key133
25.03.09,00:53
Prosim o radu v suvislosti s prihlasenim noveho auta na policii. S vyuzitim srotovneho bol povodnym majitelom zosrotovaneho auta moj otec, na ktoreho je aj kupovane nove auto. Je ale mozne toto nove auto prihlasit na policii tak, ze pred samotnym prihlasenim by som s otcom uzavrel povedzme darovaciu zmluvu, a prihlasoval nove auto tak na mna (obdarovaneho)? Velmi pekne dakujem za rady.
lakon
25.03.09,06:43
Apreco to chcete takto robit?

Pri tom postupe ktorý opisujete predpokladam ze s otcom mate dobre vztahy, a on ako starsi vodic ktory uz mal PZP s bezskodovym priebehom mal by mat urcite ulavy. Takze ak nepredpokladate nejake majetkove problemy, tym ze auto prihlasi vas otec, usetrite minimalne na PZP v niektorych pripadoch az do 330€ rocne.
kyblik
25.03.09,07:29
Hlavne ak by bol dochodca. A po nejakom case si napises auto na seba... Na policii mozete byt dokonca zapisany obaja - Ty ako uzivatel a otec ako majitel vozidla.
key133
25.03.09,10:06
Ano, moj otec je dochodca, mame "bezproblemovy":) vztah, auto financujem ja. Poistky nastastie viem mat na rovnako dobrej urovni akoby boli na otca (normalne by som nemal ziadny bonus, ale vdaka zamestnaneckej vyhode mam nastastie vyrazny). O prihlaseni na mna uvazujem hlavne kvoli tomu, aby mal otec s autom co najmensie alebo ziadne starosti v buducnosti, aj ked ho bude moct kedykolvek vyuzivat. A tiez z dovodu, aby som bol pre pripadny predaj v buducnosti jedinym majitelom auta.

Len neviem, ci sa to da takto realizovat, ze by som bol prvym majitelom "v papieroch", pricom kupujucim by bol moj otec. Tiez neviem najst ziadne tlacivo na prihlasenie na policii, iba na odhlasenie:(...

Dakujem.
kyblik
25.03.09,10:30
Ano, moj otec je dochodca, mame "bezproblemovy":) vztah, auto financujem ja. Poistky nastastie viem mat na rovnako dobrej urovni akoby boli na otca (normalne by som nemal ziadny bonus, ale vdaka zamestnaneckej vyhode mam nastastie vyrazny). O prihlaseni na mna uvazujem hlavne kvoli tomu, aby mal otec s autom co najmensie alebo ziadne starosti v buducnosti, aj ked ho bude moct kedykolvek vyuzivat. A tiez z dovodu, aby som bol pre pripadny predaj v buducnosti jedinym majitelom auta.
Len neviem, ci sa to da takto realizovat, ze by som bol prvym majitelom "v papieroch", pricom kupujucim by bol moj otec. Tiez neviem najst ziadne tlacivo na prihlasenie na policii, iba na odhlasenie:(...

Dakujem.

Nepoznam presne znenie zakona ale ak by niekto dostal dotaciu na auto a hned by ho daroval... nie som si isty, ze sa to da.
Žabinka
25.03.09,10:40
Tiež som toho názoru, že to skôr nie je možné. To auto ešte predsa nemá ŠPZ, takže najprv ho asi treba na polícii zaevidovať na toho, kto je uvedený na faktúre od predajcu, až potom to riešiť prepisom. Asi by sa to zneužívalo, ak by to bolo možné. A prvým majiteľom budeš pri každom prepise, lebo polícia vystavuje novému držiteľovi vždy nový TP.
key133
25.03.09,12:53
Povodne som siel niekde vyhladat to znenie vynosu MH a dat tu link na, ale nastastie som nadabil na dalsie info ohladom srotovneho a zrejme aj odpoved na moj problem.

Odporucam pozriet stranky: epi.sk alebo economy.gov.sk (este mi tu nedovoli pridavat linky)

V casti najcastejsie otazky som nasiel toto;):

Otázka
Môj otec je vlastníkom starého auta, je napísané na jeho meno. On však už nie je zdravotne spôsobilý riadiť auto. Môže kúpiť nové auto s dotáciou na zošrotovanie, pričom nové auto bude zapísané na moje meno alebo na meno iného člena rodiny?

Odpoveď
Na dotáciu má nárok majiteľ starého auta, ktorý ho dá zošrotovať a ktorý si kúpi nové auto. Teda kúpnu zmluvu musí uzavrieť majiteľ starého auta. Na aké meno sa zaregistruje auto do evidencie motorových vozidiel na dopravnom inšpektoráte MH SR nebude skúmať.

Takze podla tohto by to zrejme potom nemal byt problem prihlasit auto na mna. Neviem ale nikde najst formular na prihlasenie noveho auta, neviete prosim niekto pomoct (vypisovanim na policii sa vybavovanie este viac predlzi:mad:)?

Dakujem vsetkym za pomoc, snad tato tema este niekomu pomoze...
kyblik
25.03.09,14:19
Velmi pochybujem, ze taketo formulare su volne dostupne na internete...
Chobot
25.03.09,14:32
Nepoznam presne znenie zakona ale ak by niekto dostal dotaciu na auto a hned by ho daroval... nie som si isty, ze sa to da.

Dá sa to. Výnos MHSR to nevylučuje ani nezakazuje.
Žabinka
25.03.09,14:32
Pozerala som na stránke min. vnútra (minv.sk), ale nevidela som tam tlačivá na stiahnutie, asi to dostaneš len na dopr. inšpektoráte. Skús pozrieť, ja som to prešla len zbežne. Minv.sk-oblasti ministerstva-polícia-služby policajného zboru-doklady a evidencie-evidencia vozidiel. Tam sú rôzne informácie, možno ti to pomôže.
Chobot
25.03.09,14:33
Povodne som siel niekde vyhladat to znenie vynosu MH a dat tu link na, ale nastastie som nadabil na dalsie info ohladom srotovneho a zrejme aj odpoved na moj problem.

Odporucam pozriet stranky: epi.sk alebo economy.gov.sk (este mi tu nedovoli pridavat linky)

V casti najcastejsie otazky som nasiel toto;):

Otázka
Môj otec je vlastníkom starého auta, je napísané na jeho meno. On však už nie je zdravotne spôsobilý riadiť auto. Môže kúpiť nové auto s dotáciou na zošrotovanie, pričom nové auto bude zapísané na moje meno alebo na meno iného člena rodiny?

Odpoveď
Na dotáciu má nárok majiteľ starého auta, ktorý ho dá zošrotovať a ktorý si kúpi nové auto. Teda kúpnu zmluvu musí uzavrieť majiteľ starého auta. Na aké meno sa zaregistruje auto do evidencie motorových vozidiel na dopravnom inšpektoráte MH SR nebude skúmať.

Takze podla tohto by to zrejme potom nemal byt problem prihlasit auto na mna. Neviem ale nikde najst formular na prihlasenie noveho auta, neviete prosim niekto pomoct (vypisovanim na policii sa vybavovanie este viac predlzi:mad:)?

Dakujem vsetkym za pomoc, snad tato tema este niekomu pomoze...

Na internete som ešte nevidel tieto tlačivá. Ale na tých tlačivách je len pár údajov, netrvá jeho vyplnenie dlhšie ako pár minút a tlačivá sú k dispozícii na DI.
ilom
25.03.09,17:05
ilom
25.03.09,17:32
key133
25.03.09,22:52
Super, dakujem za linky:).

Som z toho ako neskuseny ale blbec, lebo neviem presne ako to aj tak urobit, teda, kde je zapisany vlastnik a drzitel (na papieroch/v evidencii) a co z toho vyplyva. Najradsej by som bol, keby otec nemusel figurovat nikde, no neviem ci obe nizsie uvedene alternativy su mozne (teda 1. urcite, ale co druha?)...

1. otec vlastnik vozidla (na zaklade faktury), ja drzitel vozidla (ako som pisal, presne rozdiely nechapem)
2. ja zaroven vlastnik (povedzme na zaklade darovacej zmluvy medzi mnou a otcom na vozidlo, ktore otec nadobudol kupou na zaklade faktury, pricom vozidlo este nebolo prihlasene) aj drzitel vozidla

Viem, ze to co pisem zrejme vyzera strasne, ale nemam skusenosti:( a realne to bude moje prve auto. Vdaka.
Zuzy
26.03.09,07:19
Odpoveď
Na dotáciu má nárok majiteľ starého auta, ktorý ho dá zošrotovať a ktorý si kúpi nové auto. Teda kúpnu zmluvu musí uzavrieť majiteľ starého auta. Na aké meno sa zaregistruje auto do evidencie motorových vozidiel na dopravnom inšpektoráte MH SR nebude skúmať.

Moja otázka je: dopravný inšpektorát musí nové auto prihlásiť len na to meno, čo je uvedené na faktúre, alebo v rámci rodiny može aj na rodinného príslušníka?
kyblik
26.03.09,08:03
Super, dakujem za linky:).

Som z toho ako neskuseny ale blbec, lebo neviem presne ako to aj tak urobit, teda, kde je zapisany vlastnik a drzitel (na papieroch/v evidencii) a co z toho vyplyva. Najradsej by som bol, keby otec nemusel figurovat nikde, no neviem ci obe nizsie uvedene alternativy su mozne (teda 1. urcite, ale co druha?)...

1. otec vlastnik vozidla (na zaklade faktury), ja drzitel vozidla (ako som pisal, presne rozdiely nechapem)
2. ja zaroven vlastnik (povedzme na zaklade darovacej zmluvy medzi mnou a otcom na vozidlo, ktore otec nadobudol kupou na zaklade faktury, pricom vozidlo este nebolo prihlasene) aj drzitel vozidla

Viem, ze to co pisem zrejme vyzera strasne, ale nemam skusenosti:( a realne to bude moje prve auto. Vdaka.

Vlastnik je vlastnik a drzitel je drzitel. Ak Ti otec auto daruje uz nebude vlastnik on a Ty zaroven s nim - ako si to napisal. Potom budes vlastnik uz iba Ty.
kyblik
26.03.09,08:05
Odpoveď
Na dotáciu má nárok majiteľ starého auta, ktorý ho dá zošrotovať a ktorý si kúpi nové auto. Teda kúpnu zmluvu musí uzavrieť majiteľ starého auta. Na aké meno sa zaregistruje auto do evidencie motorových vozidiel na dopravnom inšpektoráte MH SR nebude skúmať.

Moja otázka je: dopravný inšpektorát musí nové auto prihlásiť len na to meno, čo je uvedené na faktúre, alebo v rámci rodiny može aj na rodinného príslušníka?

Nie, ak budes mat darovaciu zmluvu na DI ju predlozis a auto si zaregistrujes na seba, prip. na toho cie je auto... Vzdy musis mat nejaky papier o nadobudnuti vozidla a v tvojom prip. to moze byt darovacia zmluva.
key133
26.03.09,08:55
Super, tak dufam, ze nebudu ziadne problemy. Darovacia zmluva predpokladam nemusi byt overena notarom?
kyblik
26.03.09,11:27
Nie, staci na matrike... A staci overit podpis darcu. Inak na policii to potom funguje tak, ze aj tam potrebujes splnomocnenie otca a auto najskor prihlasis na neho a vzapati ho odhlasis na svoje meno + prihlasis na svoje meno. Moze to posobit trochu chaoticky a nezmyselne ale taky je postup.
tutiola
26.03.09,12:02
Na koho meno je vystavená faktúra, na toho sa auto eviduje. -poplatok 66,-€, veľké tlačivo: presne vyplnené podľa predtlače, nesmie sa nič opravovať ani škrtať - ak má občan preukaz ŤZP poplatok je 34,50€ a okrem OP potrebuje skopírovaný preukaz ZŤP.
Aby ste vozidlo prepísal na seba ak bývate v jednom okrese potrebujete: 33,-€ kolok, malé tlačivo o zmene majiteľa, zmluvu o zákonnom poistení vozidla, platný OP, ak ste držiteľom preukazu ZŤP tak jeho kópiu a poplatok len 1,5€.
Ak bývate v rôzných okresoch, postup je ako pri prihlasovaní nového vozidla. Darovaciu zmluvu nepotrebujete. Ak nechcete otca ťahať na políciu, stačí ak vám dá plnú moc ako na prihlásenie, tak aj na zmenu majiteľa. Musí byť overena na matrike, alebo u notára.

Čo dáte do darovacej zmluvy kým auto nie je zaevidované?
Zuzy
26.03.09,12:15
Aby ste vozidlo prepísal na seba ak bývate v jednom okrese potrebujete: 33,-€ kolok, malé tlačivo o zmene majiteľa, zmluvu o zákonnom poistení vozidla, platný OP,..


Tak teda nie je potrebná darovacia zmluva, len bez ničoho ti prepíšu to auto? Máš to vyskúšané?
key133
26.03.09,13:21
Tak dam overit otcov podpis na matrike ako darcu, splnomocnenie neriesim, pride radsej so mnou. No prave som sa chcel vyhnut postupu, kt. opisujes, prihlasenie-odhlasenie-prihlasenie... Podla toho by som urcite aj platil za kazdy jeden ukon, vsak?
key133
26.03.09,13:24
Čo dáte do darovacej zmluvy kým auto nie je zaevidované?

Do darovacej zmluvy by som dal typ a model auta a samozrejme VIN, tymto je vozidlo jednoznacne charakterizovane.
tutiola
26.03.09,14:15
Ak pojdete s otcom prihlásiť auto a bývate v jednom okrrese, tak všetko sa spraví pri jednom úkone. Otec prihlási na seba a hneď prepíše na Vás. Nepotrebujete darovaciu zmluvu ani splnomocnenie, keďže bude otec s Vami. Nezabudnite platné OP, zmluvu o zákonnom poistení a doklady od vozidla. Prvé prihlásenie vozidla je na veľkom tlačive (dvojhárok). Mám to overené
kyblik
26.03.09,14:23
PRE tutiola: Darovaciu zmluvu nepotrebujete.

Velakrat som prihasoval auta na DI a vzdy ak to bol takyto pripad chceli odo mna alebo kupnu zmluvu alebo darovaciu zmluvu


Vlastník vozidla je povinný hodnovernými dokladmi preukázať spôsob nadobudnutia vlastníctva vozidla...

http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&aid=158

Nezda sa mi, ze by to na kazdom DI fungovalo inak... Ak ano dajte mi vediet prosim, rad si rozsirim svoj vedomostny obzor.
Chobot
26.03.09,15:02
Super, tak dufam, ze nebudu ziadne problemy. Darovacia zmluva predpokladam nemusi byt overena notarom?


Nie, staci na matrike... A staci overit podpis darcu. Inak na policii to potom funguje tak, ze aj tam potrebujes splnomocnenie otca a auto najskor prihlasis na neho a vzapati ho odhlasis na svoje meno + prihlasis na svoje meno. Moze to posobit trochu chaoticky a nezmyselne ale taky je postup.

Keď máš plnú moc od otca na realizáciu úkonov voči DI v jeho mene, tak darovaciu zmluvu ani nepotrebuješ .
Chobot
26.03.09,15:33
PRE tutiola: Darovaciu zmluvu nepotrebujete.

Velakrat som prihasoval auta na DI a vzdy ak to bol takyto pripad chceli odo mna alebo kupnu zmluvu alebo darovaciu zmluvu


Vlastník vozidla je povinný hodnovernými dokladmi preukázať spôsob nadobudnutia vlastníctva vozidla...

http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&aid=158

Nezda sa mi, ze by to na kazdom DI fungovalo inak... Ak ano dajte mi vediet prosim, rad si rozsirim svoj vedomostny obzor.

Kýblik, vytŕhaš vety z kontextu. Keď si všimneš, tak to, čo si napísal, že treba preukazovať spôsob nadobudnutia vlastníctva vozidla platí pre ešte neevidované vozidlo - v časti Prihlásenie nového vozidla (je to aj logické, musíš preukázať napr. kúpnu zmluvu, faktúru nového auta, aby si preukázal, že si ho neukradol zo skladu importéra).

V časti Zmeny v evidencii vozidiel v podčasti Zápis držiteľa vozidla už takáto podmienka nie je. Takže pri prepise nemusí nový vlastník preukazovať, ako vozidlo nadobudol. Stačí, ak pôvodný majiteľ odhlási auto a napíše jeho, ako nadobúdateľa vozidla. Potom stačí, ak nový vlastník príde na DI s takýmto dokladom a DI zapíše vozidlo na jeho meno a nepotrebuje žiadnu kúpnu ani darovaciu zmluvu.

DODATOK:

Ale myslím, že sa navzájom trochu nechápeme, resp. správne by to malo byť takto:

Ak kúpi jeho otec nové auto, tak na to, aby to auto prihlásil najprv na otca, potrebuje kúpnu zmluvu od predajcu. Ale na to aby vzápätí prepísal auto z otca na seba tak nepotrebuje darovaciu zmluvu medzi ním a otcom.

Takže v podstate máš pravdu, že treba zmluvu, ale treba doplniť, že len pre prihlasovanie nového auta.
tutiola
26.03.09,16:47
Už v prvom príspevku píšem: na koho je vystavená faktúra, na toho meno sa prihlasuje mot. vozidlo. Z toho vyplýva, že tu faktúru musíte predložiť pri evidovaní nového vozidla.
Každý ďalší majiteľ už žiadnu zmluvu nepredkladá.Jediná výnimka je dedenie, kde predkladáte právoplatné rozhodnutie o dedičskom konaní. Inak dokladom o nadobudnutí vozidla je doklad o odhlásení predošlým majiteľom, kde sa zároveň píše aj adresa nového majiteľa s jeho adresou. Tá sa vyznačí aj v technickom preukaze. Nikto neskúma, či to auto Vám niekto daruje, alebo ho kupujete. To nie je podstatné. Podstatné je, aby predošlý majiteľ Vám dal svoj súhlas na prepis vozidla a to svojou prítomnosťou, alebo splnomocnením.


Čo sa týka toho, kto je vlastník a kto držiteľ. Vlastník - napr. Leasigová spoločnosť a držiteľ - kupujúci. Bola tu niekde taká otázka. Ľudia občas nevedia pri evidovaní vozidla kúpeneho na leasing, ako správne vyplniť tlačivo. Predpokladám, že aj táto otázka tu padla práve v tejto súvislosti.
key133
26.03.09,21:04
Kýblik, vytŕhaš vety z kontextu. Keď si všimneš, tak to, čo si napísal, že treba preukazovať spôsob nadobudnutia vlastníctva vozidla platí pre ešte neevidované vozidlo - v časti Prihlásenie nového vozidla (je to aj logické, musíš preukázať napr. kúpnu zmluvu, faktúru nového auta, aby si preukázal, že si ho neukradol zo skladu importéra).
Ved prave o to mi ide, aby som prihlasil nove, este neevidovane vozidlo na mna, nie na otca.


Ak kúpi jeho otec nové auto, tak na to, aby to auto prihlásil najprv na otca, potrebuje kúpnu zmluvu od predajcu. Ale na to aby vzápätí prepísal auto z otca na seba tak nepotrebuje darovaciu zmluvu medzi ním a otcom.
Nechcem, aby otec najprv prihlasil nove auto na seba a nasledne prepisal na mna. Tomuto sa prave chcem vyhnut.


Takže v podstate máš pravdu, že treba zmluvu, ale treba doplniť, že len pre prihlasovanie nového auta.
Myslim, ze aj takto to bolo Kyblikom chapane a opakujem, chcem docielit iba jeden ukon, kde by som ako prvy prihlasoval nove vozidlo.
tutiola
26.03.09,22:33
Ak sa vám to podarí, prosím napíšte o svojom postupe. Možno je to ako sa vraví : Iný kraj, iný mrav. Prajem vám, aby ste uspeli. Naozaj budem vďačná, ak mi dáte vedieť, ako sa vám to podarilo.

Podľa mojích zistení sa to dá len vtedy, ak dosiahnete to, aby bolo vaše meno na faktúre.
Chobot
26.03.09,23:08
Ved prave o to mi ide, aby som prihlasil nove, este neevidovane vozidlo na mna, nie na otca.


Nechcem, aby otec najprv prihlasil nove auto na seba a nasledne prepisal na mna. Tomuto sa prave chcem vyhnut.


Myslim, ze aj takto to bolo Kyblikom chapane a opakujem, chcem docielit iba jeden ukon, kde by som ako prvy prihlasoval nove vozidlo.

Tu je vyjadrenie na podobnú otázku na stránke Min. hospodárstva:

Otázka
Môj otec je vlastníkom starého auta, je napísané na jeho meno. On však už nie je zdravotne spôsobilý riadiť auto. Môže kúpiť nové auto s dotáciou na zošrotovanie, pričom nové auto bude zapísané na moje meno alebo na meno iného člena rodiny?

Odpoveď
Na dotáciu má nárok majiteľ starého auta, ktorý ho dá zošrotovať a ktorý si kúpi nové auto. Teda kúpnu zmluvu musí uzavrieť majiteľ starého auta. Na aké meno sa zaregistruje auto do evidencie motorových vozidiel na dopravnom inšpektoráte MH SR nebude skúmať.

Len sa mi zdá, že DI zapíše ako majiteľa auta tú osobu, ktorá je uvedená v kúpnej zmluve ako kupujúci.
Žabinka
27.03.09,09:27
Len sa mi zdá, že DI zapíše ako majiteľa auta tú osobu, ktorá je uvedená v kúpnej zmluve ako kupujúci.


Tiež si to myslím.
kaco11
28.03.09,00:33
Osobne si myslim ze prihlasky na auta maju policajti teraz v kancli resp.je to podpultovy tovar kvoli srotovnemu kedze kazdy pride a poberie si viacej kusov /co ked sa pomylim/. Takze ked prides na inspektorat a vypytas si tak ti daju. Na internete tie formulare nie su. Ale pri prihlasovani uz musis mat uzavretu zakonnu poistku ale to asi vies.
tutiola
28.03.09,05:40
V našom okrese majú zavedenú prax, že tlačivá na evidovanie mot. vozidiel síce nie su voľne položené, lebo by si ich ľudia brali či treba, alebo nie, ale vydáva ich informatorka, ktorá sa vždy spýta za akým účelom. Podľa toho vydá príslušné tlačiva. Čo sa týka nových vozidiel a prekúpených z iných okresov, alebo dovezených z cudziny vydáva vždy dve tlačiva a na prepis v okrese po jednom. Len Čestné vyhlásenie o likvidácií vozidla, ktoré nedávate zošrotovať majú pri okienku na DI. Ak by ich mali ako podpultový továr niekde odložené, boli by sami proti sebe. Museli by potom vydávať tlačiva osobne, a to je práca naviac, ktorá zdržiava. Takto to funguje v našom okrese. Ruku do ohňa nekladiem za nikoho.
janka01
30.03.09,16:31
Dobrý deň.
Nemáte niekto, alebo neviete ako by mala vyzerať "Plná moc", aby držiteľ mohol používať vlastníkové auto. Niečo takéto vydáva aj leasingová spoločnosť pri kúpe auta na leasing.

tiež sa mi jedná o to, že sme kúpili auto (pri využití štrotovného) a štrotovník bude vlastník a ja držiteľ. Len nie je u nás tá možnosť ako ste spomínali v predchádzajúcich príspevkoch auto prihlásiť a odhlásiť, pretože mi ho máme na splátky, a to by sme museli najprv vyrovnať dlh.

Ďakujem vopred za informácie.
tutiola
30.03.09,20:23
Dobrý deň.
Nemáte niekto, alebo neviete ako by mala vyzerať "Plná moc", aby držiteľ mohol používať vlastníkové auto. Niečo takéto vydáva aj leasingová spoločnosť pri kúpe auta na leasing.

tiež sa mi jedná o to, že sme kúpili auto (pri využití štrotovného) a štrotovník bude vlastník a ja držiteľ. Len nie je u nás tá možnosť ako ste spomínali v predchádzajúcich príspevkoch auto prihlásiť a odhlásiť, pretože mi ho máme na splátky, a to by sme museli najprv vyrovnať dlh.

Ďakujem vopred za informácie.
Plná moc môže byť písana aj voľne. Dôležité je aby tam boli správne uvedené nacionále vlastníka podľa toho ako sú uvedené v technickom preukaze a občianskom preukaze s tým, že Vám (Vaše nacionále podľa OP) dáva plnú moc na používanie mot. vozidla (uviesť typ vozidla a ŠPZ podľa TP) aj pre cesty do zahraničia. Podpisy musia byť overené. Máte to na splátky pôžička, alebo leasing? Ak je to pôžička, vlastníkom je "šrotovník" ale ak je leasing tak "šrotovník" je držiteľom. Tak to správne uveĎte v plnej moci.
ivka612
01.04.09,06:37
Dobrý deň, predala som svoje súkromné motorové vozidlo(samozrejme, že v čase "šrotovného" pod cenu), ktoré som však nevlastnila ani 2 roky, som teraz povinná zaplatiť daň z tohto príjmu? Existuje pri motorových vozidlách nejaká výnimka, alebo časová hranica, ako napr. pri nehnuteľnostiach, že ak ju osoba vlastní viac ako 2 roky nemusí platiť daň? Veľmi pekne ďakujem za odpoveď. I.
Chobot
01.04.09,08:35
Dobrý deň, predala som svoje súkromné motorové vozidlo(samozrejme, že v čase "šrotovného" pod cenu), ktoré som však nevlastnila ani 2 roky, som teraz povinná zaplatiť daň z tohto príjmu? Existuje pri motorových vozidlách nejaká výnimka, alebo časová hranica, ako napr. pri nehnuteľnostiach, že ak ju osoba vlastní viac ako 2 roky nemusí platiť daň? Veľmi pekne ďakujem za odpoveď. I.

Z predaja hnuteľných vecí neplatíš daň, pokiaľ to nie je predmet tvojho podnikania. Je to v § 9 ods. 1:

(1) Od dane je oslobodený príjem

a) ....

d) z predaja hnuteľnej veci okrem príjmov z predaja hnuteľnej veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku, a to do piatich rokov od jej vyradenia z obchodného majetku; za hnuteľnú vec sa na účely tohto zákona nepovažuje cenný papier,
ivka612
01.04.09,11:19
Ďakujeeeeem!!!
tutiola
08.04.09,08:34
Key133 zaujímalo by ma ako ste to vyriešili. Táto otázka je stále aktuálna a ešte dlho bude, nakoľko nie su na voľný predaj´ale pre veľký záujem na objednávku.
key133
08.04.09,21:02
Key133 zaujímalo by ma ako ste to vyriešili. Táto otázka je stále aktuálna a ešte dlho bude, nakoľko nie su na voľný predaj´ale pre veľký záujem na objednávku.

Prave dnes mi prisla odpoved z MV, vyberam pre moju povodnu otazku nasledovne:
"V prípade, že vlastník vozidla daruje vozidlo ešte pred jeho zaevidovaním v lehote do 15 dní po jeho nadobudnutí, je potrebné túto skutočnosť riadne vydokladovať a preukázať napr. darovacou zmluvou s osvedčením podpisom vlastníka (§ 628 Občianskeho zákonníka)."

Sam som to este nezrealizoval, predajca mi chcel dat TP, no zistil, ze je na nom chybny VIN, tak si este pockam:(...
Zuzy
09.04.09,06:05
A predsa som našla na internete tlačivo na prihlásenie nového auta (ten dvojhárok) na stránke: www.poistisasam.sk v sekcii tlačivá, možno niekomu pomože
key133
19.04.09,22:26
Takze v stredu sa nakoniec podarilo vsetko tak, ako som chcel:), takze zhrniem kratke info...

moja poziadavka: mat na seba zapisane nove auto ako 1. majitel pri prvom prihlaseni, pricom otec stare auto srotoval a nove bolo kupene na jeho meno

potrebne ukony:
- vypisana ziadost na policii s uvedenim mna ako majitela
- faktura za nove auto
- darovacia zmluva medzi mnou a otcom (obdarovaný-darca) s overeným otcovym podpisom (teda bolo mi darovane este nezaevidovane auto)
- otcova pritomnost (policajt chcel na ziadosti mat podpisy nas oboch)
+ ostatne nalezitosti (osvedcenie, kolky, PZP)

vysledok: trochu zvazujuci policajt, ale nenamietal (no mal som pre istotu vytlaceny mail z MV s info, ze sa to da), takze vsetko v pohode:cool:...
99milan
22.04.09,18:45
key133
ahoj, som vo velmi obdobnej situacii ako Ty, ibaze auto pre mna kupuje brat. Tiez si velmi zelam, aby auto bolo zapisane na mna, nakolko brat je aj z ineho okresu. Nove auto este nemam, no na predajni bude cochvila. Dnes som sa bol na policii informovat o spominanej moznosti - nahlasit auto hned na mna, pricom som aj podrobne vysvetlil akym sposobom (tak ako u teba). No nepochodil som, vraj pri srotovnom to nieje mozne. Hneva ma to, lebo skutocne nemam v zaujme moje auto evidovat najskor na brata v inom okrese a potom prihlasovat na mna. Chcel by som to tiez podlozit niecim, mohol by si mi prosim napisat nejaky emailovy kontakt na MV, aby som tiez mal podklad o tom, ze je to tak OK? Moj mail je 99milanagmail.com

diky moc
tutiola
23.04.09,12:20
Dnes som dostala odpoveď na môj dotaz z P PZ ohľadom možnosti zaevidovania nového mot, vozidla zakúpeného v akcií šrotovného na inú FO, ako je uvedená na faktúre. Tu je ich odpoveď

Na základe Vašej žiadosti o poskytnutie informácie týkajúcej sa prihlásenia nového vozidla nadobudnutého prostredníctvom príspevku štátu na zakúpenie nového motorového vozidla tzv. šrotovné a stanoviska Odboru dopravnej polície Prezídia Policajného zboru Vám zasielam nasledovné stanovisko :



Podľa § 114 ods. 2 zákona č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov, v znení zákona č. 84/2009 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon NR SR č. 233/1995 Z. z. o súdnych exekútoroch a exekučnej činnosti a o zmene a doplnení ďalších zákonov v znení neskorších predpisov, vlastník vozidla, ktoré doteraz nebolo prihlásené do evidencie vozidiel, je povinný osobne toto vozidlo prihlásiť do 15 dní po jeho nadobudnutí; pritom uvedie, kto má byť zapísaný v osvedčení o evidencii ako jeho držiteľ. Vlastník vozidla je povinný hodnovernými dokladmi preukázať spôsob nadobudnutia vlastníctva vozidla. Na základe týchto dokladov orgán Policajného zboru zapíše vlastníka do dokladov vozidla.



Ak držiteľ vozidla uvedený vlastníkom podľa odseku 2 citovaného zákona nie je totožný s vlastníkom vozidla, vlastník vozidla je povinný dostaviť sa na orgán Policajného zboru aj s touto osobou. Inak sa v osvedčení o evidencii ako jeho držiteľ zapíše vlastník vozidla. Z uvedeného vyplýva, že orgán Policajného zboru zapíše do dokladov vozidla ako vlastníka, osobu uvedenú v doklade o nadobudnutí vozidla, pričom vlastník vozidla môže do 15 dní po nadobudnutí určiť kto bude zapísaný ako držiteľ vozidla. V prípade, že vlastník vozidla daruje vozidlo ešte pred jeho zaevidovaním v lehote do 15 dní po jeho nadobudnutí, je potrebné túto skutočnosť riadne vydokladovať a preukázať napr. darovacou zmluvou s osvedčením podpisom vlastníka (§ 628 Občianskeho zákonníka).



Podrobnejšie informácie vo veci prihlásenia nového vozidla do evidencie môžete nájsť na internetovej stránke http://www.minv.sk/?prihlasenie-noveho-vozidla.
pingino
27.04.09,07:05
- darovacia zmluva medzi mnou a otcom (obdarovaný-darca) s overeným otcovym podpisom (teda bolo mi darovane este nezaevidovane auto)


Podobnu situaciu budem o par dni riesit aj ja. V mojom pripade bude "darcom" moj svokor. Chcem sa opytat ci sa v takom pripade nebude vozidlo predmetom dane z darovania.
pingino
27.04.09,07:20
Odpoviem si sam, dan z darovania je zrusena vid. paragraf 3 Predmet dane, ods. 2 zakona o dani z prijmu.
smajler
29.04.09,08:51
Key133, mam uplne rovnaku situaciu ako Ty (navyse otec byva v inom okrese, takze budem pouzivat splnomocnenie, keby nieco) a chcem sa opytat ako si vyplnil body 1 az 4 v prihlasovacom tlacive (nechcem to pokazit a znova to cele absolvovat,lebo cas 15 dni bezi):
Bod 1. Drzitela si uviedol seba ?
Bod 2. vlastnika si nevyplnal kedze je tototozny s drzitelom - tebou ?
Bod 3. vyplna sa predchadzajuci drzitel, kedze auto bolo kupovane na otca, alebo nie, kedze este nebolo zaevidovane ?
Bod 4. a)doklad o nadobudnuti si uviedol: faktura za vozidlo + darovacia zmluva, alebo len jedno z nich ?
b) zrejme si vyplnil podla osvedcenia z predajne ;)

Podpisy boli ako uvedene? (si spominal ze chcel policajt aj otcov podpis)
drzitel: kto ?
vlastnik kto ?

ak by sa dalo reagovat bolo by super...neviem ti poslat sukromnu spravu lebo nemam dost bodov na porade...

vopred vdaka za odpoved!
key133
04.05.09,19:48
key133
ahoj, som vo velmi obdobnej situacii ako Ty, ibaze auto pre mna kupuje brat. Tiez si velmi zelam, aby auto bolo zapisane na mna, nakolko brat je aj z ineho okresu. Nove auto este nemam, no na predajni bude cochvila. Dnes som sa bol na policii informovat o spominanej moznosti - nahlasit auto hned na mna, pricom som aj podrobne vysvetlil akym sposobom (tak ako u teba). No nepochodil som, vraj pri srotovnom to nieje mozne. Hneva ma to, lebo skutocne nemam v zaujme moje auto evidovat najskor na brata v inom okrese a potom prihlasovat na mna. Chcel by som to tiez podlozit niecim, mohol by si mi prosim napisat nejaky emailovy kontakt na MV, aby som tiez mal podklad o tom, ze je to tak OK? Moj mail je 99milanagmail.com

diky moc

Srotovne riesi to, ze srotovnik musi byt kupujucim noveho auta, nie jeho buducim majitelom (prihlasenym v evidencii). A podla mna je tiez zbytocne riesit iny okres pri este neprihlasenom aute. To by sa riesilo iba pri uz prihlasenom aute (z jedneho okresu do ineho). Nizsie skopirujem obdrzanu spravu z MV...
key133
04.05.09,19:58
Key133, mam uplne rovnaku situaciu ako Ty (navyse otec byva v inom okrese, takze budem pouzivat splnomocnenie, keby nieco) a chcem sa opytat ako si vyplnil body 1 az 4 v prihlasovacom tlacive (nechcem to pokazit a znova to cele absolvovat,lebo cas 15 dni bezi):
Bod 1. Drzitela si uviedol seba ?
Bod 2. vlastnika si nevyplnal kedze je tototozny s drzitelom - tebou ?
Bod 3. vyplna sa predchadzajuci drzitel, kedze auto bolo kupovane na otca, alebo nie, kedze este nebolo zaevidovane ?
Bod 4. a)doklad o nadobudnuti si uviedol: faktura za vozidlo + darovacia zmluva, alebo len jedno z nich ?
b) zrejme si vyplnil podla osvedcenia z predajne ;)

Podpisy boli ako uvedene? (si spominal ze chcel policajt aj otcov podpis)
drzitel: kto ?
vlastnik kto ?

ak by sa dalo reagovat bolo by super...neviem ti poslat sukromnu spravu lebo nemam dost bodov na porade...

vopred vdaka za odpoved!

Ine okresy nie je podla mna vobec potrebne riesit, ved auto este nie je nikde prihlasene (do momentu prihlasenia v evidencii).

1. ja som drzitel
2. nevyplnal som, kedze som aj drzitel
3. nic sa nevyplna, kedze do momentu prihlasenia nebolo auto nikde evidovane (mysli sa len predchadzajuci majitel v evidencii)
4. uviedol som len darovaciu zmluvu, ale policajt si zobral aj fakturu
b) nic som nevyplnal, pridal som len kopiu osvedcenia (netreba potom vyplnat tuto cast tlaciva)
+ podpisal som sa ako majitel, oco sa podpisal vedla mna ako to chcel policajt (nepodpisovat dopredu, ale pred policajtom)
key133
04.05.09,20:00
odpoved z MV [infoppz@minv.sk]:

Vážený pán,

Na základe Vašej žiadosti o poskytnutie informácie týkajúcej sa prihlásenia nového vozidla nadobudnutého prostredníctvom príspevku štátu na zakúpenie nového motorového vozidla tzv. šrotovné a stanoviska Odboru dokladov a evidencií Prezídia Policajného zboru Vám zasielam nasledovné stanovisko :

Podľa § 114 ods. 2 zákona č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov, v znení zákona č. 84/2009 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon NR SR č. 233/1995 Z. z. o súdnych exekútoroch a exekučnej činnosti a o zmene a doplnení ďalších zákonov v znení neskorších predpisov, vlastník vozidla, ktoré doteraz nebolo prihlásené do evidencie vozidiel, je povinný osobne toto vozidlo prihlásiť do 15 dní po jeho nadobudnutí; pritom uvedie, kto má byť zapísaný v osvedčení o evidencii ako jeho držiteľ. Vlastník vozidla je povinný hodnovernými dokladmi preukázať spôsob nadobudnutia vlastníctva vozidla. Na základe týchto dokladov orgán Policajného zboru zapíše vlastníka do dokladov vozidla.

Ak držiteľ vozidla uvedený vlastníkom podľa odseku 2 citovaného zákona nie je totožný s vlastníkom vozidla, vlastník vozidla je povinný dostaviť sa na orgán Policajného zboru aj s touto osobou. Inak sa v osvedčení o evidencii ako jeho držiteľ zapíše vlastník vozidla. Z uvedeného vyplýva, že orgán Policajného zboru zapíše do dokladov vozidla ako vlastníka, osobu uvedenú v doklade o nadobudnutí vozidla, pričom vlastník vozidla môže do 15 dní po nadobudnutí určiť kto bude zapísaný ako držiteľ vozidla. V prípade, že vlastník vozidla daruje vozidlo ešte pred jeho zaevidovaním v lehote do 15 dní po jeho nadobudnutí, je potrebné túto skutočnosť riadne vydokladovať a preukázať napr. darovacou zmluvou s osvedčením podpisom vlastníka (§ 628 Občianskeho zákonníka).

Podrobnejšie informácie vo veci prihlásenia nového vozidla do evidencie môžete nájsť na internetovej stránke http://www.minv.sk/?prihlasenie-noveho-vozidla.

Zároveň Vás upovedomujeme, že ak chce občan svoje auto zošrotovať, aby od štátu dostal dotáciu na kúpu nového motorového vozidla, musí v prvom rade spĺňať tri základné podmienky, stanovené vo výnose Ministerstva hospodárstva Slovenskej republike, ktorým bolo šrotovné zavedené. Prvou podmienkou je, že vozidlo, ktoré chce občan zošrotovať, musí byť vyrobené pred 1. januárom 1999. Druhá podmienka určuje, že vozidlo, ktoré chce občan zošrotovať, musí byť jeho vlastníctvom a musí byť na neho zaevidované najneskôr 31. decembra 2008. Treťou podmienkou je, že vozidlo musí byť vyradené z evidencie natrvalo po 9. marci 2009.

O podrobnejšie informácie vo veci podmienok k poskytovaniu dotácií štátu na kúpu nového motorového vozidla tzv. šrotovné je potrebné požiadať rezort Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky, Mierová 19, Bratislava.

S prianím príjemného dňa Mgr. Andrej Bujna – odbor komunikácie a prevencie prezídia Policajného zboru.
pingino
05.05.09,06:41
Prosim, mohli by ste sem hodit nejaky vzor darovacej zmluvy.
smajler
05.05.09,07:53
Hm, presne tak som to mal aj ja, ale v PN si policajt postavil hlavu a akonahle uvidel na fakture otcove meno nic ho dalej nezaujimalo. Mam to ist prihalsit na otca do jeho okresu a hned aj odhlasit a potom znova prihlasit na mna. Samozrejme znovu za 66eur poplatok. Vraj o tom je vlastne srotovne !!! Ze to musi nahlasovat ten kto je na fakture. Takze vidno ze kazdy policajt si to vysvetluje po svojom. Mohol som mu argumentovat mailom a stanoviskom MV, nic nepomohlo. No a kedze znacky prideluje len on s kolegom, takze je jasne ze plati heslo nas zakaznik, nas otrok...
tutiola
06.05.09,17:07
Hm, presne tak som to mal aj ja, ale v PN si policajt postavil hlavu a akonahle uvidel na fakture otcove meno nic ho dalej nezaujimalo. Mam to ist prihalsit na otca do jeho okresu a hned aj odhlasit a potom znova prihlasit na mna. Samozrejme znovu za 66eur poplatok. Vraj o tom je vlastne srotovne !!! Ze to musi nahlasovat ten kto je na fakture. Takze vidno ze kazdy policajt si to vysvetluje po svojom. Mohol som mu argumentovat mailom a stanoviskom MV, nic nepomohlo. No a kedze znacky prideluje len on s kolegom, takze je jasne ze plati heslo nas zakaznik, nas otrok...

Aj on má vyššieho šéfa nad sebou. Je ním riaditeľ ODI. Choď aj s vytlačeným mailom (samozrejme nech tam nie sú žiadné mená) za ním a najprv ho požiadaj o výklad, ak nie podaj na nich sťažnosť. Viem že ešte len pred zhruba 14 dňami dostali aj oni k danej problematike stanovisko z vyššej inštancie.
Ronin17
08.05.09,12:57
Takze v stredu sa nakoniec podarilo vsetko tak, ako som chcel:), takze zhrniem kratke info...

moja poziadavka: mat na seba zapisane nove auto ako 1. majitel pri prvom prihlaseni, pricom otec stare auto srotoval a nove bolo kupene na jeho meno

potrebne ukony:
- vypisana ziadost na policii s uvedenim mna ako majitela
- faktura za nove auto
- darovacia zmluva medzi mnou a otcom (obdarovaný-darca) s overeným otcovym podpisom (teda bolo mi darovane este nezaevidovane auto)
- otcova pritomnost (policajt chcel na ziadosti mat podpisy nas oboch)
+ ostatne nalezitosti (osvedcenie, kolky, PZP)

vysledok: trochu zvazujuci policajt, ale nenamietal (no mal som pre istotu vytlaceny mail z MV s info, ze sa to da), takze vsetko v pohode:cool:...

Nevieš náhodou či je nutná otcova prítomnosť? Nestačilo by jeho splnomocnenie mňa na úkony voči DI(teda chcem obísť to, aby som tam musel ísť i ja i otec)?
Mám tu istú požiadavku ako ty, ale mám problém s otcovou prítomnosťou, pretože je pracovne veľmi vyťažený a pochybujem že bude mať čas tam somnou ísť.
Nemáš prosím vzor darovacej zmluvy?

Vďaka.
m4111
12.05.09,07:31
K tejto téme mám jednu otázku prosím: ak pri prihlásení takéhoto auta(s využitím šrotovného) chcem aby bolo na DI prepísané hneď na mňa lebo na faktúre je na sestru a ja som jej opatrovníkärpávny zástupca),tak potom vlastne nemožem urobiť ani darovaciu zmluvu...alebo ako to je..dakujem