mirol
01.04.09,19:57
Dobry den, vlastnime cca 100 rocny dom (este z nepalenych tehiel), kusok od mesta myjava, krasne prostredie. chceli by sme sa pustit do rekonstrukcie. rekonstrukciu si predstavujeme nasledovne (neviem, ci to tak je spravne) : chceli by sme do toho zainteresovat jednu firmu, ktora by previedla rekonstrukciu (strecha, omietky - vnutorne vonkajsie, elektrina, kupelna, okna, pozriet, ci nieco netreba burat). mali by sme zaujem o nejake obhliadky a nasledne cenove ponuky. vobec neviem, ci mame spravnu predstavu ci je to vobec mozne zrealizovat a ani odhad, kolko by mohla taka rekonstrukcia stat :) popripade odkaz na nejaku spolahlivu firmu by sme uvitali.
Milan.Žiška
01.04.09,20:06
Treba si dať pozor na stav múrov, myslím tým, aby nebola nutná ich výmena. Hlavne by som kontroloval vlhkosť a únosnosť, nakoľko chcete "meniť" strechu. :)
Ak to chcete realizovať firmou tak to zrejme bude "dosť" drahé.
Hlavne aby opravy nevyšli viacako strhnutie a nový dom spolu.:D:D:D
220870
01.04.09,20:33
Satrý dom z nepálenej hliny.Pekná predstava ,ale komplet rekonštrukcia bude stáť viac ako stavba nového.Za celý čas čo podnikám v stavebníctve som nerealizoval to čo chcete vy ,urobiť zo starého nové a ešte kvalitne.Nereálnosť svojich predstáv si investori vždy uvedomili po zbúraní strechy.Vydieť len kopu hliny ktorá zďaleka pripomína dom , to otrasie aj najtuhšou náturou.Ale dá sa to urobiť.
mirol
02.04.09,05:47
ved prave to, vobec nemam predstavu, kolko by mohla taka rekonstrukcia stat. hladam niekoho, kto by sa bol ochotny na to pozriet a spravil cenovu ponuku.
iriska
02.04.09,08:03
Môj názor možno nebude hodnotný, ale mám pocit, že také domy si ľudia rekonštruujú svojpomocne dlhé roky, len tak z "pasie", ale ak potrebujete súrne bývať...
Na druhej strane neviem, či by nebola škoda také niečo zbúrať.
chandler
02.04.09,12:41
dobre ti radia. zabudni na to. domy z hliny a rekonstrukcia to nejde dokopy :)
pekne vsetko dole, aj tak by to pri rekonstrukcii spadlo same.
mirol
04.04.09,17:15
Skusam sem dat foto, snad to pojde

C:\Users\Miro\Desktop\dom\DSC04422
c:\users\miro\desktop\dom\dsc04422
rapidshare.com/files/217414843/dom.rar.html

neviem sem dat obrazky, tak som ich nahral na rapid. pozrite a posudte :) ja som to asi nespravne popisal, ten dom neni v nejakom uplne zlom stave.
zuzik29
06.04.09,06:54
my mame dom z hliny z roku 1905, a byvame... a ani nie daleko od myjavy.
Dolezite je rozmysliet si co chcete, a ak rekonstrukciu tak pomaly a kvalitne, a nie nejakym babrakom, co s hlinou nevedia robit.
Pravdepodobne bude vas dom mat kamenny zaklad, ak su steny dobre, nevlhne to , tak sa to nemusi automaticky burat..
Treba si nastudovat literaturu lebo obnova hlinenneho domu nie je to iste ako obnova murovaneho domu. Ale je to zdlhavy proces.
Inak hlinenne stavby su jedny z najzdravsich vobec. Krasne izoluju. Ale ta rekonstrukcia moze byt velmi nakladna.
Nam uz nasa chalupka priestorovo nestaci, a tak sa tento mesiac stahujeme do noveho.
chandler
08.04.09,16:55
Skusam sem dat foto, snad to pojde

C:\Users\Miro\Desktop\dom\DSC04422
c:\users\miro\desktop\dom\dsc04422
rapidshare.com/files/217414843/dom.rar.html

neviem sem dat obrazky, tak som ich nahral na rapid. pozrite a posudte :) ja som to asi nespravne popisal, ten dom neni v nejakom uplne zlom stave.


ak nie je v zlom vstave, tak to je fajn... ale treba v nom byvat a nie ho rekonstruovat :)
chandler
08.04.09,16:56
Ale ta rekonstrukcia moze byt velmi nakladna.


dokonca drahsia ako novy dom
mirol
09.04.09,18:05
konecne som doplnil foto :)
chandler
15.04.09,12:12
pekny dom, gratulujem. vymalujte a byvajte tam, ale do nejakej velkej rekonstrukcie by som sa nepustal. stale plati vsetko co tu odznelo... ale zburat by ho bola skoda.
zednik
15.04.09,16:27
dori den. ja som murar a ja bi som prisiel na to pozriet. som zo senice .a realizujem tieto stavebne prace.a aku mate predstavu do toho investovat?
Stanley.P
16.04.09,09:23
Ja som pred 3 rokmi kupil pozemok s asi 100 rocnym domom z nepalenych tehal. Pred 15 rokmi ho predchadzajuci majitel dal rekonstruovat (krov a krytina ostali)...

Napriek tomu som postavil vedla novostavbu a tento stary dom som na jesen zbural. Ten stary uz bol v podstate pouzitelny len po opätovnej rekonstrukcii zase na par rokov. Kazdy sikovny murar to pekne opravi, ale otazka je kolko to vydrzi...(Kto uzna o 5-10 rokov reklamaciu na vlhnucu a opadavajucu omietku?)
zednik
16.04.09,11:03
ked sa tam urobia dobre izolacie zak vydrzia dalsich 20rokovov.nenechavajte to len tek a robte stim nieco radim vam dobre.
zednik
16.04.09,13:24
ja vam ten dom dam do poriadku som murar.ozvitesami
mirol
26.04.09,11:04
zednik, poslite mi svoj email, popripade www stranku na kuzelnik(@)azet(.)sk
na mail by som vam potom poslal nejake blizsie info, resp. predstavy, ako by sme si to predstavovali. email piste bez zatvoriek, inak mi to sem neslo zadat.
tonito
29.04.09,15:45
Urcite ten dom neburajte!
Vela novostavieb je v horsom stave ako ten vas.Dom vyzera velmi pekne a urcite sa to da svojpomocne zvladnut.Ja rekonstruujem kamenny dom cca 80 rocny.Nenechajte sa odhovorit.
chandler
29.04.09,15:48
odkedy sem dali fotky im nikto neradil aby ho zburali.
živnostník-začiatočník
06.05.09,05:47
ved prave to, vobec nemam predstavu, kolko by mohla taka rekonstrukcia stat. hladam niekoho, kto by sa bol ochotny na to pozriet a spravil cenovu ponuku.

Moj nazor:

1. ak potrebujes surne byvat - zacni opravovat.

2. ak to chces mat urobene kvalitne a v sulade s dnesnou dobou - zavolaj buldozer.


(Opravit sa da vsetko. Treba si vsak uvedomit, ze cena zakladovej dosky a murov je len malou castou celkovej ceny stavby. Nezabudni, ze okrem murov (ktore aj tak treba zateplit - a hlina len odvetranou fasadou), musis vymenit vsetko - komin, okna, vodu, plny, elektriku, stropy, krov, krytinu - VSETKO. Naviac - ak to chces dat robit firme - je to velky risk a pravdepodobne to bude aj dost drahe..)
220870
06.05.09,06:16
odkedy sem dali fotky im nikto neradil aby ho zburali.
To asi preto ,že predchádzajúci majiteľ ten dom pred predajom pekne vymaľoval.Odcitujem svoj prvý príspevok.Keď zhodíte strechu tak zažijete šok.:mee:
mirkab78
06.05.09,10:17
ale da sa, vsetko sa da, len treba chciet. hlavu hore, odvahu a dost penazi.
my sme na myjave zrekonstruovali 150 rocny dom z nep. tehly. bolo to sice pred 10 rokmi, ale slo to.
naozaj je to zdrave byvanie, nehovoriac ak ide o stary domcek s dusou a atmosferou. pokial dom nema vazne technicke poruchy/to daj posudit/, treba zvazit co je nutne vymienat a co nie. urci si priority rekonstrukcie nevyhnutne na to aby sa dalo nastahovat a potom uz len pomalicky chaluparcit.
cena zavisi od toho co vsetko chces robit to sa neda takto odhadnut.jedna firma na vsetko ti to straaaaasne predrazi.
este ide aj o to, ze narazis na kopec veci, s ktorymi nepocitas. robis jedno, ukaze sa druhe.
teraz rekonstruujeme drevenicu cca 70 m2 obyt. plochy a za nove/ komplet rozvody instalacii, vlozkovanie komina, omietky, stierky, sadrokartonove konstrukcie v kupelni, obklady, dlazby, pec, betonovanie podlah, odizolovanie proti vlhkosti, okna, dvere, zarubne, kuch. linka, sanita, svietidla, palubkove podlahy, brusenie stropov, natery, vonkajsia uprava dreva, terasa, zumpa, nova el. pripojka/ sme sa s pomocou kamaratov a ich mensich firiem/ ZIADNA JEDNA FIRMA NA VSETKO/
vysplhali na cca 850000 Sk. a to nas caka este strecha/krov, stity, okna, krytina/dalsich 350000. plus terenne upravy. minimalne ratame, ze to cele pojde na 1,5mil.
vela si robime aj svojpomocou, ale na to treba cas a chut a asi aj zrucnost.
prajem vela zdaru a sil a aj chuti zachovat a opravit nieco stare.
chandler
06.05.09,12:55
To asi preto ,že predchádzajúci majiteľ ten dom pred predajom pekne vymaľoval.Odcitujem svoj prvý príspevok.Keď zhodíte strechu tak zažijete šok.:mee:


:) myslel som to tak, ze nech nic nemenia. jasne ze ked daju dole hocico tak budu mat sok.. ale ked budu byvat a v pozerat na peknu malovku budu spokojni... ak s tym domom zacnu nieco robit, tak to ho uz rovno mozu zburat
mirol
09.05.09,22:19
220870: hovorite o vymalovani, ale ten dom je nasej rodiny celych 100 rokov :), takze ziadne "vymalovanie" a schovavanie vad. ja planujem len zmenu z bytovky do rodinneho domceku. dispozicia tohto naseho domceka mi vyhovoje, preto by som ho nechcel burat a potom je tu este aj citovy vztah ... ten dom staval este nas pradedo :) urcite necakam, ze rekonstrukcia bude stat 3300 EUR. len som tu hladal rady a odporucania.
zednik
10.05.09,12:57
dobry den mirol.mohli bi ste mi odpovedat na ten e mail?co som vam poslal ako ste chceli?dakujem.zednik
bupi
10.05.09,20:54
Dom vyzera velmi dobre, drzim palce pri rekonstrukcii. Skus zajst po radu este na
obnova......sk, inak to nevie odoslat
miuko306
18.05.09,18:49
s tým že je to nakladné je pravda ale svojpomocne v sobotu sa dá zvladnuť veľa

mám ešte otázku kde zoženiem literaturu o práci z váľkovím domom
AndrejG
18.05.09,20:28
Bude to drahsie a casovo zdlhavejsie ako postavit novy na tom istom mieste. A rekonstrukciou to neskonci, bude ho uz treba opravovat cely zivot.
rominko
23.05.09,13:03
ja mam tiez 85r. dom a opravujem si ho svojpomocne.Je pravda, ze co clovek nevidel, nemal by sudit, ale podla foto je dom viac menej zachovalí.Ten moc bol natom asi ovela horsie.Je pravda, ze vam to spapa dost veľa aj casu aj financii, ale myslim, ze neni nic co by sa neoplatilo.A hlavne ak na ten dom mate aj dajaku tu citovu väzbu.
Ak potrebujete poradit ozvyte sa mi na mail aj s prilozenymi fotkamy
a nejakym tym zoznamom veci ktore tam planujete opravovat, alebo vymienat a aku mate financnu predstavu moj mail je rominko?@?nasweb.sk
Samozrejme bez tých otaznikov
LATRYNA
25.05.09,10:49
Satrý dom z nepálenej hliny.Pekná predstava ,ale komplet rekonštrukcia bude stáť viac ako stavba nového.Za celý čas čo podnikám v stavebníctve som nerealizoval to čo chcete vy ,urobiť zo starého nové a ešte kvalitne.Nereálnosť svojich predstáv si investori vždy uvedomili po zbúraní strechy.Vydieť len kopu hliny ktorá zďaleka pripomína dom , to otrasie aj najtuhšou náturou.Ale dá sa to urobiť.
Tiež mám zrekonštruovaný cca 100 ročný barák, postavený z kameňa a nepálenej tehly. Zhodili sme strechu, nadstavili obvodné múry a osadili na nový krov strechu. Vznikol tak nový obývateľný priestor hore. Podotýkam, že tak staré domy nemali v podstate žiadne základy, no stavali sa hrubé dvojmúry do kónusu. Ja mám na dome také múry - hrubé cca 60 cm!
sfinks
14.04.10,07:45
moj osobny nazor .. .tiez sme rekonsturovali cca taky stary dom ako ten tvoj ale nikdy viac ...radsej zburam a postavim novy ... leboked opravujes stary dom musis sa prisposobbovat domua a nie dom tebe ... a je tam veal toho ... voda, kuteni, odpad, elektrika stierky , obklad kuchyna kulekna WC .. co sme my robili tak zatial sme minulu kolem 250 000 a to este sme nedoskoncili dlazbu v kuchyny v izbe 5*5 a nezateplili a vsetko sme si s robili svojpomocne takze kebyze fima nam ma toto robit tak pocitam raz tolko zaplatime ...
ela77
19.04.10,05:34
Tiež mám zrekonštruovaný cca 100 ročný barák, postavený z kameňa a nepálenej tehly. Zhodili sme strechu, nadstavili obvodné múry a osadili na nový krov strechu. Vznikol tak nový obývateľný priestor hore. Podotýkam, že tak staré domy nemali v podstate žiadne základy, no stavali sa hrubé dvojmúry do kónusu. Ja mám na dome také múry - hrubé cca 60 cm!
Keďže máte skúsenosti s bývaním v takomto dome, mám jednu otázku. Podobný dom, ale nebýva sa v ňom už asi 10 rokov pravidelne v zimných mesiacoch. Majitelia odchádzajú na zimné mesiace (od novembra do apríla) na činžiak, takže sa tam nekúri. V izbách sú radiátory (myslím gamatky) na plyn. Keď sa vrátia tak sa kúri iba v jednej miestnosti šporákom. Pomôže keď sa začne hneď po návrate kúriť aj v ostatných miestnostiach aby sa vysušila vlhkosť vnútri, aj keď pre tepelnú obyvateľnosť by to nebolo treba? Alebo sa tým kúrením narobí ešte horšie (myslím tým vlhkosť). Môj názor je začať kúriť hneď po návrate všade, aby sa steny prehrievali aj zdnuka, nielen zvonku slniečkom. Nenašetrí sa tam na plyne nič, pretože steny po dlhom nekúrení sa (4-5 mesiacov zimných) zospodu začínajú opadávať omietka (asi pre vlhkosť), a pravidelne sa to musí opravovať. Podotýkam, že majitelia nechcú už žiadne opravy a odvod vlhka (teda žiadne zásahy do základov a pod.) Ale stále lepenie novej podmurovky v každej izbe by mi už liezlo na nervy. Dom je myslím tiež z nepálenej tehly.