t.betinka
21.03.09,17:44
Mili poradaci kto mi napise co treba na bolonsku omacku a ako sa robi.Pouziva sa vecsinou na pizzu.
wagner
21.03.09,17:01
Pozri na www.receptar.sk Alebo si vyhľadaj cez google
caligulax
22.03.09,07:44
Pozri na www.receptar.sk Alebo si vyhľadaj cez google
Velmi pekna odpoved.... :)
t.betinka
22.03.09,09:13
Ano je to velmi pekna odpoved DAKUJEM!Pozerala som sa AKO VARIT RYZU kolky tam pisali aky maju postup ako ju robit ci ju premyvaju alebo nie.Na zaklade toho som sa rozhodla napisat ako sa robi bolonska omacka.Kolko ludi tolko nazorov.DA-KU-JEM.
wagner
22.03.09,09:23
Nenapísala si, že chceš vlastné skúsenosti. Tak neviem čo sa rozčuľuješ. :( Druhý raz sa vyjadruj konkrétne a nie všeobecne.:confused:
lejka
22.03.09,10:07
Boloňská omáčka č.1

recept je určen pro 4 osob(y)
doba přípravy je cca 45 min.

Ingredience:
1 cibule
1 mrkev
50 g celeru
30 g slaniny
300 g mletého masa
2 lžíce rajčatového protlaku
300 ml masového vývaru
150 ml červeného vína
1 bobkový list
pepř, muškát, sůl

Příprava:
Oloupanou cibuli, zeleninu a slaninu pokrájíme na kostičky. Slaninu rozškvaříme. Cibuli a zeleninu na ní zhruba 25 minuty osmahneme. Přidáme mleté maso a propečeme ze všech stran. Přidáme rajský protlak, vývar, víno a koření. Na malém ohni nepřikryté asi 30 min. podusíme. Podle chuti osolíme.

Boloňská omáčka č.2

* 1 lžíce olivového oleje
* 4 lžíce másla
* 2 jemně nasekané cibule
* několik řapíků celeru, jemně nasekaných
* 2 středně velké mrkve, drobně nasekané nebo nastrouhané nahrubo
* 350 g mletého masa (hovězí nebo směs)
* sůl a čerstvě mletý pepř
* 250 ml mléka
* špetka strouhaného muškátového oříšku
* 250 ml suchého bílého vína
* 1/2 kg krájených rajčat Valfrutta
* čerstvě strouhaný parmazán k podávání
* 400 g těstovin (širší nudle tagliatelle nebo špagety)

Jak dlouho?

* Doba přípravy: 40 minut
* do hodiny
* Počet porcí: 4

Příprava jídla
V kastrole na oleji a třech lžících másla osmahněte cibuli. Přidejte celer a mrkev, smažte dvě minuty. Vsypte maso, rozmačkejte je vidličkou, osolte a opepřete. Zalijte mlékem a povařte, až se mléko vypaří. Poprašte muškátem, zalijte vínem, promíchejte a nechte víno odvařit. Přilijte rajčata i s nálevem. Jakmile směs začne vřít, promíchejte ji a na co nejmírnějším plameni vařte bez pokličky do zhoustnutí. Je-li třeba, trochu podlijte. Promíchejte s těstovinami povařenými podle návodu na obalu na skus, přidejte zbývající lžíci másla a podávejte s parmazánem.
t.betinka
22.03.09,13:15
Ale ja sa nerozculujem som rada za Tvoju odpoved lebo som tak ziskala recepty ktore su fajn a budem podla nich varit bude to nieco nove.DAKUJEM.Mozno myslela som tak a napisala tak a vyzera ze som nervozna.Ospravedlnujem sa.A v pisani sa budem snazit zdokonalit.
t.betinka
22.03.09,13:35
Mam to blbo napisane.Ja sa nerozculujem.
Kazu
22.03.09,20:43
Ja som sa od jednej babky v Taliansku naučila variť omáčku a používam ju na špagety a aj na lasagne. Bolonská to možno nie je, ale je dobrá.

Podusím slaninu, cibuľu, mrkvu, petržlen, zeler, papriku a potom pridám mleté hovädzie mäso, častejšie miešam aby mäso nebolo v hrudkách ale sa pekne oddelilo a podusilo. Potom pridám nakrájané rajčiny, posolím, pridám cesnak, červené víno, prikryjem a nechám dusiť na miernom ohni asi 2,5-3 hodiny. Občas premiešam. Ak treba, možno priliať vodu. Keď je zelenina rozvarená a omáčka primerane hustá pridám ešte korenie na grilovanú zeleninu, podľa chuti cukor, prípadne soľ. Ešte chvíľku povarím. Dôležité je omáčku variť pomaly a dlho.

Množstvo asi takto: 20-25 dkg slaniny, 3-4 cibule, balíček zeleniny na sviečkovú, 2 papriky zelené, 2 červené, 1,5 kg hovädzieho, 3 kg rajčín, 5 strúčikov cesnaku, 3 dcl frankovka modrá suchá, korenie používam na grilovanú zeleninu /najviac mi vôňou pripomína to, čo používala babka/, cukor asi 1 lyžicu
Etela
23.03.09,05:58
Ja robím bolonskú omáčku veľmi jednoducho:
Orestujem nakrájanú cibulu a pár strúčikov cesnaku, pridám mleté hovädzie mäso / alebo v bujóne zaliatu sójovú drť/ , restujem, kým mäso nezmení farbu, pridám plechovku drvených paradajok, osolím, okorením a podľa chuti pridám bazalku a oregáno.Podlejem trochou vody / ak je sójová drť tak nie, lebo ju na cibulku pridávam namočenú v asi 3 dl bujónu / a celé to dusím asi 2O-25 minút.
osky
23.03.09,11:13
Bolonska omacka-originalna z Talianska

2 polievkove lyzice olivoveho oleja
1 nasekana cibula
salka nakrajaneho zeleru
salka nakrajanej mrkvy
salka nakrajaneho petrzlenu/alebo velka viazanicka petrzl.vnate/
350 g mleteho mäsa-najlepsie miesane hovädzie s bravcovym
500g paradajkovej omacky/dostat v obchode-passata pomodoro/alebo cca 5-6 pol.lyzic paradajkoveho koncentratu,ci pretlaku
1,5 dcl cerveneho vina
bazalka,oregano alebo provensalske bylinky
sol,trosku cierneho ml.korenia-ja nahradzam stipkou chili korenia
/mozeme pouzit este 1 struk cesnaku a pri prazeni cibule trochu slaninky/

olej rozpalime a cibulku orestujeme klasickym sposobom.
pridame mäso a vidlickou ho porozpucame,aaby bolo vlacne a netvorilo hrudky.premeisavame aby sa zo vsetkych stran trosku poopekalo,potom podlejeme vinom a doplnime vsetky ostatne zlozky,okrem byliniek.Ak sa nam zda huste,podlejeme este vodou alebo dakym vyvarom,ale nema z toho byt polievka!!!
nechame prejst varom ,potom ohen stiahneme a dusime vsetko poloprikryte do mäkka,cca 1 hodinu.casto miesame a kontrolujeme.
ked je vsetko mäkke,skontrolujeme konzistenciu.ak je privelmi vodova,nechame mierne dusit uz odokryte,aby sa voda vyparila na zelanu hustotu.
ak je prilis huste a len malo omackove,musime zriedit vodou,prip.vinom....uz tiez odokryte.
hotovu omacku servirujeme s cestovinami ,kt.sme si vopred uvarili.mozeme posypat aj parmezanom.
osky
23.03.09,11:15
Mili poradaci kto mi napise co treba na bolonsku omacku a ako sa robi.Pouziva sa vecsinou na pizzu.

inak s tym ze sa pouziva na picu nesuhlasim-nepoznam taku picu,toje uz mozno slovensky zvyk,ale v taliansku som sa s tym nestretla.
to je typicka spagetova omacka./spaghetti alla bolognese/
t.betinka
25.03.09,17:04
inak s tym ze sa pouziva na picu nesuhlasim-nepoznam taku picu,toje uz mozno slovensky zvyk,ale v taliansku som sa s tym nestretla.
to je typicka spagetova omacka./spaghetti alla bolognese/
DAKUJEM ZA ODPOVED.POCULA SOM ZE SA POUZIVA NA CESTOVINY K MESU PRETO SOM NAPISALA ZE VECSINOU SA POUZIVA NA PIZZU.PO TALIANSKY SA PIZZA POVIE PICA?
t.betinka
25.03.09,17:07
Ak by si bola v Ban.Bystrici tak si mozes bolonsku pizzu kupit,ochutnat.
osky
27.03.09,11:19
DAKUJEM ZA ODPOVED.POCULA SOM ZE SA POUZIVA NA CESTOVINY K MESU PRETO SOM NAPISALA ZE VECSINOU SA POUZIVA NA PIZZU.PO TALIANSKY SA PIZZA POVIE PICA?

ano,povie sa pica.Z sa vzdy cita ako nase C.
osky
27.03.09,11:20
Ak by si bola v Ban.Bystrici tak si mozes bolonsku pizzu kupit,ochutnat.

:confused:
bystricu poznam,studovala som tam,ale kde maju taku pizzu?
neviem ci sa tam este dakedy dostanem,zijem v rakusku....na slovensko nechodim tak casto.
t.betinka
27.03.09,23:13
OSKY tu pizzu som objavila v Albe.Objavila preto lebo som sa tu nastahovala.Viem ze sa bolonska omacka pouziva na cestoviny atd .Ak prides do Bystrice daj vediet robim v kuchyni blizko fontany na namesti a tiez robime pizze.
osky
28.03.09,19:15
OSKY tu pizzu som objavila v Albe.Objavila preto lebo som sa tu nastahovala.Viem ze sa bolonska omacka pouziva na cestoviny atd .Ak prides do Bystrice daj vediet robim v kuchyni blizko fontany na namesti a tiez robime pizze.

super.dik za pozvanie-ak nahodou sa pritrafi-iste sa zastavim.:)
JarkaL
18.07.09,12:30
Ja som sa od jednej babky v Taliansku naučila variť omáčku a používam ju na špagety a aj na lasagne. Bolonská to možno nie je, ale je dobrá.

Podusím slaninu, cibuľu, mrkvu, petržlen, zeler, papriku a potom pridám mleté hovädzie mäso, častejšie miešam aby mäso nebolo v hrudkách ale sa pekne oddelilo a podusilo. Potom pridám nakrájané rajčiny, posolím, pridám cesnak, červené víno, prikryjem a nechám dusiť na miernom ohni asi 2,5-3 hodiny. Občas premiešam. Ak treba, možno priliať vodu. Keď je zelenina rozvarená a omáčka primerane hustá pridám ešte korenie na grilovanú zeleninu, podľa chuti cukor, prípadne soľ. Ešte chvíľku povarím. Dôležité je omáčku variť pomaly a dlho.

Množstvo asi takto: 20-25 dkg slaniny, 3-4 cibule, balíček zeleniny na sviečkovú, 2 papriky zelené, 2 červené, 1,5 kg hovädzieho, 3 kg rajčín, 5 strúčikov cesnaku, 3 dcl frankovka modrá suchá, korenie používam na grilovanú zeleninu /najviac mi vôňou pripomína to, čo používala babka/, cukor asi 1 lyžicu

Kazu, tento recept sa mi fakt pozdáva, určite ho čím skôr vyskúšam. Len mi napadlo, že je to pre nás veľa a keď už sa babrem s mletým mäsom, či by sa toho nedalo urobiť viac do zásoby a sterilizovať. Neskúšala si?
Kazu
18.07.09,15:01
Kazu, tento recept sa mi fakt pozdáva, určite ho čím skôr vyskúšam. Len mi napadlo, že je to pre nás veľa a keď už sa babrem s mletým mäsom, či by sa toho nedalo urobiť viac do zásoby a sterilizovať. Neskúšala si?

Aj ja sterilizujem, občas nejaké dám do kelímka a strčím aj do mrazáku. Ale tie sterilizované sa mi páčia viac ako tie zmrazené.