misurka
17.03.09,20:30
Prosím Vás o radu:

Živnostník ešte pred zavedením EUR na Slovensku platil v slovenskom metre EURami. Na jednom doklade kupoval materiál, ktorý je pre neho výdavkom ovplyvňujúci základ dane plus tovar na jeho osobnú spotrebu. Ja to teraz potrebujem zaúčtovať do valutovej pokladnice, len neviem či mám vychádzať z kurzu NBS, alebo kurzu ktorý použilo metro (ten si však musím vypočítať) a týmto potom podeliť slovenské ceny jednotlivých položiek, aby som ich dostala na EUR a rozdeliť to na časť : prevádzková réžia + VOZD. Vie mi niekto z Vás poradiť?
misurka
18.03.09,13:07
posúvam


Prosím Vás o radu:

Živnostník ešte pred zavedením EUR na Slovensku platil v slovenskom metre EURami. Na jednom doklade kupoval materiál, ktorý je pre neho výdavkom ovplyvňujúci základ dane plus tovar na jeho osobnú spotrebu. Ja to teraz potrebujem zaúčtovať do valutovej pokladnice, len neviem či mám vychádzať z kurzu NBS, alebo kurzu ktorý použilo metro (ten si však musím vypočítať) a týmto potom podeliť slovenské ceny jednotlivých položiek, aby som ich dostala na EUR a rozdeliť to na časť : prevádzková réžia + VOZD. Vie mi niekto z Vás poradiť?
misurka
18.03.09,18:04
posúvam
Rozalka
18.03.09,20:11
Faktúra z Metra je v SKK, touto sumou by som to aj zaúčtovala.
Vo valutovej pokladni by som zaúčtovala úbytok EUR v sume uvedenej na faktúre.
misurka
19.03.09,05:15
Trošku tomu nerozumiem:
Mám teda tento doklad zaúčtovať v SKK - to znamená v tuzemskej pokladni ako VOZD, a potom vo valutovej pokladni zaučtovať úbytok EUR a následne vklad do tuzemskej pokladne? Akým kurzom? Kurzom NBS v deň uskutočnenia nákupu v Metre? Vo valutovej pokladni účtujem kurzom NBS, okrem nákupu valút, kedy používam kurz KB. Alebo mám vychadzáť z kurzu, ktorým počítalo METRO?


Faktúra z Metra je v SKK, touto sumou by som to aj zaúčtovala.
Vo valutovej pokladni by som zaúčtovala úbytok EUR v sume uvedenej na faktúre.
liba2
19.03.09,05:23
Podľa môjho názoru to bol predaj eur za obchodný kurz určený Metrom; kurzový rozdiel by nemal vzniknúť.
misurka
19.03.09,06:06
To znamená, že úbytok z valut.pokladne a následne vklad do tuzemskej pokladne a takisto i samotný nákup do PD mám zaúčtovať kurzom, ktorým počíta Metro?

Podľa môjho názoru to bol predaj eur za obchodný kurz určený Metrom; kurzový rozdiel by nemal vzniknúť.
Rozalka
20.03.09,18:02
Podľa môjho názoru so slovenskou hotovosťou tento nákup netreba spájať, pretože nákup sa uskutočnil v EUR, takže žiaden vklad do tuzemskej pokladne.
Takže
- slovenská pokladnica žiaden záznam
- valutová pokladnica - VOZD v sume uvedenej na METRO faktúre, prepočet na SKK - podľa sumy uvedenej na tejto faktúre
úbytok valút (EUR) podľa sumy uvedenej na faktúre