remenova
17.03.09,08:43
Dostala som faktúru za odbornú literatúru, kde bola 10% DPh. To je v poriadku, ale dali mi na faktúru aj položku poštovné a balné s 10% DPH. Volala som do tej firmy a vraj tak je to od nového roku dobre, hladala som v zákone o DPH ale nič som také nenašla.Máte niekto s tým skúsenosť?
Ďakujem.
betka
17.03.09,21:50
Základ dane a sadzba dane
§ 22
Základ dane pri dodaní
tovaru a služby
Na začiatok

(1) Základom dane pri dodaní tovaru alebo služby je všetko, čo tvorí protihodnotu, ktorú dodávateľ prijal alebo má prijať od príjemcu plnenia alebo inej osoby za dodanie tovaru alebo služby, zníženú o daň. Do základu dane sa zahŕňa aj dotácia alebo príspevok, ktorý dodávateľ prijal alebo má prijať k cene tovaru alebo služby.

(2) Do základu dane podľa odseku 1 sa zahŕňajú aj

a) iné dane, clá a poplatky vzťahujúce sa na tovar alebo službu,
b) súvisiace náklady (výdavky), ako napríklad provízia, náklady na balenie, náklady na prepravu a náklady poistenia požadované dodávateľom od kupujúceho alebo zákazníka.
remenova
18.03.09,12:10
Ďakujem už mi je to jasné.
mekelek
19.03.09,04:54
Do teraz som si myslela, že na Slovensku je jednotná sadzba DPH 19%, až kým sa mi nedostala do rúk fa, kde v jednej položke som našla sadzbu 10%.
Chcela by som vedieť kde nájdem zoznam tých "vecí", čo majú zníženú sadzbu a hlavne by som bola zvedavá prečo sú tie sadzby znížené.
Ako riešiť v JÚ maloobch.predaja, keď v ERP máme iba 19%-nú sadzbu?
Má ERP technik inak nastaviť, alebo môžem spraviť ja na tú ktorú položku?
Ak viete, poraďte mi! Ďakujem!
mekelek
21.03.09,20:20
Prepáčte!!! Tie sadzby som už preštudovala v zákone aj prílohu č.7.
Otázku o ERP skúsim položiť v inej téme.
Daduš K
14.04.09,09:05
Vie mi niekto pomôcť pri vyriešení tlače diplomových prác. Podlieha táto tlač aj s návrhmi grafickými 10% DPH? Ďakujem
Luba
14.04.09,10:11
Tlač diplomovky je skôr dodanie služby ako tovaru. Znížená sadzba je na tovary, nie na služby.

Zníženej sadzbe podliehajú:
Tlačené knihy, brožúry, letáky a podobné tlačiarenské výrobky, tiež v jednotlivých listoch, okrem kníh, brožúr, letákov a podobných tlačiarenských výrobkov, tiež v jednotlivých listoch, v ktorých reklama a inzercia predstavujú jednotlivo alebo spolu viac ako 50 % celkového obsahu výrobku

diplomovka asi nespadá do tohto vymedzenia, teda mala by na ňu byť 19% DPH.
hanelie
14.04.09,11:43
Ako riešiť v JÚ maloobch.predaja, keď v ERP máme iba 19%-nú sadzbu?
Má ERP technik inak nastaviť, alebo môžem spraviť ja na tú ktorú položku?
Ak viete, poraďte mi! Ďakujem!
10% - tnú sadzbu nastaví technik - je to iná skupina tovarov ako s 19% tnou sadzbou
kunecka
20.04.09,05:35
Ahojte, PLS, kde si mozem pozriet kompletny zoznam tovarov so znizenou sadzbou dane? Myslim rozsirenie prilohy c. 7, napr. co patri do polozky c. 30 Farmaceuticke vyrobky? Jedna sa mi o vatu alebo obvaz, ktore predavame v obchode.
Luba
20.04.09,11:48
v colnom sadzobníku, máš naň odkaz priamo v prílohe č.7. Napr.:

http://portal.statistics.sk/showdoc.do?docid=3963
resp.
http://tqsinet.colnasprava.sk/isstinet/TARICSK/Nomenclature_B.aspx
kunecka
21.04.09,03:45
Super, dakujem pekne.
veronikasad
24.04.09,11:05
Dostala som faktúru za odbornú literatúru, kde bola 10% DPh. To je v poriadku, ale dali mi na faktúru aj položku poštovné a balné s 10% DPH. Volala som do tej firmy a vraj tak je to od nového roku dobre, hladala som v zákone o DPH ale nič som také nenašla.Máte niekto s tým skúsenosť?
Ďakujem.

Prikladám stanovisko DR SR :

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Základ dane pri dodaní tovaru alebo služby sa určí podľa § 22 zákona o DPH, t.j. základom dane je protihodnota, ktorú dodávateľ prijal alebo má prijať od kupujúceho alebo inej osoby za dodanie tovaru alebo služby, znížená o daň. Podľa odseku 2 uvedeného ustanovenia sa do základu dane zahŕňajú aj iné dane, clá a poplatky vzťahujúce sa na tovar alebo službu a súvisiace náklady. Všetky náklady, ktoré dodávateľovi tovaru alebo služby vzniknú v spojitosti s dodaním tovaru alebo služby, sa nezdaňujú osobitne. Osobitne je možné zdaňovať iba taký náklad, ktorý tvorí samostatné poskytnutie služby alebo tovaru, t.j. ak si ho objednávateľ objednal ako samostatné plnenie. Z uvedeného vyplýva, že ak poštovné a balné je súvisiacim nákladom dodávateľa pri dodaní tovaru, potom poštovné a balné je súčasťou základu dane pri dodaní tovaru. To znamená, ak dodanie tovaru podlieha 10% dani z pridanej hodnoty, potom aj poštovné a balné, ktoré je súčasťou základu dane pri dodaní tohto tovaru, podlieha 10% dani.

Váš dopyt:

Dobrý deň,

prosím o informáciu:

Fyzická osoba - podnikateľ - platiteľ DPH sa zaoberá tlačou a distribúciou kníh, ktoré podliehajú zníženej sadzbe DPH 10 %.
K dodanému tovaru účtuje poštovné a balné. Akú sadzbu DPH má uplatniť na poštovné a balné ?
Vzťahuje sa na túto službu § 22 odst. 2 písm. b/ ?