Dáša Tajnayová
17.03.09,09:20
Ahojte,

Chcela by som vedieť,ako spraviť Daňové priznanie za 3.mesiace podnikania na živnosť od 1.10.2008-nastaviť si v účt.programe od 10-12/2008? tak to bude aj na výkazoch? ešte by ma zaujímalo,že ak bol živnostník na materskej v danom roku a začal podnikať,treba doložiť aj doklad o poberaní príspevku?a ako sa potom uplatňuje nezd.čiastka na daňovníka?môže si ju uplatniť celú vo výške 98496,-Sk alebo len pomer 3/12?
ešte otázočka: ak má živnostník spojené výdavky s podnikaním pred dátumom zač.podnikania,môže si ich dať do nákladov? ak áno,s akým dátumom?

Dakujem moc.
balunka
17.03.09,17:14
Ahojte,

Chcela by som vedieť,ako spraviť Daňové priznanie za 3.mesiace podnikania na živnosť od 1.10.2008-nastaviť si v účt.programe od 10-12/2008? tak to bude aj na výkazoch? áno ešte by ma zaujímalo,že ak bol živnostník na materskej v danom roku a začal podnikať,treba doložiť aj doklad o poberaní príspevku?áno musíš mať pokrytý celý rok a ako sa potom uplatňuje nezd.čiastka na daňovníka?môže si ju uplatniť celú vo výške 98496,-Sk áno alebo len pomer 3/12?
ešte otázočka: ak má živnostník spojené výdavky s podnikaním pred dátumom zač.podnikania,môže si ich dať do nákladov? ak áno,s akým dátumom? áno s dátumom aký máš na doklade

Dakujem moc.
odpoveď v texte
Dáša Tajnayová
18.03.09,20:41
Ďakujem veľmi pekne :-)
ego.mc
18.03.09,21:29
Ahojte,

Chcela by som vedieť,ako spraviť Daňové priznanie za 3.mesiace podnikania na živnosť od 1.10.2008-nastaviť si v účt.programe od 10-12/2008? tak to bude aj na výkazoch? ešte by ma zaujímalo,že ak bol živnostník na materskej v danom roku a začal podnikať,treba doložiť aj doklad o poberaní príspevku?a ako sa potom uplatňuje nezd.čiastka na daňovníka?môže si ju uplatniť celú vo výške 98496,-Sk alebo len pomer 3/12?
ešte otázočka: ak má živnostník spojené výdavky s podnikaním pred dátumom zač.podnikania,môže si ich dať do nákladov? ak áno,s akým dátumom?

Dakujem moc.

Nesúhlasím s odpoveďou na tretiu a štvrtú otázku.
2. Keďže sa nejedná o zdaniteľný príjem, nie je potrebné dokladovať materský príspevok.
3. Výdavky treba zaúčtovať s dátumom začatia podnikania.
danushka
18.03.09,21:47
Dovolím si pripomenúť, že materská sa započítava do vlastného príjmu SZČO, o ktorý sa znižuje NČZD. Rodičovský príspevok ako štátna sociálna dávka sa nezapočítava.

Zadávateľka nám nenapísala o akú ,,materskú" konkrétne ide, takže dopĺňam, aby sme zadávateľku nezavádzali.
ego.mc
18.03.09,22:02
Dovolím si pripomenúť, že materská sa započítava do vlastného príjmu SZČO, o ktorý sa znižuje NČZD. Rodičovský príspevok ako štátna sociálna dávka sa nezapočítava.

Zadávateľka nám nenapísala o akú ,,materskú" konkrétne ide, takže dopĺňam, aby sme zadávateľku nezavádzali.

Neplatí to iba pre manžela?
evina
18.03.09,22:14
Dovolím si pripomenúť, že materská sa započítava do vlastného príjmu SZČO, o ktorý sa znižuje NČZD. Rodičovský príspevok ako štátna sociálna dávka sa nezapočítava.

Zadávateľka nám nenapísala o akú ,,materskú" konkrétne ide, takže dopĺňam, aby sme zadávateľku nezavádzali.

Danushka tá kočka je živnostníčka na materskej, Jej NČ to nekráti KSENP :)
Muška
18.03.09,22:50
...a ešte aj ja si trošku...:D

Chcela by som vedieť,ako spraviť Daňové priznanie za 3.mesiace podnikania na živnosť od 1.10.2008-nastaviť si v účt.programe od 10-12/2008? tak to bude aj na výkazoch? áno ešte by ma zaujímalo,že ak bol živnostník na materskej v danom roku a začal podnikať,treba doložiť aj doklad o poberaní príspevku?áno musíš mať pokrytý celý rok - odpoveď v texte
nie nemusíš mať "pokrytý" celý rok. Musíš priznať zdaniteľný príjem a je jedno či si ho dosiahla za 1 deň alebo za 12 mesiacov :)
balunka
19.03.09,06:24
...a ešte aj ja si trošku...:D

nie nemusíš mať "pokrytý" celý rok. Musíš priznať zdaniteľný príjem a je jedno či si ho dosiahla za 1 deň alebo za 12 mesiacov :)
áno ,máš pravdu ,že príjem môžeš dosiahnuť aj za 1deň,ale ja som to myslela tak ,že keď DÚ doložím celé obdobie,kde som bola /napr. 2mesiace vedená na ÚP,keď živnostenský list je vydaný napr.01.03,/,tak im je jasné,že som nezamlčala žiadny príjem.
Paula
19.03.09,06:33
áno ,máš pravdu ,že príjem môžeš dosiahnuť aj za 1deň,ale ja som to myslela tak ,že keď DÚ doložím celé obdobie,kde som bola /napr. 2mesiace vedená na ÚP,keď živnostenský list je vydaný napr.01.03,/,tak im je jasné,že som nezamlčala žiadny príjem.


Tak iba z dokladovania, kde som bola a nebola sa nedozvie nič o mojom príjme ani jasnovidec:)
evina
19.03.09,06:45
áno ,máš pravdu ,že príjem môžeš dosiahnuť aj za 1deň,ale ja som to myslela tak ,že keď DÚ doložím celé obdobie,kde som bola /napr. 2mesiace vedená na ÚP,keď živnostenský list je vydaný napr.01.03,/,tak im je jasné,že som nezamlčala žiadny príjem.

Veru nedozvie, lebo v jeden deň možeš získať aj dva príjmy a jeden z toho zamlčať napríklad.
V DP podpisuješ správnosť uvedených údajov, a teda aj výšky príjmov za zdaňovacie obdobie a Ty si zodpovedná v plnom rozsahu pred zákonom , že priznáš všetko za dané zdaňovacie obdobie, bez ohľadu, čo a kde si kedy bola.
danushka
19.03.09,07:24
Danushka tá kočka je živnostníčka na materskej, Jej NČ to nekráti KSENP :)



...Dievčatá, ďakujem za usmernenie...Červenám sa, treba poriadne čítať...
Dáša Tajnayová
19.03.09,12:56
Dakujem za usmernenia...avšak mám otázočku:kedže živnostníčka na materskej mala by zdokladovať príjem,ale aj ho zahrnúť do príjmov?toto mi nejako nesedí...a v tomto mojom prípade,dosiahla stratu,tak neviem,či neni zbytočné to tam dávať?pretože tá strata za zdaň.obdobie bude o to vyššia? Ja si osobne myslím,že materská,RP,príspevky z ÚP nie sú príjmy,ktoré patria do predmetu dane z príjmov...alebo sa mýlim?
evina
19.03.09,12:58
Dakujem za usmernenia...avšak mám otázočku:kedže živnostníčka na materskej mala by zdokladovať príjem,ale aj ho zahrnúť do príjmov?toto mi nejako nesedí...a v tomto mojom prípade,dosiahla stratu,tak neviem,či neni zbytočné to tam dávať?pretože tá strata za zdaň.obdobie bude o to vyššia? Ja si osobne myslím,že materská,RP,príspevky z ÚP nie sú príjmy,ktoré patria do predmetu dane z príjmov...alebo sa mýlim?

Nie, materskú neuvádza a nezdokladováva /príspevok 4/
Dáša Tajnayová
19.03.09,13:31
Ďakujem,super :-)