nejaku inu firmu? tak to moze byt tiez? lebo s tymto co sa ja zaoberam tak to mi firma raz zaplati ja im urobim co mam a potom mi uz neplatia mozno este o par mesiacov nejaku mensiu ciastku (za aktualizaciu) aj v tomto pripade to tak moze byt?
Jarka 1
17.03.09,09:18
to je dobrá otázka.ja mam jednu živnostničku na dohodu v bare.ona pracuje len 2 dni do mesiaca.ciže to len taký mini prijem do mesiaca.dava si to do danového?ma na mesiac 1000sk na dohodu

Píšeš, že máš živnostníčku na dohodu. Takže jej z odmeny zrážaž daň a odvádzaš na DÚ. Pri dohode do 5 000 Sk, ak si neuplatňuje nezdan. čiastku odvádzaž z jej príjmu zrážkovú daň. Tento príjem zdanený zrážkovou daňou môže, ale aj nemusí uviesť v daňovom priznaní. Záleží na tom, aké mala ďalšie príjmy. Či sa jej to vyplatí uvádzať. Na túto tému je tu veľa príspevkov, treba trochu pohľadať.
veronikasad
17.03.09,09:21
to je dobrá otázka.ja mam jednu živnostničku na dohodu v bare.ona pracuje len 2 dni do mesiaca.ciže to len taký mini prijem do mesiaca.dava si to do danového?ma na mesiac 1000sk na dohodu
Ak príjem z dohody je zrazený zrážkovou daňou, daňová povinnosť je vysporiadaná a nemusí sa uvádzať v DP.
Ak však má základ dane z podnikania nižší ako 98496sk, uvedie príjem z dohody v DP v § 5 a DU jej zrazenú daň vráti.
Jarka 1
17.03.09,09:26
mekelek - No ale ked stale budem robit pre nejaku inu firmu? tak to moze byt tiez? lebo s tymto co sa ja zaoberam tak to mi firma raz zaplati ja im urobim co mam a potom mi uz neplatia mozno este o par mesiacov nejaku mensiu ciastku (za aktualizaciu) aj v tomto pripade to tak moze byt?


Tak uzavrieš dohodu vždy s tou firmou, pre ktorú budeš robiť. Oni Tvoj príjem zdania. Do 5 000 Sk zrážková daň, nad 5 000 preddavková daň. Preddavkovú daň treba vysporiadať v daňovom priznaní. Prípadne prinesieš potvrdenia do práce, ak si zamestnaný a riešiš to cez mzdárku. Aj pre Teba platí môj predchádzajúci príspevok. Ak chcete riešiť rok 2008 tak cez mzdárku je už neskoro. Treba to len cez daňové priznanie.
mekelek
17.03.09,10:27
Môžeš podpísať takú dohodu s každou firmou, pre ktorú budeš pracovať. Do DP uvedieš sumár príjmov za celý rok na základe potvrdení tých firiem.
michja
17.03.09,12:50
dikes tak uz mam v tom jasno... ale este by soim chcel vediet ci tu dohodu mam mat vytvorenu ja a ja ju dat firme alebo ni ju spravia... bolo by lepsie keby som to mal aj ja... co vsetko musi obsahovat taka dohoda?
mzdarka renca
17.03.09,12:57
dikes tak uz mam v tom jasno... ale este by soim chcel vediet ci tu dohodu mam mat vytvorenu ja a ja ju dat firme alebo ni ju spravia... bolo by lepsie keby som to mal aj ja... co vsetko musi obsahovat taka dohoda?

http://www.tlaciva-na-stiahnutie.sk/formular-dohoda-o-vykonani-prace-nosk_04dohovykonprac.html

http://www.tlaciva-na-stiahnutie.sk/formular-dohoda-o-pracovnej-cinnosti-nosk_07dohopraccin.html
lulinka10001
17.03.09,13:02
Ak príjem z dohody je zrazený zrážkovou daňou, daňová povinnosť je vysporiadaná a nemusí sa uvádzať v DP.
Ak však má základ dane z podnikania nižší ako 98496sk, uvedie príjem z dohody v DP v § 5 a DU jej zrazenú daň vráti.
v týchto veciach som začiatočník.co znamená zrážková dan?? ak ma mesačne tisícku 11sk odvádzam do socialnej poistovne a 190sk na danový urad.čo by jej bolo vrátene na konci roka?