bettylou
22.03.09,13:36
Má niekto recepty na chutné HLAVNÉ JEDLÁ, nie sladkosti do ktorých nie je v nijakej forme použitá soľ? Tak aby jedlá pokrývali výživu fyzicky aktívneho človeka.
Ďakujem
viktorviktor
23.03.09,10:32
no bez soli bude jedlo chutné až neskôr, treba si zvykať a objavovať nové chute ako keď fajčier prestane huliť
z internetu: odvolanie sa na stravovanie podľa 5 elementov

Soľ podporuje činnosť obličiek, ale len jej nepatrné množstvo. Musí vždy prejsť varom. Priemerný človek jej skonzumuje 5x viac, ako sú obličky schopné zniesť. Oveľa efektívnejšie je dochucovať prírodne fermentovanou Miso pastou, alebo sójovou omáčkou Shoyu, ktorá zreje v drevených sudoch. Istým riešením pre tých čo majú narušený živel vody a majú chuť dosoľovať, je pripraviť si Gomasio z nelúpaného sezamu a morskej soli. Uvoľnené obličky harmonizuje fazuľa azuki a pohánka, stiahnuté naopak uvoľňuje veľká fazuľa.
osky
23.03.09,10:53
no bez soli bude jedlo chutné až neskôr, treba si zvykať a objavovať nové chute ako keď fajčier prestane huliť
z internetu: odvolanie sa na stravovanie podľa 5 elementov

Soľ podporuje činnosť obličiek, ale len jej nepatrné množstvo. Musí vždy prejsť varom. Priemerný človek jej skonzumuje 5x viac, ako sú obličky schopné zniesť. Oveľa efektívnejšie je dochucovať prírodne fermentovanou Miso pastou, alebo sójovou omáčkou Shoyu, ktorá zreje v drevených sudoch. Istým riešením pre tých čo majú narušený živel vody a majú chuť dosoľovať, je pripraviť si Gomasio z nelúpaného sezamu a morskej soli. Uvoľnené obličky harmonizuje fazuľa azuki a pohánka, stiahnuté naopak uvoľňuje veľká fazuľa.

sol cekom vylucit je tazke-pokym si zvyknes na tu neslanu chut.
otec mal problemy s vysokym tlakom,tak som najprv vymenila sol za solcanku s morskou solou,potom za morsku sol-tu pouzivam,normalnu kupim len malokedy.
znizovala som davky pri soleni az sme sa napokon dostali k momentu,kedy som ziadnu sol nepotrebovala-cim vsak zuzitkujem ovela viac byliniek,cerstvych i susenych,chili papricky,cesnak,cibulu zelene vnate i samotnatnu zeleninu ci strukoviny.niecim to jedlo proste ochutit musis.
da sa to ale chce to cas,fantaziu a dobru naladu. a treba chciet.
ale ziadne jedlo nie je take,ako slane.hlavne pri rybach to je citit.
ja som nikdy neholdovala soli tak mne je to jedno,ale otec si na to zvykal horsie.
teraz si sice obcas daco osoli,ale zriedkavo.uz si zvykol.
solnicku u nas na stole nenajdes.
bettylou
02.04.09,22:20
Ale ja uz davno nesolim, koli oblickovej diete,
mne to aj chutí, ostatným členom menej, tak vždy odoberám a ostatok dochucujem.
len ma napadlo či dakto nemá inšpiráciu s receptami na nesolené, lebo ten malý kúsok je aj v čistých zemiakoch, zelenine či mase...
o náhradky soli mi až tak nejde, poznám ich dobre
bettylou
02.04.09,22:22
sol cekom vylucit je tazke-pokym si zvyknes na tu neslanu chut.
otec mal problemy s vysokym tlakom,tak som najprv vymenila sol za solcanku s morskou solou,potom za morsku sol-tu pouzivam,normalnu kupim len malokedy.
znizovala som davky pri soleni az sme sa napokon dostali k momentu,kedy som ziadnu sol nepotrebovala-cim vsak zuzitkujem ovela viac byliniek,cerstvych i susenych,chili papricky,cesnak,cibulu zelene vnate i samotnatnu zeleninu ci strukoviny.niecim to jedlo proste ochutit musis.
da sa to ale chce to cas,fantaziu a dobru naladu. a treba chciet.
ale ziadne jedlo nie je take,ako slane.hlavne pri rybach to je citit.
ja som nikdy neholdovala soli tak mne je to jedno,ale otec si na to zvykal horsie.
teraz si sice obcas daco osoli,ale zriedkavo.uz si zvykol.
solnicku u nas na stole nenajdes.

citronom sa tiež dá vela dochutit aj polievky
viktorviktor
05.04.09,20:00
tu je kniha s neslanými receptami v ruštine, 335 strán, 5,4 Mb
http://up-file.com/download/0ae29fe8f496c427fba8402cb0ad60299
Dáša_
05.04.09,20:16
Ale ja uz davno nesolim, koli oblickovej diete,
mne to aj chutí, ostatným členom menej, tak vždy odoberám a ostatok dochucujem.
len ma napadlo či dakto nemá inšpiráciu s receptami na nesolené, lebo ten malý kúsok je aj v čistých zemiakoch, zelenine či mase...
o náhradky soli mi až tak nejde, poznám ich dobre

občas, pri záchvatoch zdravej výživy pripravujem zeleninu aj zemiaky na pare. Nesolím ich a pri jedení im soľ vôbec nechýba. vyskúšané mám zemiaky, brokolicu, mrkvu, kaleráb, zeler.

A raz som v nejakej súťaži vyhrala originál zepter hrniec - používam ho na jedinu vec - dusim v nom maso na kocky - iba tak same, bez tuku, vez vody, bez soli a z nejakeho divného dôvodu na tom neprítomnosť soli necítit.

A možno by na tej pare išlo pripraviť aj maso - napríklad rybu, prípadne kuracie prsia.

To čo ostane v hrnci po naparovaní používam ako základ na polievku, prípadne to aj samé vypijem.
osky
07.04.09,20:05
občas, pri záchvatoch zdravej výživy pripravujem zeleninu aj zemiaky na pare. Nesolím ich a pri jedení im soľ vôbec nechýba. vyskúšané mám zemiaky, brokolicu, mrkvu, kaleráb, zeler.

A raz som v nejakej súťaži vyhrala originál zepter hrniec - používam ho na jedinu vec - dusim v nom maso na kocky - iba tak same, bez tuku, vez vody, bez soli a z nejakeho divného dôvodu na tom neprítomnosť soli necítit.

A možno by na tej pare išlo pripraviť aj maso - napríklad rybu, prípadne kuracie prsia.

To čo ostane v hrnci po naparovaní používam ako základ na polievku, prípadne to aj samé vypijem.

s tym parnym hrncom je to pravda-asi sa v jedle zrazia vlastne minerali a tie potom dodaju chut.
da sa robit aj rybka ale aj bravcove ci hovädzie mäsko ale kazde vyzaduje iny cas.mam parny hrniec doma,ale uz ho pouzivam malokedy.

je ale pravda,ze je dobry pri dietach-vsetok tuk z masa sa odpari,ostane to dolu vo vode,ktoru ale treba vyliat.je dobre mat navod k hrncu,tam su aj rady,pozitiva a recepty......