ivab
25.03.09,12:51
Ahojte, dnes som skoro dostala šok. Sociálna poisťovňa mi poslala pokutu za neskoré prihlásenie do registra o 4 dni. Za jeden deň 1,66€. Stalo sa to už niekomu? To už budú pokutovať ozaj všetko... Horšie je, že niekedy sa to skráta nedá skôr nahlásiť...
teofil
29.04.09,00:56
Buď rada. Sociálna poisťovňa v Považskej Bystrici rozdáva pokuty za oneskorené odovzdanie výkazov už za jeden deň omeškania a rúbe pokuty v najnižšej sadzbe podľa vlastného sadzobníka, čo predstavuje 331,90 EUR za jeden výkaz. Pritom je zaujímavé, že keď poisťovňa neobdržala výkaz od zamestnávateľa načas, tak posielala písomnú výzvu, kde upozorňovala, že ak nebude povinnosť poslať výkaz splnená do 10 dní od doručenia výzvy, tak bude pokutovať. Skutočnosť je taká. že pokutuje bez ohľadu na to, že výkaz bol doručený v určenom dodatočnom termíne 10 dní. Naviac - sadzobník pokút, ktorý zverejnila Sociálna poisťovňa na internete, určuje najnižšiu sadzbu pokuty za toto porušenia zákona vo výške 1,60 EUR, ale pani riaditeľka v Považskej Bystrici rozhodla, že pre pobočku v Považskej Bystrici bude najnižšia sadzba na úrovni 50% najvyššej sadzby, t.j. 331,90 EUR. Pani riaditeľka takto asi chápe politiku realizácie podpory podnikateľskej činnosti na Slovensku v čase ekonomickej krízy.
ZuzanaP
29.04.09,04:57
Buď rada. Sociálna poisťovňa v Považskej Bystrici rozdáva pokuty za oneskorené odovzdanie výkazov už za jeden deň omeškania a rúbe pokuty v najnižšej sadzbe podľa vlastného sadzobníka, čo predstavuje 331,90 EUR za jeden výkaz. Pritom je zaujímavé, že keď poisťovňa neobdržala výkaz od zamestnávateľa načas, tak posielala písomnú výzvu, kde upozorňovala, že ak nebude povinnosť poslať výkaz splnená do 10 dní od doručenia výzvy, tak bude pokutovať. Skutočnosť je taká. že pokutuje bez ohľadu na to, že výkaz bol doručený v určenom dodatočnom termíne 10 dní. Naviac - sadzobník pokút, ktorý zverejnila Sociálna poisťovňa na internete, určuje najnižšiu sadzbu pokuty za toto porušenia zákona vo výške 1,60 EUR, ale pani riaditeľka v Považskej Bystrici rozhodla, že pre pobočku v Považskej Bystrici bude najnižšia sadzba na úrovni 50% najvyššej sadzby, t.j. 331,90 EUR. Pani riaditeľka takto asi chápe politiku realizácie podpory podnikateľskej činnosti na Slovensku v čase ekonomickej krízy.


Tak to ma teda prekvapuje, odkiaľ máš také info?
Hansa
29.04.09,05:28
Nám predvčerom prišla výzva zo sociálky na zaplatenie penále vo výške 928,87 EUR za oneskorené zaplatenie odvodov v rokoch 2004 a 2005.
Ančika
29.04.09,11:54
Nám predvčerom prišla výzva zo sociálky na zaplatenie penále vo výške 928,87 EUR za oneskorené zaplatenie odvodov v rokoch 2004 a 2005.
Takáto pokuta je o.k. Tú sme zaplatili aj my. Pozri si registračný list zamestnávateľa aký tam máš uvedený dátum úhrady mzdy. Kľudne pošli nový RL a daj si tam dátum 30 a máš čas na úhradu do 30. dňa nasledujúceho mesiaca (odvody zo mzdy za apríl môžeš uhradiť do 30. mája) bez ohľadu na to, kedy ste uhradili mzdy a bude to bez pokuty. Mňa viac prekvapila pokuta za oneskorené prihlásenie do registra. To som ešte v mojej praxi nezažila. Dúfam, že SP berie ohľad na občasnú nefunkčnosť elektronickej podateľne!!
Hansa
29.04.09,12:26
Takáto pokuta je o.k. Tú sme zaplatili aj my. Pozri si registračný list zamestnávateľa aký tam máš uvedený dátum úhrady mzdy. Kľudne pošli nový RL a daj si tam dátum 30 a máš čas na úhradu do 30. dňa nasledujúceho mesiaca (odvody zo mzdy za apríl môžeš uhradiť do 30. mája) bez ohľadu na to, kedy ste uhradili mzdy a bude to bez pokuty. Mňa viac prekvapila pokuta za oneskorené prihlásenie do registra. To som ešte v mojej praxi nezažila. Dúfam, že SP berie ohľad na občasnú nefunkčnosť elektronickej podateľne!!

Čo sa týka platenia odvodov v našej firme - tak tieto uskutočňuje jediná osoba, ktorá pravidelne platby posiela neskoro. Ja spávam s kľudným svedomím, nakoľko nie mojou vinou prišlo na platbu takéhoto penále.
To sa dalo čakať, že po rokoch to firme zrátajú "aj s úrokami".
Štve ma to, lebo tieto pokuty nemuseli byť, mohlo byť napríklad viacej na mzdy.
Kvietocek
29.04.09,12:33
Len pre istotu vyplatu poslem zamestnancom na ucet 29.04.2009 (t.j. dnes) a dnes mam povinnosť podať aj vykazy do socialnej a zdravotnej poistovne?
Tweety
29.04.09,12:34
Len pre istotu vyplatu poslem zamestnancom na ucet 29.04.2009 (t.j. dnes) a dnes mam povinnosť podať aj vykazy do socialnej a zdravotnej poistovne?
Áno, a dnes aj odvody zaplatiť.
Hansa
29.04.09,12:36
Len pre istotu vyplatu poslem zamestnancom na ucet 29.04.2009 (t.j. dnes) a dnes mam povinnosť podať aj vykazy do socialnej a zdravotnej poistovne?

...pokiaľ máš stanovený výplatný termín na 29.-teho, tak áno - podať výkazy a zaplatiť odvody.
Ančika
29.04.09,12:43
Doporučujem preveriť si pre istotu dátum splatnosti miezd v jednotlivých inštitúciách. Ja som mala v ZP zadané posledný deň v mesiaci, resp. 30, ale v SP, neviem doteraz akým počinom to bolo urobené, ale tam sme mali 15. v mesiaci, a preto tá pokuta.
Učíme sa do smrti a sprostí zomrieme! :) :) :)
Ester plus
29.04.09,12:48
Doporučujem preveriť si pre istotu dátum splatnosti miezd v jednotlivých inštitúciách. Ja som mala v ZP zadané posledný deň v mesiaci, resp. 30, ale v SP, neviem doteraz akým počinom to bolo urobené, ale tam sme mali 15. v mesiaci, a preto tá pokuta.
Učíme sa do smrti a sprostí zomrieme! :) :) :)
Ak máme dátum splatnosti v SP zadaný na posledný deň v mesiaci a mzdy vyplatníme 15. tak stačí poslať výkaz do SP do konca mesiaca?
teofil
29.04.09,14:18
Tak to ma teda prekvapuje, odkiaľ máš také info?
Tú pokutu som totiž dostal aj ja a v texte "Rozhodnutia" o uložení pokuty je táto informácia uvedená.
optimistka
29.04.09,17:01
tiež sme už dostali pokutu za oneskorené doručenie registračného listu zamestnanca, z každý deň omeškania 1,66 eur
tiež patrím pod PB
adi11
29.04.09,18:17
Ak máme dátum splatnosti v SP zadaný na posledný deň v mesiaci a mzdy vyplatníme 15. tak stačí poslať výkaz do SP do konca mesiaca?
...čiže 15. zaplatíte aj odvody a doručíte hneď aj výkazy
ZuzanaP
30.04.09,05:18
Tú pokutu som totiž dostal aj ja a v texte "Rozhodnutia" o uložení pokuty je táto informácia uvedená.


Aha, ďakujem za info...
alušik
30.04.09,05:26
Ak máme dátum splatnosti v SP zadaný na posledný deň v mesiaci a mzdy vyplatníme 15. tak stačí poslať výkaz do SP do konca mesiaca?
Odvody stačí zaplatiť posledný deň v mesiaci a v tom istom termíne aj doručiť výkaz SP, aj keď sú výplaty fyzicky odoslané na účet skôr ako ten posledný deň mesiaca.;)

§ 143
(2) Poistné, ktoré platí a odvádza zamestnávateľ, je splatné v deň určený na výplatu príjmov, ktoré sú vymeriavacím základom zamestnanca. Ak je výplata týchto príjmov pre jednotlivé organizačné útvary zamestnávateľa rozložená na rôzne dni, poistné je splatné v deň poslednej výplaty príjmov zúčtovaných za príslušný kalendárny mesiac. Ak nie je taký deň určený, poistné je splatné v posledný deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, za ktorý sa platí poistné. Ak deň splatnosti poistného pripadne na sobotu a na deň pracovného pokoja, poistné je splatné v najbližší nasledujúci pracovný deň.
slimak
30.04.09,10:13
Po precitani tejto temy a zhliadnuti sadzobníka pokut,

http://www.socpoist.sk/aktuality-ukladanie-pokut-vo-vztahu-k-vyberu-poistneho-a-sadzobnik-pokut-od-1-januara-2009/21583c

ma opat presla chut k tejto praci. Pokuta za predlozenie vykazu po lehote vo 10 000Sk(aj ked je to len 50% z maxima) je drzost. Minimu je 50 Sk.

Maximalna pokuta moze byt do 500 000, pri zdravotnych poistovniach 100 000Sk.

Pr.
oznámenie zmeny mena a priezviska zamestnanca po lehote za každý deň omeškania az 3,32 eur, neoznamenie 6,6 eur za den. Pritom to ten zamestnavatel ani nemusel vediet.

K penale.

Je fajn, ze sa soc. poistovna snazi zvacsit si rozpocet o penale, pri drobnych zamestnavateloch, ktori maju svoje zavazky vysporiadane(uhradili svoje odvody o par dni neskor) je to iste aj uspesne, ti to uhradia.

Ale co do pekla potom ma toto znamenat?

http://ekonomika.sme.sk/c/4820020/socialna-poistovna-bude-moct-dlznikom-odpustit-penale.html
milka1619
30.04.09,16:16
Po prečítaní sadzobníka pokút SP som našla bod č.6. Objasnite mi prosím bod pod číslom 6 - oznámenie štátu a zmeny štátu - čo sa tým myslí? Aké nahlasovanie?
(Sme firma so sídlom v SR a naši mamestnanci pracujú v ČR na základe ZoD.)
Jana_clenka
01.05.09,21:08
Buď rada. Sociálna poisťovňa v Považskej Bystrici rozdáva pokuty za oneskorené odovzdanie výkazov už za jeden deň omeškania a rúbe pokuty v najnižšej sadzbe podľa vlastného sadzobníka, čo predstavuje 331,90 EUR za jeden výkaz. Pritom je zaujímavé, že keď poisťovňa neobdržala výkaz od zamestnávateľa načas, tak posielala písomnú výzvu, kde upozorňovala, že ak nebude povinnosť poslať výkaz splnená do 10 dní od doručenia výzvy, tak bude pokutovať. Skutočnosť je taká. že pokutuje bez ohľadu na to, že výkaz bol doručený v určenom dodatočnom termíne 10 dní. Naviac - sadzobník pokút, ktorý zverejnila Sociálna poisťovňa na internete, určuje najnižšiu sadzbu pokuty za toto porušenia zákona vo výške 1,60 EUR, ale pani riaditeľka v Považskej Bystrici rozhodla, že pre pobočku v Považskej Bystrici bude najnižšia sadzba na úrovni 50% najvyššej sadzby, t.j. 331,90 EUR. Pani riaditeľka takto asi chápe politiku realizácie podpory podnikateľskej činnosti na Slovensku v čase ekonomickej krízy.


Potvrdzujem - stalo sa nám presne toto - Považská Bystrica za najnižšiu sadzbu považuje 331,90 eur za jeden omeškaný výkaz - podľa vyjadrenia v rozhodnutí o pokute. Myslela som, že tam tú vetu o najnižšej sadzbe dali omylom ... Majú niekde zverejnený "svoj" sadzobník ??? A je vôbec možné, aby si ho určovali sami ? Načo je potom ten štandardný uvedený na ich webe.
Je to šialene neadekvátna pokuta, podnikateľ, ktorý má vyrovnané všetky odvody, dane, nikdy nebol voči žiadnej inštitúcii dlžníkom, má za pár dní "omeškania papiera" vyhodiť 663,80 eur (máme to totiž za 2 mesiace). Veď to človek aj prestane mať chuť zarábať ...
slimak
02.05.09,19:59
Veď to človek aj prestane mať chuť zarábať ...

Ja uz tu chut nemam, v tej to oblasti a to ziadnu pokutu nemam.
Je to hruza. Jedna pokuta pride a nech si to robia uradnici, pr. riaditelka SP.

Ja nieco nasetrene mam, som zvedavy co ma nasetrene stat. Ak niesu ochotni sa spravat aspon trosku slusne, nech ma bozaju.

Urobme strajk a budu nam zobad z ruky.
milka1619
03.05.09,11:02
Tie pokuty sú doslova úžernícke.
Ester plus
04.05.09,07:55
Asi by bolo dobré dať to to TV správ - pokuty v čase hospodárskej krízy.
Dáša_
06.05.09,13:06
Mám otázku, pokusil sa niekto z považskobystričanov odvolať proti tej pokute zo socialnej poistovne?
grammatika
06.05.09,13:10
Zjavne, keď je schválené v parlamente, že odpustia penále za neskoré platenie (ak o to dlžník požiada), tak sa snažia získať peniažky iným spôsobom, ktorý im zákon umožňuje a to formou pokút:confused:
ivab
06.05.09,16:07
Mám otázku, pokusil sa niekto z považskobystričanov odvolať proti tej pokute zo socialnej poistovne?

Známa sa odvolala, tak až príde vyjadrenie, dám vedieť.
bibib
06.05.09,16:52
Patrime pod PB.
Dostali sme pokutu za oneskorené doručenie registračného listu zamestnanca, za každý deň omeškania 1,66 eur ako najnižšiu sadzbu, lebo sa nam to stalo prvykrat.
Nasledne o par dni na to sme dostali ďalšiu pokutu za oneskorené doručenie registračného listu troch zamestnancov, už v sadzbe 3,32 eur/deň - išlo o počet dní omeškania 1 - pri dvoch zamestnancoch a 3 dni pri tretom zamestnancovi.
Viem, ze aj my sme spravili chybu, ale teraz davat taketo pokuty - no neviem...
Dáša_
06.05.09,18:59
Zjavne, keď je schválené v parlamente, že odpustia penále za neskoré platenie (ak o to dlžník požiada), tak sa snažia získať peniažky iným spôsobom, ktorý im zákon umožňuje a to formou pokút:confused:

Je to sice možno trochu mimotemy , ale mám pocit, že do podobného šuflíka zapadá aj toto http://natankuj.sme.sk/c/4830405/policia-vyberajte-vyssie-pokuty.html

peniaze na rozdelovanie sa míňaú, tak najlepšie je to dostať od tých, čo platia aspon trochu - veď sa naľakajú a zaplatia.

Mmch, taka pikoška, tak SP v PB posiela rovno list, kde hovorí o povinnosti zaplatiť v lehote, inak postúpi pohľadávku na vymáhanie tretej osobe alebo podá návrh na exekúciu. (Tvari sa, ze to je jediná možnosť)
A na konci rozhodnutia je uvedené, že proti tomuto sa možno odvolať a odvolanie ma odkladný účinok ...
optimistka
07.05.09,08:10
tiež som sa 2 dni po sebe rozčúlila na Soc poisťovni
posielali sme RL faxom alebo mailom 30.04.2009, ak do 3 dní nie sú doručené do SP tak doručenie po je neskoro
30.04.2009 bol štvrtok, potom sviatok, So,Ne
pondelok je vraj neskoro, podotýkam RL musí byť doručený
nie podaný na poštovú prepravu
nato som dostala odpoveď že ona /pracovníčka SP/ len pracuje podľa zákona
faxovanie, sms správy alebo mailom zasielanie RL aké máte s tým skúsenosti, lebo pri mojej osobnej návšteve v pondelok a v utorok 4-5 mája oni to ešte nemali v systéme zaevidované
bibib
07.05.09,08:22
faxovanie, sms správy alebo mailom zasielanie RL aké máte s tým skúsenosti, lebo pri mojej osobnej návšteve v pondelok a v utorok 4-5 mája oni to ešte nemali v systéme zaevidované
Manzelovi jedna pracovnicka povedala, ze ak nafaxujeme/namailujeme, tak je to v poriadku a zaeviduju to.
Mne druha (podotykam, ze z tej istej kancelarie) vsak povedala, ze faxovanie ani mailovanie nic neznamena a plati az dorucenie postou, vlastne az ked tam daju peciatku.
Raz, ked sme RL poslali postou, tak po mesiaci tvrdili na zaklade vykazu, ze nemaju takeho dohodara zaevidovaneho, ked sme dolozili podaci harok z posty, tak povedali, ze "ved v tej obalke mohlo byt hocico". Odporucili nam RL nosit osobne na podatelnu. (sme z TN, ale este patrime pod PB a prislusnu soc. poist. mame v DCA)

podotýkam RL musí byť doručený nie podaný na poštovú prepravu
Tak na tomto sme my najviac pohoreli... tak mame pokuty za 1 den omeskania vo vyske 3,32€/den
optimistka
07.05.09,08:33
doniesť RL osobne na podateľnu pred nástupom na výkon práce mi pri niektorých klientoch pripadá ako sci fi
Jana_clenka
07.05.09,20:03
Ahojte, ja mám zas info (tiež z SP PB), že po registrácii zamestnanca napr. mailom pred nástupom, je potrebné doručiť do SP riadne tlačivo RL do 3 PRACOVNÝCH dní - čiže nerátajú sa víkendy a sviatky.
Zaujímavé ale je, že to musí byť do 3 dní od tej registrácie mailom a nie od skutočného nástupu zamestnanca.
abel
11.05.09,06:27
Som trochu mimo tému, ale tiež nechcem dostať pokutu, no nemôžem sa prihlásiť na ich stránku. Stále mi vypisuje? Error page login

Váš pokus o prihlásenie sa bol neúspešný
Nepodarilo sa pripojit na ziadne Active Directory z: 10.200.1.11:636

Robí to aj vám?
Manual
11.05.09,06:34
Skúšal som, ale mene zasa hlási nesprávne zadané prihlasovacie údaje a pritom 6 x som tam dával všetko správne :)
MarcelkaT
11.05.09,07:48
Prihlásenie zamestnanca do SP radšej pošlem faxom-to je istejšie ako e_mail a potom pošlem ešte aj poštou s doručenkou pre istotu..... lebo čert nikdy nespí....
bystricanko
11.05.09,19:56
Zdravim Vas, som tiez z Povazskej Bystrice a dnes som dostal pokutu 20 tisic korun za neskore odoslanie 2 vykazov v tomto roku. Pravdupovediac som z toho psychicky uplne zosypany a dnes som si musel zobrat dovolenku, aby som to rozdychal. Odvolanie voci pokute som samozrejme ihned poslal, ale na mojom sucasnom stave to nic nemeni. Do dnesneho dna som vobec nevedel, ze niekde v nejakom vykaze mam uvedeny datum vyplaty, ktory je potrebne dodrziavat. 5 rokov posielam tie vykazy vzdy 20-teho a nikdy ma nikto neupozornil, ze robim nieco zle. Predpokladam, ze dodatocne mi este pride pokuta aj za dalsie mesiace, a potom sa uz mozem ist rovno obesit. Je toto normalne? Ved to je zneuzivanie verejnej moci. Neda sa proti tomu branit aj nejako inak ako tym odvolanim?
Dáša_
11.05.09,20:00
Zdravim Vas, som tiez z Povazskej Bystrice a dnes som dostal pokutu 20 tisic korun za neskore odoslanie 2 vykazov v tomto roku. Pravdupovediac som z toho psychicky uplne zosypany a dnes som si musel zobrat dovolenku, aby som to rozdychal. Odvolanie voci pokute som samozrejme ihned poslal, ale na mojom sucasnom stave to nic nemeni. Do dnesneho dna som vobec nevedel, ze niekde v nejakom vykaze mam uvedeny datum vyplaty, ktory je potrebne dodrziavat. 5 rokov posielam tie vykazy vzdy 20-teho a nikdy ma nikto neupozornil, ze robim nieco zle. Predpokladam, ze dodatocne mi este pride pokuta aj za dalsie mesiace, a potom sa uz mozem ist rovno obesit. Je toto normalne? Ved to je zneuzivanie verejnej moci. Neda sa proti tomu branit aj nejako inak ako tym odvolanim?

Problem je, že podľa všetkého to odvolanie nemá odkladný účinok na zaplatenie pokuty.

Ja mám pocit, že tu by pomohla iba medializácia - lebo toto je fakt nenormálne.
Paula
11.05.09,20:11
Do dnesneho dna som vobec nevedel, ze niekde v nejakom vykaze mam uvedeny datum vyplaty, ktory je potrebne dodrziavat.



SP nikoho osobitne na nič neupozorňuje. Povinnosti zamestnávateľa + termíny uvádza na svojej stránke. Ak zamestnávateľ pri svojej registrácii uvedie konkrétny dátum výplaty (kópia by mala vo firme existovať) , predpokladám, že SP sa "drží" pri penalizácii tohoto dátumu. Je praktickejšie pri registrácii uvádzať termín výplaty ako neurčený.
Jana_clenka
11.05.09,20:21
Zdravim Vas, som tiez z Povazskej Bystrice a dnes som dostal pokutu 20 tisic korun za neskore odoslanie 2 vykazov v tomto roku. Pravdupovediac som z toho psychicky uplne zosypany a dnes som si musel zobrat dovolenku, aby som to rozdychal. Odvolanie voci pokute som samozrejme ihned poslal, ale na mojom sucasnom stave to nic nemeni. Do dnesneho dna som vobec nevedel, ze niekde v nejakom vykaze mam uvedeny datum vyplaty, ktory je potrebne dodrziavat. 5 rokov posielam tie vykazy vzdy 20-teho a nikdy ma nikto neupozornil, ze robim nieco zle. Predpokladam, ze dodatocne mi este pride pokuta aj za dalsie mesiace, a potom sa uz mozem ist rovno obesit. Je toto normalne? Ved to je zneuzivanie verejnej moci. Neda sa proti tomu branit aj nejako inak ako tym odvolanim?

Ahoj bystricanko ... sme na tom úplne rovnako, aj sumou aj tým rozdýchavaním aj s tou hrôzostrašnou predstavou, že čo ak "prídu" aj ostatné mesiace .... Tiež sme sa odvolali. Ja len verím, že tých odvolaní im príde toľko, že snáď sa niekomu otvoria oči a zvíťazí zdravý rozum.
Inak - tiež mi to pripadá ako zneužite právomoci verejného činiteľa ....
Držím palce !
Dáša_
11.05.09,20:24
zaujímavé je, že sa ozývajú iba ľudia z Považskej bystrice. ostatné pobočky spia, čakajú, čo to urobí v PB, majú poriadnejších poistencov alebo majú lepšie výsledky z výberu normálneho poistenia a nemusia naháňať rozpočet takýmito aktivitami.
cloe
11.05.09,21:07
Je to fakt nehoráznosť, čo sa deje! Dobre, termíny sú na to, aby sa dodržiavali, ale toto?!:eek: Všimla som si aj ja, že sociálna poisťovňa začala vyvíjať aktivity, aby získala čo najviac bubákov, no zaujímavé je na tom, že sa snaží to ťahať zasa od tých, čo poctivo platia.
Mojím dvom klientom tiež prišli penále za minulý rok, za oneskorené úhrady poistného, no boli to jednodňové max. trojdňové omeškania!!! Takže celkom aj smiešne sumy penále. No sociálna poisťovňa vie, že od tých, ktorí pravidelne platia, vytiahne aj toto.
Škoda reči...
Dáša_
11.05.09,21:15
Je to fakt nehoráznosť, čo sa deje! Dobre, termíny sú na to, aby sa dodržiavali, ale toto?!:eek: Všimla som si aj ja, že sociálna poisťovňa začala vyvíjať aktivity, aby získala čo najviac bubákov, no zaujímavé je na tom, že sa snaží to ťahať zasa od tých, čo poctivo platia.
Mojím dvom klientom tiež prišli penále za minulý rok, za oneskorené úhrady poistného, no boli to jednodňové max. trojdňové omeškania!!! Takže celkom aj smiešne sumy penále. No sociálna poisťovňa vie, že od tých, ktorí pravidelne platia, vytiahne aj toto.
Škoda reči...

vieš, načo by sa namáhali tým, že budú tlačiť na neplatičov. Jednoduchšie je začať zdierať tých, čo poctivo platia. A že tí, čo neplatia programovo sa smejú, to neva.
cloe
11.05.09,21:22
vieš, načo by sa namáhali tým, že budú tlačiť na neplatičov. Jednoduchšie je začať zdierať tých, čo poctivo platia. A že tí, čo neplatia programovo sa smejú, to neva.

Stopercentný súhlas!
ZuzanaP
12.05.09,05:06
Trošku mimotemy, ale na margo SP v PB: min.rok v 09/08 bol drahý PN, odvody sme krátili o PN a cca pred mesiacom prišla výzva na zaplatenie nedoplatku za 09/08 vo výške € 0,01 (Sk 0,30). Zaplatili sme, ale myslím si, že nedoplatok vznikol pri prechode na eur v ich systéme. Ak by mal nedoplatok na poistnom, nevyplatili by PN.
Dáša_
12.05.09,05:08
Trošku mimotemy, ale na margo SP v PB: min.rok v 09/08 bol drahý PN, odvody sme krátili o PN a cca pred mesiacom prišla výzva na zaplatenie nedoplatku za 09/08 vo výške € 0,01 (Sk 0,30). Zaplatili sme, ale myslím si, že nedoplatok vznikol pri prechode na eur v ich systéme. Ak by mal nedoplatok na poistnom, nevyplatili by PN.

samozrejme nikomu nedojde, že samotna vyzva ich stala viac ....
helas
12.05.09,07:13
No ja mám klienta,ktorý si myslí,že všetko to prihlásovanie, odlásovanie je "volovina" chodím k nemu tak 2-3 krát do mesiaca, už ho prosím, aby každého nového zamestnatca mi nahlasil, že ho musím prihlásiť. Povedal mi, ak zistím, /teda on/ že pracuje ako ja chcem, vtedy ho prihlásim.Peniaze dostavajú na ruku, lebo ja im výplaty nerobím. Je to černota, ale čo stým
tsatsiki
12.05.09,12:08
to iste sa stalo aj nam, vykaz nulovy len za dohodara, omeskanie s vykazom 11 dni, pokuta 331 EUR ..a pobocka? Pov. Bystrica. Podali sme odvolanie a cakame na vysledok..
ZuzanaP
12.05.09,12:11
Tie pokuty sú likvidačné :eek::mad:
hanelie
12.05.09,12:57
Zdravim Vas, som tiez z Povazskej Bystrice a dnes som dostal pokutu 20 tisic korun za neskore odoslanie 2 vykazov v tomto roku. Pravdupovediac som z toho psychicky uplne zosypany a dnes som si musel zobrat dovolenku, aby som to rozdychal. Odvolanie voci pokute som samozrejme ihned poslal, ale na mojom sucasnom stave to nic nemeni. Do dnesneho dna som vobec nevedel, ze niekde v nejakom vykaze mam uvedeny datum vyplaty, ktory je potrebne dodrziavat. 5 rokov posielam tie vykazy vzdy 20-teho a nikdy ma nikto neupozornil, ze robim nieco zle. Predpokladam, ze dodatocne mi este pride pokuta aj za dalsie mesiace, a potom sa uz mozem ist rovno obesit. Je toto normalne? Ved to je zneuzivanie verejnej moci. Neda sa proti tomu branit aj nejako inak ako tym odvolanim?
podľa ktorého § ? o sociálnom poistení -
Katija
12.05.09,13:42
SP nikoho osobitne na nič neupozorňuje. Povinnosti zamestnávateľa + termíny uvádza na svojej stránke. Ak zamestnávateľ pri svojej registrácii uvedie konkrétny dátum výplaty (kópia by mala vo firme existovať) , predpokladám, že SP sa "drží" pri penalizácii tohoto dátumu. Je praktickejšie pri registrácii uvádzať termín výplaty ako neurčený.
Zákon 461/2003 platí od 1.1.2004. Prvá povinnosť pre zamestnávateľov (aj už zaregistrovaných ) podľa nového zákona bola zaslať príslušnej pobočke SP Registračný list zamestnávateľa (http://www.socpoist.sk/index/open_file.php?ext_dok=17858) samozrejme do osem dní, v ktorom sa povinne uvádzal deń výplaty. Všetci, čo ste dostali pokutu pozrite sa na kópiu, aký dátum ste tam uviedli.
Ak Vás šikanujú za neskoré podávanie mesačných výkazov, jednoducho si stiahnite formulár a okamžite nahláste zmenu dňa výplaty.
Tu je k tomu aj Poučenie (http://www.socpoist.sk/index/open_file.php?ext_dok=17859)

Ja mám všade natvrdo uvedený 31 deň a zatiaľ mám kľud.
:D Kým ovšem na SP nevymyslia pokuty za skoršie podávanie výkazov a platenie poistného.
Ale v takom prípade im všetko budem dávať naozaj posledný deń v mesiaci.
__________________
Katija:):cool:
hanelie
12.05.09,13:48
akosi to neviem nájsť: v zákone o sociálnom poistení

Zamestnávateľ je povinný odovzdať výkazy najneskôr v deň, ktorý uviedol na RL
Dáša_
12.05.09,13:59
akosi to neviem nájsť: v zákone o sociálnom poistení

Zamestnávateľ je povinný odovzdať výkazy najneskôr v deň, ktorý uviedol na RL

§ 231
Povinnosti zamestnávateľa
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2009-a.html#hore)

(1) Zamestnávateľ je povinný

a)
b)
c)
e)
f) predkladať pobočke výkaz poistného a príspevkov na starobné dôchodkové sporenie1) za príslušný kalendárny mesiac v lehote splatnosti ním odvádzaného poistného a príspevkov na starobné dôchodkové sporenie1) v členení na jednotlivých zamestnancov a na nemocenské poistenie, starobné poistenie a starobné dôchodkové sporenie, 1) invalidné poistenie, úrazové poistenie, garančné poistenie, poistenie v nezamestnanosti a rezervný fond solidarity a predkladať na výzvu organizačnej zložky Sociálnej poisťovne podklady na zistenie správnej sumy poistného a príspevku na starobné dôchodkové sporenie, 1)
Janurka
12.05.09,17:10
Tak pri čítaní týchto príspevkov mi naskočila "husia koža". Otvorila som zákon a nalistovala § 239 - Pokuta, citujem:
za porušenie povinností ustanovených v § 154 ods. 3, § 227 ods. 2, § 228-234, § 238,244 a 279 môže SP uložiť pokutu až do 500 000,- Sk. Pri ukladaní pokuty SP zohľadní závažnosť porušenia povinnosti ustanovenej týmto zákonom. Chcela by som vidieť tú 100-nú osobu, ktorá na niečo nezabudla, alebo sa nepomýlila. Veď hlavne pri §§ 228-234 sa to môže veľmi ľahko stať. Ale fakt za 11 dní omeškania takú pokutu, to je sila. Závažnosť tohto porušenia vidím v tom, že "silne pracovitá" osoba nemala žiadne iné údaje, ktorými by zamestnala svoje prsty na klávesnici. A presne, ako ste uviedli, tí, čo figurujú v rubrike dlžníci, môžu sa len smiať. Tak, ako sa môžu smiať všetci tí, ktorí zas figurujú v vo všelijakých tendroch a verejných obstarávaniach. Ale to už je mimo témy, nechám to tak, lebo ma porazí.
dušinka
12.05.09,17:25
Troška mimo soc. poisťovne. Pamätáte na povinnosť oznamovať zrážkovú daň na DÚ aj zo závislej činnosti. Prvý mesiac som zaniesla oznámenie na DÚ 16. Bum... pokuta 2000,-- Sk hoci daň bola odvedená a ani inak nemáme na DÚ ani 1 korunu či euro nedoplatok. To len tak, aby reč nestála.
Dáša_
12.05.09,17:32
Troška mimo soc. poisťovne. Pamätáte na povinnosť oznamovať zrážkovú daň na DÚ aj zo závislej činnosti. Prvý mesiac som zaniesla oznámenie na DÚ 16. Bum... pokuta 2000,-- Sk hoci daň bola odvedená a ani inak nemáme na DÚ ani 1 korunu či euro nedoplatok. To len tak, aby reč nestála.

Ano, je to podobne. Ale ak si pamatam, tak v danovom zakone je formuláciu: uloži pokutu minimálne 2000 Sk a v zákone o socialnej poisťovni je môže uložiť až do výšky 16 tisic €, dolná hranica nie je určená a v považskej bystrici sa preto rozhodli, že pre nich je spodna hranica 331€
Akinom
13.05.09,08:07
Ahojte, chcem Vás poprosiť o radu. Aj mne prišla pokuta 331,9€ za neskoré odoslanie mes.výkazu. Nemôžete niekto prilepiť vzor odvolanie? Narobili nám poriadne starosti a mám pocit že tu všetci píšeme iba o pobočke v PB.... :-(
Akinom
13.05.09,08:21
Ahojte, aj ja bohužial patrím pod PB a dostala som pokutu 331 € ....som celá vytešená.... prosím Vás nemohli by ste niekto prilepiť vzor odvolanie. Vopred ďakujem :-)
tsatsiki
13.05.09,09:07
neviem ako to mam prilepit, ale ak napisete mailovu adresu, poslem vam to..
Akinom
13.05.09,10:08
tsatsiki, napísala som Ti môj mail do súkromnej správy (hore nad lištou) a moooc ďakujem
milka1619
13.05.09,14:17
Tie pokuty o ktroých píšete v príspevkoch sú dané za aké obdobia? (Pokuty za MV, RLFO)
barborka7
19.05.09,11:24
Neviem ako často chodíte do vaších odoslaných elektronických výkazov sociálnej poisťovne, ale ak iba pri odosielaní výkazov, tak Vám dávam do pozornosti, že sociálna poisťovňa kontroluje, výkazy na poistencov podľa registračných listov FO. Či máte nejaké chyby si môžete pozrieť vo svojom elektronickom konte /Dokument - Prehľad mesačných výkazov- kliknete si na výkaz za mesiac apríl 2009 a potom na chyby registrácie. Ak máte všetko v poriadku, tak tam nebudete mať nič. Ja som tam mala nejaké rodné čísla, ktorí sú údajne neprihlásení, alebo ich máme prihlásených v registri poistencoch a vo výkaze nie sú, teda už nie sú našimi zamestnancami. Pritom niektorých, čo som vedela k rodnému číslo aj meno, som si pozrela a odhláška aj prihláška do SP šla a niektoré dokonca elektronicky. Tak som dnes navštívila osobne pobočku sociálnej poisťovne, kde som dostala zoznam všetkých zamestnancov, aj tých, ktorí už končili pracovný pomer, s vysvetlením, ako zistím, že je tam niečo zle a máme údajne chyby čo najskôr odstrániť, lebo sa nám môže stať, že už májové výkazy neprejdú. A údajne si to mám celé skompletizovať, RLFO, ktoré im tam chýbajú im mám odfotiť a poslať. A mám si skontrolovať aj mená, lebo sa môže stať, že je tam k rodnému číslu pripojené zlé meno.
MarcelkaT
19.05.09,11:48
A údajne si to mám celé skompletizovať, RLFO, ktoré im tam chýbajú im mám odfotiť a poslať. A mám si skontrolovať aj mená, lebo sa môže stať, že je tam k rodnému číslu pripojené zlé meno.
.................................................. ..........
Áno, stalo sa to aj mne, že nemali RLFO-odhlášky ešte r.2002, ktoré boli od nich opečiatkované .Tie som odfotila-vzali si ich a prišlo mi oznamenie, že je všetko v poriadku. Aj meno k r.č. bolo zle uvedené, keď som to povedala, stáva sa že si zmylia písmená /u mńa bolo že miesto Č napísala T a meno bolo v čudu/. Klopklopklop.........
Sabadka
19.05.09,12:09
Neviem ako často chodíte do vaších odoslaných elektronických výkazov sociálnej poisťovne, ale ak iba pri odosielaní výkazov, tak Vám dávam do pozornosti, že sociálna poisťovňa kontroluje, výkazy na poistencov podľa registračných listov FO. Či máte nejaké chyby si môžete pozrieť vo svojom elektronickom konte /Dokument - Prehľad mesačných výkazov- kliknete si na výkaz za mesiac apríl 2009 a potom na chyby registrácie. Ak máte všetko v poriadku, tak tam nebudete mať nič. Ja som tam mala nejaké rodné čísla, ktorí sú údajne neprihlásení, alebo ich máme prihlásených v registri poistencoch a vo výkaze nie sú, teda už nie sú našimi zamestnancami. Pritom niektorých, čo som vedela k rodnému číslo aj meno, som si pozrela a odhláška aj prihláška do SP šla a niektoré dokonca elektronicky. Tak som dnes navštívila osobne pobočku sociálnej poisťovne, kde som dostala zoznam všetkých zamestnancov, aj tých, ktorí už končili pracovný pomer, s vysvetlením, ako zistím, že je tam niečo zle a máme údajne chyby čo najskôr odstrániť, lebo sa nám môže stať, že už májové výkazy neprejdú. A údajne si to mám celé skompletizovať, RLFO, ktoré im tam chýbajú im mám odfotiť a poslať. A mám si skontrolovať aj mená, lebo sa môže stať, že je tam k rodnému číslu pripojené zlé meno.

Ďakujem za upozornenie, skontrolovala som si to a mám to všetko v poriadku. Ale teraz si to už budem kontrolovať priebežne. :):):):)
abel
19.05.09,12:29
Táto možnosť - chyby registrácie - je výborná vec. Pomôže nám zosúladiť náš stav so stavom v SP. Určite by to tak malo byť vo všetkých poisťovniach, zatiaľ to má tuším len Dôvera, neviem, v poslednej dobe som nekontrolovala.
ZuzanaP
20.05.09,07:08
Táto možnosť - chyby registrácie - je výborná vec. Pomôže nám zosúladiť náš stav so stavom v SP. Určite by to tak malo byť vo všetkých poisťovniach, zatiaľ to má tuším len Dôvera, neviem, v poslednej dobe som nekontrolovala.


Pozrela som chyby registrácie a našla som dohodára, pracoval u nás v lete 2007 a figuruje ako prihlásený. Dohoda bola od 11.07.2007 do 31.08.2007 a prihlásený bol od 01.07.2007 do 31.08.2007 a znova prihlásený 11.07.2007 a neodhlásený. Nedá sa pozrieť prihláška v prehľade RL. Na sociálnej poisťovni v PB vypadla elektrika, tak to nemôžu pozrieť, no úžas....
karinôčka
20.05.09,09:01
Ešte dobre, že ste na to upozornili. Tiež si na to budem dávať pozor. Skontrolovala som to, našla som tam rozdiely. Mám vraj evidovaných zamestnancov, ktorí nie sú v mesačnom výkaze. Všetci boli takí, ktorí u nás nie cca 4 roky a jedna chudera aj mŕtva. Neviem, čo na to povedať. Vyplašili ma, kým som si to neskontrolovala.
Maja2
20.05.09,12:44
Taktiez sa pripajam k tym, ktori dostali minimalnu pokutu 332 € z PB. Aj som sa odvolala, ale myslim, ze je to k nicomu. Zatial som to nezaplatila, kedze odvolanie ma odkladny ucinok. Od odvolania uz uplynulo 6 tyzdnov a stale mi nic neodpovedali. Oni nemaju terminy, ktore maju dodrziavat? Pre nich asi neplati 30 dnova lehota. Som zo dna na den rozculenejsia. Je to naozal len specialita Povazskej Bystrice?
Dáša_
20.05.09,12:59
Taktiez sa pripajam k tym, ktori dostali minimalnu pokutu 332 € z PB. Aj som sa odvolala, ale myslim, ze je to k nicomu. Zatial som to nezaplatila, kedze odvolanie ma odkladny ucinok. Od odvolania uz uplynulo 6 tyzdnov a stale mi nic neodpovedali. Oni nemaju terminy, ktore maju dodrziavat? Pre nich asi neplati 30 dnova lehota. Som zo dna na den rozculenejsia. Je to naozal len specialita Povazskej Bystrice?

Ak ťa to ukľudní, tak viem o dvoch prípadoch, ked odvolaci orgán udelenú pokuty zo socialky v PB zrušil. Išlo síce o inú vec, ale odvolací orgán nestál za pobočkou (ako mám pocit, že to býva v prípade UDR a DU)
Jara
20.05.09,13:11
Aj ja som si to pozerala, robím 2 firmy, jedna je čistá ale v tej druhej mam rod. čísla dvoch zamestnancov ktorí boli v registri prihlásení a neboli v prílohe. Jedná sa o roky a to sa podržte 2003-2004. Šlo o zamestnancov ktorí boli prijatí na kratší prac. čas a mali hrubú mzdu 4tis. V tom období ale platila osobitná sadzba dane 10% a odvody tam neboli žiadne okrem osobitnej sadzby. V prílohe ich zrejme preto neukázalo, že odvody sa neplatili. V tej dobe myslím, že platili len z hlavného prac. pomeru. Ľudkovia ja neviem ani poriadne čo v tej dobe bolo platné, to mám naštudovať ešte raz? Vôbec neviem akého obdobia sa to týka, lebo tam sú uvedené len rod. čísla. Na stránke poisťovne som ale čítala,/ak som dobre porozumela/, že sa to nemá týkať opráv pred 1.1.2009 tak neviem ako ďalej postupovať. Zatiaľ som len povyberala doklady za tie roky. Možno aj program bol tak stavaný, že kto nemal odvody tak v prílohe nebol. Nemáte niekto vedomosť ako by som to dala do poriadku? Ak nie, tak mi ostáva len tam zájsť, lebo neviem či aj za to sú pokuty...
abel
21.05.09,06:52
Ja si myslím, že najlepšie je skontaktovať sa s pobočkou a spýtať sa na spôsob, ako to dať do poriadku. Tiež majú záujem, aby všetko sedelo, a radšej teraz, ako keď tí zamestnanci budú odchádzať do dôchodku a potom sa bude všetko zhľadúvať.
Sisaj
22.05.09,11:04
Pripájam sa a som rovnako pobúrená. Výzvu na dodatočné doručenie poslali 16.4.09 - do 3 dní poslať výkaz, /došla 29.4.09 od nich/, lehota bola splnená, ale pokuta prišla aj tak a druhá za 8 dní omeškania v rovnakej sadzbe. Čo s tým budeme robiť? My píšeme odvolanie, uvidíme či to pomôže?
Dáša_
22.05.09,11:48
Pripájam sa a som rovnako pobúrená. Výzvu na dodatočné doručenie poslali 16.4.09 - do 3 dní poslať výkaz, /došla 29.4.09 od nich/, lehota bola splnená, ale pokuta prišla aj tak a druhá za 8 dní omeškania v rovnakej sadzbe. Čo s tým budeme robiť? My píšeme odvolanie, uvidíme či to pomôže?

len pre zaujímavosť, PB?

A zamozrejme, odvolavať sa, odvolávať sa, odvolávať sa...

Ale ked som videla, ako včera rozperavali, že socialna ma peniaze na dochodky iba do oktobra, tak veru neviem, neviem...
ZuzanaP
22.05.09,11:55
len pre zaujímavosť, PB?

A zamozrejme, odvolavať sa, odvolávať sa, odvolávať sa...

Ale ked som videla, ako včera rozperavali, že socialna ma peniaze na dochodky iba do oktobra, tak veru neviem, neviem...
mimotemyneviem, na čo v tomto štáte vôbec platíme nejaké odvody. Na dôchodky nemajú, u lekára si musíme všetko platiť....uf, ulavilo sa mimimotemy
milka1619
22.05.09,15:45
Za aké obdobie Vám SP dáva pokuty?
Dáša_
22.05.09,15:48
Za aké obdobie Vám SP dáva pokuty?

podla mojich vedomosti od januára 2009
milka1619
22.05.09,15:58
Výška pokút SP sa mi zdá ako úžera. Ani DÚ nemá takú výšku pokút za 1/4 ročné výkazy ako si stanovila SP.
luka82
22.05.09,16:41
Mojej kamarátke prišla pokuta za obdobie 10,11,12/2008 v celkovej výške na Sk 30.000,--. Samozrejme z PB a samozrejme sme sa odvolali. Vrcholom všetkého je, že za bdobie 2/2009 podala mesačný výkaz osobne na pobočke v Dca, orazili jej kópiu a napriek tomu jej prišla o dva týždne výzva na predloženie uvedeného výkazu!!!!! To je vrchol drzosti, ale nestalo sa to po prvý krát! Mám s tým osobnú skúsenosť, preto výkazy nedávam poštou, ale osobne a oraziť kópiu.
Paula
22.05.09,16:52
Áno, je to smutné, keď nás kvôli ich vlastnému mrníku dokopávajú k osobnému kontaktu, čo sa týka odovzdávania dokladov. Na druhej strane je milé vychutnať si ich ":eek:", keď im predložíme našu kópiu, na ktorej ich vlastný pracovník potvrdil podpisom a pečiatkou prevzatie originálu.
ROBOTA
22.05.09,17:49
Môj spôsob komunikácie so SP : keď si ma predvolali, že nemám pre zákazníka odovzdaný nejaký výkaz, ukázala som im moju opečiatkovanú kopiu a keď chceli kopiu, tak som v rozčúlení asi po desiatom raze odpovedala - hľadajte si, ja svoje doklady mám...
optimistka
22.05.09,19:21
mne dnes prišla výzva zo SP na uhradu nedoplatku vo výške 0,05 eur, prepočítané na skk 2,-
toto je podľa mňa absurdistan
asi tým pomôžem v tej mizérii akej sa momentálne SP nachádza vylepšiť rozpočet na výplatu dôchodkov od 10/09
koľko stálo poštovné ? koľko je plat pracovníčky SP ? koľko bude stáť moja úhrada v banke ?
podotýkam že výzva prišla zo SP pobočka PB
Dáša_
22.05.09,19:32
mne dnes prišla výzva zo SP na uhradu nedoplatku vo výške 0,05 eur, prepočítané na skk 2,-
toto je podľa mňa absurdistan
asi tým pomôžem v tej mizérii akej sa momentálne SP nachádza vylepšiť rozpočet na výplatu dôchodkov od 10/09
koľko stálo poštovné ? koľko je plat pracovníčky SP ? koľko bude stáť moja úhrada v banke ?
podotýkam že výzva prišla zo SP pobočka PB


keby to nebolo do plaču, tak je to celé jedna veľká sranda :cool:

Fakt je zaujímavé, že stále sa tu hovorí iba o PB
optimistka
23.05.09,06:04
a do plaču je podľa mňa aj to, že sám p. Munko rozpošle štyridsiatnikom a starším list do konca jun , aby vystupili z 2 piliera, kde sa na toto berú peniaze ?
liba2
23.05.09,06:33
a do plaču je podľa mňa aj to, že sám p. Munko rozpošle štyridsiatnikom a starším list do konca jun , aby vystupili z 2 piliera, kde sa na toto berú peniaze ? také ľahké nevieš ? :D :D predsa všetci sa na to poskladáme vo forme daní a možno aj odvodov.
Zo spoločného sa ľahko utráca, keby si štátna a verejná správa musela na seba zarobiť (doslova) , tak by racionálnosť výdavkov zvažovali.
ZuzanaP
25.05.09,05:52
mne dnes prišla výzva zo SP na uhradu nedoplatku vo výške 0,05 eur, prepočítané na skk 2,-
toto je podľa mňa absurdistan
asi tým pomôžem v tej mizérii akej sa momentálne SP nachádza vylepšiť rozpočet na výplatu dôchodkov od 10/09
koľko stálo poštovné ? koľko je plat pracovníčky SP ? koľko bude stáť moja úhrada v banke ?
podotýkam že výzva prišla zo SP pobočka PB


Optimistka, ja som písala vyššie,že nám prišlo zaplatiť 0,01 €, poštovné za list bolo 0,33 € a keby sme to platili šekom tak by sme zaplatili ešte 0,27 € za šek.:rolleyes:
Tweety
25.05.09,05:55
Optimistka, ja som písala vyššie,že nám prišlo zaplatiť 0,01 €, poštovné za list bolo 0,33 € a keby sme to platili šekom tak by sme zaplatili ešte 0,27 € za šek.:rolleyes:
Taká skromná otázka, a to ste nezaplatili?:confused::cool: ŠR predsa potrebuje každý jurášik, lebo nazhromaždené minulou vládou, si už rozkotúľali.:mee:
ZuzanaP
25.05.09,06:00
Taká skromná otázka, a to ste nezaplatili?:confused::cool: ŠR predsa potrebuje každý jurášik, lebo nazhromaždené minulou vládou, si už rozkotúľali.:mee:
Majka, zaplatili, cez IB:D, hádam nebudem tento štát ukracovať o to, čo mu patrí;)
dasa.hlasna
25.05.09,12:00
Naša firma dostala penále 3,65€ za marec 2006. Aj som sa chcela odvolať, ale po prečítaní príspevkov ma prešla chuť.Zdá sa mi to nespravodlivé, že ten čo 15 rokov platí poctivo a raz sa pomýli musí platiť a ten čo visí milióny nemusí nič.
Maja2
27.05.09,09:05
Poradte co mam robit a ci mam vobec cosi robit, stale mi neprisla odpoved na odvolanie na soc.poist. PB. Uz to budu dva mesiace za tyzden.
ALDA
27.05.09,09:21
Poradte co mam robit a ci mam vobec cosi robit, stale mi neprisla odpoved na odvolanie na soc.poist. PB. Uz to budu dva mesiace za tyzden.

Trpezlivosť ruže prináša ale či skutočne už ani sama neviem.
Ja by som sa im pripomenula.
Dáša_
27.05.09,09:35
Poradte co mam robit a ci mam vobec cosi robit, stale mi neprisla odpoved na odvolanie na soc.poist. PB. Uz to budu dva mesiace za tyzden.

nemám tu po ruke mojho domáceho právnika :cool:, tak odpovedám bez podloženia v zákone.

Ak si dobre spomínam, tak by to malo byť takto: ked si odvolanie podala, tak ma pobočka povinnosť reagovať do 30 dní. Ak sa ale rozhodla nevyhovieť, tak to postúpila ústrediu a to už lehotu nemá.

Takže čakať, čakať, čakať
dušinka
27.05.09,17:25
Taktiež som pri kontrole chýb zistila že ešte v r. 2004 kolegyňa neposlala jednu odhlášku. Podľa toho čo tu čítam rovno môžeme zatvoriť firmu. Zajtra zájdem do soc. poisťovne a uvidím. Mali ste niekto podobnú chybu? A aký je dôsledok? Najviac ma hnevá že tieto veci z času-na čas zvyknem kontrolovať. Nechápem ako sa nám to mohlo stať. Dúfam že pri prípadnej pokute, s ktorou rátam ,budú brať do úvahy že všetko máme poplatené a včas, výkazy posielame načas, prihlášky,odhlášky, okrem tejto, tiež.
Soc.poisťovňa Nové Zámky.
Maja2
28.05.09,06:04
Ak si dobre spomínam, tak by to malo byť takto: ked si odvolanie podala, tak ma pobočka povinnosť reagovať do 30 dní. Ak sa ale rozhodla nevyhovieť, tak to postúpila ústrediu a to už lehotu nemá.

Tak to si ma vobec nepotesila. Takze nevyhoveju, co uz.
Dáša_
28.05.09,06:06
Ak si dobre spomínam, tak by to malo byť takto: ked si odvolanie podala, tak ma pobočka povinnosť reagovať do 30 dní. Ak sa ale rozhodla nevyhovieť, tak to postúpila ústrediu a to už lehotu nemá.

Tak to si ma vobec nepotesila. Takze nevyhoveju, co uz.


ale predsa to, že nevyhovie pobočka neznamená, že jej počínanie schváli ústredie. Treba vyčkať
Jara
28.05.09,06:08
Tak ja to už mám za sebou. Mala som tam chybných "akože chybných" 3 ľudí. Nemali nahraté odhlášky. Krásne som im to včera predložila s ich pečiatkou prevzatia. Nahrali si to a keď som sa spýtala, že ako je možné, že to nemajú nahraté a ide o rok 2004 a 2005 tak mi povedali, že určite to niekde majú v archíve, ale je im lepšie takto nahrať ako hľadať. To, že ja som musela tiež hľadať a utekať im to predložiť, to je asi nepodstatné. Zase nás len zneužívajú. Asi sme málo vyťažení, keď môžme jednu prácu robiť 2x...
pavlinka
28.05.09,06:19
Ked spravi SP chybu ktoru si po predloženi našich kopii nahrá tak jej sa netýka žiadna pokuta ale keď mi pošleme neskoro výkaz aj keď peniaze išli včas tak už je to na pokutu. Trocha neférové.
Dáša_
28.05.09,06:24
A máte niekto prípad, že ste odhlášku poslali poštou a tak nemáte potvrdenie ?
ZuzanaP
28.05.09,06:24
Asi pred cca rokom som si nechala vytlačiť zoznam zamestnancov, chyby som bola osobne odstrániť na SP a pri kontrole výkazu tam boli opäť určití zamestnanci zle, podotýkam, že tí istí....:rolleyes:
eby
28.05.09,06:48
Neviem ako často chodíte do vaších odoslaných elektronických výkazov sociálnej poisťovne, ale ak iba pri odosielaní výkazov, tak Vám dávam do pozornosti, že sociálna poisťovňa kontroluje, výkazy na poistencov podľa registračných listov FO. Či máte nejaké chyby si môžete pozrieť vo svojom elektronickom konte /Dokument - Prehľad mesačných výkazov- kliknete si na výkaz za mesiac apríl 2009 a potom na chyby registrácie. Ak máte všetko v poriadku, tak tam nebudete mať nič. Ja som tam mala nejaké rodné čísla, ktorí sú údajne neprihlásení, alebo ich máme prihlásených v registri poistencoch a vo výkaze nie sú, teda už nie sú našimi zamestnancami. Pritom niektorých, čo som vedela k rodnému číslo aj meno, som si pozrela a odhláška aj prihláška do SP šla a niektoré dokonca elektronicky. Tak som dnes navštívila osobne pobočku sociálnej poisťovne, kde som dostala zoznam všetkých zamestnancov, aj tých, ktorí už končili pracovný pomer, s vysvetlením, ako zistím, že je tam niečo zle a máme údajne chyby čo najskôr odstrániť, lebo sa nám môže stať, že už májové výkazy neprejdú. A údajne si to mám celé skompletizovať, RLFO, ktoré im tam chýbajú im mám odfotiť a poslať. A mám si skontrolovať aj mená, lebo sa môže stať, že je tam k rodnému číslu pripojené zlé meno.
Ja si každý rok (aj 2x) vyžiadam zo sociálky (aj zo zdravotky) výpis z registra poistencov našej organizácie (teraz cez EZU je to o.k.) a trvalo mi asi 4 roky, kým som to celé dala na takú mieru ako som chcela a mala mať. Niektoré prihlášky a odhlášky som tam dokladovala aj 3x tie isté a tie množstvá .......... a stále dookola! A keď som si opäť vzala výpis, opäť som tam mala tých istých neodhlásených a pod. a zase nastal kolotoč prefocovania, dokladovania, vysvetľovania, atď. Ale už to mám v poriadku, našla sa jedna dobrá duša v sociálke a tá mi to tam konečne dala na poriadok, za to jej ešte aj teraz ďakujem.
Jara
28.05.09,08:29
Ešte si predstavte to, že jednu chybu som mala z roku 2008 a to bolo posielane cez EZU a mala som doklad prihlášku aj odhlášku vytlačenú z počítača, že akceptované, tak som jej to tam otrčila. Ani pracovníčka SP nechápala, že to ukazuje chybu. Majú tam fakt riadny "mrník", to je Porada v niektorých témach amatér...
Dáša_
29.05.09,09:03
Absolvovala som návštevu pobočky SP a situácia vyzerá tak, že dáta z jedného systému sa preklápali do druhého systému. A teraz v podstate netušia, či nezrovnalosti sú vďaka tomu preklápaniu alebo preto, lebo sme na niečo zabudli my ako zamestnávatelia.
mila5
29.05.09,09:28
Prosím pošlite niekto na poradu text odvolania,aj já som dostala pokutu,zpätne za roky 2005-2007,za neskoré odhlášky DVP,odvody boli včas zaplatené,toho času už nezamestnávam,mám prerušenú živnosť,som na dôchodku a teraz neviem ani z čoho to zaplatím. Ďakujem
Melnick
29.05.09,09:49
Asi pred cca rokom som si nechala vytlačiť zoznam zamestnancov, chyby som bola osobne odstrániť na SP a pri kontrole výkazu tam boli opäť určití zamestnanci zle, podotýkam, že tí istí....:rolleyes:

A odpoveď SP je - BRIGÁDNICI ZLE PONAHADZOVALI.:D:D:D:D
Dáša_
01.06.09,19:52
Mám otázku : za akú dlhú dobu po osobnej návšteve SP a oprave chybných údajov (chyby v odhláškach zamestnancov) sa vám správne údaje objavili aj v EZU?
Ester plus
04.06.09,12:45
Mám otázku : za akú dlhú dobu po osobnej návšteve SP a oprave chybných údajov (chyby v odhláškach zamestnancov) sa vám správne údaje objavili aj v EZU?
Asi pred 2-3 týždňami som bola v SP, chyby sa odstránili vidím to aj keď si dám podľa mena vyhľadať RLFO ale napriek tomu, keď sa prihlásim do EZU stále mi hlási tú istú chybu.
karinôčka
05.06.09,11:24
Ja som volala s našou pobočkou Sociálnej poisťovne. Mala som dvoch zam-co, ktorí boli vo výkaze roku 2005 navyše a bolo ich treba odstrániť. Nevedeli mi poradiť ako to urobiť cez EZU, aby ich tam neuvádzalo. Ale nakoniec mi jedna z pracovníčok povedala, že zatiaľ to mám nechať tak, že pravdepodobne tam pri preklápaní vznikla chyba na ich strane a uvidíme pri odoslaní budúco mesačného výkazu. Majú na tom ešte pracovať.
L-M
05.06.09,12:01
Ja som posielala doteraz výkazy len obyčajne- poštou.
Tuším to začnem posielať doporučene.
Ako sa to dá skontrolovať, či to máme o.k, keď neposielame elektronicky?
mimotemy Do VšZP- som posielala 2x doporučene jedno oznámenie a aj tak im, ževraj neprišlo, tak po troch mesiacoch doťahovania som to poslala emailom a všetko bolo v ten deň O.K. To mohli hneď povedať, že to stačí tak.
Jara
05.06.09,12:24
Ani pri podávaní cez EZU nemáš istotu, že to majú v poriadku. Ja som dokladovala zamestnanca a mala som vytlačené odhlášku aj prihlášku akceptovanú. Pýtala som sa, že ako je to možné, že to nemajú keď to mám akceptované, tak pokrčila plecom a povedala, tak asi nám to neprešlo. Takže aj tak som jej ho tam musela osobne odniesť a ukázať. Majú tam jednoducho bordel a my robíme 2x tú istú prácu. Aby sme sa nenudili...
Ester plus
05.06.09,13:00
Sú pokuty aj za neskoro odovzdanú PN?
Maja2
06.06.09,06:41
Sú pokuty aj za neskoro odovzdanú PN?

Myslim, ze nie. Pokutou je uz to, ze ti nada zamestnanec,ze si to poslala neskoro a on tym padom dostane peniaze o mesiac neskor.

Inak mimochodom, ja som tu pisala, ze som dostala pokutu z PB za neodovzdany vykaz cez EZU - 334 Eur, odvolali sme sa, tak zatial mi prisla odpoved, ze to postupuju vyssie na posudenie a navrhuju pokutu 100 Eur. Tak cakam, co dalej.
Dáša_
06.06.09,07:30
Myslim, ze nie. Pokutou je uz to, ze ti nada zamestnanec,ze si to poslala neskoro a on tym padom dostane peniaze o mesiac neskor.

Inak mimochodom, ja som tu pisala, ze som dostala pokutu z PB za neodovzdany vykaz cez EZU - 334 Eur, odvolali sme sa, tak zatial mi prisla odpoved, ze to postupuju vyssie na posudenie a navrhuju pokutu 100 Eur. Tak cakam, co dalej.

aha, tuším prvá odpoveď.

A čo navrhujete vy? Tých 100€ alebo idete dalej?
Maja2
08.06.09,06:46
aha, tuším prvá odpoveď.

A čo navrhujete vy? Tých 100€ alebo idete dalej?

Nebolo to formulovane tak, ze by som ja mala akukolvek moznost sa k tomu vyjadrit. Je to napisane tak, ze postupujeme na druhostupnove posudenie a navrhujeme mu znizit pokutu na 100 €. Cize pravdepodobne na ustredie soc.poist. a mozno si uvedomili, ze tymi 334 € na pobocke prestrelili, tak navrhuju znizit to na 100 €.
evina
08.06.09,07:54
Ešte si predstavte to, že jednu chybu som mala z roku 2008 a to bolo posielane cez EZU a mala som doklad prihlášku aj odhlášku vytlačenú z počítača, že akceptované, tak som jej to tam otrčila. Ani pracovníčka SP nechápala, že to ukazuje chybu. Majú tam fakt riadny "mrník", to je Porada v niektorých témach amatér...

No mne nevykázalo prihláseného dohodára elektronicky /prijatého a akceptovaného/ v máji 2009
Jara
08.06.09,08:09
Asi pred 2-3 týždňami som bola v SP, chyby sa odstránili vidím to aj keď si dám podľa mena vyhľadať RLFO ale napriek tomu, keď sa prihlásim do EZU stále mi hlási tú istú chybu.

Aj mne sa objavujú, ale pracovníčka v SP mi povedala, že si to nemám všímať, že ešte aj 2 mesiace sa budú objavovať. Vraj to nevadí... :rolleyes: Je potrebné si všímať, či nenaskočil :--- niekto nový. "Toť" vyjadrenie kompetentnej
bea
08.06.09,11:16
Aj mne sa objavujú, ale pracovníčka v SP mi povedala, že si to nemám všímať, že ešte aj 2 mesiace sa budú objavovať. Vraj to nevadí... :rolleyes: Je potrebné si všímať, či nenaskočil :--- niekto nový. "Toť" vyjadrenie kompetentnej
Ale ako si to nevšímať, keď už od júla nebude výkaz kvôli takým chybám nebude akceptovaný :mad:
Jara
08.06.09,11:45
Povedala, že ak to tam ona ma opravené, tak vraj bude akceptovaný. To je vraj len také všeobecné upozornenie :confused:. Uvidíme :eek: , keď budeme posielať. Pani povedala ;), že všetko je v poriadku tak nech som bez obáv. Ostáva teda veriť. :cool:
resola
16.06.09,10:27
Ahojte, aj ja som dnes dostala pokutu zo SP za oneskorené odhlásenie zamestnávateľa 332 € . Som taka rozčulena , že určite mam tlak 200. Všetko platim načas , aby mi nenaučtovali penale a teraz toto.Prosím, môže mi niekto poslať vzor odvolania .
Ďakujem
Katta
18.06.09,08:26
Ahojte, prosím Vás mal niekto z Vás kontrolu v Leviciach? Aj tam sú takéto pokuty za neskoré zaslenie MV?
Dáša_
22.06.09,08:00
Myslim, ze nie. Pokutou je uz to, ze ti nada zamestnanec,ze si to poslala neskoro a on tym padom dostane peniaze o mesiac neskor.

Inak mimochodom, ja som tu pisala, ze som dostala pokutu z PB za neodovzdany vykaz cez EZU - 334 Eur, odvolali sme sa, tak zatial mi prisla odpoved, ze to postupuju vyssie na posudenie a navrhuju pokutu 100 Eur. Tak cakam, co dalej.

Dalšie posunutie na nadriadený orgán. To isté, akurát iba jeden dohodár. Navrhujú pokutu znížiť na 16 €.

Dobry rozdiel, ani to neviem v % rýchlo vypočítať :cool:
Ester plus
24.06.09,13:01
Neviete od kedy platí povinnosť uvádzať v RLFO výkon práce v štáte?
Ester plus
24.06.09,16:37
Neviete od kedy platí povinnosť uvádzať v RLFO výkon práce v štáte?

Takže je to od 31.7.2008.
Gabhus
06.07.09,17:13
Chceli by sme sa spýtať - SZČO zrušil živnosť a odhlásil sa ako SZČO zo SP. Zabudol sa však odhlásiť ako zamestnávateľ - zamestnával dvoch pracovníkov na dohodu. Toto všetko bolo k dátumu 31. 12. 2007. Od 1.1.2008 založil s. r. o., je v nej zamestnancom, zamestnáva ďalších 4 ľudí síce len na dohody, ale zamestnáva. Počas trvania s. r. o. nemal ani raz oneskorené podanie výkazov, oneskorené platby a pod. Pracovníčka v SP mi oznámila, že pokuta je 10.- SK na deň. Ako to vlastne je? Nejakú pokutu hádam áno - ale akú? Rozlišuje sa medzi "poriadnym" poistencom (zamestnávateľom) a neporiadnym? Predsa nemôžu dať generálny pardon firmám čo dlhujú milióny a takým, čo zabudnú poslať blbý výkaz alebo odhlášku dať likvidačnú pokutu. Alebo môžu? Ako to vlastne je?
Ja viem že môžu, ale pripadá mi nespravodlivé, že poriadne chlapčisko zacvaká a iný.....
Pomohlo by odvolanie? Síce ešte nie je ani pokuta, ale aj tak sa pýtame. Ak by niekto vedel..... Ďakujeme
evina
06.07.09,17:26
Chceli by sme sa spýtať - SZČO zrušil živnosť a odhlásil sa ako SZČO zo SP. Zabudol sa však odhlásiť ako zamestnávateľ - zamestnával dvoch pracovníkov na dohodu. Toto všetko bolo k dátumu 31. 12. 2007. Od 1.1.2008 založil s. r. o., je v nej zamestnancom, zamestnáva ďalších 4 ľudí síce len na dohody, ale zamestnáva. Počas trvania s. r. o. nemal ani raz oneskorené podanie výkazov, oneskorené platby a pod. Pracovníčka v SP mi oznámila, že pokuta je 10.- SK na deň. Ako to vlastne je? Nejakú pokutu hádam áno - ale akú? Rozlišuje sa medzi "poriadnym" poistencom (zamestnávateľom) a neporiadnym? Predsa nemôžu dať generálny pardon firmám čo dlhujú milióny a takým, čo zabudnú poslať blbý výkaz alebo odhlášku dať likvidačnú pokutu. Alebo môžu? Ako to vlastne je?
Ja viem že môžu, ale pripadá mi nespravodlivé, že poriadne chlapčisko zacvaká a iný.....
Pomohlo by odvolanie? Síce ešte nie je ani pokuta, ale aj tak sa pýtame. Ak by niekto vedel..... Ďakujeme

Len si domýšľam, že pokutu očakávate za neodhlásenie sa zamestnávateľa /FO/. Tú ak dostanete, samozrejme sa môžete odvolať a čakať na výsledok- myslím, že nebude taká prudká..

Ostatné otázky sú skôr filozofického charakteru. FO a PO nemá z hľadiska SP nič spoločné a pokuty posudzuje podľa druhu porušenia, t.j. v tomto prípade neodhlásenie sa FO...
Gabhus
07.07.09,04:38
Ďakujem, ja viem že sú to skôr filozofické otázky, ale vieš, mne je toho chalana ľúto, je fakt solídny a keby sa bol aspoň vtedy spýtal, no už nič, budeme čakať koľko "nasolia". Ale aj tak vďaka za reakciu.
Ester plus
07.07.09,06:09
K tejto téme sa už dlhšie vedie diskusia ale zatiaľ nikto nenapísal ako to dopadlo v prípade odvolania. Boli tie pokuty naozaj také likvidačné?
Maja2
07.07.09,06:24
K tejto téme sa už dlhšie vedie diskusia ale zatiaľ nikto nenapísal ako to dopadlo v prípade odvolania. Boli tie pokuty naozaj také likvidačné?

Ja som tu pisala, ze sme dostali pokutu 332 € za nepodanie vykazu. Po napisani odvolania, ustredie to znizilo na 100 € s tym, ze to musime zaplatit. Do toho prisiel list, co asi posielali vsetkym, ze socialka dava generalny pardon na penale, ak firmy douhradzaju platby. My nedlhujeme ani korunu, teda euro. A napriek tomu pokutu platit musime. Kde je tu spravodlivost.
Gabhus
02.08.09,13:48
Ahojte, mala som tu otázku týkajúcu sa SP. Behali sme, behali, telefonovali,pýtali sme sa a nakoniec výsledok bol taký:
- pracovníci vlastne neboli zamestnancami - bol to jednorázový príjem na zmluvu o dielo, teda poistný vzťah nevznikol a SZČO nemal byť prihlásený ako zamestnávateľ, nemal podávať prihlášky, odhlášky a nemal ani platiť - to všetko sme sa dozvedeli až potom, čo som zadala otázku
- milá pracovníčka SP si to všetko overila, skontrolovala zmluvy, popýtala sa nadriadených
- výsledok - všetko sa stornovalo, prihlášky, odhlášky a zaplatené odvody, ktoré zaplatené byť nemali, SP vráti
- žiadna pokuta, nič, v SP boli celkom ústretoví a naše nervy sú čím ďalej, tým viac kdesi tam...... Ale v podstate som milo prekvapená jednaním, ochotou atď.
dasa.hlasna
23.11.09,11:43
Dostal už niekto pokutu za neskoré podanie ELDP?